Cfroen 2warL-Jexels in het EchteTexelaars hebben graag meer zelfbestuur over eiland I' Meisje overleden na ongeval op Pontweg Teso-brug bij 't Horntje was zeven uur onklaar 0Buiteijlands geld Slijtage tijdig ontdekt 1, Reischeques Reis- en bagageverzekeringen Op wad gestrand In Den Hoorn werd veel gestolen Verkoopavond in Oosterend Papieraktie Oudescliild Openingstijden Schuilhut gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken TEXELSE Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ jritbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 edaktie: tijd. Tom Engel, RozendIJk 29, Den en Alex Verburg, RozendIJk 37, tel. (02220) S2. 87e JAARGANG No. 8890 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW „Wil eiland grotere zelfstandigheid7" Met deze kop werd in maart 1973 in de 'exelse Courant een onderzoek aangekondigd dat vier Texelaars onder de be- olking wilden houden. De vier, Sjaak van Dijk, Peter Neijens, Bart Heijnen en Tom Engel, studeren allen in Amsterdam politikologie aan de gemeentelijke universiteit Inmiddels is het onderzoek gereed en zijn de conclusies bekend, rleest opvallend was dat inderdaad in een grote groep van de bevolking de wens aanwezig is om meer zeggenschap over het eigen gebied te krijgen. Naar mate men een groter deel van zijn leven op Texel heeft doorgebracht is die wens sterker Bovendien kwam zeer duidelijk naar voren dat men een onder scheid maakt tussen zaken van nationaal niveau en van lokaal niveau. Dit laat- ite heeft binnen de universiteit belangstelling gewekt, omdat men dit in plaat selijke onderzoeken nog niet eerder was tegengekomen. Het onderzoek bestond uit meerdere iderdelen, waarvan het voornaamste ras een enquête onder een gedeelte van bevolking. Hiervoor waren uit het «register 500 personen op willekeu- ;e wijze uitgezocht. De enquête werd organiseerd door de heer Roos, leraar n de Rijksscholengemeenschap, die et zo'n 80 leerlingen de vraaggesprek- n regelde. De begeleiding van het on- rzoek was in handen van C. van der jck. wetenschappelijk medewerker mde Universiteit van Amsterdam. Teleurstellend i de paasvakantie ('73) ging de enquête ji start. Gedurende enkele maanden iren de scholieren op pad, hetgeen 'n 270 ingevulde formulieren oplever- Dit aantal was wel teleurstellend 1 or de onderzoekers, maar met de no- ;e voorzichtigheid konden ze toch een ntal conclusies formuleren. Het rap id dat nu gereed is bevat verder een spreking van een enquête onder de jneenteraadsleden, een bloemlezing de Texelse Courant met uitspraken •er decentralisatie (het verschuiven in bevoegdheden van rijk en provincie iar gemeente), een behandeling van huidige bestuurlijke situatie en kri- :k daarop van de Vereniging van Ne- irlandse Gemeenten en, voor degenen e onbekend zijn met het eiland, een irte inventarisatie. De enquête bestond uit een vragen- t met 40 vragen. Opvallendste con- asie, na analyse van de antwoorden, ijflis dat „het gedeelte van zijn leven men op Texel heeft doorgebracht" a van de belangrijkste factoren vorm- Met andere woorden: de „echte" nelaars zijn het meest voor decentra- atie. Wie nog niet zo lang op Texel wnt, of door zijn werk veel kontakt et de overkant heeft, voelt er belang- k minder voor. Er bestond ook een Awijsbaar verband tussen deze faktor zaken als opleiding en status, het- <n illustreert dat een aantal posities het eiland in handen is van „over- iters" omdat op Texel de (ondcrwijs)- - ogelijkheden voor verre ontplooiing Ibreken. 0 Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS (i Een andere belangrijke vondst is het verschil dat de invullers maakten tus sen „lokaal" en „nationaal". Met hulp van een computer konden de onderzoe kers achterhalen hoe de vragen waren ingevuld. In een der vragen moest men opgeven welke onderwerpen in de krant men wel las en welke niet; in een an dere ging het erom van een aantal or ganisaties aan te geven of ze veel, wei nig of geen invloed hadden. Bij beide vragen bleek dat de invullers een dui delijk onderscheid maakten tussen lo kaal en nationaal niveau. „Toeristen stop" was het enige plaatselijke onder werp dat in beide niveaus voorkwam. Deze conclusie wekte binnen de univer siteit belangstelling, omdat men iets dergelijks nog niet eerder was tegenge komen Enkele losstaande conclusies: men kon opgeven wat volgens on dervraagde het belangrijkste pro bleem was op Texel; de volgende problemen werden het meest ge noemd: toerisme, teveel toeristen, tweede woningen, milieubeheer, voorzieningen voor de bevolking (zo als een betere dijk, meer verschei denheid bij winkels, verkeersmaat regelen). 93,6°/o van de bevolking leest de Texelse Courant. over kabel-tv (lokaal televisienet met eigen uitzendingen) waren de meningen verdeeld: 33% tegen, 53% voor en 14% geen mening. meer dan de helft van de bevolking komt minder dan 1 maal per maand aan de overkant. 56% van de bevolking wil dat er meer bos wordt aangeplant op het eiland, 39% vindt dit onnodig en 5% had er geen mening over. met de opmerking „als het seizoen voorbij is, zijn we weer gezellig als Texelaars onder elkaar" was 73,4% het eens. 97,4% meent dat de Texelaars van hun eiland houden. meer dan 80% sprak zich uit tegen een brug naar het vasteland, terwijl 74% tegen nachtelijke bootdiensten was. 70% van de bevolking wil dat het toeristisch autogebruik wordt be perkt. 54% wil zelf een burgemeester kie zen, 36% is hier tegen. (zie vervolg pagina 2) OOSTEREND Een ongeruste Oos- ttnder familie deelde de politie zon avond om tien uur mee, dat een van ca kennissen die dag op de Waddenzee gaan vissen maar nog steeds niet «teruggekeerd. Om zes uur 's avonds hij nog tien kilometer van de kust signalcerd. Direkt is een reddingboot •gevaren om de man (afkomstig uit roningen) op te speuren. Zij vonden op een wad: beide motoren van o vijf meter lange vaartuig hadden t begeven. GESLAAGD VOOR MIDDENSTANDSDIPLOMA f Volgens mededeling van het Instituut ör het Middenstandsonderwijs slaag- B te Schagen voor het examen Alge- *ne Handelskennis, de dames: M. F. ikker-Visser te Den Burg; N Beyert- ?aan te Den Burg; M Blok te De cog, G. J. Hopman te Den Burg; H. M. A 't Noordende te De Cocksdorp; C. Nooy te Den Burg; A. H. van Opstal Den Burg en A. van Wijk te Den de heren P J. Bakker te Den fg; S. Bakker te Oosterend; P. de °°is te De Cocksdorp; R. Berkenbosch Oosterend; J. Dogger te Oosterend; N Duinker te Oosterend; J. Grisnigt Den Burg; N. C Kuip te De Westen; P. Ooyevaar te Den Burg; J. C. Pas- Me Den Burg; F. A. J. van der Werf Den Burg en J. Zijm te Den Burg. De Pontweg heeft zijn zoveelste slachtoffer geëist. Zaterdagmiddag om half twee stapte het 18-jarige meisje J. II. H. W. vau Wanrooy uit Best (Bra bant) met een groep andere jongelui uit een AOT-bus, die tegenover jeugdher berg De Eyercoogh was gestopt. Aan de hand van haar verloofde stak zij de weg over, toen met grote snelheid een inwo ner van De Koog met zijn Ford uit Den Burg naderde. Luid toeterend en met gierende remmen probeerde de auto mobilist een ongeluk te voorkomen, maar het slachtoffer schrok hiervan zo, dat zij bleef staan en daarop werd ge schept. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. Ook haar vriend werd ge raakt en moest met een beenbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. Van uitsluitend materiële schade was sprake bij drie andere verkeersonge lukken, die alle op vrijdag plaats had den 's Ochtends om kwart voor tien belandde een Texelse juffrouw met haar auto in de sloot langs de Hoorn- derweg. Zij verloor de macht over het stuur, toen zij met de rechterwielen op de keiïge berm terecht kwam. Zij gooide het stuur naar links en reed de sloot aan de andere kant van de weg in. De auto werd zwaar beschadigd, de auto mobiliste bleef ongedeerd. DEN HOORN In en rond Den Hoorn zijn dit weekend heel wat dief stallen gepleegd, met name op zater dagochtend. Om tien voor negen werd bij de politie melding gemaakt van ver missing van drie dekens, kussens, een verrekijker en een transistorradio uit een in de garage van het Havenrestau rant geparkeerde personenauto. Men had er kunnen binnendringen door een ruitje van de garagedeur en het tocht- raampje van de wagen open te breken. Op de radio na zijn alle artikelen op het strand teruggevonden. Ingebroken is ook bij champignonkwe kerij Hin. Een geldkistje met 40,erin werd ontvreemd en later leeg aange troffen in struikgewas. Een groot aantal wegwerpaanstekers en een cassetterecorder werden gestolen uit de kantine van de voetbalvereniging ZDH. Bovendien liepen de deurspon ningen schade op daar men deze bij de inbraak had geforceerd. Voorts werden in het weekend drie bromfietsen gestolen. Zaterdagochtend werd een Vespa vermist op camping Loodsmansduin. Op dezelfde camping werd 's middags een vrijwel nieuwe w-- J Nog geen uur daarna vond op de krui sing Pijpersdijk-Westerweg een aanrij ding plaats tussen een automobilist uit Hoogland en een uit Roden. Door het natte wegdek zag de eerste geen kans tijdig voor de op de Westerweg nade rende Rodenaar te stoppen. Beide auto's liepen flinke schade op Vrijdagavond raakte een inwoner van Oosterend met zijn tractor een op de Achtertune geparkeerde aanhangwagen, doordat hij teveel rechts had gehouden OOSTEREND De vrouwenvereni ging van de Gereformeerde Gemeente op Texel houdt donderdagavond in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend haar jaarlijkse verkoop avond. Allerlei zelfvervaardigde artike len zoals speelgoedbeesten zul len over de toonbank gaan. Voorts zal gelegenheid bestaan tot het gebruiken van koffie of limonade met koek. Een ieder is welkom op deze avond, die duurt van half acht tot half tien OUDESCHILD Ondanks de zomer vakantie gaat de lagere school van Ou- deschild door met het ophalen van oud papier Donderdags om de veertien da gen gaan de kinderen huis-aan-huis. Aanstaande donderdag komen de leer lingen voor hun inzamelingsaktie om half vier bijeen aan de Loodssingel. De inwoners van Oudeschild worden ver zocht bij afwezigheid de kranten bij de huisdeur te zetten (niet bij de stoeprand v.m. de gemeentereinigingsdienst). DE KOOG De openingstijden van de bibliotheek van de Schuilhut te De Koog zijn enigszins gewijzigd. Ze zien er nu als volgt uit. van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 11.00 uur en van 20.00 tot 21 00 uur. Kreidler Florett onrechtmatig wegge haald. Een andere Kreidler Florett werd zondagavond op de Gravenstraat te Den Burg gestolen. Een op camping Loodsmansduin ver blijvende toerist deed zondagavond aan gifte van diefstal bij de politie. Uit zijn tent waren voor hem zeer belangrijke papieren (rij- en kentekenbewijs e.d.), portefeuille en scheerapparaat gehaald. De oude en de nieuwe kabel naast elkaar. Het had weinig gescheeld of de kabel had het begeven. Daardoor zou de brug scheef tussen de torens zijn komen te hangen. 'T HORNTJE Tijdens een controle door Rijkswaterstaat kwam maandag ochtend omstreeks half twaalf aan het licht dat een der kabels, waaraan de oprijbrug naar de boot bevestigd is, door slijtage op springen stond. Onmiddel lijk moest de brug worden vastgezet. Men achtte het gevaar te groot om de brug nog langer te gebruiken. Indien de kabel zou springen, zou de brug scheef komen te zitten en de herstelwerkzaamheden zouden dan aanmerkelijk langer kunnen duren dan gisteren het geval was. Nu was men omstreeks zeven uur klaar met het vernieuwen van de kabel. Ondertussen was voor degenen die met de auto naar de overkant wilden, het oponthoud tamelijk lastig. Met name het vrachtvervoer: de vertrekkende marktkooplui en in Den Helder de wagens met aanvoer voor de winkels die na het weekend weer bevoorraad moesten worden. De ambulance was, vlak voor de brug op Texel buiten gebruik werd gesteld, onderweg van Den Helder naar Texel. Er konden geen auto's meer van de boot af, zodat de ziekenwagen in Den Helder in het politiebureau werd gestald. Met de marine werd afgesproken dat in geval van nood gebruik kon worden gemaakt van een helicopter vanaf „De Mok". De laatste wachtenden werden omstreeks kwart over tien naar Texel ge bracht. Op Texel stond rond negen uur al niemand meer. De laatste markt kooplui, die in De Koog alvast wat aan het feesten waren geslagen en het jam mer vonden dat de boot alweer in orde was, waren ook al overgevaren. De slijtage kwam aan het licht tijdens een controle door Rijkswaterstaat. De hele installatie wordt regelmatig gecontroleerd, maar kennelijk is de vorige maal de rotte plek aan het oog ontsnapt. lifwlwlsi Zolang de reparaties van de brug duurden, kon de TESO alleen voetgangers en fietsers vervoeren. D/e moesten de veerboten aan de zijkant via een loopplank verlaten.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1