Cjroen kwartsJexels in het harL, Wiegel hoopt op een nog mooier en nog liberaler Texel Texel lijdt dit jaar een nadeel van f4,7 miljoen De heer GBakker Ridder in de Orde van Oranje Nassau Propaganda gericht op bekering van Texels Belang-kiezers il VVD Texel geen spiegelingseollege? Wegens ontbreken van aa rdgas Kind ernstig gewond bij val 1SDAG 30 APRIL 1974 81 e JAARGANG No. 8871 rEXELSEe»COURANT B.V. v/h Langeveld De RoolJ Den Burg, Texel - Telefoon 2741 le- Harry de Graaf, Keesomloan 43, Den tel (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, Si,#' 37. tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. k*». 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mlc^d. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW van de VVD-bijeenkomst was in De Oranjeboom" een oefening van de onlangs opgerichte Texelse boogschuttersclub. De heer 'el en zijn vrouw Pien wilden het ook wel eens proberen, waarbij bleek Mat /le fractieleider veel beter kan praten dan schieten. Het- roor zijn politieke tegenstanders ongetwijfeld geruststellend zal zijn n gemeenten waar de Partij van Arbeid een meerderheidspositie in- mt tracht deze partij bij de samen- ing van het college van B. en W. macht aan zich te trekken. In ge nten waar de PvdA in de minder- is, is zij voor een afspiegelings- ege. Als de socialisten dat deze ook proberen moeten zij erop inen dat de VVD daarop reageert r eenzelfde tactiek te volgen, hoe wij in het algemeen voor samen ging zijn". Dit was één van de de noten die VVD-fractieleider Wiegel vrijdagavond kraakte in Oranjeboom" v/aar hij op uitno- ng van de plaatselijke VVD-afde- een spreekbeurt vervulde. De he istelling was overstelpend groot, oantal zitplaatsen was lang niet reikend en ondanks het aanslepen extra stoeien moesten velen met een staanplaats genoegen nemen. Zelfs kon een aantal mensen de zaal niet meer in en ging onverrichterzake naar huis. De VVD-afdeling heeft het optreden van Wiegel aangekondigd als het begin van een propaganda campagne met als doel een flinke VVD-vertegenwoordiging in de nieu we gemeenteraad. Er zijn veel zieltjes te winnen, vooral uit de aanhang van Texels Belang want in die plaatselijke groepering zitten heel wat liberale stemmen. Gemeten naar de uitslagen van de onlangs gehouden statenver kiezingen zouden er vier zetels kun nen inzitten. Dat de VVD-propaganda zal trachten de „betrekkelijke waar de" van Texels Belang aan te tonen, ligt derhalve voor de hand en reeds bij de discussie vrijdagavond werd be gonnen met het kruisen van de de gens. Zoals kon worden verwacht ging Wie gel (die bij het betreden van de zaal zo wel met applaus als boe-geroep werd verwelkomd) niet gedetailleerd in op Op Texel wordt dit jaar 8 miljoen uitgege ten aan flessengas, bulk- ps. petroleum en huis brandolie (gasolie). Als ®en op Texel over aardgas Z0U beschikken zou men Joor het verkrijgen van oezelfde hoeveelheid ener- fl® slechts 3,3 miljoen boeven uit te geven. ,,De ••aardgasdiscriminatie" be tekent voor het eiland der halve een jaarlijks nadeel /4,7 miljoen bij de buudge prijs van olie en fttdgas. Het bovenstaande B de conclusie na een be lening door de heer J. C. °lk van het Havenrestau- fant Texel, die zich uit Pure belangstelling in dit Probleem heeft verdiept en *oor het verkrijgen van de gegevens te rade is gegaan bij de plaatselijke brand- stoflevcranciers en de ge meente Den Helder, waar men wel over aardgas be schikt. De heer Stolk ver zekerde ons dat niet alle cijfers exact waren vast te stellen, maar hij is voor zichtig tewerk gegaan. Bij preciese herberekening zal het berekende nadeel eer der groter dan kleiner zijn. Dit jaar wordt op Texel gebruikt: een miljoen liter flessengas, 2 miljoen liter bulkgas, 3 miljoen liter pe troleum en 17 miljoen liter gasolie. Deze brandstoffen vertegenwoordigen een energiewaarde van 218 miljard kilocaloricn en de kosten (inclusief de tank- huur voor bulkgas) belopen ƒ8.024.000,—. Dezelfde hoeveelheid energie kan worden geleverd door 7.725.000.000 m3 aardgas. Kosten (inclusief 93, vastrecht per gezin) ƒ3.323.000,—. Per gezin De cijfers spreken nog meer aan als men ziet hoe veel geld een Texels gezin per jaar aan koken en ver warming uitgeeft in ver- gelijkgin met een gezin in Den Helder. Dat komt neer op een verschil van 733, Een Texels gezin met olie- kachelverwarming geeft ƒ156,aan gas (10 flessen) uit en ƒ600,aan petro leum (1500 liter a 40 cent). Dus totaal ƒ756,Een Texels gezin met vcentrale verwarming geeft evenveel uot aan gas, maar ongeveer ƒ1280,aan gasolie (4000 liter a 32 cent). Ervan uit gaande dat de helft van de Texelse gezinnen over cv beschikt, komt dat gemid deld uit op ƒ1101,per gezin. Een gezin in Den Helder besteedt dank zij het goedkope aardgas van ƒ0,11 per m3 slechts 368,incl. vastrecht. ,,Maar waar wc onder eigen naam kun nen uitkomen, moeten we dat ook doen" aldus Wiegel, die erkende dat plaatse lijk belang-groeperingen vaak uitste kend werk doen, maar erop wees dat de ze groeperingen iets belangrijks missen en dat is de mogelijkheid om bij de deskundigen van de landelijke partij te rade te gaan De landelijke politieke partij beschikt over een bureau waar men alle mogelijke informatie over tal van gecompliceerde problemen kan le veren. Ook de vereniging van raads- en statenleden biedt ruime informatiemo gelijkheid, waarvan de plaatselijke be- langgroeperingen geen gebruik kunnen maken. De VVD wdl opkomen voor de dn ver drukking geraakte zelfstandigen. Het is uitstekend dat het inkomen van de werknemers dit jaar 1 tot 2°/o zal stij gen, maar onaanvaardbaar dat de on dernemers in het midden- en kleinbe drijf er dit jaar 10 tot 15% op achter uit gaan. Met Zijlstra ds de partij van mening dat de belasting omlaag moet. Wiegel wees er verder op dat de winst die de WD bij de verkiezingen Iheeft geboekt, is gekomen uit alle groepen van de bevolking, ook van de kiezers met de lagere inkomens, de werkne mers. Wiegel kreeg tijdens zijn betoog ncgal wat interrupties te Ihoren, door gaans niet van instemmende aard. Toen ihij zei dat de WD werd beschouwd als de partij van de kapitalisten werd geroepen „En terecht!". Waarop Wiegel reageerde: „Als we evenveel kapitalis ten zouden hebben als WD-stemmen (1,2 miljoen) dan gaat het in dit land buitengewoon goed". Hij besloot zijn toespraak met de wens „dat dit eiland na 29 mei nog mooier en nog liberaler zal zijn dan het nu al is". Protest De heer L J Weijdt (fractievoorzitter van Texels Belang an de gemeenteraad) nam geen genoegen met de kritiek die Wiegel op de plaatselijke belang-groe peringen had geuit. Hij vroeg te bewij zen dat een groepering als Texels Be lang een minder goede bijdrage aan het gemeentelijk bestuur kan leveren dan welke andere partij ook. Texels Belang informeert zich ook behoorlijk en wel bij niet-politieke organisaties zoals de Hollandsohe Maatschappij van Land bouw, de ANWB, de vissersvereniging etc. Texels Belang wil zo weinig moge lijk bemoeienis en invloed vanuit Den Haag. Want juist daar worden dingen bedacht die de Texelaars niet willen, zoals het landschapspark. Waarop Wie gel antwoordde dat men juist contact met Den Haag moet hebben om onge- (Zie vervolg tweede blad) De 7-jarige Maik Peter Graaf uit Den Burg liep zaterdagochtend een schedel- basisfarctuur op toen hij van een meer dan drie meter hoge magazijnstelling viel. De jongen speelde met vriendjes in het gebouw van Drankengroothandel De Wit. Hij kwam op zijn hoofd terecht en verloor het bewustzijn. De andere kinderen zagen de ernst van het geval niet in en gooiden emmers water over Mark Peter heen, waarna ze hem op een kar naar zijn vader reden. Deze waar schuwde de dokter, die de jongen met de grootste spoed naar het Lidwina ziekenhuis te Den Helder liet vervoe ren. Naar verluidt laat de toestand zich hoopvol aanzien. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS plaatselijke problemen. In zijn toe spraak kon9tateerde hij dat bij de laat ste verkiezingen partijen als D'66 en DS 70 vrijwel zijn weggevaagd. „De kie zers hebben gemerkt dat van de mooie woorden niets is terecht gekomen. Ze willen geen eendagsvliegen, maar par tijen met een hecht principieel funda ment". Volgens Wiegel ziet men bij de PPR de bui ook hangen, blijkens uitla tingen van Bas de Gaay Fortman. Hij gaf toe dat de PvdA een goede uitslag heeft geboekt maar de linkse partijen hebben tesamen niet gewonnen. De eni ge partij met een overtuigende forse winst was de WD die nu zal trachten een soortgelijke verschuiving ook bij de gemeenteraadsverkiezingen te be werkstelligen. Wiegel erkende dat de politieke verschillen op het gemeente lijke vlak niet zo groot zijn, maar het liberale geluid kan in de gemeenteraad van eminent belang zijn, vooral als het gaat om vraagstukken betreffende wo ningbouw en behandeling van zelfstan digen waaronder de middenstand. De macht van de gemeenteraad is overigens beperkt want men zit met financiële koorden vastgebonden aan Haarlem en Den Haag „en daar zitten socialisten". Plaatselijk belang Vaak doet de VVD niet onder eigen naam aan de gemeenteraadsverkiezin gen mee cn gaat zij onder in een partij Gemeentebelang of iets dergelijks. De heer G. Bakker (van Bakkers Ijzerhandel) uit Den Burg is bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Tijdens een plechtigheid in de raadszaal wer den hem gisteren de versierselen uit gereikt. De heer Bakker dankt zijn on derscheiding aan het feit dat hij zich naast zijn drukke werkzaamheden in tens en langdurig heeft ingespannen op sociaal, maatschappelijk en ander terrein. In de afgelopen 25 jaar was de heer Bakker o.m. voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg, voorzitter van het Algemeen Weeshuis, secreta ris van TESO, secretaris van de Mid denstandsvereniging, secretaris van de C. E. Gollards-stichting, bestuur der van het gewestelijk arbeidsbu reau, lid van de werkgroep verpleeg huis, commissaris van de AOT, lid van de noodgemeenteraad, lid van de streek- en structuurcommissie. De heer Bakker was onder valse voor wendselen naar het raadhuis gelokt: er zou een bespreking worden gehouden over de bouw van bejaardenwoningen in De Waal. Burgemeester Sprenger liet weten dat deze plannen weliswaar urgent zijn, maar dat er eerst nóg iets urgenters moest gebeuren. Waarna hij de vele verdiensten van de heer Bakker opsomde en het feit dat het de koningin had behaagd op voordracht van de mi nister van economische zaken de heer Bakker te ridderen Het is een bijzonde re verdienste dat een drukbezet zaken man zich het algemeen welzijn zodanig aantrekt dat hij daaraan een groot deel van zijn tijd en energie aan wdl beste den. Gelukwensen werden uitgesproken door de heer C. J. de Lugt, mede na mens raad van commissarissen, perso neel en aandeelhouders van TESO. Verder door de heer M. Bakker, vice voorzitter van de Stichting Bejaarden zorg Texel, de heer S. Kooy namens de Texelse Bond van Ondernemers en de heer G. Pansier die nauw met de heer Bakker samenwerkte in de Stichting Bejaardenzorg, de streekcommissie en de werkgroep verpleeghuis. De heer Bakker bracht dank voor de hoge onderscheiding die hem te beurt was gevallen. Hij zei dat hij inderdaad veel tijd heeft gegeven aan welzijnsza ken, maar hij had het met erg veel ple zier en voldoening gedaan. Mevrouw Bakker voorziet haar man van het lintje.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1