Harmonie voert boventoon in werk van Nel Brouwer-v. Goor Bootje voor bijdrage Keddingsmij. ontvreemd Autoglansverkoper vermoedelijk oplichter Schietoefeningen Zeegat van Texel Focus in Sarasani Ongelukkige finale bracht „Athena" geluk Pak slaag na ongeluk Sleeds meer publiek hij raadsvergaderingen Dealer verkocht LSD tijdens folklore Zevendedagsadventisten houden verkoping Voorgesorteerd op Pontweg Dokter bij ongeval (02220) 2011 Geld voor Pater Witte Verdwaalde kat Nieuwe wachtmeester in Den Burg Aanrijding gemeld Voorrang Vakantiespreiding brac Duitse invasie op Texi 'n Wethouclersverkiezing Jong en fris maar zeer volwassen is het werk van de 72-jarige mevrouw Nel Brouwer-van Goor uit Zandvoort, dat tot en met vrijdag, 9 augustus in de expositieruimte van het raadhuis te bezichtigen is. De 74 aquarellen en schil derijen getuigen van enorme harmonie, tonen lijden en het uitzicht op verlos sing, ademen het karakter van hun schepster. Het thema van de meeste voor stellingen is de nostalgie en de vergankelijkheid, maar alle hebben iets positiefs, iets juichends .Aangrijpend is de tulp in drie levensfasen: de jeugd, zoekend en vaak onzeker, de mens op middelbare leeftijd, inwendig strijdend, en de ouderdom, die een stukje waarheid gevonden heeft, een stukje vrede. 11 Na een werkzaam leven in gezin en onderwijs kreeg mevrouw Brouwer op 57-jarige leeftijd van haar man een schilderskist met de opmerking. ,,Nu moet je maar iets voor jezelf gaan doen". Tot die tijd had haar belangstel ling in de schilderskunst zich slechts geuit in het bezoeken van tentoonstel lingen. Zij kwam in kontakt met het werk van Henk Koekoek uit Amster dam, lid van de „Onafhankelijken". Hij werd gedurende drie jaar haar leer meester. Al snel ging de voorliefde van mevrouw Brouwer uit naar de aquarel. Twee jaar geleden nam zij deel van een kursus modeltekenen bij de Haarlemse kunstschilder Frans Funke. Het heeft lang geduurd eer mevrouw Brouwer overtuigd was van haar eigen kunnen. Als zij een werkstuk had vol tooid, verdween het rap in map of kast. Op aandringen van familie en vrienden exposeerde zij vier jaar geleden met haar werk in het gemeenschapshuis te Berkel-Enschot. Dankzij de uiterst po sitieve reakties die zij daarop ontving van een aantal kunstkenners, haalde zij haar werk weer te voorschijn om ook anderen te laten genieten van haar kunstwerken. Mevrouw Brouwer trekt er niet vaak op uit met ezel en pastel. Wanneer zij iets ziet, legt zij het vast in haar ge heugen, stelt zich thuis op 't onderwerp in en brengt het op het doek, deels door eigen gevoelens vervormd. Met moeite staat zij haar werk af. In alle liggen voor haar en haar kinderen min of Uit het strandpaviljoen bij Paal 9 van Vlaming is het bootje waarmee ge collecteerd wordt voor de K.N.Z.H.R.M. ontvreemd, zo werd zaterdagavond ge meld. Het bevatte tamelijk veel klein- -geld. Een Texelse transportondernemer heeft bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke oplichterij. Hij had voor een fors bedrag autoglans gekocht van een vertegenwooriger. Toen hij infor matie inwon over de verkoper, bleek dat deze eerder o.a. in Hoogwoud be trokken was bij de oplichtingszaak. De Texelaar heeft toen onmiddellijk het reeds afgegeven betalingsbewijs ge blokkeerd en de politie ingelicht. Ligging sohietterrein C 52°52,5 'N- 4°42,8 E. In het tijdvak van 5 t'm 9 augustus zullen, op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur, van bovengenoemd terrein schiet oefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie De onveilige afstand is tot 14000 m. Focus een van Neerlands bekendste popformaties geeft vrijdag een con cert in Sarasani. Het optreden begint om half negen, de entreeprijs bedraagt ƒ10,Kaartverkoop aan de kassa op vrijdagavond, vanaf zeven uur. Voor dit optreden onderbreekt Focus, met de befaamde solisten Thijs van Leer en Jan Akkerman, een toemee. De komen- derland alleen nog een bezoek aan de maand brengt het gezelschap in Ne- Sneek en Heeihugowaard. Mevrouw Nel Brouwer-van Goor voor haar meest geliefde aquarel: de schilders kist, die zij op 57-jarige leeftijd van haar man ontving. meer dierbare herinneringen. Zo schil derde zij een bos bloemen, die zij ont ving bij het overlijden van haar man. Een brokje verleden toont de compo sitie van pijpenstandaard, tabakspot, vaas en prentenalbum. Mevrouw Brou wer: „En hier heb ik dan ook ge droogde bloemen bij gedaan.. A. V. De ongelukkig afgelopen finale om het wereldkampioenschap voetbal bracht handwerk- en hobbyclub „Athe na" uit Oudeschild geluk. In de „Wor stel tent" had men voor de wedstrijd een pool gehouden. Niemand had echter een Oranje-nederlaag voorspeld, zodat men met de opbrengst bleef zitten. Het be drag, ruim 20,heeft men toen aan de Oudeschilder vereniging geschonken. POLITIEBERICHTEN In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 02.00 uur, botste een Duitse wagen in Oudeschild tegen een schuur cn een hek aan de De Ruyterstraat. Een passerend groepje (vermoedelijk Texe laars) zag het gebeuren. De Duitse in zittenden kreeg een flink pak slaag en de wagen werd beschadigd. De politie heeft een vermoeden wie de hardhan dige rechters waren. Bij De Cocksorp vond zaterag een vermeend geval van mishandeling plaats. Een jongeman (21) uit Warns- veld zat langs de dijk te vissen met zijn jongere broer. Deze wierp zijn hengel uit, terwijl een bootje met sportvissers passeerde. Het lood ging rakelings langs het scheepje. De vissers brachten het terug naar de Warnsvelder vissers, die nogal opgewonden reageerden. Hierop kreeg de 21-jarige enkele oorvijgen. Bij de politie wilde hij aangifte doen van mishandeling. Zijn vader vond het over dreven, zodat het bij loos alarm bleef. Een opgewonden klant zorgde zater dagochtend voor veel onrust in een bak kerswinkel in Den Burg. Hij weigerde het bestelde te betalen. Vervolgens richtte hij schade aan toen hij zijn drei gement de hele zaak kort en klein te slaan begon waar te maken. Ook de winkelbediende liep klappen op. waar bij zijn kunstgebit werd vernield. De politie ontfermde zich over de amok- maker. Hij bleek niet toerekenings vatbaar. In een brief aan de gemeenteraad maalkt het gemeentebestuur melding van het bezoek aan de raadsvergaderin gen. Hoewel de aantallen laag zijn, kan gesproken worden van een stijging. Vanaf 18 juni 1970 werden de vergade ringen 's avonds gehouden. Het gemid delde bezoek was in dat jaar 25 perso nen. In 1971 kwam het publiek in nog kleineren getale opdagen: gemiddeld 22 per vergadering. Daarna werd het meer: 1972 31 bezoekers en 1973 36. Elk jaar heeft zijn uitschieters. Toen op 25 januari 1972 de autorally werd besproken, kwamen er 118 belangstel lenden. De moeilijkheden binnen het college van B. en W. (5 februari 1973) trokken 120 bezoekers. De behandeling van de begroting ligt slecht in de markt in 1972 kwamen hiervoor 6 personen, in 1973 waren het er 4 Na een tip van een verbaasde voor bijganger werd woensdagmiddag om streeks half 5 in Den Burg de 19-jarige inwoner van Nijmegen J. G. B. aange houden. De jongeman verkocht tijdens de folklorefestiviteiten LSD. Naar aan leiding van zijn aanhouding kwam el ders in het land een grootscheeps on derzoek op gang. De speurtocht is nog niet afgelopen en heeft in Utrecht even eens tot een aanhouding geleid. Een uur later werd eveneens na een tip een auto aangehouden, waarvan en kele inzittenden in het bezit waren van soft en hard drugs. C. M. C. uit Zaan dam, een militair, werd overgeleverd aan de marechaussee in Den Helder, omdat hij een grote hoeveelheid hasjies bij zich had. De Hilversummer V. d. B. had voor eigen gebruik en voor verkoop onder andere de volgende middelen in zijn bezit: opium, cocaïne, heroïne en LSD. Het onderscheid tussen soft en hard drugs wordt gemaakt naar werkings kracht cn gevaar. Er is dit jaar een on rustbarend grotere hoeveelheid zware verdovende middelen op het eiland, niet alleen voor gebruik, maar ook voor han del. Het onderzoek naar aanleiding van de genoemde aanhoudingen gaat dan ook nog door. De Zevendedags Adventisten zijn voor het vierde jaar op Texel en houden er de komende donderdagen een grote huis-aan-huis-verkoping ten bate van melaatseniwerk en andere medische ar beid in de Derde Wereld. Gisteren be gonnen zij hun aktie en verspreidden een stencil, waarop zij de Texelaars onder meer (opnieuw) kennis laten ma ken met het doel waarnaar de Adven tisten streven. „Wij komen niet aan andere kerken, we vallen geen kerken af. We trekken geen mensen uit de ker ken. We werken niet aandringerig of agressief. We willen graag met de men sen over God en over Christus praten". Tevens zal men kennis kunnen maken met het blad „Houvast", waarop men zich tien maanden lang kosteloos kan abonneren. Verder met drie eveneens gratis schriftelijke kursussen: „Gezond heid is levensgeluk", „Bijbelse Archeo logie" en „Eenvoudige Bijbelkennis". Het blad dat tijdens de huis-aan-huis- aktie te koop zal worden aangeboden, geeft een overzicht van wat er met de opbrengst gedaan wordt. We hopen, dat u dan even tijd hebt voor God", aldus de Adventisten. Een hersenschudding liep een 17-ja- rige jongen uit Tuitjenhom op, toen deze zaterdagavond met zijn bromfiets op de Pontweg voorsorteerde om de Pelikaanweg in te slaan. Een hém ach teropkomende Texelse automobilist kon hem niet meer ontwijken. De Zündapp werd zwaar beschadigd. VEEL BELANGSTELLING VOOR 50 KM OP PONTWEG De aktie voor 50 km op de Pontweg, die is georganiseerd vanuit jeugdher berg „de Eyercoogh", heeft veel belang stelling en steun. Nadat vrijwel alle bewoners tussen de zijwegen 7 en 11 het verzoek aan de gemeente hadden ondertekend, bleken ook de meeste be woners langs de Rozendijk, die dikwijls van de Pontweg gebruik moeten maken, bereid de aktie te ondersteunen. Men heeft al meer dan 60 handtekeningen. De aktievoeders hebben nu besloten op grotere schaal aan het werk te gaan. Wie zijn belangstelling voor de aktie kenbaar wil maken en het verzoek aan de gemeente om tussen de zijwegen 7 en 11 een maximumsnelheid van 50 km in te stellen, wil ondertékenen, kan hiervoor terecht op jeugdherberg „De Eyercoogh", gelegen aan de Pontweg. Bel voor medische hulpverlening bij verkeersongevallen: (02220) 2011 artsen alarmcentrale. De ongeveer twee jaar oude aktie voor Pater Kees Witte's ziekenhuis in Kenya gaat nog steeds door. De Texelse afdeling van de LTB (Land- en Tuin bouw Bond) maakte vorige week een bedrag van 634,29 over, hetgeen het saldo op ƒ4.152,77 brengt. Het reke ningnummer van de aktie Ziekenhuis Pater Witte, p'a Texelse Courant, Park straat 10, Den Burg, is: 3625.35.035 Rabobank Den Burg. In dierenpension Ellen vertoeft mo menteel een zwarte kat met een wit vlekje op zijn kop. Het dier werd op de Emmalaan gevonden. De eigenaar wordt verzocht de vondeling zo spoedig moge lijk te komen afhalen. De groep Texel van de Rijkspolitie heeft een mutatie ondergaan. De heer Diephuis is vervangen door dé heer R. H. M. Kuulkers (25). Het is de tweede standplaats van de heer Kuulkers. Voorheen was hij in Hoogwoud gesta tioneerd. Wachtmeester Kuulkers zal voorlopig in Den Burg dienst doen. Vorige week woensdagnacht wer de kruising Kogerstraat-Witte K,r laan een uit Breda afkomstige b fc fietser aangereden. De wielsporen de auto, waardoor hij werd aangen stonden op zijn helm. De bestut van de wagen, een Texelaar, heeft inmiddels gemeld. Hij was die® nacht nog naar het bureau gegaan, vond daar alles afgesloten (het on| gebeurde erg laat). Hij besloot dienstdoende agent niet thuis op te ken, maar later overdag naar het reau te gaan. Met al die ongelukken de laatste raakt de reddktie wel eens de kwijt. Zo vermeldden wij 26 juli d; Citroën op de hoek Oosterender-L j waalderweg geen voorrang verle r aan een Opel-bestel. Het omgeke j] was het geval. De Opel gaf geen rang, hetgeen hij wel had moeten omdat de Citroën op de Oosterende reed (een voorrangsweg). TESO HAD DRUK WEEKEND De vakanties in Nordrhein-Westl r; zijn begonnen. Een grote groep trekkende bouwvakkers werd afg door een even groter groep merem Duitse vakantiegangers. Vrijag en terdag werden totaal 4523 wagens gevoerd, terwijl er 4520 op het ei kwamen. Het aantal „vreemde" vv» op Texel bedraagt nu 8297. Vorig om deze tijd waren dat er 6509, het n de vakantiespreiding goed illustree De wachttijden liepen behoorliji en zowel in Den Helder als op 1 ontstonden lange rijen wacht m] auto's. Vrijdag was het op Texel drukst. Afgevoerd werden 2444 wa« ar Ze vormden een rij tot voorbij Amaliaweg. De wachttijden liepen w tot 4 a 5 uur. De TESO-boten hebbc gehele dag gependeld. De aanvoer droeg 1621 wagens. De laatste boot 0 nagenoeg vol om 23 15 uur van 7 3 Bascuulbrug Zaterdag was de drukte nog veel ter. Vanaf de eerste boot (5,12 uur Den Helder) moest er gependeld 1 den. Om 10 over 12 's nachts gin J laatste boot, zo goed als vol. In tussentijd werden 2899 auto's Texel gebracht: 2079 maakten er p! voor. De wachttijden liepen op tot 7 uur. De rij wachtenden in Den Hc strekte zich uit tot de grens van de bouwde kom: gedurende emge stonden de achterste wagens in buurt van de nieuwe bascuulbrug. wij het toekomstige college niet als een afspiegelingscollege, maar meer als een programcollege. Hoewel wij deze gang van zaken betreuren, menen we dat de fraktie, gesteund door bestuur en hope lijk door leden en kiezers, juist heeft gehandeld. We hopen de komende 4 jaar op basis van ons werkprogramma op constructieve wijze de Texelse belan gen in de gemeenteraad te kunnen die nen. „Toen men vermoedde dat Dros door het Pakt niet geaccepteerd zou worden, werd binnen de fraktie beslo ten dat geen der andere leden een eventuele benoeming zou aanvaarden. T. v.d. Heerik was hiermee solidair en weigerde op de verzoeken van S C F. en Pakt. De S.C.F. noemden dit een star, J. NAUTA ,,geen ervaring" consequent standpunt. Naar mening van het Pakt plaatste Texels Belang zich door haar onverzoenlijke houding bui tenspel. Tijdens gesprekken, die wij na de uit reiking van de commumqué's met de verschillende partijen en groeperingen hadden, werd nog veel interessante toe lichting verschaft. De heer L. Weijdt: „Er is getracht ons dingen op te leggen. Ik steun geen der kandidaat-wethou ders". Overigens onderstreepte Weijdt dat Texels Belang het college construc tief zal begeleiden. De plaatselijke groe pering zal elk voorstel „waarmee het belang van Texel gediend is" onder steunen. „De aanvallen op Dros zouden op het hele college moeten slaan. Dros is een moeilijk man, voor zichzelf en voor een ander, maar zeer rechtlijnig en betrouwbaar, hij komt zijn beolftes na. Ik ben ervan overtuigd, dat zijn werk kracht gemist zal worden", aldus Weijdt. Onervaren De heer T. v.d. Heerik, directeur van de Rerecreatiestichting en tevens raads lid voor Texels Belang zei kandidaat J. Nauta met te zullen steunen. Hij vond hem te onervaren in gemeentelijke be stuurszaken, zoals hij het evenmin goed vond toen Dros zonder ervaring als gemeenteraadslid tot wethouder werd gekozen (8 jaar terug). Van den Heerik had duidelijk weinig bewondering voor wat er gebeurd was ten aanzien van de portefeuille-verdeling. Het Pakt heeft het volgende voorstel ingediend: Pakt - welzijnsonderwerpen (o.a. sociale zaken, culturele zaken, onderwijs), S.C.F. - recreatie, werkgelegenheid, WD - ge meentewerken, openbare werken. De voorgestelde verdeling van de S.C.F. wijkt hiervan niet af. Van den Heerik meende dat de verdeling een zaak is van wethouders en burgemeester en dat mr. Sprenger van die voorlopige ver deling niets weet. Met veel nadruk stelde de Texels Belang-fraktie, dat de kring van de werknemers onvoldoende gewicht krijgt in de huidige verdeling van wethou derszetels (de wethouders: 3 onderne mers, 2 Jonge Ondernemers). Men uitte zijn verbazing over de houding van het Pakt en vroeg zich af waar de invloed van de vakbonden was gebleven. Van den Heerik: „De werknemers binnen het Pakt hebben zichzelf een brevet van on bekwaamheid gegeven. De Christelij- ken zagen dit niet zo zitten. Daar meen de men dat de tegenstelling werkge vers-werknemers niet zo nadrukkelijk in de gemeentepolitiek speelde „en als het fout gaat is er altijd nog de raad om te corrigeren", aldus C. Koorn. C.D.A. De Samenwerkende Christelijke Frakties (A. Rienstra, C. Koorn, J. Witte en kandidaat-wethouder J. Nauta) wa ren met het Pakt van mening, dat zowel aan het kriterium van afspiegeling als de eis van gegarandeerde samenwerking was voldaan. De Christelijke frakties besloten pas na de verkiezingen tot een nauwe samenwerking. Men beschouwt het als een goede aanzet om in de verre toekomst tot een Christelijk Democra tisch Appèl (CDA) te komen, terwijl het op korte termijn veel praktische voor delen heeft. Achterban De vertegenwoorigers van het Pakt, D. Welboren en F. Blanken konden geen toelichting geven op de bezwaren bin- 1* ilo U 1. J WESTDORP ruime ervaring nen het Pakt tegen de heer J. C. I Deze richten zich niet tegen hem soonlijk, doch tegen zijn beleid als houder. Omdat de afspiegelingsgeda consequent was doorgevoerd, vond een vergelijking met vier jaar gele toen het Pakt vanwege het naaktst uit de boot viel, niet mogelijk. De f tieleden van de progressieve combu zagen medewerking met de WD ii toekomst wel zitten, ondanks de verschillen in de programma's en gangspunten. „De achterban zal kritisch volgen", aldus de vertel e woordigers. De verhouding tussen Pakt en de VVD moet men volgens los zien van de landelijke (grote) tq je stelling tussen VVD en progressie Gemeentelijk kunnen de partijen eli wel vinden. „Het is ingebouwd in afspiegelingsidee". We vroegen Pakt-fraktieleden nog of met het aanvaardbaar" dat jegens J. C. I n werd uitgesproken, niet werd vooi P( gegaan aan de ruim 400 stemmen, de wethouder tijdens de verkiezii 1C verkreeg. Men antwoordde dat 5/< en Texels Banlangstemmers niet opin gestemd had (aldus D. Welboren) er de wethoudersverkiezing een pers m lijke zaak van de raadsleden is. tr 'fc In september zal, naar alle w jdc schijnlijkheid, gestemd worden zoal partijen cn groeperingen hebben sproken. Pas dan is het nieuwe co! q officieel bevestigd en wordt binnei mi en VV. de definitieve portefeuille- deling vastgesteld.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2