Cjroen 1rwartsjexelshet harL, Teso benoemt bedrijfsleider naast direkteur Th. Hoogerheide VERZEKERINGEN Tranen bij afscheid jtó. C. de Gorter wordt adviseur van bestuur Schoolreisjes bedorven door geheimzinnige ziekte Valt het mee met de vervoerschaos Riud met ernstige brandwonden naar ziekenhuis uue/t nederland j het open boek Derde prijs op concours Schietoefeningen MOEDERDAG DESKUNDIG EN ONAFHANKELIJK ADVIES DINSDAG 7 MEI 1974 87e JAARGANG No. 8873 TEXELSEWCOURANT I llt/iiuü1 R \J u/K I annAual/l A Ha DaaII Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Qraaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, RozendUk 37, tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw, 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mkid. Bank, Rabobank Advert 27 ot p. mm. excl. 4% BTW De heer M. C. de Gorter krijgt per 1 juli eervol ontslag als directeur van lexels Eigen Stoomboot Onderne ming. Hoewel hij nog geen 65 jaar is, heeft de heer De Gorter te kennen ge geven dat de verantwoordelijkheid voor het bedrijf een te grote last voor hem begint te worden. Per 1 juli zal heer Th. Hoogerheide de enige di recteur zijn want voorlopig zal geen Iweede man worden benoemd. Wel zal de heer Hoogerheide worden ge assisteerd door de heer A. F. Keijser die bij afwezigheid van de directeur levens als plaatsvervanger zal optre den. De heer De Gorter blijft overigens nauw bij de onderneming betrokken want hij wordt adviseur van de raad van commissarissen. Het bovenstaande werd vrijdagavond bekend gemaakt door president-com missaris C. J. de Lugt tijdens de aan deelhoudersvergadering in hotel ,,De Lindeboom-Texel Geen derde boot In zijn openingswoord ging de heer De Lugt in op bet probleem van de groeiende capacdteitsbéhoefte. Simula- tieproeven met behulp van een compu ter hebben inmiddels de mening beves- dat een derde boot van het be staande type geen capaciteitsvergroting van betekenis oplevert. De investerin gen per procent capaciteitstoename zijn extreem hoog en bovendien zal de aldus bereikte capaciteitsvergroting bij het in de vaart brengen van het schip al zijn achterhaald. De oplossing moet gezocht worden dn dubbeldekschepen ,,Of er al een oplossing moet komen om in de groeiende behoefte te voorzuen ds pri mair te beoordelen door de politiek ver antwoordelijke instanties. Wij zijn ech ter van mening dat het standpunt van deze instanties in feite nu reeds bekend moest zijn dan wel op uiterst korte ter mijn bekend zal moeten worden", aldus de heer De Lugt, die erop wees dat on geacht dit overheidsstandpunt de druk van de groeiende behoefte zal blijven toenemen. Wanneer daarin niet kan rorden voorzien zullen oplossingen moeten worden gezocht om de toene mende verkeersstroom in goede banen te leiden dan wel af te remmen. Moge lijkheden hiertoe worden momenteel door de directie onderzocht aangezien fast staat dat de noodzakelijke uitbrei- ïn ieder geval de eerstkomende njf jaar niet gerealiseerd zal worden De heer De Lugt zei dat deze maatre- i mogelijk al in 1975 van kracht n worden en dat zal dan onvermij delijk leiden tot beperking van het vrije ïerkeer tussen Texel en Den Helder, al zal het beleid er wel op gericht zijn de ze beperkingen zo min mogelijk te laten wikken op de Texelse ingezetenen. Hoger zomertarief Als de vervoersgroei door capaciteits- poort afneemt, zullen de kostenstijgin- ftö niet meer uit de groei kunnen wor den opgevangen. Mocht het tot tariefs- Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Ci |i KOM OP VERHAAL 8 Uit Guicciardini's 'Besöhryvmghe van alle de Nederlanden' hebben we de beschrijving van Tessel overgenomen. Het stukje dateert f uit 1612. Je kunt het gratis krijgen in verhoging komen, dan zal worden beke ken of het mogelijk is de extra kosten in de eerste plaats op te leggen aan de categorie die de kosten veroorzaakt, waarbij wordt gedacht aan verschil in winter- en zomertarief. De verkoopor ganisatie van plaatsbewijzen zal daarom zeer flexibel moeten worden gemaakt; hieraan wordt reeds door de directie ge werkt. In zijn openingswoord maakte de heer De Lugt verder melding van het feit dat begin dit jaar de leden van de on dernemingsraad zijn gekozen. Donder dagavond j 1 kwam de ondernemings raad voor het eerst in vergadering bij een. ,,Wij hopen dat met deze nieuwe vorm van personeelsoverleg de commu nicatie in het in omvang groeiende TESO-bedrijf optimaal zal functioneren Van de zijde van de directie is hieraan alle medewerking toegezegd omdat aan dit overleg grote waarde wordt toege kend". De heer De Lugt herdacht drie oud personeelsleden die in het afgelopen jaar zijn overleden" oud-kapitein List, oud-hoofdmachinist Karsman en oud controleur C. Eelman. Nieuwe commissaris Wegens het bereiken van de 72-jarige leeftijd was* de heer D. M Vlas niet als commissaris herkiesbaar In zijn plaats werd met 173 stemmen de 'heer B. Bak ker benoemd. Op de heer C. N. de Wit, die als tweede op de voordracht stond, werden 36 stemmen uitgebracht; 6 stemmen waren van onwaarde. De heer De Lugt zei alle vertrouwen te hebben in de heer Bakker, die zijn capaciteiten al in diverse andere organisaties heeft getoond. Als zoon van de heer G. Bak- A. F. KEIJSER bedrijfsleider •ker (die 25 jaar lang in het TESO-be- stuur heeft gezeten) komt hij bovendien uit een goed nest De nieuwe commissa ris: „U hebt het 25 jaar met een Bakker willen doen en u wilt het kennelijk weer met een Bakker proberen. Harte lijk dank voor uw vertrouwen". De heer D. M. Vlas die 13 jaar lang deel heeft uitgemaakt van het TESO- bestuur werd dank gebracht voor zijn inzet. Melding werd gemaakt van zijn critische instelling en nautische kennis, waardoor met name het toezicht op de bouw van de twee veerboten aan hem kon worden overgelaten. De samenwer king binnen de raad van commissaris sen was steeds voortreffelijk. De heer Vlas bevestigde dat het een mooie tijd was geweest. De volgens rooster aftredende heer C. J van der Kooi werd met 173 stem men herkozen; 39 stemmen werden uit gebracht op de heer J J. de Beurs. De heer Van der Kooi toonde zich duidelijk verblijd. Hij zed wel even te hebben ge aarzeld alvorens zich herkiesbaar te stellen omdat destijds zijn gezondheid iets te wensen overliet. Bovendien hield hij er rekening mee dat de aandeelhou ders hem niet zouden herkiezen omdat hij in een andere functie (als voorzatter van de VW Texel Red.) had ervaren dat de volksgunst snel kan wisselen; zo iets wilde hij liever niet opnieuw mee maken. Dat hij toch tot een positief be sluit kwam, was met het oog op de ge wenste continuïteit in het TESO-be- stuur. Anders zouden in een korte pe riode op één na alle commissarissen worden vervangen (de heer De Lugt neemt volgend jaar ook afscheid). De heer Van der Kooi zei zijn herverkiezing met royale meerderheid van stemmen als een hart onder de riem te beschou wen. Jubileum Directeur De Gorter liet weten dat het twintig jaar geleden is dat de heer De Lugt voorzitter van de raad van commissarissen werd; hij zit al 34 jaar in het bestuur ,,Daar zitten twee jaren van continue hard werken in", aldus de heer De Gorter, die het jubileum feeste lijk onderstreepte door alle aanwezi gen ex extra consumptie aan te bieden. Nóg een consumptie werd op zijn beurt aangeboden door de heer De Lugt en wel ter ere van de heer De Gorter die zijn directeurschap over twee maanden neerlegt. In de rondvraag wees de heer Jac. Witte erop dat de nieuwe bedrijfsleider Dolf Keijser nog maar een jaar bij TESO werkt. Hij vroeg waarom andere medewerkers niet voor deze verant woorde funktie in aanmerking zijn ge komen. Geantwoord werd dat de keus op de heer Keijser is gevallen wegens zijn nautische kennis en ervaring als eerste stuurman op de grote handels vaart. Balgzandhaven De heer J. L. Kikkert zei dat de ge meente Den Helder ernaar streeft de veerhaven te verplaatsen naar het Balg- zand (wat voor mensen die in Den Hel der moeten zijn erg naar is) en daarbij als argument aanvoert dat de grote aan tallen wachtende auto's een last vormen voor het verkeer in de stad. TESO zou Den Helder dat argument uit handen moeten nemen door te laten weten dat als gevolg van een reserveringssysteem volgend jaar van wachttijden geen spra ke meer zal zijn De heer De Lugt acht te de tijd voor tegenspel nog niet rijp, gezien het feit dat de verplaatsing van de veerhaven een nog zeer vaag plan is. Hij twijfelde er niet aan dat de overheid van Texel in het geweer zal komen als de belangen van TESO of Texelaars worden bedreigd. De heer De Lugt wees (zie vervolg pagina 2) De schoolreisjes van meerdere Texel se lagere scholen zijn vorige week ver gald als gevolg van het massaal optre den van een geheimzinnige ziekte. De problemen begonnen met de vijfde en zesde klas van de scholen van De Cocks- dorp en Oosterend. Op de tweede dag van hun verblijf in een vakantiehuis te Vucht begonnen enkele kinderen te bra ken. In de loop van de nacht breidde het aantal zich snel uit zodat tenslotte 19 van de 40 kinderen ziek waren. De leiding was onafgebroken bezig met helpen en schoonmaken. De volgende dag waren de meesten echter aardig opgeknapt en kon het programma toch nog volgens plan worden afgewerkt. Woensdag werd de groep afgelost door o.l. school Oudeschild en Den Burg. Ook van deze groep werden op de tweede dag kinderen ziek, maar nu waren er veel meer kinderen bij betrokken en bo vendien gingen de braakverschijnselen gepaard met diarree en werd ook ie mand van de leiding onwel. Men be greep dat er imet het vakantiehuis iets aan de hand moest zijn en een dokter werd gewaarschuwd. Deze achtte de hygiënische toestand in het gebouw on voldoende en achtte het ontsmetten van dc dekens gewenst, maar een duidelijke oorzaak kon hij niet aanwijzen. Van het reisprogramma kwam niets terecht. De laatste Texelse groep (met o.a. de scho len van Eierland en De Waal) werd in een ander gebouw ondergebracht en had totaal geen last. De warcnkeuring te 's-Hertogenbosch heeft een onderzoek ingesteld en zal mogelijk de oorzaak van het nare gebeuren nog achterhalen. Voedselvergiftiging wordt niet waar schijnlijk geacht. De leiding van de twee groepen was als gevolg van slaapge- brek zo moe, dat na aankomst op Texel een extra dag vrij nodig was om weer op krachten te komen. OUDESCHILD - De 6-jarige Robert Daalder uit Oudeschild werd zater dag met ernstige brandwonden aan o.m. benen en rug naar 't Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De jongen had de wonden opgelopen toen hij 's morgens nabij de haven sa men met anderen met vuur had ge speeld. Toen zij olie op het vuur gooi den spatte deze in het rond en raakten de kleren van meerdere kinderen in brand. Robert Daalder slaagde er niet in zichzelf te doven. Het als een fakkel brandende 'kind -werd opgemerkt door de k ottervisser A. de Smidt die samen met zijn collega M. van der Zwaag toe schoot en het vuur doofde door het kind door het gras te rollen Daarna brachten ze het naar een dokter in Den Burg die Robert naar „Parkzicht" liet brengen. Het knaapje werd direkt doorverwezen naar Beverwijk, waar men gespeciali seerd is in de behandeling van brand wonden. Inmiddels hebben meerdere huidtransplantaties plaatsgevonden en laat de toestand zich hoopvol aanzien. Op het zaterdag te Beverwijk gehou den jeugdmuziekconcours van de Maat schappij tot bevordering van de toon kunst behaalde Johnny Ellen uit Oos terend met 116 punten een royale derde prijs. Johnny is acoordeonleerling van muziekschool Henny Kok. In de periode van 7 tot en met 23 mei wordt geschoten door de Koninklijke Landmacht in sector 045 tot 075 graden, rechtwijzend met een straal van 9 mijl Vanuit het hoge geleidelicht. Veilig- heidsschip aanwezig. Op 21 mei, uitwijkdatum 22 mei a.s., gaat H.M. Tjerk Hiddes schieten in sec tor 045 tot 075 graden, rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht. Veiligheidsschip aanwezig. Zie pagina 3. Hartverscheurende tafereeltjes op het busstation te Den Burg toen daar gisterochtend 40 Noord-Ierse kinderen na een heerlijk verblijf van drie weken op Texel, afscheid namen van hun pleeggezinnen. Zowel Ieren als Texelaars beten hun tranen de vrije loop. Op een kreet „Is everybody happy?" werd niet gereageerd. Dat tussen de kinderen hechte banden zijn gegroeid staat vast: stevig omarmd stapten protestant en katholiek broe derlijk de bus in die hen naar Schiphol bracht. De hele reis werden ze vergezeld door de heer M. Mantje, die zich over het verloop van de vakan tie „verschrikkelijk tevreden" toonde. Hij vertelde later dat de kinderen zelfs in Belfast nog helemaal van streek waren. „Maar dat is een teken dat ze het hier goed hebben gehad".

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1