Cjroen (2warL-Jexelsin het harL> emeente akkoord met kostbaar sporthal-projekt (1.720.000,-) cBuiteqlands geld b n« Si n Witte konsekwent tegen Reischeques Reis- en bagageverzekeringen r\ Ammie's le, Texels 35e Cultureel Werk helpt „Athena" Bijenteeltcursus op Texel Oosteremler feestavond geen succes Zomeraktiviteiten S.V. Cocksdorp Zang- en bijbclstudieavond Schietoefeningen 'l Asiel heeft meubels nodig Geslaagden landbouwhuishoudschool Bel bij brand 2066 Folklore wijkt voor voetbal Rondvraag gemeenteraad gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken ure/t nederfond 87e JAARGANG No. fEXELSEWCOURANT Ultgav*: B.V. v/h Langeveld Do RoolJ itbua 11 - Don Burg, Texel Telefoon 2741 idaktie: tijd. Tom Engel, Rozendljk 29, Den en Alex Verburg, Rozendljk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vrfjdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct p. mm. excl. 4% BTW De gemeenteraad is donderdagavond alsnog akkoord gegaan met de plannen oor de bouw van een sporthal aan de Emmalaan, behorend bij het nog te «aliseren complex van de scholengemeenschap. De discussie duurde ditmaal ten uur en had een positiever verloop omdat burgemeester Sprenger bij de aovang een aantal prettige mededelingen met betrekking tot de financiering iad. Het exploitatietekort kon wellicht teruggedrongen worden tot ƒ50.000, jaarlijks. Niettemin was dit voor J. Witte (KVP) geen reden zijn standpunt te rijzigen. Bij alle besluiten die betrekking hadden op de realisatie van de sport- stemde hij tegen. Aan het eind van de discussie stelde hij zelfs nog voor een ludiecommissie in te stellen om alternatieven te onderzoeken. Zelf had hij een aatschappij gesproken die bereid was een sporthal neer te zetten voor het edrag van ƒ1,1 miljoen, hetgeen liefst ƒ60.000,minder is dan voor het huidige irojekt is berekend (ƒ1.720.000, g- De belangstelling voor de tweede helft de raadsvergadering was van de van het publiek opmerkelijk groot, de kantine van de LTS was echter iwelijks sprake van enig vuurwerk de debatten. Elke spreker sprak zijn Tedenheid uit over de positieve be- hten van burgemeester Sprenger. Het gelijks bestuur van de Stichting Cul- eel Werk, zo deelde de burgemeester >de, onderzoekt mogelijkheden om te zuinigen op verlichting en kosten van itrale verwarming. Het onderwijs, de lesuren van o.a. de scholenge- enschap de voornaamste toekomstige iruiker van de sporthal, had volgens nieuwe regeling berekend welk be- men jaarlijks voor het gebruik betalen en de uitkomst hiervan ƒ3.000,boven het geraamde be- Het dagelijks bestuur onderzoekt gunstigste voorwaarden voor een diening voor de bouw en met de in- cteur van belasting is overleg gaan- over de aftrekbaarheid van giften de realisatie van het projekt. Ten- tte wordt onderzocht of mogelijk een lrage kan worden geleverd uit het inds bovenwijkse voorzieningen", een dreserve van het grondbedrijf voor irzieningen die ten laste komen van beperkt gebied maar die nut heb- voor de hele gemeente of een groot ieelte ervan. De Recreatiestichting heeft laten weten voorshands geld voor de sporthal over te heb- terwijl ook niet zeker is dat inge- ai zal worden op het advies van de amissie voor recreatie en toerisme een gedeelte van de opbrengst van ;oeristenbelasting te gebruiken. Het de aktie ten bate van de sporthal het intussen bijzonder goed. De ge- tnteraad was zeer verheugd over het de zevende hemel was de onge^ zes-jarige zeehond Ammie (van leland), toen zij zaterdagochtend tus- zes en zeven het leven schonk aan oergezond, piepklein zeehondje, dat r nu reeds op de vin volgt in de wa- I bassins van het Texels Museum. Het haar eerste en ze is er met recht itrots op. Het jong weegt 8500 gram is 75 centimeter lang. Het geslacht h^l-og niet bekend, tonmie's baby is de 35e zeehond in museum. Als alles goed gaat komen een dezer dagen nog twee bij. Dat het echtpaar De Haan stellig niet kcht, toen zij 21 jaar geleden de zorg iel initiatief. Er is al ruim 300 m2 grond verkocht voor ongeveer ƒ30,per m2, hetgeen neerkomt op een bedrag van al bijna ƒ10.000,De organisatoren ho pen alle benodigde grond, 6.125 m2, op deze manier onder de bevolking kwijt te raken. De heer J. Witte noemde de medede lingen „wel leuk", maar zag er nog geen aanleiding in zijn standpunt te wijzigen. Tijdens de vergadering van dinsdag avond bracht hij al naar voren dat Den Burg door de sporthal nog meer als een magneet op het verenigingsleven van de buitendorpen gaat werken. Hij sprak van een „heilige koe" en noemde als konsekwentie van het dure projekt dat Texel een „artikel-12" gemeente wordt. Dit houdt in dat de gemeentebegroting door een groot tekort aan strenge con trole wordt onderworpen en dat de ak- tiviteiten van de gemeente aan nauwe beperkingen onderhevig worden ge maakt. „De realisatie van de sporthal gaat onze draagkracht te boven". Hij kwam met een ander plan dat slechts ƒ1,1 miljoen moest kosten. Bij nadere informatie bleek dat het ging om een plan dat nauwelijks zou voldoen aan het eisenpakket dat voor de sporthal was opgesteld. Verschillende zaken, zo als grondprijs en inventaris waren er niet in begrepen, terwijl het esthetisch nauwelijks het aanzien waard was. Na der onderzoek zou zoveel tijd vergen dat niet kan worden voldaan aan de eis van de Rijksgebouwendienst om vóór 1 juli de garantie te verlenen dat de hal gebouwd zal worden. Goedkeuringen De gemeenteraad nam het besluit te garanderen dat een sporthal gebouwd gaat worden. Tevens werd de verkoop van de benodigde grond aan de Stich ting Cultureel Werk goedgekeurd en de lening die Cultureel Werk moet sluiten om de grond te kunnen betalen. Ook werd de lening van anderhalf miljoen goedgekeurd die Cultureel Werk nodig heeft voor de stichting en eerste inrich ting van de hal. Tenslotte werd ook de benodigde wijziging van de gemeente begroting 1974 goedgekeurd, in verband met de verwachting dat het exploitatie tekort 65.322,zal bedragen. Het ge meentebestuur zal, op voorstel van de heer Westdorp, de mogelijkheid onder zoeken, om een veld minder aan te leg gen bij „Ons Genoegen", waardoor in- direkt ƒ20.000,ten goede zou kunnen komen aan de benodigde gelden voor de sporthal. Thijsseschool Gelijk met de voorstellen met betrek- uch namen van een zeehondenvon-|g^king realisering van de sporthal ingetje en dat voedden met de fles. werd ook de voorgenomen verbouwing van de Thijsseschool goedgekeurd. Het gemeentebestuur zal er op toezien dat het onderwijs zo min mogelijk schade lijdt in de periode dat de sporthal nog niet beschikbaar is voor gym-onderwijs. Zo lang dit het geval is kan men name lijk nog niet beginnen met de inrichting van twee leslokalen en een handvaar digheidslokaal in de gymzaal van de Thijsseschool, terwijl men nu al met een ernstig tekort aan lesruimte kampt. Eventueel gaat men over tot plaatsing van een noodlokaal. De hobbyclub „Athena" van mevrouw A. Janssen-van Esch uit Oudeschild kan in de zomer een aantal aktiviteiten ont plooien voor toeristen en Texelaars dankzij de hulp die door Cultureel Werk is toegezegd. Vanaf dinsdag 9 juli wordt de vereniging een assistent uit het team van de heer J. de Vries ter be schikking gesteld. De cluburen worden: dinsdag, donderdag en vrijdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5. Voor materialen moet een kleine vergoeding betaald worden; kinderen tot 10 jaar betalen 1,50 per ochtend of middag, tussen 10 en 16 jaar betaald men ƒ1,50 en ouderen moeten ƒ3,betalen. Met deze experimentele samenwerking hoopt men het zomer- werk van mevrouw Janssen veilig te stellen; er wordt van veel kanten prijs op gesteld. Voor haar werk kan me vrouw Janssen voortaan ook gebruik maken van een eigen keramiekoven. De bijenteeltcursus op Texel is van de grond. Iedere zaterdagochtend geeft de heer C. S. Stapensea uit Leeuwar den aan een 23-tal Texelaars les bij „Atalanta" van Jaap Maas aan de Ro- zendijk. Hij heeft daar 75 kasten ter be schikking, en bovendien een 150 jaar oude korf. Eventuele belangstellenden kunnen de handelingen der leerling imkers achter glas volgen, zonder ge vaar te lopen een bijensteek toegediend te krijgen. OOSTEREND De belangstelling voor de eerste Oosterender feestavond, die vrijdag werd gehouden, was mi niem. Het spel „Strijd om de man en de vrouw" ging zelfs niet door. De dorps- commissie hoopt dat de volgende feest avond geslaagder zal zijn. Die avond wordt bij nader inzien met aanstaande vrijdag maar aanstaande zaterdag ge houden. In de muziekms zal het Chris telijk Mannenkoor o.l.v. de heer A. Kuik en met medewerking van het korps „Ex celsior" een populair repertoire af draaien ,te beginnen om acht uur. Vanaf 12 juli zal vervolgens op iedere vrijdagavond van het zomerseizoen ge legenheid zijn tot samenzang van va derlandse liederen en oude schoolvers jes. Een en ander zal gebeuren o.l.v. „Excelsior", wederom in de Oosteren der Muzieknis. DE COCKSDORP Sportvereniging Cocksdorp start donderdagavond om zeven uur haar jaarlijkse zomeraktivi teiten met een voetbalwedstrijd tussen een van haar elftallen en een uit toe risten bestaand elftal. Tijdens de rust zal het Paracentrum Texel enkele staal tjes parachutespringen tonen. Om on geveer kwart over acht zal een lam pionoptocht worden georganiseerd. De Koger drumband verleent hieraan haar medewerking. Iedere donderdagavond om acht uur zal in huize Brouwer (Warmoesstraat 42, Den Burg) een zang- en bijbelstu dieavond worden gehouden. Hierbij is een ieder welkom. Op 3 juli a.s. wordt te Breezanddijk geschoten met 10 - 18 mm 105 lang 30 PRA sector 200 graden Afsluitdijk rich ting Den Oever. Afstand 15 km, hoogte 5 km. J V -i M A De verbouwing van 't Asiel vordert gestaag. De bouw van een nieuwe bar en andere voorzieningen die nodig ge worden waren na de enorme toename van het aantal jeugdige bezoekers na dert haar voltooiing. De Stichting Open Jeugdwerk, die de bar exploiteert en in de weekenden de programma's verzorgt, heeft echter nog tweedehands meubels nodig om het geheel aan te kleden. Na een telefoontje (2637) komt men de spullen ophalen. De behoefte voor oude vloerkleden en barkrukken is eveneens groot. Aan de school voor L.H.N.O. en M.H.N.O. te Den Burg zijn geslaagd: Voor de O.V.B.-opleiding: Elly Bakker, Ineke Boon, Tineke Boon, Agnes Bosma, Jeanet Bras, Eveline Breen, Marjan Breuker, Agnes Com mandeur, Karen Daalder, Petra van Dongen, Gozien Eelman, Ria Ellen, Els Gijswijt, Joke Hm, Ingrid Kager, Wilma Kok, Anneke Koger, Gerda Koorn, An neke van der Laan, Janneke L. de Jong, Carin Meinema, Joke Roeper, Nora Stark, Ans van Strien, Willy Verhoeve, Annie van der Vis, Ina Visser, Germa Weijdert, Els Witte, Thea Witte, Ria Wijngaard, Annie Zijm en Lyda Zijm. Twee leerlingen krijgen een herexa men, één werd afgewezen. Voor de opleiding L.H.N.O. niveau T: Yvonne Arnout, Lia Bakker, Trudy Blom, Carla Boersen, Willy Eelman, As- trid Hennink, Anneke Hoogenbosch, Petra Hopman, Gerda Hooyschuur, Wil ly Huisman, Tonneke de Jong, Margriet Jonkergauw, Marijke Otten, Petra Trap, Jolanda Winter, Ans Witte, Ca- tharina Witte, Henny Witte, Nelly Wuis, Heieen van der Plas, Regiene Comman deur, Annemiek Boon, Greet van der Brink, Greet van der Brink, Hetty van der Werve, Tineke Wuis, Anja Zijm en Irene Zijm. Drie leerlingen krijgen een her-exa men, drie werden afgewezen. Voor de opleiding L.H.N.O. niveau P: Hilian Koning, Janie Troost, Lia Schaap, Corrie Huisman, Gia Vlas, Sietske Smits, Corrie Kuip, Nel Boon, Gerda Duinker, Agnes Hin en Saskia Veldwisch. Enkele meisjes kunnen via een her examen nog aanvullend T verkrijgen. Voor de opleiding L.H.N.O. niveau P met aanvullend T: Tineke Witte, Elja Dros, Thea Kager, Dieuwke Vonk en Ineke Koorn. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Veel verder dan een aantal ongelukkige knievallen kwam men maandagochtend niet met het opzetten van deze 15 meter hoge Levi's reklame van Modehuis Moerbeek op het parkeerterrein aan de Warmoes straat. De tot mollige vormen opgeblazen broek bleek namelijk wel water-, maar niet wind- bestendig. Alle pogingen waren tevergeefs. Maar om nu direkt broek en biezen te pak ken, vond men al te cru. Daarom heeft de broek de rest van de dag knielend doorge bracht. Het programma dat de folklore-stich- ting voor woensdag had gepland wordt enigszins gewijzigd. De avondaktivitei- ten op de Groeneplaats komen te ver vallen in verband met de voetbalwed strijd Nederland-Brazilië die tegelijker tijd op de televisie wordt uitgezonden. Het dansen in hotel „De Lindeboom- Texel" zal vanaf 21.30 uur gewoon doorgang vinden. De heer C. Ellen (Pakt) vroeg wan neer het „vernietigingsbedrijf" ophield met bespuiten van onkruid langs de openbare weg. Tijdens de voorlaatste vergadering had wethouder Dros, onder wiens taken de portefeuille gemeente werken valt, al opgemerkt dat hij ook niet blij was met het spuiten. De heer Ellen had echter vernomen dat daarna met name bij de Lubertischool in De Koog nog gespoten was met verdel gingsmiddelen. Wethouder Dros was donderdagavond afwezig, zodat Ellen niet onmiddellijk antwoord kreeg. Na vraag bij de gemeente leerde ons dat het spuiten inmiddels definitief is ge staakt. De heer J. J. Westdorp vroeg naar de stand van zaken met betrekking tot het appartementenhotel dat de Exploitatie maatschappij Flakkee uit Melissant bij De Koog wil bouwen. De maatschappij heeft een bouwvergunning ingediend. Burgemeester Sprenger antwoordde: „Het is allesbehalve zeker dat de bouw vergunning wordt afgegeven". CHU-raadslid mej. A. Luijsterburg kwam met klachten over straaljagers die de rust boven De Koog verstoorden. Uit reakties van andere raadsleden bleek dat De Koog niet het enige dorp was waar de vliegtuigen over vlogen. De burgemeester zegde onderzoek toe. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1