Ierse kinderen groeien op in verscheurde samenleving Droogte veroorzaakt grote schade bureau eelman rV\ TEXELAARS OP BEZOEK IN NOORD-JERLAND LANDBOUW en VEETEELT Het diepwoelen Weverstraat 94 Den Burg - Texel Telefoon (02220) 3555 sinds 1929 Elke week maken wij een keuze uit de projecten, die wij in de verkoop hebben. Dit zijn ze dan voor deze week ZES-PERS00NS BUNGALOWS WOONHUIS, Postweg 113, met ®<j y beter ander dak! IGNIS diepvriezers FA. JAC. DE GRAAF, B0ERENGERIEFH0UT Houthandel A. van der Vis b.v. Bekijk de wereld eens van de andere kant VESPA fluisterbrommer Garage Dros - Eierland, In overleg met het landelijk orgaan !ULP AAN NOORD IERSE KINDE- 3JI" werd besloten dat een afvaardd- van Texel naar Ierland zou gaan or een „fellow up". Een soort reünie iarbij aandacht besteed zou worden het met elkaar omgaan zoals hier Texel en op meerdere plaatsen in derland werd voorgedaan. We weten ihet een lange weg zal zijn, maar de ogd zal door een breder inzidht mee oeten werken aan verbetering. Vrijdagmorgen (7 juni) vertrokken ice afgevaardigden van Texel naar Ifast, om van daaruit een bezoek te fngen aan Londonderry, waar de op >1 vertoevende kinderen vandaan nen. We raakten op Schiphol al tnd aan visitatie en naarmate we ndonderry naderden werd de contro- intensaever. Vanuit Belfast gingen met een verveloze, aftandse bus hting einddoel, gezamenlijk met een oep Ierse kinderen die een week in jeland geweest waren. Belfast Cen- im is erg kapot en in de weg bevin- d ziüh verhogingen waardoor men dwongen is om heel langzaam te rij— a. Buiten de stad is een enorm con- est. Pradhtig heuvellandschap met .terpartijen en diepe ravijnen De rpjes waar we doorrijden geven er de sombere aanblik van kapotte izen, met overwegend diöhtgespijker- ramen en veel prikkeldraad. Mali- ren controleren doorlopend de papie- en onderzoeken de koffers. Ka \Vi uur over goede wegen gereden hebben naderen we onze bestemming, stad (centrum) ligt in de diepte, de itenw ijken zijn vredig en rustig, armate we het centrum naderen iidt het militaire verkeer intensiever. O's voorzien van mitrailleurs rijden id geven fhet geheel een wat ang- ;e stemming Het centrum bereiken via een brug. De controle is-hier nog ndiger. De rivier is afgesloten met Ken en touwen, zodat scheepvaart mogelijk is. Na ongeveer een kwar- r mogen we verder. De chaos is. als verder rijden, volkomen. Kapotte tels, bijna alle huizen stuk en al het uit de mooie kerk die we passeren rijweg is vrijgemaakt van puin. Midden in de stad stoppen we en an verder te voet. In een totaal dicht- spijkerd gebouw blikken we naar bin- en op marktsdbragen staan goede- die wijzen op een soort supermarkt, les somber en smerig. Door een der ders worden we naar het bureau ge acht, na eerst nog een aantal contro- csten te zijn gepasseerd i.v.m. het daten van het katholieke gedeelte ar het protestantse en even later er andersom. Het valt ons op hoe gdig de militairen zijn. Op het bureau as men erg verrast ons zien en onmiddellijk wordt een aan- telefoonbjes gepleegd en krijgen we horen dat we de tijd dat we niet op EEK-END zijn, in het huis van een Twee leden van de commissie die op Texel enige tijd geleden de opvang van een groep Ierse kin deren organiseerde, hebben een tegenbezoek gebracht. Jan de Vries en Sdem Bremer zijn op 7 juni naar Ierland gegaan en heb ben daar een weekend doorge bracht Een der bedoelingen van de opvang van de Ierse kinderen was, hen enigszins in aanraking te laten komen met een minder ver scheurde maatschappij zodat ze wellicht later in Ierland een gun stige invloed op hun omgeving kunnen uitoefenen. Het exclusieve verslag dat we hierbij ongewijzigd afdrukken gaat daar over. Het is echter ook een ooggetuigeverslag van de verwoesting waartussen de Ierse kinderen moeten opgroeien: een land dat door nietsontziende extremisten, opgehitste massa's en belanghebbende buitenlanders wordt verscheurd. enige problemen vanwege het ontbre ken van niet-katholieke leiding. Het praten met de kinderen over wat diepere zaken verliep niet gemakkelijk. Ails de groep buiten Londonderry was kon men het goed vinden, maar thuis was dat allemaal veel moeilijker. Het zelfde vernamen we van de ouders waar we na afloop van het weekend nog op bezoek gingen. Het huis van de buren bij een der ouders was een paar dagen eerder door een bom van ramen en inventaris ontdaan en dichtgespij kerd met planken. De ouders spreken hun grote dank baarheid uit voor de goede verzorging die de kinderen op Texel ontvingen. Vooral de dank overbrengen aan de gastgezinnen. We krijgen inzage in het familiealbum en vernemen het beroep van Vader. Als blijkt dat onze terugreis naar Belfast, waar vandaan het vlieg tuig weer vertrekt moeilijkheden op levert, is een vader direkt bereid dit terugbezorgen voor zijn rekening te ne men. Hij beschouwt het zelfs als een eer. Problemen komen echter als de volgende dag het bericht doorkomt dat des nachts zijn auto gestolen is, het blijkt later de auto van zijn zoon te zijn. Omdat we zo weinig kinderen ont moet hadden brachten we de volgende morgen (maandag) een bezoek aan de scholen. Ook daar werden we vriende lijk ontvangen en de schoolhoofden zorgden er zelf voor dat we met de, uit de klas gehaalde kinderen, konden pra ten. Iedereen had wel een reden waar om hij het weekend niet bijwoonde, veelal oppas op broertjes of zusjes of iets dergelijks. Toen we op de Meisjes school voor de 6e kop 'thee met melk bedankten kregen we onmiddellijk iets sterkers aangeboden. Onze missie kreeg door deze bezoeken meer inhoud. Het is echter een lange weg die te gaan is om deze kinderen in een ander spoor te krijgen dan hun ouders Door voortdu rend te blijven wijzen op de zinloosheid van dit handelen zal er bij deze jeugd iets moeten gaan groeien. De werkgele genheid speelt in deze zaak een grotere rol dan de eigenlijke godsdiensttwisten. Het zit echter wel met elkaar verbon den. Na ons galgenmaai in het gastgezin werden we keurig op tijd afgehaald (hetgeen hier niet tot de normale zaken behoort) en afgeleverd op het vliegveld, waar we na de nodige controles via de slurf weer in het vliegtuig terecht kwa men. Een gedeprimeerd gevoel vanwege de onmacht bleef nog dagen hangen. We willen vanaf deze plaats namens de ou ders van de Noord Ierse kinderen nog een ieder hartelijk dank zeggen die op enigerlei wijze heeft meegewerkt om <het de kinderen naar de Zin te maken". Sdem Bremer Jan de Vries rubriek voor- OriilcT i'rilültlii' Aan der leidsters zullen slapen. Als we het centrum weer uitrijden hetzelfde beeld: betere behuizing en meer rust naarmate we verder van het centrum verwijderd raken. We vertoeven in de omgeving van het hospitaal (ziekenhuis), waar de •beide leidsters werkzaam zijn. Door de stakingen en de meisjes in hongerstaking (in een Londense gevan genis Red.) was de toestand extra gespannen en men had niet verwacht dat we al kwamen. In ijltempo werd het weekend gere geld en de volgende morgen om 10 uur stonden we te wachten op de ons be kende deelnemers aan het weekend. De begroeting van de kinderen was hart verwarmend. Na nog een extra half uur gewacht te hébben vertrok de oude sdhoolbus, volgeladen met proviand, naar een jeugdhotel 100 kim buiten Lon donderry. Er waren 19 deelnemende kinderen (4 protestant en 15 katholiek) en 2 ka tholieke leidsters Van de protestante leiding vernamen we verder niets. De vraag rees, vanwege het kleine aantal kinderen en de ongelijke verde ling, waar zitten de anderen en waar om gaan ze niet mee? Het weekend verliep prettig. In de bus werden de foto's al bekeken en des avonds hébben we met elkaar de ge maakte dia's bekeken. De middag werd besteed aan het ver kennen van de omgeving en een lokken de heuvel werd beklommen. In een dorpje moesten we onze pupillen be schermen omdat de daar aanwezige jeugd het noodzakelijk vond om onze jeugd uit te dagen. Iedereen had met een de broekriem in de hand of een voorwerp wat als wapen kon dienen. Siem Bremer sprak in zijn beste Engels de dorpelingen toe en men droop af, onze groep op enige afstand volgend. De kerkdienst op zondagmorgen gaf Vanaf half maart tot op heden is er zeer weinig regen gevallen. De meeste dagen waren droog en koud. Alleen de laatste weken lopen de temperaturen op. De groei van de meeste landbouw gewassen verliep dan ook traag. De zo mergranen, aardappelen en bieten kwa men, vooral op de zwaardere gronden waar de structuur slecht was, zeer on regelmatig op. De bieten en aardappelen hebben dan ook tot op dit moment op deze gronden nog een achterstand. Plaatselijk liggen de knollen nog droog ttussen de kluiten. De wintertarwe en het graszaad zullen op vele percelen een matige 'opbrengst gaan geven doordat de droogte de groei •volledig heeft stop gezet. Ook de poot- aairdappelen krijgen de laatste weken "te weinig water voor een goede op brengst. Bij de knolbezetting dient vol doende water aanwezig te zijn om de jonge knollen vrij van schurft te hou den en om tot optimale opbrengsten te komen. Toch betere stand De laatste week hebben we de gewas sen bekeken op de gronden die hier de laatste jaren zijn bewerkt met de meng- woeler. De stand is over het algemeen veel beter 'dan op 'die percelen die niet bewerkt zijn. Vooral de graangewassen vertonen minder droogteverschijnselen en de verwachting is dan ook dat de ge maakte kosten, voor het diepwoelen ge maakt, ruimschoots door de opbreng sten zullen worden goedgemaakt. Ook het grasland op deze gronden heeft een betere stand. 'De stand van het grasland en van aardappelen is op deze gronden verschillend. Zoals de praktijk ons de laatste jaren heeft geleerd zullen de bie ten op deze gronden niet zo snel droog teverschijnselen geven daar de bewor- teling van dit gewas goed as. De snijmais heeft dit voorjaar een trage start gehad door het koude weer. Op een paar percelen waar de bouw- voor en het zaaibed droog was is de op komst matig tot slecht. Het is hier dan ook de vraag of de stand nog vol doende zal worden voor een optimale opbrengst. De onkruidbesitrijding is in dit gewas goed gelukt voor zover het zaadonkruiden betreft; de wortelon kruiden en de opslag van aardappelen bezorgen velen extra arbeid. Schoffelen in mais geeft meestal een opbrengstder ving omdat de ondergrondse wortels worden 'beschadigd hetgeen de groei be lemmerd. Maar veelal moet van twee kwaden de minst kwade worden geko zen en om het overwoekeren van aard appelplanten tegen te gaan Wordt geko zen voor het schoffelen. Het grasland De dnkuilperiöde is dit jaar kort ge weest, de opbrengsten vielen enigszins tegen alhoewel de verwachting is dat de kwaliteit goed zal zijn van de gewonnen produkten. De hooioogst verloopt vlot door het vaste weer en de wat lagere opbrengsten per ha. Bij het persen van het hooaprodukt valt het soms op dat er vrij zwaar hooi geperst wordt. Het gras gewas iis in een droge periode opge groeid en dan zit er meestal veel „pit" in het hooi dat tot uiting komt na het insdhuren. Broei van deze partijen wil dan ook graag optreden. Hierbij gaan voedingsmiddelen verloren; hetgeen niet de bedoeling is. Een paar maanden geleden is er door twee leden van de Stichting Agrarisch Texel een bezoek gebracht aan een de monstratie diepwoelen in Limburg. Hier werd gedemonstreerd met twee spitmachines die een verschillende werkdiepte hadden. De machine met de grootste werk diepte, plm. 90 cm, die ook voor bepaal de Texelse gronden gébruikt kan wor den, maakte een goede indruk op de be zoekers. De grond wordt tot die 90 cm volledig losgemaakt waardoor de wortels de kans krijgen om naar het water toe te groeien waarbij geen verdroging van de verbouwde gewassen behoeft op te tre den. De menging van de 'grond is niet zo intensief als met de mengrotor van de Ned. Heidemij. De bouwvoor wordt bij deze bewerking niet in die mate door de ondergrond gemengd als bij de bewer kingen met de mengrotor. Ook de kos ten van de bewerking met deze spitma- Chine liggen lager, de loonwerker wilde voor ƒ1.000,per ha bij een opgaaf van 10 ha op Texel komen werken. Hierbij waren de transportkosten vanaf Lim burg niet inbegrepen. De financderingsmogelij kheden kun nen in principe op de zelfde manier ge beuren als met de mengrotor. Wanneer er voor deze bewerking be langstelling bestaat dan verneem ik dat graag binnenkort en ook voor nadere inlichtingen zijn we gaarne bereid. Zure ziekte Regelmatig worden we nog weer ge confronteerd met afwijkingen in de ak kerbouwgronden. Vooral dn de gewas sen zomergerst en suikerbieten blijkt dat de afwijking wordt veroorzaakt door een te lage pH van de grond. Het verschijnsel wordt met alleen gevonden op perceilen bouwland op „oud" Texel maar ook in de polder Eieriland en Het Noorden De oorzaak ligt bij de zure weikdng van de meeste kunstmeststof fen en doordat de gewassen na de oogst een bepaalde hoeveelheid kalk meene men. En het is nu eenmaal zo daar waar steeds afgaat en niets bij komt daar treedt langzamerhand een tekort op. Bij de opstelling van het bemes tingsplan is het dan ook raadzaam om met deze geconstateerde afwijkingen rekening te houden. Een pH monster, dat op verzoek in de komende herfst weer genomen zal wor den, kan wellicht meehelpen om de juiste bemesting aan het volgende ge was te gaan geven. J. Koolhof niiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ADVISEUR INZAKE ONROEREND GOED OP TEXEL DEN HOORN O WOONHUIS, Klif 45. 8 a 68 ca. met grote garage. Vrij gelegen aan de rand van Den Hoorn. Direkt te aanvaarden. DEN BURG: 0 WOONHUIS, Bcrnhardlaan 99, mèt garage en CV. Ondergrond, erf en tuin, 2 a 65 ca. 15 oktober 1974 vrij te aanvaarden. DEN BURG: Een aantal Gerritsland. Compleet ingericht. Eigen grond. EIERLAND met o.a. drie slaapkamers, aanbouw en schuur; CV. Ondergrond en erf plm. 1400 m2. Vrij te aanvaarden. BEMIDDELING BIJ AAN- EN VERKOOP VAN ONROEREND GOED; TAXATIES. ADVIES BIJ AANVRAGEN VAN HYPOTHEKEN. VERGUNNINGEN. VERBOUW, RESTAURATIE E.D. In onze etalage hangt een complete woninglijst, die wij U, op aanvrage, ook gaarne toezenden. Wilt U dan bij Uw aanvraag vermelden waar Uw interesse speciaal naar uitgaat, zodat wij extra aandacht aan Uw wensen kunnen besteden. iiiuiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiriiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiminnnn MIII1IK iiiiiiiiiniiiiinni met kunststof buitenmantel, kistmodel 285 ltr, van 891, nu maar 629, tafelmodel, 140 ltr, van 537, nu maar 484, koel-diepvriescombinatie, kastmodel 170 ltr, diepvries 210 ltr. koel ruimte, van 1293,nu maar 995, Julianastraat 2 - 4, tel. (02220) 3151 Uit eigen zagerij bieden wij aan planken - ribben - balken in alle maten in voorraad, tegen een prijs die lager ligt dan gebruikt hout. Grenen wane delen voor tuinafscheidingen nu ook in voorraad. Vraagt prijs telefoon (02220) 2356. b.v. op zo'n vriendelijke Voor een vriendschappelijk prijsje •taan ze bij telefoon (02225) 233

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 7