Bijen teSen: een hobby om lelemaal gek van te zijn ik' msm Mrsus voor iedereen nrsus moet dinners i weg helpen m Gemeenteraad vergadert Bel bij brand 2066 Burgerlijke stand Zon, maan en hoog water Klaverjasclub „De Zwaan" Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 19 april 1974 [WAAL „Op mijn vijftien aar las ik er al boeken over iad het vaste plan ooit eens i te gaan houden. Ik ben er ier jaar mee bezig en ik ben elemaal gek van. Bijen telen g fascinerend!" an het woord is Peter Smit uit Waal, een van de jongere «laars, die vinden dat veel r mensen kennis zouden moe- jfmaken met de nijvere bijen un gecompliceerde levens- Texel bestaat' al jaren een afdeling e Vereniging tot bevordering van enteelt in Nederland. De afdeling wmenteel 31 leden, waaronder vijf leden. De belangstelling vertoont iame onder de jeugd een groeiende ns Wie zoals wij de imker- jbberij voor 't eerst van nabij gade kan zich dat voorstellen. Want het »n van bijen is méér dan het in houden van produktiedieren. Het meeleven van de deels nog met irieomgeven bijenvolk. Op vrijdag 24 m«i gaat op Texel een beginnerscursus voor bijenhou ders van start. De organisatie berust bij de afdeling Texel van de Ver- niging tot bevorderen van de bijenteelt in Nederland, maar ook niet ten kunnen zich laten inschrijven. De cursus omvat 3 theorieavonden telkens op vrijdagavond van half acht tot tien uur) en negen praktijk- lagen van drie uur, steeds op zaterdagochtend in de loop van het jaar: ,8,22 en 29 juni; 13 en 27 juli; 10 en 31 augustus en 7 september. Dank zij de subsidie van de overheid bedragen de totale kosten per lersoon slechts ƒ20,-. De cursus wordt gegeven door de heer C. Sta- lenseaux uit Leeuwarden, leraar bijenteelt. Hij is in kringen van exelse bijenhouders geen onbekende, want hij komt regelmatig naar iet eiland om er zijn volken te stationeren. Belangstellenden kunnen •ich opgeven bij Peter Smit, Langewaal 5 te De Waal - vóór 1 mei a.s. Harde maatschappij bijenmaatschappij doet stenk aan nenselijke samenleving denken, al een samenleving die de progres- onder ons niet bepaald als een 1 beschouwen een klassenmaat- ipij met een keiharde structuur, en en produceren d3 het parool, wie perkt wordt eruit gegooid of dood- De zeden en moraal verschil- kk enigszins van de onze Wie man ouw is, is niet recht duidelijk. Er ndividuen die geen vader hebben wel een opa en diezeLfde indivi- (de darren) mogen allemaal probe- let de koningin naar bed te gaan. ige die daarin slaagt bekoopt de itsdaad met zijn leven, maar daar tegenover dat hij ervoor heeft ge- dat de koningin duizenden be- ite eieren kan leggen en zo het bestaan en de uitbreiding van het folk verzekert Kneepjes lanks zijn vier jaar ervaring be- iwt Peter Smit zich als beginner, fr nog dagelijks meer kneepjes van Jak bijleert. Hij beschikt over vijf [volken. Op heel Texel zijn er totaal 120 maar tijdelijk kan de bijen- fieid op het eiland veel groter zijn t imkers van het vasteland met him n naar hier komen om honing te mm De nijvere bijen op hun raatDe meeste cel ten zijn afgesloten ln sommige van de open ellen ziet men larven (rechtsboven) K: Raten bouwen een bijenvolk op eigen rekening en risi co aan de slag gaat. Zo'n volk kan men krijgen of kopen. In een gezonde bijen gemeenschap onstaan nieuwe volken vanzelf. Het volk wordt in een kast ge zet (korven zijn uit de tijd), de diertjes gaan raten maken, honing verzamelen, ziah voortplanten kortom de jonge bijennatie is gestart. Het bouwen van raten kan worden gestimuleerd en in de gewenste banen geleid door het aanbrengen van een stukje kunstraad. Dit wordt door de bijen zelf verder opgebouwd en uitge breid. Vanaf het begin houdt de koning in (belangrijk groter dan een gewone werkbij en opvallend door het lange ach terlijf) zidh bezig met het leggen van eieren, in elke cel één. Er komen larfjes uit die door de werkbijen worden ge voerd met voedersap, later nectar en stuifmeel. Na verloop van tijd spint het larfje zidh in (er komt een dekseltje op de cel) en de metamorfose levert een jonge bij op die in de zomerperiode kan rekenen op een leven van ongeveer zes weken hard werken. De aard van de werkzaamheden wisselt met de leeftijd. De jonge bijen helpen 'bij de verzorging van het broed, later worden ze bevor derd tot schildwachten die ervoor moe ten zorgen dat geen ongenode bezoekers de korf binnendringen en tenslotte gaat de bij het veld in om honing te halen. Peter Smit bezig met de voorjaarsinspectie van zijn bijenkasten. Gezicht en handen zijn beschermd. Bovendien wordt een speciaal pijpje gerookt. Door het blazen van rook in de kast alvorens deze wordt geopend, reageren de bijen alsof er gevlucht moet worden. Ze nemen wat honing op en zijn daardoor minder geneigd te steken. en van raapzaad-, silettavelden en De produktie van zo'n volk (dat >0.000 werkbijen kan omvatten) is kwekkend. Eén volk ikan geduren- raapzaadbloei wel 30 tot 40 pond verzamelen. Die honing komt het grootste deel aan de imker ten Aldus worden de kosten royaal gewonnen. Niet moeilijk hjen houden moeilijk? Peter Smit wrdt ontkennend, maar hij (en zijn v) geven toe dat er erg veel werk to zitten. De belangrijkste kennis en uit boeken waarvan „Het bijenboek" van R. P. Groenveld 'et meest instructief is. Het boek de beginnende bijenhouder gedu- oe eerste drie jaar. De praktijk is de beste leermeester en alleen deze gade te slaan en zelf aktief te zijn is vast te stellen of het om evlieging gaat of dat de bijenliefde ^er leven beschoren zal zijn. Be- aan een imker (de Texelse bijen- iging geeft graag de adressen) is ^te stap. Misschien mag je hem *ns helpen en na verloop van tijd het moment waarop je met Ben: ft da Honing in soorten De nectar die de bijen uit de bloemen halen lijkt nauwelijks op de honing. De stof wordt door de invloed van het bijenlichaam en de warmte in de kast (35 graden) ingrijpend veranderd, waar bij het suikergehalte zo toeneemt dat geen bederf meer optreedt. Als het zo ver is maakt de bij een deksel op de cel. Als de imker de honing niet weghaalt blijft deze bewaard als wintervoorraad. Als regel wordt de honing wel geoogst, wat gebeurt door met een speciaal vork je de dekseltjes weg te halen en de ra ten in een centrifuge te plaatsen waar door de honing eruit geslingerd wordt en gebruiksklaar is. De smaak en kleur van de honing hangt samen met de bloemensoort die de nectar leverde Hei dehoning smaakt anders dan klaverko ning of raapzaadhoning. Bijhouders heb ben vaak meerdere honingsoorten op de ontbijttafel staan. In de raten die de imker regelmatig leegt, moeten uiteraard geen eitjes of larven zitten. Dit wordt bereikt door tussen het ratendomijn van de eierleg- gende koningin en de produktieraten een zg. koninginnerooster te plaatsen. De werkbijen kunnen tussen de spijltjes door; de koningin nèt niet. Koningin maken Als de koningin doodgaat is dat een ramp, waar het bijenvolk eohter gauw overheen is. Er wordt eenvoudig een nieuwe koningin „gemaakt". Dit ge beurt door een larve die anders tot gewone werkbij zou uitgroeien zeer speciaal voedsel te geven de geheim zinnige koninginnemelk Zo zie je maar weer: het milieu veroorzaakt de stand. Maar ooik als de oude koningin blijft leven, worden nieuwe koninginnen ge maakt om de mogelijkheid te scheppen dat een deel van het groeiende 'bijenvolk gaat uitzwermen om elders een nieuw bestaan op te bouwen Alvorens het zo ver is, moeten de (iets grotere) darcel- len worden gemaakt. Daarin legt de ko ningin een onbevrucht eitje, waaruit zich tenslotte de dar ontwikkelt. Dit dier 'heeft een luizenleventje, want het heeft in feite niets anders te doen dan de koningin bevruchten. Koninginnen worden gefokt in speciale grote cellen, de koninginnedoppen. Zodra deze op het punt staan gesloten te worden ver laat de oude koningin met een deel van het volk de kast. Dit zwermen is een indrukwekkend gezicht. Na verloop van tijd vormt de zwerm een grote kluit aan een boomtak en intussen zoeken verken nende bijen een nieuw onderkomen. Een imker voorziet daarin door de zwerm te „scheppen". Bruidsvlucht Intussen worden in de oude kast de koninginnen geboren Strijd om de macht resulteert veelal in nieuwe zwer men. Soms is ingrijpen van de imker gewenst. Hij kan splitsingen bewerk stelligen of juist kleine volken samen voegen om een sterker (lees: produktie- ver) volk te krijgen. Ieder gaat naar ei gen ervaring en vindingrijkheid te werk, zodat in kringen van bijenliefhebbers heel wat ervaringen worden uitgewis seld. Het bevruchten van de nieuwe ko ningin gebeurt éénmalig tijdens de zg. bruidsvlucht. De koningin vliegt een eind de lucht in en een troep darren volgt. Wie er het eerste bij is, mag haar omarmen en de koningin krijgt dan een voorraad zaadcellen waarmee ze jaren lang bevruchte eieren kan leggen. De overheid bevordert de bijenteelt. Dat blijkt o.a. uit het feit dat imkers goedkope (gedenatureerde) suiker kun nen krijgen om hun bijen voor de win ter (ter compensatie van de weggehaal de honing) te voeren. Ook de cursus die binnenkort op Texel van start gaat om beginnende bijentelers op te leiden wordt gesubsidieerd. Gevaarlijk Ter verdediging van het volk schu wen bijen het geweld niet. Lopen bijen houders en hun gezinsleden veel risico? Peter Smit: „Dat valt erg mee. Je loopt wel eens een steek op, maar als je het hoofd met een bijenkap beschermt en handschoenen draagt, gebeurt er niets. Er zijn imkers die hun bijen zo vertrou wen dat ze er helemaal zonder bescher ming mee omgaan Meestal gaat dat goed. Je moet geen onverwachte bewe gingen maken. Wie als schrikreaktie om zich heen slaat, ds de sigaar. De bijen steken dan juist en de geur van het gif lokt anderen die dan töhulp schieten". Dat laatste ondervond uw fotografe rende redacteur toen hij een der geopen de kasten van Peter Smit zeer dicht met camera benaderde. De toch al geïrriteer de bijtjes vlogen hem letterlijk in de ha rén, waar ze verstrikt raakten en in pa niek een paar steken toedienden. Het geen voor de anderen het sein was om de achtervolging dn te zetten. De vlucht eindigde in huis bij mevrouw Smit, die ervoor zorgde dat de meegekomen be- lagertjes onschadelijk werden gemaakt. De moraal van het verhaal: zet de bijen in een rustig hoekje van de tuin en voorkom verstoring door schokken, voorbijrennende kinderen en andere ge beurtenissen waar we zelf ook van zou den schrikken. Dinsdagavona 23 april, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luadt alsvolgt: I. Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vaststelling wijziging bezoldigings- verordemng per 1 januari 1973. 4. Idem per 1 augustus 1973. 5. Idem per 1 januari 1974. 6. Vaststelling van een besluit tot de legatie van bepaalde bevoegdheden van de raad ingevolge de gemeentewet en de Lager-onderwijswet 1920 aan burge meester en wethouders. 7. Straatnaamgeving in het buitenge bied (polder Het Noorden). 8 Voorlopige standpuntbepaling re creatiebasisplan. 9. Benoeming van een lid van de com missie van advies als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947 in ver band met het overlijden van de heer C. P. Karsman. De aanbeveling luidt: 1. de heer H A. Beumkes ('t Homtje); 2. de heer J. Harkema (Den Burg); 3. de 'heer C. Groen (Den Burg. 10. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere sahool te De Koog. Voorgedragen wordt mej. S. M. Overbeeke, aldaar. II. Diverse besluiten ten behoeve van de stichting van een multd-functioneel gebouw te De Cocksdorp door de Ver eniging gemeenschap Eierland te De Cooksdorp. 12. Beslissing op een verzoek van de vereniging voor christelijk volksonder wijs te Den Burg om, met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijs wet 1920, medewerking te verlenen aan de aanschaf van aard rij kskundemate- r.iaal ten behoeve van zijn lagere school. 13 Beslissing op een verzoek van de vereniging voor christelijk volksonder wijs Den Burg om, met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. medewerking te verlenen aan de aanschaf van de methode operatoir re kenen en lesbrieven ten behoeve van zijn lagere school. 14. Beslissing op een verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek On derwijs te Den Burg om, met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijs wet 1920, medewerking te verlenen aan de aanschaf van de methode operatoir rekenen en lesbrieven ten behoeve van zijn lagere school. 15. Verkoop van een perceel bouwter rein aan het Wulkpad te Oosterend aan de heer A. van der Vos Jzn., wonende aldaar. 16. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de Orchismient te De Koog aan de heer F. Barnbey, wonende te Alfter- Oedekoven, Duitsland. 17. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de De Houtmanstraat te Oude- sahild aan de heer Ch van der Meer, wonende aldaar. 18. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de De Houtmanstraat te Oude- schild aan de heer A. Maas, wonende aldaar. 19. Ruiling van grond nabij het Lage Achterom en de Naalrand te Den Hoorn met de Verenigde Schilders Coöperatie U.A., gevestigd te Den Burg. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. van 10 tot en met 16 april 1974 Geboren: Stefan, zv. Gerardus Kuip en Anna E. M. Bakker; Susanne Maria, dv. Sietse A. Visser en Petronella G. Fransen; Mette, dv Wdnfried W. C. Gieakes en Maria C. J. Schreurs. Overleden: Klaas Boon, oud 74 jaar, wonende te Den Hoorn. De zon komt 21 april op om 5.32 uur en gaat onder om 19.47 uur; 24 april op om 5.25 uur en onder om 19.52 uur. Maan: 22 april N.M.; 29 april EJC. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 19 april 5.40 en 18.25 Zaterdag 20 april 6.39 en 19.15 Zondag 21 april 7.31 en 20.00 Maandag 22 april 8.21 en 20.43 Dinsdag 23 april 9.07 en 21.24 Woensdag 24 april 9.50 en 22.02 Donderdag 25 april 10.29 en 22.40 Vrijdag 26 april 11.07 en 23.31 Zaterdag 27 april 11.46 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Stand per 11 april 1974: punten m. 1. Echtpaar Spaans 177513 61 2. Douma-Bakker 177009 52 3. Hartog-Kaspers 175794 48 4. Th. en J. Witte 174601 46 5. Bakker-Vinke 172809 58 6. Echtp. v. Heerwaarden 1722-66 58 7. Wiersma-Eelman 171121 55 8. Merks-Dros 169387 56 9. Brouwer-v. d. Slikke 169195 42 10. Bakelaar-Rakker 169137 53 11. Dames Dros-Ofredn 168670 44 12. Bahhorst-Vlas 167084 48 13. Ofrein-Biesboer 166953 40 14. Echtpaar Huisman 166950 57 15. Dernison-v. Heerwaarden 166244 35 16. v. d. Gracht-Gdeles 165129 53 17. Beers-Vinke 163399 51 18. Rijk 156092 20

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5