Cjrom 'wartsjexels in het harL, 'wethouderschap was vooral de LAATSTE VIER JAAR GEEN PRETJE TAXI 2323 Iaalder is moe en Joustra is het zat ^W;mm KVP Verzoek aan onze adverteerders WILHEIMINALAAN US JJDAG 17 MEI 1974 87e JAARGANG No. 8870 rEXELSE^COURANT Uitgave: B.V. v/h Longeveld De Roo(J ^uS 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ilctle: Harry de Graaf, Kee6omlaan 43, Den tel. (02220) 2403. B.g.g.: Alex Verburg, |ftdUk 37, tel. (02220) 3652. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent Incasso; loe 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Ml£d. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW de heer C. Joustra besloot zich voor de gemeenteraad herkiesbaar lellen, gaf Texels Belang aan de pers reden op dat hij geen tijd meer had ens toenemende drukte in zijn boek- dpraktijk. Dat klonk goed, maar het niet waar. De voornaamste reden, nors kijkende maar toch erg aar wethouder ermee wil stoppen is dat het zat is. De eindeloze, moeizame ege- en raadsvergaderingen, het toe- iende werk, de „verschrikkingen" van inspraak en de ondankbare en van legrip getuigende reacties op goed- oelde inspanning hebben hem murw iakt. Van verbittering wil de heer a echter niet spreken. „Welnee, een enorm leerzame tijd geweest heb ook erg veel plezierige dingen >efd, maar nu ben ik het beu; ik kan gewoon niet meer, zeker niet naast gewone dagtaak". beste herinneringen dateren van de ie raadsperiode. Joustra kwam acht geleden in de gemeenteraad en direkt wethouder, dus gelijk met teer Daalder die er toen echter al aar als raadslid had opzitten. „Ik van niets Ik kreeg o.a. rekreatie nijn portefeuille en moest al direkt 'aderingen voorzitten van mensen er veel meer van wisten. Ik heb het :t wel eens in m'n handen gehad, het lukte toch wel om er in te sen. De samenwerking in het kol- was prettig en goed. De tweede pe- wa3 veel moeilijker. Veel meer en, veel meer problemen, veel meer irungen. Denk niet dat ik alle schuld Dros wil geven. Die man heeft iitedten die ik niet heb en dat geldt chien ook wel omgekeerd. In de ésfeer kunnen we buitengewoon met elkaar opschieten. Maar in het egewerk waren er zoveel onverteer- dingen; je kon veel te weinig kol- lal naar buiten treden. Het waren goede discussies Eenmaal ingeno- standpunten werden niet meer gegeven. Dat was erg vermoeiend, ik uit een kollegevergadering kom ik vaak uitgeput. En dan moet je beginnen aan het eigen werk waar allerlei moeilijkheden aan vast zit- M'n hele leven bestaat onderhand moeilijkheden, dat wal ik niet meer". Betutteling !gezien van de strubbelingen als ge- van de minder goede samenwer- heeft Joustra rich geërgerd aan rtragingen die voortvloeien uit bu- ratae en betutteling van bovenaf. \u is daarbij ook nog de betutteling onderaf gekomen, de inspraak. Hij it dat het nut van inspraak schro- k wordt overschat. Hij vindt dat meent eraad de taak heeft het volk 'rtegenwoordigenDe raadsleden en goede kontakten hebben met »ubliek, zodat zij kennis dragen van er aan meningen leeft en mede 'P hun beslissing baseren Wat nu Daalder /'.Ut' IARIERS VAN TEXEL nt uw belangen. wllega Jan Witte, lijstaanvoerder de KVP Texel kent ze ook En t bewezen uitstekend uw tolk te Omdat de Texelse boer ook zijn ten heeft Omdat het ook Texels be is dat u de nodige armslag houdt. lus (weer) achter hem. uw steun en uw stem t een gezond agrarisch Texel C. Joustra beu gebeurt is zinloos. Allerlei personen en belangengroepen moeten zonodig overal tegen in het geweer1 komen en ze moe ten allemaal serieus worden behandeld. Landschap De zorg voor het landschap is een van de belangrijkste twistpunten. Joustra as het niet eens met zijn fraktiegenoot Weijdt die van mening is dat de agrari ërs alles moeten kunnen bouwen om hun bedrijf zo efficiënt mogelijk te la ten draaien. „Niemand mag dat; de boe ren ook niet. De overheid heeft wel de gelijk de taak om voor het landschap te waken. Een betonnen schuur in een landschappelijk fraai gebied is onaan vaardbaar; zo'n ding zal nooit karakte ristiek worden. Het mooi houden van het eiland is ook een economisch be lang. Het is niet redelijk om te stellen dat de overheid alle méérkosten voor een minder lelijk gebouw zal moeten dragen. Als je daaraan begint vraagt straks iedereen om de goedkoopste en lelijkste gebouwen en eist geld als de welstandskommissde wat duurder» aan vaardbaar vindt". Arena Het verbaast niemand dat de heer Joustra niet zoveel voldoening meer •vindt in zijn funktie. De verveling en ergernis was hem tijdens de vergade ringen van het gezicht te lezen „Ik er ger me vaak (blauw tijdens de raads vergaderingen. Er wordt daar urenlang gekletst over futiliteiten tot in derde en vierde instantie. De raad hoort zich met de grote lijnen bezig te houden Het ni veau van de diskussies vindt ik vaak beneden peil. Publiek Heel sterk voelde dk dat tij dens de beruchte vergadering over het konflikt rond wethouder Dros. Er was een massa publiek, maar dat kwam uit pure sensatielust. Ik voelde me als in een circusarena. Ik geloof niet zo erg in die sterk toegenomen publieke interesse in het raadsgebeuren. Kijk maar naar de publieke tribune. Er is een vaste kern echte belangstellenden, de overigen komen of om de sensatie of omdat hun directe belangen worden besproken. Als we praten over het «slui tingsuur zitten er wel tien man van de horeca en als het gaat over strandpach- ten zijn de strandexploi tanten present". Nog moeilijker De komende raadsperiode zal mogelijk nog moeilijker worden. De nieuwe wet houders moeten wel weten waaraan zij beginnen. Volgens Joustra is het on mogelijk om naast een gewone dagtaak een goede wethouder te zijn. Er moeten uitgesproken 'kwaliteitsmensen in het college komen, die een flink deel van hun gewone werk uit handen kunnen geven. Geen partijbinding De heer Joustra verklaart nog altijd een warm voorstander van een plaatse lijk belang-partij te zijn. „Als het gaat om kwaliteitsbestuurders doet hun po litieke kleur nauwelijks ter zake. De gemeenteraad zou best helemaal uit niet partijgebonden Texelaars kunnen be staan. Nu zitten allerlei mensen, die precies hetzelfde nastreven een soort kunstmatige verdeeldheid in stand te houden. In de praktijk blijken de me ningsverschillen bijna altijd dwars door de politieke partijen heen te lopen. Ze ker op plaatselijk niveau hoeven partij principes geen rol te spelen, het recht vaardigt althans niet de indeling in hok jes. Ieder raadslid moet in volle vrijheid een beslissing kunnen nemen, die hem persoonlijk het beste voor Texel lijkt; het solidair willen zijn met partijgeno ten kan belemmerend zijn. Dat houdt natuurlijk niet in dat raadsleden niet mogen laten blijken tot welke landelijke partij zij zich het meest voelen aange trokken en door welke andere begin selen zij zich eventueel mede laten lei den. De heer Joustra wil graag dat in ons interview in ieder geval naar voren komt dat hij de ambtenaren van het raadhuis waardeert om hun werklust en inzet. ,,Ik heb dat met eigen ogen gezien. Het komt vaker voor dat iemand overwerkt is dan dat 'hij te weinig te doen heeft. Die extra belasting, die wij de afgelopen jaren helbben gehad kre gen zij ook te verwerken". Het feit dat wethouder J. Daalder uit Oosterend zich niet herkiesbaar heeft gesteld voor de gemeenteraad heeft in anti-revolutionaire kring, maar ook daarbuiten, nogal wat opscchudding veroorzaakt. Daalder - 21 jaar volksver tegenwoordiger waarvan 8 jaar wethou der - was een vanzelfsprekendheid ge worden. Ze konden hem eenvoudig niet missen en hebben dan ook heel wat moeite gedaan om hem van dat besluit te weerhouden, want het was duidelijk dat met Daalder ook een flink deel van de kiczersaanhang zou wegvallen. Daalder: „Ik ben een tijdlang heen en weer geslingerd tussen nee en ja, maar uiteindelijk heb ik toch voet bij stuk ge houden. Ik wil het niet meer, het wordt me te zwaar - ik ben er gewoon te moe voor". De scheidende wethouder (we spre ken hem in zijn huiskamer na een lang durige b en w-vergadering) vertelt dat het wethouderschap vooral de laat ste jaren bijzonder zwaar is geworden. Steeds meer problemen en steeds inge wikkelder kwesties die allemaal de vol ledige aandacht eisen. En daarbij nog de spanning van een niet altijd vlotte samenwerking binnen het college, hoe wel dat de laatste tijd wel is verbeterd Daalder: „De buitenwereld heeft er geen notie van. Raadslid zijn vergt te genwoordig al een hoop tijd en inspan ning, maar de belasting voor de wet houders is nog aanzienlijk groter. De wethouders hebben het tegenwoordig met z'n drdën veel drukker dan vroeger met z'n tweeën". Waaruit bestaat dat meerdere werk? Daalder noemt als voorbeeld de gevol gen van de nieuwe wet op de ruimtelij ke ordening, waaraan alle bestaande uitbreidingsplannen moesten worden aangepast. De enorme papierwinkel, het ambtelijk overleg, de gevolgen wan de tenvisielegging, - het was een lawine van werk. De inspraak heeft een soort gelijk effekt. Daalder. „De mentaliteit van de mensen is totaal veranderd. Vroeger slikte iedereen alles, maar nu slaat de schaal naar de andere kant door. Iedereen voert overal aktie tegen Ik ben voor inspraak, maar de mensen moeten zidh wel realiseren dat de be slissing uiteindelijk door de bestuurders moet worden genomen, die ook reke ning houden met anldere belangen". Botsingen Over de botsingen die zich met de re gelmaat van de klok binnen het kollege voordoen wil Daalder liever niet te veel zeggen. Hij zegt van ieders goede trouw overtuigd te zijn en noemt met name wethouder Dros een harde werker met grenzeloze energie. „Die man neemt ge durende de hele middag en een stuk van de avond deel aan een slopende kollege-vergadering. E^n half uur daar na zit hij in de volgende vergadering, zo fris als een hoentje. Nou, je mag best weten dat ik dat niet nadoe". Gezondheid De heer Daalder is nog redelijk ge zond, maar toch niet meer zo vitaal als vroeger. De jaren gaan tellen. „Als ik me wel herkiesbaar had gesteld zou ik tegen het eind van de nieuwe raadspe riode 67 zijn Ze hebben me nog voor gesteld om tot mijn 65e te blijven, maar voor halverwege weglopen voel ik niets. Ik zou het niet eerlijk vinden tegenover de kiezers. Ik heb er ook nog over na gedacht om wel raadslid te worden, maar voor een eventuel wethouder schap te bedanken. Het klinkt arrogant, maar dat zou ik geen goede afsluiting van mijn politieke loopbaan vinden. Nee, het is nu een goed moment om te stoppen. Mijn vrouw en kinderen vin den dat ook; die hebben me over mijn twijfels heen geholpen". Niet meegevallen „Ik heb dat wethouderschap nooit geambieerd, maar toen ze me ervoor aanzochten wilde ik de verantwoorde lijkheid todh niet uit de weg gaan. Ik zag er wel tegenop. Ze zeiden: als je eerst maar ingewerkt bent, dan valt het wel mee. Toen burgemeester De Ko ning overleed, werd ik een tijdlang lo co-burgemeester. 's Morgens de post rondbrengen en 's middags de gemeente besturen De foto van de postbestellen- de burgemeester stond in kranten over de hele wereld. Het was niet makkelijk, maar todh heb ik de afgelopen vier ja ren als veel zwaarder ervaren. Waarom ik me voor de tweede periode als wet houder herkiesbaar stelde? Tja, ik wilde de verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan en het was ook een kwestie van eergevoel. Ik wilde geen eendagsvlieg zijn. Het feit dat ze me weer wilden hebben, was een bevestiging dat ik het blijkbaar niet zo slecht had gedaan". Goede zeden Daalder zal de geschiedenis ingaan als de behoeder van zeden en moraal. Als fel tegenstander van naaktstrand, gemengd kamperen en druggebruik, achtte hij het dagelijks bestuur van de gemeente met veilig in Pa'kt-handen. Er waren er meer die er zo over dach ten, zodat het kwam tot de beruchte wethoudersveritiezing met uitsluiting van het Pakt, een gebeurtenis warover nu nog wordt gepraat. Daalder: „Emo ties speelden destijds ook een rol. Ik ge loof dat ik nu naar een afspiegelings- ikollege zou streven Het is niet goed geweest; een dergelijke belangrijke be volkingsgroep moet niet alleen in de raad maar ook in b en w vertegenwoor digd zijn". CDA Die wethoudersverkiezing heeft nog meer gevolgen gehad. Vroeger was er een hechte samenwerking tussen de I.v.m. het uitvallen van Hemel vaartsdag als werkdag, maken wij de adverteerder erop attent, dat de inzendingstermijn sluit op DINSDAG 21 MEI A.S. OM 12.00 UUR drie christelijke partijen. Gedurende lange tijd werd steeds gezamenlijk ver gaderd, maar na de wethoudersverkie zing is vooral de verhouding met KVP erg koel geworden. Een Texelse CDA (waaraan vier jaar geleden serieus werd gedacht) heeft zich dan ook niet kunnen vormen Ook de plannen voor een ge zamenlijke AR/CH-fraktie kwamen niet van de grond. Er was wederzijdse onte vredenheid over de kandidaten. Toch heeft de heer Daalder wel hoop dat een Texelse CDA er zal komen. Met name het andere gezicht van de KVP-fraktie lijkt hem acceptabel, maar hij sluit niet uit dat ook hier verschil van opvatting over zeden en moraal spelbreker zal zijn. Met name het feit dat de KVP-er J. Witte geen bezwaar heeft tegen een naaktstrand stelt hem niet gerust. Ove rigens koestert de heer Daalder wat het tegenhouden van het naaktstrand be treft niet zoveël illusies meer. Hij vreest dat de meerderheid van de nieuwe raad er geen bezwaar tegen zal hebben, zo dat 1974 de laatste zomer zonder naakt strand zial zijn. Verlie» De ARP-kiesvereniging vreest voor verlies als gevolg van het bedanken van de heer Daalder. „We zouden heel erg dankbaar zijn als we ons handhaven", zegt hij voorzichtig. Het samenstellen van de lijst heeft erg veel moeite gekost, zoals bij meerdere partijen. In de capa citeiten van de nieuwe lij staanvoerder A. Rienstra gelooft Daalder zonder meer. „Ik ben dankbaar dat de kiezers mij 21 jaar vertrouwen hebben gegeven en ik hoop dat ze dat nu aan Rienstra willen overdragen". Zo'n aanbeveling kan Rienstra best gebruiken want op Texel is hij nauwelijks bekend. Sedert 8 jaar is hij als chef-kaasmaker werk zaam op de Eendracht en voorzitter van de personeelsvereniging aldaar. Verder is hij penningmeester van de woningbouwvereniging, voorzitter van de AR-kiesverenigii}g, lid van de werk groep agrarische werkgelegenheid, con- taktman van het CNV en hij heeft be stuurlijke ervaring op het terrein van •kerk en school. Verder vermeldt de lijst de brood- en banketbakker C. Timmer (52), de schil der A. Bremer (33), de kottervisser B. Daalder (30), de agrariër J. Vlaming Pzn en de assuradeur S. Bremer 45). levering vla de moubehandel

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1