ten mooi bedrijf en en verstandige boer oriek voor |\NDBOUW en VEETEELT drukken uit Californië VERLOREN VAMOR rijschool T. Jansen Zoekt bedrijf waar opvolger ontbreekt WOONHUIS SOLIDE WOONHUIS Flinke hulp gezocht kleur-copperant CHEMIS0H REINIGEN Artima maandag 26 augustus Fm donderdag 5 september. P. B0SMA GROOT VRIJSTAAND PAND BOUWTERREIN LANDARBEIDERSWONING WOONHUIS GEBOUW BINNEN 2 DAGEN RETOUR STOMERIJ NEPTUNUS Tencotop houtconservering HET BESTE BIJ BREMER Max. ƒ1000,— subsidie: met IS0SCHAUM muurisolatie 1 met Isoschaum muurisolatie 1 J. G. Rab b.v. MAAS 4-6 WARENHUIS Assistent-bedrijfsleider Vlotte jongeman of jongedame Uw huisdieren in prima conditie AANKOOP CËNTRALE TEXEL Oitdrr >Jlll »iiu (.ronii'mrn het verslag van de heer Koolhof een bezoek aan de Flevopolder de volgende alinea: „Een aantal ze groep vroeg zich af of het wel was om zo'n lastenpost op je nek len, terwijl de inkomsten goed zijn gebouwen toch ook nog vrij mo- waren. Het ondernemerschap met kwam erbij om de hoek kijken vol- eén van onze groep", werd geschreven naar aanleiding iet feit, dat op het bedoelde bedrijf investering van ƒ400.000,zou en gedaan om de gebouwen te mo seren en de veeverbetering uit te •n. de aangehaalde alinea blijkt, dat deelnemers aan de excursie in eval van deze boei' de noodzaak renselijkheid van de investering conden inzien. Bij het lezen er van t ik denken aan één van de bedrij- die ik tijdens het zesweekse ver in Californië heb bezocht. Een nieuw bedrijf veehouder in kwestie kocht een of drie geleden in een „open" ge- een oppervlakte van 16 ha grond, die grond werd een prijs van 1875 per ha betaald. Op deze grond en de voor het bedrijf nodige ge ren geplaatst. Dat was in de eerste een woonhuis. De kosten van die i waren 30.000 dollar. Omvang richting van deze woning toonden dat er drie jaar geleden voor het ?mde bedrag veel meer gebouwd ivorden dan op het moment het ge- rder kwam er een melkstal met kamer en wachtruimte. De door- nelkstal was berekend op de moge nd om eventueel 300 koeien in een ran 4 - AVi uur te melken, rder kwam er de „corrals" (om- Ie ruimten), waar het vee in een il koppels kon verblijven. Aan de iting van de corrals was veel zorg red. Met name noem ik veel grond- •t, waardoor de corrals een ronde ïg kregen. Dit met het oog op het il mogelijk voorkomen van het lerig worden van deze loopruimten natte wintermaanden, corrals lagen aan weerszijden van ?eer brede betonnen voergang. Op voergang was over de hele lengte lange, smalle kapberg gebouwd het onderbrengen van hooi. de corrals waren ook een aantal ;appingen van asbestplaten ge- t, waaronder de koeien in de war- omermaanden beschutting konden en tegen de gloeiend hete zon. Een flinke investering als gezegd waren de kosten van het ld ihuis 30.000 dollar. Voor de 16 ha d werd eveneens 30.000 dollar be- De kosten van de melkstal met kamer en wachtruimte plus die van naken en inrichten van de corrals n 80.000 dollar. Voor de inrichting I de melkstal moest een bedrag van iO dollar worden betaald totale investering was dus als toop grond 30.000 dollar, woonhuis 30.000 dollar tstal en corrals voor nelkkoeien 80.000 dollar hting melkstal 10.000 dollar al 150.000 dollar ar de capaciteit van dit bedrijf be- a ad was voor 300 melkkoeien waren osten van grond en gebouwen der- 500 dollar per koe. Geen eigen voederwinning zal duidelijk zijn, dat voor Hol- se begrippen de oppervlakte grond in overeenstemming was met de P citeit van de gebouwen. Van de 16 rond werd plm. 4 ha m beslag geno- door gebouwen en corrals. De rest Ide oppervlakte was grasland. Het van een kwaliteit, zoals ik dat in tornië weinig gezien heb Een zeer weide. weiland werd gebruikt voor het len van de droge koeien In verband |het feit, dat in dit weiland ook nog luzerne aanwezig was durfde de jouder het niet aan om de dieren 'le dag te laten weiden. Dit gebeur- leen in de namiddag. „ruwvoer" werd voor 100% ge- EXELAARTJES kocht. Dit bestond voor 100% uit luzer- nehooi In tegenstelling met de gewoon te op veel andere bedrijven werd hier geen kuilvoer gegeven, hoewel de vee houder bereid was te verklaren, dat met een combinatie van hooi en kuilvoer goedkoper kon worden gevoerd. Hij had echter z'n reden om uitsluitend hooi te gebruiken. Daarover straks. Capaciteit niet volledig gebruikt Zoals hiervoor werd vermeld waren gebouwen en corrals berekend op een capaciteit van 300 melkkoeien met bij behorend jongvee. Op dit bedrijf wer den op het moment van ons bezoek ech ter maar 200 melkkoeien gehouden. Van dit aantal waren er regelmatig 160 mel kend, terwijl gemiddeld zo'n 40 koeien „droog" waren. Als regel werden alle kalveren aange houden. De kalveren, die niet nodig wa ren voor de eigen aanfok werden een maand of drie, vier gemest en daarna verkocht. Tot voor een jaar was dit mesten aantrekkelijk. De veehouder vertelde ons eerlijk, dat er op het mo ment geen droog brood mee te verdie nen was. Op de vraag waarom de capaciteit van 300 melkkoeien niet volledig werd benut kregen we het volgende verhaal. Op dit moment tweemansbedrijf Het werk op het bedrijf werd door 2 mensen gedaan, nl door de veehouder zelf en een Mexicaanse melker. Het melken gebeurde 6 dagen per week door de Mexicaan, die met inbegrip van het schoonmaken van melkstal en melkge rei hiervoor 2x per dag 2 x 4 a 4% uur nodig had. Op de zevende dag gebeurde het melken door een „boerenhulpmel- ker". De veehouder zelf nam de verzorging en het voeren van het vee voor z'n re kening. Als illustratie van het feit, dat dit laatste geen overmatig lange werk tijd vroeg vertelde de man ons, dat hij zo nu en dan wel eens een dag of vijf „vrijaf" nam en met vrouw en kinderen er op uittrok. De melker vezorgde dan naast het melken ook het voeren. Vóór z'n vertrek zorgde de veehouder er dan voor, dat al het voer zo kort mogelijk bij de dieren was opgeslagen. Door het feit, dat alleen hooi werd gevoerd kon de tijd, die voor het voeren nodig was beperkt worden. We hadden de indruk, dat hier inderdaad geen sprake was van een overmatige belasting van de twee werkers. Waarom geen uitbreiding? Uiteraard hebben we de vraag gesteld waarom deze veehouder geen gebruik maakte van de mogelijkheid om het aantal koeien uit te breiden tot 300 stuks. De capaciteit daarvoor was im mers aanwezig. De betreffende veehouder, die op het moment een leeftijd had van tussen 40 en 45 jaar vertelde ons het volgende. Op het moment, dat er gebouwd werd was nog niet te zeggen of er een opvol- ger zou komen. Zou dit wel het geval zijn, dan zou in de toekomst de capaci- teit van 300 melkkoeien nodig zijn. In tussen was de oudste zoon een andere 1 kant opgegaan. Van de boy van een jaar of twaalf was nog niet te zeggen welke richting hij zou kiezen. Het was uiteraard mogelijk om een tweede vreemde arbeidskracht aan te trekken Als het aantal koeien dan op 300 stuks zou worden gebracht, dan zou dit zeker een verhoging van het inko men betekenen. „Maar", was het ver haal van deze veehouder, „dat zou ook betekenen, dat er meer zorgen zouden komen en ikzelf drukker bezet zou zijn. M'n inkomen is op het moment zo, dat ik goed aan mijn verplichtingen kan voldoen en met mijn gezin royaal kan leven Waarom zou ik dan het risico en de zorgen van een groter aantal koeien nemen". Dit verhaal van deze veehouder was voor mij aanleiding om in de kop van dit artikel te spreken van een „verstan dige boer". Ik zou niet graag beweren, dat deze man „durf en ondernemer schap" ontbrak. Eerder ben ik geneigd om de zegswijze „In de beperking toont zich de meester" als een gouden regel op deze veehouder van toepassing te verklaren. Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Boogerd 28 tel. (02220) 2777 Gevraagd bobine voor motor damesbrommer. Tel. (02223) 467 halsketting met gouden kruisje. (Erfstuk). Kontakt opnemen met politiebureau Den Burg. Pukkels ARTIMA Voor plantenklimrek- ken. Aankoop Centrale Texel Nu volop handappels en handperen. Huisman De Veen", tel. 2203 JONGEMAN, 26 jaar, on gehuwd, in bezit diploma MULO en MLS, met eni ge jaren ervaring op be drijven in binnen- en buitenland, wil graag zelfstandig worden. Te koop aangeb. 1 olie vat 500 1, 1 olièkachel. T. Buren, Schilderweg S 23a, tel. 3875 Te koop houten schuur tje. C. M. Bakiker, Mien- terglop 42, tel. (02228) 380 Gratis af te halen, 10 weken oud hondje. Bas- taardcollie. Burgwal 25, Den Burg Weggelopen kleine Abessijnse kater, wild kleur, grote oren, igouden ogen. De Wolf, Harke buurt, tel. 348 voor een goede opleiding. Theorie op Texel. Per vol uur slecht» 19, Weteringstraat 3, telefoon (02230) 15749 Liefst op veehouderij- of gemengd bedrijf. Gaarne brieven onder nummer 798 aan bureau van dit blad. Klompen ARTIMA Te koop gevraagd in Den Burg tussen de prijs van ƒ40.000,— tot ƒ65.000,- Brieven onder no. 795 bureau Tex. Crt. maal (3 regels) /2,25, regel meer 0,75. laartjes dienen bij uitbetaling te wor- 'oldaan. Onder adres ev ragen (niet eerder 11 uur in de boek ei) en onder nummer meer. Alles inclu- °/o BTW. Elektronische orgels, merk Parma, v.a. ƒ485, Tevens bladmuziek. Mu ziekhandel v. Wijngaar den, Molenstraat 21, tel. (02220) 2695, bij R.K. kerk Opleiding voor al "w rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20 00 uur Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Rej- zenboetick, Weverstraat 26. Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Voor graszaden. Aankoop Centrale Texel Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en ons broertje Robbie Janny Slik-Rijk Piet Slik Jan Pieter Tilly Oudeschild, Texel, 15 augustus 1974, De Ruyterstraat 5. Hugo Snoek en Jeannet Medema gaan trouwen op vrijdag 4 oktober 1974, om 3.00 uur n.m. in het gemeen tehuis te Den Burg. Receptie van 7.00 tot 8.00 uur in hotel „De Zwaan" Toekomstig adres: Keesomlaan 3, Den Burg Kogerstraat 53, Den Burg Lieuwstraat 21, Den Burg Op 30 augustus 1974 ho pen wij, Jan Drijver en Clary Scholtcn in Maarssen te gaan trou wen. Receptie op Texel 24 augustus van 16.30 tot 18.00 uur in het gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend. Heel veel dank voor de blijken van belangstel ling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. W. de Ruyter-Marre Jan Diiikszoord 34. Te koop gevraagd Groot is niet noodzake lijk, wel ruim vrijstaand Brieven met gegevens van prijs onder. no. 799 bureau van dit blad. voor de ochtenduren. Café Strends-End Oosterend, tel. (02223) 483 Voor eieren: Graven straat 20. Altijd vers, al tijd goedkoop Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land. telefoon (02225) 297 Schoon en zuinig: LPG Inbouw voor ieder merk. Garage Dros - 02225-233 Artima 'n zaak aparti Gravenstraat 2-4 Blokfluiten v.a. 18,50; hoesjes, tappenvet, olie en wissers. Muziekhandel Van Wijngaarden, Molen- straat 21, tel. (02220) 2695, bij de R.K. Kerk Nieuwe aardapelen. Eiegenheimers. G. Veeger Rozendijk 13 BONTMANTELS Bontmantels - Bontman- ondernemer tels. Dames grijp de winstDe maand augus tus 20% somerkorting Profiteer nu Duizenden korte en lange bontman tels, bonthoeden en -col liers in. 3 jr. waarborg- garantie. Nu nog eerste keus uit volledige collec tie 1974. Nu kopen en in de winter betalen, gratia bewaren. De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland; De Bont koning, Voorstreek 71, Leeuwarden-C., tel. 05100 - 20 7 13. Bij koop krijgt U reisgeld 2 personen door geheel Nederland (ook benzine) terug, dua gratis reizen STOOMWASSERIJ „TEXEL" Telefoon (02220) 2834 Oudeschild Maandags gehaald, vrijdags klaar. En U koopt het bij Gravenstraat 2 -4 De boeren onder leiding van OLIEMAN protesteren Texelse OLIEMANNEN straks creperen Doch voordat h'et overslaat op de MALLE FIGUREN, gaan we eerst nog met vakantie en wel van Vrijdag 6 september weer geopend. TE HUUR AANGEBODEN te OOSTEREND geschikt voor winkel/woonhuis, o.i.d. Direct te aanvaarden. Huurprijs ƒ400,per maand. TE KOOP AANGEBODEN te OUDESCHILD ter grootte van ca. 225 m2 met goedgekeurd bouwplan voor de bouw van een rustiek vrijstaand woonhuis, geheel in stijl met hou ten topgevel, enz. Bouwtekeningen liggen op ons kan toor ter inzage. Koopsom ƒ17.500, EIERLAND Voormalige welke geheel gerestaureerd dient te worden, met ca. 1400 m2 grond. Direct te aanvaarden. Koopsom ƒ56.000, T HORNTJE Rustig gelegen, direct nabij de Waddenzee, vrijstaand met ca. 248 m2 grond (erfpacht) en een houten garage. Voorzien van een oliestook c.v.- installatie. Goede staat van onderhoud. Indeling: zonnige woon-eetkamer, entree/gang, tweede kamer (eetka mer), ruime keuken, grote bijkeu ken met een aan- en afvoer voor de wasmachine, toilet, douche. Boven: twee ruime slaapkamers, waarvan één voorzien is van een vaste wastafel, ingebouwde kast- ruimte. Overname stoffering mogelijk. In overleg te aanvaarden. Jaarlijkse erfpachtscanon ƒ248, Koopsom ƒ67.500, DE COCKSDORP Groot, vrijstaand (voormalig winkel/woonhuis) met grote aangebouwde laagbouw, waarin twee vertrekken (magazij nen). Totale grondoppervlakte ca. 675 m2 Op het terrein staat een lange, bouwvallige schuur, welke ge sloopt dient te worden. Indeling: drie kamers, douche en toilet. Boven: vijf kamers en toilet. Veel ingebouwde kastruimte. De gehele bedrijf sin ventaris is bij de koopsom inbegrepen. Voor velerlei doeleinden geschikt. Koopsom ƒ125.000, Hoge hypotheken beschikbaar. Onze woninggids wordt U op aanvraag toegezonden. P. C. BRANDSEN, Makelaar en Taxateur te Den Burg, Schilderweg B 46 - Postbus 87, telefoon (02220) 3025 en 3429. Heeft u iet» te reinigen T Breng het woensdag voor 12 uur en u kunt het vrijdagmorgen 10 uur weer ophalen, (ook gordijnen). Verder verzorgen wij voor u kleine reparaties, bijv. broekritsen inzetten. Agentschap Textielhuis Zegel, Binnenburg 1, telefoon 2258. -fr groot conserverend vermogen -fa dringt diep in het hout -fr prima hechting en dek king bladdert niet ■fr fraaie kleuren •fo één-pot-systeem gemakkelijk verwerk baar. Kerkstraat 5, Oosterend, (02223) 229 iuiuiiiiniimnuiiiiiiiiiiüiiiiiiiimiiiiiiiituuuiiMiiwiuiiiiiittiiiiDiiiiuiiaituuiJUiiuHtutnuiiiuiimutiuiutm Erkend door volkshuisvesting. Inlidhtingen Heemskerekstraat 22, Oudeaehild - Texel, telefoon (02220) 3341. 1 Afd. Centrale verwarming: toestel 20. S «imiuniMiiimiiHiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiniiiunraiuHimiiiiiiimmiiniiinninuiiimniiiuimmiir vraagt bekendheid met de levensmiddelen branche vereist. Hoog salaris. Prima secundaire arbeidsvoorwaar den. Zaterdags vrij. voor het prijzen en bijvullen der artikelen. Hoog salaris. Prima secundaire arbeidsvoorwaar den. Vaak zaterdags vrij. Telefonische sollicitaties Gravenstraat 15, tel. (02220) 2475; Schilderend 46, tel. (02220) 3260 Enzyme tabletten voor kat en hond ƒ3,60 tegen haaruitval, huidjeuk. Suncoat, voor een volle en glanzende vacht ƒ3,95 Pecutrine, bevat kalk, vitaminen en mineralen ƒ2,15 Murnil, ter verbetering van de huidconditie ƒ4,20 Supergist ƒ1.50 Ook voor dierenlevertraan, diverse vitaminen, Gesasept, shampoo en Doho hondevoer 2Vt kg. ƒ6,55; 25 kg. ƒ46,50 Kenner hondevoer 5 kg. ƒ8,—; 25 kg. ƒ33,40 Hondebiscuits, in diverse samenstellin gen. Showroom ujWAALDERSTR. 53, DEN BORG, TEL. (02220) 2265 .'■VvjV-

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 3