HaUEB Een jongen beneden haar stand Een Californische voorlichter aan het woord Texelse fokkers leggen nadruk op rijpaarden Indrukken uit Californië LANDBOUW en VEETEELT i Bejaardentocht 1974 naar Enkhuizen Geslaagd Twee gewonden op Pontweg Keijser, Den Burg). Merrieveulens rubriekvoor I In het jaarverslag 1973 van de Rund- veefokvereniging, waarover ik in een vorig artikel een aantal mededelingen deed, vond ik een artikel van een Cali fornische landbouwvoorlichter. Als ver volg op mijn indrukken uit Californië meen ik niet beter te kunnen doen, dan een gedeelte van dit artikel vertaald weer te geven. De kop boven het artikel luidt: „Wat gebeurde er in 1973?" In het jaar 1973 hebben een aantal op merkelijke dingen plaats gevonden. Sommige van deze zaken hebben in vloed gehad op het resultaat van de veehouderijbedrijven en zullen dit ook in de toekomst hebben. Welke zaken, hebben invloed gehad op het resultaat van de veehouderijbedrijven? In de eerste plaats is er een duidelij ke toename geweest van het aantal melkkoeien per bedrijf. Eerder in 1973 beëindigde ik een onderzoek naar het aantal veehouderijbedrijven en het aan tal koeien in de provincie Tulare. Op dat moment waren er 255 vee houderijbedrijven met in totaal 85.650 koeien, waarvan 70.750 melkkoeien. On geveer twee jaar eerder waren dit 235 veehouderijbedrijven met in totaal 65.000 koeien. We zien een snelle toena me van het aantal koeien, maar een veel kleinere toename van het aantal vee houderijbedrijven. De snelle toename van het aantal koeien is toe te schrijven aan de ves tiging van een aantal nieuwe bedrijven en aan de toename van het aantal koeien per bedrijf. Terwijl er een aan tal nieuwe bedrijven werd gevestigd waren er daarnaast een aantal veehou derijbedrijven, die tot beëindiging over gingen. De volgende tabel geeft een overzicht van nieuwe veehouderijbedrijven over een aantal jaren en het aantal koeien, dat op deze nieuwe bedrijven aanwezig was: aantal nieuwe Jaar bedrijven aantal koeien 1967 1 760 1968 2 930 1969 2 600 1970 7 4350 1971 10 3530 1972 18 6460 1973 6 2250 Tot 1972 was er een gestadige toena me van het aantal nieuwe bedrijven. In 1973 liet het aantal nieuwe bedrijven terug vanwege de economische terug gang voor veehouderijbedrijven. Ex treem hoge voederprijzen naast stijging van andere kosten veroorzaakten een economische pressie en beïnvloedde de bouwplannen. Nieuw soort stallen Een andere ontwikkeling op de vee houderijbedrijven is die van de bouw van ligboxenstallen op een aantal be drijven met het doel een beter milieu aan de dieren te geven. In het eerste deel van 1973 hadden we een zeer nat seizoen, waardoor de loop- en ligplaats van de koeien zeer modderig werd. Dit veroorzaakte een lagere produktie van de koeien en het verlies van een aantal goede melkkoeien. Het betekende tevens meer werk en meer water om de dieren schoon te maken. Hierdoor ontstond flinke belangstel ling voor de bouw van ligboxenstallen. Diverse groepen veehouders en heel wat individuele veehouders hebben een be zoek gebracht aan het gebied van Peta- luma en andere delen van de Staat om ligboxenstallen te bekijken en te infor meren hoe ze functioneerden. Sindsdien zijn 15 ligboxenstallen gebouwd in de provincie Tularex en er zijn meer vee houders, die plannen hebben om ze in de toekomst te bouwen. Met dit soort stallen kunnen de koeien schoner en in een betere gezondheidstoestand worden gehouden. De voedersituatie De voedersituatie is voor heel wat veehouders in het afgelopen jaar kritiek geweest. De prijzen zijn verdubbeld ten opzichte van een jaar eerder. Als voor beeld noemen we de hooiprijzen. In de cember 1973 was de hooiprijs gemiddeld 70 tot 78 dollar per 1000 kg, terwijl dit een jaar vroeger 40 dollar per ton was. Vooral zij, die het hooi later in het jaar kochten hebben schade geleden door de in de hoogte vliegende prijzen. De gemiddelde kwaliteit van het hooi was niet zo goed als in het voorgaande jaar, wat van duidelijke invloed was op de melkproduktie. Behalve de hoge hooiprijzen steeg ook de prijs van het krachtvoer zeer sterk, nl. van 80 dollar per ton in de cember 1972 tot 120 dollar per ton in december 1973. Melkprijs ook iets gestegen Gelukkig was er ook een stijging van de melkprijs, maar deze was niet in overeenstemming met de hogere kosten. Het zal nodig zijn, dat de veehouders alles op alles zetten om tot een renda bele bedrijfsvoering te komen. Sinds de voederprijzen gestegen zijn vertegen woordigen de voederprijzen minstens 60°/o van de totale kosten. Er is op het moment alle reden voor om de kosten voor de voeding goed in de gaten te houden. Ik dring er daarom bij de veehouders op aan om gebruijc te maken van het nieuwe computerprogram over voeder- kosten en een maximum inkomen. De kosten voor het verkrijgen en gebruiken van dit program zullen royaal worden vergoed. Voor verdere inlichtingen kunt u contact zoeken met uw landbouw voorlichter." Tot zover het artikel van de Colifor- nische voorlichter. Voor een goed begrip het volgende. In het artikel wordt gesproken over ligboxenstallen. De overeenkomst met de Hollandse ligboxenstallen is, dat er ligboxen aanwezig zijn. Overigens moe ten we bij een Californische ligboxen- stal niet denken aan een gesloten ge bouw. Er is een kap met asbestplaten en in bepaalde gevallen een gedeeltelij ke zijwand. De zijwand en voor- en ach terkanten zijn echter voor het grootste deel open. Zoals in het artikel wordt opgemerkt is het hoofddoel van de bouw van deze lixboxenstallen het schoon houden van de koeien. In de periode van november tot maart valt er op diverse plaatsen zo'n 300 mm regen. Vooral in de oudere „corrals" (spreek uit „krels"), die over het algemeen een vlakke ligging hebben kan het dan buitengewoon modderig worden. Bij het maken van nieuwe corrals wordt over het algemeen veel grond verzet, waarbij men de corrals een zeer ronde ligging geeft, waardoor de hogere delen veel droger en schoner blijven. Als ideaal ziet men echter de over dekte ligboxen, waarbij de dieren in ieder geval een droge en schone lig plaats hebben. De voerprijzen op het moment In het artikeltje van de Californische voorlichter wordt gesproken over de sterke stijging van de voerprijzen. Dat gold ook nog voor de tijd, dat wij in Californië waren. De prijzen van luzernehooi lagen zelfs nog een dollar of vijf per ton hoger dan december 1973. Voor het hooi, dat mijn broer tijdens ons verblijf thuis bezorgd kreeg moest een prijs van 85 dollar per ton worden betaald. Ook de prijzen van het krachtvoer zijn sinds december 1973 nog flink ge stegen. Bij het begin van ons verblijf was de prijs nl. 145 dollar per 1000 kg. Tijdens ons verblijf had een daling plaats met ongeveer 15 dollar per ton. Een verdere daling werd niet verwacht, omdat één van de samenstellende delen nl. gerst de laatste maanden flink in prijs was gestegen. De bejaardentocht voor Den Burg gaat dit jaar naar Enkhuizen, waar zal worden gedineerd. De tocht is gepland op donderdag 22 augustus. Men kan zich er nog tot zaterdag voor opgeven bij mevrouw J. Wassenaar-Wilmink, W. v. Beierenstraat 34, telefoon (02220) 2181. Tijdens de keuringen die aan het concours hippique vooraf gingen, kwame; vier paarden naar voren, die in aanmerking komen voor uitzending naar di centrale keuringen in Opmeer op de eerste maandag in augustus. De bekroond* paarden zijn: Latona van A. J. Goeman uit De Waal, Olinde van M. J. Kikken IJsbr.zn. uit Den Burg, Nardy van Jac. de Graaf uit Den Hoorn en Maybe va$ mevrouw Kiljan-Goënga uit Den Burg. Van deze vier werd de vier-jarig, merrie Latona uitgeroepen tot beste merrie van de keuring. Haar veule Patricia, met hulp van de bekende dekhengst Identiek op de wereld gebracht werd uitgeroepen tot beste veulen. De eigenaar van Identiek, de heer Benrai uit Nispen, was met zijn echtgenote op het concours hippique aanwezig. Zij; vrouw overhandigde eigenaar Goeman een paardendeken. De ere-prijs van het Warmbloed Paar- een aantal boeren nu en dan nog denstamboek Nederland (W.P.N.) voor 1-jarige merries was voor Olinda van Kikkert, de ereprijs voor 3-jarige mer ries was voor Nardy. Latona was niet alleen de beste merrie van de gehele keuring, ze was vanzelfsprekend ook de beste in haar afdeling, de 4- tot 7-jari- gen. De heer H Kistemaker uit Kolhorn, voorzitter van de afdeling Noordhol land van het W.P.N.was van mening dat de Texelse fokkers zich gelukkig mogen prijzen, de beschikking te heb ben over de dekhengst Identiek 17. Hij stelde verder met tevredenheid vast dat de fokkers, net als in de rest van het land, meer en meer nadruk leggen op rijpaarden. Dit is opmerkelijk, omdat op Texel nog overwegend boeren zich met de fokkerij bezig houden. Aangezien paarden werkt, valt een grotere nadn dan elders op het veelzijdige type roe te verwachten, aldus Kistemaker. Ook de heer L. W. Biesheuvel, Haarlem .adviserend lid van het b stuur van de Vereniging voor Vriend van het Paard en technisch adviseur de keuringen, had de tendens in de rit ting van rijpaarden geconstateerd, heuvel komt al sinds 1944 op het eilan en weet precies wat hier op paardeng bied gebeurt. Hij haalde een Noordb: landse fokker aan, die Identiek de bes hengst in Noordholland noemde. De uitslagen van de keuring war als volgt: Hengstveulens 1. Pascal (R. D. Keijser, Den Burg); Pedro (R. D. Keijser, Den Burg; 3, f trick (A. J. Lap, Den Hoorn); 4. Peg sus (H. Spigt, De Waal); 5. Pascal A. Ran, Den Burg); 6. Pericles (R Aan de Technische School te Schagen is voor het diploma adspirant-gezel tim merman geslaagd Ferry Halsema uit Gerntsland. Mej. L. van Dok uit Den Hoorn slaag de te Amsterdam voor het diploma Ana liste Zoölogische Oecologie. Dinsdag 23 juli: Op de speelweide te De Koog wordt een volleybaltournooi gehouden voor per sonen van 16 jaar en ouder; aanvang 19.00 uur. Om 19.30 uur begint daar het volksdansen. Aan de Badweg te De Koog wordt een hengelwedstrijd voor Texelaars en toeristen gehouden; duur: van 19.00 tot 21.00 uur. Tussen Texelaars en toeristen wordt op het Hoornder sportveld een voetbal wedstrijd gehouden, die om 18.30 uur begint en wordt opgevolgd door een lampionnenoptocht voor kinderen; de ze begint om 20.45 uur. Woensdag 24 juli Strandgymnastiek aan de Badweg te De Koog voor iedereen; aanvang 19.00 uur. Op de Groeneplaats te Den Burg zijn opdrachtspelen voor 6- tot 14-jarigen; aanvang 11.00 uur. 's Middags wordt in het centrum van Den Burg de folklore gehouden met o.a. de boerenkapel .volksdansen, oude ambachten. Donderdag 25 juli: De leerlingen van de o.l. school te Ou- deschild halen oud papier op in hun woonplaats. Voor de 6- tot 14-jarige jeugd is op de speelweide van De Koog van 10.00 - 16.00 uur een creatief programma; opdrachtspelen bij het VVV-kantoor te De Cocksdorp om 10.00 uur en strandspelen bij De Krim om 14.00 uur. Op het SVC-terrein kan een ieder deel nemen aan een voetbalwedstrijd; aan vang 19.00 uur. Vanmorgen om acht uur vond op de Pontweg een ongeluk plaats, waarbij twee mensen min of meer ernstig wer den verwond en evenveel wagens to taal werden vernield. Een 34-jarige vrouw uit Den Burg reed met haar Sim- ca naar de boot, toen ter hoogte van zij weg 4 een van 't Horntje komende To yota een vreemde draai maakte en op de weghelft van de Simca terecht kwam. De Toyota werd bestuurd door een ga ragehouder uit De Koog, die de wagen wegens een mankement had opgehaald van de eigenaar uit 't Horntje .De gara gehouder liep een zware shock op, de vrouw een open beenbreuk en nare wonden aan het gezicht. Het ongeluk »/as hoogstwaarschijnlijk te wijten aan het defect van de Toyota. Een ander ongeluk op de Pontweg gebeurde gisteravond. Een uit De Koog komende Fransman remde voor een op de Rozendijk naderende auto, waarvan hij dacht dat deze niet tijdig zou stop pen. Een uit Groningen afkomstige au tomobiliste ,die achter de Fransman reed, wist haar Simca niet op tijd vol doende te remmen en raakte de Volks wagen van de buitenlander. Beide auto's werden licht beschadigd. Damesvoetbal begint om 19.00 uur op het Hoornder sportveld, gevolgd door een .gekostumeerde spuitvoetbalwed- strijd" om 20.00 uur en een lampion nenoptocht om 20.45 uur. Vaste data: Ledere dinsdag, donderdag en vrijdag komt de handwerk- en hobbyclub „Athena" bijeen op de De Ruyter- straat 104 te Oudeschild, van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Zang en bijbelstudie iedere donderdag avond 8.00 uur bij de familie Brouwer Warmoesstraat 42, Den Burg. Dinsdags- en vrijdagsmiddags om 14.00 uur, vertrek kerkentocht vanaf „De Schuilhut" te De Koog. In de R.K. kerk te De Koog worden ie dere maandagavond om 20.30 uur dia's over Texel vertoond. Voor aktiviteiten van de interkerkelijke recreatiecommissie: zie mededelingen bord bij de Nederlands Hervormde kerk te De Koog. feuilleton door Tom Lodewijk en ze streelde de witte hand die op het dek lag. Wagenborg had het moeilijk, hij voel de de tranen achter zijn ogen branden bij deze kleine geste vol tederheid. Dat had hij telkens, alles pakte hem aan, zijn weerstand leek gebroken. „Je ziet er smalletjes uit meisje" zei hij schor. „Ik heb het druk" antwoordde Lies- beth en keek geheimzinnig, want waar méé ze het zo druk had, dat wist vader niet en moest hij voorlopig ook maar niet weten. „Met Jaap?" zei hij. Ze schrok even op. Dat vader daar zélf over begon „Onder andere", glimlachte ze. De vader zuchte. Ook deze zaak zat hem dwars. Daar ging zijn kind, zijn lieve jongste dochter een geheel eigen weg. En hij wist van niets. Dat was zijn eigen schuld. Hij zelf had zich de deur naar haar hart afge sloten. Hij praatte er nooit over en wil de niet dat er over werd gepraat. Struis vogelpolitiek was het eigenlijk „Ik lig hier zo te piekeren...." be gon hij moeilijk. „Moet u niet doen" vermaande ze. „Het lóópt allemaal wel, en straks bent u weer wat opgeknapt en dan kunt u het wel weer bekijken". „Niet over de zaak" zei de man in het bed „over jou". 18. „Van mij hebt u het alvast" be loofde Liesbeth met een glimlach, want ze begreep wel dat haar medewerking niet van zo groot belang was. Gerrit Stoter boodt haar een vereelte hand. „Ik zal er es over piekeren" zei hij „vanavond zou ik bij Antje even aanlo pen, en dan zal ik es met haar pra ten. „Zeg niet dat ik u gesproken heb" waarschuwde Liesbeth. „Maak je geen zorgen juffie.... 't komt in orde" en met een knipoog als hadden zij beiden een complotje, been de hij met z'n grote stappen weg. Liesbeth keek hem een ogenblik na. „Ik snap niet" zei ze tot zichzelf „wat Jaap tegen die man heeft. Enfin.... wat weten mannen van zulke dingen?" En in het volste besef van haar vrouwe lijk overwicht trapte ze snel naar huis. HOOFDSTUK VIII De vader en de voogd Liesbeth zat naast het witte zieken huisbed. Op een tafeltje prijkten wat bloemen. In het bed daarnaast lag een oude heer met een wit markiezenbaard- je, zacht pratend met een dame in 't zwart. Liesbeth keek naar haar vader. Hoe anders was hij in dit ziekenhuisbed. Zo smal, zo wit. En zo hulpeloos. Een in nig medelijden krampte om haar hart „Over mij hoeft u niet te piekeren" zei ze stellig en verwonderd zag hij haar aan. Nu eerst merkte hij, hoe zijn dochter veranderd was. Haar onzeker heid was weg, ze had iets beslists, het leek of ze plotseling enige jaren ouder was geworden. En toch was het dezelf de Liesbeth. helemaal. „Toch wel, kind" ging hij voort „ik laat jou maar gaan, ik bemoei me ner gens mee... maar ik weet ook niets van je. Vertel me eens, Liesbeth, het is nog altijd zo tussen Jaap en jou, niet?" „Ja vader" zei het meisje en nu was er opeens weer iets van het schuwe van voorheen. Hij haatte zichzelf. „Zeg Liesbeth heb je nou wel echt aan alles gedacht, wat er aan vast zit? Ik bedoel doe je het maar niet tegen alles in? Is het geen koppigheid?" „Nee vader" antwoordde het meisje „ik zou veel lieverdoen wat jullie allemaal goed zouden vinden. Maar ik ik kan niet anders". „Hou je zóveel van hem?" Nu zag hij opeens haar ogen vol tra nen. „Ja vader" snikte ze. Zijn witte hand streelde over haar gebogen hoofd. „Je moet niet huilen, kind" zei zijn zwakke stem „dat is toch niet iets om te huilen?" „Nee" ze schudde haar hoofd „maar dat ik er u verdriet mee doe. U piekert er over. Misschien is het wel mijn schuld dat u. „Nee" weerde hij af „nee, Liesbeth, dat is niet jouw schuld, hoogstens mijn eigen schuld. Toe meisjelach eens tegen je ouwe vader Ze lachte hem toe door haar tranen heen. „Zo ben je precies je moeder, toen ze een meisje was" peinsde hij, maar zijn Type rijpaard, officiële le premie: P tricia (A. J. Goeman, De Waal); Pro-D (mevrouw Kiljan-Goënga, Den Burg) Officiële 2e premie: Pasja (fam. Roze daal, 't Noorden); Pia (F. J. Bakker, D Hoorn); Prinses (fam. Rozendaal, Noorden). Locale 2e premie, Patty D (H. D. naar, Den Helder); Petra (F. J. Bakk Den Hoorn); Pascal (fam. Rozendaal, Noorden). Merriën met veulen Type rijpaard, officiële 2e premie In (R. D. Keijser, Den Burg); Fantasie (fi Rozendaal, 't Noorden); Karina (N. Swaerts, Den Burg). Type veelzijdigheids paard, officiële premie met sterpredicaat: Latona (A Goeman, De Waal); Karma (mevroi Kiljan-Goënga, Den Burg). Zelfde type, officiële 2e premie: Ka (H. D. Dienaar, Den Helder); Kea (F, Bakker, Den Hoorn). Zelfde type, locale 2e premie: Lydzl (R. D. Keijser, Den Burg). Opname hulpstamboek Type rijpaard, locale le premie: kt mira (J. P. Kikkert, De Koog). Sterpredicaat Geen van de drie aangeboden paai kwam voor het sterpredicaat in i merking. 4- t/m 7-jarige guste merriën Type rijpaard, officiële 2e premie: Ilo van Alla (mevrouw Kiljan-Goënga, D - Burg). Type veelzijdigheidspaard, officiële premie: Lamore (R. D. Keijser, I d Burg). 1-jarige merriën Type rijpaard, officiële le premie: 0! da (M. J. Kikkert IJsbr.zn., Den Bui officiële 2e premie: Olite (J. Beekm De Waal). 2-jarige merriën Type veezijdigheids paard, officiële premie: Nardy «(Jac. de Graaf, I Hoorn); Nicolette (mevrouw Kilji Goënga, Den Burg). 3-jarige merriën Type rijpaard, officiële le premie, s: predicaat: Maybe (mevrouw Kilj Goënga, Den Burg). Type veelzijdigheids paard, officiële premie: Mariska (S. A Ran, Den Bui - Minerva (Jac. de Graaf, Den Hoorn) ir ÏE i« ogen waren zacht. „Mijn jongste doch ter moet geen verdriet hebben. Kind, ik heb altijd geleefd en gewerkt voor jul lie geluk". „Dat weet ik vader. Dóórom juist. „Maar wij willen altijd het geluk naar ons toe halen, en onze kinderen gaan juist van ons af. Daar kunnen wij ons dan niet in schikken. Wij zouden het graag voor ze willen uitdokteren. en als ze het dan heel anders doen, dan valt dat voor ons niet mee". „Dat begrijp ik wel, vader" zei het meisje zacht „heus, ik heb het allemaal begrepen. Ik hou eigenlijk nog véél meer van u. ondanks.dót". „Het is niet om die jongen" ging Hen drik Wagenborg voort „heus, het is niet om die jongen. Dat moet je van me aan nemen. Maar die hele sfeer daar, dat gezin waar je in komt. „Nou moet u es horen, vader" zei Liesbeth en terwijl de zieke verbaasd luisterde, vertelde ze hem van haar on dernemingen, haar gesprek met Jaap, met vrouw Borst, met Stoter. Verwonderd zag ze een glimlach op zijn gezicht. „Nou ben jij al bijna twintig jaar m'n dochter" zei hij toen ze uitgesproken waren „en nooit heb ik geweten dat jij zo'n wil had, zoveel doorzettingsvermo gen. Kind, je durft wat aan". „Je moet vechten voor je geluk, va der". „Is het jou zoveel waard. „Ja vader". Hij zweeg, staarde naar de wand van de ziekenkamer. „Heb je nog meer op je programma?" vroeg hij toen schertsend. „Ja, ik moet naar die voogd, ene me neer Borst, assurantiën, Wilhelmina- straat 46daar ga ik meteen naar toe als ik bij u vandaan ga". „Borst? Is dat nog familie van Borst aan de Haven? Weet je dat daar al m'n verzekeringen heb lopen) „Nee, dat wist ik niet. Mooie int ductie". „Zakenvrouw" lachte hij. Toen i gen ze beiden. „Vader" waagde Liesbeth „weet wat Jaap denkt? Dat u te veel hooi de vork genomen heeft. Hij zei: als met één zaak tien mille verdien ent tien andere zaken elf mille, dan w ik te hard en verdien ik te weinig". „Onzin" weerde Wagenborg af weet zo'n jongen daar nou van!" M het klonk niet overtuigd. „Weet u dat Jaap een cursus bedri leider volgt? En dat hij verschild diploma's heeft? Hij heeft gesollicitf voor filiaalchef, en z'n baas helpt die vindt dat hij het best kan". „Zozo.flinke knaap dan". „Nou, dat is ie zeker". Zo gul W die lof uit haar mond. Zo had zijn Mi vroeger óók gedachttrots was geweest wanneer hij het verder brad De zuster kwam om de hoek, waarschuwend de vinger op. „Ik moet weg". Liesbeth stond op, hem een zoen. „Nou vadertje, overc gen kom ik weer, want morgen ko: Bertha en moeder en Gijsbert avonds. „Kom overmorgen 's avonds" vt hij. En. „Ja?" vroeg ze afwachtend, een naar de deur. „Vraag of Jaap es meekomt. kind, alwéér tranen? Ik dacht dat ji gelukkig was". „Dat ben ik ook" zei ze „dat jij vader bent!" Toen haastte ze zich weg. (wordt vervolgd) Ii

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2