Texel belachelijk gemaakt door Eiseviers Magazine m Avenue: Texel nauwelijks veranderd Teveel van het goede groen-zwart VERVOLG VAN PAG. 1 Cultureel Werk mR»1 Doorgereden na ongeluk Extra dienst voor TESO Circus Toni Boltini komt terug 16 pilsjes. R. K. Kerkdiensten Protestantse kerkdiens In de komkommertijd sturen landelijke bladen wel eens verslaggevers naai de Wad deneilanden om iets over de toestand in die onbekende gebieden te schrijven. Dat zelfs een verslag van zo'n ontdekkingsreis niet voor iedereen is weggelegd bleek wel tut het werkstuk van Renê de Bok en fan Heinemans die voor Eiseviers Magazine (30e jaargang no 29) op pad gingen. Van geheel andere aard is het verhaal van Cri Stel weg in Avenue (augustusnummer) Beide artikelen zijn voor Texelaars de moeite waard om gelezen te worden vooral om zich te ergeren of te verwonderen, zoals wij deden. Met name het artikel m Elsevier is een bron van ergernis. Zodra in een artikel de volgende termen voorkomen: „het broeierige Texel", Texel: prikkeldraad eiland" en Ameland met uitzondering van Texel zonder meer hel meest verdrietige eiland tol nu toe", dan fronsen we de wenkbrauwen en verdiepen we ons nog wat meer in wat de overkant se reporters over Texel te melden hebben. De Elsevier-mensen brachten een bezoek aan alle Waddeneilanden en gaven na afloop een soort beoordeling, waarbij Texel er niet best afkomt: .Gemeente ten prooi aan twij fels, moest er een beetje onderdoor gaan, zou terug willen naar goede tijden maar beseft dat het daarvoor nu wel wat laat is. De ne ringdoenden. verontrust. De politie: gefrus treerd, voelt zich alleen gelaten, heeft teveel hooi op de vork. De badgast: verdrietig dat hij steeds meer in de verdrukking komt. Texel is niet langer een rustig ge-isoleerd schapeneiland: het vasteland heeft zich meester gemaakt van het prachtige natuur- eiland" Nog een citaat, nu uit de inleiding van het artikel: „Wie de laatste brokjes ongerep te Wadden-natuur nog wil zien moet zich haasten. Snel de koffers pakken, want zo lang kan dat niet meer duren. De Wadden eilanden gaan ten onder aan een zondvloed van toerisme, caravans, automobielen, bars, dancings, moderne bungalowbouw, tetterende vakantiegangers. Vlieland en Schiermonnik oog houden zich met de moed der wanhoop slaande. Texel, Terschelling en Ameland hebben al gecapituleerd" Vervolgens wordt een heleboel ellende opgesomd. In Den Burg. centrum van be zadigd burgermans-toer isme"heeft men Over het bejaardenwerk zijn vooral positieve geluiden te horen; het is een en al vooruitgang en uitbreiding. Ook de vooruitzichten voor een filmliga zijn beter dan ooit. Door de grote belangstel ling van de nieuwe beheerder van het City theater voor filmliga zal de hier voor ingestelde commissie wellicht ein delijk slagen. „Ons Genoegen" Het verslag loopt duidelijk achter met betrekking tot de realisering van de sporthal, hetgeen niet te verwonderen is als men nagaat dat pas tijdens de raadsvergaderingen in juli 1974 zeker heid bestond over de bouw. De plannen voor boerderij „Ons Genoegen" aan de Haffelderweg verkeren in een impasse. Terwijl de eerste sportvelden vrijwel gereed zijn, moet men voor het gebouw hopen dat het op de Monumentenlijst wordt geplaatst. Vernieuwing „Voor het zomerrecreatiewerk werd jeugd- en recreatieconsulent Jan de Vries terzijde gestaan door recreatie teams, merendeels bestaande uit sta- giares van verschillende opleidingen. In 1972 werd deze werkzaamheid aange vuld door een team van de Stichting Creatieve Recreatie, dat in ruime mate aandacht schonk aan het creatieve ele ment. De recreatieteams verzorgden een ruim scala van aktiviteiten. De opgezet te aktiviteiten trokken in 1972 (buiten de aktiviteiten van het team van de Stichting Creatieve Recreatie) meer dan 6 000 en in 1973 6.772 deelnemers. Toch bevredigt de huidige opzet van het werk de zomerrecreatiecommissie niet geheel en blijft de commissie naar vernieuwingen zoeken. Zij zou waar mogelijk meer aktiviteiten met inscha keling van plaatselijke verenigingen of recreatie-exploitanten willen organise ren. Ook zoekt men naar evenementen die minder mankracht vragen. In dit kader werd in 1973 dia-apparatuur aan geschaft, waarmee 2x per week een in formatieve diaserie van ongeveer een half uur in het City theater werd ver- toonw. De belangstelling hiervoor was maar matig, voor een deel ongetwijfeld veroorzakt door het feit dat de diaserie door te late aflevering in een ge forceerd tempo moest worden vervaar digd en daardoor niet optimaal kon zijn". Tenslotte, na nog een bespreking van verschillende festiviteiten, het contact met de verenigingen en de subsidiëring van de verenigingen (waarover wij al geruime tijd eerder schreven) wordt nog enige aandacht gewijd aan het functio- ren van de Stichting. Een wijziging van de statuten van de Stichting Cultureel Werk is in voorbereiding; een en ander zal geen ingrijpende wijziging beteke nen. Wat betreft de aanslagen die Cultu- gesproken met een verontruste winkelier. De man stond buiten op zijn spullen te passen want er wordt hier gejat bij het leven". Dezelfde winkelier zag Texel als een brand punt van misdadige aktiviteiten en komt dan nog met een fantastisch verhaal over een hasjschip op de Texelse rede. Na de winkelier komt burgemeester Spren ger aan het woord. Hij zegt het te betreuren dat het politiekorps zo klein is. Er gebeuren, aldus Mr. Spren ger in het artikel, op het ei- jajid allerlei dingen die niet door de beugel kunnen (hij noemt illegaal kamperen en het roken van hasj). Ook vindt hij het jammer dat de goedwillende rustzoekende toerist zo vaak geterroriseerd wordt door een handje vol lawaaischoppers. De beslissing van de gemeenteraad om het sluitingsuur af te schaffen noemen Renê de 'Bok en fan Heinemans ,,de weg van de min ste weerstand" Het artikel eindigt met een klagende eige naar van bar ,,'t Galjoen" m De Koog, die iets tegen de „jonge, ruziezoekende vakan tiegangers" heeft: „ze denken dat hier maar alles kan, alles wat God en hun ouders hun thuis verboden hebben mag hier, denken ze"Een inwoner van De Koog illustreert tenslotte met een verhaal het wangedrag van deze agressieve bezoekers en de onmacht van de politie ertegen. De opgesomde narigheid is voor een deel waar, en valt naar alle waarschijnlijkheid nog flink uit te breiden met diefstallen, on gelukken, opstootjes, vechtpartijen, onbe schofte automobilisten, vernield natuurge bied, overvolle winkels, geluidshinder, drankmisbruik, overvolle wegen, enz., enz. Maar om na een kort bezoek een willekeuri ge greep uit de klachten te doen, en daar dan ook nog een beoordeling aan te verbin den, dat is gewoon het gebied en haar be woners belachelijk maken. Ter wille van de sensatie en de leesbaarheid wordt Texel ex tra slecht afgeschilderd. Het verband tussen alle narigheid wordt, niet aangestipt: xlaat slaan dat men schrijft over de oorsprong en de ontwikkeling van het toerisme. Van een blad als Elsevier valt nauwelijks te verwachten dat het zal opmer ken dat het toerisme uit de hand kon lopen doordat winkeliers en horeca-ondernemers jarenlang gewoon hun gang konden gaan, ieder voor zich Men laat ze liever klagen en stelt dat met de aanlegyvan de Pontweg Texel ontsloten werd voor iJfkTïmtssatoeris- me, of dal met de afschaf fjj^Ê'an het slui tingsuur een fatale knieval werd gemaakt). VOORBARIG Heel anders is het verhaal van Cri Stel weg in Avenue. Na vele jaren bracht ze opnieuw een bezoek aan het eiland en daarvan geeft ze haar ervaringen weer. „Het weerkomen na lange jaren op zo'n plek is een riskante zaak: stel, je vindt er alles onherstelbaar, on herkenbaar gewijzigd. Dat soort ervaringen maakt maar nodeloos oud, en bitter"Ge lukkig vindt^ze alles terug zoals ze het zich herinnerde, zelfs een duinpan bij De Koog bleek er nog te zijn. We weten niet hoe oud Cri Stelweg is, maar haar ervaringen moeten zeker tien jaar oud zijn. En om dan te stelten dat Texel in die tijd nauwelijks veranderd is, al vind je een duinpan en andere bekende plekjes te rug, Hjkt ons wat voorbarig, zoals ook haar opmerking dat de TESO-boot de auto's in twee lagen vervoertT.E. In de aflevering van vorige week van Ei seviers Magazin is er nog eens op gewezen (zij het op een onsympathieke manier): het toerisme brengt een hoop narigheid met zich mee. Vrijwel iedereen op Texel kan hierover meepraten. Het zijn vele kleine ervaringen, die een heel beeld vormen van de invasie, die dankzij de vakantiespreiding al ruim vijf maanden per jaar duurt. Wat zou er gebeu ren als iedereen in de gelegenheid was om overal tegelijk bij te zijn en te zien wat de invloed van de grote groep „vreemden" is? We weten het niet. Wel is duidelijk dat steeds minder mensen de drukte als prettig ervaren. Om een voorbeeld te geven noemen we hieronder een aantal gevallen op welke ma nier wij met het toerisme in aanraking kwa men: maandagochtend naar de markt geweest, we wilden een stukje kaas kopen, maar toen we eindelijk met veel moeite bij de betreffende koopman waren werd dui delijk dat we nog wel een half uur op onze beurt moesten wachten. we gingen even kijken bij de „show schapen" van de middenstand. Bij de hok ken werden we ruw opzij gezet door een filmende buitenlander. Het was te warm om te protesteren. later bijna tien minuten op de Akenbuurls- weg staan wachten voor we redelijk vei lig de Pontweg konden oversteken. vol verbazing op de Pontweg gereden: reel Werk regelmatig pleegt op het ge meentelijk budget wordt opgemerkt dat het uitgavenniveau van de Slichting niet ongunstig afsteekt bij andere onderde len van de gemeentelijke huishouding. Uit de jaarrekening van de Stichting ontleenden we nog de volgende gege vens: Verreweg de grootste posten zijn de muziekschool (raming 1973 ƒ87.500, en 1974 ƒ97.812,de jeugd- en recre- atieconsulent (raming 1973 ƒ50.500. en 1974 ƒ63.060,en de sportvereni gingen (raming 1973 en 1974 ƒ22.500, De totale raming van 1973 betekende ten opzichte van het jaar ervoor een stijging van 15%. De raming voor dit jaar betekent een verhoging van 11,2%. Dank De heer Oskam besluit zijn verslag als volgt: „De verslagperiode was voor de stichting er een van grote aktiviteit; vele ontwikkelingen werden in gang gezet, andere met succes vervolgd. Een woord van erkentelijkheid en hulde je gens de vele tientallen bestuurs- en commissieleden, die steeds weer bereid zijn zich in hun vrije tijd voor dit werk in te zetten zonder dat hier enige ver goeding tegen over staat (het Centraal bestuur wees in de verslagperiode de mogelijke uitkering van presentiegeld af!) is hier ter afsluiting van dit verslag zeker op zijn plaats". het ene moment werden we gesneden door waaghalzen die in binnen- en buiten- bochten inhaalden, het andere moment moesten we op de rem staan om auto's te ontwijken die met 20 kilometer per uur voortkropen. m een café een vechtpartij meegemaakt tussen enkele overkanlers. Ze kregen ru zie over iets onduidelijks. Het ging er on aangenaam agressief aan toe. op de redaktie talloze klachten gehoord over geluidshinder 's nachts. Er schijnt een groepje jonge toeristen tot 's och tends een uur of vijf door Den Burg ge trokken te zijn als of het luilak was. bij de politie informatie gekregen over de ongelukken. Er gebeurt elke dag wel iets. De afgelopen week zijn zekei acht wagens total loss gereden gesproken met een horeca-ondernemer Hij klaagde over de slechte bezetting tij dens de bouwvak. Zijn hoop was geves tigd op de Duitse vakanties, die 21 juli beginnen. in het Duits aangesproken„Willst du Hasj kanfen?". We schakelden niet snel genoeg over op de taal van onze buren, waarna de vraag in het Engels iverd her haald. We hebben nors in het Neder lands geantwoord. met de hond in de Dennen gewandeld op verschillende afgelegen zandpaden driemaal een auto tegengekomen, gevuld met jonge mensen (geen invaliden of bejaardenHet was ons een laadsel hoe ze daar kwamen. op de Stenenplaats was de enige bekende J R. met zijn hondje Verder waren er alleen patat etende kinderen en grote gezinnen die slenterend tussen de au to's, op zoek naar vertier voor hun dren zende kroost. bij groot kruidenier in Den Burg vrij dagmiddag boodschappen gedaan. Zater- WIELSPOREN OP VALHELM Dikke wielsporen stonden op de val helm van een uit Breda afkomstige toe rist, nadat deze in de nacht van woens dag op donderdag met zijn meisje ach terop zijn brommer werd aangereden op de kruising Kogerstraat-Witte Kruis- laan. De jongen liep vermoedelijk een hersenschudding en/of shock op; hij wist zich van het gebeuren niets te her inneren. Zijn vriendin werd licht ge wond aan handen en knieën. In verband met het ongeluk, zoekt de politie naar een in slechte staat verkerende, licht blauwe wagen, waarschijnlijk van het merk Vauxhall, die na het ongeval is doorgereden. De Zundapp die laatst van een Am sterdamse jongen in Den Burg werd ge stolen, is dinsdagmiddag in de Molen straat gesloopt teruggevonden. Carbu rateur, uitlaat en tank waren er vanaf gehaald. Het aantal gestolen en daarop gesloopt teruggevonden brommers stijgt onrustbarend. De politie heeft inmid dels een vermoeden wie de daders zijn. Niet veel bleef over van de Citroën en de Opel-bestel, toen de eerste dins dagmiddag op de Oosterenderweg geen /oorrang verleende aan de op de Laag- waalderweg rijdende Opel, bestuurd door een 54-jarige Hilversummer. Texe laar nog Hilversummer raakten bij het ongeluk gewond. dagochtend weer en het grootste gedeelte van de gangbare artikelen was uitver kocht. bij Texelse bakker brood gekocht ('s mor gens vroeg want 's middags kan je als Texelaar op een houtje bijten; hel brood is totaal uitverkocht). Vooi werkend deel van de bevolking is inkopen doen een kwestie van mazzel. Deze notities uit het dagboek van uw ver slaggever zal vrijwel iedereen kunnen ma ken. Ze geven ons een deprimerende indruk van de betekenis van het toerisme. Natuurlijk heeft het toerisme ook positieve kanten. Het isolement van het eiland wordt erdoor opgeheven, en veel vermoeide stede* lingen kunnen hier eindelijk de verdiende frisse lucht happen. We vragen ons af of dit met zo'n versto ring van het dagelijks leven van de gemeen schap moet samengaan. Worden we niet een beetje zoetgehouden met de slogan: „toerisme brengt werkgelegenheid" terwijl het me rendeel van de opbrengst voornamelijk naat een kleine groep vloeit en de nadelen rijke lijk. over de hele bevolking uitgesmeerd wor den? Laten we niet veel te grote aantallen toe risten tegelijk toe. zonder daarvoor behoor lijke opvangmogelijkheden te hebben? Moe ten we niet veel meer rekening gaan houden met de eigen bevolking? Moeten we niet al les gaan doen om de hele ontwikkeling in gezamenlijke handen te krijgen, in plaats van af te wachten wat deze of gene onderne mer van plan is om meer toeristen te lok ken? Vragen, vragen, vragen. Wie had dat ge dacht, zo'n 20 jaar geleden, toen het toeris me moeizaam op gang begon te komen. T.E. Het nationaal Nederlands Circus Toni Boltini komt weer naar Texel Volgen de week donderdag in alle vroegte steekt de vele meters lange karavaan per Texels Eigen Stoomboot Onderneming het Marsdiep over voor een vijfdaags bezoek aan ons eiland De TESO heeft het er maar druk mee. Teneinde om half zeven haar eerste dagelijkse portie over te kunnen zetten, begint zij al om kwart over vier, half vijf de eerste circusklanten met hun paarden, pony's, lama's olifanten, kamelen, varkens, ijsberen en wat dies meer zij, het water over te helpen. Men schat dat er zo'n vier volle boten mee gemoeid zijn. De enkele honderden wagens tellende stoet zet zich daarna in beweging richting Nikadel te De Koog, waar de mobiele dierentuin, het restaurant en de keukenwagen een plaatsje krijgen en waar de masten zullen worden opgezet, het tentdoek uitge- vouwen, de piste uitgeklapt. De openingsvoorstellingen vinden plaats donder dagmiddag om drie uur en donderdagavond om acht uur. Deze tijden worden ook aangehouden op de andere vier dagen (vrijdag tot en met mandag). Voor de voorverkoop van toegangsbewijzen kan men terecht bij alle VVV-kantoren op Texel. Een rigoreuze vlucht over sloot maakten donderdagochfc tegen vijven drie Duitse jong met hun Audi. Rijdend over Hoofdweg richting De Waal, h den zij bij de Limietweg de bo naar links moeten nemen, m in plaats daarvan reden zij int zeer hoge snelheid rechtdoor, t gen over de sloot heen en belas den in het struikgewas, daai enkele struiken en bomen ven lend. De jongens kropen heelht de auto uit en belden aan bij mietweg 1. De politie trof I daar aan tijdens haar surveillai De 21-jarige bestuurder mees 16 pilsjes te hebben gedronken weekend 27 en 28 juli 1974 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 10.45 en 18.00 uur 's Zondags 10.45 uur: kinderopj „De Witte Burcht", Molenstraat Duitse Mis: zondag 19.30 uur donderdag 19.30 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.30 uur Duitse Mis: zondag 10.45 uur woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag: 9.00 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur Oosterend: zondag 10.15 uur Oudeschild: zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.45 en 19.01 Duitse Mis: zondag 9.00 uur Zondag 28 juli 1974 HERVORMDE GEMEENTE! Den Burg 10 uur ds. J. H. G. Eg| van Emmen De Cocksdorp 10 uur Eerw. h« Loerakker. Kinderoppas in het gebouw en dienst ontmoeting van gasten 19.30 uur Zondagavondzang, s zang met dagsluiting en medewt van gasten, koffiedrinken aldaar. Den Hoorn 9.00 uur Cand. J. Bru 10.30 uur Cand. J. Bruin 10.30 uur Kindemevendienst i kerk. De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra 10.30 uur ds. Hoekstra Tijdens beide diensten kind® in „De Schuilhut". Na de dienst»van 10.30 uur drinken in „De Schuilhut". 19.30 uur ds. Douwes, jeugddie De Waal 10.00 uur ds. Kalkman Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindemevendienst. Maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur zangdienst Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE GEMEEN in de Ned. Hervormde kerk Oosterend 11.15 en 16.30 uur: dien Woensdag 31 juli Oosterend 19.00 u. ds. M. J. van( van Enkhuizen, in de Herv. ker GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9,00 uur ds. Douwes 10.30 uur ds. Douwes (Tijdens beide morgendiensten dercrèche achter de kerk). 19.30 uur ds. Dethmers, uit Sen Oosterend 9.45 uur Dhr. Z. Baak van Amstelveen. 19.30 uur Dhr. Z. Baak GEREF. KERK (Vrijgemaafc in de Doopsgezinde Kerk Den Burg 10.45 en 16.00 uur Dien Woords. DOOPSGEZINDE GEMEEN! Den Burg 9.30 uur ds. C. A. Schip van Den Helder. Kerkbusje Hoorn. JEHOVAHS GETUIGE (Bijeenkomsten in Rode Kruis-g< Jonkerstraat, toegankelijk voor 18.30 uur, thema: „Rein blijven de dienst van God". 19.30 uur, thema; „Wat u verde doet - Predik"! Matth. 10 7.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2