Texel is een AOTrijker Een jongen beneden haar stand Harry Tielemans, Jan Bruin, Ad Blok van der Velden, Corrie Gottschal, Peter Riteco en Frans Voskuil hebben zich verenigd in het Artistiek Overleg Texel. Deze groep kunstenaars wil gezamenlijk tentoonstellingen organiseren en door de samenwerking eikaars aktiviteiten stimuleren. De eerste tentoonstelling van de groep was onlangs in Schagen, waar maar matige belangstelling bestond. Voor de komende drie weken heeft men een expositie ingericht in de kelder van het raadhuis. Programma zomeravondvoetbal Uitslagen zomeravondvoetbal Moeder en kind kunnen samen zwemmen Geen belangstelling voor „Eva Bonheur" Schaakduel RSG-En Passant wederom gelijk geëindigd Lammerenmarkt Onrustbarende inbraken in geparkeerde auto's De tentoonstelling geeft een fraai overzicht van wat er artistiek op Texel te beleven valt. De totale indruk is er een van weinig vernieuwend werk, een nadruk op doeken en tekeningen zonder abslrakties dus veel landschappen, portretten en stillevens. Er is weinig op zienbarends te zien, maar mede daar door komt het geheel bijzonder prettig over. Het is jammer dat Texel niet de beschikking heeft over een beter toege ruste expositieruimte. De armoedig ge tinte wanden, de veel te rode vloer, de kleine ruimte het weinige wat we hebben is er slecht aan toe. Contrast Binnen de groep kunstenaars zijn duidelijk verschillen op te merken. Vooral in het achterste zaaltje, waar werk van Jan Bruin en Ad Blok van der Velden hangt, wordt men gecon fronteerd met een groot contrast. De pentekeningen van Jan Bruin en zijn combinaties van polymerverf met inkt ademen een zeker engagement. Het werk vormt met de wat problematische visie op mensen de experimentele bij drage aan het geheel. Volkomen anders van geest zijn de doeken van Ad Blok van der Velden. Het is werk zoals we dat al lang van hem gewend zijn: prachtige Texelse landschappen in zwart-wit (met name een kreek in de Donderdag 4 juli: Om de 3e en 4e plaats: De Waal-J'Elleboog, 19,30 uur Zaterdag 6 juli: Om de le en 2e plaats: Wigeko-NZ Trappers, 19.30 uur Na de finalewedstrijd bekeruitreiking in „De Fuik" te De Waal. Bekendma king winnaar „fair play"-cup. Grote Slock-NZ Trappers Wigeko-De Waal 1—1 Slufter vonden we fraai weergegeven) en in kleur. Het is bekend dat Blok van der Veldens momentopnamen van de natuur zeer gewild zijn bij de Texelaars en mensen die het eiland bezoeken, Helaas heeft Corrie Gottschal naast haar uitstekende portrettên een greep uit haar andere werk opgehangen. De stillevens en aquarellen zijn duidelijk van mindere kwaliteit; men krijgt al te gauw de indruk dat het om louter aca- demiewerk gaat, hoewel het stilleven van oliekan, fles en fruitschaal daar bo ven staat. Corrie Gottschal leverde naar onze mening wel het fraaiste doek van de expositie, haar „visser" is veel meer geworden dan alleen een portret. Harry Tielemans presenteert zich met kleurrijke doeken. Helderse zeehelden, dorpstypen en landschappen vallen op door hun vrolijke uiterlijk. Hier en daar komt cartoonist Tielemans iets te veel naar voren, zoals in „Dolende Aap". Daartegenover staat weer een fraaie gouache van enkele boerderijen in De Westen. De tekeningen en aquarellen van Frans Voskuil zijn duidelijk voor de verkoop gemaakt. We vragen ons af of het commerciële inzicht van Voskuil Een gedeelte van een der werken van Jan Bruin -v V*:: 1 'J mgr&vm. J 1—3 Ilalve finales: J'Elleboog-NZ Trappers (door J'Elleboog zonder spelen ge wonnen gegeven) (na verlenging en penaltys gewon nen door Wigeko) noodzakelijk de boventoon moet voeren Van landschappen en dierentekeningen valt toch meer te maken dan nietszeg gende plaatjes, getuige bijvoorbeeld het werk van Blok van der Velden dat toch ook niet slecht in de markt ligt. De tentoonstelling wordt verleven digd door het fraaie houtsnijwerk van Peter Riteco. Het werk getuigt van een groot gevoel voor vormgeving en kleur. Riteco heeft voor een aparte bijdrage gezorgd die de expositie zeer ten goede komt. T.E. In zwembad „Molenkoog" aan de Slingerweg wordt maandag 8 juli ge start met de cursus zwemmen voor moeders met hun kleine kinderen. De bedoeling is dat de kinderen spelender wijs hun watervrees kwijtraken. Het wekt meer vertrouwen als de moeder met het kind meegaat. De cursus zal worden gehouden op maandag (9.30 uur) en donderdag (10 15 uur). Elke les duurt ongeveer 20 minu ten. De kosten bedragen ƒ2,per keer boven het normale toegangsgeld. Op gave is mogelijk bij het zwembad of telefonisch (02220) 3373. De groep Noordhollandse amateurto neelspelers die zaterdagavond in de Burgemeester De Koninghal Heijermans „Eva Bonheur" op de planken bracht ging af door de geringe belangstelling van het publiek. Het was bewonderens waardig dat ze voor de 50 tot 60 belang stellenden nog zo'n uitstekende presta tie leverden. De top-amateurs zullen zelden voor zo'n lege zaal gespeeld hebben. De weg blijvers hebben echter geen gelijk ge kregen. Met name Joop Mol, Jeanne Krijgsman en Arie Pennekamp (oud inwoner van Texel) droegen het stuk naar een behoorlijke kwaliteit. Het de cor was op zichzelf al zeer de moeite door de twee verdiepingen die men ge bruikte Waaraan een dergelijk fiasco moet worden geweten is nauwelijks na te gaan. Men had gehoopt dat de combinatie volkstoneel met kermis het na een eeu wenoude traditie ook nu nog zou doen. De visser" van Corrie Gottschal Dinsdag werd een schaakontmoeting gearrangeerd tussen de Rijksscholenge meenschap en de schaakclub „En Pas sant". Het werd gezien als een vervolg op de vorige ontmoeting, die in het sei zoen 1972-73 had plaats gehad. Toen stelde de heer C. v. d. Eijk een beker beschikbaar voor de winnaar van het schaakduel RSG-„En Passant". Het werd 77 en „En Passant" pronkte met een niet geheel verdiende beker. Een tweede confrontatie lag dus enigszins voor de hand. De RSG zag echter op nieuw kans de balans in evenwicht te houden. Een goede prestatie aangezien „En Passant" met een sterke formatie aan kon treden (de heren Hooijberg toonden zich uitstekende vervangers!). Voor „En Passant" was dit een leuke af sluiting van een redelijk seizoen. Ook al blijft de beker „overstaan". En wel licht mede aanleiding om deze ontmoe ting tot een traditie te maken. De gedetailleerde uitslag van het duel zie ter als volgt uit: RSG-,,En Passant" C v. d. Eijk-J. Hooijberg sr 01 B. de Goederen-H. van Daalen 10 P. van Bruggen-F. Tatenhove 10 J. Wieten-A. Terpstra 01 H. Elzinga-G. Zoetelief 01 A. Rombout-J. Hoogerheide V2-V2 J. Vlaming-G. Berger 10 A. C. Bakker-A. v d. Brink I&-V2 H. Goslinga-J. van Heerwaarden 10 A. Visser-J. Hooijberg jr. 01 5—5 OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. nl; 3. haast, 8. o.l.; 10. rok; 12. fondant; 14. pil; 15. bedoeld; 16. oever; 17. oer; 19. big; 21. rek; 23. hap; 25. sla; 37. ren; 38. niets; 39. Azië; 40. geleerd, 42. it; 43. lijn; 44. n.a.v.; 45. nou; 46. ree; 47. l.t.s.; 48. s.e.r.; 50. sok; 52. nep; 55 alles; 57. nereide, 60. rat; 61. aandeel; 63 elp; 65. k.k.; 66. sterk; 67. is. Verticaal: 1. nr.; 2. lob; 3. hoe; 4. Anlo; 5. adder; 6. s.a.; 7. t.n.o.; 8. oir; 9. 11 11. Kenia; 12. fok; 13. tel; 14. penarie; 18. rekenen; 19. Blokzijl; dat; 22. kar; 24. portiek; 25. staal; 26. toe 27. streven; 30. geste; 32, Mie, 33. iel; 34. lid; 36. tintelt; 38. n.r.u.; 40. gas; 41. Eos; 46. ronde; 49. rende; 51. Bea; 53. peer; 54 vel; 55. aak; 56. sas; 58. rek; 59. Eli; 60. r.k., 62. n.t.; 64 p.s. feuilleton door Tom Lodewijk 12. „Hoor es Liesbeth", zei hij met een samenzweerders-glimlach „ik snap best dat jij er niks voor voelt, hier te zitten etaleren met werk, dat uiteinde lijk een stukje is van jezelf". Verrast keek ze hem aan, en nu ont dekte hij dat ze toch wel heel bijzonde re ogen had „En wij allemaal kijken", ging hij glimlachend voort, „en natuurlijk zeg gen dat we het mooi vinden, of héél aardig, of bijzonder dat zegt men tegenwoordig als men er niets van snapt, dan is het hijzonder". Liesbeth glimlachte. Hij was toch aar diger dan ze had gedacht, die Karei Meertens. Hij had begrip. „Ein toch zou ik het wel graag zien", ging hij voort, „gewoon om het eens te bekijkenik houd zelf èrg veel van schilderijen, modern.maar ook de ouderen. Ik zou het wel leuk vinden, als je me morgen bijvoorbeld es een paar dingetjes liet zien. Maar je maar niet ongerust hoor, als het niks is, zal ik ze wel afkraken". „Dat is een hele geruststelling", lach te Ldesbeth. Haar onrust ebde weg. Hij was menselijk. En als hij er om vroeg, zou ze hèm morgen wel graag een paar dingen laten zien, alleen om te horen wat hij er van dacht. En die zondagmiddag wipte Karei Meertens stilletjes omhoog, in een com plotje met Liesbeth. naar haar gezelli ge meisjeskamer, die hij waarderend opnam, en daar toonde ze hem een paar kleine doekjes, waarop ze haar krach ten had gewaagd. „Je techniek is nog lang niet je dat", zei hij keurend, en ze stond er zonder verlegenheid bij. Hij kwam hier niet om het mooi te vinden en haar een compli ment te maken, hij Stond daar heel ge woon, heel nuchter, en zocht de beste lichtval. „Maar je kleuren", zei hij, „die zijn sterk. Wonderlijk, eigenlijk.... mag ik éérlijk zijn, Liesbeth?" „Dat móét je zijn" antwoordde het meisje. „Ze passen eigenlijk niet bij jou. Jij bent. nee, je lijkt zo teruggetrokken, zo stil, zo teer.... je zoudt van jou meer tere tinten verwacht hebben dan dit". „Dat zegt Jaap ook". Ze schrok er zelf van. „Wde is Jaap?" Ze slikte.en toen, opeens, barstte de stroom van woorden, recht uit haar hart, naar deze vreemde, die ze nauwe lijks kende. Ze leunde tegen het kozijn, haar ogen als staren in de verte en hij zat op de punt van de tafel, achteloos, het schilderijtje nog in de hand, starend op die kleurencomposities die verried dat achter dit schijnbaar neutrale uiter lijk een mens leefde met eigen gedach ten en een diep zieleleven. Hij was een beetje onthutst over haar vertrouwe lijkheid. Maar scherp opmerker die hij was en zo jong nog, reeds getraind mensenken ner, begreep hij: juist omdat hij een vreemde was, Stortte Liesbeth haar hart uit. Tegen hèm durfde ze zeggen wat ze de eigen mensen nooit kón zeggen. Ach, ach, dacht Karei Meertens de Bock onder het luisteren, meisje, meisje! Wat ben je begonnen! Zie je wel dat ik gelijk heb. eerst succes, dan liefde! Bij dit kind speelt de liefde de grote rol en ze zet daarmee haar hele toe komst, haar geluk op 't spel. En toch een meisje als Liesbeth, was voor haar het geluk niet wegge legd in de liefde? Dit kind was één en al hart. Deze bloem zou onder de zon van de liefde (hij glimlachte stal voor zich heen om het bloemrijke beeld, dat hij nooit zou durven gebruiken) eerst ten volle openbloeien. En wat zou het nog? Was die Jaap Borst nu zo heel iets anders dan bijvoorbeeld Gijsbert Wa genborg? Zou hij, wanneer hij die Jaap Borst op de universiteit had ontmoet, hem niet misschien een fijne vent, een kerel met een klaar veratand en goed inzicht hebben gevonden? Hij merkte opeens dat Liesbeth zweeg. Het stilzwijgen hing bijna druk kend in de kamer. „Och" zei ze toen beschaamd. „Karei, neem me niet kwalijk. Wat kan het jou schelen7 Waarom val ik jou hiermee lastig? Vergeet het alsjeblieft, en zeg. zeg er niets van beneden „Lieve kind" antwoordde Karei, die zich opeens vele jaren ouder voelde dan Dinsdag 2 juli: Op de speelweide te De Koog wordt 19.00 uur volleybal gespeeld door p sonen van 16 jaar en ouder. Woensdag 3 juli: Aan- de Badweg te De Koog is strai gymnastiek voor iedereen: 10.00 ut In Den Burg begint om 14.00 uur Folkloreprogramma met o.a. schap scheren en oude ambachten; 16.00 kinderdansgroep, kinderboerenkapi Donderdag 4 juli: Kinderen van 6-14 jaar kunnen m doen aan een creatief programma de speelweide te De Koog; 10.00 ui Bij het VVV-kantoor te De Cocksd wordt om 10.00 uur een speurtc voor de jeugd van 6-14 jaar gesta: Door 6- tot 14-jarigen wordt bij Cocksdorper vuurtoren creatii strandspelen gedaan. Om 19 00 uur wordt op het SVC teri te De Cocksdorp een voetbalwedsti tussen toeristen en SVC-ers gesp» Om 20.00 uur kan men terecht bij de milie Brouwer, Warmoesstraat Den Burg, voor de wekelijkse za en bijbelstudieavond. Vrijdag 5 juli: Een creatief programma wordt geor niseerd op de speelweide te De K voor kinderen van 6-14 jaar; 1( uur. Strandspelen worden gehouden 1 kinderen van 6-14 jaar bij paal Den Hoorn, om 14.00 uur. Bij het Californiëslag wordt van 19. 21.00 uur een hengelwedstrijd v gasten gehouden. Naast de 100 show-lammeren van middenstand was er toch nog een re lijke „echte" aanvoer van 112 stuks, handel vlotte wel, maar de prijzen ven op hetzelfde peil als vorige w ƒ110,— tot ƒ125,—. Gedurende het afgelopen weekem uit twee Duitse wagens voor ruim honderd gulden geld en goederen stolen. Bovendien verdween uit Nederlandse wagen een cassetterei der. De methode was in alle drie vallen hetzelfde: er waren geen spo van braak, zodat men vermoedt dat valse sleutels wordt gewerkt. De gens stonden geparkeerd bij 't Horn op het terrein bij paal 17 en op het keerterrein van Kogerstrand. De pol raadt logiesverstrekkers aan vooral 1 tenlandse gasten te waarschuwen; is gevaarlijk goederen van enige wa de in de auto achter te laten. Veel chauffeurs schijnen moeite teh ben met parkeren. Zondag beschad: een toerist op de Ruyslaan behalve eigen wagen twee andere daar gep keerde auto's, zaterdag werd in de W moesstraat te Den Burg een wagen d een onbekende geraakt en eveneens terdag waren er moeilijkheden op parkeerterrein van Kogerstrand t men twee wagens op een te kleine p wilde zetten. Zaterdagmiddag omstreeks 6 raakten twee brommers elkaar op Boodtlaan in De Koog. Een der stuurders moest met vermoedelijk hersenschudding worden afgevoerd. Dicht bij de Slufter (achter het dij bij Van der Star) ontstond donderd avond brand doordat een beetje onder een vastgelopen vrachtwagen brand raakte. De uitlaat van de wa was zo heet geworden tijdens de po| gen van de chauffeur om zijn wagen het zand te krijgen, dat het hooi vl vatte. De brandweer rukte uit om vuurtje te blussen, hetgeen snel v elkaar was. Liesbeth „iik zou eerder zeggen: be- danlkt voor je vertrouwen. Ik weet niet waaraan ilk het te danken heb. Maar ik beloof je één ding: ik zal het nooit misbruiken. Wat je me gezegd hebt, houd ik voor me zelf". Liesbeth maakte een dankbaar ge baar. „En verder" zei Karei, die er nu ge makkelijk voor ging zitten m de enige raakstoel die het kamertje rijk was, „als je op mijn mening althans énige prijs stelt „Ja" zei Liesbeth bijna ademloos en zag hem met ogen vol verwachting aan. „Kijk me niet aan, kind", glimlachte hij „of mijn woord het evangelie is. Ik voel niets voor een huwelijk met ie mand, die niet je gelijke is. Nee. stil", hij wuifde haar protesterend gebaar weg „daar is heel veel tegen. En er is ook een groot gevaar: dat je gaat vech ten voor wat je meent je geluk te zijn, en dat de tijd die je nodig hebt elkaar goed te leren kennen, opgebruikt wordt in het gevecht. Dan heb je het gewon nen, maar heb je ook elkaar gevon den?" „Ja" knikte Liesbeth. In haar ogen stonden tranen. „Ja. je hebt gelijk, Ka- rel. Daar had ik nog niet aan gedacht". „Je moet me niet zo gauw gelijk ge ven", zed hij bijna ruw, „heb je nu die Jaap Borst alweer opgegeven?" „O néé" zei ze. „helemaal niet. Maar ik zie nu alleen nóg beterde moei lijkheden". „Die zijn er om overwonnen te wor den", doceeerde Karei en was zelf ver maakt om de gezaghebbende toon waar mee hij dit afgesleten chliché ten beste gaf. „De vraag is alleen, Liesbeth: zie je die jongen als je gelijke, of niet? Je SF

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2