(jroen Twartsjexels in het harL, Opnieuw kort geding tegen gemeente Texel [atuurbesehermers géén asfaltfabriek 4 TAXI 2323 KVP: eensgezindheid in gemeentebestuur Volgende week tegenbezoek sportuitwisseling Terschelling Hoe denkt de WD over ecreatie op de boerderij? Woning ten onrechte gevorderd? gemeente ontving Mirerse bezwaren e NILHELMINALAAN 4*§ AG Ing. Evert de Visser, Sexdiefstal Dameskoor geeft uitvoering Barendszstraat wordt aangesloten op Deltaweg Druk programma af te werken Verscherping tegenstellingen funest Opstelling als middengroep TAXI (02220) 2000 Verwen moeder zondag Havenrestaurant Texel (02226) 310 IRIJDAG 10 MEI 1974 TEXELSEWCOURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ oitbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 edaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den uf01 tel. (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg. oiendljk 37, tel. (02220) 3652. 87e JAARGANG No. 8874 Verschijnt dinsdags en vr(jdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7.25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mltd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW Als gevolg van onduidelijke en te- nstrijdige uitlatingen van de voorzit- >r en het raadslid van de VVD (in de sneenteraad en op een openbare WD- jeenkomst) is nogal wat verwarring itstaan over de vraag boe de VVD «el staat ten opzichte van recreatie boerderijen Om daaraan een emd te aken heeft de VVD het volgende andpunt geformuleerd ingevolge bet plan buitengebied zal ke agrariër een bouwblok ter grootte tn één hectare verkrijgen, waarbinnen !e agrarische- en toeristische voorzie- Agen gerealiseerd kunnen worden; ach edhter geen voorzieningen daar liten. Met andere woorden alleen op het erf in de gebouwen kan recreatie bedre- in worden. Binnen de gebouwen moet de agrariër heel vrij zijn in het realiseren van wneenheden (appartementen, o.i.d.); originele buitenkant van de gebou- en dient echter zo veel mogelijk be luiden te blijven. Uiteraard mag het nieuw bouwen van jariaohe opstallen er niet op genCht jn. dat bet stichten van nieuwe recre- ieve eenbeden naderhand in de hand werkt wordt. Buiten de gebouwen op het erf is beperkte plaatsing van tenten mo- lijk, waarbij wij denken aan een aan- van drie. |ln dit geval dienen goede sanitaire irzieningen getroffen te worden, ter- er tevens sprake zal moeten zijn voldoende groenstroken of beplan- ;en, waardoor men de eenheden aan oog onttrekt, iumerend: uit het bovenstaande it dat wij achter een bepeikte re- itie bij de boerderij staan, een mas- professionele ontwikkeling van de ireatie op of nabij het boerenerf It echter beslist door ons afgewe- Voor de tweede maal is tegen de ge meente Texel een kort geding aange spannen in verband met de vordering van een woning. Het gaat nu om het huis Hoofdweg lül in Eierland dat eind 1972 werd gekocht door mevrouw M. J. Peters-Harmsen uit Amstelveen (echt genote van de heer L. Peters die vorige week in 'de Weverstraat zijn „Pabi- shop" opende). De gemeente verleende een woonvergunning maar trok deze onlangs in, nadat was gebleken dat de familie Peters feitelijk in Amstelveen woont en het huis op Texel dus als tweede woning gebruikte. De gemeente liet weten dat de wo ning moest worden verhuurd of ver kocht aan een Texels gezin. Toen vorige week werd vastgesteld dat de familie Peters daartoe niet bereid was, ging de gemeente op grond van de woonruim- tewet 1920 tot vordering over ten be hoeve van een Texels gezin, dat zeer dringend woonruimte nodig heeft. De vordering werd eChter onmiddellijk op geschort nadat de advocaat van me vrouw Peters had laten weten dat tegen de gemeente een kort geding zou wor den aangespannen met de bedoeling de vordering ongedaan te maken. Wanneer het kort geding zal dienen, is nog niet 'bekend. Tevreden Het is de derde keer dat de gemeente ten behoeve van woningzoekenden tot vordering van een tweede woning over gaat. Het eerste geval betrof de kwes tie „Groenendaal". Hierbij werd de ge- Iet Contact Natuurbescherming irdholland, een overkoepelend or- m voor tal van milieugroepen, heeft de gemeente bezwaar ingediend te- het voornemen om met toepassing artikel 19 van de wet op de ruimte- e ordening bouwvergunning te ge- voor een asfaltfabriek bij de nieuwe rkhaven te Oudeschild. Zoals bekend t het gemeentebestuur de asfaltfa- ik bij de haven toelaatbaar en heeft wrg< 5 geboden uit twee bouwterreintjes. ordij *n al om dat laatste wordt de wet- jkheid van de procedure door het itact Natuurbescherming in twijfel lokken omdat geen inzicht wordt ge en in de werkelijke bouwplaats. „Er et nog een keus worden gedaan en ul pas gebeuren als deze procedure k heeft plaatsgevonden. Dit geeft Zege rech szekerheid aan de burger. In Wet Ruimtelijke Ordening, het Be lt Ruimtelijke Ordening alswel in de (prudentie hebben wij geen termen „„getroffen die deze handelswijze ^vaardigt", aldus het Contact. :258. hid at de asfaltfabriek blijkbaar lan- dan vijf jaar blijft staan, wordt het ilig* van ndt f onjuist geacht dat de gemeente niets heeft meegedeeld inzake maximum bouwhoogte, bebouwingspercentage, be stemmingsaanduidingen, voorzieningen voor landschap9verzorging etc. Een zorgvuldige beoordeling voor de burger is op deze wijze niet mogelijk en dat is ongewenst. Het Contact schrijft verder dat in de kop van Noordholland nog minstens vier asfaltinstallaties zijn (waarvan twee van P. Daalder N.V. te Alkmaar, de aannemer die de fabriek in Oude schild wil bouwen) en vindt dat het as falt dat op Texel nodig is best met de veerboot kan worden aangevoerd. „Hierdoor is het niet nodig een derge lijk industrieel en ongewenst element op Texel te plaatsen". Het Contact is van mening dat de hoge vulstofsilo's, de bergen grondstof en de machinerieën een ernstige aantas ting van het zo karakteristieke dorps profiel en het Texelse landschap bete kenen. Een afschermende beplanting zal pas na verscheidene jaren enig effekt hebben, terwijl de silo's er hoog boven uit zullen blijven steken. Het Contact Natuurbescherming besluit: „Het Texel se landschap, hoewel reeds geschonden, is nog een van de gaafste, zo niet het gaafste van onze provincie. Wij verzoe ken u dan ook de gevraagde vergunning niet af te geven". Inzake de asfaltinstallatie zijn verder bezwaren binnengekomen van de Werk groep DandsChapszorg Texel, de N.V. Texelstroom alsmede een brief (waarin de voorkeur voor een der bouwterrei nen wordt uitgesproken) van de dorps- commissie van Oudeschild. MOEDERDAG Zie pagina 3 J architect Gespecialiseerd in landhuizen, bungalows en verbouwingen. Gratis eerste advies op iedere woensdag- en donder dagavond van 19.00 - 22.00 uur voor alle Texelaars met bouw kundige problemen. „Het Kwade Konjjn", Kikkert- straat 43, De Cocksdorp, telefoon (02222) 352. meente in het gelijk gesteld in het kort geding dat de eigenaresse aanspande en ook in het daarop volgende zaak in ho ger beroep. De heer Poelman mt Hilversum wiens woning in De Cocksdorp onlangs werd gevorderd heeft van gerechtelijke aktie tegen de gemeente afgezien. Hij is bezig de woning te verkopen aan een Texels gezin voor permanente bewoning. De woning Postweg 176 (vroeger C50) van de heer A Stolk uit Den Burg (waarbij het nog niet tot vordering kwam) is inmiddels ook aan een Texelse ingezetene verkocht. Deze ontwikkelingen geven de afde ling huisvesting van de gemeente grote voldoening. Van de „harde lijn" die nu bij het tweede woningbeleid wordt ge volgd heeft men dan ook geen spijt. Uit de sexboetiek van de heer Th. Medema aan de Kogerstraat zijn het afgelopen weekend 35 sexfilms, een aantal sex geluidsfilms en enkele film- projektoren gestolen. Omstreeks dezelf de tijd verdwenen uit de in Oosterend geparkeerde auto van de 'heer Medema 80 sexboekjes. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het is niet de eerste keer dat de heer Medema een deel van zijn voorraad door diefstal kwijt raakt On langs werden in Alkmaar odk films uit zijn auto weggehaald. Zaterdagavond geeft het Dameskoor „Den Burg" in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg een uitvoering, met mede werking van een kwartet, bestaande uit piano, cello, fluit en hobo, een kindcr- blokfluitgroep en twee solisten (zang). Dirigent is de heer J. Visser. Een zeer gevarieerd programma wordt gebracht: 16e eeuwse liederen (o.a. van G da Palestri na), moderner werk (o.m. van Oscar van Hemel en Herman Strategier), negro-spirdtuals, oude volksliederen en geestelijke liede ren. Het kwartet brengt 18e eeuwse werken ten gehore. Het concert wordt opgedragen aan alle donateurs van de zangvereniging, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. De toegang is gratis. OUDESCHILD In verband met de dijkverhoging bij Oudeschild zal de Ba rendszstraat worden gereconstrueerd en aangesloten op de nieuwe weg, die langs de dcltadijk voert. Maandag zal worden begonnen met de asfalteringswerkzaamheden en zal het gedeelte van de Barendszstraat tus sen Heemskerck- en De Ruyterstraat voor alle veikeer worden afgesloten. De week daarop zal het stuk ter hoogte van het opslagterrein van Waterschap Texel aan de beurt zijn Het verkeer tussen Oudeschild en De Waal zal dan worden omgeleid, vermoedelijk via de werkha- ven en de Texelstroomcentrale, of via de zuivelfabriek. Wanneer de werk zaamheden zijn voltooid, zal het ver keer tussen Oudeschild en De Waal niet meer langs de haven worden geleid, maar uitsluatend over de nieuwe weg. De uitvoerder het Aannemersbe drijf De Vries Van de Wiel hoopt voor Hemelvaartsdag met de werk zaamheden klaar te zijn. In het weekend van 18 en 19 mei leg gen Terschellinger sportverenigingen een tegenbezoek aan Texel af. Om twaalf uur komen de sportlieden met eigen boot aan in de haven 't Horntje en zal men kunnen beginnen aan de af werking van een rijkelijk gevuld pro gramma. Na bij hun gastgezinnen te hebben gelunched, wordt om twee uur bij „De Kletskeet" op het S.V. Texel-veld be gonnen aan een wandeling van een uur. Van twee tot zes wordt in de Burge meester De Koninghal volleybal ge speeld. in hotel De Zwaan gebiljart en om half drie door de jeugd in Ooster end, Den Hoorn, De Koog en De Cocks dorp gevoetbald. Om half drie begin nen ook de judo- en tenniswedstrijden in respectievelijk „De Bijenkorf" te Oosterend en op de Eiemert te Den Burg Paardensport wordt om drie uur bedreven op de Speelweide. In de Bea- trixzaal wordt van zeven tot negen ge gymd, in De Zwaan vanaf zeven urn- geklaverjast en in Olympic beginnen dan de dam- en schaakwedstrijden. Voor bridgen kan men om acht uur in hotel De Lindeboom-Texel terecht. Een groot volleybaltournooi zal worden ge organiseerd. waaraan ook de volleybal vereniging Gtivo zal deelnemen. De aan vangstijden hiervan zullen nog worden bekendgemaakt In hotel De Oranjeboom wordt om half negen een groot feest gegeven. Tij dens dat feest zullen zowel de Gymver eniging Texel als de Gymvereniging Terschelling demonstreren. Muzikale medewerking wordt verder verleend door de „Humpie-Dumpies". De KVP-afdeling Texel is van me ning dat het de afgelopen vier jaar heeft gemankeerd aan eendrachtige sa menwerking in het gemeentebestuur. In het verkiezingsprogramma voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen wordt dan ook naar voren gebracht dat de kandidaten het als een van hun be langrijkste opdrachten zien om de een drachtige samenwerking in het bestuur te bevorderen. Zowel in de gemeente raad als in het college van B. en W. dient in teamverband en in een colle giale sfeer een gemeenschappelijke taak vervuld te worden. Texel staat in de komende vier jaar voor zeer belang rijke vraagstukken. Verscherping van tegenstellingen en onderling gekibbel zal de oplossing daarvan vertragen. De KVP staat een vooruitstrevend en even wichtig beleid voor ogen, gefundeerd op christelijke beginselen. Men wil zich opstellen als een tegen polarisatie ge kante, verdraagzame middengroep. Het verkiezingsprogramma ziel er als volgt uit: Landbouw en veeteelt Béhoud agrarisch areaal; geen belem meringen in de bedrijfsvoering. Mogelijkheden voor recreatie op het boerenerf. Havenfaciliteiten en kaderuimte uit breiden. Vestiging van droogdok- scheepsreparatiebedrijf. Natuur, milieu, verkeer Erkenning taak agrariër in het Texel se landschap en mede hierdoor Texels karakter behouden. Natuurgebieden bewaren en typisch Texelse gebouwen, dorpsgezichten, tumwallen ejd. op basis van vrijwillig heid en met behulp van subsidies res taureren. Alternatief uitwerken voor vuilver werking. Geen doorgaand verkeer in de dorpen. Snel een doeltreffend verkeersplan voor Den Burg. Veilige oversteekplaatsen voor voet gangers (o.a. op de Fontweg). Een uitgebreid fietspadennet. Werkgelegenheid en economie Meer veelzijdige werkgelegenheid en „schone" industrie. Bestrijding seizoenwerklooshedd en een aktief werkgelegenheidsbeleid. De 1100 Texelse zelfstandigen ruime ontplooiingskansen bieden. Aardgas op Texel. Recreatie en toerisme Kwaliteitsverbetering en basisverbre ding boven uitbreiding in de top. In het algemeen: concentratie van re creatieve voorzieningen en aktiviteifcen. (zie vervolg pagina 2) De zondag zal worden begonnen met een rondrit over ons eiland; om tien uur zal worden vertrokken, 's Middags om half twee wordt een „gezelligheidsrit" te paard gemaakt en om twee uur star ten voetbalwedstrijden voor de senioren in De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog en de tenniswedstrijden op de Eiemert. ■Het gespecificeerde wedstrijdprogram ma ziet er als volgt uit: Zaterdag 18 mei: Gymnastiek, 19.00 uur. gymnastiek vereniging EDO, Beatrixzaal. Voetbal (jeugd), 14.30 uur, De Koog- TW, De Koog; Oosterend-WBS, Ooster end; Den Hoorn-Quick 35, Den Hoorn. Ruiters, 15.00 uur, Waddenruiters, Speelweide, Den Burg. Wandelen, 14.00 uur. Iedereen wordt uitgenodigd hieraan deel te nemen. Start op het sportveld SVT Den Burg. Klaverjas, 19.00 uur, Klaverjasdub De Zwaan, De Zwaan. Dammen, 19.00 uur, Damclub Texel, Olympic. Schaken, 19.00 uur, Schaakclub „En Passant", Olympic. Biljarten. 14.00 uur, Biljartclub De Zwaan, De Zwaan. Tennis, 14.30 uur, Tennisclub Deuce, Eiemert. Bridgen, 20.00 uur, Bridgeclub Groot Slam, De Lindeboom-Texel. Volleybal, 14.00 uur, Givo De Koog- EDO 62 (dames), Koninghal; De Cocks dorp-EDO (meisjes, Koninghal; Scho- lengemeenschap-EDO (jongens), Ko ninghal; Scholengemeenschap- EDO (ju nioren). Koninghal; Badminton-Hoom (dames II), Koninghal; Smash- Hoorn (dames I), Koninghal; Badminton-WBS (jheren), Koninghal; Tevoko-GVO (da mes I), speelweide Dennen. Judo, 14.)0 uur, Oosterend- Schroor, De Bijenkorf. Zondag 19 mei: Voetbal (senioren), 14.00 uur, SVC- TW, SVC-terrein; SVK-TW, SVK- terreinZDH-Ouick 35, ZDH-terrein. Tennis. 14.00 uur, Deuce-Terschelling, Eiemert. Paarden, 13.30 uur, Gezelligheidsrit. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds levering vla de meubelhandel

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1