(jroen 7wttrt-~ Jexels in het wethouders volgens plan gekozen tap Westdorp: ik ben NIET gematigd Weijdt boos over spot op publikatiebord r mwmm Kt'MiK rnrnsm 31 i-i be Bedrijven ambtenaren politiek de baas z'n tijd? in ASEIZOENFEEST VERONICA Ambtelijke brieven moeten vriendelijker i dag 6 SEPTEMBER 1974 87e JAARGANG No. 8907 fEXELSEW'COURANT Jltgava: B.V. v/h Langeveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 HeHarry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den tel. (03220) 2403, en Tom Engel, Roxendljk >n Burg. Verschijnt dinsdags en vr(|dags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW :/7- W'? SSBË» ■- - >'-■ De leden van de nieuwe gemeenteraad hebben dinsdagavond uit i midden de drie wethouders gekozen. De uitslag was in over stemming met de verwachtingen: Jook Nauta (KVP), Jaap stdorp (PAKT) en Jan Zuidewind (VVD). De vergadering trok Br grote publieke belangstelling. iorafgaand aan de verkiezing werd erschillende fracties de voor- ït van hun wethouderscandidaten itiveerd. Namens het PAKT had de F Blanken enkele behartenswaar- raadgevingen. Hij riep het nieuwe ge en het ambtenarenapparaat op oud en duidelijkheid te betrachten le presentatie van de voorstellen. Ier vond hij dat niet langer geaccep- mag worden dat zaken niet meer terug te draaien. Plannen die niet in de omstandigheden passen moe- Dok in een vergevorderd stadium voorbereiding ingrijpend kunnen en gewijzigd of geschrapt. Ook bij iede bestuurder kan een soort be- iblindheid optreden, die er de oor van kan zijn dat plannen van ;en worden gebaseerd op inzichten gisteren. Ongeacht de samenstel- van het college, beloofde de heer ken dat het Pakt zich actief en po- ■critisch zal opstellen ten opzichte iet gevoerde beleid. Onvermijdelijk beslotenheid waarin in de afgelo- maanden de besprekingen over de ling van het college hebben plaats- el noemde Blanken betreurenswaar- evi maar onvermijdelijk. Alle betrok- n waren het er over eens dat het college zou moeten bestaan uit: wethouder van de Samenwerkende ïtelijke Fracties, een wethouder van IJ 'akt en een wethouder van Texels ng VVD. De discussie over de per die deze drie posten moesten bezetten verliep aanmerkelijk Ier glad. Het Pakt was verheugd de heer Westdorp want men be- uwl hem als ervaren, bekwaam en ook voor politiek andersdenkenden het vertrouwen waard. Van harte onder steunde het Pakt ook candidaat Nauta van de samenwerkende christelijke fracties. Nauta heeft duidelijk blijk ge geven over helder inzicht in de Texelse samenlevingsstructuur te beschikken. Bovendien heeft hij in het bestuurlijke vlak in goede zin van zich doen spreken. Over het bezwaar van gebrek aan er varing kon men dan ook heenstappen. De VVD-candidaat Zuidewind was voor het Pakt ook acceptabel. Blanken: „De heer Zuidewind beschikt over ruime informatie ten aanzien van vele facetten van de Texelse samenleving. Hij heeft zich vooral op het terrein van de werk gelegenheid, recreatie en ruimtelijke ordening verdienstelijk gemaakt. Zijn vaardig beleid bemoeilijkt. Voorts is zijn instelling ondemocratisch omdat hij niet of slechts onder zeer grote druk een door de meerderheid genomen besluit uitvoert en er niet voor terugschrikt zijn invloed aan te wenden om het college vleugellam te maken". De heer J. A. Witte (KVP), sprekende namens de samenwerkende christelijke fracties, was kort van stof. Hij zei dat het christelijke samenwerkingsverband specialisatie en ontlasting mogelijk maakt alsmede evenredige vertegen woordiging in de diverse gemeentelijke commissies. Ook de christelijken zouden Nauta, Westdorp en Zuidewind steunen. De heer A. Rienstra (ARP) sloot zich hierbij aan en zei de komende samen- werkingsperiode te zien als een test case voor een definitieve CDA. De heer C. Koorn (CHU) sloot zich hierbij aan. Hij had alleen bedenkingen gehad tegen De nieuwe wethou ders hebben hun plaatsen aan de collegetafel ingeno men Van links naar rechts J. Zuidewind, J. J. Westdorp. Mr. W. H. Sprenger. secretaris P Beem- sterboer en i. Nauta. De portefeuillever deling zal in de loop van de volgende week worden vast gesteld. Zuidewind omdat hij vreesde dat deze onvoldoende tijd voor de wethouders- functie zou kunnen vrijmaken. Bierkaai De heer L. J. Weijdt (Texels Belang) stelde realistisch vast dat de kaarten zijn geschud en dat zijn fractie in feite tegen de bierkaai vecht bij haar pogin gen om wethouder Dros weer achter de collegetafel te krijgen. Hij verzette zich tegen de opvatting dat Texels Belang en VVD op één lijn kunnen worden ge steld en kondigde aan geen der door de anderen voorgestelde candidaten te zul len steunen en wethouder Dros candi daat te stellen inplaats van de heer Zui dewind. „Met vier zetels in de raad heb ben we meer recht op een wethouder dan de VVD". De heer Zuidewind (VVD) zei dat zijn partij aanvankelijk voornemens was geen eigen candidaat te stellen en de candidatuur Dros te steunen. Toen bleek dat het geen haalbare kaart was, werd dit standpunt gewijzigd. Terugschakelen naar een college met twee wethouders, of het toelaten van twee christelijken in het college zou ook niet aanvaard baar zijn geweest. Zuidewind zei vol doende lijd aan het wethouderschap te kunnen besteden dank zij steun van medewerkers in zijn bedrijf. Politieke uitersten in het college zag hij niet als bezwaarlijk voor de werksfeer en de samenwerkingsmogelijkheden. „Als de zaak Texel maar voorop wordt gesteld, zal het met de spanning wel meevallen". Vervolgens werd tot stemming over gegaan Op Westdorp werden 12 stem men uitgebracht; er waren drie blanco briefjes. Nauta kreeg de stemmen van elf raadsleden. Eén stem werd uitge bracht op J. A Witte en er waren drie blanco stemmen. Voor de derde wethou dersplaats werden twee candidaten ge steld. Mevrouw T. C. Vlas-v. d. Vlies stelde Zuidewind voor en de heer L. J. Weijdt kwam met Dros Zuidewind kreeg 10 stemmen, Dros 3; mevrouw Vlas 1 en Blanken 1. De heer Zuidewind nam zijn benoe ming aan en zei de beroemde wethouder R. P Keijser als een lichtend voorbeeld te zullen beschouwen. Burgemeester Sprenger bracht dank aan de heer Dros voor alles wat hij als wethouder had gedaan. Hij hoopte dat hij als „gewoon" raadslid even aktief, kritisch en vindingrijk zou zijn als in de afgelopen vier jaar achter de college tafel. Andere koers Wethouder Westdorp zei dat de eerste maanden geen wezenlijke veranderin gen in het bestuur te zien zullen geven. „Maar daarna zal een andere, iets ef ficiëntere koers gevaren kunnen wor den". Hij wenste de voorzitter succes bij het opleiden van drie nieuwe wet houders en bracht aan oud-wethouder Dros dank voor zijn inspanningen. Wij zende op het gematigde karakter van (Zie vervolg pagina 3) 'RLEESBOEK VAN DE MAAND fELTJES UIT EEN DOOSJE fors voorleesboek voor kinderen 4 tot 12 jr., waaraan is meegewerkt een groot aantal bekende schrijvers ikenaars. Het boek kost tot 5 okt. daarna wordt de prijs 19,50. uit het (vanzelfsprekend) krijgen in OPEN BOEK Het jaarlijkse De Koog zaterdagavond, aanvang 8 uur tn.v. een populair Texels duo. Wethouder Nauta Wethouder Jook Nauta (KVP) wil dat de brieven die gemeente-amb tenaren aan burgers schrijven vriendelijker van toon worden. De thans gebruikte termen zijn dor en koel. Beleefdheidsvormen en aan hef ontbreken meestal. Een mense lijker wijze van uitdrukken zal er toe bijdragen, dat de vaak negatieve gedachten over ambtenaren zullen verbeteren. Het merkwaardige is dat de briefschrijvers in kwestie meest al heel aardige mensen zijn. Burge meester Sprenger vond dat Nauta de zaak wat somber voorstelde: hij had tenminste veel brieven gezien, die het bewijs vormen dat de amb tenaren zich best vriendelijk willen uitdrukken politiek andere geaardheid heeft binnen een afspiegelingscollege een duidelijke functie. Wanneer de heer Zuidewind wordt gekozen, zal hij er zich bewust van zijn dat zijn beleid door ons scherp- critisch bezien zal worden". Geen democraat Achter de door Texels Belang voorge stelde candidaat J. C. Dros kon het Pakt zich niet scharen hoe spijtig het ook is dat een vier man sterke fractie dan niet in het college vertegenwoordigd zou zijn Blanken: „De heer Dros heeft in de af gelopen vier jaar getoond een harde werker te zijn die zich met grote ener gie en zakelijke schranderheid voor de gemeente inzet. Het spijt mij persoonlijk en anderen met mij zijn candidatuur dan ook niet te kunnen steunen, temeer daar er in het persoonlijke vlak spra ke is van een uitstekende verstandhou ding De afgelopen zittingsperiode heeft ons echter ook aangetoond dat de heer Dros zich na duidelijk gebleken onge lijk blijft vastbijten in zijn ingenomen standpunt en op deze wijze het college- overleg onnodig lang maakt en een slag- „Ik heb wat te verklaren en ik heb wat te zeggen", aldus de heer L. J. Weijdt van Texels Belang in de rond vraag van de dinsdag gehouden eerste bijeenkomst van de nieuwe gemeente raad. Weijdt vertelde dat hij een brief had ontvangen van een gemeenteambte naar (de heer G. A. Oskam red.) waarin deze zich verweert tegen het geen Weijdt in de raadsvergadering van 6 augustus j.l. naar voren had gebracht. Het ging om de passage „Op een door de gezamenlijke fracties gehouden verkie zingsbijeenkomst werd door één van uw top-ambtcnaren, die het kan weten, het huidige college verweten dat er geen beleid werd gevoerd. Naar mijn mening te cru en te bout gesproken, misschien in politieke verblindheid, wie weet". De heer Oskam had de heer Weijdt in zijn brief laten weten dat hij zoiets helemaal niet heeft beweerd. Hij wilde dan ook dat Weijdt zijn woorden in de eerstvolgende raadsvergadering zou intrekken. Weijdt verklaarde aan dat verzoek niet te zullen voldoen omdat hij er zeker van was dat Oskam wel degelijk de ge wraakte woorden heeft geuit op de be wuste avond. „Ik heb verschillende mensen die deze bijeenkomst hebben bezocht, gevraagd of het in deze geest gezegd is; deze beamen dat het ook bij hen zo is overgekomen". Oskam had in zijn protestbrief gesteld dat de opmer kingen van Weijdt zijn verhouding tot het college zou kunnen beïnvloeden, maar Weijdt zei dat niet in te zien. Dat zou volgens hem onbetamelijk kleinzie lig zijn. In de politiek moet men niet overgevoelig zijn. Met de mededeling van de heer Oskam dat een ambtenaar in zijn schaarse vrije tijd recht heeft op een politieke overtuiging, zei de heer Weijdt het van harte eens te zijn, ware het niet dat het bedrijven van politiek door Texelse ambtenaren ook in de tijd van de baas gebeurt. Als bewijs van dat laatste voerde hij aan dat het publicatiebord voor intern gebruik (bij de dienstingang die ook door niet op het raadhuis werkzame bezoekers als uitgang wordt gebruikt) diverse mededelingen waren aange bracht, zoals „Verbeter de wereld en geef de ambtenaren wachtgeld L.J.W." en „Geef het de ambtenaren nog beter, verhóóg het wachtgeld. Maak dit wereldweijdt bekend F.O.". Voorts: „Niet veel praten over het effi- ciëncyrapport. Hierover is al te veel uit- geweijdt G.W." „Hoe kan dat: Weijdt kijken en toch eng zien v.d.B." en tenslotte: „Advies aan Texels Belang. Niet oog om oog, tand om tand maar oog in oog, hand in hand S.D.". Verwerpelijk Uit deze schriftelijke schimpscheuten afkomstig van diverse personen in het raadhuis, bleek dat het pleidooi voor verdere rigoreuze efficiëncy-maatrege- len onder het ambtenarenapparaat niet in goede aarde was gevallen. Daarover zei de heer Weijdt niet boos te zijn, maar hij vond de gang van zaken toch niet te accepteren. „Ik kan tegen grap pen en steken onder water, ik doe er van harte aan mee als dat zo uitkomt, maar het wordt anders als het gaat via 'n mededelingenbord in het raadhuis via ambtenaren of diensten van het ge meentelijk apparaat, een apparaat dat ten dienste moet staan van de gemeente in zijn totaliteit en ook van de bestuur ders van deze gemeente. Als medebe stuurder van de gemeente, als woord voerder en fraktievoorzitter van een groepering die gesteund wordt door ruim een vierde van de bevolking, wordt ik echter over de hekel gehaald. En met mij' mijn fractie, mijn groepe ring en het ons steunende kwart van de bevolking. Voorzitter, mijn conclusie hieromtrent is: onaanvaardbaar en on der de maat. In hun schaarse vrije tijd mogen ambtenaren gerust politieke te genstanders zijn. Dan acht en respec teer ik hen om hun mening, maar als ambtenaren in diensttijd behoren ze te weten dat het op deze wijze naar buiten treden getuigt van een tekort aan taak- besef en een tekort aan niveau. Het geeft zelfs de indruk dat men op deze wijze een groepering wiens ideeën waarschijnlijk niet de hunne zijn, tracht monddood te maken". Niet mee eens Burgemeester en wethouders bleken het totaal niet eens te zijn met de visie (zie vervolg pagina 2) "Geen spoor van verbittering bij de heer J. C. Dros, die hier zijn opvolger J Zuide wind feliciteert. Links zijn fractiegenoten Th van den Heerik en L J Weijdt.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1