Groen c/jwartsjexels in het harL, Bouw van sporthal naar hulp kan niet gemist worden TAXI 2323 TAXI (02220) 2000 Gestolen auto teruggevonden Schaap doodgereden Buiten levensgevaar Rommeltjesmarkt uitgesteld Verdwaalde kat met jong Voorspelling van C. van der Werf Trimtesten voor toeristen en Texelaars 't Asiel blijft open Interkerkelijke jongerendienst Geslaagd Zon, maan en hoog water Koersen vreemde valuta In september tweede crèche in Den Burg Viswedstrijden In augustus: AZ *67 tegen Ned. Mil. elftal WILHELMINALAAN 4-S IfllJDAG 19 JULI 1974 87e JAARGANG No. 8893 r E X E LS EWCOURANT Uitgav*: B.V. v/h Langeveld A Da RoolJ ijitbu» 11 Dan Burg, Taxel - Telefoon 2741 lidaktie: tijd. Tom Engel, Rozend|Jk 29, Den )afg en Alex Verburg, RozendIJk 37, tel. (02220) 552. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. AbonnamentsprUs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Nad. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct, p. mm excl. 4% BTW Nu de gemeenteraad op 27 juni j.l. de gevraagde garantie voor de bouw van een sporthal op Texel heeft afgegeven hoor je al de stelling verkondigen dat de bouw van een sporthal zeker is geworden. Hiermee is men dan toch wel wat voorbarig. Natuurlijk is het zo dat de bouw van de sporthal door de laatste be sluiten van de gemeenteraad wel waarschijnlijker is geworden, maar alle bar rières die de bouw in de weg staan zijn toch nog geenszins opgeheven. De door de Stichting Cultureel Werk Texel en de gemeenteraad genomen besluiten behoeven nl. nog de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Dit college heeft in het verleden al wel van zijn principe-in stemming laten blijken, maar toen lag het geraamde jaarlijkse exploitatietekort van de te bouwen sporthal nog in een orde van ƒ35.000,Doordat nu rekening gehouden moet worden met een rentevoet van ll°/o in plaats van 9°/o en de feitelijke bouwkosten op ƒ1.720.000— zullen liggen in plaats van op de eerder geraamde ƒ1.500.000,— moet nu gerekend worden op een exploitatie tekort van ƒ65.000,— per jaar. Het is alleszins begrijpelijk dat de gemeente raad hier toch wel moeite mee had en ongetwijfeld zal deze stijging ook bij [Gedeputeerde Staten nog wel moeilijk liggen. |De gemeenteraad is over zijn aanvan- lelijke bezwaren heen gestapt in het ertrouwen dat het alsnog mogelijk zal (ijken te zijn het jaarlijkse exploitatie- port terug te brengen tot ƒ50.000, Jer jaar. Gaf de Raad uitgaande van jlt vertrouwen blijk van een te groot •sgegrond optimisme? De ondergete- snden menen van niet. Zij hebben zich rekt bereid verklaard middels een ak- je onder de bevolking te helpen dit na- llige saldo omlaag te brengen. Wat houdt de aktie in |Getracht zal worden de ondergrond de sporthal op symbolische wijze de Texelaars te verkopen, zodat fcdie wijze de Texelaars een aandeel ieren in de stichtingskosten van de ft) IVoor de bouw is een oppervlakte van i25 m2 nodig, waarvan de prijs inclu- btw 30,— per m2 zal bedragen, [anneer het mogelijk zou zijn de mdkosten op deze wijze bijeen te ingen, dan levert dit op jaarbasis al de besparing op, die nodig is om jaarlijkse tekort terug te brengen ƒ65.000,naar ƒ50.000, [len onmogelijke opgave? De onder tekenden menen dat dit zeker niet zo loeft te zijn. Een eerste aanzet is al ;even. Tussen de 25ste en de 27ste werden reeds meer dan 330 m2 rkocht, zodat de eerste ƒ10.000,al -rcekerd is. ■Het ligt in de bedoeling op korte ter- jn het Texelse bedrijfsleven hierover benaderen, terwijl intussen alle telse banken zich bereid hebben ver- iard een speciale rekening voor de idverkoopaktie te openen, zodat ook particulieren hun bijdrage zullen inen leveren. [et een huis-aan-huis-aktie wordt acht tot begin september; de zomer oor dit soort aktiviteiten nu eenmaal d de meest geschikte periode. Intus- zal al wel op alle sportverenigingen beroep worden gedaan om man- icht (zowel mannelijke als vrouwelij- beschikbaar te stellen voor de huis- -huis-aktie. et et en o- ex P- ng en Le lt), ui- ;e- n2. >ns Bezuiniging Het hoeft niet alleen van de grond- pkoop te komen, al zal deze aktie wel l.van de voornaamste middelen moe- li zijn. Andere mogelijkheden zijn in Bw overleg met de architect en de Inemer nog eens na te gaan of^er ie bezuinigingsmogelijkheden zijn. Ide kwaliteit van het gebouwde niet ■tasten. De ondergetekenden hebben verwachting dat hierdoor de bouw- |ten enigermate omlaag gebracht men worden al verwachten ze er jn wonderen van. burgemeester en wethouders hebben li ook bereid verklaard nog eens na Igaan of er een mogelijkheid is voor li speciale bijdrage aan dit projekt I het fonds voor „bovenwijkse voor tongen" van het grondbedrijf. Veel Ier uit dit in 1973 gestichte fonds look weer niet kunnen gebeuren en 1 dergelijke bijdrage zal weer door ■provincie goedgekeurd moeten wor- pet is een bekende ervaring, dat ho- H organen eerder bereid zijn een be- Bld projekt goed te keuren of er sub- i of op andere wijze hun medewer- pj aan te geven naarmate ook de ptselijke bevolking daadwerkelijk Jot er een offer voor over te hebben Ier het belang van in te zien. Onge- tfeld zal een succesvolle aktie in dit aag lARTIEN VAN DE WETERING voor rek. van Ziekenfonds opzicht effekt hebben, zowel op het pro vinciaal bestuur, als op het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk. Dit ministerie heeft nl. m principe al wel een subsidie toegezegd, maar nog in het midden gelaten wan neer de subsidie beschikbaar zal ko men. Eén mogelijkheid staat momenteel niet meer beschikbaar. Ondergeteken den hadden nog gehoopt dat zich een rentedaling zou voordoen, maar deze hoop is intussen een illusie gebleken, waar de rente inmiddels op de onder handse markt als is opgelopen tot llV£°/o. Nadelen vloeien hier overigens ook niet uit voort, omdat de Stichting Cultureel Werk Texel aanstonds heeft besloten tot het aangaan van een geldlening van ll°/o, die nog door een der plaatse lijke banken gestand kon worden ge daan. Noodzaak Alle raadsleden waren er zonder meer van overtuigd dat de mogelijkheid die er nu ligt om op Texel een sporthal te realiseren in combinatie met de nieuw bouw van de rijksscholengemeenschap (dat wil zeggen dat bij deze school één gymnastieklokaal wordt gebouwd in plaats van twee) tot in lengte van jaren de meest voordelige wijze is om ooit op Texel een sporthal gerealiseerd te krij gen. Een sporthal heeft Texel naar de me ning van ondergetekenden dringend no- dit voor een verdere ontplooiing van zijn sportmogelijkheden, nu en in de naaste toekomst. De meersportenvereniging (volleybal, basketbal, tafeltennis) ziet vele verdere ontplooiingsmogelijkheden voor een rui mere sportbeoefening, maar zij ontbeert daarvoor momenteel de ruimte. Zo heeft de badmintonvereniging al enige jaren een ledenstop. Reeds zijn een aantal Texelaars be trokken bij het zaalvoetbal aan de vaste wal. Het is zonder meer aan te nemen dat ook hier het zaalvoetbal een grote vlucht zal gaan nemen, gezien ook de animo, die hier bestaat voor het zomer avondvoetbal. In Anna Paulowna gin gen in één jaar tijd 12 team? aan de zaalvoetbalcompetitie deelnemen. Volleybalverenigingen van de vaste wal hebben er al meermalen blijk van gegeven liever niet meer op Texel te willen spelen in competitieverband ge zien de ter beschikking staande akkom- modatie en de grote wachttijden, die hier aan verbonden zijn. Duidelijker kan het niet gedemonstreerd worden dat op dit punt op Texel een achter stand bestaat, waarvan op de duur de Texelse teams de dupe zouden gaan worden. De tennissport beleeft een grote ex pansie. oo kop Texel. Straks zal deze sport niet alleen 's zomers, maar ook 's winters beoefend kunnen worden, zoals dit overal elders al in sporthallen gebeurt. Ook voor de voetbalsport be hoeft dan geen winterstop meer te zijn. Onder alle weersomstandigheden kan gesport en getraind worden. Dan spreken we nog maar niet van nieuwe sporten als zaalhandbal, micro- korfbal en zaalhocky, die ook in een sporthal beoefend kunnen worden. Door een sporthal zullen de mogelijkheden om aan sport te doen aanzienlijk geva rieerder worden en zal ook de leeftijd tot welke men sport pleegt te beoefenen aanzienlijk omhoog gebracht worden. Hoe belangrijk het is dat er voldoen de mogelijkheden zijn om fit te blijven en aan een bepaalde tak van sport te blijven doen wordt in toenemende mate ervaren vanwege de gevaren voor hart en vaatziekten Onderwijs Het lijkt er wat op dat een sporthal nog het minst voor het onderwijs van belang zou zijn. Dat is natuurlijk niet waar, gezien het feit dat de sporthal hier een vrijwel volledig daggebruik voor het onderwijs zal gaan krijgen. Voor het voortgezet onderwijs moet 1/3 der lesuren schoolgymnastiek be steed worden aan „spellessen". Daar voor is nu een sporthal veel geëigender akkommodatie dan een gymnastiekzaal. De ondergetekenden twijfelen er niet aan dat ook voor het onderwijs een sporthal een zeer waardevolle akkom modatie zal blijken te zijn en dat in de sporthal sneller dan nu vaak nog wordt aangenomen ook regelmatig met specia le schooltournooien zullen worden ge confronteerd. Texel kan die sporthal gewoon niet missen, nu niet, nog minder in de toe komst, wil Texel op dit punt geen ach tergebleven gebied worden. Mogen on dergetekenden op de medewerking van alle Texelaars rekenen? (Tussen haakjes: u kunt uw deelname ook in termijnen betalen, dat kunt u het best zelf met de bank regelen). Het comité van aanbeveling, C. J. Witte, De Koog J. van Beek-Koster, Den Burg J. D. Koning, Oudeschild A. S. Lap, Den Hoorn W. Albers, De Koog G. A Oskam, Den Burg Tj. Huisman, Den Burg (meersporten vereniging) C. A de Grave, Den Burg (Sportraad) H. Witte, Den Burg (Sportraad) S. Bakker, Den Burg (Thijsseschool) S. Dros, Den Burg (vakleerkracht) P. G. Schneider, Den Hoorn (vakleer kracht) Fr. Schellinger, Oudeschild (Sportraad) J. van Hoorn, Den Burg (directeur ge meentewerken) P. R. Blankevoort, Den Burg (chef afde ling onderwijs en financiën) J. M de Vries, Den Burg (jeugd- en re creatieconsulent) G. Praamstra, Den Burg (culturele za ken) In de nacht van maandag op dinsdag werd bij Sarasani van een toerist een Simca 1100 gestolen. Na aangifte bij de politie is de eigenaar zelf op zoek ge gaan en vond 's morgens tegen achten zijn auto terug op het industrieterrein aan de Maricoweg. In de auto sliepen twee 20-jarige jongens uit Leiden, waarvan de een al meer betrokken was geweest bij autodiefstallen. Een uit Eierland komende automobi list heeft dinsdagochtend nabij Den Burg een schaap doodgereden, dat plot seling de weg op liep De man maakte er zelf melding van bij de politie. De 19-jarige Duitse toerist die zon dagavond met zijn meisje op de oude Kogerweg werd geschept, verkeert niet meer in levensgevaar. Wel is het zeer de vraag of hij geheel zal herstellen van zijn verwondingen. OOSTEREND In verband met het zaterdag te houden concours hippique hebben de organisatoren van de Oos- terender rommeltjesmarkten zich be reid verklaard, de op dezelfde dag ge plande rommeltjesmarkt naar zaterdag 27 juli te verschuiven. De laatste rom meltjesmarkt zal niet worden gehouden op 17 maar op 10 augustus. Zeer vereerd voelde mevrouw W. Knippenberg op Elemert 2 zich maan dagmiddag, toen een vreemde zwarte kat haar woning uitzocht om een schoon jong te baren. Maar helemaal happy is ze toch niet met de situatie, haar hond nog minder. De eigenaar van moeder en kmd wordt dan ook verzocht met me vrouw Knippenberg kontakt op te ne men. Anders zal zij zich genoodzaakt zien de dieren naar hondenpension El- ten te brengen, waar zij na een week worden afgemaakt. 't Asiel, sociëteit voor Texelse jonge ren, blijft nog enkele weken langer open Het is voor het eerst dat men pro beert in de zomer 't Asiel open te hou den, en het experiment verloopt bevre digend. De Stichting Open Jeugdwerk gaat dan ook nog enige tijd door. DE KOOG In de Nederlands Her vormde kerk te De Koog wordt zondag avond om half acht een interkerkelijke jongerendienst gehouden, waarin de Helderse vlootpredikant ds. Kalkman voor zal gaan. Bij de creatieve spelen die jeugd- en recreatieconsulent Jan de Vries organi seert hoort tegenwoordig ook een trim- test. Op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog was de eerste test een groot succes. Ongeveer 150 kinderen deden aan de gezonde behendigheidsspelen mee. Na afloop krijgen de deelnemers een „rapport" waarop hun prestaties in cijfers zijn uitgedrukt. De trimtesten worden georganiseerd onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Vereniging. Het motto van de aktie: „Trim naast de tent". Op Texel worden nog verschillende trimtesten georganiseerd: donderdag 10.00 uur in De Cocksdorp, vrijdag 10.00 uur op het ZDH-terrein in Den Hoorn en volgende week donderdag 10.00 uur in De Koog, opnieuw op de speelweide aan de Boodtlaan Behalve de certifica ten zijn ook prijsjes beschikbaar. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond De heer Dries Veltkamp slaagde on langs in Gouda na een bijna 3-jarige opleiding voor het diploma patroon gas- en waterfitter. De zon komt 21 juli op om 4.45 uur en gaat onder om 20.47 uur; 24 juli op om 4.49 en onder om 20.43 uur. Maan: 19 juli N.M.; 26 juli EJC. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 19 juli 8.26 en 21.02 Zaterdag 20 juli 9.25 en 21.59 Zondag 21 juli 10.14 en 22.50 Maandag 22 juli 10.56 en 23.32 Dinsdag 23 juli 11.34 en Woensdag 24 juli 0.11 en 12.08 Donderdag 25 juli 0.43 en 12.40 Vrijdag 26 juli 109 en 13.10 Zaterdag 27 juli 1-39 en 13.50 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Omdat de bouwvakvakantie met zulk slecht weer is begonnen, gingen we maar eens te raden bij Cees van der Werf bij de Slufter. Nog alle weken geeft deze 65-jarige rasechte Texelaar zijn voorspellingen door aan het zon dagochtend-radioprogramma „Weer of geen weer". Met behulp van intuïtie, barometer en kennis van de wolken, heeft Van der Werf voor deze week de volgende verwachting opgesteld: Zolang de wind uit westelijke rich tingen komt houden we het koele onbe stendige weertype, met kansen op regen of onweersbui. Het echte warme zomer weer zal weer terugkomen als de wind eenmaal is doorgedraaid naar het noord-oosten. Van der Werf is niet ^1 te optimis tisch: zolang de wind westelijk blijft krijgen we wel zon, maar te veel wind, zodat zonnebaden en zwemmen minder prettig zijn. Begin september starten enkele moe ders van Texelse peuters op initiatief van Henny Oostra-Otten een kinder crèche in „De Witte Burcht" aan de Mo lenstraat. Voor twee gulden per ochtend kan men er op iedere maandag, woens dag en vrijdag van 9.00 tot 11.30 uur z'n spruit kwijt. Voor het geld kan de zaal- huur worden betaald en zullen wat ma terialen worden aangeschaft. De leiding geschiedt door de moeders per toer beurt. Momenteel staan vijftien kinde ren ingeschreven, er kunnen nog vijf bij. Het is de tweede crèche in Den Burg. In tegenstelling tot de in de Texel- toerist gepubliceerde culturele agenda, wordt op donderdag 25 juli geen hen- gelwedstrijd door de Sportvissersclub Texel georganiseerd; noch voor de toe risten, noch voor de Texelaars. Wel wordt de dag daarop van 19.00 tot 21.00 uur bij paal 17 een viswedstrijd gehou den. Op het S.V. Texel-terrein komen op dinsdagavond 6 augustus om half zeven tegen elkaar uit het Nederlands Militair elftal en AZ '67. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door S.V. Texel om ener zijds de kas te spekken, anderzijds wordt de strijd gehouden in het kader van de AZ-oefencampagne. De trainer van het militair elftal is de heer Zwart kruis. Enkele bekende voetballers in dit elftal zijn: G Reitsma (Feyenoord), A. van Kraai (PSV), A. van Staveren (Sparta), A. Hoogesteder (AZ '07), Meyer (FC Amsterdam) en A. Mellaart (NEC). Tevens zal een verloting geschieden, met onder meer als prijzen een koelkast en een fiets. Zit- en staanplaatsen kosten respec tievelijk ƒ5,en ƒ4,voor kinderen tot en met 14 jaar ƒ1,—. Kaarten zijn bij de VVV-kantoren van Den Burg en De Koog verkrijgbaar. 100 ƒ101,50 100 53,25 100 6,53 100 87,25 100 58,50 1 2,58 1 6,18 Oostenrijkse schilling 100 14,47 Italiaanse lires 10.000 38,50

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1