Brandstofbesparing door spouwisoiatie Koninginnedag Den Burg krijgt ander hoogtepunt! Texel beleefde g rote paasd Eerste huizen op Texel behandeld Brandweer pompte schip leeg ondernemers-aktiviteiten99Tooiï IVClt j@ lillllt ill Tl'CZ&lltllill Texelse honden succesvol in Leeuwarden Een nieuwe vorm van dagrecreatie in De Koog Franse sfeer in fondue-huis Bistro „Chez Henri" Deel van ..Taverne Kiche" veranderde in visrestaurant Dansgroep trad op in Frankrijk Auto's uit verkeer genomen Ander cabaret vanavn Burgemeester De Koni Duinbrandje Op Texel is begonnen met het isoleren van woningen door het volspuiten van de spouwmuren met kunststofschuim Door deze maatregel neemt de isolatie- waarde van de muur enorm toe, wat leidt tot een brandstofbesparing van omstreeks 25% en een veel prettiger woonklimaat. De kosten bedragen 12, tot ƒ14,per m2, wat betekent dat een gemiddelde woning voor minder dan ƒ1.000,kan worden geïsoleerd en de kosten binnen afzienbare tijd zijn terug verdiend. Spouwisolatie is daarom fi nancieel aantrekkelijker dan toepassing van dubbel glas, tenzij sprake is van zeer grote glasoppervlakte. De eerste vier woningen zijn inmid dels behandeld. Per Ihuis is ongeveer een dag nodig. Op Texel wordt de iso latie aangebracht door Wanmisol uit Breukelen, die de fa. J. Schoo heeft in geschakeld als bemiddelaar en voor technische bijstand. Het (kunststof- schuim wordt in vloeibare vorm met be hulp van een gecompliceerd wenkend pistool in de muur gespoten. Daartoe moeten per vierkante meter twee gaten van 19 mm in de voeg worden geboord; deze worden later onzichtbaar gedicht. In enkele tientallen seconden wordt het schuim vast en in de loop van de weken erna verdampt het water, waarna de iso latie volledig funotioneert. Noodzaak Vooral op Texel is verbetering van de thermische isolatie van woningen een gebiedende eis. Omdat het eiland voor lopig van aardgas verstoken zal blijven •is men aangewezen op veel duurdere brandstoffen zoals huisbrandolie die in een jaar tijd in prijs is verdrievoudigd (thans 34 cent per liter) zodat het heb ben van centrale verwarming voor heel wat mensen een zware last gaat worden. Onvoldoende Het is een merkwaardig feit dat wo ningen over het algemeen niet voldoen aan de bestaande voorschriften (norm- bald NEN 1068) inzake het warmtedoor- latend vermogen van muren. Spouwmu ren isoleren uitgesproken slecht. De zg. K-waarde is 1 tot 1,5. Door de spouw vol te spuiten met kunststofschuim wordt de K-waarde teruggebracht tot 0,35, derhalve een besparing van 60 tot 70% op de warmteverliezen door de mu ren. Het is dus een misvatting dat een spouwmuur door zijn dubbele uitvoering isoleert. De dubbele muur is alleen be doeld om doorwateren te voorkomen en om het van binnen komende condensa- tievocht af te voeren. De eigenschappen gaan door vullen met kunststofschuim niet verloren want de stof (op basis van ureum-formaldehyde) laat dampdiffusie toe, houdt geen water vast, is rot- en schimmelvrij en is onbrandbaar. Het materiaal is uitvoerig en langdurig on derzocht door onder meer de Stichting OUDESCHILD Dinsdagochtend werd ontdekt dat een in de haven van Oudeschild liggende Grinza-boot van De Vries Van der Wiel water maakte. Oorzaak was een lekke koppeling van een pomp Het defekt was niet snel te verhelpen en intussen steeg het water tot boven de vloerplaat dn de machine kamer. De brandweer was bereid hulp te bieden. Daarbij weid gebruik ge maakt van een vijftal nieuwe slangen, die werden aangeschaft naar aanleiding van problemen die zich vorig jaar voor deden ibij het leegpompen van een kot ter. Dank zij deze nieuwe voorziening kon nu zeer snel worden gewerkt. Bin nen een half uur was het water (naar schatting meer dan 10.000 liter) verwij derd. Bouwresearch. De rapporten waren on verdeeld positief. De eerste Vorige week waren we er getuige van hoe als eerste de woning van de heer Schoo aan de Keesomlaan werd behan deld. Het kunststofschuim wordt ter plaatse gemaakt uit twee componenten 'die in het pistool bij elkaar worden ge bracht en dan onder druk en met schuim in de spouw worden geperst. Nauwkeu rig kan worden vastgesteld wanneer de ruimte geheel is gevuld Uit allerlei on bekende spleetjes en gaatjes, vooral naast kozijnen e.d. komt het schuim te voorschijn en vormt na verharding een perfecte afdichting. Zo wordt tevens een eind gemaakt aan tocht, die ook veel ongewenste kou in huis brengt. Het naar buiten gekomen overtollige schuim kan direkt worden weggeborsteld. Als de geboorde gaten zijn gedicht heeft de behandeling geen enkel zichtbaar spoor achtergelaten. Straling Door deze vorm van thermische iso latie wordt de binnenmuur van het huis aanmerkelijk warmer. Dat veroorzaakt niet alleen warmteverlies door stroming maar ook door straling. Wie zich be vindt in een vertrek waar de luchttem peratuur op zichzelf hoog genoeg is •maar met koude muren, voelt zich on behagelijk omdat de lichaamswarmte naar de koude muur straalt. Na isolatie vermindert deze afstraling aanzienlijk en men voelt zich veel prettiger, zelfs bij een aanmerkelijk lagere luchttempe ratuur Na isolatie worden de muren ook droger omdat zich geen condensatie- vocht meer afzet, een soortgelijk effekt dus als bij dubbele ramen. Tweede Paasdag namen negen Texel se rashonden deel aan de internationale tentoonstelling te Leeuwarden. Voor de ze expositie waren totaal 1820 honden ingeschreven van 141 verschillende ras sen. Texel vertegenwoordigde acht ras sen en sleepte diverse hoge waarderin gen in de wacht. Topper was de dwerg poedel Texelstrooms White Big Boy (fo to) van mevrouw L. JVI. A. Kellner. Dit dier behaalde het Nederlands kam pioenschap CAC en het internationaal kampioenschap CAC 1B. De hond werd voorgebracht door de fokster, mevrouw T. Ellen. De dwergdashond ruwhaar „Shamy- ra's Fabi" van mevrouw G. A. Flapper van Twisk kreeg de kwalificatie uit muntend, plaatsing 1. De Afghaanse windhond „Haghar el Kharaman" van J. J. J. Weel: zeer goed, plaatsing 1. Hovawart Beyarts Ifke van J Brusse laars: zeer goed, plaatsing 1. Dwerg keeshond „Bonny v. Grootstalhof" van mevrouw N. Bonne-Daalder: zeer goed, plaatsing 12. Gordon Setter Bor van St. Franciscus Heem van J. W. Hin: zeer goed, plaatsing 4. Dashond ruwhaar Fa- rah van Fraesena van mevrouw Beek man zeer goed, plaatsing 4. Dit hondje werd voorgebracht door mej. B A. Flapper. Amerikaanse cooker spaniel „Amanda" van mevrouw J. Lagerveld- Ellen: zeer goed. Engelse cocker spaniel „Huckleberry of Gregory's Home" van F. Bonne: goed. DE KOOG De exploitant van „De Toekomst" te De Koog, de heer Frits Langeveld, is in het pand naast zijn be drijf aan de Dorpsstraat een amuse mentshal begonnen. Het betreft een ruimte waarin 21 speelautomaten zijn opgesteld, zoals de bekende „flippers" en „schieters". Een primeurtje is de „tenniscoop", een elek tronisch apparaat voor twee personen, waarop middels een monitor het tennis spel kan worden beoefend Behendig heid speelt hierbij een grote rol. Op een goed reaktaevermogen komt het aan bij het eveneens door twee personen te be dienen basketbalspel. Nog moeilijker is het „road-runnen", een toestel waarbij men een auto door druk verkeer moet zien te manoeuvreren, met het risico hierbij te kantelen; daardoor verliest men punten en speeltijd. Met enige behendigheid en een rede lijk reaktievermogen kan men bij wijze van spreken voor één kwartje eeuwig aan een automaat staan. Een leeftijdli miet is dan ook niet gesteld Voor de zeer jeugdigen zullen met mooi weer „■kiddy-rides" oftewel elektrische hob belpaarden worden geplaatst Drie jaar geleden bestonden de plan nen voor de speelzaal al. Op de aan vraag voor vergunning zou door het ge meentebestuur echter niet zijn gerea geerd. Nu staat de gemeente er sym pathiek tegenover, aldus de exploitant. Langeveld besluit: „Het is een totaal nieuwe vorm van dagrecreatie. En daar was Texel hard aan toe". DE KOOG Bar-dancing Vat 69 is niet meer. Het bedrijf wordt thans geëx ploiteerd door de heer Henk den Teu ling als fondue-huis/bistro 'Chez Henri'. Het is een eetgelegenheid van enige klasse waar je, zoals de heer Den Teu- ling het uitdrukt „langer dan normaal kunt tafelen en waar de sfeer een zeer belangrijk bestanddeel is". De heer Den Teuling heeft drie jaar in een ander bedrijf van Hallen gestaan, Italia Daarvoor deed hij ruime horeca- ervardng op o.m. als chef de rang in Rijnlhotel en Hilton te Rotterdam. Met zijn fonduehuis verwacht hij in een be hoefte te voorzien hetgeen door de grote belangstelling in de periode rond Pasen reeds is bevestigd. De kaart is beknopt en vermeldt onder meer vlees- en kaas fondue, t-bone steak en Zigeuner Spiesz. Om het nog wat duidelijker te stellen: •voor een Wiener Schnitzel kan men in Ohez Henri NIET terecht; daarvoor blijft Italia het adres. Er is gelegenheid om de maaltijd voor een dansje te on derbreken of even te vludhten naar een uitnodigend barretje dn een ander ge deelte van het gebouw. Luidruchtig gaat het nergens toe; er moet genoege- lijk gebabbeld kunnen worden met een rustig muziekje op de achtergrond. Wie een keus wil maken uit een flinke koi- lektie Franse kaas, kan zijn gang gaan en dat stokbrood en wijn altijd voorhan den zijn, is vanzelfsprekend. Wat die wijn betreft: die wordt door Den Teu ling zelf onder eigen etiket geïmpor teerd. Nog een specialiteit van Ohez Henri: cocktails in tien uitgekiende va riaties In het bedrijf ds plaats voor on geveer 80 mensen. Er is vier man be diening. De exploitant denkt tot eind december te kunnen draaien. Er zijn mogelijkheden voor recepties en fondue- avonden voor grote gezelschappen. De heer Den Teuling heeft tot vijf jaar recht van koop. DE KOOG Met Pasen hebben de heren C. Sluiter en L. F. van Loo hun visrestaurant „De Coogh" in gebruik genomen. Het bedrijf heeft een onder komen gevonden in het voormalige Ta verne Riche dat daartoe voor een ge deelte aan genoemde exploitanten is onderverhuurd door de heer C. Groot- jen. Riche is echter niet verdwenen want als bar-discotheek bestaat het voort in het achterste gedeelte van het gebouw, bereikbaar via een steegje. De heer Grootjen rekent erop dat hij in het kleinere, maar zeer sfeervol ingerichte nieuwe bedrijf tot een aanmerkelijk gunstiger exploitatie komt. Van het visrestaurant <is de heer L. F. van Loo de feitelijke bedrijfsleider Vo rig jaar exploiteerde hij nog Vat 69; na dien begon hij een bedrijf in Den Hel der. Dat Heideree bedrijf blijft voortbe staan maar de heer Van Loo heeft 's zomers tijd genoeg om ook het visres taurant dn De Koog te runnen. Zijn col lega kan dat niet doen want hij vertoeft als schipper-eigenaar van de HD 115 gewoonlijk op zee en is voornamelijk met de aanvoer van de diverse vissoor ten belast. De heer Sluiter vertelde ons dat het visrestaurant voornamelijk 's zomers zal draaien, maar misschien kan er ook in het vóór- en najaar wat ge beuren als het restaurant tot einddoel van wandel- en fietstochten wordt ge maakt. Het restaurant heeft een capaci teit van 25 tafels (80 stoelen) en heeft zowel mogelijkheden voor a la carte als plate service. De menukaart vermeldt tong, sChol, tarbot, griet, kabeljauw, ge rookte zalm, haring etc. Zeer exclusief zal het niet zijn. „We willen iets aanbie den van goede kwaliteit dat voor ieder gezdn betaalbaar is", aldus de heer Slui ter. Bar-discotheek Riche, door een nieu we stenen muur van het visrestaurant gescheiden, is een sfeervolle uitgaans- Het avondprogramma van de koning innedagviering in Den Burg krijgt een ander dan het gebruikelijke hoogtepunt. Het wijk-tegen-wijk-spel blijft deze keer achterwege omdat men daar zo langzamerhand op uitgekeken is. In plaats daarvan wordt in de muzieknis in de Wezentuin een wedstrijd gehouden onder het motto „Kom naar voren en toon wat je kunt". Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld aan dit programma een bijdrage te leveren en of het een succes zal worden hangt dus in de eer ste plaats van die medewerking af. De gedachten gaan uit naar muziek, zang, sneltekenen, voordracht, imiteren, goo chelen, pantomime, behendigheid, dans, cabaret, enz. Ieder die op deze of ande re gebieden iets kan brengen wordt ver zocht zich vóór 25 april a.s. in verbin ding te stellen met mevrouw C. Lem- stra, Weverstraat, Den Burg. Voor de beste prestaties zullen prijzen worden uitgeloofd. Een deskundige jury is met de beoordeling belast. De manifestatie zal het karakter van een talentenjacht hebben. Aan dit avondprogramma, dat om 20.00 uur begint, zal worden meege- BRUAY EN ARTOIS Frans is een rappe taal en daardoor voor vele mensen dikwijls niet te volgen. Zo kon het ge beuren, dat de Texelse Dansgroep Oude Dansen aan het slot van een danscon- cours in het Franse Bruay en Artois niet verstond welke prijs haar ten deel was gevallen. Men kon slechts vermoeden: aan voorzitter G. v. d. Kooi werd de grootste beker, een medaille en een boek uitgereikt. Op uitnodiging vanf de Folklorefede- ratie te Alkmaar werd zaterdag en zon dag door de dansgroep deelgenomen aan ihet „Festival de Bruay en Artois". Ook de Boerenkapel was van de .partij, om onder leiding van de 'heer J. Wieten de groep te begeleiden. Onze deelnemers vertrokken zaterdagochtend per bus en namen de eerste boot Om half twee 's middags in Bruay aangekomen, trof men daar vele andere deelnemers aan, onder meer uit Bologne, Zwitserland, Duitsland en Enigeland Het eerste Texelse optreden was om vier uur. Veel belangstelling was er toen niet. Tjokvol was de grote feestzaal in Bruay daaren tegen tijdens de twee uitvoeringen op zondag Door de Rotaryafdeling aldaar wer den de prijzen overhandigd. Met veel plezier denken dansgroep en 'korps aan het weekend terug. Ook het nachtver blijf van de Texelaars in een Bruay's jongensinternaat was erg leuk, zo ver trouwde een der deelnemers ons toe. Het volgende uitstapje is op zaterdag 27 april. Dan zal een tegenbezoek wor den afgelegd aan het Noordhollandse Wijdenes. De politic gaat scherper letten op de toestand waarin auto's verkeren. Dit re sulteerde in het weekend reeds tot het uit het verkeer nemen van twee auto's, heide eigendom van Texelaars. Zaterdagmiddag om kwart voor twee werd de eerste een witte Fiat op de Pontweg aangehouden. De bodem bleek totaal te zijn doorgerot. De tweede betrof een Fiat Deze werd zondagmiddag omstreeks kwart over vijf, ook op de Pontweg, aangehouden. Hierbij bleek een aanzienlijke stuur- en voorwielspeling de kwaal. De politie wijst erop, dat een bezoek aan de garage duur kan zijn, maar dat een onderzoek door de politie nog veel duurder is werkt door het Koninklijk TeJ farekorps en het amusementsort. is de bedoeling een gezellige J krijgen. Bij slecht weer wordt j ken naar de Burgemeester Den hal. Hedenavond (19 april) tredtj Burgemeester De Koninghal Kappers, Hannekc Holzhaus et Stork op met een „alternatiep „Marnix en Hanneke en het a zicht". De voorstelling die, uur begint is niet alleen derde en hogere klassen van he gezet onderwijs bestemd, hiaar gankelijk voor andere belangst^ voor de laatstcn bedraagt de ej; vijf gulden per persoon. Marnix, Hanneke en Andres; I cabaret dat in feite weer niet t< I rets" is En verder een nau« met het publiek. Het produktck ze mengelmoes van wensen i wordt onder meer omsChreveB j soort Gat van Nederland in vorm". Marnix Kappers werd in lü naar van 'het ICC-cabareta werkte een jaar mee aan een? ma van Wim Kan en kwam ve met een Paul van Vliet-acfc; manshow op de proppen. Hanneke Holzhaus is een ja die zich vóór haar „eerste gestort in de radio-, toneel- e| mewereld André Stork zat eerst als h de pedagogische academie, na muzieklessen en begeleidt nc| en Hannöke op de .piano. Kiekelj „Marnix en Hanneke en 1 gezicht" is niet de enige cultal beurtenis deze week. Gistq kwam het theater van Wim Z de voorstelling „Kieke Boeh"d van Gent in de Burgemeester I ninghal voor de eerste twee klaf het voortgezet onderwijs. Uitgangspunt was de plaats levisie in ons leven inneemt a| volgen ervan: een vrij kleine wereld. Voor de klassen 3, 4, 5 enii lager onderwijs treedt hetzelfd^ vandaag op met de Mr DjoS waarin kinderen mr. Djote omdat die de enige man ter die de mensen nog gelukkig kal Mr. Djokie is echter nergens'i| zodat de kinderen zelf het ink men plezier te maken. In andere plaatsen, waar reeds is opgevoerd, werd zo in'<^ geleefd, dat de zaal spontaan doen. In de nacht van vrijdag op; I omstreeks één uur werd de b- I gealarmeerd voor een duinbi I het terrein van de camping B strand". Tenhoogte van paal li partij dennentakken die v t bruikt tegen verstuiving mc ft opgegaan, waarschijnlijk als g? I een vuur dat 'hier door kampe I gestookt. Campingböheerder 1 ft heeft meerdere kampeerders 1 gelasten vuren te doven. Velen; ft bij hun tent een vuurtje omi kou te verdrijven, maar gezieoj droogte en straffe wind kond gelijk worden toegestaan. Op alle Texelse fronten 5s men dik te vreden over het afgelopen paasweekend. De VVV had het „lekker" druk, de poli tie tamelijk rustig en ook de „mensen in de verhuurderij" zijn best te spreken. Opvallend veel toeristen bezochten de kampeerterreinen. Heeft bijvoorbeeld de camping Kogerstrand doorgaans iets minder dan tweehonderd gasten met pasen, nu waren het er maar liefst zes honderd! Ook TESO kon de toeristenstroom verwerken, zonder al te lange wachttij den! twee uur was de maximumduur). In de periode van 5 tot len met 15 april werden 10.715 auto's overgezet, waar van er momenteel nog een paar honderd op Texel vertoeven. gelegenheid. Er zijn twee bars, totaal 80 krukken. Daartussen bevindt zich het dansvloertje. Naar zitjes zal men ver geefs zoeken; die heeft de heer Groot- jen, wijs geworden door ervaring, be wust achterwege gelaten. Ook levende muziek zal men in het veranderde Ridhè nooit te horen krij gen. De plaatjes die er wel worden ge draaid zullen de trommelvliezen niet al te zeer op de proef stellen. De heer Grootjen; „Het is een rustige uitgaans gelegenheid waar de mensen normaal met elkaar kunnen converseren". Erg 'gelukkig was Texels met de spreiding van terugkei kantiegangers op maandag, k jaren verlieten hele horden Tff lijk. Door het wat koelere weer' ken velen al in de ochtend-i van in de middaguren. „De£ kwam niet eens tot aan het të tion", zo vertelde TESO's a» teur K. Dogger ons. (Blij met de hele gang van (P8 was ook VW^directeur J. „Complimenten aan alle mede* van de VW, die zo hard M werkt". Een beetje teleurstel! de heer Dekker het aantal re het beroep dat via de krant w op alle VW-leden, om de vrij8 modatie op te geven. Wel kon- pen, dat niet iedereen de to- aamhaalde om een paar dager nen verhuren. „Maar het was$ dig, want alles zat vol. Toch te het gered. Wel hebben we eenp sen terug moeten sturen, maar men met extreme wensen' voor twee personen, een voor sonen, een voor een persoon met douche en toilet". Wat zijn de verwachtingen steren? Dekker: „Hangt heté het weer af. De mensen pro^3 oude of nieuwe tent even blijft het bij. Zeker nu Pink#® wel in de zomervakantie valf

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2