Groen ^wartsjexeh in het karL* Scliapenfokdag in teken van 65-jarig bestaan stamboek Iedereen welkom in politiek café mm Door gerichte selektie naar grotere vruchtbaarheid r ^Spaardeposito's tot Maaodag 9 sept. in „De Witte Burcht Ram van Eelman werd kampioen Voor 3000,- uit auto gestolen TECHNISCHE SCHOOL BESTOND GISTEREN TIEN JAAR m. gemakkelijk, e'en adres voor al uw geldzaken Auto in brand Aanrijding met letsel 11 ia Wolkbreuk gaf veel erlast Schade bij aanrijding Alarmnummers mëé NSDAG 3 SEPTEMBER 1974 87e JAARGANG No. 8906 r E X E LS EWCOURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Roolj itbus 11 - Den Burg, Texel - Tolefoon 2741 •dattle Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den rg, tel.,(02220) 2403, en Tom Engel, Rozendijk [Ten Burg. Verschijnt dinsdags en vrUdage. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank. Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4BTW ,1 voorbrengen van de ommen om er de homp,oen en reservekampioen uit te kiezen was eer, der meest spannende onderdelen van de keu- Igen. DE COCKSDORP Zaterdag rond het middaguur vloog een voor hotel De Hoop in de Kikkertstraat geparkeerde auto in brand. In de wagen zat een Duitse vakantieganger die, met zijn kin deren, wachtte op zijn vrouw die bezig was boodschappen te doen. Plotseling kwam vanonder de motorkap van de Ford Taunus rook te voorschijn. De mo tor bleek (mogelijk als gevolg van een lekkende benzineleiding) in vlammen te staan. Het vuur werd gedoofd met poederblusser en water, afkomstig uit hotel De Hoop. Op de Randweg (éénrichtingverkeer) nabij het Westerslag deed zich zondag middag een aanrijding voor, waarbij de Texelse bromfietser J.A.E. werd ge wond. Hij kwam in botsing met de in tegengestelde richting (richting Wester slag) rijdende J.B. in zijn Ford Cortina. De twee raakten elkaar in de bocht. De C De kwaliteit van het materiaal dat storen op de Groeneplaats werd ge- urd ter gelegenheid van de Texelse bapenfokdag was goed, maar iets inder dan vorig jaar. Er waren meer- ire toppers, zowel onder de ooien als rammen, maar over het algemeen t de conditie toch wat te wensen over. it neemt niet weg dat de organisato- in bijzonder voldaan zijn over het ver- op van deze hoogtijdag voor de scha- infokkerij. De weersomstandigheden aren tot ieders verrassing uitstekend, a had er rekesiing mee gehouden dat juryleden tegenover drijfnatte die- in zouden komen te staan als gevolg dier was evenals de kampioen een ty pische, goed gevormde ram, maar de huid was wat te grof. De kampioensprijs bij de viertallen ooien ging naar C. J. Commandeur uit Oudeschild. Een andere inzending van deze bekende fokker kreeg het reserve kampioenschap. Steeds meer schapen De schapenfokkerij in Nederland ver heugt zich in een groeiende belangstel- Maandagavond 9 september zal in De Witte Burcht in de Molenstraat te Den Burg politiek café worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal over verschillende onderwerpen van plaatselijk belang kunnen worden gediscussieerd in aan wezigheid van diverse raadsleden en ambtenaren. Ook voor het bespreken van kwesties van meer persoonlijke aard zal men in het politiek café terecht kunnen. De organisatie van de avond berust bij het Progressief Akkoord Texel met medewerking van andere partijen uit de gemeenteraad. Men beschouwt de avond als een goede mogelijkheid om de meningen van het publiek te peilen. Ter discussie zullen worden gesteld de opheffing van het sluitingsuur voor de horecabedrijven en de gevolgen daar van. Verder zal worden gepraat over de zetelverdeling in het college van B. en W., maar als blijkt dat men ook andere zaken aan de orde wil stellen, zal dat zeker kunnen voor zover de tijd dat toe laat. Men heeft De Witte Burcht geko zen omdat deze ruimte makkelijk in meerdere afdelingen kan worden ge splitst. Als er veel belangstelling is t ij j V, T TT a r nit Rppm- twee idcmieii ciivctai m uc uu^ui. spinst. rvis ei vcci uciaiigoiciiu^ inde ongekend hevige regenval in de ling, aldus de heer Jivreugei vleeswond van E. werd door een arts kunnen twee onderwerpen tegelijk wor- won hot IPVPl 5P SPha- c a Mo™ nrointr ster, voorzitter van het Texelse Scha- :aan voorafgaande nacht. Maar geluk- penstamboek in Noordhoiland bij de of- ig zorgde het zonnetje ervoor dat de ficiële opening van de fokdag, 's mor- ol van de meeste dieren op tijd vrijwel gens in hotel „De Lindeboom-Texel". roog was. Toch was de regenval er de schapenstapel neemt nog steeds toe, }rzaak van dat de kwaliteit van de wol hetgeen ongetwijfeld te danken is aan behandeld. Bij de oudere rammen werd een in- ïnding van de heer R. Eelman uit Oos- ïrend tot kampioen uitgeroepen. Fok- r was de heer G. Eelman uit Ooster- ïd. Reserve-kampioen werd een 1-jari- ram van de heer M. C. Veeger uit 'en Hoorn, gefokt door de heer G. J. 'eeger uit Den Burg. Laatstgenoemd 2M mzicnlijk kritischer kon worden be- Drdeeld. DE COCKSDORP Ter waarde van laar liefst ƒ3.000,— werd zondag ge- olen uit de auto van de vakantiegan- cr Van S. uit Düsseldorf. Hij had de ragen geparkeerd bij de vuurtoren, tossen 8 en 11 uur 's morgens moet de offerruimte zijn opengebroken. Ver- pist werden twee koffers met onder lieer kleding en toiletartikelen, een pistas, filmcamera alsmede een rubber- oot met een 5 pk buitenboordmotor. ov Vooral in Den Burg heeft het in de lacht van zondag op maandag (even na ialf één) bijzonder hard geregend. Ge urende nauwelijks een half uur viel leer dan dertig millimeter water. Niet veral konden afvoeren en riolen deze loedgolf verwerken. De brandweer J >'erd in meerdere gevallen te hulp ge- /yfoepen om ondergelopen kelders leeg pompen. Hulp werd verleend aan 4odehuis Moerbeek, fotobedrijf De ffafVaal en hotel De Oranjeboom. De re genval ging met hevige windstoten ge aard, waardoor het regenwater door aden van deuren en ramen en tussen akpannen werd geblazen. teL de redelijke opbrengsten, zeker in ver gelijking met runder- en varkensvlees. De export van geregistreerd fokmate- riaal zou wel veel beter kunnen. Een belangrijke aktiviteit in de scha penfokkerswereld is de formatie van een zestal fokgroepen onder auspiciën van het consulentschap. Doel is door gerichte selectie te komen tot verhoogde vruchtbaarheid van het Texelse schaap en daardoor een grotere produktiviteit en rendement, uiteraard met behoud van het type. De schapenfokdag op Texel staat een beetje in de schaduw van de nationale schapenfoktentoonstelling die op 20 sep tember a s. in Utrecht wordt gehouden. Noordholland zal 81 dieren inzenden; 31 van Texel en 50 van het vasteland. In vroeger dagen was het Texelse aandeel in de Noordhollandse inzending belang rijk groter, een beetje teleurstellend is het daarom wel. Oorzaak is de als ge volg van de droogte zeer slechte gras- groei op Texel. Feest Overigens vond de voorzitter dat er reden was voor een feestelijke stemming want het stamboek werd op 20 augus tus 1909 opgericht en bestaat dus 65 jaar. Burgemeester Sprenger wilde het bestuur met het bereiken van de „65 plus" graag feliciteren al hoopte hij dat het stamboek ondanks de pensioenge rechtigde leeftijd aan het produktie- proces zou blijven deelnemen. Vorig jaar had de burgemeester ge wezen op het grote belang van goed overleg tussen agrariërs en gemeentebe stuur inzake allerlei gemeentelijke plan nen. Deze keer kon hij met tevreden heid vaststellen dat in het afgelopen jaar inderdaad veel vruchtbaar overleg is geweest. Met name de schapenhou ders zijn nauw betrokken geweest bij de samenstelling van het rapport over schapenboeten en tuinwallen. Dit rap port heeft een uitstekende indruk ge maakt, zowel 'bij de provincie als het ministerie van CRM. Ook in de toe- (zie vervolg pagina 2) Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS den behandeld. Wie problemen heeft die hij liever niet in de volle vierschaar besproken wil zien, moet zijn in de zg. ombuds- hoek waar een raadslid of ambtenaar hem van dienst zal trachten te zijn. Hoewel men met zijn problemen ook in het raadhuis terecht kan, is gebleken dat velen toch drempelvrees koesteren. Mogelijk brengt de ontspannen en on- verplichtende sfeer van het politiek café daarin verandering. Er wordt be gonnen om acht uur, maar men kan ko men wanneer men wil. Het is niet de bedoeling het bij deze avond te laten. Gestreefd wordt naar ééns per maand waarbij ook andere dorpen aan bod komen. De organisato ren hopen dat de reeks zal kunnen worden beschouwd als een „permanente hearing", die de afstand tussen be stuurders en bestuurden zal verkleinen. OOSTEREND De Texelaar A.J.S. veroorzaakte zaterdag schade toen hij nabij Oosterend met zijn Peugeot een andere auto raakte. De met hoge snel heid rijdende S. kwam uit de richting Oosterend. In de bocht stond een auto geparkeerd en op het zelfde moment werd deze voorbij gereden door een uit de richting Oost naderende Duitse wa gen. Er bleef voor S. dus weinig ruimte over om te passeren. Door de snelheid (hij veroorzaakte een remspoor van 46 meter) kon S. echter niet tijdig tot stil stand komen. Hij raakte zowel de af rastering als de Duitse wagen, die aan de linkervoorzijde werd beschadigd. Bij brand (02220) 2066 Bij ongevallen met betekenend lichamelijk letsel (02220) 2011 Bij andere ongelukken (02220) 2644 Voor de Stichting Beroepsonderwijs Texel was het gisteren een gedenkwaar dige dag, want het was 10 jaar geleden dat de eerste lessen aan de Texelse LTS werden gegeven. Op bescheiden wijze is het tweede lustrum gevierd, onder meer door het vertonen van films. Mogelijk zal later in het jaar nog een tentoonstelling worden georganiseerd Leon Leiman mei de kampioensram, eigendom van zijn vader en G. Eelman uit O osterend naar het voorbeeld van de enkele jaren geleden beroepsonderwijstentoonstel ling „Texpo". Op 2 september 1694 was het gebouw nog lang niet klaar. De praktijklessen werden gegeven in één lokaal van het in aanbouw zijnde complex. Het theo- rieonderwijs werd gegeven in de land bouwschool en in de aula van de Thijs- seschool. De school startte met 70 leer lingen; nu zijn het er 220. Er waren vier leerkrachten (nu zestien) en de drie klassen van toen zijn uitgegroeid tot dertien. Er is nu vijf man aan niet-on- derwijzend personeel; in 1964 geschikte men daarover helemaal niet. Vernieuwing Belangrijker nog is de ontwikkeling van het onderwijs in die tien jaar. De Texelse LTS heeft daaraan een zeer duidelijk steentje bijgedragen. Onder andere aan de vormgeving van het vak algemene technieken is veel gedaan en het heeft de belangstelling getrokken van meerdere scholen elders in het land. Men is nog steeds bezig de leerstof en de methode critisch te bekijken. De school heeft dit jaar de 698e leer ling ingeschreven. Velen hebben in middels hun plaatsje in de maatschappij ingenomen. Naast degenen die bij een werkgever aan de slag gingen zijn er velen die hun studie hebben voortgezet aan MTS, UTS en enkelen zelfs aan de HTS of de lerarenopleiding. Diverse avondcursussen zijn mogelijk geworden en gegeven, onder andere las cursussen. „We kijken met tevredenheid op de afgelopen tien jaar terug", zegt de heer E. G. Bouwman, directeur vanaf het eerste uur. „Moge in de komende tien jaar de inspiratie niet ontbreken en dé wil om „bij" te blijven, steeds aan wezig zijn".

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1