4- Ir. Raap sprak voor Texelse agrariërs Grondloze bedrijven VOOR FOKVEEDAG 1974 227 INSCHRIJVINGEN POLITIE voorlichting: Di POLITIE N UIT VOORW PERSOONLIJK GESPREK. ANDBOUW en VEETEELT:, ulrukken uit Californië Dipl omazwemmen Dia-voordrachten in De Cocksdorp gaan nog door Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 13 augustus 1974 ubriek voor- 'I Omlt'1' rnlüMir yjtu >tln (.voninjjcti Als de boeren in augustus gaan ver leren is er duidelijk iets loos". Met e woorden opende de heer M. Roe- Jac.zn. als voorzitter van de afde- g Texel van de Hollandsche Maat- tappij van Landbouw een bijeen- rjist, waarin de heer Ir. Raap sprak li -r de moeilijkheden in de agrarische ^tor. Voor deze bijeenkomst was goe- belangstelling. Ook diverse leden i de LTB Texel en de Chr. Boeren- Tuindersbond van de Texelse afde- g waren aanwezig. ,Voor het eerst zijn de boeren de aat opgegaan", merkte de heer Roe- M r op. „Het ongenoegen is op dit mo- nt algemeen". Persoonlijk was de Roeper van mening, dat tot nu toe rundveehouderij er nog het beste af s gekomen. Met deze laatste opmer- ig bleken niet alle aanwezigen het is te zijn. [r. Raap noemde als één van de secto- i, die tot op dit moment niet ontevre- a is de vollegronds groenteteelt. Wat veehouderij betreft meende Ir. Raap >ral de sterk gedaalde vleesprijzen oorzaak van de misère te moeten oe|emen Dit heeft vooral toegeslagen de varkensmesters en de stierenmes- in- n de akkerbouwsector zijn het spe- al de slechte tarweprijzen en de in- rting van de aardappelprijzen, die tot een teleurstellend resultaat van oogstjaar 1973-'74 hebben geleid, k de glastuinbouw en de bloembol- itelers maken een slechte tijd mee Sterke kostenstijgingen Jaast de slechte prijzen van een groot irS ital landbouwprodukten staan de tengewoon snel gestegen kosten. Ir. ap noemde als voorbeeld de sterke ging van de prijzen van kunstmest, achtvoer, bestrijdingsmiddelen, de trgie en de diensten, waarvan de ïdi ariër gebruik moet maken. In be- alde gevallen is volgens de heer Raap enkele jaren een stijging van 100% jetreden. iel [ferder zijn er een aantal factoren, ?hf tot een vertrouwenscrisis tussen de irheid en de landbouworganisaties ire bbcn geleid. Het overleg tussen Land- fel iwschap en regering geeft telkens ee nleiding tot irritatie bij de landbou- nde bevolking. Spreker noemde de 'W-compensatie, die na de revaluatie de gulden werd ingevoerd. Deze s beslist onvoldoende. Als het over ;en van de Ruimtelijke Ordening at blijkt dat er steeds minder reke- wordt gehouden met de belangen de landbouw. Ir. Raap wees verder de moeilijkheden met de Hinderwet, kritiek op het gebruik van bestrij- igsmiddelen en 't verslechterende fis- e klimaat ,die aan de landbouw het 'oei geven slechts een ondergescho- nkind te zijn. )aarnaast is er het feit, dat de oog- n dit jaar minder goed zullen zijn. opbrengst van bieten en aardappe- i zal zeker beneden normaal liggen, ir. r(j( EEG laat het zitten m r. Raap wees er op, dat de EEG voor st land grote perspectieven opende, or een land. dat 70% van zijn land- uwprodukten moet exporteren is een 30 rgrote markt zeer belangrijk. Spreker er ook van overtuigd, dat deze ver- >te landbouwmarkt in het verleden veel heeft betekend Helaas blijkt in EEG steeds meer een samenspel van onale belangen te gaan ontstaan, al- s Ir. Raap. Zaken als de harmonisatie van belastingmaatregelen, gezondheids voorschriften, het sociale beleid raken steeds meer op de achtergrond. Door na tionale maatregelen probeert men voor delen voor de eigen agrariërs in de wacht te slepen Ook de besprekingen in het Copa, het overkoepelend orgaan van de land bouworganisaties verlopen steeds moei lijker De aanvankelijke opzet om de voortbreng'van bepaalde produkten te laten plaats hebben in het land, dat daarvoor het beste geschikt was komt niet tot z'n recht. Bij de laatste prijsvaststelling van landbouwprodukten meende het Copa op grond van de gestegen kosten een gemiddelde prijsverhoging van 12% te moeten vragen. Het werd uiteindelijk 8% a 9%. Deze prijsverhoging wordt in de praktijk echter niet gehaald. Terwijl de vleesprijzen officieel met 12% ver hoogd zouden worden trad er een da ling van 15% in. Met de prijs van de tarwe ging het al net zo. Veel te laat is een invoersverbod voor vlees in werking gekomen. Men verzuimt om door uitvoer van tarwe, waardoor op de wereldmarkt prijzen tot ƒ60,per 100 kg worden betaald de tarwepnjs op het niveau te brengen, dat is toegezegd. Ook op het beleid ten aanzien van de suiker had Ir. Raap kritiek. Jarenlang heben de bietentelers voor de zgn. „overproduktie" van bieten een sterk verlaagde prijs gehad. Nu de wereld marktprijs enorm gestegen is profiteren de bietentelers niet van de verhoogde prijs. Wat doet dc eigen regering? Hoewel Ir. Raap er begrip voor had, dat onze regering sterk gebonden is aan de Bruselse besluiten is er naar zijn oordeel toch meer ruimte dan men voorgeeft om de eigen boeren tegemoet te komen. Spreker wees daarvoor op maatregelen, die andere nationale re geringen nemen. Het Landbouwschap vraagt van onze regering, dat zij aandringt op een ver vroegde bijeenkomst van de Europese landbouwministers om alsnog de 4% afgeknepen prijsverhoging te realiseren. Volgens uitlatingen van de minister president is de kans, dat dit gebeurt niet groot. Verder zijn er mogelijkheden in de fiscale sfeer Ir. Raap denkt aan een BTW-compensatie. Verder denkt men aan een vergoeding voor de gestegen energiekosten. Belangrijk is verder, dat uitstel van betaling van de Inkomsten belasting wordt verkregen. Een andere wens is om de produkten van de Sier teelt onder het verlaagde BTW-tarief te brengen Verder wenst men een wijzi ging in de regering voor de fiscale ou dedagsvoorziening. De landbouw vindt het onrechtvaardig, dat men voor de vermindering van de belasting, die op een bepaald moment wordt verkregen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd moet „bloeden". Dan zijn er wensen ten aanzien van de Vermogensbelasting. Het vermogen, dat deel uitmaakt van het bedrijf dient niet, of minder zwaar belast te worden. Ook wat betreft het werk van de ge huwde vrouw wil men gunstiger belas tingtarieven. In totaal zal met deze wensen van de landbouw een bedrag van 500 tot 600 miljoen gulden gemoeid zijn. Ir. Raap stelde zichzelf de vraag: „Als de regering niets of te weinig wil doen, wat dan?" 8É Het is nog maar enkele jaren geleden, it bij de veehouders in ons land alge- 'en het principe werd gehuldigd, dat i» omvang van de veestapel afhankelijk ir( s van de oppervlakte grond, die men gebruik had. Veehouders, die meer e hielden dan mogelijk was op basis a wat er aan gras, hooi en kuilgras het bedrijf werd gewonnen, speelden Jar de mening van de meesten een ge- al|agd spel. We zijn er van overtuigd, het aantal veehouders, dat er zo er dehkt ook nu nog heel groot is. Veehouders, die een veebezetting e bben, die het mogelijk maakt om hooi kuilgras in reserve te houden, voe- volgens velen een heel wat „dege- cer" beleid dan zij, die ieder jaar ge- ongen zijn ruwvoermiddelen bij te pen. De uitspraak: „Oud hooi zijn de dubbeltjes" is niet voor niets ont- an. Spreker was van oordeel, dat de ak- ties, die de laatste weken zijn uitge voerd effekt hebben gehad. Hij is echter van mening, dat men hier niet te lang mee moet doorgaan. Wel staat het vast, dat bij niet-inwilliging van de eisen tot „harde" akties zal worden overgegaan. Hierover zijn reeds besprekingen ge voerd. Op de aard van die akties kon spreker op dit moment echter niet in gaan. Uitgebreide discussie Op de inleiding van de heer Raap volgde een zeer langdurige discussie. We stipten daaruit enkele punten aan. De aktie van de landbouworganisa ties is geen „politieke" aktie. Hoewel bij de zelfstandigen de ligging van de tegenwoordige regering minder goed valt gaat het niet in eerste instantie te gen de kleur van deze regering. De middelen van het inkomen over drie jaar, waarvan voor de landbouw met z'n sterk wisselend inkomen veel werd verwacht heeft in de praktijk wei nig te betekenen. Een van de aanwezi gen, die meedeelde, dat de verhouding van het inkomen op zijn bedrijf over de jaren 1970, 1971 en 1972 was als 100 175 250 kreeg een voordeel van slechts ƒ300, Ir. Raap wees naar aanleiding van een vraag op het feit, dat het voor de landbouw goede jaar 1972 aanleiding gaf tot het doen van in veel gevallen achterstallige investeringen. Nu de voorlopige aanslagen voor de Inkom stenbelasting over 1973 komen, die ge baseerd zijn op het goede jaar 1972 raakt men in likwidatiemoeilijkheden. Eén van de aanwezigen gaf een naar ons oordeel al te somber beeld van het leven van de melkveehouder In een 7- daagse werkweek van 70 - 80 uur met in de tijd van het afkalven van de koeien diverse nachten met weinig of geen slaap zou steeds minder worden verdiend We hebben de indruk, dat weinig Texelse veehouders zich in deze afschildering zullen hebben herkend. Diverse aanwezigen lieten doorsche meren, dat zij het optreden van de hoofdbesturen in veel gevallen te „zacht" vonden. Veel boeren vragen om een harder optreden. In dit verband werd gewezen op het optreden van een aantal aktieleiders, die van de organisaties een veel scher per beleid vragen. Eén van de aanwezi gen zag de mogelijkheid, dat het in deze situatie zou komen tot de oprichting van één Boerenbond voor alle boeren Ir. Raap meende, dat het in de eerste plaats nodig is het overleg van dins dag af te wachten. Hij hield er rekening mee, dat na bepaalde toezeggingen van de regering de reakties van de drie or ganisaties verschillend zouden zijn. Naast één of meer organisaties, die de toezegggingen beslist onvoldoende zou den vinden is er de mogelijkheid, dat één van de organisaties geen aanleiding ziet voor verdere akties. De heer Raap doelde hier kennelijk op het feit, dat de hoofdbesturen van een tweetal organi saties een zekere relatie hebben met dit kabinet. Aan de oproep van diverse bestuurs leden om zaterdag naar Utrecht te gaan om de grote demonstratieve bij eenkomst van de organisaties bij te wo nen werd maar zeer beperkt gehoor ge geven. Tijdens de vergadering bleken slechts 9 Texelse boeren bereid naar Utrecht te gaan. Naast het feit, dat het „demonstre ren" minder in de aard van de Texelse bevolking ligt menen we deze geringe animo toch ook te mogen toeschrijven aan een minder nijpende toestand in de Texelse landbouw. Oorzaken hiervoor zijn de over het algemeen gunstige be- dnjfsgrootte van de Texelse bedrijven en het niet, of slechts in geringe om vang aanwezig zijn van de meest ge troffen bedrijfstakken, waarvan we met name de vleesproduktie noemen. Op vrijdag 13 september zal bij hoeve „Bloemwijk" in Gerritsland de fokvee- dag van de rundveefokvereniging en de KI-vereniging worden gehouden. De /oorbereidingen zijn in vergevorderd stadium. Door vier commissies zijn bij 38 leden de opgegeven dieren bezich tigd en in overleg met de veehouders aangewezen. Dc catalogus is inmiddels in druk. Totaal 227 dieren zijn vermeld voor de individuele keuringen, verdeeld over 17 rubrieken. Gezien de namen van de vaderdicrcn wordt op een span nende strijd om de hoogste plaatsen ge rekend. Tot en met de 6-jarige koeien geeft Keimpe 33 van de Beukenhof als vader wel de toon aan. Gezien de meestal pri ma uiervorm kan dit een mooi geheel vormen. In de jonge rubrieken is Tonia's Ade- ma 17 als vader ook goed vertegenwoor digd. Daarnaast echter is ook nog een groot aantal koeien vermeld met als va der één van de best verervende stieren uit Noordholland, zoals Blitsaerd Keim pe, Blitsaerd Setskes Keimpe en Frans IJ 256. Verder vanzelf een aantal nako melingen van eigengefokte stieren die als weidestier of bij niet KI-leden ge dekt hebben. Dit wat de individuele keuringen betreft. Veel strijd kan ook verwacht worden bij de eigenaars groe pen en keuringen. Niet minder dan 28 inzenders doen mee aan de bedrijfs groepen keuringen van 3- tot en met 7- tallen. Een belangrijk onderdeel bij die strijd vormt n.l. het toilet der dieren. Hieraan moet reeds nu alle aandacht besteed worden. Moeten er nog benen bekapt worden dan wordt dit hoog tijd. Ontbreekt de nodige tijd hiervoor, Texel heeft enkele zeer bekwame hoef- specialisten. Ook het verdere bijscheren en knippen kan men beter tijdig doen. Oud aangedroogd vuil mag best wat eerder afgeboend worden, alsook de staartpluim eens extra wassen Dit geeft vlak voor de keuring veel gemak bij de laatste controle op het toilet. Alle inzenders alvast veel succes toegewenst. B. Oostra Scholieren kunnen op zaterdag 31 au gustus examen doen voor de zwemdi ploma's A en B. Tweemaal krijgen ze de gelegenheid hiervoor in zwembad „Mo lenkoog" te oefenen: zaterdagen 17 en 24 augustus (diploma A: 10 30 uur, di ploma B: 11.30 uur). Volwassenen en andere niet-scholie- ren kunnen op 21 september in het zwembad terecht. Dan wordt er examen afgenomen door de K.N.Z.B., eveneens voor de diploma's A en B. DE COCKSDORP De dia-avond over „Mooi Texel" zijn ook dit seizoen weer een groot succes geweest. De Her vormde kerk, waarin deze avonden wor den gegeven, was vele dinsdagen te klein, zodat er gasten teleurgesteld geen plaats vonden. Die grote drukte is nu voorbij. Op de dinsdagavonden 13, 20 en 27 augustus worden de laatste voor drachten gehouden, om ook late gasten en Texelaars gelegenheid te geven de serie te zien. De voordrachten beginnen om acht uur, om half acht gaat de kerk open. Wie nou eens wat meer wil weten over een toekomst als politieman komt deze week een kopje koffie drinken met de politie. t In een praatje van man-tot-man kun je dan alles te weten komen over verdiensten, variabele werktijden, promotiekansen, opleiding, pensioen regeling en watje zelf verder nog belangrijk vindt Tot ziens? op donderdag 15 augustus in Den Burg, in het Arbeidsbureau, Schilderend 30, van 18.30 tot20.30 uur. De gewoonste zaak Het principe, dat de omvang van de veestapel in overeenstemming moet zijn met de oppervlakte grond, die men in gebruik heeft, heeft men in Californië al heel lang laten varen. Het is juister om te zeggen, dat er maar heel weinig veebedrijven in Californië zijn, die niet meer vee houden dan op grond van de gebruikte oppervlakte land mogelijk zou zijn. Op het bedrijf, waar we tijdens ons verblijf in Californië logeerden, was de verhouding tussen het aantal stuks vee en de oppervlakte grond, die in gebruik was, naar Hollandse begrippen wel heel sterk verbroken. Op dit bedrijf met meer dan 300 melkkoeien, 50 pinken en 80 kalveren, was de totale oppervlakte grond, die in gebruik was maar 8 ha. Na aftrek van de oppervlakte, die nodig was voor gebouwen en loopruimte voor de dieren, bleef er maar plm. 3 ha. gras land over. Het is voor iedereen duidelijk, dat in dit geval niet alleen het krachtvoer, maar ook het ruwvoer voor praktisch 100% van buiten het (bedrijf moet ko men. We hebben hier niet met een uitzon dering te maken. Op heel veel bedrij ven moest praktisch 100% van bet ruw voer van buiten het bedrijf komen en bedrijven, die zich volledig konden red den met ruwvoer van het eigen bedrijf kwamen praktisch niet voor. Enorme aankopen van ruwvoer Ook in ons land worden er de laatste jaren proeven genomen om licht te krij gen over de vraag hoe groot de portie ruwvoer in het rantsoen voor melk koeien op z'n minst moet zijn. Met an dere woorden: Welk gedeelte van het ruwvoer kan nog vervangen worden door krachtvoer? Uit drie proeven blijkt duidelijk, dat er in ieder geval een flinke hoeveelheid ruwvoer in het rantsoen aanwezig moet zijn. Ook in Californië is men daarvan overtuigd. Ook als de verhouding tussen de prijzen van ruwvoer en krachtvoer gunstiger wordt voor het krachtvoer, blijft men vasthouden aan een flinke hoeveelheid hooi en kuilvoer. Zo werd en wordt er op het bedrijf, waarover we hiervoor spraken, voor het nu lopende jaar (van mei 1974 tot mei 1975) een hoeveelheid van 650 ton luzemehooi en 2.500 - 3.000 ton groen voer om te kuilen aangekocht. Het hooi is op dit moment al op het bedrijf aan wezig, terwijl het kuilvoer voor 40% op het bedrijf is. De overige 60% volgt in de nazomer in de vorm van snijmais. Als naast dit ruwvoer per melkkoe nog een gift van zo'n 8 - 9 kg kracht voer per dag wordt gegeven, hoopt men op deze manier het seizoen weer door te komen. Zelf telen van ruwvoer voordeliger? U zult begrijpen, dat de redacteur van deze rubriek met z'n Hollandse inslag wel degelijk heeft geïnformeerd of een andere opzet van het bedrijf niet gunstiger zou zijn. Of het niet econo- misdher zou zijn om in ieder geval een flink gedeelte van het hooi en kuilvoer zelf te verbouwen. Te meer, omdat in Californië de mogelijkheid om grond te kopen en in bepaalde gevallen ook nog wel te huren aanwezig is. Uit de mededelingen, die ik hierover kreeg, bleek dat het in ieder geval tot I1/* of 2 jaar geleden weinig voordeel opleverde om zelf het hooi en het mate riaal voor 'het inkuilen te verbouwen. De kosten van de grond en de extra- arbeid, die daarvoor nodig zou zijn, zou den weinig lager zijn dan de aankoop- kosten van het hooi en kuilvoer. Zoals we in een eerder artikel al ver- lelden, is de prijs van hooi en ook van materiaal voor kuilvoer de laatste tijd enorm gestegen. Als deze toestand blijft voortduren zullen de veehouders, die hun eigen ruwvoer kunnen verbouwen, zeker in het voordeel komen. Het is moeilijk te zeggen hoe lang deze scheef getrokken verhouding zal duren. Bo vendien is er een andere reden om het houden van het vee en het verbouwen van ruwvoer gescheiden te houden. Een vorm van specialisatie Ik herinner me, dat een paar jaar ge leden op een bijeenkomst van de Texel se landbouworganisaties de mogelijk heid van het houden van grote koppels melkvee door de spreker van die avond nog al aangevochten werd. Volgens de inlichtingen, die de spre ker had ontvangen zou het erg moeilijk, zo niet onmogelijk zijn, om bedrijven met een paar honderd melkkoeien effi ciënt te laten draaien. Het zou de capa citeit van één mens te boven gaan. Uiteraard zal in de gevallen, die de betreffende spreker op 'het oog had, ge dacht zijn aan bedrijven, waar hert hou den en de verzorging van het vee en het verbouwen van het ruwvoer in één hand waren. Van de gesprekken, die we hierover in Californië hebben gehad hebben we de indruk over gehouden, dat het inder daad te veel van één mens vraagt om het houden van grote koppels vee te combineren met de verbouw van ruw voer voor dat vee. In een geval, waar op hetzelfde be drijf zo'n 800 melkkoeien werden ge houden en het ruwvoer voor deze vee stapel voor het grootste deel op het be drijf werd gewonnen, verklaarde de veehouder onomwonden, dat dit op den duur niet vol te houden is voor één man. We zijn dan ook van mening, dat de veehouder, die zo'n 700 melkkoeien had en de eigen grond, die aaneengesloten rondom de bedrijfsgebouwen lag toch verhuurd had, het goede deel had ge kozen. De verhuur gebeurde hier „op deel" Een gedeelte van de opbrengst aan ruwvoermiddelen kreeg de eige naar hier zonder kosten thuis, terwijl het andere gedeelte voor marktwaarde van de huurder van de grond iwerd ge kocht. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat bij het groter worden van de bedrijven in ons land ook hier op de duur gekozen zal worden voor het verbreken van de eenheid veehouderij en voederwinning. Een begin is reeds te zien in bepaalde delen van ons land, waar akkerbouwers in de vorm van snijmais het ruwvoer gaan telen voor de veehouders.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5