Cjroen ^warL- Jexels in het harL, Bejaard en radio vierde eerste lustrum Discipline noodzaak voor Ierse kinderen y 0 uuest nederlond Schade aan roer „Marsdiep" Rien Sprenger door vader onthuld De heer O. de Haan tot pleegouders: -J Diefstal opgelost Zeiltje in bed bromfietser gaf geen voorrang Woensdag boomplantdag in De Koog Munitie vernietigd Kind zeer ernstig gewond bij val door spiegelruit Winkeliersvereniging Den Burg Spaardeposito's en spaarbiljetten aan toonder rente tot sdAG 2 APRIL 1974 87e JAARGANG No. 8864 rEXELSE^COURANT Jltgave; B.V. v/h Langeveld De Roo(J )uS Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ktle- Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den te| (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, ndljk 37. tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kv». 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW De TESO veerboot „Marsdiep is ïomentecl in reparatie dij de Am- terdamse Droogdok Maatschappij, et schip liep vorige week dinsdag oor onbekende oorzaak schade op het roer. Dit uitte zich door ongewone trilling. Een duiker onstateerde dal de roerkoning (de s van het roer) iets naar beneden as gezakt. Ook was de roestvrije letalen mantel van de roerkoning ïscheurd. Herstellen van het de- •kt zal naar verwachting een reek vergen. TESO hoopt dat de Marsdiep" donderdagochtend a.s. treed zal zijn. Op de foto, gemaakt door de eer D. Kuiter, ziet men de 'Mars iep' in het ADM-dok in de Am- erdamse haven. Op de voorgrond an de kade een oud-gediende van ESO, de voormalige 'Voorwaarts' jaren lang naast de oude ïarsdiep' en 'Dokter Wagemaker' i dienst op Den Helder heeft hel en onderhouden en vooral goede iensten bewees bij het vervoer an scholieren en fietsen. De ADM ibruikt het schip o.a. voor perso- eelsvervoer. Jtrecht is vorige week een man aan- uden, die ervan werd verdacht vo- jaar augustus ƒ700,uit een wo- aan de Grensweg te hebben ont- nd. De man heeft bekend. gehoorapparatenservice .ECTROHUIS CJ Vrijdagavond is voor de toekomstige pleegouders van Ierse kinderen op Texel informatie gegeven over achtergrond en werkwijze van het algemeen comité Nc- derland-Ierland door de heer O. de Haan uit Utrecht. De Texelse groep kinderen komt uit Londonderry, een stad die ge scheiden wordt door een rivier in een protestant en een katholiek stadsdeel. Het neutrale centrum wordt zwaar be waakt, klanten worden gefouilleerd vóór toelating tot de winkels, vreemdelingen zijn verdacht en worden geschaduwd. Er is totaal geen contact tussen de twee verschillende volksdelen en deze toe stand wordt gecontinueerd door militai re jongelui (meest onder 19 jaar) aan beide zijden. Dat ouders hun kind toe staan Nederland te bezoeken wordt al gezien als een verzoenende houding. Soms echter worden zij door eigen ex tremisten zó bedreigd, dat zij hun kind op het laatste moment toch niet durven laten vertrekken. Texelaars zullen de kinderen gelegen heid geven om op neutraal gebied, on der eigen Ierse leiding, in contact, in gesprek met elkaar te komen. Deze kin deren leven immers al 6 jaar in deze situatie van vervreemding, angst en zin loze haat. In het begin zullen ze zich dus steeds willen splitsen in 4 groepen: protestants, katholiek, jongens en meis jes. (Men kent nog streng gescheiden opvoeding in Ierland). Van het begin af aan worden de kinderen dus gemengd, waarschijnlijk onder groot protest maar zonder pardon. Bendevorming in vrije Atijd is absoluut verboden. De discipline *is streng, maar noodzakelijk. De Texe laars moeten terughoudend zijn zodat de kinderen met elkaar in contact moe ten komen. Als de twee kinderen die per gezin worden ondergebracht zich moeten gaan afzetten tegen Hollandse huisre gels gebeurt dat samen, en dat is een grote stap vooruit! Zeil in bed Als door de kinderen wordt geprotes teerd tegen de „onwrikbare Hollandse gewoonte" om een stuk plastic of zeil tje in het bed te geven, moet men zich (Zie vervolg pagina 2) Een 21-jarige Texelse bromfietsbe stuurder verzuimde gisterochtend op het kruispunt Zwaanstraat-Graven straat voorrang te geven aan een auto mobilist. De jongeman (die geen val helm droeg) werd licht gewond aan hoofd en enkel Na eerste hulp te heb ben gekregen kon hij naar huis worden gebracht. De vrijwel nieuwe bromfiets (Puch) werd zeer zwaar beschadigd. DE KOOG Woensdag wordt in De Koog de jaarlijkse boomplantdag gehou den. Om 14.00 uur komen mens en boom bijeen aan het Wintergroen, achter de bejaardenwoningen. De Koger lagere school zal medewerking verlenen. In een met narcissen, vlaggen en fo to's versierde Burgemeester De Koning hal werd zaterdagmiddag de bejaarden van Sint Jan, Irene, Gollards Rustoord, Starkenburgh en Jan Dirkszoord een zeer feestelijk programma aangeboden ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Bejaardenomroep Texel. Een groot aandeel in het feestgebeu- ren leverde de familie W. H. Sprenger: Rien Sprenger werd door zijn vader als bronzen beeld onthuld en overgedragen aan de Bejaardenomroep. De jubileumviering werd 's middags om vier uur geopend door de heer P. Arensman. Hij gaf een korte terugblik op de kleuterjaren van de B.O.T In de huiskamers van de familie Noorlander aan de Thijsselaan en fami lie Arensman aan de Emmalaan begon men vijf jaar geleden aan de uitzendin gen van één uur per week voor de Texel se bejaarden Tot de eerste sprekers be hoorden Mr. en mevrouw Sprenger. Om- roepster was mejuffrouw G. v. d.Berg (tegenwoordig mevrouw Hoekstra-v. d. Berg). Al snel ging men er toe over twee avonden in de wéék uit te zenden. In maart 1970 werd een opnameruimte voor de omroep in de muziekschool door medewerker Sprenger geopend. Drie jaar daarna werd gestart met „Groot nieuws voor u", een programma met gewijde en klassieke muziek, dat wordt beëindigd met een dagsluiting door een der Texelse predikanten. De B.O.T. heeft sinds een jaar ook een omroep blad; de heer R. Cramer heeft zich 'hier voor destijds enorm ingezet. Vele ver nieuwingen dus in de Texelse omroep- gesch'iedenis. Bovenaan het verlanglijstje staat nu: meer ruimte! Daaronder een videore corder. „Als 's avonds om half negen het hoofdprogramma voor televisie be gint, gaan veel bejaarden naar bed. Met een videorecorder kunnen ze het pro gramma zien, op het tijdstip dat hen beter uitkomt", aldus de heer Arens man. Ook een mengpaneel met een professionele bandrecorder behoort tot de wensen van de jubilarissen. Veel geschenken Een groot aantal geschenken nam de heer Arensman namens de omroep in ontvangst. De heer A. van Opstal die samen met de heer Aris van Zeijlen 'het programma aan elkaar praatte kon digde de lijst van gevers aan Als eerste Harry de Graaf, die namens de Rotary- club Texel „een financieel steentje" overhandigde Hij meende dat de B.O.T eenzelfde doelstelling heeft als de Ro tary; ihet verlenen van service. Uit naam Van alle kerken en geestelij ken op Texel sprak ds. R. S. Kuitse. Hij had het moeilijk gevonden een keus te maken uit een aantal wensen van de omroep. Gezien de slechte telefoonver bindingen achtte hij een telefoon niet op zijn plaats. Ook een kladblok vond hij niet zo geslaagd De keus was uitein delijk gevallen op een ventilator voor de „bedompte" omroepcel. Op verzoek van de heer F. Boon di recteur van het C. E Gollards Rustoord werd staande een hulde dn de vorm van een applaus gebracht aan de „kun stenaars met een grote ik". Daarop werd een cadeau onder couvert overhandigd. Ook van mevrouw Zandstra directri ce van Huize Irene" werd een geld bedrag ontvangen. Namens de Stichting Bejaardenzorg sp-rak de heer M. Bakker. Deze overhan digde eveneens een enveloppe. Hetzelf de deed de heer C. Merkx, namens de directie van Sint Jan. Zeer enthousiast was de heer J. Beum- kes uit Gollards Rustoord. Hij begaf zich naar het .podium en dankte namens de zaal voor de fijna middag; „Mijn hart is vol van dank, maar m'n mond vloeit er «net van over, want ik weet niet goed hoe ik 'het moet zeggen". De heer Beum- kes verontschuldigde zich voor het feit dat hij 'geen cadeau had meegenomen: „U moet maar zo denken, iedereen die hier zit leeft van AOW of bijstand". Diensten werden bewezen door Bloe menmagazijn „Vesperina" uit de Koger- straat, deze schonk voor alle aanwezi gen fraaie anjeroorsages. De Rotary had alle bejaarden naar de De Kondnghal gereden en weer terug, Henk v. d. Ster had de zaal met bloemen versierd, de Dienst Gemeentewerken had voor de vlaggen gezorgd en Bakkers Ijzerhandel voor de stokken. Strooppot met verrassing Kostelijk was de bijdrage van de fa milie Sprenger. Op Pauke na (die ligt in het ziekenhuis) was de familie vol tallig. Zij werden vocaal bijgestaan door echtpaar Provoost, vrienden van de (Zie vervolg pagina 2) Op de logies met ontbijt verstrekken de leden wordt een dringend beroep ge daan vandaag nog opgave te doen van de vrije lakkommodatie voor de paasda gen Graag met vermelding van prijzen. De Explosieven Opruimingsdienst heeft vorige week op het strand Wester slag een hoeveelheid munitie, waaron der mortiergranaten, tot ontploffing ge bracht. De munitie werd in de afgelopen tijd op verschillende plaatsen op Texel gevonden en door de politie in bewaring genomen. DE KOOG Het 6-jarig zoontje van een familie uit Amstelveen moest zater dag met zeer ernstige snijwonden in de buik naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. Het ikind was door de spiegelruit gevallen van de tweede wo ning, een bungalow aan de Orchismdent. Naar verluidt maakt het knaapje het thans redelijk. Overzicht van de Burgemeester De Koning- hal tijdens de feestelijke herdenking van het lustrum van de Bejaardenomroep, Wet ingang van 6 april zijn onze zaken 's zaterdagsmiddags weer tot 6 uur geopend.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1