Cjrocn Twartsjexeh in het harL, Noord-Ierse kinderen op Texel aangekomen Peuterschool „De Buitelboet" is verfraaiing van Den Burg uue/t nederland Ook op Texel streakers Klandestiene kampeerders stalen bromfiets Motorrijder uit de bocht gevlogen Spaardeposito's en spaarbiljetten aan toonder rente tot CVO heeft al weer nieuwe plannen DAG 19 APRIL 1974 rEXELSE 87e JAARGANG No. 8863 igave: B.V. v/h Langeveld De Roo(J s 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Ir Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, ndljk 37, tel. (02220) 3652. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kv» 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 27 et. p. mm. excl. 4% BTW heeft zich geen enkele strubbeling voor gedaan Als geschenk liet de heer Alke ma een diaprojector overhandigen. 18 jaar 18 weken Oud^penningmeester Th. van den Heerik wees op de zeer lange voorbe reidingstijd (men is bezig sands 1956) die aan de bouw vooraf is gegaan. Maar na dat op 3 november vorig jaar eindelijk de eerste steen kon worden gelegd is de bouw buitengewoon snel gegaan: 18 we ken. De Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs staat inmiddels «al weer voor nieuwe projecten. Het groeiende kleutertal zal een derde lokaal noodza kelijk maken. Ook de basisschool (waar voor onlangs een zesde leefkracht werd toegestaan) groeit alweer uit zijn jasje. Verder staan handvaardigheidlokaal, DE COCKSDORP Texel blijft niet achter in de vaart der volke ren. Zondagavond werden in De Cocksdorp twee streakers gesigna leerd. Ze bewogen zich in hoog tempo door de Kikkertstraat, waar ze echter de grootste moeite had den om aandacht te trekken want in De Cocksdorp is men wel wat gewend. Het waren twee jongens die spiernaakt de straat oprenden om een in bar De Rog aangegane weddenschap te winnen. In tegen stelling tot de streakers op het vasteland hadden ze ook hun schoenen en kousen uitgetrokken. overblijflokaal, gymnastieklokaal en moderne leermiddelen op het verlang lijstje, terwijl ook de integratie van kleuterschool en basisschool en de deel neming aan de schoolbegeleidingsdienst de aandacht vragen, om maar niet te spreken van de wens om tot een betere aansluiting op het voortgezet onderwijs te «komen en de verdergaande democra tisering van vereniging en scholen. Voordeel De heer Van den Heerik noemde als belangrijk voordeel van een bijzondere school dat de ouders er daadwerkelijk bij zijn betrokken Spreker pleitte er voor dat een soortgelijke structuur wordt ingevoerd voor de openbare scho len (door ze tot neutraal-bijzondere scholen te maken Red.). Verder werd het woord gevoerd door de 'heer Veldhuis die nader inging op een eerder door hem vla een interview in de TexelseCourant gelanceerde be schouwing over openbaar en bijzonder onderwijs en als geschenk een boeken- «bon overhandigde aan «de hoofdleidster mej. J. W. Kooiker. Deze op haar beurt voerde het woord en wees baarbij op het belangrijke ver schil tussen vroeger en nu in de benade ring van de kleuter. Vroeger kon het kind zich niet uiten zoals het wilde, want het werd als een kleine volwasse ne beschouwd. Nu past men zich aan bij het gevoelsleven van de kleuter, het geen ook blijkt uit de inrichting van de nieuwe school. De heer J Beekman, sinds kort voor zitter van de Vereniging voor Christe lijk Volksonderwijs, dankte de diverse spreiken# en liet het gemeentebestuur weten dat men daar spoedig weer op de stoep zal staan met nieuwe plannen. Twee Helderse jongens stalen in de nacht van vrijdag op zaterdag een bij de Gereformeerde kerk te Den Burg gepar keerde bromfiets, eigendom van iemand uit De Koog. Ze opendeh het kabelslot ■met een valse sleutel. De politie kon spoedig daders zowel als brommer ach terhalen in Den Hoorn. Er kon tevens proces verbaal worden opgemaakt we gens klandestien kamperen want het tweetal hoorde tot een groep van vijf jongens (18 - 19 jaar) die kampeerden in de grote bunker bij Loodsmansduin. Ze hadden het zich daar geriefelijk ge maakt door stro, vloerkleed en een stal- lamp aan te brengen, artikelen die ze weghaalden uit het naburige schuurtje van de heer Lap. In de loop van de nacht werden ze van hun provisorische bed gelicht. Drie Duitse „illegale" slapers werden zaterdag aangetroffen in een der huis jes bij het strandpaviljoen Westerslag. De deur hadden zij vernield. Ook tegen hen is proces vefbaal opgemaakt. Een 19-jarige Duitser Vloog zaterdag middag op de Witteweg bij Den Hoorn met zijn motor uit de bocht. Oorzaak was veel te hard rijden. De jongeman maakte een luchtreisje van 12 meter en smakte neer in de duintjes waarbij hij gebroken ribben en een shoe opliep. Hij moest per ambulance naar het zieken huis worden gebracht De motor, een Honda, werd licht beschadigd. Na een vliegtocht van bijna twee uur kwamen dinsdagmiddag op Schiphol de Noord-Ierse kinderen aan waarvan een deel een drie weken durende vakantie op Texel zal doorbrengen. De voor Texel bestemde groep reisde idirekt door en werd om vier uur in hotel „De Lin- deboom-Tcxel" door burgemeester Sprenger verwelkomd. Hier had ook de eerste ontmoeting met de pleegouders plaats. De reis is naar wens verlopen. De zware bewaking op de luchthaven van Belfast leverde geen problemen op. To taal vlogen vier groepen naar Neder land; twee ervan ging naar Bilthoven en Zienikzee. De kinderen hadden reuze honger toen ze in Nederland aankwa men want ze hadden de in het vliegtuig geserveerde maaltijd geweigerd. Ook in Ierland is het spreekwoord „Wat de boer niet kent eet hij niet" blijkbaar van toepassing. Op pad Met de afwerking van het drie we ken omvattende programma is gister ochtend een begin gemaakt. Op de foto ziet men de kinderen bij het verlaten van het hoofdkwartier „Bloem en Bos" in Gerritsland voor een fietstocht. La ter volgde een bos- en strandwandeling. Na het diner 's avonds volgde een disco avond. Voor donderdag stond een rond vaart met de kotter van J. Th. Boom op het programma alsmede het eten van gebakken vis met toast in het Stoom bootkoffiehuis en een onderlinge voet balwedstrijd in Oudeschild. Verder een wandeltocht via het Sdhillepaadje naar de speelweide in Den Burg. 's Avonds werden alle kinderen voorzien van een fototoestel (beschikbaar gesteld door Langeveld De Rooij) waarmee ze zelf de herinneringen voor hun plakboek kunnen maken. Voor vrijdag, heden, vermeldt het programma excursies naar De Muij, de Slufter en De Geul. Vanmiddag wordt naar het strand Westerslag gewandeld voor het maken van strandfiguren en houtvuren, «gevolgd door een picknick in het paviljoen. De confrontatie met de pleeggezinnen is zeer goed verlopen. Vrijwel nergens was sprake van moeilijkheden. Het ziet er derhalve naar uit dat de kinderen enkele onbezorgde, ontspannen weken tegemoet zijn gegaan. ering via de meubelhandel Diaprojector Architect C. R. Alkema toonde zich beduusd door de vele hem toegezwaaide lof. Hij dankte voor de opdracht en bracht tevens dank namens de aanne mer fa. H. Daalder Zonen uit De Cocksdorp en de onderaannemers De samenwerking tijdens de bouw was steeds buitengewoon goed geweest; er meester Sprenger ontsluit Je deur >van Je nieuwe Buitelboet, omringd door een haag kleuters die zojuist de sleutels hebben door ge ge- \ecbts mevrouw Sprenger-Pool. Igemeester Sprenger heeft woens- liddag de nieuwe kleuterschool van reniging voor Christelijk Volkson- officieel in gebruik gesteld. De (gekleed in ouderwetse kos- I) waren er nauw bij betrokken ■zij vormden een haag waarin de s werden doorgegeven. Een grote fe genodigden kon daarop het nieu- ïbouw bezichtigen. Dat ging met uitroepen van bewondering ge- |want het schooltje ziet er bijzon- i en praktisch uit. Architect Al- if bijna alle onderdelen een zes- vorm: de twee lokalen, de hal, jndbak, de speeltoestellenberging 's de tegeltjes van de speelplaats, ige vorm geeft aan een gro- te ruimte toch een knus en besloten sfeer en dat «was dan ook de bedoeling. De kleuters moeten zich geborgen voe len in een eigen omgeving. Het is wel jammer dat het exterieur van het gebouw leidt onder de aanwe zigheid van het oude noodlokaal. Dit zal echter blijven staan (verplaatsen kost maar liefst ƒ30.000,om reserveruim te te bieden aan de CVO basisschool en de Buitelboet want het leerlingental van beide scholen «groeit zodanig dat extra ruimte spoedig nodig zal zijn. Brede visie Burgemeester Sprenger- noemde de nieuwe school een verfraaiing van Den Burg en maakte de heer Alkema zijn complimenten. De burgemeester vertel de aanvankelijk verbaasd te zijn ge weest toen hem werd gevraagd deze bij zondere school te openen, «bij een open bare school, waar de gemeente verant woordelijk voor is, zou dat meer voor de hand liggen. Het gemeentebestuur heeft echter de baak het onderwijs in de ruimste zin te stimuleren en «in dat licht bezien vond spreker de uitnodiging wel vererend. De heer Sprenger prees de brede visie waarvan het CVO-bestuur blijk geeft. Men heeft een richting als inspirerend beginsel, maar laat ruimte voor andersdenkenden. Alle kleuters zijn welkom in De Buitelboet. Bij de opening van de vermieuwe Sint Jozef school hield inspecteur Turkstra een pleidooi voor onderwijs met een begin sel De burgemeester zei het daar van iharte mee eens te zijn, waarbij men zich wel moet realiseren dat de openbare school ook volgens een beginsel func tioneert. In een bijzondere school geeft de levensbeschouwing de belangrijkste toon aan; in de openbare school staat de ontmoeting van meningen centraal. Beide scholen willen «het kind zodanig helpen opvoeden dat het zichzelf kan ontplooien tot volwaardig «lid van de maatschappij. Het einddoel moet zijn: een generatie die zijn eigen liefst betere maatsdhappijvorm bewust «kiest.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1