Cjrom TwarLrJexeU in het harL, Cultureel Werk keerde f55.617,50 subsidie uit in 1973 TAXI 2323 Aktie voor 50 km op Pontweg jaarlijks verslag verschenen FILMIMIEUWS WILHELMINALAAN 4-S Eredivisievoetbal in Den Burg Alarmnummer gewijzigd ff* C. van der Werf Nog geen hittegolf Vrienden van het paard naar Opmeer Jeugddienst in De Koog Burgerlijke stand Volleybaltoernooi Texels kampioenschap Dokter bij ongeval: 2011 Geen lampionnenoptocht zomeraktiviteiten Den Hoorn Pakt vergadert Contactpersoon oppascentrale met vakantie Bel bij brand 2066 87e JAARGANG No. 8895 rEXELSE^COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 iktle: tijd. Tom Engel, RozendUk 29, Den I en Alex Verburg, RozendIJk 37, tel. (02220) Verschijnt dinsdags en vr(Jdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW Het tweejaarlijks verslag van de Stichting Cultureel Werk Texel is versche- i en wordt deze dagen toegestuurd aan belanghebbenden. Het lijvige werk ïft een overzicht van aktiviteiten en ontwikkelingen welke gedurende 1973 ,1974 hebben plaatsgevonden. In een urgentienola, aan het verslag toegevoegd et het oog op de samenstelling van een gemeentelijke cultuurnota, stelt de Iministrateur van de stichting, de heer G. A. Oskam, dat ten aanzien van de ganen die in het culturele leven op Texel werkzaam zijn, een regionale sa- enwerking meer dan tot nu toe zou moeten worden nagestreefd. Voor een tel, zo stelt Oskam, zal deze samenwerking zich over het eiland moeten uit rekken omdat men anders niet voor rijkssubsidie in aanmerking komt. Over kommodaties die er nog moeten komen: „Er is een uitgebreid behoeftepa- oon" (waarna zo'n 23 wensen volgen). Ook aan medewerkers is volgens G. A. skam nog grote behoefte, waarbij lang niet altijd zal kunnen worden volstaan et vrijwiligers. 'oor het overige bestaat het verslag Ier uit een opsomming van alles wat ie afgelopen twee jaar bij de Stich- Cultureel Werk omging. Het is een rukwekkende reeks, waaruit wij Jits een greep zullen doen. 1973 heeft de Stichting totaal exploitatiesubsidies uitgekeerd 617,50, tegen ƒ38.913,39 in 1972 en .507,33 in 1971. De grootste hap rd genomen door de sportverenigin- ƒ21.661,hetgeen een forse stij- van meer dan ƒ6.000,ten opzich- :an 1972 betekende. Binnen de groep rtverenigingen was de Gymnastiek- tniging Texel met 8.225,de duur- Aan investeringssubsidies uit de misopbrengst werd in 1973 ƒ15.782,50 gekeerd, hetgeen ƒ7.000,meer was in 1972. ran de programma's voor leerlingen basis-onderwijs en voortgezet on wijs werd royaal gebruik gemaakt, opzet was programma's naar Texel lalen waar het publiek zoveel moge bij betrokken kon worden. Voor de iere leerlingen vonden de voorstel den steeds in de avonduren plaats, bezoek hieraan was op basis van jwilligheid. Desondanks werden de nementen door praktisch alle leer- ;en bezocht, aldus lazen wij in het slag. Schouwburg >e Stichting Cultureel Werk is de 50 bijzonder erkentelijk voor de mo eheid die de maatschappij biedt om ouwburgbezoek in Den Helder te sti leren. „Een nog immer bestaand cul- eel isolement kon worden doorbro- i". De huis-aan-huis-folder voor het lende seizoen had een ongedacht te respons: er werden 2450 kaarten teld, waarvan de schouwburg er 1820 beschikking kon stellen. Muziekschool )e belangstelling voor de muziek rol is nog steeds groeiende. Per 1 fe- lari 1974 maken 400 leerlingen van muziekonderricht gebruik In toe- aende mate wordt op groepslessen rgegaan. Geleidelijk aan wordt het e eiland bij de muziekschool betrok- Voor het eerst kon een klas in De :ksdorp worden gevormd. Oosterend ft de grootste dependance, terwijl imaast De Koog en Den Hoorn be- grijk blijven. G. A. Oskam: „On- iks de tariefsverhoging blijft de mu itschool een financieel zorgenkind. De ;even hebben een stijgende tendens, terwijl de subsidie van de gemeente re latief achterblijft". De begrootte inkom sten zijn voor 1973 37% lesgelden, 54% subsidie van de gemeente en 9% van provincie en rijk. „Het noodonderkomen van de mu ziekschool is in vele opzichten te klein, speciaal nu meer en meer overgescha keld gaat worden op groepslessen en de ensembleklassen meer betekenis krij gen". Dorpscommissies „Geconstateerd kan worden dat de dorpscommissies door het gemeentebe stuur in toenemende mate worden in geschakeld bij ontwerp-voorstellen i.z. bestemmingsplannen, verkeersplannen en plannen tot herziening van de straat- naamgeving. Niet altijd verloopt deze inschakeling tot wederzijdse tevreden heid en op een zodanig tijdstip dat de dorpscommissies nog met reële alterna- tiefvoorstellen kunnen komen, maar ge constateerd kan toch wel worden dat dorpscommissies c.q. dorpshuisbesturen niet meer louter als feestcommissies worden gezien, hetgeen een verheugen de ontwikkeling genoemd kan worden. Belangrijke impulsen voor deze ontwik keling gaf ook de in 1973 van provincie- wege opgezette en van gemeentewe ge van harte ondersteunde inspraak- campagne inzake het aanhangige streek plan en het gemeentelijke structuur plan. Over de dorpshuizen in de dorpen zijn over het algemeen uitsluitend gunstige geluiden; zoals de lezers van de Texelse Courant bekend zal zijn is voor De Waal een aantrekkelijk alternatief gevonden dat kansen op verwezenlijking heeft, terwijl in De Cocksdorp al wordt ge bouwd. De centrale verwarming voor De Waldhoorn in Den Hoorn is nog niet aangelegd. De exploitatie van 't Skiltje in Oudeschild vertoont een tekort door de beëindiging van het tijdelijke ge bruik van de dorpskamer als 2e lokaal voor de kleuterschool. Nog geen oplossing Ten aanzien van het jeugdwerk bleef gedurende de verslagperiode een aantal problemen zonder oplossing. De Stich ting Open Jeugdwerk en het vormings centrum voor Jong volwassenen „Tex- tant" hebben er meerdere malen op ge wezen dat het beider werk ten goede zou komen indien „Textant" naar een ander onderkomen zou kunnen. Boven dien wil Open Jeugdwerk het bestaan van 't Asiel aan de Burgwal graag ge waarborgd zien. Hierover kon nog geen uitsluitsel worden gegeven. Oskam: „De jeugdopvang tijdsen de middagpauze van de scholen blijft nog een probleem, hetwelk in de verslagperiode niet dich ter bij een oplossing kwam". (zie vervolg pagina 2) linsdagavond (6 augustus) begint om f zeven op het nieuwe Gemeentelijke Ibalterrein aan de Haffelderweg (in- ig bij „Ons Genoegen") de voetbal- «ütrijd AZ '67 tegen het Nederlands Hair elftal. AZ '67 uit Alkmaar ait al weer enige jaren mee in de divisie en komt met de volledige dectie naar Texel, dus ook met alle uwe aankopen, zoals Eef Mulders, )by Spelbos en Bobby Vosmaer. Het mil. eltal speelt eveneens uitslui- dmet ercdivisicvoetballers. faarten zijn in voorverkoop verkrijg- f bij alle VVV-kantoren op Texel. Direkte aanleiding voor de aktie was het ongeluk waarbij onlangs een 17- jarige toeriste de dood vond. Bij het oversteken vanacther een AOT-bus werd ze geschept. Een groot aantal on gevallen met min of meer grote mate riële schade heeft ook al plaatsgevonden en diverse gewonden zullen zich wel licht hun hele leven (moeten) herinne ren hoe gevaarlijk de Pontweg op Texel was. Volgens de aktievoerders wordt er niet alleen te hard gereden, maar haalt men soms snelheden van 120 kilometer per uur, terwijl duidelijk1 aangegeven is dat men er maar 70 mag rijden. „De mensen die van de boot komen houden zich nog in, maar als ze de andere kant oprijden zijn ze al gewend aan het nege ren van limieten". Verantwoording Het liefst zouden Rob van Oortmers- sen en Kees Jaap Harting veel ingrij pende maatregelen zien, maar de praktische onuitvoerbaarheid ervan weerhoudt ze hiervoor een verzoek in te dienen Rob: „Het goedkoopste is een bordje met het opschrift 50 kilometer; ik wil het er desnoods zelf wel opschroe ven". Ook hopen de aktievoerders dat De Texelse artsen zijn unaniem van mening, dat een snellere me dische hulpverlening bij ongeval len kan worden geboden, indien niet eerst de politie van het onge luk op de hoogte wordt gebracht, maar de ambulancedienst. Daar om heeft men het alarmnummer gewijzigd: bel voor medische hulp verlening bij verkeersongevallen 2011 artsenalarmcentrale. Van daaruit zal vervolgens de politie van het ongeval in kennis worden gesteld. Wanneer duidelijk blijkt, dat bij een ongeluk alleen van blikschade sprake is, kan men vol staan met het nummer van de po litie: 2644. De nieuwe regeling is vandaag ingegaan. De Texelse weerman, C. van der Werf uit Eierland, heeft voor deze week een voorspelling die al gedeeltelijk is uit gekomen. Van der Werf, die elke zon dagochtend betrokken is bij het Vara- programma „Weer of geen weer", heeft zijn weeroverzicht en voorspelling ter beschikking gesteld aan de Texelse Cou rant. Voor de nieuwsgierigen (en daar toe zullen zeker de ruim 40.000 vakan tiegangers horen) volgt hier het met ba rometer, kennis van de wolken en in tuïtie verkregen weerpraatje. „Het weer op de derde zondag van juli. wind zwak tot krachtig uit weste lijke richtingen. Veel bewolking, maar ook zonnige perioden, vooral aan zee. Temperatuur 17 tot 22 graden. Droog. Uitstekend wandelweer". De voorspelling voor deze week: het blijft wisselvallig weer: koel, regen of onweer. Als de wind uit westelijke rich tingen blijft komen, verandert het weer nauwelijks. Veel zonnige perioden; van tijd tot tijd zal de temperatuur hoger worden. Zodra de wind naar het zuiden gaat of noordoost wordt, stijgen de temperaturen naar hoog tot zeer hoog. De weerman van Texel ziet dit echter nog niet zitten. Het kan nog goed strandweer worden, maar van een hitte golf zal beslist geen sprake zijn. Het blijft voorlopig koel". „Het is de pest dat het zo'n mooie rechte weg is", aldus Rob van Oortmerssen over de Pontweg, waarvan hij dagelijks vanuit jeugdherberg „De Eyercoogh" kan zien hoe het er toegaat. Kees Jaap Harting, eveneens werkzaam bij de jeugdherberg, beaamt het voluit: „Vooral in de richting van de boot wordt veel te hard gereden". Beide hebben besloten er iets aan te gaan doen. Na een hand- tekeningenaktie bij de mensen die tussen zijweg 7 en 11 langs de Pontweg wonen willen ze bij de gemeente het verzoek indienen om voor het betreffende weggedeelte een snelheidsbeperking van 50 kilometer in te voeren. er een strenge controle komt op nale ving van de regel, want zoals de huidige limiet al te dikwijls wordt overtreden, zo zal ook de nieuwe regel door lang niet iedereen in acht worden gehouden. Desondanks hopen ze dat een zo groot aantal automobilisten vaart zal minde ren, dat het veiliger wordt op „Texels enige autobaan". Een aantal buren heeft al verklaard de aktie daadwerkelijk te zullen steu nen. De verontwaardiging over het ge drag van zowel Texelse als overkantse chauffeurs is langs de Pontweg vrij al gemeen. Indien er voldoende belangstelling voor bestaat, gaat de Vereniging voor Vrienden van het Paard op maandag 5 augustus per bus naar Opmeer, waar dan een concours hippique zal worden gehouden. Ook niet-leden van de ver eniging kunnen zich hiervoor opgeven, hetzij maandag op de markt bij de heer Joh. C. Roeper, hetzij telefonisch bij mevr. De Lugt-Parlevliet, (02220 2072. DE KOOG Zondagavond wordt om half acht weer een jeugddienst ge houden in de Hervormde kerk te De Koog. Deze jeugddienst, die uitgaat van de gezamenlijke kerken, wordt geleid door ds. Douwes uit Den Burg, terwijl diverse jongeren aan deze dienst mede werking verlenen. Na afloop zal er een nabespreking worden gehouden in „De Schuilhut" (het gebouw achter de kerk). Ieder is hier van harte welkom. van 17 tot en met 23 juli 1974 Ondertrouwd: Gijsbert C. Bosman en Geertje Verhagen; Pieter J. Westdorp en Lida van Dok, Willem Verhagen en Catharina A. Bos. Overleden: Dirk C. Witte, oud 85 jaar, wonende te Den Burg; Uwe Lindham- mer, oud 11 jaar, wonende te Duitsland. Donderdag tot en met dinsdag, dage lijks om 20.00 uur, voor de derde en laatste maal op Texel: Robert Altmans vrolijke (anti-)oorlogsfilm „Mash" in 't City theater De lotgevallen van een groep chirurgen in een veldhospitaal, vlak achter de linies van het Koreaanse front. Het hospitaal is een kruising tus sen een slagerij en een gekkenhuis. Regisseur en scenarioschrijver heb ben uitdrukkelijk afstand genomen van de, op het succes van de film geënte, televisie-serie. Toegang 14 jaar. Het ,speciaaltje" (vrijdagnacht 23.30 uur) zal vooral de Vele jongeren op het eiland veel plezier bezorgen: „Fritz the Cat". Deze ruige kater is bepaald geen lief Disneyfiguurtje. Er valt veel te zien en te horen. Vooral de mensen die enigszins thuis zijn in de veelvuldig ge bruikte „slang"uitdrukkingen, zullen hun hart kunnen ophalen. Ralph Bakshi (scenario en regie) veegt grondig de vloer aan met alle zogenaamde „drop outs" en overdreven undergroundfigu- ren. De in dat wereldje gebruikelijke cliché-uitdrukkingen volgen elkaar in snel tempo op. Fritz is de bekende „vo gel" die het niet allemaal begrijpt, maar zonodig deel wil uitmaken van de „sce ne". Hij verbrand zijn studieboeken, raakt, spuit en versiert er op los. Hij predikt revolutie, sluit vriendschap met een stel Hells-angels en blaast zelfs een krachtcentrale op. Tussen alle zaken door, wordt er door de tekenaars nog knap de spot gedreven met het in de films nogal een overdreven gebruik van camera-instellingen. Het gedeelte in de biljartzaal zit vol met dergelijke vond sten. Erg gek en erg knap deze teken film voor volwassenen naar de strip van Crumb. Toegang 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur, in de jeugdma- tinee „Tom Sawyer". Natuurlijk met zijn onafscheidelijke vriend Huck Finn, die niet zo braaf is als Tom (gelukkig). Het verhaal van Mark Twain, vroeger op school verplichte lectuur, raakt een beetje uit de tijd. Nogal kostbaar ver filmd en geheel opgenomen waar ook het boek zich afspeelt, aan de oevers van de reusachtige Mississippi-rivier. Alle spannende gedeeltes (de bedreiging door „Injun Joe", Tom en Becky verdwaald in de grotten) zitten er in en zo nu en dan wordt er gezongen en gedanst. Een beetje erg Amerikaans misschien (een Readers Digist-productie!) maar met voldoende romantische spanning om de aandacht van kinderen vast te houden. De woensdag-western is „Four for Texas". Robert Aldrich maakte met een all-star bezetting een geweldige kome die. Als het gordijn opent zien we een klein cirkeltje, met daarin de broeierige kop van Charles Bronson. De fluwelen stem van Dean Martin geeft als com mentaar: „He 's the bad guy". Daarna komen hijzelf en Sinatra in beeld en zegt hij- „We're the good guys". Dit spottende sfeertje, wat zich de hele film voortzet, is goed voor de lachspieren. Er wordt volop geschoten, nog meer ge dreigd en er zijn vuistgevechten waar bij voor duizenden aan spiegels en glas werk sneuvelt. De vele topsterren wor den bijgestaan door erg mooie bijrollen van o.a. Charles Bronson en Victor Buono. De laatste speelt de rol van een vette bankier en uitbuiter. Hem ver lekkerd aan een overvloedige maaltijd zien, is bijna even indrukwekkend als de rondborstige aanwezigheid van Ani ta Ekberg en Ursula Andress. Alleen woensdagavond 8 uur. Toegang 14 jaar. Het volleyballen, dat jeugd- en recre atieconsulent Jan de Vries elke dins dagavond vanaf 19.00 uur op de speel weide aan de Boodtlaan in De Koog or ganiseert, neemt grote vormen aan. Van veel campings en groepen vakantiegan gers komt een team; het voordeel van volleybal is dat het zo weinig ruimte inneemt, zodat het op de meeste terrei nen beoefend kan worden. Dinsdagavond organiseert De Vries het kampioenschap van Texel voor voor namelijk gastenteams. De speelweide is groot genoeg voor een fors tournooi, zo dat niemand hoeft te aarzelen zich in te schrijven. Wie mee wil doen moet om 18.00 uur op de speelweide zijn. Het in schrijfgeld per team bedraagt ƒ3,Er zijn enkele prijzen beschikbaar. De deel nemers worden verzocht een originele naam voor het team te bedenken, het geen niet alleen stemmingsverhogend werkt, maar bovendien voor de duide lijkheid wel vereist is. Bel voor medische hulpverlening bij verkeersongevallen: 2011 artsenalarm centrale. DEN HOORN In tegenstelling tot eerdere mededelingen, gaat de lampion nenoptocht in Den Hoorn vanavond niet door. Wel wordt damesvoetbal gespeeld om zeven uur, gevolgd door een „ge kostumeerd spuitvoetbal" om acht uur. Dinsdagavond komen om zeven uur wederom de dames binnen de lijnen, Texel tegen de toeristen en om acht uur de heren. Ter onderbreking landen om kwart voor acht parachutisten van het Paracentrum Texel. Donderdagavond om zeven uur geeft het programma op het Hoornder sport veld een veteranenvoetbalwedstrijd te zien voor hen, die de leeftijd van 35 hebben overschreden. Daarna neemt Ne derland revanche na de nederlaag bij de wereldkampioenschappen tegen Duitsland. Deze wedstrijd is enkele we ken geleden al gespeeld, maar gaf toen geen behoorlijk evenwicht door gebrek aan Duitsers. Vrijdag 26 juli (20.00 uur) organiseren de besturen van de Pakt-partijen (PvdA, PSP, PPR, D'66) een ledenvergadering in De Witte Burcht. Het standpunt van het Pakt ten aanzien van de wethou dersverkiezing zal tijdens deze bijeen komst worden toegelicht. Ander onderwerp van gesprek zal zijn de vorming van speciale werkgroe pen ter begeleiding van de raadsleden. In de toekomst wil men elke 2e maan dag van de maand (de eerste keer op 9 september) in De Witte Burcht bijeen komen. Het contactpersoon van de oppas dienst van de Werkwinkel is tot zater dag 10 augustus op vakantie. Tot die tijd belle men voor babysit 2072 i.p.v. 2464. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1