NATUURBESCHERMING EN POLITIEK Gegadigden voor eigei huis zijn nog welkom VERVOLG VAN PAG. 1 Woningisolatie KRUISWOORDPUZZEL è- VV Weekenddiensten artsen ei s R. K. Kerkdiensten Protestantse kerkdienst! ;1 a door Hugh P. GaUacher Tijdens de discussie tussen „zaal en forum", waarmee de negende jaarver gadering van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee op 2 maart 1974 werd afgesloten, stelde één van de aanwezigen kennelijk met het oog op de naderende verkiezingen de vraag: hoe kunnen wij natuurbescher mers zo verstandig mogelijk onze stem uitbrengen? Hoewel de verkiezingen inmiddels achter rug zijn, blijft bovengenoemde vraag mij bezig houden. Zij is namelijk tekenend voor de ontwikkeling dÜe gaande is binnen het denken over na tuurbescherming. Georganiseerde natuurbescherming is in Nederland op gang gekomen ter ver dediging van de steeds beperkter wor dende mogelijkheden om van de natuur te kunnen genieten. Zo is bijvoorbeeld de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland opgericht on der druk van de bedreiging van het Naardermeer. Dit betekent, dat natuur bescherming zich had kunnen ontwik kelen tot een „hobby-beweging", d.w.z. een vereniging met als doel, mensen met eeny bepaalde liefhebberij door middel van onderlinge contacten en belangen behartiging, zoveel mogelijk genoegen te laten beleven aan hun hobby. Voor beelden hiervan zijn de Valkeniersbond en de Kon. Ned. Jagersvereniging. Maar hoewel de diverse natuurbeschermings organisaties de belangen van haar leden terecht nooit uit het oog hebben verloren, zijn zij zich toch van liever lee meer gaan richten op het algemeen- maatschappelijke karakter van natuur behoud: de zorg om een gezond leef milieu. Dit brengt tevens met zich mee dat heel andere aspecten van de natuur benadrukt worden: niet zozeer de schoonheidsbeleving van de individuele er rekening mee houden dat de huisbaas een hurverhoging kan vragen omdat het woongerief in de betrokken woning is verbeterd. De subsidie-aanvraag De subsidie-aanvraag moet voor 31 december zijn ingediend bij de Hoofdin genieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op het Provinciehuis te Haarlem. Op deze aanvraag moet minstens staan- naam en adres van de aanvrager, waar de woning staat, welke werkzaamheden worden uitgevoerd, wat het gaat kosten en de girorekening waarop de bijdrage kan worden gestort. Verder is nodig een bestek-tekening, beschrijving van de huidige toestand van het huis en de onderdelen die wor den geïsoleerd. Niet iedereen is in staat een bestek-tekening te maken. In dat geval dient de opervlakte van de te iso leren ramen, muren, vloeren en het dak te worden vermeld. De eigenaar hoeft nog niet meteen met het werk te beginnen. Hij kan rus tig wachten op het besluit van het mini sterie. Binnen drie maanden na de toe kenning van de subsidie moet een begin zijn gemaakt met de werkzaamheden en één jaar na toekenning moet alles klaar zijn. Het is mogelijk, dat een ambtenaar van deze of gene officiële instantie tijdens de werkzaamheden komt kijken of alles in orde is. Als hij onregelmatigheden constateert ziet het er slecht uit voor de subsidie-aanvrager, omdat de minister in dat geval kan be slissen in het geheel geen subsidie te geven. Het is dus zaak zo weinig moge lijk van de oorspronkelijke plannen af te wijken tijdens het aanbrengen van de isolatie. Betaling achteraf De subsidie wordt pas verleend als alles achter de rug is. De eigenaar van een woning moet er dus rekening mee houden, dat hij eerst alle kosten zelf moet betalen en dat hij pas later geld terugkrijgt. Ofschoon de subsidierege ling op 31 december afloopt hoeft nog niet speciaal voor deze datum een begin te worden gemaakt met het werk. Wél moet voor het eind van dit jaar de sub sidie-aanvraag zijn ingediend. Hierdoor is het mogelijk dat werkzaamheden, die in 1975 worden uitgevoerd nog onder de subsidieregeling vallen, omdat de aan vraag in 1974 is gedaan. Theoretisch is hetmogelijk het begin van de werkzaamheden uit te stellen tot het voorjaar van 1975. In dat geval heeft de huiseigenaar zijn aanvraag laat ingediend, zodat hij pas in de loop van 1975 bericht heeft gekregen van het mi nisterie. Na een verkregen goedkeuring kan hij volgens de regels van het spel nog maximaal drie maanden wachten met het begin van de werkzaamheden. Deze aanvragers moeten zich wel realiseren, dat kostenstijgingen inmiddels niet uit gesloten zijn en dat zij extra verlies lij den op de stookkosten van hun huis ge durende de koudste maanden van de winter. Want nog altijd geldt de regel, dat in een ongeïsoleerd huis van iedere honderd gulden verwarmingskosten er 45 zinloos de schoorsteen uit gaan. Met de stijgende energieprijzen is dat een bedrag om over na te denken. natuurliefhebber staat voorop, alswel het vermogen van de natuur om de lucht te zuiveren, lawaai te dempen, in sectenplagen tegen te gaan en erosie te verhinderen. Esthetische overwegingen worden weliswaar niet vergeten, maar ruimen toch steeds meer plaats in voor wetenschappelijke (biologische, natuur kundige en landbouwkundige) en voor maatschappelijke (recreatieve en ge zondheids-) argumenten. Het gaat om méér dan nostalgie Door dergelijke argumenten aan te voeren, pretendeert natuurbescherming méér te doen dan zich in te spannen voor de vrijetijdsbesteding van natuur liefhebbers. Zij biedt nl. oplossingen aan voor de algemene welzij sproblema- tiek. Met haar uitrusting van weten schappelijke en maatschappelijke argu menten betreedt natuurbescherming 'n arena waarin zij zich meet met machten en krachten als lokale, provinciale en landelijke overheid, ondernemingen en organisaties. En zij wordt ook m staat geacht zich hiermee te kunnen meten, hetgeen blijkt uit het feit dat natuurbe schermers op ruime schaal geaccep teerd worden als partners als het gaat om het maken van plannen, het beden ken van alternatieven of het uitvoeren van beslissingen op het gebied van na tuur en milieu. Wie zegt dat dit momen teel nog veel te weinig gebeurt, heeft gelijk: te vaak nog wordt natuurbe scherming gepasseerd om te kunnen spreken van een ideaile situatie. Wat niet wegneemt dat de tendens naar een grotere verwetenschappelijking en ver maatschappelijking van de natuurbe- schermingsbeweging onmiskenbaar is. Dat bleek ook heel duidelijk op de jaarvergadering van de Waddenvereni ging: geen club van lieden die nostal gisch ervaringen van hun laatste om zwervingen over het rustieke wad kwa men uitwisselen (die zullen er overigens ook wel geweest zijn en geen ikjwaad woord over hen), maar vooral een ver zameling van mensen die hun persoon lijke liefde voor het waddengebied in het kader plaatsten van het welzijn van veel meer Nederlanders dan enkel de bewoners van de noordelijke provincies, en die bij hun bezorgdheid voor het wad een open oog hadden voor de vele as pecten van de problematiek: industria lisering, werkgelegenheidspolitdek, energievoorziening, verkeersproblema tiek, recreatiedruk, lozing van afval stoffen, militaire voorzieningen, enzo voort. Voordrachten door de econoom prof. J. Tinbergen en de etholoog prof. N. Tinbergen, en een forum waarin naast genoemde wetenschappers, ook nog de landbouwkundige en oud-voor zitter van de Europese Commissie Dr. S. Mansholt zitting had, getuigen van deze ruime belangstelling. In deze sfeer kwam de vraag naar een stemadvies dan ook niet als een verras sing. Je kunt het immers niet maken om een hele middag van gedachten te wisselen over hoe ons land er in de na bije en verre toekomst (planologisch en economisch) uit moet zien, en bij de verkiezingen net te doen alsof dit alle maal ongezegd is. Wie ziet dat het plan nen maken op het gebied van natuur- en milieubehoud belangrijke implicaties heeft voor een reeks economische en politieke factoren (en andersom), komt derhalve onherroepelijk voor de vraag te staan, hoe hij deze visie op natuur en milieu moet vertalen in een politieke keuze. Van de regen in de drup Tot zover de reden waarom ik de vraag naar het stemmen van belang acht. Maar ook het antwoord zet aan tot enig nadenken: voorzitter T. F. J. Pron ker herinnerde eraan, dat de Wadden- vereniging bij de jongste kamerverkie zingen aan alle partijen een aantal vraagpunten heeft voorgelegd en heeft verzocht om in het kort de partijstand punten weer te geven. Het resultaat is een soort tabel waaruit men kan afle zen op welke punten de partijen over eenstemmen dan wel uiteen gaan. Der gelijke tabellen (maar dan met andere onderwerpen) treft men in de verkie zingstijd ook vaak in dagbladen aan. De bezwaren die aan deze methode kleven zijn (1) dat niet alle partijen reageren op alle voorgelegde punten, en (2) dat een standpuntbepaling in één of twee korte zinnetjes weinig of niets zegt over het feitelijk gedrag van de individuele politici wanneer daadwerkelijk het pro bleem aan de orde is, en amendementen worden voorgelegd, moties ter stem ming gebracht e.d. Afgezien van het feit dat politieke partijen wellicht geneigd zijn hun standpunt aantrekkelijker voor te stellen dan het eigenlijk is, is het niet altijd mogelijk om precies aan te geven hoe in de praktijk van het politieke be drijf de opstelling zal zijn. Conclusie van Pronker: deze methode levert te weinig houvast en daarom is het raad zaam, om via de pers de verrichtingen van de individuele politici zo nauw keurig mogelijk te volgen zodat men zijn stem kan uitbrengen op een persoon die getoond heeft de belangen van na tuur en milieu in de praktische politiek op adequate wijze te hebben behartigd. Dat deze methode ons echter van de regen in de drup brengt, blijkt m.i. uit de volgende bezwaren: 1) het zou alleen mogelijk zijn te stemmen op iemand die reeds verkozen is; van nieuwe kandidaten is het nog niet bekend hoe ze in de praktijk zullen „uitpakken", tenzij wij de persoon in kwestie toevallig zouden kennen. 2) het is denkbaar dat een bepaalde partij een algemene politiek voorstaat die over het geheel genomen en/of op den duur heilzaam is voor natuur en milieu; zouden wij dan met op deze par tij mogen stemmen omdat zij toevallig in haar fractie niet beschikt over een prominente natuurbeschermer? 3) de natuurbeschermingsproblema- tiek is met het enige criterium waarop wij onze politieke keuze bepalen: opvat tingen over het buitenlands beleid, loon- en prijsontwikkeling, onderwijs, ge zondheidszorg en belastingmaatregelen zijn evenzovele aspesten van een visie op de mens die tezamen een politieke voorkeur gestalte geven. Het zou onzin nig zijn te stemmen op een kandidaat die getoond heeft een open oog te heb ben voor natuur en milieu, wanneer men het tegelijkertijd op een of meer ander punt in het geheel niet met deze persoon eens is. Doorgaans geeft men dan ook zijn stem aan iemand waarmee men zich in meerdere op zichten kan verenigen. Klaarblijkelijk omdat ideeën over hoe natuur en milieu het best behouden kunnen worden nim mer alleen staan, doch afhankelijk zijn van een algemene visie op de mens en zijn omgeving, een ethische of religieu ze visie die de bron vormt van de con crete ideeën over natuurbescherming, maar evenzogoed voor alle andere maatschappelijke problemen. Politieke opvattingen over uiteenlopende onder werpen zijn dus toch met elkaar ver bonden. Richtgevcnd: niet de „vent" maar het „idee" De voorgaande zin geeft de richting aan waarin de beantwoording van de vraag naar het stemadvies kan worden gezocht Politieke opvattingen zijn met elkaar verbonden. Het opstellen van een „tabel" waarin de diverse partij standpunten t.a.v. een hoeveelheid uit eenlopende problemen als onafhanke lijke feiten gepresenteerd worden, ver onachtzaamt dit gegeven. Wie met zo'n tabel werkt, doet net alsof een politieke voorkeur iets is wat voortkomt uit het bestuderen van korte antwoorden op korte vragen en het toekennen van pun ten aan antwoorden waarmee men het eens is: wie het hoogste scoort heeft ge wonnen. Maar op een dergelijke quasi- exacte wijze kan geen verantwoord oor deel tot stand komen: het gaat immers niet om isoleerbare „hier-en-nu-beslis- singen", aangezien elk verschijnsel bin nen onze complexe samenleving een reeks van oorzaken en gevolgen met zich meedraagt, terwijl elke ingreep een reeks verwikkelingen heeft die ons vaak voor verrassingen plaatsen aangezien zij zich voordoen op onverwachte plaatsen en onverwachte momenten. Al leen een integrale visie op mens en sa menleving (met daarin harmonisch op genomen een visie op natuur en milieu) kan een waarborg zijn tegen een kort zichtig beleid. En alleen van een politi cus die dergelijke visie deelt, kan een kiezer opaan, omdat kiezer en politicus van een gemeenschappelijke basis uit gaan. Niet de „vent" maar het „idee" is het richtinggevend snoer. Wat betekent dit in concreto? Niet dat alle verenigingen op het gebied van natuurbescherming zich in de armen van één politieke partij moeten storten. Wél dat natuurbeschermers die tijdei hun bijeenkomsten meningen ontwikk len en standpunten innemen over zak< als planologie, investeringsbeleid, weri gelegenheid, e.d., hieruit de conseque: tie moeten durven trekken, en hun ke: nelijk aanwezige maar nog verborgi maatschappelijke visies moeten tract ten te expliciteren. Dat zal ongetwijfe niet van een leien dakje gaan: veel n tuurbeschermers met name die wel! „natuur" slechts associëren met gro sterns en zeehonden zullen bezwa aantekenen tegen elke poging om po tiek in verband te brengen met natuu behoud. Anderen zullen hen erop wij* n' dat dit, gezien de voortgeschreden ve maatschappeling, reeds een feit is. I natuurbeschermingsbeweging het reeds beslisende stappen gezet in maatschapelijke arena en dient zich hiervan rekenschap te geven door c (juist!) bij verkiezingen aktief mee denken over de richting waarin on samenleving zich zou moeten ontwikk len. (Overname uit „Het Waddenbulletij De volgende maand hoopt de firma C. H. F. Duin in opdracht van de wo ningbouwvereniging Texel te beginnen met de bouw van 36 woningen aan de Schoorwal te Den Burg. Van dit com plex zullen er twaalf door de woning bouwvereniging worden verhuurd; de rest is als koopwoning beschikbaar voor belangstellende leden. Er zijn nu ongeveer veertien serieuze adspirant kopers; meerdere belangstellenden zijn dus nog welkom. De kosten per woning zullen gemiddeld ƒ80.000,bedragen inclusief de grond (160 a 240 m2) en gas c.v. De huizen worden gebouwd in blokjes van vier tot zes onder een kap. De Schoorwal is gelegen in het zuid westelijke gedeelte van het bestem mingsplan Noord-West, vlak bij „Astrid". De huizen zijn ontworpen door het architectenbureau Martini uit Gronin gen. Uiterlijk doen ze sterk denken aan de reeds gebouwde 48 ww-twoningen in hetzelfde bestemmingsplan; ze zijn al leen wat groter Gegadigden kunnen; kiezen uit twee typen; 41/* en 5^ ver blijf seenheden. Het prijsverschil be draagt rond ƒ5000,Secretaris van de groep die met de Woningbouwvereni- Horizontaal: 1. hoofdslagader 6. langzame 11. Alg. Ouderdomswet (afk.) 12. ijle stof 14. heidemeertje 16. plaats in Overijssel 18. ruim 19. plaats in Oost-Europa 21. nihil 23. netto (afk.) 24. rijgsnoer 25. koude lekkernij 26. slot 27. geestdrift 28 dubbelklank 30. baardje 33. reinigingsmiddel 36. bouwland 39. ambtskleding 40. slede 41. bevestiging 42. zwijn 43. boomvrucht 45. soort gereedschap 49. droog van wijnen 52. anno (afk.) 54. openbare betrekking 55. opera 57. Engels voorzetsel 58. metaallegering 60. tentoonstellingsgeb. in A'dam 62. keurtroep 64. vogel 65. gegraven water 66. part 67. telwoord 69. omroepvereniging 70. voordeel 71. graansoort 72. werpstrik Verticaal: 2. vruchtbare plaats 3. water bij Rotterdam 4. te weten (afk.) 5. deel van een bijenkorf 7. als volgt (afk.) 8. draaien 9. vorm 10. knaagdier 12. in de verte 13. vis 15. naaigerei 17. plant 20. lopend touw 22. opschik 24. dikwijls 29. spelleiding 31. pers. vnw. 32. insect 33. gesloten 34. deel van een boom 35. vis 36. zoogdier 37. steen 38. belemmering 44. water in Duitsland 45. lidwoord 47. verstand 48. lijst 49. stijf 50. plaats m Egypte 51. houten beenverlenging 53. vreemde munt 54. niet dezelfde 56. bijwoord 57. godin 59. bezittelijk vnw. 61. karakter 63. beetje 68. vaartuig (afk.) 70. voorzetsel ging samenbouwt is de heer F. A. Brosius, Boogerd 19 te Den Burg. I langstellenden kunnen zich tot ht wenden. Zoals bekend 'wordt binnenkort hetzelfde bestemmingsplan ook eigen woning-projekt gerealiseerd do een groep andere Texelaars. Het betr a! 46 woningen in drie typen aan de Go u slag. De huizen wijken vrij sterk af hetgeen men tot dusver op Texel wend is. De huizen, naar een ontw|oe van architect Peter Boots uit De \V zijn smal en diep. Om een mogelijke, zonnig gelegen achtertuin- krijgen is een voortuin achterwf gelaten. Er zijn reeds 45 gegadigden, K dat op dit ogenblik nog slechts een p ceel kan worden uitgegeven. De hun 1 worden uitgerust met garage en cv. Het staat nog niet vast wanneer n ÏS de bouw kan worden begonnen. N hoopt eind oktober, maar op dit ment zijn inzake de prijs nog onderin delingen gaande met aannemer C H Duin. Met de bouw zal een jaar zijn moeid. nc a 12 DOOPDIENST TE DEN HOORN Zondag 15 september is er een do 1 dienst in de Herv kerk te Den Hoo De doopzitting wordt gehouden zat dagmorgen, 14 september om 10 uur de pastorie. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur r>okter J. B. SEEGERS, Den Burg, 02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. DE JAGER, Diek 29, Den Hoc s telefoon (02226) 304. DIERENARTSEN Alleen voor spoedgevallen: tel. 252! NOODSLACHTTNGEN Voor noodslachtingen bellen de h A. van Heerwaarden, tel. (02220) (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt z e. worden op het bureau verwacht op tijden, dat hun eigen huisarts zitf heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Scegers, dinsdag 17 septero dm 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 18 sept» u ber om 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 18 septi t® ber om 15.00 uur. Weekend 14 en 15 september 19' Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10 45 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur De Cooksdorp: zondag 9.15 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Zondag 15 september 1974 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Viering van het Avondmaal voor hele gezin. De Cocksdorp 10 uur eerw. Loerakker. Den Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra Doopdienst De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra De Waal 19.30 uur ds. Loerakker Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindernevendienst Oudeschild 11.00 uur ds De Gier GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Vogel, Gele 19.00 uur ds. Vogel Oosterend 9.45 uur ds. Van Leeuwf van De Lier 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREFORMEERDE GEMEENT Oosterend 10.00 en 16.00 uur Diens DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kuitse extra collecte 2°/o Uppsala alphabetiseringsprogramma Indi in Paraguay); aansluiting rusthu JEHOVAH'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-geb Jonkerstraat, toegankelijk voor 18.30 en 19.30 uur bijeenkomst jti le sc ii

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2