Hoop op minstens vijf zetels voor PAKT in gemeenteraad 18 en 19 mei sportuitwissell met Terschelling Drs. W. HelderProgramma niet duidelijk en consequent Alfabetische lijst onder aanvoering van J.J. Westdorp MAXIMAAL RENDEMENT VAN PROGRESSIEVE STEMMEN Wrijving roml „eigen geluid' van PPK Nieuwe predikant voor De Koog. De Waal en Den Hoorn Volkswagen lotal loss Opperwachtmeester A. Timmer naar Texel Zondag a.s. Palmpaasd Kejaardenomnx* De in het Progressief Akkoord Texel samenwerkende partijen (PvdA, PSP, D'66 en PPK) zullen de gemeenteraads verkiezingen ingaan met een lijst waar op de kandidaten alfabetisch staan ver meld, met uitzondering van nummer één. Als de betrokken partijen er in him gezamenlijke ledenvergadering van 4 april mee akkoord gaan zal deze lijst aanvoerder de heer J. J. Westdorp zijn. Aldus wordt enige continuiteit in de raadsfraktie gewaarborgd. Er moet nl. rekening mee worden gehouden (Texels Belang heeft dit ervaren) dat een deel van de kiezers, ondanks de voorlichting, gewoontegetrouw zonder verder naden ken het eerste hokje op het stembiljet rood zal maken. Degenen die dit niet doen, zullen bewust een keus maken uit de alfabetische kandidatenlijst, zo mag worden verwacht. Op 4 april zal worden voorgesteld de volgende kandidaten op de lijst te zetten: Voor de PvdA J. J. Westdorp, F. Blanken, C. Ellen, J. de Graaf, A. Kaper, mevrouw M. van Oort- merssen, B. Staring en S. de Waard. Voor de PPR: Daan Welboren, Geudo Haikens en mevrouw Hendriek Vlaming. Voor de PSP: Theo van den Berg, Ber Mooren en Josephine Steenhuis. Voor D'66: J. Hennink en J. Brokken. Als de gemeenteraadsverkiezingen hetzelfde uitvallen als de statenverkie zingen, zou de PvdA (die 1839 stemmen verwierf) vier zetels krijgen. Deze ze tels zouden worden toegewezen aan de kandidaten die de meeste stemmen op zioh hebben verzameld D'66, PPR en PSP hebben op Texel bij de statenverkie zingen 450 stemmen behaald. Als dat bij de raadsverkiezingen ook het geval is krijgen zij één zetel, toe te wijzen aan de PPR omdat deze de meeste stemmen behaalde. De PvdA heeft dan nog 207 reststemmen (de kiesdeler is 408) en de drie andere progressieve partijen 42. De totale rest van 249 valt toe aan de een heid met de grootste rest, dus de PvdA. In de propaganda zal het Pakt met na druk wijzen op het alfabetisch karakter van de kandidatenlijst. Alle kandidaten worden voor het raadslidmaatschap ge schikt geacht en derhalve evenzeer aan bevolen. Ze staan allemaal op een ver kiesbare plaats. Voorlichting Het is niet toegestaan dat op het stembiljet achter de namen van de kan didaten de partijen worden vermeld. In de propaganda zal dat wel gebeuren zo dat de kiezers weten welke van de vier progressieve partijen betrokkene de ver tegenwoordiger is. In de donderdagavond in hotel ,,De Zwaan" gehouden openbare bijeenkomst van ihet Pakt werd erop gewezen dat D'66 bij de statenverkiezing praktisch is weggevaagd. Welke gevolgen heeft 't voor het Pakt als D'66 zichzelf opheft? De heer"'Westdorp wist met zekerheid dat men voor dat laatste niet bang hoeft te zijn, althans niet voor de eerstvolgen de kamerverkiezingen. Niet konsckwent Van de zijde van de heer W Helder (sprekend namens de werkgroep Land- schapszorg die was uitgenodigd een me ning over het Pakt verkiezingsprogram ma te geven) kwam nogal wat kritiek, die erop neer kwam dat het Pakt zich niet duidelijk en konsekwent genoeg op stelt. Blijkens het ontwerpprogramma is het Pakt voor snelle verzwaring van de zeedijk en wil in dat kader maximale aandacht geven aan de handhaving c.q. vergroting van de recreatieve mogelijk heden van de oostkust: behoud van de groene dijkberm te Oudesohild, dagre- creatiepunten, uitzichtpunten, verhoogde speelweide en stiltegebieden. De heer Helder betoonde met nadruk dat de werkgroep Landschapszorg niet tegen dijkverhoging is. Dat daardoor een groot deel van de biologische variatie van de Oostkust verloren gaat moet terwille van de veiligheid maar voor lief worden genomen. Maar 't gaat niet aan om met de dijkverhoging projekten te realiseren die het huidige karakter van de oost kust verstoren. Speelweide, dagrecrea tie en stiltegebieden worden in een adem genoemd maar zijn onverenigbaar. Krachtens de Delta-wet moet de gehele oostelijke dijk worden voorzien van een weg. Er komen dus wegen op plaatsen (bijv. in De Eendracht) waar nu nog niets is. Het Pakt zou zich moeten uit spreken inzake het al of niet openbaar maken van deze weg Helder noemde de plannen voor de oostkust strijdig met het door het Pakt onderschreven stre ven naar een ongeschonden landschap. Volgens het programma wil het Pakt het Waddengebied dat niet door vervui ling en lawaai, bijv. speedboten en straaljagers, door industrievestiging of gedeeltelijke inpoldering laten aantas ten. Drs. Helder stelde dat men dan zo -konsekwent moet zijn om te stellen dat in de jachthaven speedboten zullen wor den geweerd en dat ook waterskiën verboden is. Verder had spreker een passage gemist omtrent de delfstofwin ning in het Waddengebied en dat is toch een zeer concrete zaak. Er liggen con cessies bij Ameland en Grienderwaard. Het verweer dat dit buiten het Texelse deel van de Waddenzee is, accepteerde de heer Helder niet. De gevolgen van de boringen storen zich niet aan ge meentegrenzen Sluipende weg verb reding Weg verbreding tot het strikt nood zakelijke beperken", aldus het Pakt-pro- gramma Helder vond dat veel te vaag geformuleerd. Wat is strikt noodzake lijk? Er is de laatste jaren sprake van sluipende verbreding. Bij iedere onder houdsbeurt worden de wegen een centi meter of tien breder gemaakt. Ook de passage inzake de derde boot (,,Geen medewerking voor aanschaf voordat de noodzaak hiervan onomstotelijk is aan getoond") vond Helder weinig zeggend. Natuurlijk zal TESO zo'n boot niet zon der noodzaak aanschaffen. Als de huidi ge ontwikkeling doorzet !(verdubbeling van het aantal te vervoeren auto's in zes jaar) moet de boot er komen Wie tegen een derde boot as moet durven zeggen: stoppen met de recreatieve ont wikkeling. Pas dan if de bewering dat men kwaliteit boven kwantiteit stelt, geen holle frase. De heer Helder liet blijken dat het doen en laten van de zit tende PvdA-fraetie ten aanzien van het Texelse milieu hem lang niet altijd had behaagd Nu de PPR (.,Die zoveel mi lieu in haar soep doet") in het Pakt zit, verwachtte hij verbetering, maar het programma maakte hem niet hoopvol. Men houdt een slag om de arm Men streeft naar Jhet haalbare" en dat vond Helder verwerpelijk omdat het ondui delijk is. Niet extreem Daar was mevrouw J. Koning-Bruin, die de vergadering leidde, het helemaal Door bij de gemeente- teraadsverkiezingen van 29 wei wet één lijst uit te ko men zulten PvdA, PPR, PSP en D'66 bet grootst mogelij ke aantal progressieve stem men kunnen binnenhalen. Bij bet zelfstandig door een of meerdere van de betrok ken partijen deelnemen is de kans groot dat de kiesdeler niet wordt gehaald, zodat de reststemmen mogelijk aan niet-progressieve partijen ten goede komen. Inzake de ze telverdeling zijn de vier be trokken partijen een over eenkomst aangegaan, waar uit wy het volgende lichten: De vier partijen komen met één lijst uit. Lijstaanvoerder is een PvdA- kandidaat, de overige kandi daten staan alfabetisch ge rangschikt ongeacht de partij ivaartoe zij behoren. Voor het stemmentotaal van de deelnemende partijen wordt de PvdA als één eenheid be schouwd en de andere drie partijen als de andere een heid. Zodra de uitslag van de stemming bekend is, zul len de stemmen die op de PvdA, PPR D'66 en PSP zijn uitgebracht voor elke eenheid afzonderlijk worden opgeteld en gedeeld door de kiesdeler. De aldus aan de PvdA toekomende zetels worden toegewezen aan de kandidaten die de meeste stemmen op zich hebben ver enigd. De aldus aan de een heid PPR, D'66 en PSP toe komende zetels worden toe gewezen aan de kandidaten van de betreffende partijen die de meeste stemmen op zich hebben verenigd. Het aantal overblijvende reststemmen wordt bijeenge voegd en toegewezen aan de eenheid die de grootste rest heeft ingebracht. Als er ge noeg reststemmen zijn voor een raadszetel wordt deze toegewezen aan de eenheid die de grootste rest heeft in gebracht. Als er dan nog een zetel voor de PvdA zou uit komen wordt die toegewe zen aan de kandidaat die het hoogste aantal stemmen heeft getrokken. Zou er nog niet mee eens. „Idealen zijn mooi en goed, maar wie niet wil streven naar het haalbare is nergens. We moeten praktische politiek bedrijven en ons niet eenzijdig opstellen. Anders halen de progressieven twee inplaats van vijf of zes zetels. De Texelaars houden niet van extreme dingen". De heer S. de Waard waarschuwde echter dat men zijn principes niet moet verdoezelen. Genoegen nemen met het haalbare, mag slechts bij uiterste noodzaak geschie den. De heer Helder kon op enkele pun ten tegemoet worden gekomen Het woord „vergroting" in de passage over de oostkust recreatie werd op voorstel van kandidaat Daan Welboren vervan gen door „regulering" en over een pas sage inzake de delfstofwinning in het Waddengebied zal men zich nog bera den in de vergadering van 4 april. PSP-man Theo van den Berg zei dat zijn partij zal voorstellen in het pro gramma ook nog een passage op te ne men waaruit zal blijken dat het Pakt alle militaire oefeningen op of bij Texel waarvan op een of andere manier hin der wordt ondervonden, wil verbieden. De PPR wil de vrijheid hebben om in de gemeenteraad ook in Pakt-verband een eigen geluid te laten horen en wil haar eigen mening ook duidelijk laten blij ken in de verkiezingspropaganda. De overige partners van het Pakt hebben tegen dat laatste ernstige bedenkingen. Gevreesd wordt dat in de propaganda tegenstrijdige dingen naar voren zullen komen, hetgeen het vertrouwen van de kiezers in het Pakt niet zal bevor deren. De PPR wil niet tornen aan het gezamenlijke verkiezings programma, al is nog wel over wogen daarnaast een eigen pro gramma uit te geven. Men hoopt het geschil donderdagavond a.s. te hebben bijgelegd. Als dat niet zou lukken, moet erop worden gere kend, dat de PPR niet bij het Pakt aangesloten kan blijven. een zetel uitkomen voor de eenheid PPR-PSP-D'66 dan wordt die toegewezen aan de partij met de meeste stem men en vervolgens aan de kandidaat met de meeste stemmen. He/zelfde gebeurt als de lijst voor nog een restzetel in aanmerking komt aange vuld met reststemmen van andere lijsten). Bij het ver vullen van tussentijdse vaca tures blijft de betreffende partij recht houden op zijn zetel om deze te laten bezet ten door de kandidaat die na de zetelverdeling de meeste stemmen had Bij bedanken als lid van de partij waar voor hij zich indertijd kandi daat heeft gesteld, moet een raadslid de hem toegewezent zetel ter beschikking stellen. Als bij de gemeenteraadsver kiezingen op de progressieve partijen evenveel stemmen worden uitgebracht als bij de statenverkiezingen zou het Pakt bij toepassing van bovenstaand systeem met minstens vijf zetels in de raad komen DE NEDERLANDSE HARTSTICHTING EN HET „GEEFLEEF"-MOTIEF De Nederlandse Hartstichting voert in de eerste week van april 1974 haar jaar lijkse kollektecampagne onder het mot to „Geef.leef". In voorgaande jaren werd de nadruk gelegd op de strijd tegen het hartinfarct, in de wandeling aangeduid als hartaan val. De dood ten gevolge van hartaanval is zo'n immens probleem in de wel vaartssamenleving, dat er niet duidelijk genoeg kan worden aangegeven wat er moet worden gedaan. In 1972 telde het Centraal Bureau voor de Statistiek 52.842 overledenen, waarbij de doodsoorzaak een of andere vorm van hart- en vaataandoeningen was. Ruim 20.000 onder hen stierven ten gevolge van een duidelijk aantoon baar hartinfarct Per jaar geeft de curve van sterftegevailen door de dodelijke aandoeningen van de kransslagaderen van het hart een stijging te zien van 2.000 personen. Met recht mag men daarom zeggen, dat het hartinfarct de zwaarste epidemie sinds eeuwen is. In de hoogontwikkelde landen maar intussen ook in de ontwikkelingslanden 'is overal een programma op gang ge komen van aktiviteiten tegen de ziekten van hart en bloedvaten. De organisatie, die in Nederland alle aktiviteiten op dat terrein bundelt is de Nederlandse Hart stichting. In de ondersteunende Vriendenvereni ging hebben zich thans zo'n 600 plaatse lijke afdelingen, comité's en contact- secretariaten gebundeld, van waaruit een -kollektecampagne wordt georgani seerd in de wéék van 1 tot en met 7 april 1974. In 1973 gaf de Nederlandse Hartstich ting in totaal 3,5 miljoen gulden uit aan ca 100 grotere en kleinere proj$ variëren van duidelijke voorlig het publiek ter voorkoming Vi infarct via onderzoekprojecten oorzaak van bepaalde hartziei bijstand aan de openhartchim financiering van revalidatie^ als nazorg voor hartpatiënten e; verstrekken van subsidies aan« peutische recreatieweken voor hartpatiëntjes. De Nederlandse Hartstichting om een zaak voor heel de bevol. jong tot oud. Zij verdient iede pathie en steun. Met de beschik! den wordt gestreefd naar een resultaat Een aantal van de projecten strekt zidh uit over ren Daarom zal de Nederland stichting ook in 1974 en volgen bepaalde verplichtingen moete men. Om daartoe in staat te i zij de daadwerkelijke steun rt. de gehele bevolking. Die steun kunt u geven door lijke inzet bij de koliek te-orgaa uw eigen plaats. Die steun kunt u geven schenken van een bedrag aand- tant, die bij u langskomt of i. moet op straat of in het cent uw plaats. Die steun kunt u geven door maken van een bedrag op post 20 40 50 ten name van de Ned Hartstichting in Den Haag, of rekening 248, eveneens van d< landse Hartstichting (vermelc een speciale bank is in het laat niet nodig, omdat het geldve-. loopt via de Bankgirocentrale). Omdat het een zaak is van c kan iedereen ook naar vermoj pen. Kollektanten kunnen zich rr- mevrouw M. de Vries-Rondayjj B 77, telefoon (02220) 2473 Mosselen De heer Helder had ook opgemerkt dat het aantrekken van mosselcultuur 'tot gevolg zou kunnen hebben dat er een derde boot komt. Dat wordt tenminste dn VVD-kingen vernomen. Als dat waar is, moet men die konsekwentie erbij vermelden. Volgens de heer A. B, M. Roest zou de mosselcultuur alleen nooit de aankoop van een derde boot noodza kelijk maken. De bestaande twee boten varen alleen maar 's nachts door. De bewering dat de Fakt-fractie on voldoende aandacht voor het milieu zou hebben gehad, wees de 'heer F. Blanken van de hand. „We hebben niet stilgeze ten". De heer Van den Berg had nog een idee voor het programma: Er zou in moeten worden opgenomen dat de ge bruikers van water en elektriciteit bij grotere afname geen korting genieten maar juist méér moeten betalen. Donderdagavond 4 april worden in zake programma en kandidatenlijst de finitieve beslissingen genomen. Het zou een besloten ledenvergadering van de vier betrokken partijen worden, maar omdat het Pakt de stelling huldigt dat openbaarheid regel moet zijn, zullen die avond waarschijnlijk ook anderen wor- toegelaten. Candidaat J J. H. Hoekstra uit Lei den wordt de nieuwe predikant van de Hervormde gemeenten Waal en Koog en Den Hoorn. Hij heeft dus het door beide kerkraden op hem uitgebrachte beroep aangenomen De heer Hoekstra (gehuwd) zal medio juni naar Texel ko men en gaan wonen in de pastorie te Den Hoorn. OUDESCHILD Op het terrein van de werkhaven reed een automobilist uit Oudesohild zondagmiddag over een steen. Hij verloor als gevolg daarvan de macht over het stuur en ramde een af rastering. De auto, een Vbkswagen 1600, werd onherstelbaar beschadigd. Met ingang van 1 april is opperwacht meester A. Timmer uit Sint Maarten benoemd tot plaatsvervangend com mandant van de groep Texel van de Rijkspolitie. Hij volgt de heer J. Bark op, die onlangs naar Diemen vertrok. Opper Timmer zal deze week de dienst woning bij het bureau aan de Keesom- laan betrekken. Nog een mutatie dn de groep Texel: Wachtmeester der eerste klasse G. Diep- huis vertrekt volgende maand naar de groep Heiloo. Voor hem is nog geen op volger. Zaterdag 18 en zondag 19 mei komen ongeveer 250 Terschellingers met een boot van Doeksen naar Texel om deel te nemen aan een sportuitwisseling, te or ganiseren door de Stichting Texelse Sportraad. Het is een tegenbezoek want Texelse sporters zijn ook al eens bij Terschelling op bezoek geweest. Het op één na grootste Waddeneiland komt met 8 volleybalteams, vijf voetbalelftallen (w.o. 3 jeugd en 2 senioren) en verder beoefenaars van gymnastiek (dames ju nioren), tennis, paard- en ponyrijden, biljarten, klaverjassen, schaken, judo, bridge en waarschijnlijk ook wandelen. Wat de Texelse deelname betreft wordt erop gerekend dat tenminste de clubs die vorige keer naar Terschelling zijn geweest, ook nu van de partij zullen zijn. Naast de diverse sportontmoetingen is ook een feestavond in het program ma opgenomen. Er wordt vanuit gegaan dat de Terschellingers onderdak zullen kunnen vinden bij hun Texelse sport vrienden. Het bovenstaande kwam ter sprake op de gisteravond in hotel „De Zwaan" gehouden jaarvergadering van de Sportraad. Voorzitter Hank Witte zei te hopen dat de Texelaars de organisatie van de uitwisseling tot een goed einde zullen brengen. TESO royaal De voorzitter kon de zeer prettige me dedeling doen dat de N.V. TESO dit paar ƒ5.500,— beschikbaar heeft gesteld als tegemoetkoming in de bootkosten die de diverse verenigingen bij het spe len van wedstrijden op het vasteland moeten maken De Sportraad heeft tot taak dit bedrag onder de in aanmerking komende clubs «te verdelen, volgens een verdeelsleutel waarmee TESO zich ak koord heeft verklaard. Vorig jaar werd van TESO al 5 000,— ontvangen. Hier van konden de bootkosten voor de jeugdspelers volledig worden vergoed en er bleef nog zoveel over dat voor de senioren 90 cent per persoon kon wor den uitgekeerd. TESO heeft zijn bijdra ge nu verhoogd omdat de 'boottarieven iets zijn gestegen. Voorzitter Witte toonde zich zeer verheugd over deze ro yale geste. Sporthal Minder voldaan waren de aanwezigen over de gang van zaken rond de sport hal. Men geloofde niet dat uitvoering van het plan afstuit op de fietsenstalling, zoals bij de besprekingen in Den Haag is beweerd. De heer A Keizer: „We zijn al jaren bezig. Nooit is gebleken dat men bij het maken van de bouwplannen rekening met ons wilde houden Al vanaf het begin was de Rijksscholengemeen schap tegenstander; van tegemoetko ming was geen sprake". Financiën Financieel is de sportraad het afgeol- pen jaar achteruit geboerd. Per 1 januari 1973 was er nog een voordelig saldo van ƒ1.310,07; nu keek men tegen een tekort van ƒ34,28 aan. Hoofdoorzaak was de sportuitwisseling met Terschelling die een tekort van ƒ1.100,heeft opgele verd. Voorzitter H. Witte was aftredend en herkiesbaar. Aangezien geen tegenkan didaten waren voorgesteld, werd hij au tomatisch herbenoemd. Hetzelfde ge beurde metde heer J. v. Heerwaarden, het bestuurslid dat de denksporten ver tegenwoordigt. De heer C. Duinker werd in het bestuur benoemd op voor stel van de meersportenvereniging. Subsidie Als sportverenigingen investeringen willen doen, kunnen zij zich onder meer wenden tot de provinciale sportraad te Haarlem. De besturen werden verzocht dit rechtstreeks te doen. In het afgelo pen jaar keerde de provinciale® iheel Noordholland drie ton sleepte daarvan naar verhoudi de wacht. Ze kreeg de zweef! voor de bouw van de hangar en ZDH ƒ1.000,—. De heer Keijzer van de spofl ging Oosterend stelde voor i fietsspeurtocht te organiseren I zeven dorpen. Zeer velen willl aan meedoen. De uitgeloofde i blijkt stimulerend te werken I met de VVV hierover is gewetél De Buurtvereniging Schoonool Kogerstraat, Wittekruislaan oijf weer de Palmpaasoptocht voorl uit (heel) Den Burg. De deelJ moeten zich om 13 45 uur opsteÉ het raadhuis op de Groenephf precies 14.00 uur wordt gestaij gegaan door het Kon. Texels j Alle kinderen die met een nel sierde palmpaas meedoen, krijgf loop een tractatie. De organ weer mogelijk dank zij finani dragen van de dorpscommissl FolklorestiChting De optocht trekt langs de-i route: Groeneplaats, Parkstraat! straat, Stenenplaats, WaakB Wittekruislaan, Schoonoordsii^ gerstraat, Jonkerstraat, rondje! Dirkszoord, tegelpad Gollardl Lijnbaan, Hollewal, Weststraa'.l straat, Zwaanstraat, Groeneplaii De palmpaasoptocht in Ofl gaat om 15 00 uur van starlH schoolplein Medewerking veal meisjesdrumband 'Mangarethaf Er is deze keer geen bijeenkosf loop. In De Koog wordt dit jaar gej paasoptocht «gehouden. (vervolg van pagina 1) Sprengers. Zoon Rien: „Zojui op het klankbeeld mijn ouden dus die kent u al een beetje.J hu een paar liedjes voor u si we vandaag hebben geschrevn nog in de douchecel hebbes teerd". De liedjes zaten eenvoudigs zodat de zaal al spoedig kond „Goeie ouwe BOT, vijf jaar be® lucht, jouw spraak en muziö wenk'lijk uniek, wei-bedankt 1 heel jullie publiek". Mr Sprenger had het nog i De met zijn speech: „Ik sta hieri jv als medewerker, maar ook als's® als burgemeester". Medewerk* I ger vond het niet reëel zichK spreken, maar zou het van burg Sprenger niet sympathiek vi I deze hem niet eens toesprak I zette hij zioh maar achter de hield het bij de muziek. Zeer amusant speelde Rien® de sketsoh, waarin hij de BOL zen beeld van zijn gelijkenis t ken. Het beeld komt te valles besluit dan maar zelf voor bed I gaan. Hij wordt door zijn vadef I en overgedragen aan de BOT. r echter van zijn voetstuk af V „pispaal" van de honden word'-® Na de broodmaaltijd vei VW-directeur G. W. Oskait?| kende verhaal van de Str< Als «klap op de vuurpijl v< dens het slotwoordje van de man de Koninklijke Texelse het podium, een «grote verri de bejaarden. Mi wa

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2