Geld lenen en jongen beneden haar stand FILMNIEUWS Uitslagen dipiomazwemtnen in De Molen koog mi m imsm wou.Js van het raadhuis Zomerfeestavonden in Oosterend Tegen appartementenhotel (2) Robert Room gepromoveerd Burgerlijke stand Koersen vreemde valuta Nog plaats op V.O.S.-cursus Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 28 juni 1974 zwembad „De Molenkoog" te Den deden zaterdagochtend 73 Texe- examen voor het zwemdiploma A, oor B. In de laatste categorie slaag- allen, voor A werd er één afgewe- Examinatoren waren de heren H. ■n en B Boetes. liploma's werden uitgereikt aan: liploma A: lemarie Bremer, Ineke Uitgeest, Jos te, Gerdy de Wit, Rene Boon, David h), Marian van Sijp, Laurentius oo, Salko de Wolf, M)aria Boogaard, iine Aubertijn, Pieter Siebinga, Piet ng.Jozias de Wolf, Maarten Drij- Carolina Schraag, Eliza Franchi- Hans van Tunen, Leendert Roe- Liliane Bakker, Anita Beyert, Fre- jk Dijt, Cornells Kok, Edgard Kik- Lia van Exel, Peter Bakker, Mar- Bakker, Bart Boon, Pieter-Jan van 8 Vis, Maarten van Velthuysen, Eli- eth Timmer, Jacobus Witte, Albert Backer, Freddy Goudsblom, John- 1 (OSTEREND In de muzieknis van 91 terend zal vrijdagavond om 19.45 het fanfarekorps „Excelsior" een q: eert geven en een rondgang maken het dorp. Tijdens die optocht zal huis-aan-huis-kollekte worden ge- Si den ten bate van het Bernhard- m is. Om half negen zal het spel rijd om de man en de vrouw" wor- gespeeld. vrijdag erop (5 juli) zal eveneens muzieknis het Christelijk Man- ;oor onder leiding van de heer A. een uitvoering geven, begeleid |r „Excelsior". Aanvang kwart voor Gelegenheid tot samenzang van irlandse liederen wederom met - lewerking van „Excelsior" is op 1 strijd om de man en de vrouw van- idagavond 12 juli, om acht uur. Als md een succes is, zal deze op de ver diende vrijdagavonden worden her- dd. Oosterend heeft nog meer zo- feestavonden in petto, waaronder lampionnenoptocht op 16 augustus. l/lt.an Ui*r« - bulUo 4 run 4rafoVlU'^Twl )p de laatste jaarvergadering van de pscommissie Den Burg, waar ik deel uitmaakte, werd door de heer Boer st de opmerking geplaatst dat de unissie voor het grootste deel uit 1-Texelaars bestond. Een juiste op- B iking. Maar: Als niet-Texelaar zie neer. U, Texelaar, bent in het voor op Texel te mogen wonen, maar u dat voordeel niet meer. U woont en It er, maar verder is het materialis- r!Denk aan uw zaak Texelaar! Is het niet vol genoeg? Ik heb 7 jaar op tel mogen wonen, en heb het als een chtig eiland leren kennen. Maar ik er ook de vieze drukte leren ken- ooit zo'n appartementenhotel bij De Jg en ook geen land meer verkopen buitenlanders. Het is toch te gek een Duitser een stuk bollenland te ir aanbiedt! Dat moet niet kunnen. is natuurlijk verboden als niet waar zulke dingen te zeggen, maar moest van m'n hart. C. Bark, Diemen ny Vlaming, Irma Bakker, Margaretha Barhorst, Hetty Boogaard, Mare Bak ker, Hendrik Tromp, Rob Bakker, Cor nelia Eelman, Henk Slegtenhorst, Jan Katsmar, Louis Witte, Simone Wuis, Christa van Heerwaarden, Corina van der Vis, Anja Tjepkema, Arie Garrit- sen, Willie Waayer, Geertruida Zijm, Olga Witte, Didy Boerhorst, Addy Smit, Marco Kortenhoeven, Annemarie Boks, Dirk Jan Kamstra, Carla van der Veen, Marja Krugers, Trijntje Vonk, Caroline Ran, Christina Stolk, Klaas Pieter Zui- dewind, Liesbeth Preng, Angele van Diesen, Margot Smit, Esther Vlas, Deb- by van der Slikke, Theodora Pauptit, Marieke van der Vis en Cornelis Bak ker. Diploma B: Gerard de Waard, Kees Bostelaar, Koos Tjepkema, Joke Koper, Jan Witte, Anna Janssen, Ankie Schagen, Judith Hoo- gendijk, Karin van der Slikke, Huibert de Ridder, Petra Dekker, Franck van de Broeck, Bert Witte, Frank Stark, An- dré Janssen, Frederique Bakker, Sidny van Zon, Gerda Koper, Ingnd Groote laar, Ina Pool, Ferdinand Wiering, Joop Kuitse, Erwin van de Linde, Carolien Kuip. Marinus Gardenier, Addie Smit, Ageeth Vonk, Margot Preng, Monica Smidt, Jacobus Pauptit, Gerard van Veen, Caroline Timmer, Karin Zegel, Rudolf Zoetelief, Marike de Vey, Gertie Praamstra en Esther Smit. „Het feit dat Thijsse abusievelijk het op Texel gelegen Meiert Boos bos „Meyerboomschbos" noemt, moet ener zijds toegeschreven worden aan de fo netische overeenkomst tussen de woor den „boom" en „boon", speciaal in het Texels dialect, anderzijds aan het be staan van het Texelse folkloristische gebruik van de „Meierblis" ".Zo luidt de tiende stelling in het academisch proefschrift „Heat effects on formation of solid and liquid alloys", waarop de heer Robert Boom uit Den Burg die oiv langs aan de universiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen, op gezag van de rector magnificus dr. A. de Froe, hoogleraar in de faculteit van de ge neeskunde. In genoemde stelling doelde de -heer Boom op het boek „Texel", van dr. Jac. P. Thijsse, dat in 1927 door Verkades Fabrieken in Zaandam werd uitgege ven. In het proefschrift dat Boom op draagt aan zijn vrouw Ellen en kinde ren Joeri en Lara wordt een uiteen zetting gegeven van warmte-effekten bij het vormen van legeringen. Boom zegt bij zijn onderzoek veel steun te hebben ontvangen van zijn promotor, dr. A. R. Miedema. Tot slot schrijft hij in een dankwoord: „Mijn ouders dank ik voor het feit dat zij mij gestimuleerd hebben een universitaire opleiding te volgen, hoewel het in 1963 bepaald niet gebruikelijk was, dat een zoon van een metaalbewerker ging studeren". van 19 tot en met 25 juni 1974 Geboren: Bianca Helena Suzanna, dv. Anthome C. Boon en Wilhelmina J. M. van der Meer. Ondertrouwd: Adriaan Eelman en Lotje Begieneman; Anne B. Veldwisch en Mariene A. Geffin; Jozephus W. Bakker en IJsbrandina M. Zijm. Overleden: Johannes G. de Winter, oud 65 jaar, wonende te Den Burg. Westduitse marken 100 ƒ102,75 Franse francs 100 52,75 Belgische francs 100 6,60 Zwitserse francs 100 87,25 Zweedse kronen 100 59,50 Amerikaanse dollar 1 2,63 Engelse pond 1 6,25 Oostenrijkse schilling 100 14,55 Italiaanse lires 10.000 36,50 Vermoedelijk zullen op Texel twee groepen van 25 vrouwen een VOS-cur- sus gaan volgen, ter bewustwording van hun plaats in de maatschappij. On geveer 25 dames hebben zich er reeds voor ingeschreven. De cursus zal op twaalf donderdag ochtenden of -middagen worden gege ven, te beginnen op 5 september. Belangstellenden kunnen zich nog op geven bij mevrouw A v. d. Eijk-Bierens Julianastraat 3 te Den Burg, telefoon (02220) 2535; mevrouw D. Graaf-Zijm, Westerweg H 86 A te Den Hoorn, tele foon (02226) 263; mevrouw C. Bakker- Gomes, Mienterglop 42 te De Koog, te lefoon (02228) 380; mevrouw Plaats man- v. Til, Hogereind 18 te De Waal, telefoon (02220) 3190; mevrouw T. Ka lis- v. Liere, Mulderstraat 13 te Ooster end, telefoon (02223) 414; mevrouw C. de Ruiter-Pinas, Ploosterstraat 18 te De Cocksdorp, telefoon (02222) 359 of bij mevrouw L. Visser-Spaans, Loodssingel 42 te Oudeschild, telefoon (02220) 2768. MEDEDELINGEN VAN B EN W Gemeentehuis Gedurende de maanden juli en au gustus mag het personeel, werkzaam op het gemeentehuis, kiezen uit verschil lende werktijden. De achtergrond van deze beslissing is de drukte op de Groe- neplaats op woensdagmiddagen in ver band met de folklore. Daarom het volgende advies: 1. Wanneer u iemand telefonisch wilt bereiken, bel dan tussen 8.00 en 16.00 uur; de middagpauze is van half een tot half twee. 2. Op woensdagmiddag treft u in het algemeen niemand aan! Van deze gelegenheid wordt nog eens gebruik gemaakt er op te attenderen dat het gemeentehuis 's middags, behal ve na voorafgaande afspraak, voor het publiek gesloten is. Reisdocumenten Wanneer u plannen hebt om op reis te gaan naar het buitenland is het ge wenst na te gaan of uw paspoort of toe- ristenkaart nog geldig is. Zowel bij nieuwe aanvragen als bij verlengingen moet door de seizoendrukte op het pro vinciehuis rekening gehouden worden met een „levertijd" van 3 a 4 weken. Spoedbehandelingen worden in het al gemeen niet in behandeling genomen; bij de provincie heeft men zich op het standpunt gesteld, dat ieder tijdig moet zorgen voor paspoort of toeristenkaart. Straatnamen in Den Burg In Den Burg Noord-west zijn de eer ste woningen bewoond. De straatnamen daar klinken vreemd in de oren en nu er zoveel gasten op het eiland gaan ko men kan er weieens naar een naam van een straat gevraagd worden die u niet weet te liggen. Daarom noemen we hier nog even de nieuwe straatnamen in Den Burg noordwest. Deze luiden: Vaargeul (hier zijn al huizen bewoond), Noordwester, Schoorwal, Vloedlijn, Zeebries en Duin- reep. Korte en niet moeilijke namen, maar 't is even wennen. Warm te-isolatie van woningen Om een besparing op het energiever bruik te bereiken, wil het rijk de warm- te-isolatie van woningen be\^>rderen. Daartoe wordt een bijdrage ineens toe gekend wanneer de maatregelen meer dan ƒ500,kosten en tot een bedrag gelijk aan 1/3 van de kosten met een maximum van ƒ1000. Deze bijdrage wordt uitsluitend ver strekt voor woningen, die reeds voor zien zijn van centrale verwarming en zijn gebouwd na 1945. De regeling is tijdelijk en zal per 31 december 1974 komen te vervallen. De voorzieningen kunnen bestaan uit: a. het aanbrengen volgens de door de fabriek gegeven montagevoorschrif ten van fabrieksmatig vervaardig de dubbele beglazing; b. het aanbrengen van z.g. voorzetra men; c. het vullen van spouwmuren met iso lerend materiaal door een bedrijf, dat volgens de minister voor dit werk over de nodige deskundigheid be schikt; d. het aanbrengen van een warmte-iso- lerende laag tegen de binnenkant van de buitenwand; e. het aanbrengen van een warmte-iso- lerende laag tegen de binnenkant van een schuin dak, aan de buitenkant van een plat dak of op de vloer van een vliering. Voor de bijdrage komen verder niet in aanmerking nog te bouwen premie corporatiewoningen, particuliere huur woningen en eigen woningen. Aanvragen voor deze bijdrage kunnen rechtstreeks schriftelijk met om schrijving van de voorzieningen en op gave van de kosten worden gericht tot de Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, Dreef 24, Haar lem. De werkzaamheden moeten worden verricht door erkende aannemers. Wil men echter zelf de voorzieningen tref fen, dan zullen bij de berekening van de bijdrage alleen de kosten van de ma terialen in aanmerking worden geno men. De waarde van de eigen arbeid blijft hierbij dus buiten beschouwing. Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair Donderdag- tot en met zaterdagavond in het City theater „Wie een kuil graaft voor een anderMet Frankrijks best betaalde acteur en export-artikel no. 1: Louis de Funès. De kleine drift kikker met zijn gummi-gezicht krijgt ook in deze film alle kans z'n talenten volledig uit te spelen. Ditmaal wordt hij beschuldigd van moord en dat is na tuurlijk met mis. Hij vindt een lijk, moffelt het weg en de politie-inspecteur (erg goed gespeeld door Bernard Blier) houdt hem scherp in de peiling. Stof ge noeg voor talloze dwaze situaties en een enorme bekketrekerij. Er zijn mensen die al gillen van het lachen als ze De Funès alleen maar zien. En ik moet bekennen dat ik een grijns niet kon onderdrukken toen ik hem (overigens zéér serieus) zag staan bij de begrafenis van president De Gaulle, op een journaalopname. Voor liefhebbers van een dolle avond en om alvast in de stemming te komen voor z'n nieuwste („Rabbi Jacob") wel ke volgende maand op het Texelse bios coopprogramma staat. In het vrijdagnacht „speciaaltje" (23.30 uur) gaat het wulps toe bij de vrijmoe dige bewerking van het sprookje Hans en Grietje. Geen broer en zus ditmaal, maar een verliefd paar met picknick plannen. Een „heks", niet oud wrattig en lelijk, maar betoverend mooi, wil Hans. Niet om soep van te koken, maar om mee naar bed te nemen. Dat lukt aanvankelijk. Hoe Grietje dat niet op zich laat zitten en hoe uiteindelijk de liefde het wint van de sex, kunt u zien in „Bos der begeerte". Voor 18 jaar en ouder. Zondagmiddag „De drie musketiers". Zeer oude film met grote sterren van weleer (June Allison, Gene Kelly en Van Heflin). Romantiek en avontuur wisselen elkaar af, net als in het boek van Alexander Dumas. Minder geschikt voor de hele kleintjes dit keer. Zondag- tot en met dinsdagavond „The Professionals". Grote avonturen film met een even grote rolbezetting. Claudia Cardinale is door een Mexi- rijke echtgenoot stuurt er 4 specialisten caanse guerillaleider ontvoerd. Haar achteraan. Later blijkt de ontvoering doorgestoken kaart te zijn geweest maar dan zijn er al vele doden en gewonden. Fraai en onderhoudend verfilmd door Richard Brooks. Erg goed geacteerd door vooral Lee Marvin, als de ex-instruc- teur van automatische wapens. Verder Burt Lancaster als een springstoffen- expert, Robert Ryan als paardenkenner en de zwarte reus Woody Strode als spoorzoeker en meester-boogschutter. Claudia is vooral boven de gordel nogal uitbundig aanwezig, maar als actrice minder belangrijk. (14 jaar). W De woensdag-western begint weer na het voetballen op de TV. Dus een ex cuus minder om er niet heen te gaan. Burt Kennedy is de maker van „The war wagon". De titel komt van een door paarden getrokken gepantserde wagen met een geschutskoepel. Voor die tijd (1870) een goudtransportwagen, waar je wel van afbleef. Niet John wayne en Kirk Douglas Geholpen door Kiowa- Indianen en nitro-glycerine komen ze heel ver. Er wordt veel geschoten, op- geblezen en geknokt maar de humor is met vergeten. Een prettige western voor boven 14 jaar. T.P. feuilleton door Tom Lodewijk l. Hij volgde glimlachend Gijsberts 'rig werven om Tanja, en had hem al ïrmalen vriendschappelijk gewaar- awd, „niet al zijn eieren onder één te leggen" een voor zijn zuster wei- vleiend maar zeer duidelijk beeld vermoedde dan ook wel, dat Gijs- 0 ts vriendschap enigszins beïnvloed J tódoor het feit, dat Tanja zijn zuster ti maar hij kon er alleen goedmoedig glimlachen. Hij begreep niet dat er man was, die als hoogste ideaal zag hanepen als zijn zus Tanja te trou- hij moest toch weten dat hij )d de tweede viool zou spelen! En "voor was Gijsbert Wagenborg im- helemaal niet geschikt! n nu zat hij dan, na een korte „ver4 Amgswandeling" door Middendorp, de gezellige huiskamer van de Wa- J&orgs en róókte een van vaders uit rende sigaren. loeder Wagenborg zat in haar eigen &je stiHekens, maar opmerikzaam en ri de bezoeker op. Liesbeth zat vlak Ihaar, niet op haar gemak. Ze voelde Gijs haar tegenstander, en in deze ■n<l Gijsberts bondgenoot. Alleen 'dia was kennelijk op haar gemak. =beth zag vermaakt, dat Bertha zich meer zorg dan anders had gekleed, was het zo of léék het maar zo. had zus Bertha inderdaad een beetje rougeEn nóg, dacht Liesbeth ver maakt, vergang de wereld niet! Een ogenblik verzachtte zich zijn blik toen hij naar Liesbeth keek, die met ge bogen hoofd trachtte wat naar binnen te krijgen. Moest hij eigenlijk niet naast dit zusje staan? Zaten ze niet in het zelfde schuitje? Maar nee, bedacht hij nors met een onwillekeurige hoofdbeweging, bij hem was het juist andersom. Je moest ho gerop, met afdalen naar beneden. Lies beth deed een stap terug, hij wilde vele stappen verder! In zijn praktisch brein vormde zich een plan Karei Meertens, Tanja's broer was zijn studievriend. Hij zou Karei een weekend meevragen. Karei was een charmante jongen eigenlijk nét iets voor Lies. Misschien zette ze die knaap van Borst wel uit haar hoofd, als ze meukte, dat er aardige jongens waren die wat méér in hun mars hadden en méér konden bieden. Enmisschien kwam hij zo ook Tanja wel nader. Ver beeld jeeen dubbel huwelijk, Karei met Liesbeth, hij met Tanja hij merkte dat zijn fantasie op hol sloeg en werd verdrietig wakker uit zijn dag droom zo ver was het nog niet, nog lange niet, nog lange niet. „'Die oudste dochter van Borst", be gon Bertha schijnbaar kalm, maar in zich een wrok om de belediging „zag ik gisteravond in de Dorpsstraat lopen, alsmaar heen en weer slenteren voor de bioscoop, met nóg zo'n meid, die van Van Vuren, je weet wel Gijsbert knikte, Marie van Vuren was door heel het dorp bekend als een erg makkelijk meisje, altijd de hort op, steeds weer met ander jongens. „Ze was opgemaakt als een filmster, dik onder de poeder en de lipstick, grote bellen in haar oren, nylons met zwarte hielen, hoge hakken, ze kon er niet eens op lopen, zwikte tel kens door. Liesbeth zat met een hoogrode kleur boven haar bord, slikte moeizaam. „Je aanstaande schoonzuster" besloot Bertha genadeloos haar requisitoir. „Nu kan het zeker wel hè?" vroeg de zachte stem van moeder Maria, maar de beide oudsten keken verschrikt op. Moeder had een hoge kleur, haar ogen schitterden. „Geen wóórd meer, denken jullie er om? Anders ga ik van tafel". Maar het was al te laat. Liesbeth barstte in een gierend snikken, wierp haar servet neer en vluchtte van de ta fel. De moeder rees snel op, maar vader Wagenborg legde zijn arm op haar arm. „Blijf zitten vrouw. Laat ze maar uit huilen Ga straks maar naar haar toe. Jullie tweeën wou ik dit zeggen: Wat Liesbeth doet ds haar eigen zaak. En ze is nog minderjarig, dus verder gaat het je moeder en mij aan. Jullie niet. Dop je eigen boontjes maar. Vergeet niet, Gijs, dat je de zoon bent van een man, die als klein kruideniertje begonnen is, en bal letjes heeft verkocht aan diezelfde snot neuzen waar jij het zoéven over had, je van het geld van je vader hebt kun nen studeren, in tegenstelling tot een jongen die geen vader meer heeft en moest gaan werken voor de kost. Snap me goed. Tegen die jongen heb ik niks. Het gaat mij om het milieu". „Óns toch óók", protesteerde Bertha, verschrikt om de toon van haar vader. „Maar het is jullie zaak niet Je houdt je er buiten. Een en vooral. Is dat be grepen, Gijs, Bertha?" Beiden zwegen en aten door met ver stoorde gezichten. „Ik vraag of dat goed begrepen is en iik verwacht een antwoord". Dat was vader Wagenborg, heer en meester in zijn gezin, de onverbiddelij ke, strenge doorzetter. En ze herkenden de toon. „Ja vader", meesmuilden beiden als gestrafte kinderen „Dat is dan afgesproken", stelde Hen drik Wagenborg vast. „Ga jij even naar Lies, moeder, 't Is jammer, anders is hét juist altijd zo gezellig, 's zondags avonds, jullie allemaal thuis Maar ik merk het wel, kleine kinderen kleine zorgen, grote kinderen grote zorgen". Maar zijn vrouw streelde, onder het voorbijgaan, zijn schouder. En hij wist dat hij zijn zorgen niét alléén droeg. Vader Wagenborg, makkelijk in zijn fauteuil en eveneens genietend van het geurige kruid, luisterde met een wel willende glimlach naar het gepraat. Het gesprek liep hoofdzakelijk tussen Ber- lha, Gijs en Karei. Karei had een ap preciërende blik voor Bertha, een flin ke, intelligente meid, zakelijk, geen fratsen. Zag er goed uit Waarom bleef zo'n kind op zo'n dorp Doch wel gingen telkens zijn ogen naar de hoek waar moeder en dochter zaten. Wat leken die twee op elkaar. En dat jongste meisje, Liesbeth, ja, die had toch iets.dat was een apart kind. Als je de moeder niet kende, zou je zeg gen dat ze hier een vreemde was, met die geslaagde zakenman tot vader en zo'n schrandere, zakelijke broer en zus ter. Gijsbert bleef Waakzaam. Hij hield zijn doel in 't oog. Het zou toch wel leuk zijn, als Karei Meertens belangstelling kreeg voor Liesbethja, of desnoods voor Bertha. Want zus Bertha was van avond ook wel op haar best. Die leefde gewoon op, wanneer ze de scherpe ogen van haar intelligentie kon kruisen met een gelijkwaardige partner. En ook Gijsbert vroeg zich een ogenblik ver wonderd af: Waarom bleef Bertha hier hangen7 Waarom probeerde ze niet, el ders zich een nieuwe werkkring en vriendenkring te scheppen? Maar uit eindelijk, hield Gijsbert zichzelf voor, was Liesbeth de dreiging Liesbeth moest van die jongen van Borst af. Daarvoor had hij Karei meegenomen! En zo liet Gijsbert zich als terloops ontvallen, dat Liesbeth schilderde. Meteen was Karei Meertens' belang stelling gewekt. Liesbeth kleurde, stamelde dat het maar een beetje geliefhebber was. Ka- rel drong aan. ze moest iets laten zien. LieSbeth smeekte bijna: „Nee nee.... het is toch nietshet is maar een beetje gepruts". Karei Meertens kreeg sympathie voor dit tè bescheiden meisje. Ook al had haar werk geen artistieke waarde, dan zou het misschien iets van haar inner lijk openbaren. Hij schoof zijn stoel dichter naar haar toe. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5