s Cjrocn 'ZwartsJexelsin het harL, Voorlopig niet meer praten over verkoop woningwetwoningen 10% /paarbank Rommeltjesmarkt ten bate van restauratie kerkhofmuur fa afwijzing door ruime meerderheid van leden Verbouw van Bijenkorf99 kost ongeveer vijftig mille meteen fr spaarbewijs uuest nederlond Controle mogelijk om uitwonen van huizen te voorkomen OPENING Bar - Bistro „CHEZ HENRI" Antoon Goes: een ontevreden liefhebber van schedels Geen krant na Pasen 5DAG9 APRIL 1974 POI an ■•Da elk» Do, („gave: B V. »/h Langeveld Do RoolJ 9 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 le- Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, „dijk 37, tel. (02220) 3652. J7e JAARGANG No. 886Ü fEXELSEWCOURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW let bestuur van de Woningbouw- tniging is voorlopig niet meer be de verkoop van woningwetwonin- aan de huurders ter discussie te [len. Voorzitter S. Kooij deelde dit Jagavond mee in de Burgemeester Koninghal, nadat zich daar een r ruime meerderheid van de leden uitgesproken tegen de koopmo- ijkheid. Er werden 445 stemmen uit bracht waarvan 326 tegen, 116 voor 3 ongeldig, een resultaat waarover iet bestuur „enorm voldaan" was. Vijf geleden was de koopmogelijk- leid in de vereniging ook aan de orde veest maar toen was het aantal te- istemmers bijna even groot als het ital voorstemmers. Na de overtui-Ëi»*1 de uitslag van vrijdag wil men n tijd en moeite meer besteden i dit onderwerp. De heer Kooij ver- Ie dat het aan de orde stellen van verkoopvraagstuk (drukwerk, ad- tenties, werkuren etc.) de vereni- ig tussen de vier en vijfduizend gul- heeft gekost. W. Wassenaar uit Den Burg (inwoner van Texel, lid en imede-oprichter van de Woningbouw vereniging Texel maar be roepshalve voorzitter van de grote Alk- maarse woningbouwvereniging Roch dale"). Hij vertelde dat de Woning bouwvereniging Texel destijds niet is opgericht om de woningnood op te los sen maar om goede huurwoningen te bouwen waarover de bewoners tot in lengte van dagen zouden kunnen blijven beschikken als zij dat wilden. Uit een on derzoek door de vakbonden in 1939 bleek dat 250 Texelaars in krotten woonden. Verder woonden er vrij veel dn een dienstwoning, wat betekende dat zij ihun woning moesten verlaten als zij van werkkring veranderden. In een wo ning van de vereniging woont men even veilig als in een eigen Ihuis. Het beeft geen zin zo'n buis te kopen want men is niets voordeliger uit. Alleen als men la ter tot verkoop overgaat kan men de winst in zijn zak steken. buitengewone vergadering (een tzetting van de geschorste bijeen- ist van 24 januari in hotel De Oran- »m) voltrok zich in voorbeeldige, plechtige rust. Er waren niet meer ongeveer 350 leden aanwezig, wat jeveer de helft is van ihet aantal dat inuari in ,,De Oranjeboom" trachtte :omen. Er was dan ook alles gedaan om sensatie en onrust te vermijden. »r bestuur en aiktiecomité werd het id niet gevoerd omdat de standpun- n gen van beide partijen tevoren al volle- in de krant uiteen waren gezet Tot inelijke verbazing van de voorzitter •k er onder de aanwezigen nauwe- behoefte om het woord te voeren lat al gauw tot stemming kon wor- overgegaan. Het tellen van de stem- In vergde slechts een half uurtje. Schriftelijk Mfjri de statuten van de vereniging staat dat over persoonlijke kwesties schrifte lijk en over zakelijke kwesties monde- moet worden gestemd. Blijkens ju- Isoh advies kon eahter ook over de :elijke) affaire van de woningver- sdhriftelijk worden gestemd. De Kooij: „Een mondelinge stemming teveel tijd kosten. We moesten re ft op 900 man belangstelling; dat zeker drie uur gaan duren. Alle na- moeten worden afgelezen, alsmede [gemachtigden. De mensen aarzelen 'endien vaalk bij het antwoorden. Het rengen van 400 of 500 stemmen zou wel twee uur dn beslag nemen. On- jurist heeft laten weten dat we ons ildit geval niet letterlijk aan de statu- hoeven te houden omdat niemands jang wordt geschaad bij schriftelijke ming". fet woord werd gevoerd door de heer Renovatie De heer Wassenaar wees erop dat de woningwetwoningen van Texel geza menlijk bezit zijn van de leden; het be stuur beheert slechts. Nadelen van ver koop springen vooral in het oog als men de situatie bekijkt bij oudere woning bouwvereniging (waartoe „Texel" over een jaar of tien ook hoort). Daar staat men voor de noodzaak van renovatie, het moderniseren van verouderde wo ningen, waarvoor het rijk aanzienlijke subsidies beschikbaar stelt zodat de huur van zo'n verbeterde woning laag kan blijtven Van zo'n renovatieplan, waarbij minstens twee woningen tege lijk worden aangepakt, komt geen spaan terecht als in de rijen huizen her en der woningen voorkomen die geen eigendom meer zijn van de vereni ging. Als oude woningen zo slecht zijn dat renovatie niet mogelijk is, dan heeft de vereniging dn ieder geval nog de grond voor niets zodat voordelige stich ting van nieuwe woningen mogelijk is. Bij verkoopmogelijkheid van huurhui zen is het niet ondenkbaar dat de ver eniging op den duur voor veel geld oude woningen of de grond moet terugkopen om renovatie of nieuwbouwplannen te kunnen verwezenlijken. „De Woning bouwvereniging heeft 700 woningen. We hebben daarmee een bezit van zo'n 30 miljoen gulden opgebouwd. Laten we daar trots op zijn en geen verbrokkeling veroorzaken door de koopmogelijkheid te openen want dan is de ramp niet te overzien", zo besloot de heer Wassenaar zijn toespraak. Onrecht De heer De Coninck bracht naar vo ren dat hij het erg onrechtvaardig zou vinden als de woningen zouden mogen worden verkocht. Het is al moeilijk te verteren dat ambtenaren wanneer zij op Texel komen, direkt een woning toege wezen krijgen terwijl anderen soms zes of zeven jaar moeten wachten. Als die ambtenaren het huis nu ook zouden mo gen kopen, genieten zij nóg een extra voordeel boven de anderen die er nog niet in geslaagd zijn een huis van de vereniging te betrekken. „'Die goedbe taalde ambtenaren mogen niet kopen Donderdag 11 april a.s. openen wij te De Koog. De receptie wordt gehouden van 15.00 tot 17.00 uur. Wij hopen dan alle vrienden ontmoeten. I De heer en mevrouw H. den Teuling-Kiikkert. collega's en relaties te - uw geld groeit vanzelf, blijft direkt beschikbaar en geeft een rente tot onder een gewone werkman z'n kont vandaan", aldus de heer De Coninck. De heer J. Jongedijk kwam met een klacht over de soms slordige situatie waarin huurders die naar elders ver trekken, hun huis achterlaten, wat niet zo leuk is voor de nieuwe bewoners Spreker had iets dergelijks aan den lijve meegemaakt. Toen hij erover klaagde zou de betrokken ambtenaar hebben ge zegd: ,,U hoeft er niet in; er zijn genoeg anderen". De heer W. v. d. Berg liet zich ook kritisch uit over de toestand waarin de woningen verkeren. Hij vroeg zich af wat beter is: de woningen behouden en laten verwaarlozen of de woningen ver kopen en daardoor stimuleren dat de ei genaar zijn verworven bezit behoorlijk verzorgt. Verder vroeg hij controle uit te oefenen op de wijze waarop de huur ders hun huizen bewonen. Volgens voorzitter S Kooij had het probleem reeds de aandacht van het be stuur. De laatste tijd was er niets aan gedaan omdat men de handen vol had aan de koopkwestie Hij bevestigde dat 9ommige huurders wel erg slordig om springen met het verenigingsbezit en dat er iets aan gedaan moet worden. De heer Wassenaar koppelde hieraan nog een argument tegen verkoop van de woningen; hoe groter 'het aantal wonin gen, hoe voordeliger en beter het on derhoud dat de vereniging laat uitvoe- Weer inbraak in Boys-kantine In de nacht van vrijdag op zaterdag is opnieuw ingebroken in de kantine van Texelse Boys. Door een ruit stuk te slaan was het op eenvouige wijze moge lijk de deur te openen. Een vijftal slaat jes is verdwenen. "C-.Vï". K*3bI SaMcaa In de Warmoesstraat te Den Burg woont Antoon Goes. Daar woont hij sinds een half jaar. Daarvóór zat hij in Oudeschild en daórvoor weer in Am sterdam. Hij is getrouwd. Zijn vrouw verwacht een baby. Dat laatste is te zien op een van de 23 kunstwerken, die tot 19 april in het raadhuis zijn te zien. Antoon Goes schildert, maar is tim merman van professie. In zijn vrije uur tjes trekt hij de natuur in, scharrelt een schedel op of valt zijn hond lastig. Ge ïnspireerd door hetgeen hij voor zich ziet een plant, een bloem, zijn vrouw gaat hij te werk. Meest aquarellen komen van zijn hand, maar oök, pente keningen en olieverfschilderijen. Aan de tentoongestelde natuurstudies geeft Goes liefst de i(Verzamel-)naam „Stemming". Er zijn veel bloemen en planten te zien, in zachte kleuren. Ver der kruiken, een portret, een schelp en een konijnensChedeltje. „Ik ben gek van schedels", vertrouwde Goes ons toe. Waarom wil Antoon Goes zijn brood niet als kunstschilder verdienen? „Dan moet je concessies doen. Je moet je gaan aanpassen, zodat mensen je werken wil len ikopen. En daar voel ik niets voor". Welke voorstelling vind je zelf het mooist? „Strikvraag. Ik weet het niet. Ik geloof die azalia. Maar tevreden ben dk nergens over. Ik zou het nu weer heel anders doen. Ik heb ook wel een leuk idee, maar dat vertel ik jullie nog niet". De expositie is tot vrijdag 19 april te bezoeken tijdens de uren, waarop het raadhuis geopend is. Bovendien van avond vanaf 19.30 uur en donderdag avond vanaf 20.00 uur. Dan is schilder Goes zelf ook aanwezig. Omdat tweede Paasdag als werkdag uitvalt, zal de Texelse Courant van dinsdag 16 april niet verschijnen. Abonnees en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie Texelse Courant OOSTEREND De uitbreiding van het dorpshuis „De Bijenkorf" te Oostcr- end zal ongeveer vijftigduizend gulden kosten. Met het verbouwplan waren de genen die de zaterdagavond gehouden jaarvergadering van de stichting Ge meenschapscentrum Oosterend bezoch ten wel ingenomen, hoewel het bestuur enkele details nog ge wijzigd wil zien. Het plan is naar suggesties van het bestuur ge maakt door gemeentearchitect Van der Struijs, maar moet nog bij de gemeente ter goedkeuring worden voorgelegd. „De Bijenkorf" krijgt aan de achterzijde een aanbouw van 5 x 18 meter; een op slagplaats voor stoelen e.d. alsmede een berging voor gymnastiektoestcllen. De huidige toestellenberging wordt bij de dorpskamer getrokken waardoor deze bijna tweemaal zo groot wordt: 8 x 10 meter. Er komt een bar (voorzitter Roe per sprak liever van een doorgeefbuffet, want het is beslist niet de bedoeling dat „De Bijenkorf" particuliere bar-exploi- tanten concurrentie gaat aandoen!) die aan de keuken grenst, waardoor men in die te kleine keuken wat meer armslag krijgt. De bouwtekening ligt in de dorpskamer ter inzage, zodat ieder nog suggesties voor wijziging kan doen. De uitbreiding komt op eigen grond van de stichting. De verbouw zal zo goed als zeker voor 25% worden bekos tigd door de gemeente en voor 10% door de provincie. Gehoopt wordt dat op nog enkele andere fondsen een be roep kan worden gedaan en „De Bijen korf" beschikt ook nog over enige re serve. Aannemer Timmer vond dat meerde re aannemers uit Oosterend voor de verbouwing moeten kunnen inschrijven. Voor voorzitter Roeper stond dat aller minst vast. Hij zei ervaren te hebben dat het werken met een open begroting een uitstekend gebouw als resultaat heeft. Bij een aanbesteding houdt de aannemer zich aan de letter en dat kan wel eens onbevredigend zijn. Verder is het prettig dat de aannemer die het ge bouw heeft gezet, ook de verbouw uit voert. Het is overigens een kwestie van bestuursbeleid. Aan een beslissing is men nog niet toe. Rommeltjesmarkten Ook dit seizoen zullen in Oosterend rommeltjesmarkten worden gehouden: op de zaterdagen 22 juni, 6 juli, 20 juli en 3 augustus. De dorpscommissie zal meewerken. Inzake de bestemming van de opbrengst wordt nog gediscussieerd, maar het staat wel vast dat de helft zal worden besteed aan de restauratie van de kerkhofmuur in het dorpscentrum. Zoals beikend ds destijds op initiatief van de Hervormde gemeente van Oosterend met de rommeltjesmarkten begonnen om bij te dragen in de restauratie van de kerk. De gebakken vis die tijdens de markt wordt verkocht, is reeds spon taan aangeboden. Muzieknis De dorpshuiscommissie wil ervoor zorgen dat op de zomerse zaterdagen dat er geen rommeltjesmarkten zijn, er todh wat valt te beleven in Oosterend. De gedachten gaan uit naar populaire concerten, te verzorgen door „Excel sior" in de muzieknis. Naast of tijdens het programma zullen beroepsmensen optreden met goochelshow e.d. Ook de strijd om de man en de vrouw wil men dn het zomerprogramma opnemen, liefst met levende muziek. Bij slecht weer kan worden uitgeweken naar het dorpshuis. Archief Verenigingen, stichtingen en andere organisaties met een algemeen welzijns- doel zullen hun notulenboek en andere stukken die historische waarde kunnen krijgen, mogen deponeren in het ge meentearchief. Voorzitter Roeper deelde mee dat de Stichting Gemeenschapscen trum Oosterend van die mogelijkheid in ieder geval gebruik zal maken De stukken liggen op het raadhuis veiliger en zijn.daar beter voor geïnteresseerden bereikbaar dan op een of andere zolder. Op 9 mei zal in De Bijenkorf een ver gadering worden gehouden van alle Texelse dorpshuisbesturen voor de be spreking van gezamenlijke problemen. Wie nog gespreksstof voor deze bijeen komst wil aandragen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het be stuur. Het jaarverslag van secretaris T. van (Zie vervolg pagina 2)~ Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ levering via de meubelhandel

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1