Groen TwartsJexeU in het harL, jornamelijk Texelaars dronken langer door na 01.00 uur TAXI 2323 Veel natuurschoon in nieuwe Texel-film valsweg De Koog meer overlast Grondige veranderingen in 't Asiel jk. klooster mw keuzecentrum Cassetterecorder en rookwaren ontvreemd Rommeltjesmarkt Oosterend Tegenliggers botsten Opdrachtspel in Oosterend WILHELMINALAAN 4-S Granaat gevonden Geldkistje gestolen to na buiteling in sloot oersen vreemde valuta klooster meubelen assendelft maakt 87e JAARGANG No. P 5 JULI 1974 EXELSE COURANT B.V. v/h Langeveld De Roo|J II - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 tijd. Tom Engel, RozendIJk 29, Den Alex Verburg, RozendIJk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW eerste proef-weekend zonder sluitingsuur voor de horeca is voorbij. Con- s vallen er natuurlijk nog niet te trekken, maar de eerste ervaringen zijn :d. Het weekend is bijzonder rustig verlopen. Klachten werden voorname- eregistreerd langs de Pontweg bij De Koog. Overigens was het voor alle !«kenen wel wennen. In horeca-kringen is de beslissing van de gemeente- met gemengde gevoelens ontvangen, terwijl aanverwante branches, zoals zich nog moeten aanpassen. eer J. Kikkert van hotel „Prinses voorzitter van de Horecaf af- Texel, vond het teleurstellend uit de bus was gekomen als be- van de gemeenteraad. Liever nog gezien dat het sluitingsuur erschoven, hoewel hij ook daar ungen tegen had. Hij noemde het vaarlijk experiment, vooral om- vreesde dat de politie haar taak, rming van de openbare orde, ersoneelsgebrek moeilijk de hele zou kunnen uitvoeren. Hij vond te vroeg voor conclusies en dan ook dat alles goed zou aflo- voorzitter van de afdeling Texel loreca Nederland, N. Zegers van beertje" in Den Burg, toonde zich sin 100°/o gelukkig met de af- mg van het sluitingsuur. Hij was et de verruiming die de gemeente toegestaan, maar was zich terdege van de veel grotere verantwoor- ieid die horeca-exploitanten nu ehoven hebben gekregen. Hij kon- aan dat de barbeheerders geza- jk akties zullen ontplooien om hier lanten op te wijzen. Hij had lie- :ii verschuiving van het sluitings- ehad, om gemakkelijker in te kun- njpen. Muziekvergunning trigens was het afgelopen weekend i van een onduidelijke situatie. In rntal bedrijven was men niet ze de nieuwe maatregel al was in- Bovendien bleek bij navraag muziekvergunning niet gekop- w aan het sluitingsuur; hetgeen .int dat men de muziek om half iewoon moet stoppen. Al met al lit voor een aantal bedrijven aan- ig om op de oude sluitingstijd te al hanteerde men de maatre eën gerust geweten wat soepe- de kiosk van restaurant „De Bute- 1" te De Koog zijn in het weekend v issetterecorder, drie cassettes, rook- K den en bier ontvreemd. Het werd nbreker(s) niet moeilijk gemaakt: iragedeur stond open en verschafte zodoende toegang. De sigaretten later op het strand teruggevonden, olitie heeft de zaak in onderzoek. Ier dan anders Afspraken met het per soneel speelden hierbij eveneens een grote rol. In slechts enkele zaken is men aan merkelijk langer doorgegaan. Opvallend was dat de eerste dagen in deze gele genheden vooral Texelaars van de ver ruiming gebruik maakten. Later ver schoof dit enigszins; de maatregel wordt tot nu toe echter eigenlijk alleen door jeugdige bezoekers gebruikt. De indruk bestaat dat de omzet, gezien het beperk te budget van veel vakantiegangers, niet opmerkelijk beïnvloed wordt. Het afschaffen van het sluitingsuur heeft dus vooral te maken met de manier waarop de zaak ontruimd wordt en met de spreiding van het vertrekkende be zoek. Taxi's Over die spreiding kan men van ver schillende kanten meepraten. De meeste taxibedrijven waren er nog nauwelijks op ingesteld tot zeer vroeg in de och tend (4 uur, half 5) passagiers te moeten vervoeren. Men was wel blij dat de druk na het sluitingsuur, als iedereen tegelijk naar huis wil, was weggevallen. De spreiding had overlast tot gevolg voor enkele hotels langs de Pontweg bij De Koog, met name hotel „Lyda" en hotel „De Zwaluw". Men had klagende gasten 'en er was sprake van kleine vernielin gen. OOSTEREND Zaterdagmiddag om een uur wordt wederom te Oosterend een rommeltjesmarkt gehouden, met on der meer een poffertjeskraam en een rad van avontuur. OOSTEREND In de Oosterender muzieknis zullen maandagmiddag om half drie voor de jeugd van 8 tot 16 jaar zogenaamde opdrachtspelen worden ge organiseerd. DE KOOG In de nacht van maan dag op dinsdag werden te De Koog twee personenauto's zwaar beschadigd, toen zowel de op de Nikadel richting Dorpsstraat rijdende R. J. de W. uit Winschoten als de hem tegemoetkomen de Duitser A W. teveel links aanhiel den. Geen van beiden raakte gewond. Dinsdagmiddag werd door Rijkswa terstaat in de duinen een granaat ge vonden, die inmiddels door de Explo sieven Opruimingsdienst uit Culem- borg onschadelijk is gemaakt. Bij de balie van hotel ,,De Linde- boom-Texel" is in de nacht van maan dag op dinsdag een kistje met telefoon- geld gestolen. Het gaat om een bedrag van ƒ50,a ƒ100,—. Sporen van in braak zijn niet gevonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. iensdagochtend om kwart over vier dden twee jongens van 19 en een e van 17 met hun auto in de sloot rde derde dwarsweg in de PH Pol- nchting De Koog. Het waren va- :egangers uit Amsterdam. Na een ling met de wagen te hebben ge it, kwamen ze op vier wielen in 4 ïater terecht en verlieten kletsnat De auto is total loss, de be- r-w en zijn passagiers kwamen enkele schrammetjes vrij. De au- Jilist heeft een bloedproef toege- tduitse marken ise francs ische francs serse francs idse kronen rikaanse dollar se pond ennjkse schilling -inse lires 100 ƒ102,50 53,50 6,57 87,25 59,— 2,61 6,23 100 14,50 10.000 36,50 100 100 100 100 1 1 Het voormalige dorpshuis aan de Burgwal, ,,'t Asiel" heeft voor de zo veelste maal een grondige verandering ondergaan. Sinds enkele jaren gelden het jeugdwerk in de vorm van Stichting Open Jeugdwerk en later Textant er kwam, hetgeen betekende dat 't gebouw behoorlijk van uiterlijk wisselde, is er niet zo ingrijpend verbouwd. Vooral tijdens de weekenden gedu rende de afgelopen winter bleek de be huizing niet meer te voldoen. Door een onhandige inrichting, die nog stamde uit tijden met een kwart van het huidi ge bezoek, bleek het vrijwel elke keer onmogelijk naast het exploiteren van de bar nog een behoorlijk programma te bieden. Stenen bar Hierin is nu verandering gekomen. De oude bar is geheel verdwenen en op een andere plek is een nieuwe verrezen. Ditmaal heeft men, volgens een plan van Willem Huizinga en met hulp van aannemersbedrijf Duin, een stenen bar gebouwd met een veel efficiëntere in richting. Het voorraadhok is verplaatst, terwijl in het oude magazijn een kan toortje gevestigd wordt van het blad „Vrij en Blij". De hele voorzaal is op nieuw in de verf gezet en men heeft naar ander meubilair gezocht. De opzet van de hele verbouwing was om meer aktiviteiten te kunnen ont plooien voor de jeugdige bezoekers (19 - 25 jaar). De verbouwing kon geheel met eigen middelen worden gefinancierd, zodat de Stichting Open Jeugdwerk zonder subsidie kon blijven draaien. De hulp van een groot aantal vrijwilligers maakte een snelle uitvoering van de plannen mogelijk. Behoefte Vrijdag 5 juli (20.30 uur) gaat 't Asiel weer open. Het bestuur heeft besloten Hei \'TiÖ'scoopjv" 'in De Koog De weg naar je voormalige boehek is gemarkeerd mei vele voeten. Dorpsstraat tc De Koog geven ze elke dag een aantal voorstelmpn. De h m duurt 50 minuten. Het is een beschrijving van het eiland geworden, filmer Wim Voorbeijtcl heeft gedurende een periode van bijna twee maanden overal op hc eiland opnamen gemaakt. De film als geheel geeft vooral een mdruk van de rust op het eiland, zonder dat een steriele serie natuuropnamen tot stand is ge- komen. de komende twee weekenden normaal te draaien. Daarna zal men opnieuw bezien of het nodig is gedurende de zo mer enkele avonden in het weekend open te gaan. Gebleken is dat onder de Texelse jongeren de behoefte bestaat om 's zomers uit te kunnen gaan zon der te verdwijnen in de massa toeristen in De Koog. Het Stichtingsbestuur heeft een flinke mutatie ondergaan, het bestaat nu uit: Bas Huisman (voorzitter), Theo Huis man (penningmeester), Kees Jaap Har- ting (secretaris), Lenie Schoenmaker, Aart van den Brink, Nico Dros, Henk Smit, Peter Kooger en Johan Hooger- heide. Er is tevens een werkgroep ge vormd bestaande uit Willem Huizinga, Rob Kaspers, Nico Barhorst en Sjaak Schrama. Producent Theo Medema en cineast Wim Voorbeijtel hebben allebei veel met de sex-industrie te maken: de een met sexboetieks, de ander met sexfilms. In de film is daarvan niets terug te merken. Het enige erotische dat we za gen was de striptease van een paar schapen bij de overigens aardige opna men van het schapenscheren. Verhaal In de film wordt hier en daar gebruik gemaakt van mensen, voor het overige gaat het om fraaie natuuropnamen. Wim Voorbeijtel filmde bij de Hogeberg een groepje kinderen en bij de Wadden- zeedijk een jongen die er wat rond zwierf. De figuranten moeten elk op hun manier een verhaaltje uitbeelden, aldus Wim Voorbeijtel, om het geheel wat vorm te geven. ,,Een jongen die langs de dijk zwerft en naar bootjes kijkt bijvoorbeeld, 't niet veel, maar anders film ik niet prettig. Misschien heeft dat toch wel met mijn normale werk te maken". Om een goede vergelijking te kunnen maken met beide vorige Texelfilms, moet men ver teruggaan in het verle den, verder dan uw verslaggever oud is. Vandaar dat we er geen oordeel over kunnen geven. Het viel ons op dat in deze film de rust van het eiland bena drukt wordt. Voor zover er sprake is van aktie, gaat het om paardrijden op het strand, schapenhandel en schapen scheren, allemaal zeer gemoedelijke ak tiviteiten. Texel komt in de film over als een prachtig stuk platteland. 40 jaar Voorbeijtel wil graag nog meer op Texel filmen. Hij gaat dan wel met 16 mm celluloid werken, inplaats van het 8 mm materiaal dat hij nu gebruikte. Ook zoekt hij naar de eerste versie van de Texelfilm (van Herman van der Horst en Nol Binsbergen), om die even tueel in samenmerking met het City theater opnieuw te vertonen. Hij ver wacht een schokeffekt als de mensen het eiland terugzien zoals het zo'n 40 jaar geleden was. Het document dat hij vervaardigde heeft na zo'n lange perio de wellicht dezelfde werking. In het kleine bioscoopje in De Koog is plaats voor 24 personen De eerste vertoningen verliepen nog wat primi tief, maar allengs komt men er beter in. Het is de bedoeling dat elke dag van 14.00 tot 21.00 uur ieder uur een voor stelling gegeven wordt. De toegang be draagt per persoon ƒ2,50. Romantiek Voor de romantisch aangelegde kijker valt er extra veel plezier te beleven. De begeleidende muziek bij de stomme film versterkt het effekt van „hoe mooi het allemaal is" op kenmerkende wijze. Met name de episode waarin het vallen van de nacht rond de vuurtoren van De Cocksdorp werd vastgelegd, getuigt van gevoel voor romantiek. Ook de unieke beelden van een typische Noordzee- kunst-zonsondergang en de shots van de woelige zee zijn zeer de moeite. Het zien van de film wekt het gevoel dat vrijwel ales op ons mooie eiland tot in details vastgelegd zou moeten worden. De nieuwe bar in 't Asiel. met modellen in alle meubelstiilen assendelft-industrieweg 1 telefoon (075) 287252 Levering via detailhandel

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1