We waren te goed va vertrouwen Vaststelling tarieven van de muziekschool veranderd De Oranjeboom" verbouwt Taptoe Texel '74 was groot succes Hernieuwing voorbereidingsbesluiten Gymlokaal Thijsseschool wordt verbouwd Beroepsschrift Peters opnieuw aan de orde Geslaagd Bromfietser na ongeluk doorgereden Burgemeester Sprenger Texelse bejaarden gaan op stap Jimmink tweede in wielerronde Den Burg Driedubbel feesl in Den Hoorn Geslaagde rommeltjesmarkt Oproep voor Delftenaar Doorgereden na aanrijding Nieuw onlwerp Dorpshuis ,De Waal Auto en tuinhek total loss Laatste avond badmintonclub M bmk Onder zeer grote belangstelling kwa men donderdagavond rond achten alle Texelse muziekkorpsen op de Groene- plaats bijeen, om daar deel te nemen aan de Taptoe Texel '74. Zij werden in het Nederlands en Duits aangekondigd door de heer J. M de Vries, gemeente lijk jeugd- en recreatieconsulent. Uitgevoerd werden onder meer „Amen", „A Wither Shade of Pale" en ,,Bill Baly". In het totaal werden 22 nummers gespeeld, uitgesmeerd over één uur. De taptoe wordt herhaald op vrijdag 23 augustus op het S.V. De Koog-sport veld, om acht uur. Koninklijk Texels Fanfarekorps-DEK en de Margaretha SinclairbanJ uit Den Burg, DEK uit Den HoornExcelsior uit Ooster end en V oor waart s Mars uit De Koogvoor het raadhuis op de Groeneplaats te Den Burg. Het ontwerp bestemmingsplan voor Den Burg Noordwest is thans voor vooroverleg ingezonden. De gemeente hoopt dat de plannen voor De Waal en Midden-Ederland aan het eind van dit jaar eveneens ingezonden kunnen wor den. Intussen vraagt men de raad tij dens de komende raadsvergadering (vanavond) de voorbereidingsbeslui ten te vernieuwen door te vedelaren dat genoemde bestemmingsplannen in voorbereiding zijn. Na een onduidelijke discussie kon donderdagavond in de vergadering van het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk een nieuwe regeling worden vastgesteld voor het bepalen van de tarieven van de muziekschool. Mevrouw J. Beumkes-Breen, die na mens de commissie van toezicht in hel centraal bestuur zit, was voor een tarief onafhankelijk van het gezinsinkomen. Hiermee gooide ze enigszins de politie ke knuppel in het hoenderhok, want er kwamen meer standpunten naar voren; wat echter een interessante discussie over inkomensnivellering had kunnen worden verzandde in geharrewar over „wel stemmen", „niet stemmen" of „schriftelijk stemmen". Uiteindelijk werd de volgende rege ling vastgesteld: de tarieven worden met ingang van 15 augustus gebaseerd op het belastbaar gezinsinkomen. Voor het tweede, derde, enz. kind uit één ge zin dat de muziekschool bezoekt geldt een korting van 10%. De inkomens zijn verdeeld in 5 groepen, waarvan de grenzen slechts enkele duizenden gul dens boven de oude verdeling liggen. De nieuwe regeling kwam tot stand nadat de Nederlandse Federatie van Muziekscholen hiertoe het initiatief had genomen. Men was niet erg gelukkig met de enorme diversiteit die in Neder land bestond. De regeling die de Fede ratie ontwierp week niet veel af van de bestaande Texelse regeling. Mevrouw Beumkes wilde een eenvou diger regeling naast een fonds van do naties omdat anders de hogere inko mens van zelfstandigen te zwaar belast zouden worden, en ze vreesde dat dat ten koste van het aantal leerlingen zou gaan. Hiertegen bracht de'heer Oskam in dat het tarief zo hoog zou worden, dat juist de groepen met de lagere in komens getroffen zouden worden. In deze discussie bracht de heer Roeper nog naar voren dat de briefjes waarop men het inkomen moet opgeven, vaak Dinsdagavond kan de raad uitspraak doen over de verbouwing van het gym lokaal van de Thijssesöhool tot hand- v a a rdigih eidslok a al en twee leslokalen Met de bouw en in/ridhtinig zal een be drag van ƒ245.065,gemoeid zijn. De uitbreiding is hard nodig Sinds de Thijsseschool wettelijk 8-klassig is, geeft de nieuwe onderwijzer les in de aula. Deze is 's winters ongeschikt voor onderwijs Bovendien kunnen allerlei extra 'activiteiten zoals het vertonen van films, sdh ooi televisie, etc. hierdoor veel moeilijker doorgang vinden. bewust onjuist worden ingevuld. Hij sprak van .leugenbriefjes". Muziek lagere scholen De muziekschool gaat nieuwe aktivi- teiten ontplooien. Men gaat onderzoe ken op welke wijze het muziekonder wijs op de lagere scholen begeleid kan worden. Blijkens een enquête die op de scholen is gehouden is hier wel behoefte aan. Wellicht wordt een muziekconsu- lent aangetrokken om te assisteren. Ook wordt gedacht aan een aanvullende ba siscursus algemene muzikale vorming voor de leerkrachten. Hiervoor bestond belangstelling van de zijde van de scho len. Vanuit de muziekschool wil men ook proberen een muziekbibliotheek op te richten. Wie bladmuziek over heeft en mee wil werken aan dit initiatief, wordt verzocht het raadhuis te bellen (tel. 3041, mevrouw J Bootsma). Vanavond komt in de raadsvergade ring opnieuw het beroepsschrift van de heer Peters aan de orde, waarin hij pro testeert legen de weigering van een bouwvergunning voor een zomerhuisje naast zijn woning aan de Hoofdweg in Eierland. Het gemeentebestuur advi seert de raad het beroep (waarover wij al schreven in de Texelse Courant van 4 juni) o.a. te verwerpen omdat „een pre cedent kan worden geschapen, dat ver strekkende gevolgen zou hebben". Het college van B. en W. adviseert ook het beroepsschrift van J. Boon uit Oosterend ongegrond te verklaren. Boon was al begonnen met de bouw van een bollenschuur bij zijn boerderij zonder vergunning. Het bouwplan dat hij indiende nadat de gemeente hierom had gevraagd werd door de welstands commissie en B. en W. niet goed bevon den. Men vond het niet mooi. De com missie ter behandeling van beroeps schriften was van mening dat het bouwwerk wel kan worden aangepast. Men wil in ieder geval minder ramen aan de westkant van het bouwwerk en dat de schuur in een donkerbruine kleur gecarbolineerd wordt. Als de raad het beroepsschrift ongegrond verklaart zal van gemeentewege opnieuw contact worden opgenomen met de heer Boon over een nieuw in te dienen bouwplan. Aan de Prot. Chr. School tot opleiding kleuterleidster te Alkmaar slaagde Nine Bakker (Marsweg) vrijdag voor de hoofdakte. DEN HOORN Tegen het verkeer inrijdend botste zaterdag een bromfiet ser op het Lage Achterom te Den Hoorn tegen het 7-jarige fietsertje M M.B.D. uit Den Hoorn, die vervolgens met een lichte hersenschudding naar huis moest worden gebracht. De bromfietser heeft zijn identiteit niet bekend gemaakt; hij reed door na het ongeluk. Op donderdag 22 augustus gaat even als in voorgaande jaren het Bejaarden Reiscomité Den Burg met Texelse be jaarden op stap. Het programma is nog niet bekend. Het uitstapje zal vermoedelijk zo'n drie tientjes per persoon gaan kosten. Voorheen werd hiervoor altijd gekol- lekteerd, maar gezien het vakantiegeld dat ook de bejaarden tegenwoordig krij gen. is besloten het hen zelf te laten be talen. Gegadigden kunnen zach opgeven bij mevrouw J. Wassenaar-Wiknink, W. v. Beierenstraait 34, telefoon (02220) 2181 Zaterdagmiddag werd bij de Bern- hardlaan-Drijverstraat de Wielerronde van Den Burg gereden. Aan deze door de Wielervereniging Texel georgani seerde wedstrijd namen negen Texelse, zes Hclderse en twee Schager renners deel. Zij reden veertig ronden van 900 meter. Om de wedstrijd aantrekkelijker te maken had de middenstand van Den Burg aardige prijzen ter beschiking ge steld. Al in de eerste ronde moest A. Huis man de strijd staken met een lekke band. Drie renners zouden later ook af stappen met bandenpech. Na ongeveer tien ronden namen S. Jimmink en G. Mulder uit Schagen een voorsprong op een ploeg van acht man De eveneens uit Schagen komende Zuiderwijk volg de hun voorbeeld. W. Oosterbeek pro beerde bij de drie koplopers te komen, maar kreeg pech met zijn pedalen en kwam zodoende niet in aanmerking voor de sprintpremies. Wel bleef hij de anderen voor. Hij werd dan ook vierde, derde werd Mulder, tweede Jimmink en winnaar werd Zuiderwijk, met 59 minuten en 30 seconden. G. Koorn werd de strijdlustigste renner genoemd. De pechprijs ging naar Oosterbeek. Het boek „25 jaar doping" van Theo Koo- men (beschikbaar gesteld door Lange- veld De Rooij) ging naar laatstbin- nengekomene, G. Koorn; hij was tiende. De verdere uitslag: 5. N. Nooy, 6. L. v. Elk. 7. Y. Douma, 8 D. Vinke en 9. D. Bakker. Bij de junioren: 10 tot en met 16 jaar: 1. Dirk Zuidewind, 2. André Smit, 3. Peter Post (Den Helder) 4 tot en met 10 jaar: 1. Albert Winter, 2. Rob Jas, 3. Barend Bakker. DEN HOORN Donderdagmiddag is het driedubbel feest op de Jan Drijver- school in Den Hoorn. Als het weer mee zit wordt het een heel evenement op het terrein achter de school (bij slecht weer verplaatsing naar 2 juli). De zesde klas neemt afscheid, de kinderen gaan naar de middelbare school. De tweede reden is minder feestelijk, want „juf Hop man" gaat na zes jaar de school verla ten. Ouders, oud-leerlingen en belang stellenden zijn die middag tussen half vier en vijf uur welkom op het terrein om afscheid te nemen van mevrouw Hopman-Kempenaar. Meester Van Wol- feren staat binnenkort 25 jaar voor de klas. Hiervan heeft men de derde reden gemaakt om feest te vieren OOSTEREND De eerste rommel tjesmarkt in Oosterend had een vlot verloop. De organisatoren waren zeer tevreden. De opbrengst kon zonder meer een succes genoemd worden, zodat de restauratie van de kerkemuur weer een bijdage krijgt, evenals de sportver eniging en het jeugdwerk. Er worden nu nog drie markten gehouden. Men heeft de meer waardevolle spullen die werden opgehaald, zoals het echte an tiek, beter verspreid dan vorige jaren. Ieder bezoek aan de markt wordt nu de moeite waard voor degenen die op iets speciaals uit zijn. Overigens was het een gezellige bedoening, vooral omdat de markt was uitgebreid met eetgele- genheden en een rad van avontuur. De volgende markt wordt gehouden op 6 juli. Dinsdag 4 juni deed de rechter uit spraak in het kort geding dat mevrouw Peters uit Amstelveen tegen de ge meenteraad had aangespannen, omdat volgens haar de woning waar haar man verbleef, ten onrechte was ontruimd Ze won het geschil over het pand Tijdens de daaropvolgende raadsvergadering kwam de zaak aan de orde en verschil lende raadsleden verzochten burge meester Sprenger, die de gemeente per soonlijk verdedigde, in beroep te gaan. Het gemeentebestuur is echter niet in beroep gegaan. We vroegen de burge meester naar de reden: „We hebben van deskundige zijde het advies gekregen niet in hoger beroep te gaan en dat ad vies berustte op het feit dat wij onvol doende bewijs kunnen aanvoeren voor onze standpunten. Het heeft niets met onze overtuiging te maken, maar het is een kwestie van onvoldoende bewijs kunnen leveren voor de president". De gemeente wil er echter alles aan doen om te voorkomen dat men weer op dergelijke wijze een kort geding ver liest. Omdat de burgemeester en wet houders aanvankelijk een woonvergun ning hadden verleend, moesten zij nu de bewijzen aanvoeren. Daarom gaat men voortaan eerst zeer uitvoerig nader onderzoeken of iemand wel in aanmer- Wegens een sterfgeval in de familie wordt de heer J. W. F. Verrijk uit Delft, rijdens in een blauwe Ford (35-55-JD), dringend verzocht contact op te nemen met zijn familie (015-560264). In de nacht van zondag op maandag kwam een 21-jarige man uit De Koog met zijn auto niet onzacht in aanraking met een op de Wilhelminalaan gepar keerde vrachtwagen, die dan ook zwaar werd beschadigd. De bestuurder is met een lekke band doorgereden, maar des ochtends om vier uur uit bed getrom meld. Hij bleek teveel alcohol genoten te hebben. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. king komt voor een woonverguc „Het is volkomen in overeenstem met de strekking van de woonru wet dat burgemeester en wethoi zeer uitvoerig onderzoeken of ig in aanmerking komt voor een wo| gunning' „We zijn aanvankelijk beetje te goed van vertrouwen gei in dit geval". DE WAAL Door de gemeente! tekt is een nieuw ontwerp gen voor het dorpshuis te De Waal Hel om een aanbouw aan de school mei zaal (10 x 12 meter), berging, dor mer en handvaardigheidslokaal. K duidelijk werken op de vierkante: meter. Hel pad achterom naar heU risch Museum blijft gehandhaaf: wordt het iets smaller. In het gé zelf is elk hoekje en elke muur h er is zelfs een opklapbare wand worpen om de inrichting meer fle te maken. De kosten van het ni ontwerp zijn geraamd op 2Vz ton, geen royaal onder de kosten vas vorige ontwerp (ƒ330.000,is Tn de vergadering van Cultureel werd dan ook geconstateerd dat Waal weer meer uitzicht op een d huis heeft. De 18-jarige C.H.H. uit Drc kwam zondagavond om elf uur me! te grote snelheid van de Emmalaa Elemert oprijden en belandde i door in de tuin van de familie V Zowel tuinhek als auto waren total de tuin was volledig omgeploegd. Vrijdagavond traint de Badmii cluib Texel voor het laatst van he- zoen 1973-'74. In september wordt aktöviteiten hervat. De exacte vangsdatum zal tegen die tijd bi worden gemaakt. 55 ondernemers - akti vitei ten Zaterdagmiddag om vier uur werd hotel-café-restaurant „De Oranjeboom" heropend. Het was de dag waarop de heer A. G. v. d. Berg en zijn vrouw C. A. M. v. d. Berg-Roest het pand moes ten verlaten, ware het niet dat zij op het laatste nippertje een hypotheek konden krijgen, waardoor ze in de gelegenheid kwamen het hotel te kopen van de heer E. Breeuwer, eigenaar van hotel „De Lindeboom-Texel". (Een maand geleden zou de inboedel worden verkocht). De verbouwing was van een zeer ingrij pend karakter. De Kristalzaal (boven) is huiskamer van de familie Van de Berg geworden, hun vroegere huiskamer (be neden) receptie met een gezellige zit hoek, de Spiegelzaal waarin voor heen het restaurant een dancing en het café is veranderd in een mooi res taurant. Een intieme bar-discotheek (in gang Zwaanstraat) draagt nu de naam ,,'t Boompje". De heer Van de Berg kwam destijds op Texel als hoofdvertegenwoordiger van firma Zendijk uit Olst. Daardoor ontmoette hij veel mensen uit de hore- casector, waaronder de heer Breeuwer, met wie hij in 1964 een 10-jarig con tract sloot inzake het beheer van „De Oranjeboom". Het zijn geen vette jaren geweest, vertelde ons de heer Van de Berg: „We hadden brood met boter. Met beleg was het af en toe stoeien". Toch noemde hij het een rendabel bedrijf. Al leen de indeling was erg oneconomisch, waardoor veel personeel nodig was: het was altijd een geren van keuken restaurant, die veel te ver uit el lagen. Om de klanten toch snel te nen bedienen, was negen man perse nodig. Nu keuken en restaurant elkaar liggen, kan men het met personeelsleden af. De bar heeft aparte keuken, die tot 01.00 uui opend is. Frituurwaren kan men ei krijgen, maar wel staan op de vele vlees- en kaassoorten. Het re rant is van twaalf tot negen geojK Niet ongerust Ondanks slechtere tijden heef; heer Van de Berg zich niet bepaal! gerust gemaakt over de toekomst we het bedrijf hadden moeten ver! was ik elders heus wel weer wat begonnen. Ik ben vakman genoeg kok heb ik ondermeer op 't Lm werkt. Het is een harde leerschool weest, maar wel een goede". Hij is gelukkig met en trots op zijn „me bedrijf, dat hij geheel naar eigen werp heeft laten verbouwen. Het derdaad een warm aangeklede gaansgelegenheid. Op de vloeren parket, een wand van het restaur! gedecoreerd met een fraai zwart werk tegen een verlichte, rode ac grond. Ontroerd was de heer Vi Berg over de vele blijken van m« ven in de laatste maanden- „Zonde medeleven en de medewerking di van iedereen heb ontvangen, hi niets kunnen beginnen". Van de noemde met name CoV de Wit alsi steun. Het restaurant in ,,De Oranjeboom" t Groeneplaats te Den Burg.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2