Mogelijkheid wijziging „Krimplan" aanwezig 5000ste bezoeker in het Agrarisch Museum Kotary-jongeren houwen blokluit voor Hartimeiis „De Telegraaf' niet correct Hartaanval in zee Verdwaalde katten Geslaagd ,_y rs^pagsigjga Kettingbotsing op Pontvveg Politieberichten Duitse TV filmt slechtweerrecreatie LANDBOUW en VEETEELT Het overwaaien van spuitmiddelen De oogst van pootaardappelcn Stekelbestrijdin» üy; V De ontwikkeling en ontsluiting van het bestemmingsplan „De Krim" wordt tegengehouden door een bezwaarschrift van de Jonge Ondernemersorganisatie. Deze impasse is in het nadeel van de N.V. Newomij. en de Exploitatie Maat schappij „De Krim". De driepartijen-overeenkomst tussen beide maatschap pijen en de gemeente kan geen doorgang vinden. De Jonge Ondernemers heb ben geen bezwaar tegen de recreatieve ontwikkeling van het gebied, maar heb ben bepaalde bezwaren tegen de volgens hun achterhaalde opzet van het plan. Nadat de J.O.T. in april vorig jaar te kennen gaf het beroepsschrift terug te willen trekken indien aan bepaalde voorwaarden was voldaan, stelde het ge meentebestuur zich op het standpunt dat het bestemmingsplan niet onaantast baar was. Het overleg in deze is thans zo ver gevorderd, dat B. en W. de gemeenteraad kunnen vragen goedkeuring te hechten aan het op gang brengen van een procedure tot wijziging van het bestemmingsplan „De Krim", dat in 1972 werd vastgesteld. De J.O.T. stuurde de B.V. Newomij. een door de N.V. Grontmij ontwikkeld plan, waar de organisatie aan toevoeg de, dat het beroepsschift bij de Kroon teruggetrokken zou worden als een wij ziging zou worden ingevoerd die glo baal overeenkwam met het toegezonden plan. De Newomij. berichtte daarop de gemeente voornemens te zijn een flinke lap grond (ruim 43 ha) in eigendom over te dragen aan de EMK. Men had ver nomen dat uitslag over het beroeps- schrift eerst eind 1974, begin 1975 te verwachten was, en dat niet mocht worden uitgesloten, dat met de hele gang van zaken nog enkele jaren ge moeid zouden zijn. Beide maatschap pijen richtten daarop een verzoek aan de gemeente mee te ".villen werken aan een wijziging van het Krimplan. De Jonge Ondernemers hebben in middels hun bcroepsschrift ingetrok ken. „Wij hebben kennis genomen van de aanvullende overeenkomst behoren de bij de overeenkomst van april 1972 inzake de ontwikkeling en ontsluiting van het bestemmingsplan De Krim en waarin de belanghebbenden verklaren, de intentie te hebben om tot een gewij zigde planopzet te komen. Deze voorge nomen gewijzigde planopzet, die ons in ziens in voldoende mate de huidige in zichten op het gebied van de recreatie en het landschap tot uitdrukking brengt cn het vertrouwen dat partijen deze ge wijzigde planopzet inderdaad zullen rea liseren, heeft ons doen besluiten het be roepschrift bij de Kroon in te trekken". Inmiddels is een procedure, het voor gestelde overlegschema tussen de drie betrokkenen, ontworpen. Blijkens dit OOSTERND De uitstekende relatie tussen de familie Daalder van de „Bar- timeushoeve" bij Oosterend en de afde ling Texel van de Rotary is opnieuw op stoffelijke wijze uitgedrukt. Bij de ope ning van de boerderij voor blinde en slechtziende kinderen zorgde men voor fraai tuinmeubilair en ditmaal heeft 'n groep jongeren een blokhut gebouwd op het terrein van de voormalige boerdeij „Nooderbuurt". De jongeren, een inter nationaal gezelschap, waren veertien dagen op het eiland Naast een aantal bezigheden waarbij ze het eiland beter leerden kennen, hebben ze in veertien dagen een fraai bouwsel gerealiseerd. Op de foto ziet men de hut, waarvan de dakbedekking nog moet worden aange bracht De uitwisseling van jongeren uit Nimès (Fr Westmalling (Eng.), Dortmund (Dts.) en Texel kwam tot stand via de familie Westerman uit Dortmund die de gerestaureerde boer derij in De Westen bezit. De familie Westerman is lid van de Rotary afde ling Dortmund-Westentor. Dit jaar heeft men voor het eerst een uitwisse ling georganiseerd; doel ervan is het kontakt tussen jongeren uit verschillen de landen te bevorderen en ze kennis te laten maken met bepaalde gebieden in het buitenland. De verblijven bij de buitenlandse afdelingen moeten een zinvol tintje krijgen. In het kader daar van werd de blokhut bij Bartimeushoe- ve gebouwd. Het ontwerp van de fraaie blokhut is van architekt Alkema, lid van de afde ling Texel van de Rotary De kosten van het materiaal nemen de afdelingen Dortmund en Texel voor hun rekening. Bij de beëindiging van het werk waren ook enkele vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de Vereniging voor blinde en slechtziende kinderen „Barti- meus" aanwezig; de heren Gaastra (ont werper van de inrichting van de hoeve) Van Haaften (penningmeester en Vette (ekonomisch direkteur). programma kan de aanvullende over eenkomst op zijn vroegst op 1 maart 1976 ter vaststelling worden aangebo den en op zijn laatst op 1 september van dat jaar. Vanavond wordt de raad gevraagd de aanvulling op de overeenkomst, die de drie betrokkenen destijds hebben ge sloten, goed te keuren. De uitvoering en het ontsluiten van het bestemmings plan zullen dan worden uitgesteld tot de wijziging van het bestemmingsplan (of een nieuw plan) gereed is. Capaciteit De gemeente stelt dat het alterna tieve plan, ontwikkeld door Grontmij, een hogere capaciteit heeft dan het oude plan. De capaciteit van het be stemmingsplan lag op 4575 personen, terwijl het nieuwe, volgens dezelfde normen berekend, komt op 5754. De gemeente wil bij voorbaat een derge lijke capaciteitsuitbreiding niet toezeg gen of in het uitzicht stellen. De EMK ontkent dat het Grontmij-plan een ho gere capaciteit heeft. ,,Lijk van man uit Noordzee opgevist" luidde donderdag de kop van een arti kel in De Telegraaf (pag. 7). De tele- graaf-verslaggever meldde, dat een Engelse trawler een lijk had gevonden op de plaats waar enige tijd geleden de KLM-helicopter neerstortte „Het schip zal naar Den Burg op het Waddeneiland Texel opstomen, om daar het stoffelijk overschot aan de politie voor identifi- katie over te geven". Het bericht was, zo vernamen wij, niet korrekt. Er was sprake van twee lijken. Het eerste werd door een helicopter van een Liberiaans schip gehaald. De kapitein van het schip had om snelle medische hulp ge vraagd omdat men een drenkeling had gevonden die er slecht aan toe was. Hij overleed voor hij bij kennis was. Men kon hem niet identificeren. Het tweede lijk was inderdaad door 'n Engels schip opgepikt. De reder wilde dat men het lichaam naar Texel zou brengen. Dit is echter hoogst ongebruikelijk. De Texel se politie waarschuwde via radio Sche- veningen de reddingboot in Den Helder. Deze voer uit om het lichaam op te pik ken en in Den Helder aan land te bren gen. Dinsdag 30 juli kreeg de vuurtoren een melding van de badmeesters bij paal 17 dat men een bootje had zien om slaan, dat daarna afdreef in de richting van paal 16 Tot nu toe is nog niets ge vonden. Er is ook geen vermissing ge meld. Een 50-jarige inwoner van Zwanen burg kreeg vrijdagmiddag een hartaan val, terwijl hij bij de Slufter aan het zwemmen was Zijn zoon merkte het op en wist zijn vader uit het water te halen. Een toevallig ter plaatse aanwe zige arts probeerde met hartmassage en kunstmatige ademhaling het leven van de man te redden, maar het mocht niet baten. De echtgenote van het slacht offer moest met een Shoe in het zieken huis worden opgenomen. In dierenpension Ellen aan de Kee- somlaan verblijven momenteel een zwart-witte kat en een drie maanden oud cypers katje. De dieren moeten binnen een week zijn opgehaald. Gistermiddag stonden drie auto's voorgesorteerd op de Pontweg om de Californiëweg in te slaan, daar schuin achter twee auto's, die rechtdoor moes ten maar er niet langs konden. Een uit Den Burg komende Duitse automobilist overzag de toestand niet zo snel en knalde tegen de achterste, eveneens een Duitse wagen op. De laatste was juist op Texel gearriveerd en maakte hele maal overstuur rechtsomkeerd naar huis, weliswaar zonder zijn pas gekoch te Opel, die volledig vernield was. De voorgesorteerde wagens bleven schade vrij, de andere twee vertoonden enige deuken. Aangehouden O. P. H. B., een boze werknemer die geruime tijd in De Cocksdorp werk zaam was, verliet vrijdag na een ruzie zijn baas. Hij nam de dagopbrengst mee. De politie hield hem wegens verduiste ring aan en ontdekte tegelijkertijd on regelmatigheden in zijn paspoort. De man is overgebracht naar Amsterdam, waar de gemeentepolitie belangstelling voor hem had. Bromfiets vernield Bij een aanrijding op de hoek Rom- melpotsweg-Klif (Den Hoorn) raakte een brommer onherstelbaar vernield en raakte een auto beschadigd Vrijdag om 20.45 uur gaf de Duitse bromfietser geen voorrang aan de eveneens uit Duitsland afkomstige wagen. Er waren geen gewonden Overlast Boltini Bewoners van De Koog hadden za terdagavond tot 2 uur 's nachts last van het circus Toni Boltini, dat zijn tenten had opgeslagen aan de Strijbosstraat. De direktie vierde een feestje en liet de geluidsinstallatie op volle toeren draaien. De politie maakte een eind aan het gerucht. Lichte schade Achteruit rijdend in de Parnassia- straat te De Koog raaikte een rode volkswagen zondag een daar gepar keerd staande VW-bus. De bus werd aan de linkerzijde beschadigd. De in de fout zijnde chauffeur verdween zonder naam en adres achter te laten. Het on geluk gebeurde in de nacht van zater dag op zondag, omstreeks kwart voor 12 Vermissingen In de Emmalaan werden in de nacht van zaterdag op zondag twee mistlam pen van een daar geparkeerd staande auto gestolen. Een wagen in de Molen straat werd van een spiegel beroofd. Twee Duitse vakantiegangers raakten gedupeerd toen in dezelfde nacht van hun volkswagen, die op een parkeer terrein aan de Ruijslaan stond, twee wielen werden ontvreemd. Diefstal Een kampeerder uit Wormer meldde zaterdag, dat uit zijn tent op „Dennen- oord" ƒ150,was gestolen. Botsing op Westerweg Maandagmiddag rond vier uur raakte een automobilist uit Woerden met zijn Simca in de berm van de Westerweg, hij gooide het 9tuur om en raakte een hem tegemoetkomende Renault uit Duitsland in de flank. Na de botsing miste de Simca, die zeker 100 km moet hebben gereden, het linkervoorwiel. De Renault was total loss. Een van de in zittende moest met behulp van kalme ringsmiddelen op verhaal komen. Auto van de weg Een inwoners van Den Hoorn reed zondagmiddag met zijn wagen het riet in langs de weg naar het strand. De auto werd licht beschadigd. „Wat kunnen kinderen tijdens hun vakantie doen als het weer minder goed is?" Met deze vraag in het achterhoofd trok een Duitse filmploeg er op uit. Resultaat van hun tocht, die naar Mid delburg, Amsterdam en Texel voerde, wordt het programma „Urlaubkinder", dat binnenkort op het Duitse 3e net zal worden vertoond. Op Texel bracht men een bezoek aan handwerk- en hobby club „Athena", ten huize van mevrouw Janssen in Oudeschild, men voer mee met de kotter TX 88, men is in „De Worsteltent" geweest en het lag even eens in de bedoeling het voederen van de zeehonden in het Texels Museum te i •D filmen. De nadruk komt in het gramma op de kinderen te liggen, bij schenken de programmamakers dacht aan de tegenstelling; lamlei* verveling-zinvol en plezierig bezig ,Het is", aldus de Duitse filmers, slist niet nodig dat iedereen met ziel onder zijn arm loopt als het onmiddellijk strandweer is". De op men die bij „Athena" werden maakt zullen naar alle waarschijn; heid ook voor de schooltelevisie wo; vertoond. Duitse gasten, die vorig jaar op Ti waren, hadden de filmploeg naar eiland verwezen, omdat hier erj unieke,- voorzieningen zijn, met na k aldus de Duitsers, de club „Athena", De Waal Donderdagmiddag, om streeks half vier, liep de Friese familie Finnema nietsvermoedend het Agra risch Museum (vroeger Wagenmuseum) binnen. Ze hadden er geen weet van dat binnen de heer F. Haarsma, de heer J. C. Roeper, Angelina Hin en enkele be stuursleden van de Stichting Agrarisch Museum met spanning zaten.te wachten op de 5000-ste bezoeker in 1974 Het werd mevrouw S. Finnema-Hesling uit Bergum. Ze werd op passende wijze ontvangen en mocht na de rondleiding door het museum een rit door De Waal maken in een open landauer. Elk jaar is het een kwestie van afwachten wan neer de 5000-ste bezoeker komt. Het zat er dik in dat het dit jaar vroeg zou zijn. Het slechte weer doet veel badgasten naar het museum „vluchten". In 1971 kon men de belangrijke bezoeker even eens begin augustus begroeten, vorig jaar was dit pas in de loop van septem ber. De Friese familie was overigens niet uit verveling of vanwege het weer naar het museum gekomen. De heer Finnema heeft jarenlang zelf een boer derij gehad en is nog steeds werkzaam in de agrarische bedrijfstak. De bezoe- Me vrouw Finnema en dochtertje bij Roeper in de landauer. kers hadden veel waardering voor tentoonstelling. Mevrouw Finnema ontving na afi een bos bloemen en een boekje over Texel. Ze was verrukt over de roe in de open landauer door De WaaL afloop werd nog het een en ander noten in de uitspanning „Rebecca' De Waal. rubriek voor- Omli-r lyilultlii' Onlangs slaagden aan de MTS te Hoorn Barend van den Berg (electro- techniek) en Gerard Huisman (bouw kunde) voor hun einddiploma. De blokhut op het erf tan de Bartimeus- hoeve. Bij 'het doodspuiten van pootaard- appelenloof moet de nodige voorzichtig heid in acht worden genomen. Het komt namelijk nogal eens voor ,dat het mid del door de wind wordt opgenomen en in het naastgelegen gewas terecht komt. De veroorzaakte schade bij Uzelf of de buren kan dan zeer groot zijn. Probeer het meest gunstige moment te krijgen en -wees voorzichtig omdat het bij het overwaaien van de spuitvloeistoffen al tijd „brandplekken" geeft. Momenteel wordt een begin gemaakt met de oogst van vroeg bespoten poot- aardappelen. Er zullen geen topop- brengsten komen, maar toch ondanks de zeer lange droogteperiode zullen zij niet tegenvallen. De lagere opbrengsten komen door een geringer aantal knollen per plant en de kleinere sortering. Afstellen rooimachines We hebben de laatste jaren zeer veel extra werk gehad van aardappelopslag- planten in bieten en snijmais. Door het uitblijven van vorstperiodes kwamen alle op het land achtergebleven knollen in een volgend gewas weer op. Daar we niet weten of we in de komende winter een vorstperiode krijgen waarbij de achtergebleven knollen zullen worden vernietigd, is het aan te bevelen om bij het rooien van de aardappelen zo wei nig mogelijk knollen op het land achter te laten Op gronden waar kluitjes een minder groot probleem vomen is het raadzaam, om onder droge omstandig heden, schudkettingen met een nauwere spijlenafstand te gaan gebruiken om verlies van kriel te voorkomen. Een kleinere doorlaatopening tussen de spij len is reeds te bereiken door de rubbe ren slangen om de spijlen te vervangen vim Gvuiiiiijjrii door slangen met een dikkere rubber laag. Een tijdje experimenteren bij het rooien kost minder uren dan opslag- planten in een volgend gewas weg te moeten hakken. Koeling van aardappelen in boxen Probeer de aardappelen zo „schoon" mogelijk in de box te krijgen, Dit be vordert het snel kunnen sorteren. Pro beer de aardappelen wanneer ze ge oogst zijn zo snel mogelijk droog te draaien. In voorgaande jaren zijn .er nog al eens moeilijkheden geweest met moederknollen die met de nieuwe ge oogste knollen in de bewaarplaats wa ren gekomen. Deze partijen waren moeilijk droog te draaien waardoor er rot in de aardappelen kwam. Omzetten van de gehele partij, nadat de moeder knollen er uitgezocht waren, was de enige mogelijkheid om de aardappelen verder te kunnen bewaren. Om dit nu te voorkomen lijkt het gewenst om de moederknollen meteen bij de oogst met extra arbeid uit de nieuw geoogste aardappelen te halen om geen moeilijk heden tijdens de bewaring te krijgen Zijn de aardappelen binnen een week niet droog dan is de kans groot dat een belangrijk deel van de schil van de knol wordt aangetast door zilverschurft. Wanneer je over het eiland rijdt met een excursie dan valt het steeds weer op dat er nog zoveel stekelss groeien Het is niet alleen op graslandpercelen waar de stekels staan maar ook op de braakliggende terreinen. Om een verde re uitbreiding te voorkomen is het noodzakelijk dat de stekels worden be streden; dat is mogelijk om ze te be spuiten met een groeistof, kort voor de 61oei, met 4 liter MCPA per ha. Zij die iets tegen chemische bestrijding hebben kunnen de stekels ook uit de grond trekken, de kosten zijn dan per ha alleen hoger J. Koolhof Dinsdag 6 augustus In het gemeentehuis begint om I adht de raadsvergadering. Op het gem. voetbalveld aan de 1 felderweg komt AZ '67 uit tegen Nederlands Militair Elftal. Aam 18.30 uur. Om 19.00 uur begint op de speelw te De Koog een volleybaltoernooi v 16 jaar en ouder, gevolgd door vo dansen om 19.30 uur. Aan de Badweg te De Koog wordt de Sportvissersclub Texel een hen wedstrijd voor Texelaar en toerist organiseerd, die duurt van 19 00 21 00 uur. In hotel „De Lindeboom-Texel" de Ver. Texel tot verwerking van nood geslachte en gestorven dieren 1 jaarvergadering. Aanvang 14.30 uur Woensdag 7 augustus Om tien uur kan men aan de Bad te De Koog meedoen met strandg nastiek. Op de Groeneplaats worden kin spelen georganiseerd, aanvang 11 00 In het centrum van Den Burg wordt twee uur het fol'kloreprogramma gonnen, met o.m. de boerenikapel, d groep en oude ambachten. Donderdag 8 augustus Kreatieve spelen voor 6- tot 14-jar worden gehouden op de Koger sp weide van 10.00 tot 16.00 uur en Krim om 14.00 uur. Eveneens voor jeugd is een opdrachtspel bij het kantoor van De Cocksdorp. Aam 10.00 uur. Op het SVC-terrein begint om 19.00 een voetbalwedstrijd, waaraan iede; mag deelnemen. Vrijdag 9 augustus Bij Zuid-Haffel wordt in het kader de najaarscompetitie de clubweds van de Wielervereniging Texel ve den. Aanvang 9.30 uur. Kreatieve spelen worden georganis voor 6- tot 14-jarigen op de Speelw te De Koog van 10 tot 16 uur en paal 9 te Den Hoorn om 14.00 uur Vaste data iedere dinsdag, donderdag en vrij komt de handwerk- en hobby „Athena" bijeen op de De Ru) straat 104 te Oudeschild, van 9.1 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Zang en bijbelstudie iedere donderc avond 8.00 uur bij de familie Brou Warmoesstraat 42, Den Burg. Dinsdags- en vrijdagsmiddags om 1 uur, vertrek kerkentocht vanaf Schuilhut" te De Koog. Voor aktiviteiten van de interkerkel recreatiecommissie: zie mededelmj bord bij de Nederlands HervoP kerk te De Koog.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2