(jroen 27wartsJ~exels in het hart-, Sluitingstijden voor horeca tot oktober afgeschaft TAXI 2323 Debat over sporthal afgebroken ÏSIIK l\ NEDERLAND I^waï ut tmrnn wou :.J| Monument in Oudeschild voor verdronken zeelieden Feest Drijverschool Veronica drive-in op Texel «ILHELMIIMLAAN 4-5 irvolg raadsvergadering in LTS-kantine Bejaardcntochl 74 Kermis weer begonnen K)AG 28 JUNI 1974 87e JAARGANG No. 8887 itgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 - Den Burg, Texel Telefoon 2741 ile: tijd. Tom Engel, Rozendijk 29, Den en Alex Verburg, Rozendijk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kv» 50 cent Incasso; los 30 cent Sank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW Het monument ter nagedachtenis van ver dronken zeelieden. Sombere geluiden liet de heer C. Daalder zaterdagmiddag horen in zijn rede, die hij als voorzitter op de jaar vergadering van de Texelse Kottervis- sersvereniging „Door Eendracht Tot Vooruitgang" hield. De grootste zorgen baren op het ogenblik de oliecrisis en de overbevissing op tong en schol, aldus Daalder. Hij zag echter ook een licht puntje, namelijk de mogelijkheid tot de experimentele visserij, de rondvisserij (o.a. op kabeljauw, makreel en schel vis) in noordelijker delen van de Noord zee. Op de vergadering kwam uitvoerig het maatschap ter sprake. Hieraan is een nieuwe richtlijn gegeven, die tevens als artikel is opgenomen in het loon- contract tussen de kottereigenaar en zijn werknemers. Aan de bemanning op kot ters tot 1000 pk, komt 50% van de op brengst toe, aan de maats op kotters bo ven de 1000 pk minimaal 45% Tenslotte werd besloten tot de oprich ting van een beeld, ter nagedachtenis van op zee omgekomen zeelieden. Een ontwerp is reeds gemaakt door Harry Tielemans uit De Koog. Het is een sta len golf op een basalten zuil. Het zal worden uitgevoerd door Smederij Boom uit Oudeschild en een plaatsje krijgen op de nieuwe haven. Indien het slecht weer is tijdens het grote feest van de Jan Drij verschool te Den Hoorn, wordt het uitgesteld tot donderdag 4 juli, dus niet tot dinsdag 2 juli, zoals eerder vermeld. Op vrijdag 19 juli komt radio Veroni ca met een drive-in show in popboerde rij Sarasani Twee disc-jockys zullen hieraan hun medewerking verlenen. Wie dit zijn, is echter nog niet bekend. ANJERKOLLEKTE Deze en volgende week wordt de An- jerkollekte gehouden, ten bate van cul turele doeleinden, zoals de aanschaf van muziekinstrumenten voor fanfarekorp sen en drumbands, musea, dorpshuizen, enzovoort. Indanks heftig tegenstribbelen van de burgemeester, wethouder Daalder en raadsleden Timmer, Koorn en Luijsterburg werd na een lang en fel debat in gemeenteraad het voorstel van wethouder Joustra aangenomen om bij wijze i proef tot 1 oktober het sluitingsuur voor horecabedrijven af te schaffen. e. jral burgemeester Sprenger bleek een fel tegenstander van dit voorstel tnals van het verschuivingsuur naar 02.00 uur); hij vreesde verkeers- en tftgangerslawaai" gedurende de hele nacht en een ontkrachting van het ig van de politie. Desondanks werd het voorstel met ruime meerderheid igenomen. Tegen waren Daalder, Koorn, Timmer, Luijsterburg en Ellen. smeerd dient te worden. Ook vreesde hij dat een aantal caféhouders het niet nauw genoeg neemt met de verant woordelijkheid. C Timmer vroeg zich af wat de grote zwijgende meerderheid ei genlijk wil. „De wet is er om de mens tegen zichzelf en anderen te bescher men". Hij wilde alles laten zoals het was. Wethouder Daalder sprak van een „griezelig experiment" en ook hij vrees de dat de logiesverstrekkende bedrijven er onderdoor kunnen gaan door het wegblijven van de gasten. Intussen verdedigde Joustra zijn voor stel overtuigd en rustig. Gesteund door Witte, Weijdt, Zuidewind, Westdorp en Dros bleef hij pleiten voor een proef van één seizoen „Het is niet bewezen dat het niet zal lukken" Wel pleitten hij en zijn medestanders voor ver scherpte controle door de politie op ex cessen en van strenge maatregelen te gen caféhouders vanuit wiens bedrijf regelmatig schending van de openbare orde voortkwam. Het voorstel werd royaal aangeno men, nadat eerst het voorstel tot ver schuiving van de sluitingstijd tot 02.00 uur was ingetrokken. Op Texel is nu een unieke situatie ontstaan. Geen en kele gemeente in Nederland doet het zonder verplichte sluitingstijden voor de horeca. De proef duurt tot 1 oktober, daarna zal de raad zich opnieuw bera den. Direkt na 1 oktober treedt de oude situatie weer in werking (sluitingstijd 24.00 uur). Het debat over de sporthal in de ge meenteraad is dinsdagavond om kwart voor twaalf afgebroken. Er was nog geen enkel besluit genomen. Men had bijne twee uur vergaderd. Voornaamste struikelblok bleek de financiering. De kosten van de realisatie zullen op ƒ1.720.000,komen, hetgeen nog altijd minder is dan het bedrag dat voor het alternatieve plan uit Drachten is bere kend. De kostenverhoging van het plan Zeegers, berekend door aannemer Drij ver, betekent wel dat het jaarlijks ex ploitatietekort op 65.322,komt te lig gen. Dit hoge tekort was voor het colle ge van B. en VV. en voor enkele raads leden aan de hoge kant en men wilde er alles aan doen om het dichter in de buurt van de ƒ50.000,te houden. Een tweede struikelblok was de onze kerheid over de subsidies van provin cie en rijk. De provincie heeft een be drag van ƒ50.000,genoemd en het mi nisterie van CRM sprak over ƒ250.000,-, doch dit alles gebeurde in zulke vage termen dat college en raad het een groot risico vonden hierop blind te va ren. Ook is niet zeker hoe de art. 19 pro cedure die noodzakelijk is omdat het plan niet in het geldende bestemmings plan past, zal aflopen. Overigens was men het er algemeen over eens (J. Witte uitgezonderd) dat dit waarschijnlijk de eerste en laatste kans was om op Texel een sporthal te krij gen, en dat die toch maar gegrepen moest worden! Voor ergens over gestemd kon worden werd op voorstel van de heren C. Koorn en J. J. Westdorp de vergade ring afgebroken. idiscussie kenmekte zich door haar erkelijk felle karakter. Dit kwam m de laatste plaats door de wijze op burgemeester Sprenger zijn Ipunt verdedigde. Nog vlak voor de ming ontraadde hij de gemeente- op ernstige wijze het sluitingsuur irschuiven of af te schaffen. Boven droeg hij de raad zich te beraden de vraag wie de schade voor de lo- lerstrekkende bedrijven moet ver en als gasten wegens lawaaiover- wegblijven. Eerder had hij al naar gebracht dat de aanvrage van sa Nederland om een verschuiving het sluitingsuur niet gepaard was an aan een verzoek van het publiek r waren echter wel veel klachten engekomen gedurende de afgelopen l Verschuiving van de sluitingstijd tende volgens Mr. Sprenger uitslui- verschuiving van de moeilijkheden een later tijdstip In de belangen- istelling tussen café-exploitanten [giesverstrekkers was volgens hem de laatsten duidelijk een grenssi- ie ontstaan. In tweede instantie ihij er op dat het beleid de laatste i al behoorlijk verruimd is. Hij gzich af of het spreiden van de ge- hinder over de hele nacht beter dan een collectieve „geluidsexplo- vroeg in de nacht. jn felste medestandster was mej. A. ierburg. Ze vroeg zich af hoe de deden een standpunt wilden vor- zonder aan den lijve ondervonden sbben wat de ergernis voor de om- ;nden betekent „Men heeft er geen re notie van wat dit betekent. Heel gemeenteraad moest dinsdagavond overvolle agenda afwerken met be- njke punten als verschuiving slui- itijd horeca en een aantal besluiten betrekking tot de realisatie van de thai. Aan het begin van de verga- ag werd al gesproken over de mo- kheid de vergadering af te breken, oten werd in ieder geval niet langer te gaan dan tot half twaalf. Het uiteindelijk kwart voor twaalf. De tzetting is donderdagavond om half a in de kantine van de LTS. Op het iramma staan nog: Diverse besluiten met betrekking 'ie bouw van een sporthal te Den Besluit ingevolge artikel 23 van de ir onderwijswet 1920 tot uitbreiding de openbare lagere school te Den l Verstrekking van een geldlening /21.000,aan de Woningbouwver- ing Texel ten behoeve van de in- iatie van warmtemeters in enkele iplexen woningen. i. Wijziging begroting grondbedrijf Ildem sociale dienst 1973. Idem centraal werkverband De r1973. Idem gemeentebegroting 1973 Idem grondbedrijf 1974. Idem sociale dienst 1974. Idem centraal werkverband De eer 1974. Idem gemeentewerken 1974. Idem gemeentebegroting 1974 Rondvraag De Koog is in opstand en 75% van de gasten; ook de logiesverstrekkers en ho recabedrijven zijn er tegen1'. Ze koester de bovendien de angst dat jonge exploi tanten met hotels rond Den Burg zich meer zouden gaan toeleggen op ver- maakcentra omdat het rendabeler zou zijn dan het drijven van hotels waarvan de gasten voortdurend kwaad weglo pen- Zwijgende meerderheid De heer C. Koorn wees er op dat ver trekkende barbezoekers vaak een ge vaar op de weg vormen en dat deze si tuatie niet over de hele nacht uitge- Evenals vorige jaren gaan de bejaar den uit Den Burg weer op stap. Hier voor liep het bejaardenreiscomité met lijsten wat altijd een groot succes was. Het lijstlopen dateert nog uit de tijd dat er voor de bejaarden niet veel te doen was. De eerste bejaardentocht was dan ook 's middags over Texel met au to's. Enkele automobilisten uit Den Burg gaven hun middag en auto om de bejaarden een mooie middag te bezor gen. Acht jaar geleden werd voor het eerst met bussen gegaan naar de over kant Daarvoor werd gekollekteerd. Nu de bejaarden vakantiegeld ontvangen is in overleg met de kollektanten voor één jaar niet met de lijsten te lopen en te kijken wat het voor resultaat geeft. Wij hopen weer op een flinke opkomst en doen ons best om de bejaarden weel een mooie dag te bezorgen. De kosten zijn ƒ30,Indien men toch nog wat voor de bejaardentocht wil geven kan men dit doen bij mevrouw J. Wasse- naar-Wilmink, W. van Beierenstraat 34, Den Burg, telefoon (02220) 2181. Woensdagmiddag is de kennis weer begon nen. Het was meteen behoorlijk druk. He laas sloeg het weer omde regen en de kon joegen het publiek weer weg. Ook de voet balwedstrijd 's avonds was voor de exploi tanten een handicap. Toch zal het dit jaar wel weer gezellig worden, want er is voor iedereen iets te beleven.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1