VOGELS wel en wee ^agers langs Texelse kust; nerkwaardige parasieten99 Plattelandsvrouwen bieden interessant winterprogramma door Andri J. Binsbergen Bejaardensoos Oosterend Burgerlijke stand Texel verloor zwemdriekamp in „Molenkoog" Nieuw bestuur dam-schaakclub Oosterend Geslaagd SPORTPROGRAMMA Iu augustus begint de trek van sterns isdiefjes, noordse sterns, grote sterns andere soorten) van Noord- en West- Juropa naar hun winterkwartieren in frika en op het zuidelijk halfrond, ier en daar verblijven ze tijdens hun |>cht wat langer, zoals langs de kust de voedselrijke Waddenzee. Op ^exel is vooral de Noordkop, tussen De ocksdorp en de vuurtoren, een geliefde (erblijfplaats. In het gezelschap van de sterns ver- hijven ook altijd enkele jagers of roof- jieeuwen, die met de sterns naar het uiden trekken. Deze jagers leven van die ze via sterns en meeuwen af- akken. Er komen vier van deze jagers voor: grote jager, de middelste, de kleine de kleinste jager. Daarvan is de Ieinste zeldzaam en komen de andere ie ongeveer in gelijke mate, dat wil ggen toch nog in klein aantal, in ons nd voor. Vrijwel uitsluitend tijdens herfsttrek overigens, van augustus t eind oktober. De terugtrek gaat niet ngs de kust van West-Europa, maar ndt plaats rechtstreeks van de Atlan- sche Oceaan naar de broedgronden in oord-Europa en de Schotse eilanden. Strontjagers JDe jagers worden ook wel stront ja rs genoemd, welke betekenis ook de etenschappelijke benaming Stercora- heeft De verklaring daarvan ligt l wat men vroeger dacht te zien: een ger vliegt achter een stern of meeuw in, deze laat iets vallen (stront?) en de ger vangt het op. Wat de roofmeeu- en echter opvangen, maar dat zie je eestal niet van dichtbij, zijn de visjes andere prooidieren die de achter- ilgde vogels net hebben gevangen, of e ze na een wilde achtervolging uit- aken. De jagers vliegen bij de achter- ilging van de toch in het algemeen k niet langzame sterns en meeuwen jzonder snel met hun slanke vleugels ze kunnen zich zeer gemakkelijk enden. Nu maakt dit parasitaire gedrag op s mensen niet zo'n sympathieke in- uk. Zuiver parasitair zijn de jagers hter niet. Vooral in de broedtijd van- n ze veel voedsel zelf, niet alleen vis it zijn niet zulke beste visser), maar vooral kleine zoogdieren, zoals lemmin gen, muizen en spitsmuizen, eieren en jonge vogels, je zelfs volwassen vogels, allerlei afval en aas. Lange staart De middelste, de kleine en de kleinste jager bezitten een paar kenmerkende verlengde middelste staartpennen. Bij de kleinste jager zijn die 15 tot 20 cm lang, bij de kleine 5 tot 10 cm en puntig en bij de middelste ongeveer evenlang maar stomp en gedraaid. De verlengde staartpennen bezitten de eerstejaars vo gels nog niet, terwijl pas na twee of drie jaar de volwassen lengte ervan wordt bereikt. Hierdoor komt het dat het her kennen van de jagers in het veld niet altijd zo makkelijk is. Hun uiterlijk ik laat de grote jager nu even buiten beschouwing verschilt niet zo sterk. Een vogel zo groot als een stern of een kleine meeuw met een donker kapje op de kop, donkere vleugels met een witte vlek en een licht gekleurd lichaam. Van de jagers, met uitzondering van de gro te, bestaan bovendien lichte en donkere ,,faces"; bij de donkere fase is dan het lichaam ook donker getint. De grote ja ger is het makkelijkst te herkennen door zijn formaat en plompere voorkomen. Deze soort is zo groot als een zilver meeuw, donkerbruin getint (met witte of lichte vlekken op de vleugels) en be zit geen verlengde staartpennen. Van jonge meeuwen zijn de jagers altijd te onderscheiden door hun meer egale bruin en de typische lichte vlekken op de vleugels. De tekening bij dit stukje is van een kleine jager. De door mij gegeven beschrijving is natuurlijk nogal sumier. Wilt u de ver schillen tussen de soorten beter leren kennen, dan kunt u het best een van de vogelboekjes (Vogelgids, Zien is kennen, de Vogels van Europa e.a.) raadplegen. Zoals gezegd hebben we de meeste kans om jagers te zien op de noordpunt van Texel, waar ook sterns zitten. Ook langs het strand kunnen we echter ja gers zien. Het zijn echter vrij schaars voorkomende vogels, die bovendien vaak tamelijk snel doortrekken en daar bij ook nogal eens hoog vliegen. Overigens is deze tijd van het jaar een periode waarin wij allerlei bijzon dere gasten kunnen waarnemen, en juist de kuststrook tussen De Cocksdorp en de vuurtoren en de duinen daarachter zijn plaatsen waar we leuke waarne mingen kunnen doen van pas gearri veerde trekvogels. Veel vogels komen min of meer uitgeput aan na hun over steek van het Eierlandse Gat en rusten dan uit op of dicht achter de dijk. OOSTEREND In het dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend wordt dinsdag middag om drie uur het winterseizoen van de Oosterender Bejaardensoos ge opend. van 4 tot en met 10 september 1974 Geboren. Anita Francisca, dv. Ber- nardus A. Roest en Aafje M. Mosk; Raymond, zv. Dirk A. Oudendag en Ida Kaczor. Ondertrouwd: Dirk Huijsman en Mar- garetha Blok. In zwembad Molenkoog te Den Burg zijn zaterdagmiddag en zondagochtend tussen de regenbuien door driekamp- wedslrijden zwemmen gehouden tussen de Texelse zwemvereniging ZPC TX '71 en zwemclubs uit Gieten en Boskoop. De door de Recreatiestichting Texel be schikbaar gestelde wisselbeker ging naar Boskoop ,die met 64 punten eerste werd. Daaronder kwamen Gieten met 60 en Texel met 54 punten. De wedstrijden waren georganiseerd door de Texelse club, op initiatief van de heer G. Pansier en mevrouw R. Keij- ser. 120 personen van 8 jaar en ouder namen deel aan de twee onderdelen, waterpolo en wedstrijdzwemmen. Met waterpolo was Texel duidelijk de ver liezer, maar met wedstrijdzwemmen staken de jeugdige Texelaars zeer gun stig af bij de jeugd uit Gieten en Bos koop. Het is de bedoeling dat de zwemwed strijden traditie worden. Volgend jaar zal de driekamp in Gieten worden ge houden. OOSTEREND In een op vrijdag gehouden ledenvergadering heeft de Dam- en Schaakclub Oosterend een nieuw bestuur gekozen. Het voorlopige bestuur bestond uit de heren J. Visman, J. Moens en H. v. d. Wetering. In het nieuwe bestuur nemen plaats J. Visman als voorzitter; J. Moens, penningmees ter; H. v. d. Wetering, secretaris; me vrouw Van de Molen en R. Kamstra commissaris. De vereniging komt iedere vrijdagavond om acht uur bijeen in het Oosterender dorpshuis „De Bijenkorf". De heer D. Huijsman, werkzaam in de onderhoudswerkplaats van de Centrale- Waterfabriek te Oudeschild, is onlangs geslaagd voor het certificaat „Hogedruk lasser van het Stoomwezen". De gespe cialiseerde opleiding hiervoor vond plaats aan de bedrijfsschool van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen. De afdeling Texel van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen heeft haar leden een rijk gevuld programma voor het seizoen 1974-'75 aangeboden. De reeks aktiviteiten wordt geopend met een lezing op woensdag 18 septem ber, door mevrouw II. A. Keuning-Wa- gelaar uit Bergen (NH), met als thema „Ouder worden begint jong". „Iets heel bijzonders" noemt het be stuur de „two-womenshow" in de Bur gemeester De Koninghal op donderdag 17 oktober, gebracht door Koos Joosse en Loes van Keeken uit Castricum. De ze show vult de jaarlijkse gemeenschap pelijke avond met het RK Vrouwengilde, en avond met de Plattelandsvrouwen uit De Cocksdorp-Eierland wordt gehouden in de LTS kantine te Den Burg* (waar ook de meeste andere worden gehou den) op woensdag 15 januari. Deze avond zal in het teken staan van het nieuwe jaar, dat door de Verenigde Na ties is uitgeroepen als het jaar van de vrouw. Een lezing hierover wordt ge geven door mevrouw V. G. H. A. Hamm- Rijsdijk, die namens de georganiseerde Nederlandse vrouwen de vergadering van de VN bijwoonde. Voorts ligt het in de bedoeling enkele koffieochtenden te organiseren, waarop gesproken zal wor den door iemand uit de gemeente en waar de mogelijkheid bestaat tot nade re kennismaking met bestuur en leden. Cursus Behalve de maandelijkse bijeenkom sten worden door de Texelse afdeling der Plattelandsvrouwen ook andere ak tiviteiten ontplooid; zo heeft de afde ling twee leesclubs en een handwerk- club, en als er voldoende belangstelling voor bestaat, zullen enkele cursussen worden gegeven. Een cursus in de Hin deloper schilderkunst is reeds in voor bereiding. „Het is goed voor een huis vrouw om naast haar dagelijkse bezig heden iets heel anders te doen", zegt de Bond. Zij vraagt haar leden dan ook, buurvrouw en vriendin eens te laten kennis maken met de organisatie. Mo menteel telt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ongeveer 67.000 le den, verdeeld over 694 afdelingen. „Wij zijn daar één afdeling van en hebben daarom de taak de Bond te vertegen woordigen en naar buiten uit te dragen. Daarom behandelen we op de maande lijkse vergaderingen die dingen, waar van we denken dat het voor de leden in teressant zal zijn", aldus de afdeling Texel. (TERDAG 14 SEPTEMBER 1974: deling Noordholland: O'end (Z)-Meervogels '31, 14.30 uur Alcm. Victrix 3-O'end (Z) 2, 14.30 u. inioren: Texel Al-Hollandia T. Al, 14.30 uur ZDH Al-Geelzwart A2, 14.30 uur De Koog Al-W.Meer A2, 14.30 uur Oosterend Al-Winkel Al, 14.30 uur Geelzwart Bl-O'end BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Schagen B2-Tex. Boys BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SRC B2-Cocksdorp BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) O'end B2-Cocksdorp B2, 13.15 uur Texel B2-Texel C2, 13.15 uur Texel B3-Tex. Boys B2, 13.15 uur ZAP Cl-Texel Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Call.oog Cl-Tex. Boys Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) DWOW Cl-Oosterend Cl, 14.30 uur (vertrek boot 13 05 uur) WGW C3-ZDH Cl, 14 30 uur pillen: deling A: Tex Boys a-ZDH a, 15.00 uur Tex. Boys b-Texel a, 14.15 uur Cocksdorp a-Tex. Boys c, 15.00 uur Oosterend a-Texel c, 13.30 uur deling B: Tex. Boys d-Oosterend b, 13 30 uur Texel d-Texel e, 11.00 uur Cocksdorp b-Texel f, 14.00 uur •NDAG 15 SEPTEMBER 1974: klasse B KNVB: TexellRKWS, 14.00 uur deling Noordholland: Westzaan-De Koog, 14.30 uur Oosterend-Cocksdorp, 14.30 uur ZDH-Schoorl, 14.30 uur DWOW-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) HRC 4-Texel 2, 14.30 uur JVC 2-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel 3-HRC 5, 12.15 uur Tex. Boys 2-Succes 4, 14.30 uur Cocksdorp 2-ZAP 5, 14.00 uur ZAP 6-ZDH 2, 14.30 uur (vertrek boot 13 05 uur) ZDH 3-Oudesluis 3, 12.15 uur Call.oog 3-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Schagen 6-Tex. Boys 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Oosterend 3-Flevo 5, 12.15 uur WGW 7-Cocksdorp 3, 14.30 uur W.Waard 6-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) ioren: Tex. Boys Al-Call.oog Al, 12.15 uur Texel Bl-BKC BI, 12.15 uur Dames: Alkm. Boys-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.35 uur) Zeevogels 2-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 12.35 uur) SAMEN REIZEN: ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: O'end BI, Texel Cl, O'end Cl Tex. Boys Cl, Tex. Boys BI en Cocksdorp BI ZONDAG 15 SEPTEMBER 1974: Vertrek boot 12.35 uur van Texel: Dames T. Boys 1, dames T. Boys 2 Vertrek boot 13.05 uur van Texel: ZDH 2, Texel 4 en Tex. Boys 1 O'end 2, De Koog 2, Tex. Boys 3 MEDEDELINGEN S.V. Texel In het totaal komen zaterdag en zon dag 15 Texel-elftallen binnen de lijnen. De thuiswedstrijden worden gespeeld op onze eigen hoofdveld en op het B- veld achter „Ons Genoegen". Zaterdag worden de volgende wed strijden gespeeld: Pupillen a gaat op bezoek bij Texelse Boys pupillen b. Er wordt om 14.15 uur begonnen. Het elftal vertrekt om 13.45 uur per fiets vanaf het kastje in de We verstraat onder leiding van B. Heer schap. Pupillen b is dit weekend vrij. Pupillen c is de gast van Oosterend a Aanvang 13.30 uur. Vertrek per auto vanaf het kastje om 13.00 uur. Pupillen d en e komen tegen elkaar binnen de lijnen. Om 14 30 uur wordt hier onder leiding van R Dapper be gonnen. Pupillen f vertrekt om 13.30 per auto vanaf het kastje om om 14.00 uur aan te treden tegen de b pupillen van Cocks dorp. Zaterdagmiddag komen 5 junioren elftallen binnen de lijnen. Texel Al ont vangt Hollandia T. Al uit Tuitjehom. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer H W. van Tatenhove. Junioren B2 en C2 zullen onder lei ding van de heer K. E. C. de jager jr. uitmaken wie het sterkst is. Aanvang 13.15 uur. Texel B3 is de gastheer van Texelse Boys B2. Hier wordt om 13.15 uur be gonnen. Junioren Cl gaat zaterdagmiddag bij aartsrivaal ZAP Cl op bezoek. Voor ons C-elftal altijd een moeilijke tegenstander. Scheidsrechter is de heer F. J. Piekhaar. Aanvang 14.30 uur. Boot 13.05 uur. Voor zondag 15 september treden 5 Texel-elftallen aan. Onze BI junioren krijgen BKC BI op bezoek. Deze wed strijd wordt op het veld achter „Ons Ge noegen" gespeeld en begint om 12.15 uur onder leiding van de heer De Beurs. Texel 4 zal zondag tegen Wieringer- waard 6 proberen weer een overwin ning in de wacht te slepen. Aanvang 14.30 uur. Vertrek boot 13.05 uur. Texel 3 speelt zondag om 13.15 uur op het hoofdveld tegen HRC 5. Scheids rechter is de heer W. Paarhuis. Texel 2 vertrekt met de boot van 13.05 uur om om 14.30 uur aan te tre den tegen HRC 4. Gezien de prestatie van afgelopen zondag met een incom pleet elftal moet hier met een elftal op volle sterkte, gewonnen kunnen wor den. Tenslotte zal Texel 1 revanche probe ren te nemen na de nederlaag van af gelopen zondag. RKVVS is de tegen stander, en bepaald geen makkelijke. We rekenen hier toch wel een beetje op een overwinning, gezien de prestatie te gen Helder. Aanvang 14.00 uur. Scheids rechter is de heer Van Cachil. Zij, die in het bezit willen komen van een seizoenkaart kunnen deze zondag op het veld komen afhalen voor het be gin van de wedstrijd Texel 1-RKVVS 1. W.J.M.K. Texelse Boys We gaan in dit tweede competitie weekend ons best doen de goede lijn vast te houden en hier en daar probe ren betere resultaten te behalen. Zaterdag gaan twee elftallen naar de overkant. Met de boot van 13.05 uur vertrekken de junioren BI en Cl, resp. naar Schagen en Callantsoog. De B2 junioren spelen om 13.15 uur op het Texel-veld tegen Texel B2. We verwachten wel dat iedereen aanwezig is en voor een beter resultaat zorgen dan de vorige week. Zondag vertrekken eerst de beide de- meselftallen met de boot van 12.35 uur. Het eerste speelt tegen Alkmaarse Boys, het tweede tegen Zeemacht 2. Met de boot van 13.05 uur gaat het eerste van de heren naar DWOW en het derde naar Schagen 6. Aanvangstijden half drie. Op het Boys-veld om 12.15 uur de wedstrijd van de A-junioren tegen Cal lantsoog Al. Hier is wel enige verbete ring mogelijk. Om half drie ontvangt het tweede Succes 4. De trainingstijden (op het Boysveld) zijn nu als volgt: vrijdags: 18.30-19.30 uur: A-junioren (deze week te beginnen) 19.30-20.30 uur: senioren donderdag: 18.30-19.30 uur: C-junioren 19.30-20.30 uur: senioren 18.30-19.30 uur: B-junioren (volgende week) De dames blijven op woensdagavond. A.W. S.V. Oosterend Zaterdag speelt het eerste thuis tegen Meervogels '31 uit Akersloot. Gezien het aantal versterkingen in jullie ploeg re kenen we toch wel op beide punten. Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer J. A. Grötzinger. Het tweede speelt om half drie uit te gen Alcm. Victrix 3 in Alkmaar. Jullie reizen op eigen gelegenheid en hopelijk komt er een puntje mee. Scheidsrechter is de heer S. C. Osinga. De Al junioren spelen om half drie thuis tegen de Al junioren van Winkel. Na zaterdag rekenen we opnieuw op een overwinning. De leiding is in han den van de heer P. H. Elling. De BI junioren gaan op bezoek bij de BI junioren van Geelzwart, waar ze ook om half drie moeten aantreden. Hier heeft de heer C. Zwuup de leiding. De B2 junioren spelen om 13.15 uur thuis tegen Cocksdorp B2 o.l.v. de heer A. A. Aggenbach. De Cl junioren gaan op bezoek bij de sterke Cl junioren van DWOW, waar om half drie wordt gespeeld o.l.v. mej. D. Hughan. Voor pupillen, zie het programma, el ders in dit blad. Zondag speelt het eerste thuis de der by tegen Cocksdorp, dat afgelopen zon dag een fikse nederlaag kreeg te incas seren. Oosterend start als licht favoriet, maar onderschat de tegenstander niet. Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer E. J. Broekhuis. Het tweede gaat uit naar Julianadorp, waar JVC 2 als gastheer optreedt. JVC 2 is vorig jaar gedegradeerd, dus het zal wel heel moeilijk voor jullie worden. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer D. C. de Vries. Het derde speelt thuis z'n eerste wed strijd tegen Flevo 5. Vorig jaar een ster ke tegenstander. Toch houden we het op winst. Aanvang 12.15 uur. Scheids rechter is de heer G. J. Terwindt. Allemaal weer veel succes. Z.D.H. PK. De junioren Cl gaan zaterdag naar WGW C3 toe. Aanvang half drie. De junioren Al spelen zaterdag thuis tegen Geelzwart A2. Aanvang eveneens half drie. De nederlaag van de afgelo pen week zullen we maar gauw verge ten en laten we hopen, dat we zaterdag de eerste punten kunnen behalen. On danks het Hoomder feest moet toch op zaterdag worden gevoetbald. We hopen dat er zaterdag dan ook geen afberich- ten komen. ZDH 1 speelt zondag thuis om half drie tegen Schoorl. Het is voor ons een onbekende tegenstander, omdat ze zijn gedegradeerd uit de 2e klasse. De eerste wedstrijd heeft Schoorl gewonnen met 41 en daarom is het voor ZDH zondag opletten geblazen. Maak het zaterdag avond bij het Hoornder feest niet al te laat, anders wordt het weer een teleur stellende wedstrijd. ZDH 2 speelt zondag uit om half drie tegen ZAP 6. De nederlaag van afgelo pen zondag tegen Geelzwart 5 was een beetje geflatteerd. Laten we zondag pro beren een beetje serieuzer te spelen, dan zit er zeker een overwinning in. ZDH 3 (het probleemkindje van ZDH) speelt zondag thuis om 12.15 uur tegen Oudesluis 3. Afgelopen zondag waren slechts 7 spelers bij de boot, zodat wij genoodzaakt waren de wedstrijd af te lassen. Doordat er vele spelers menen dat ze niet kunnen of willen spelen, sta je voor een situatie geplaatst wat tot gevolg kan hebben: intrekking van ons derde elftal. Laat het zover niet komen. Geef vroegtijdig afbericht aan H. Ar- nout (tel. 328), waar ook het kastje hangt. Terreindienst voor a.s. zondag: W. Ar- nout en Th. Fransimon. E.D. S.V. De Koog De pupillen zijn zaterdag weer vrij. De A-junioren, die j.l. zaterdag met slechts acht man kwamen opdagen, ont vangen nu thuis Wieringermeer A2. Wie onmogelijk kan spelen wordt nu wel heel dringend verzocht tijdig afbericht te doen bij zijn aanvoerder of trainer. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Het tweede gaat zondag uit naar Cal lantsoog 3. Ook dit is weer een tegen stander van vorig seizoen. Probeer het goede begin ook daar voort te zetten. Aanvang 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer Th. de Graaf. Het eerste begint zondag de compe titie direkt al met de uitwedstrijd naar Westzaan. Het vervoer is met eigen au to's met de boot van 13.05 uur van Texel. De wedstrijd begint om 14.30 uur. Scheidsrechter is de heer B. C. Snijder. Succes allemaal. J.v.B. S.V. Cocksdorp Zaterdag komen beide juniorenelftal len in het veld. B2 gaat op bezoek bij Oosterend B2, aanvang 13.15 uur. BI gaat naar de vaste wal om het tegen SRC B2 op te nemen; hier is de aan vang half drie. Voor zondag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: het eerste elftal gaat op bezoek bij Oosterend, het derde speelt uit tegen WGW 7. Beide wedstrij den beginnen om 14.30 uur. Het tweede krijgt bezoek van ZAP 5. Hier is de aanvang 14.00 uur. Terreindienst L. de Braven en A. Veen. Voor af berichten dient men zich tijdig bij de trainer te vervoegen.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 7