ees niet boos op ruggebruikers verhoogt de rente tot 71% 9% 101% uue/t nedcrland spaardeposito's met vaste looptijd 2 jaar 71% 3 jaar 81% 4 jaar 9!% 5 jaar 11% spaarbiljetten aan toonder 2 jaar groeispaarbewijzen dagelijks opvraagbaar rente in 5 jaar oplopend tot gemakkelijk,één adres vooral uw geldzaken f 865,- f1000, flOOO, f 549,- f1000, U stort U ontvangt O 00 de zomer heeft Texel te maken met een flink aantal druggebruikers, langs hield de politie enkele personen aan, die in het bezit waren van aardere verdovende middelen dan normaal op het eiland voorkomen: LSD, aine, amfitamine. De meeste mensen vinden het met zo'n prettig idee dat soort stoffen zich op het eiland bevindt; wat het precies is, hoe het werkt wat de gevolgen ervan kunnen zijn is echter vaak nauwelijks bekend, het dagelijks leven 'heeft iedereen met drugs te maken; veel meer stoffen t we denken kunnen worden ingedeeld bij de verdovende middelen; be- ve hasjies en LSD horen in het rijtje ook thuis koffie, thee, vlekkenwater, egtuiglijm, alcohol, tabak enz. De verdovende middelen hebben zich ook in t maatschappij een plaats verworven. Het 'heeft weinig effekt er zonder er boos om -te worden, ervan kennis nemen en leren ermee om te gaan is voller. Daarom: „wees met boos op druggebruikers" u hoort er waar- ijnlijk zelf ook bij. ewel pas in betrekkelijk korte tijd rderland drugs zijn ingeburgerd, is iang niet duidelijk wat er allemaal wordt verstaan. Vroeger sprak van verdovende middelen of nar- De term „verdovende middelen" met juist, omdat er middelen zijn LSD. cocaïne en amfetamine, die naai niet bewustzijnsverlagend :en In dit artikel verstaan we on- Irugs „stoffen waarvan de werking ij op de geest hebben voorop staat", aantal stoffen (koffie, thee, tabak, 10I en stoffen die niet of nauwelijks it eiland vorkomen) zullen we bui- eschouwmg laten. Geneesmiddelen drugs (Engels: geneesmiddel) wor- inderverdeeld in: 1 stoffen die de ische funkties onderdrukken (let- k verdovende middelen), 2. stoffen le psychische funkties stimuleren pierende middelen). 3. stoffen die ...ïaties kunnen veroorzaken (be- »ijns ver ruimende middelen). Enke oorbeelden van de eerste groep: middelen en kalmerende middelen, 'ïddelen, amfetamine; de 3e groep: huana en hasjies (hebben een ge werking) en LSD ir het effekt worden de drugs in- Jd in „soft drugs" en „hard drugs" latste groep is echt gevaarlijk. Zij irzaken zulke veranderingen in het im van de gebruiker dat ze hem noodzaken steeds meer van het el te gebruiken teneinde hetzelfde laat te verkrijgen Verder veroor- 1 „hard drugs" ernstige lichamelij- nthoudingsverschijnselen wanneer ediening plotseling gestaakt wordt >egrip „verslaving" is eigenlijk een ig. Tenslotte kun je aan zoveel h verslaafd raken: aan heroïne en snoepen, aan alcohol en aan tele- cijken. volgende begrippen hebben nog verduidelijking nodig gewenning zodanige aanpassing van het li ft van de gebruiker aan het middel teeds grotere doseringen van het el noodzakelijk zijn om hetzelfde t te bereiken; geestelijke afhanke- iid - een psychisch gevoel niet als mens te kunnen funktioneren er het middel waarvan men afhan- ïs; lichamelijke afhankelijkheid - zodanige aanpassing van het li- m aan het gebruikte middel dat het ft van het gebruik ernstige licha- ke verschijnselen tot gevolg heeft. Stikkie el mensen menen nog dat het ro- van een „stikkie" (manhuanasiga- hersenvliesontsteking tot gevolg Anderen verwarren de geur van -X)k nog met de afschuwelijke „ver- ade drugs" die zij afkeuren. Aan- !ft de krant geen geuren kan ver- zwarte markt verhandeld, hetgeen nog wel eens knoeierij tot gevolg heeft. Ten aanzien van de soft drugs gaan dan ook steeds meer stemmen op die middelen uit te sluiten van de bepalingen van de Opiumwet en ze bijvoorbeeld bij dro gisten vrij te laten verkopen. Bij onderzoek is gebleken dat de al gemeen gangbare opvatting „eens ge bruikt, altijd verslaafd" meestal niet opgaat. Ook is het lang niet altijd zo dat het gebruik van soft drugs leidt tot het gebruik van sterkere middelen. ON, MAAN EN HOOG WATER zon komt 11 augustus op om 5.17 te> en gaat onder om 20.13 uur; 14 au- is op om 5.22 uur en onder om 20.07 an: 11 aug. L.K.; 17 aug. N.M. water ter rede van Oudeschild: ag 9 augustus 11.49 en 23.46 dag 10 augustus 12.15 en ag 11 augustus 0.20 en 12.48 01 dag 12 augustus 1.06 en 13.43 hg 13 augustus 2.12 en 15.03 isdag 14 augustus 3.47 en 16.46 erdag 15 augustus 5 31 en 18.29 16 augustus 7.02 en 19.52 dag 17 augustus 8.13 en 21.01 ft het strand is het ongeveer een erder hoog water. water valt gemiddeld 6.15 uur water. Op een Texelse cam ping troffen we een aantal kamperende jeugdige eilanders, die on der het genot van een stikkie" best bereid waren toelichting te geven op hun drugge bruik. Het werd een gezellig gesprek, waarbij iedereen zo'n beetje om de beurt antwoord g"f- vr. Wat roken jullie? a. Rode Libanon. Van de hasj is dat op het ogenblik het meest in de markt, vr. Hoe lang roken jullie al? a. Een jaar of vijf (de meesten waren niet onder dan 21 - red ,,De eerste keer dat ik rookte licht een der jongens toe, kwamen er mensen naar me toe die vroegen of ik wat spul te koop had. Toen bleek dat ik nog nooit gerookt had boden ze me aan mee te blowen hasj roken - red vr. Die eerste keer, hoe was dat? a. Nou, high in the sky, hè. Ach/eraf begrijp tk wel dat het merendeels suggestie was, maar toen helemaal te gek. vr. Hebben julhe wel eens iets sterkers gebruikt Een der aanwezigen gaf toe driemaal getript" .te hebben gebruik van hallucinerende middelen - red een ander had wel eens „speed" pepmiddelen) gebruikt. „De af kick kater) was vreselijk. Dat hoeft vooi mij niet meer", vr. Zjn jullie nooit bang verslaafd te raken? a. We zijn alleen bang verslaafd aan alcohol te raken, dat is nog het gevaarlijkst, vr Weten juli te ouders dat je drugs gebruikt? Van ieder wisten de ouders clat ze rookten Van een van hen had zjn moeder eens een trekje van een stikkie genomen. Ze sprak er niet meer over dat haar zoon drugs gebruik te. „Ze vraagt ook niet waarom ik zoveel drink vr. Waarom gebruiken julhe eigenlijk drugs? a. Het is voor ons gewoon een genotmiddel. Het is zinneprikkelend. Het is gewoon fijn om te doen. Het gesprek kreeg een serieuze trending toen we het over de handelaren, de „dealers", kregen zijn onrustbarend veel hard drugs. De dealers zijn geen Texelaars, ze komen naar hel eiland en ze nemen steeds ster kei spul mee. Het. is logisch dat er steeds meer hard drugs komen, de wet is font Als je de soft drugs legaal maakt, kttnnén ze ook be ter te^en hard drugs optreden". Hoewel ze meenden dat er steeds meer hard drugs op Texel worden ingevoerd, dachten ze dat er nauwelijks echte verslaafden kwamen. „In ieder geval kennen wij geen Texelse junks (verslaafden), behalve aan alcohol", vr. Hoe vinden jullie dat niet-gebruikers tegenover gebruikers staan? a. De meeste mensen onderschatten hoeveel jongeren drugs gebruiken. Op onze vraag of ze nog een opmerking tot slot hadden, kwam iemand met een speciaal recept van chocolade, rum, rozijnen en hasjies. Het interview was afgelopen. spreiden kunnen we voor de laatste groep weinig doen. De anderen kunnen we wat informatie geven over een aan tal middelen, met daarbij eventueel aanwijzingen hoe men iemand kan hel pen die last heeft van verkeerd of te veel gebruik. Bovendien vermelden we de meest gangbare namen die de ge bruikers aan hun middelen geven. Kalmte In het algemeen geldt dat iemand die van streek is door drug-gebruik zo kalm mogelijk moet worden gehouden Voorkom paniek. Probeer de betrokke ne warm te houden Bel een arts. Pro beer er achter te komen hoe, hoeveel en wat gebruikt is (voor diegenen die vaker met druggebruikers in aanraking komen: er is een boekje „eerste hulp bij drugs" bij de apotheken). Bij bewus teloosheid: luchtwegen vrijhouden door de tong naar voren te brengen, eventu eel braaksel verwijderen. Geen dran ken of iets dergelijks geven. Bij adem stilstand of sterk verminderde ademha ling: mond-op-mond-beademing. Slaapmiddelen worden veelal via de mond ingenomen, ze kunnen ook gespo ten worden. De werking van slaapmid delen is algemeen bekend, ze kunnen lichamelijke en geestelijke afhankelijk heid veroorzaken. In kombinatie met alcohol kunnen ze evenwichts- en loop stoornissen veroorzaken en angsten. Stimulerende middelen. Hiertoe ho ren onder andere: amfetaminen en co caïne; populaire namen voor deze groep zijn: peppillen, doping, speed, coke, snow. Gebruikers geven vaak blijk van een (te) opgewekte stemming. Op lange termijn kan het leiden tot rusteloosheid, geprikkeldheid, gewichtsverlies, ge- geprikkeldheid, gewichtsverlies, tijde lijke krankzinnigheid (achtervolgings waan). Cocaïne kan leiden tot geestelij ke afhankelijkheid, amfetamine ook tot lichamelijke afhankelijkheid en gewen ning. Marihuana en hasjies. Populaire aan duidingen: pot, stuff, stock, joint, hasj. In de regel worden deze middelen ge rookt, het kan echter ook in dranken of voedsel. De verslavingskans is gering, de werking van het middel is slechts kort. Het gebruik heeft geen gevolgen op langere termijn. Geringe geestelijke afhankelijkheid kan optreden. Opium, heroïne, morfine. Bij alle drie loopt men gevaar van lichamelijke en geestelijke afhankelijkheid en gewen ning. Op korte termijn worden bij ge bruik allerlei gevoelens onderdrukt. Op lange termijn kan het leiden tot impo tentie of onvruchtbaarheid. Het heeft erg nare ontwenningsverschijnselen in dien men van de verslaving probeert af te komen. Alle drie middelen kunnen gegeten worden, opium en morfine wor den vaak gespoten terwijl opium ook gerookt kan worden. Hallucinerende middelen (LSD, STP, mescaline). De kans op verslaving, in welke betekenis ook, is gering. Gebruik van deze middelen noemt men meestal „trippen". De werkelijkheidszin wordt er over het algemeen door aangetast. Het tijdsverloop van een trip is 6 tot 14 uur. De kans op ongewenste verschijn selen is groot als de psychische omstan digheden van de gebruiker van te voren minder geschikt waren, dit noemt men „flippen". De „geflipte" (diepe depres sie, angst, paniek) kan het beste opge vangen worden door hem in een rustige omgeving te brengen, te kalmeren, aan te raken en met hem te praten. Verboden In Nederland is het in het bezit heb ben van verdovende middelen (w.o. ook marihuana en hasjies), in tegenstelling tot b.v alcohol, verboden. Daardoor worden de middelen uitsluitend via de /paarbank SB 1 11

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 7