Wat verandert er op 29 mei? Minstens 6 nieuwe gezichten in de gemeenteraad SAUNA gmen-zwart supergezonde ontspanning Zangdienst in Gereformeerde Kerk Geslaagd TESO-vervoer stijgt weer Geen voorrang verleend Politieke avonden in Kuiter brak been „De Spyker" (Den Hoorn) en ,,'t Asiel" Saunabad dóet je wat! SAUNABAD TEXEL Zilveren jubileum Van wie is deze hond Weekenddienst artsen enz. Terschellinger sporten] afhalen aan 't Horntj R.K. Kerkdiensten Protestantse kerkdienst^ 7'exe/ staat voor Interessante raads verkiezingen. Van de oude raad zijn maar liefst zes leden niet her kiesbaar, zodat we straks minstens zoveel debutanten aan de groene tafel kunnen zien zitten Onder de leden die eruit stappen zijn de wethouders Daal der en Joustra en dat zal ook de later te voeren strijd om het wethouderschap tot een spannende en belangrijke affaire ma ken. Filosoferen met deze gegevens als uitgangspunt is op het ogenblik een druk beoefend gezelschapsspelletje want de publieke interesse voor het doen en la ten in de gemeenteraad is groter dan het in Jaren Is geweest. Laten wij eens aan dat spellet/e meedoen. Hoe liggen de kansen van de deelnemende partijen? Het Pakt hoopt op winst als gevolg van het feit dat nu ook PPR en D 66 bij de combinatie horen. Dat zou wel eens kun nen tegenvallen. In tegenstelling tot bij de vorige verkiezingen spreekt D 66 de kiezers praktisch niet meer aan en van de PPR Is ook het nieuwtje af. Niettemin heeft de radicale PPR duidelijke invloed gehad op het verkiezingsprogramma van het Pakt en deze combinatie een nog linkser image gegeven. In de achterban zitten nogal wat landschapsbeschermers die Cor Ellen (lid werkgroep landschaps- zorg) als lijsttrekker hadden willen heb ben. Gelukkig voor het Pakt is het toch de gematigde en zeer ervaren Jaap West dorp geworden die bovendien een prima kandidaat voor het wethouderschap is als het tot een afspiegelingscollege komt. De overige kandidaten op de lijst zijn alfabetisch gerangschikt. Het zijn echter vogels van zeer verschillende pluimage. Sommige Pakt-kandldaten zijn nauwelijks bekend en spreken daarom niet tot de verbeelding (Geudo Haikens, Ber Moo- ren en Jan Brokken). Iemand als Miriam van Oortmerssen (die ongetwijfeld ge schikt is) woont nog te kort op Texel om algemene bekendheid te kunnen hebben. Haar naam wordt nogal eens genoemd in verband met de NVSH (waar ze binnen kort afscheid van neemt) maar het zal nog wel een paar jaar duren voordat zo iets een aanbeveling is. De naam Lex Kaper wordt geassocieerd met ,,Textant" en komt daardoor niet positief over. Henk Beumkes staat bekend als een rustige, gemoedelijke figuur die in het vakbonds werk zijn mannetje staat en daarin zijn sporen heeft verdiend. HIJ kan wel reke nen op aanhang. Fried Blanken heeft zich een uitstekend raadslid getoond. In de ogen van anderen zal hij wel eens heb ben door gedramd" en zich teveel heb ben opgewonden over uitlatingen van z'n politieke tegenstanders (hij tilt overal nogal zwaar aan) maar hij is principieel, objektief en eerlijk. Op PSP-aanhang kan hij niet meer rekenen want Blanken stap te halverwege de raadsperiode over van PSP naar PvdA. Hij lichtte dat in het openbaar toe en verwierf daarmee begrip, geen waardering. Blanken staat bij de tongens van de pers in een goed blaadje want hij is de man die zich van alle raads leden het beste uitdrukt in woord en ge schrift zonder demagogie en holle frasen. De oudste bekende op de Pakt-lijst is S de Waard. Door zijn langjarige ervaring als raadslid, wethouder en burgemeester heeft hij stellig goede papieren, maar de kans dat hij In de raad wordt gekozen is Zondagavond wordt in de Gerefor meerde Kerk te Den Burg een zang- dienst gehouden. De keuze van de te zingen liederen is grotendeels bepaald door de gemeenteleden. Voorganger in de dienst is ds. Douwes. Muzikale medewerking wordt ver leend door de heer K. Brouwer aan het orgel en de heer P. Bakker op trompet. De dienst begint om zeven uur en zal tevens te beluisteren zijn in de rust huizen van Den Burg. Na de teruggelopen vervoerscij fers over het eerste kwartaal van 1974 vertoont het vervoer bij Teso een stijging al is deze wat perso nenauto's betreft uiterst beschei den. In april 1973 werden 40087 personenauto's vervoerd; in april 1974 waren het er 40291, een stij ging van 204 of 0,5 Het aantal vervoerde autobussen steeg van 148 tot 161, opleggers van 626 tot 759, caravans van 519 tot 622 en vrachtwagens van 2024 tot 3012. Laatstgenoemde rigoreuze stijging hangt samen met de afvoer van stormhout uit de dennen en de aanvoer van wegenbouwmateriaal i.van. de aanleg van riolering in Gerritsland. Over het totaal ge zien en naar eenheden gerekend (een personenauto telt voor 1 een heid, een vrachtauto voor 2 een heden, een bus voor 2, een opleg ger voor 3 en een ccaravan voor 1 steeg het vervoer van 46828 tot 49536, een stijging van 5,8 procent. klein. Joost mag weten waar het 'm pre cies In zit, maar de man is niet populair, ook niet in eigen politieke kring. Dat is het nadeel van vooral plaatselijke demo cratie: voor het trekken van kiezers is het nog belangrijker dat een kandidaat ge tapt is dan dat hij werkelijk wat pres teert. Dat nadeel weegt extra zwaar bij een alfabetische lijst, tenzij deze lijst uit sluitend de namen van topmensen van gelijk kaliber vermeldt en dat kan natuur lijk nooit omdat het talent niet voor het opscheppen ligt. Bij een gewone lijst geeft de betrokken politieke partij als het ware advies; men heeft een voorselektie gemaakt en daarbij zal als regel het ver stand een grotere rol hebben gespeeld dan het gevoel. Een alfabetische lijst is alleen goed als de kiezers tevoren bui tengewoon goed en objectief zijn geïnfor meerd over de betrokken kandidaten. Dat is vooral belangrijk voor de mensen die nog niet zo lang in de gemeente wonen. Hen zeggen al die namen niets. We denken daarbij vooral aan de velen die zich de laatste laren op Texel hebben gevestigd en mede door de aard van hun werk (bv NIOZ) vrij ver van de „echte" Texelse gemeenschap af staan. Daan Welboren uit Den Hoorn is een gematigd figuur met gevoel voor re aliteit en betrekkelijkheid. Hij is van de PPR-mensen op de Pakt-lijst ongetwijfeld de grootste kanshebber maar zou bij de PvdA, waar hij veel beter op zijn plaats is meer stemmen trekken. Van de PSP- mensen op de Pakt-lijst is Theo van den Berg de minst onbekende en zal „dus" de meeste stemmen krijgen, maar Ber Mooren werkt op het NIOZ en het zou best eens kunnen dat daar nogal wat pa cifisten rondlopen die hem willen steu nen. De vooruitzichten voor de twee D 66 kandidaten zijn somber. De bekendste, .Jan Hennink, is bestuurslid van de Sabe na (sinds kort omgedoopt in Natuur en landschap"), lid van de werkgroep Land- schapszorg en bestuurslid van de VVV Texel: 'n hoogst beroerde kombinatie waar zelfs „extreme" natuurbeschermers arg wanend tegenover zullen staan. Plus en min tegenover elkaar plaatsend, zou een extra zetel voor het Pakt erin kunnen zitten. De VVD zou één zetel erbij een mager resultaat vinden. Men hoopt daar op drie of vier zetels, er vanuit gaande dat veel liberalen die in het verleden op Texels Belang stemden teleurgesteld in de moe derschoot zullen terugkeren. De reputatie van lijsttrekker J. Zuidewind die de afge lopen vier jaar de VVD-éénmansfraktie vormde is in deze bepalend en vooral de vergelijking met de indruk die Texels Be lang heeft gemaakt. In de over het geheel gezien nogal zwakke gemeenteraad waar mee Texel het de afgelopen vier jaar heeft moeten doen, viel Zuidewind niet in zeer ongunstige zin op Hij gaf er echter her haaldelijk blijk van onvoldoende tijd te hebben voor zijn verantwoordelijke taak, een handicap waarmee meer onderne mers kampen Als hij in dat opzicht be terschap belooft (delegeren, weet /e well) werft hij meer stemmen, dan met het voortdurend afkraken van Texels Belang dat bij het publiek een erg kinderachtige indruk maakt. Het komt bij Zuidewind voor dat hij iets anders bedoelt dan wal hij zegt (zoals onlangs nog bij de kwestie recreatie op de boerderij) zodat de pers nogal eens de band moet afluisteren of Zuidewind zelf moet opbellen, om in ie der geval de bedoeling aan het publiek te kunnen doorgeven. Mevrouw T. C. Vlas van der Vlies, tweede op de VVD-lijst zou in dat opzicht wel eens beter kunnen zijn, al is zij niet zo erg bekend. Wat het probleem van de onbekendheid betreft: dat wordt niet opgelost door verkiezings bijeenkomsten in de dorpen waarbij de kandidaten worden voorgesteld met ver melding van wat zij allemaal al hebben ge daan in het openbare leven. Die bijeen komsten worden slecht bezocht en wat er wel kómt bestaat voor een deel uit reeds overtuigde aanhang en voor een ander deel uit oppositie die zich toch niet laat omturnen Zonder uitgebreide ver slagen in de pers zijn dergelijke bijeen komsten praktisch waardeloos en zelfs voor onze krant is het ondoenlijk om in alle dorpen alle avonden te verslaan. Kan didaat nummer 3 op de VVD-lijst is be slist geen slechte. Van hem is bekend dat hij zich in Jonge Ondernemers-ver band intensief in de recreatieproblema- tiek heeft verdiept en het feit dat hij de dagelijkse leiding heeft van een voor aanstaand hotel wekt ook wel vertrou wen. De VVD zal er wel een zetel bij- krijgen. Dat gaat onder andere ten koste van Texels Belang waar een deel van de li berale kiezers inderdaad op is uitgeke ken. Dat ligt niet aan fraktieleider L. J. Weijdt, de goed van de tongriem gesne den gezellige verteller, die bovendien veel deskundigheid inbrengt op water- en wegenbouwkundig gebied Hij heeft het als waterstaatsman door keihard werken ver geschopt maar is desondanks een oergemoedelijke Oudeschilder gebleven die men nooit een onbegrijpelijk woord of een ambtelijke term hoort slaken, al loopt hij met die supergemoedelijkheid wel eens wat al te opvallend te koop en al kraamt hij in het vuur van het betoog ook wel eens onzin uit Weijdt vormt een goede remedie voor het kollektieve min- derwaardigheidskomplex waaraan heel wat ras-Texelaars onbewust lijden. Wie voelt zijn hart niet sneller kloppen als Weijdt verklaart dat de Texelaars best zelf hun eigen boontjes kunnen doppen Hoewel er mensen zijn die dat als dema gogie doorzien, kan Weijdt geen kwaad doen en hij zal dan ook met vlag en wim pel in de raad terugkeren Wethouder Cor Dros is veel meer een omstreden figuur, al is zijn ster voor de destijds uit onge noegen op Texels Belang stemmenden be slist nog niet dalende. Dros mag dan het middelpunt zijn geweest van een walge lijke kontrover se in het kollege van b en w, maar voor een groot deel van de Texels Belang-achterban hinderde dat niets, in tegendeel. Dros durfde tenminste wat, hij was geen a-knikker en bleef hardnekkig doorvechten. Bij vriend en vij and staat buiten kijf dat Dros enorm veel tijd en enèrgie besteedt aan de hem onge twijfeld zeer zwaar vallende funktie. Hoe hem dat lukt naast de beslommeringen van zijn eigen bedrijf is voor menigeen een raadsel maar het roept wel respekt op. Dros is een keiharde werker, helaas geen goede samenwerker want takt en soepelheid zijn niet zijn sterkste kanten. Dros is geen talentvol spreker. Zijn ge dachten hollen zijn woorden mijlenver vooruitmet als gevolg een van de hak op de tak springerij van jewelste Reke nen kan hij veel beter en dat stemt de achterban tot tevredenheid. Want is de gemeente iets anders dan een groot be drijf waar het uiteindelijk om centen gaat Praatjes vullen immers geen gaat/es. Dros zal wel terugkomen in de nieuwe raad. Over Joustra en Bakker zeggen we lie ver niets omdat deze zich niet herkies baar hebben gesteld, maar de schijnbare ongeïnteresseerdheid van de eerste (de man zat er vooral de laatste tijd erg pas sief bij en maakte er nauwelijks een ge heim van dat hij er de balen van had) en de wat erg folkloristische uitingswijze van de tweede, hebben het image van Texels Belang geen goed gedaan. Een van de beste kandidaten op de Texels Belang- lijst is T. van den Heerik. Hij heeft jaren lang een ambtelijke topfunktie (financiën en onderwijs) vervuld op het raadhuis en heeft zich als directeur van de Recreatie stichting Texel een ambitieuze en naar per- fektie strevende organisator getoond met een visie die veel verder reikt dan zijn „eigen" recreatiebedrijfHij zou niet al leen een goed raadslid maar ook een goede wethouder zijn Zijn ambtenaren- verleden is voor een belangrijk deel van de Texels Belang-achterban geen plus punt en dat was dan ook de reden dat hij er bij de Vorige verkiezingen niet aan te pas kwam. Zijn kansen liggen nu wat gun stiger. Als J. van Asselt een betekenend aantal stemmen krijgt is dat een gevolg van het feit dat hij bovenaan de lijst staat: men blijft nu eenmaal zitten met gewoon testemmers die men niet kan afleren het eerste vakje rood te maken.Texels Belang had beter, net als het Pakt, een lijstaan voerder bovenaan kunnen zetten. Konse- kwent Is dat niet maar het voordeel weegt tegen het nadeel op Andere kandidaten die wel wat stemmen zullen trekken zijn C Zijm (een algemeen geacht agrariër) D. Schilling (die mogelijk de „bollen hang" van M. Bakker overneemt een aardige vent is) en J. C. Roeper (1 om zijn strijdlustige doordouwerij er, gamsatietalent gerespekteerd wordt n niet algemeen geliefd is). Te verwac is dat Texels Belang een zetel zal r prijsgeven. De ARP zal het als van het niet herkiesbaar zijn van de fj J. Daalder zwaar krijgen. Daalder ondanks zijn stijl-gereformeerde visie een joviale figuur die mede dooi J beroep veel kontakt had met allerlei la van de bevolking. De pathos en over waarmee hij het woord voerde en de' rechte bewogenheid waarvan hij blij sprak velen aan - ook mensen die godsdienst ver van Daalder afstort Het is onwaarschijnlijk dat de nisj lijsttrekker A. Rienstra, die zich echh met tot de bekende Texelaars kan n nen, dezelfde aantrekkingskracht j Van propaganda hebben we bij de nog weinig gemerkt, maar dat kan komen. Misschien rekent men ook beetje op de partijtrouw die In Tei AR-kringen vrij groot schijnt te zijn mogelijk toch een kansje voor de /J C. Timmer die dan gelegenheid krJ de schaduw van krachtpatser Daah' treden en in de raadsvergaderingen minder bleu van leer te trekken. Hoej met de CHU zal gaan is niet bij b< ring te voorspellen Over de kwah van mejuffrouw Luijsterburg zijn de ningen sterk verdeeld, zodat hekt niet vaststaat of haar verdwijnen naar andere partijen zal jagen Hm heer C Koorn in de markt ligt is ooki duidelijk. Sommigen vinden hem eet., pabele energieke vent; anderen dat hij te veel bokken schiet en heul de landschapsaanbidders. Nummer op de lijst, J. Wieten, is geen slechte didaat. De vorige keer kwam de (evenals de AR) aan een tweedei dank zij een portie reststemmen. He' zich aanzien dat de twee protest christelijke partijen in ieder geval i veer zullen moeten laten. Door het bedanken van de heer P.S heeft de KVP-lijst een wat rechtse zicht gekregen. De „rekreatieboer' Witte heeft ondanks zijn naaktstrand) pathie de laatste paar jaar wel waarw geoogst. Zijn deskundigheid en inter, lijkt nogal eenzijdig, maar hij is acte strijdlustig. Jook Nauta, de tweedei is ongetwijfeld een heel goede, Inn dere funkties heeft hij al getoond I kundig en perfectionistisch te zijM naast de zorg voor zijn be erg veel tijd voor dergelijke zaken te hebben. Nauta is de belang rij geestelijke vader van het rapport„Ti een eiland voor rekreatie", dat we/ia geen bijzonder gunstig onthaal vort b en w maar nu toch als leidraad i voor de herziening van het Krui Ook de derde kandidaatt P. A Z« staat er niet slecht op, wat bij de w verkiezingen bleek uit een flink a stemmen. Te verwachten is dat de li mensen na het verdwijnen van P hun heil bij een andere partij zullen ken, maar daar zullen ongetwijfeld denstanders (die de „rode" Smit moesten en daarom onder meer op Te^ Belang stemden) voor terugkomen zouden voor de KVP wel eens drlei^ kunnen inzitten. wi D| Ri I Op de kruising Pontweg-Keesomlaan- Hollewalsweg is woensdag een Texe laar gewond geraakt, toen hij met zijn van de Hollewalsweg komende Vaux- hall geen voorrang verleende aan een op de Pontweg naderende Peugeot. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De bestuurder van de Vauxhall moest naar het ziekenhuis in Den Hel der worden vervoerd. De 21-jaruge L. uit De Koog viel •maand agmiddag in het bos tussen Cali- forniëweg en Pelikaanweg van zijn paard en brak een been. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis in Den •Helder vervoerd. De heer J. C. van Groningen slaagde te Delft voor het diploma eerste stuur man grote handelsvaart. Voor g«hoorapparatenservice ELECTROHUIS (i Maandagavond wordt in bar-café „De Spyker" te Den Hoorn Politiek Café ge houden, met vertegenwoordigers van de verschillende partijen. Onder meer zijn te verwachten de heren F. Blanken (PvdA), J. Hennink (D 66), C. Koorn (CHU), B. Mooren (PSP), D. Welboren (PPR), L. J. Weijdt (Texels Belang) en J. Zuidewind (VVD). Aanvang 20.00 uur Op initiatief van Textant zullen ook in 't Asiel politieke avonden worden ge houden. Dinsdagavond zijn daar aanwe zig de heren L. J. Weijdt, J. Zuidewind, P. Zegers (KVP), D. Welboren en J. Hennink. Woensdagavond: C. Koorn, C. Timmer (ARP), F. Blanken en B. Mooren. Advertentie I.M. Mogelijkheden voor groeps- of privégebruik door enkelingen, paren en groepen. Keesomlaan 43 (zijweg 8) Den Burg, tel. (02220) 2403 NU MET RUIM AFKOELBASSIN. De heer A. Huizinga herdacht dinsdag het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. TEM, nu Texelstroom N.V. Met de direktie en kollega's werd het jubileum gevierd in het havenres- taurant van 't Horntje. Bedrijfsleiding en kollega's boden een gezamenlijk cadeau aan, verpakt in een voor dit doel speciaal gemonteerde hoogspanningsmof. Het uitpakken was voor de jubilaris een technische uitda ging; hij had er geen moeite mee Di- rekteur en kollega's spraken woorden van waardering, waarbij de humoris tische kant van voorvallen uit het ver leden niet werd vergeten. De heer Hui zinga kreeg ook de gebruikelijke grati- fikatie wegens 25-jang onafgebroken dienstverband. In de omgeving vam De Koog is een gele, herderachtige hond komen aan lopen. De politie heeft het dier laten onderbrengen in diepenpension Ellen aan de Keesomlaan, waar de eigenaar het kan afhalen. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, telefoon (02220) 3241. DIERENARTSEN In het weekend hebben alle dieren artsen dienst, telefoon (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 21 mei, om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 22 mei om 13.30 uur. De De gastgezinnen van de Terschellaj sportlieden, die dit weekend op komen, worden verzocht hun gaste 12.00 uur van de boot te halen. Voï programma van de uitwisseling: v ders in dit blad. weekend 18 en 19 juni 1974 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oo9terend zondag 10.45 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur Oudeschild zondag 19.00 uur Zondag 19 mei 1974 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur eerw. heer Veldb De Cocksdorp 10 uur ds. De Roes'- Kollekte v.h. Ned. Bijbelgenoots Den Hoorn 11.00 uur ds. De Gier De Koog 10.30 uur ds. Waardenbu." Bediening H. Doop De Waal 19.30 uur ds. De Gier Oosterend 9.30 uur ds. De Gier gezamenlijke dienst met Oude»! Bediening van de H. Doop. KojI voor het jeugdwerk Oudeschild zie Oosterend. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Kruithof 19.00 uur ds. Douwes, Zangdieitf| Oosterend 9.45 uur ds. Douwes 19.30 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN? Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dien?* DOOPSGEZINDE GEMEENÏÏ Den Burg 10.00 uur ds. G. van ZeÖ Sint Anna Parochie. Aansluiting huizen. JEHOVA'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-gafc^ toegankelijk voor ieder). 17.15 uur: thema „Voordelen votf van Salomo's subliemste lied" 18.15 uur: thema „Houd de tegen^ j digheid van de dag van Jehova fl^ in gedachten". f Ki

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2