Eerste prijs cum laude voor duo Dros-Bakker Tessel Air schafte een nieuw toestel aan (Motorgeluid fextra gedempt VERVOLG VAN PAG. 1 Rondvluchten, zakenvluchten, Laradroppings I Texelaars voor de radio Veel kwaliteit op solisten con cours Plattelandsvrouwen sloten eizoen met boekbespreking Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 30 april 1974 11 maaltijd, ifibisoh oe WIEGEL HOOPT OP EEN NOG MOOIER EN NOG LIBERALER TEXEL wenste dingen te voorkomen. „Roep die gekke ikamerleden maar tehulp". Recreatie bij de boer De iheer A Saai zei het met Wiegel volkomen eens te zijn. „Men is "bezig de zelfstandigen de nek om te draaden. De PvdA was de enige partij die tegen stander was van de als gevolg van de revaluatie noodzakelijke compensatie voor de boeren" De heer Saai toonde zidh overigens erg teleurgesteld over het in de laatstgehouden raadsvergade ring naar voren gekomen standpunt van de VVD ten aanzien van recreatie op 'boerderijen. De heer Zuidewind had zich nadrukkelijk tegenstander van de ze recreatievorm getoond en zo was het dus ook in de Texelse Courant gekomen. Voorzitter P. C. Brandsen suggereerde echter dat de krant het fout had weer gegeven want volgens hem zou de WD alleen tegenstander zijn van groot op gezette recreatie bij boerderijen en geen bezwaar hebben tegen 3 a 4 eenheden. De heer F. Blanken herinnerde eraan dat Zuidewind toch echt wel heeft ge zegd zonder meer tegenstander van re creatie op de boerderij te zijn. Waarna de heer Zuidewind dit zelf bevestigde door erop te wijzen dat een boerenbe drijf niet tweeslachtig moet worden. Bovendien zou bij het toelaten van re creatie op de boerderij het maximaal toelaatbare aantal toeristische slaap plaatsen op Texel snel overschreden kunnen worden. De WD was het dus zeker niet eens met de heer J. Witte die in de raad heeft gepleit voor minimaal 7 recreatie-eenheden bij boerderijen. Geen der andere raadsleden heeft zich overigens willen verenigingen met het standpunt van Witte, blijkens het feit dat niemand anders erover wilde stem men. De heer Zuidewind vertelde dat er op dit moment Texelaars zijn met recre atieplannen die al tien jaar op goedkeu ring wachten. Voor zover de grens van 47.000 nog niet is bereikt zou hij hèn liever helpen dan de boeren, dat leek hem billijk en rechtvaardig. De heer Waegel kon aan de discussie over dit typisch plaatselijke probleem uiteraard geen bijdrage leveren, maar lanceerde als algemene opmerking dat de WD voor recreatie op de boerderij is, maar met in achtneming van gren zen. Interruptie: „Is dat nou vrijheid en democratie?". Wiegel: „De vrijheid houdt op als de vrijheid van anderen wordt aangetast" Andere interruptie: „Het socialisme denkt er precies zo over, maar daar wil men eerst de ver schillen verkleinen zodat ieder van de vrijheid kan profiteren". Wiegel: „Dat is gelijkschakeling en dat willen we nu juist niet. We willen zo groot mogelijke vrijheid". Aardgas Het VVD verkiezingsprogramma dat in de zaal werd uitgereikt, vermeldt on der meer: streven naar een aardgasaan sluiting De heer J. C. Stolk wees erop dat in feite al vaststaat dat Texel nooit aardgas zal krijgen en dat het streven dus gericht moet zijn op compensatie van het enorme nadeel dat daaruit voortvloeit. Dat laatste illustreerde hij met enkele cijfers (zie kaderstukje el ders op deze pagina). Voor de heer Wie gel was ook dit een aanleiding om op het belang van de contacten met poli tiek Den Haag te wijzen. „De gemeente moet lobbyen en doordouwen. Natuur lijk wordt op een verzoek om aardgas aansluiting of om financiële compen satie door de betrokken minister in eer ste instantie nee gezegd, maar men moet het daarbij niet laten en ook wer ken via informele contacten. Er is tot dusver in ieder geval geen goed georga niseerde aktie van dit gemeentebestuur geweest". Omdat gesuggereerd werd dat de VVD bij een andere aanpak best wat voor Texel zou kunnen bereiken, teken den zowel de heren Weijdt als Blanken protest aan. De heer Weijdt wees erop dat de aardgaskwestie uitsluitend een aangelegenheid is van de NAM, waarop regering of politieke partijen geen in vloed hebben. Blanken duldde niet dat de WD zich opwierp als de enige pleit bezorger voor aardgas naar Texel. Alle partijen hebben hiervoor aktie gevoerd, zij het zonder resultaat Brandsen: „Wij zijn niet onder de indruk van de aktivi- teit van het Pakt om aardgas te krij gen". Waarop Blanken zei dat zijn (Pakt)fraktie herhaaldelijk bij het col lege heeft aangedrongen op aktiviteit. Meer kon men niet doen want de ande re partijen hebben het Pakt bij de sa menstelling van het college destijds im mers bewust buiten spel gezet? We heb ben steeds te horen gekregen dat het probleem de vollledige aandacht had maar het resultaat bleef uit. We kunnen niet beoordelen of er wel genoeg is ge daan". In de discussie kwam ook de vraag aan de orde in hoeverre de plaatselijke WD-afdeling is gebonden aan de lan delijke partijlijn. Volgens Wiegel was er bij de WD geen enkele binding. „Onze raadsleden hebben hun eigen verant woordelijkheid. Volgens hem was het bij de Partij van de Arbeid anders; daar moet men de partij uit als men niet doet wat de landelijke partij voorschrijft. Autonomie Tom Engel (die een tijd lang plannen koesterde voor een Texelse Onafhanke lijkheidspartij en op het laatste moment afzag van het voornemen om daarmee aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen) informeerde hoe de WD staat tegenover vergroting van de ge meentelijke autonomie. Wiegel liet we ten dat de gemeenten minder afhanke lijk moeten worden van rijk en provin cie en wat hem betreft mocht de ge meentewet best «in die zin gewijzigd worden. Dezelfde vragensteller herin nerde eraan dat het op Texel zo ge vreesde idee van de nationale land schapsparken ds gelanceerd door WD- staatssecretaris Vonhoff. Verder werd nog gediscussieerd over het lot van de middenstanders waar over Wiegel zei dat velen van hen nog zullen moet verdwijnen; de kansen op overleving 'liggen in perfekte service, specialisatie en kwaliteit. Recht en plicht Het valt veel middenstanders moeilijk het voorgeschreven minimumloon te be talen. Wiegel toonde zddh afkerig van het tv-spotje dat de jongeren oproept dn deze hun recht te halen zonder dat erbij vermeld wordt dat je dan ook je plicht moet brengen. Blijkens het ap plaus was de zaal het er van harte mee eens. Niet echter de heer Blanken die dit een goedkope manier van argumen teren vond. „Het gaat erom de jeugd bewust te maken. Als de werknemers erop vooruit gaan en de ondernemers niet, dan is dat niet onrechtvaardig als men weet dat de beginsituatie onaan vaardbare verschillen te zien gaf". De heer Blanken had de zaal duidelijk niet mee en de heer Wiegel (die erop wees dat massa's ondernemers een uurloon genieten dat ver beneden het wettelijke minimum ligt) profiteerde daarvan en maakte het onderwijzerschap van Blan ken belachelijk. De heer Stolk zorgde voor de uitsmijter door te stellen dat Blanken er stellig mee akkoord zou kunnen gaan dat vanaf heden elke on dernemer en zijn meewerkende vrouw het netto uurloon van een onderwijzer gaat verdienen. wij met meer dan normale gretigheid plegen in te gaan. Zo doorkliefden we een uurtje later het kristalheldere Texelse luchtruim om voor de zoveelste maal te beseffen hoe verrukkelijk mooi ons eiland toch wel is. Gevarieerd Op geen betere wijze raak je ervan doordrongen dat de aantrekkelijkheid van Texel vooral te danken is aan een enorme gevarieerdheid van landschap pen op een relatief klein en besloten ge bied, Boven andere delen van Neder land moet je veel langer vliegen om on geveer hetzelfde te beleven. Dat geldt zelfs voor de andere Waddeneilanden. Gerard Roeper vertelt dat Vlieland een erg mooi eiland is, maar vanuit de lucht hóélt het niet bij Texel In de cabine van de Cessna hoef je niet te schreeu wen om elkaar te kunnen verstaan. We konden dus eens uitgebreid converseren over het toenemende verzet tegen vlieg- aktiviteit in het Waddengebied. Gerard Roeper is daarover om begrijpelijke re denen wel eens ongerust. Het is best mogelijk dat in het nieuwe bestem mingsplan voor het buitengebied ver gaande beperkingen aan het luchtver keer zullen worden opgelegd Want dat kan in zo'n plan. Niet boven natuurgebied Gerard Roeper vindt het overigens prima als wordt verboden om over na tuurgebieden te vliegen, als men aan het begrip natuurgebied maar naet zo'n wijdse betekenis geeft dat zowat heel Texel eronder valt. Het vliegen over na tuurgebieden tijdens rondvluchten is niet alleen ongewenst met het oog op de rust voor de levende have beneden, maar -is ook zinloos omdat de passagiers daar niet het minste belang bij hebben. „We vliegen nooit recht over de Muy, De Geul, de Eendekooien en al die an dere interessante punten want de passa giers kunnen niet loodrecht naar bene den kijken. We moeten er dus wel op geruime afstand langs vliegen en het geluid wat in die gebieden dan nog te „eigen" luchtvaartmaatschappij ssel Air heeft een nieuw vliegtuig kngeschaft. Het is een Cessna 172 die Cast de piloot plaats biedt aan drie jolwassenen en een kind. Het zal vooral lorden gebruikt voor rondvluchten, za- jenvluchtcn en paradroppings. Het I is van Amerikaans fabrikaat, |ge- mbleerd in Frankrijk, heeft 0 gekost en voert als registratie H-TEX. Wat technische bijzonderhe- |tD betreft kan nog worden genoemd t de PH-TEX naast de gewone radio r de communicatie over een baker- fctvanger beschikt (waardoor een be taald vliegveld „blind" kan Worden be- leikt) alsmede een kunstmatige horizon, fcteressant voor degenen die het recre- Itieve luchtverkeer zien als een bedrei- van het milieu is dat het vliegtuig een bijzondere \iitlaatconstructie is x>rzien, waardoor het geproduceerde lotorlawaai bijna 15°/o meer wordt ge- Jempt dan bij de standaarduitvoering. INaast de gloednieuwe Cessna blijft Te Piper Cub van Tessel Air (voor vlieg en, verhuur, reklame- en fotovluch- normaal in dienst. Vol trots over fijn nieuwe aanwinst belde Tessel Air- (recteur Gerard Roeper ons vrijdag op t het aanbod een vluchtje mee te ma len Konden we zelf ervaren hoe fan- ptisch die nieuwe machine wel vloog, let is het soort aanbiedingen waarop Morgen van 12.00 - 13.00 uur, Hilversum I I Een uur lang zullen Texelaars aan het loord zijn in het Vara radioprogramma TTexel centraal" dat woensdag a.s. via lilversum 1 wordt uitgezonden van >00 - 13.00 uur. Texel centraal is sa mengesteld door Greet Schreiner en |ordt gepresenteerd door Henk v. Stip- en Hans Zoet. Allerlei onder- ierpen van plaatselijke aard zullen ter brake worden gebracht. Medewerking prlenen onder meer: Jac. Keijser, C. Ijlen, P. de Wilde, M. de Smidt, J. Scha- jen, G. J de Haan, Koos Boon, Bremer a mevrouw Craanen. Het is teen recht- Ireekse uitzending vanuit hotel „Ju- ia" te De Koog. „Twee raspaardjes" noemde de een- mansjury Piebe Bakker in zijn beoor deling het bugelduo Janny Dros en Bet ty Bakker aan het eind van het zater dag in Oostcrend gehouden Solistencon cours 1974. Op grond van tempo, articu latie, contrast en beheerst en geraffi neerd spel werd hen de eerste prijs cum laude toegekend. Het uitgevoerde werk was het door P. de iRooij gearrangeerde „Concertino" van R. Riccius. Het twee tal werd op de piano begeleid door Mar- ja Dros. De heer Piebe Bakker komt uit het Friese plaatsje Koudum. Hij is directeur van streekmuzieksüholen in zuidwest Friesland en fungeert als jury op vele muziekconcoursen in Nederland. Zijn beoordelingen mogen dan ook als be trouwbaar worden beschouwd, omdat hij jureert naar landelijke maatstaven. De heer Bakker was zeer tevreden over het peil van de op het concours gespeel de muziek. „Er is veel zorg aan de mu ziek besteed. Landelijk gezien zit Texel op een goed peil, dat hoger is dan vorig jaar. Ik heb grote waardering voor de keuze van de muziekstukken. Lang niet het makkelijkste werd uitgezocht. Bo vendien was er een geweldige veelzij digheid: fluit, viool, trom. saxofoon..". Directeur van Texels muziekschool, de heer P Heertjes, kon het gezegde van de heer Bakker geheel beamen: „Ja, de muziek staat inderdaad op een hoog ni veau". Zeer enthousiast liet de jury zich uit over het aandeel van de familie Mede- ma De heer M. Medema en zijn kinde ren Jenny, Tineke en Douwe vormden een slagwerkkwartet, dat een door zoon Douwe gecomponeerd werk (Phantasy for Perousion) ten gehore bracht. Zowel de uitvoering als het muziekstuk op 2ioh IC,een ritmisch ingewikkeld, knap stukje werk") kon Bakkers goedkeuring vinden. De volledige uitslagen waren: Afdeling licht Wilfred van Tatenhove (cornet): 45 punten, tweede prijs; R. Bakker (cor net): 45,5 punten, tweede prijs; J. Lap (trompet): 46 punten, tweede prijs. Afdeling middel L. Barnard en A. Barnard-v. d. Nat (klarinet): 46 punten, tweede prijs; Mar- jolijn Stam (dwarsfluit): 46,5 punten, tweede prijs; G. Maas, N. Visser l(trom): 32 punten, eerste prijs; Ria van Opstal (viool): 48,5 punten, eerste prijs; Jan Brouwer, Jantine Medema (bariton): 45,5 punten, tweede prijs; Marian Bak ker (trom): 30 punten, tweede prijs; Co- by Bremer, Trudy Blom (saxofoon): 48 punten, eerste prijs; P. J. Koorn (bugel): 45,5 punten, tweede prijs; J. Wdeten (bariton-sax): 46 punten, tweede prijs; P. Bakker, V Tijssen, M. van Wolferen, W. Bakker, (oor, cor, alt, bariton): 45 punten, tweede prijs; L. Barnard, 45,5 punten, tweede prijs; A. Barnard-v. d. Nat (klarinet): 44 punten, tweede prijs; Jan Brouwer, Jantine Medema, Ruud Timmer, Betty Bakker (bariton, bariton, bugel, bugel): 46 punten, tweede prijs; Jacqueline Stark, Martha Stark (bugel en corhoorn): 46 punten, tweede prijs; familie Wieten (blokfluitkwartet): 43 punten, tweede prijs; mevrouw E. v. d. Meer-Langeveld (zang): 48,5 punten, eerste prijs; Jacqueline Stark l(jbugel): 49,5 punten, eerste prijs; Joke Tuinema, Coby Hark erna, W. Bakker, K Modder (koperkwartet): 46 punten, tweede prijs. Afdeling zwaar M„ J., T. en 'D. Medema (slagwerk kwartet): 34,5 punten, eerste prijs; P. J. Koorn (bugel): 48 punten, eerste prijs; Betty Bakker (bugel): 52 punten, eerste prijs; Janny Dros (bugel): 50,5 punten, eerste prijs; G. Koorn i(es bugel): 46,5 punten, tweede prijs; ,F. Zegel, C Bak ker, S. Oskam, J. Wieten (saxofoon kwartet): 42,5 punten, tweede prijs; K. Modder (tuba): 50 punten, eerste prijs; Janny Dros, Betty Bakker (bugelduo): 56 punten, eerste prijs met lof; L. Bar nard, A. Barnard-v. d. Nat, Coby Bre mer, Jaap Trap (saxofoonkwartet): 48 punten, eerste prijs; F. Zegel (sopraan saxofoon): 51,5 punten, eerste prijs. De eerste prtjswinnaressen met lof Jatmie Dros en Betty Bakker. horen is, stelt weinig meer voor". Overigens is het zo genoemde agrari sche productiegebied vanuit de lucht erg mooi, vooral in deze tijd van het jaar. De percelen fris jong gras contras teren prachtig met bloembollenvelden en stukken nog zwarte grond. Een paar maanden later zal het beeld ingrijpend zijn veranderd. Vanuit de lucht ontdek je dingen die op de grond voor je ver borgen blijven. Zoals de als rivieren door de grond van Eierland kronkelen de strepen; voor de bedijking van de polder liepen hier de geulen en prielen. Het zand waarmee ze zijn opgevuld heeft een afwijkende kleur en gedraagt zich ook wat de waterhuishouding betreft iets anders Zodat later in het jaar, vooral bij droogte, het gewas er op deze plaatsen wat groener 'bijstaat, Het zijn verschillen die alleen vanaf zeer grote afstand gezien in het oog springen. Geen streakers Er zijn meer attracties sterk afhanke lijk van het jaargetij. „Geen streakers", constateert Gerard Roeper als piloot Ed de Bruijn de Cessna langs de uitge strekte Hors laat vliegen. De Razende Bol, een grauwe banaan zonder leven, lijkt erg dichtbij. Terugkerend langs de Dennen vallen de door de twee orkanen ontstane open plekken op. Al bij De Koog zien we de juist gemaaide start banen van het vliegveld waar Ed de Bruijn even later voor een perfecte lan ding zorgt. De fouragerende kieviten doen met kennelijke tegenzin op het laatste moment een stapje opzij. Haven meester J. C. de Bruijn zal het even la ter uitleggen als een van de vele bewij zen dat vogels zich niets van vliegtui gen aantrekken Uren lang heeft on langs een lepelaar bij het slootje vlak bij de landingsbaan gestaan. Het beest trok zich van de vliegtuigen niets aan en vertrok pas toen allerlei mensen hem van dichtbij wilden fotograferen. Tessel Air is inmiddels weer met de rondvluchten begonnen. Op dit moment is de belangstelling nog niet bijster groot, zodat alleen in -het weekend wordt gevlogen maar zo omstreeks Pinksteren wordt behoorlijke drukte verwacht. De meeste vraag bestaat naar Texel-vluch ten van een kwartier (ƒ25,per per soon). Kinderen gaan mee voor half geld Wat als kind wordt besehouwdd hangt niet af van leeftijd maar van ge wicht De grens ligt bij 54 kg. Een „bol- lenvlucht" naar Breezand van een half uur kost ƒ40,—. Bij alle rondvluchten genieten Texelaars en ANWB-leden 10°/o korting. Gerard Roeper met zijn gloednieuwe aan winst de PH-TEX I De afdeling Texel van de Plattelands- jouwen heeft het winterseizoen 1973- 74 donderdagavond afgesloten met n boekbespreking, verzorgd door twee feen leden, de dames Sprenger en Van folferen. Als onderwerp hadden zij ge pen het boek „De kinderkaravaan" Pn An Rutgers-v. d. Loeff. Mevrouw *an Wolferen vertelde het een en an- over de schrijfster en de achter- I van het boek. Mevrouw Sprenger op uitstekende wijze gedeelten uit t aangrijpende verhaal voor Ondanks it de beschreven geschiedenis speelt in J9, past het gegeven ook in deze tijd «at het tot veler verbeelding spreekt, r kon dan ook gesproken worden van aandachtig gehoor. Als blijk van bood vice-voorzitster mevrouw A. Eijk-Bierens beide dames een boe- aan en sprak de hoop uit dat zij kden in september weer zou zien. [Mevrouw M van Maldegem-Benit nog enkele mededelingen met be king tot het reisje naar Den Helder 5 mei. Vertrokken wordt met de boot 9.00 uur. Met de marine wordt een gemaakt, gevolgd door een aan het marinemuseum met Terug naar Texel voor rondleiding en film op het r v oefenkamp. Tot slot afscheid L-atharina'hoeve. Kosten ƒ10,—. Op- r tot 5 mei.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5