Cjroen Tjvartsjexels in het harL, Keimpe 33 en Tonia's Adema 17 beheersten fokveedag 1974 :ik /paarbank Duitser(59) bij De Koog verdronken ÉHII ury enthousiast over kwaliteit en uniformiteit burgemeester: Texel misschien iet eerste landschapspark... C<Spaardeposito's tot CRM wil van Ceres" natuurmonument maken Bartimeüs geeft „Texel-kalender" uit Ploegwedstrijd op hoeve „Bern" WV-vergadering uitgesteld gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken W&, west nedertand Werdeel van mijn lag week lang op haven g< Volkswagen totaal vernield Tafeltennis vrijdag van start Zeventig deelnemers in zwemwedstrijden voortgezet onderwijs TEXELSE INSDAG 17 SEPTEMBER 1974 87e JAARGANG No. 8910 COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ istbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 idaktie Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den •g, tel. (02220) 2403, VerscfaBut dinsdags en vrtydage. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. MIdd. Bank, Rabobank Advert 31 ct. p. mm axel 4% BTW eigenaars groep van de tentoonstelling was van de heer H. Tjepketna, voorzitter van De Staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk over weegt het poldertje „Ceres" tot be schermd natuurmonument te maken. Krachtens de natuurbeschermingswet ligt het besluit met de overwegingen van de staatssecretaris gedurende 30 da gen in het gemeentehuis voor een ieder ter inzage, alsmede de bijbehorende kaart. Binnen veertien dagen na verloop van de termijn kan door belanghebben den tegen de voorgenomen aanwijzing schriftelijk bezwaar worden gemaakt bij Gedeputeerde Staten. c1 Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het Christelijk Instituut voor Blinden en slechtzienden ,,Bartimeus" is een kalender voor 1975 uitgegeven die voor het grootste deel bestaat uit fraaie kleurenfoto's van Texel. Zoals bekend onderhoudt Bartimeüs nauwe relaties met Texel omdat bij Oosterend de Bartimeushoeve is gevestigd, een vormings- en recreatiecentrum voor de Bartimeus-kinderen. De twaalf foto's zijn gemaakt door fotograaf J Nauta en hebben stellig propagandistische waarde voor Texel. De kalender is in een voorlopige oplaag van 100.000 ex emplaren gedrukt. Verspreiding gaat via de leden van Bartimeüs; de op brengst komt ten goede aan het insti tuut. Texelaars die de kalender willen hebben kunnen hem ook kopen bij J. Nauta voor 7,50. DE KOOG Zaterdag even na het middaguur is de 59-jarige toerist J.A. uit Rheidt (Duitsland) bij het zwemmen verdronken. Ter hoogte van paal 20 ging de man het water in. Toen hij niet terugkeerde werd zijn op het strand achtergebleven echtgenote ongerust en waarschuwde om twee uur de politie. Inmiddels was het slachtoffer ter hoogte van paal 23 door een vakantiegast in het water ge vonden; de levensgeesten waren reeds lang geweken Het strand van De Koog wordt momenteel niet meer bewaakt. EIERLAND De jaarlijkse ploeg wedstrijd van de Vereniging van oud leerlingen van de landbouwschool wordt gehouden op het land bij hoeve „Bern" aan de Hoofdweg in de noord-oost hoek van de Eierlandse polder. Op zaterdag middag 28 september zullen de ploegers hier tegen elkaar in het strijdperk tre den, aanvang 13.30 uur. Deelnemers kunnen zich tot en met dinsdag a.s. op geven bij de secretaris van de vereni ging, de heer J Kager, telefoon (02220) 2484. De buitengewone ledenvergadering van de VVV Texel, die voor 26 septem ber a.s. was aangekondigd is tot nader aankondiging uitgesteld. Hoewel ze er niet zelf bij waren hebben Keimpe 33 van de Beukenhof en oitia's Adema 17 de vrijdag j.l. gehouden fokveedag op hoeve „Bloemwijk" eheerst. Deze succesvolle stieren van de Kl-vereniging Texel waren nl. ver- iweg de belangrijkste oorzaak van het feit dat op deze vierjaarlijkse fok- ag ongekende kwaliteit werd getoond. „Deze superstieren zijn produktie- ieren die elders moeilijk zijn te kloppen", zei na afloop de heer J. Zijlstra, lorzitter van de jury. tie mede organiserende Rundveefokvereniging foto's Kees Vlaming) lossing. Het landschap kan aan zijn trekken komen en toch kunnen de agra rische belangen volledig worden ge diend. De gewenste gezindheid is ge lukkig groeiende". Tijdens de maaltijd iwerd uitvoerig dank gebracht aan de familie Witte van „Bloemwijk" voor de verleende gast vrijheid en aan de heer B. Oostra en zijn medewerkers voor de perfekte or ganisatie van deze keuring, waaraan door meer dan 200 koeien werd deelge nomen. (volledige keuringsüitslagen op pag. 2) )e produktiecijfers, die de juryleden er ogen kregen, spraken boekdelen het vetgehalte was vooral ook het '31 itgehalte (vooral de laatste jaren tit dat minstens zo belangrijk ge- JSt als het vetgehalte) indrukwek- jjjld. Vooral Tonia's Adema springt 9 dat laatste betreft naar voren. 2» e heer Zijlstra memoreerde dat bij liverse afstammelingenkeuringen in verleden ups en downs zijn geno- i ti. Vlaar de ups zijn nu teruggëko- Spreker sprak dan ook van een dag van allure. Met name de een die is getoond, dwingt alle respect Het heeft de burger ook moed ge en. dat bij de onlangs in Utrecht ouden tentoonstelling een Tonia- ep een eerste prijs behaalde. Keimpe fioeft daarbij nauwelijks onder te 1 al fokt hij heel anders. Naast deze was er natuurlijk toch wel iets aan ïerken. De jongste rubrieken waren goed; daarna volgden een paar „af- cende" Rubrieken. In het „onder- werden wat uierfouten geconsta- Dat was volgens de heer Zijlstra irisch verklaarbaar. In het verleden exel bepaald niet met goede stieren vend geweest en de gevolgen daar- h UDESCHILD De arine heeft 'agmiddag een explosief voorwerp gehaald dat al een week lang op haventerrein van Oudeschild lag. cylinderachtige voorwerp met een ■snede van ongeveer 60 centimeter, door een kotter aangevoerd. De ha- neester vond dat het zwaar verroes- ing er verdacht uitzag en waar- wde de politie, die op haar beurt de osieven Opruimmgs Dienst verwit- Experts stelden vast dat het de 'g was van een mijn. De ontsteking ede andere onderdelen waren s weggeroest. Het toch niet onge lijke ding werd met een marine- tuig afgevoerd om elders onscha- k te worden gemaakt. Het toeval e dat diezelfde middag bij de Sluf- ook een explosief voorwerp, een aat, werd aangetroffen. Ook daar- m ontfermde zich de EOD. van zijn nog niet helemaal weggewerkt. Overigens was het „goed" tot „zeer goed" wat de klok sloeg. Feitelijk is er alleen nog enig gemis aan adel. Dat vleugje meer raffinement was ook de enige wens die gesteld werd ten aanzien van de beste eigenaarsgroep van H. Tjepkema. De heer Zijlstra sprak de hoop uit dat men de hand zal weten te leggen op een stier, die voor dat laatste puikje klasse kan zorgen. Tijdens het diner in hotel „De Linde- boom-Texel", na afloop van de keurin gen, greep burgemeester W. H. Spren- ger de gelegenheid om wat gemeente lijke problemen aan te snijden, waarbij de agrariërs nauw zijn betrokken. Hij hoopte, dat bét bestemmingsplan bui tengebied begin volgend jaar in de ge meenteraad komt. Hij zei te verwach ten dat van het gebied dat de agra riërs ter beschikking staat, niet veel zal worden afgeknabbeld in het belang van kwaliteit en verdere ontwikkeling. Landschapspark Overigens liet de burgemeester ook blijken dat er toch wel rekening moet worden gehouden met de plannen van CRM om Texel tot nationaal landschap te maken. Er is wat dat betreft veel onzekerheid. Dit najaar verschijnt een nota van de Staatssecretaris, die hope lijk klaarheid zal brengen, ook wat be treft de vraag wat nu precies een land schapspark is. „Texel is misschien niet een van de eerste gebieden die tot land schapspark zal worden gemaakt", aldus de burgemeester, die er overigens geen twijfel over liet bestaan, dat hij vóór bescherming van het landschap is, maar tegen een landschapspark. De agrariërs zullen niet altijd volle dig hun zin kunnen krijgen als het om planologische indeling van het eiland gaat. Er moet meer bos komen op Texel. NIET in de duinen, zegt de een. NIET op agrarisch terrein, zegt de ander Het is duidelijk dat hier een knoop moet worden doorgehakt en dat daaraan nog wel wat gehakketak vooraf zal gaan. Mr. Sprenger hoopt op blijvend goed overleg van de agrariërs. „Het kan ple zierig blijven als je je af en toe in de gedachten van anderen wilt verplaat sen, ook al ben je het er niet mee eens. Zwart-wit discussiëren geeft geen op- ,i|L Kampioen bij de oudere koeien werd Anna 21 (dochter van Keimpe 33 van de Beuken hof) en eigendom van de heer Jan Vitte„Agneshoeve Kampioen en reserve-kampioen bij de jongere koeien werden resp. Kooy 16 (dochter van Tonia's Adema 17) en Gina 32 (dochter van Keimpe 33 van de Beukenhof), beiden eigendom van de heer Joh. D. Roeper van Plassendaal" Op de Postweg deed zich donderdag middag een aanrijding voor waarbij de Volkswagen van een Duitse vakantie ganger totaal werd vernield. Een in zuidelijke richting rijdende vrachtwa gen van de VTB iwerd door de Volks wagen ingehaald. Bij het inhalen kwam de Duitser met twee wielen in de berm en raakte daardoor de macht over het stuur ikwijt. Hij raakte de aanhanger van de vrachtwagen en schoot de sloot in. De bestuurder had niet ernstige rugklachten; hij werd per taxi naar zijn vakantieadres in De Koog vervoerd; de overige inzittenden bleven ongedeerd. De tafeltennisafdeling „Tetak" van de Meersportenvereniging Texel begint vrijdagavond a.s. met het nieuwe sei- zien, in de Burgemeester De Koning- haf in plaats van de Thijsseschool. Om 19.00 uur wordt de jeugd verwacht; om ongeveer 20.00 uur de oudere spelers. In ieder geval wordt gerekend op de leden, die in het vorige seizoen actief waren. Aan de zaterdag gehouden zwemwed strijden van het voortgezet onderwijs werd door 70 jongens en meisjes deel genomen. De uitslagen zijn als volgt: Meisjes 25 meter schoolslag: 12 en 13 jaar: 1. Erna Tuinema, 2. Hen- riëtte Terpstra; 3. Marjette Drijver. 14 jaar en ouder: 1. Willeke Arensman; 2. Nellie Kager. Meisjes 25 meter borstcrawl: 12 en 13 jaar: 1. Erna Tuinema; 2. Marjette Drijver; 3. Astrid Groothuis. 14 jaar en ouder: 1. Willeke Arensman; 2. Nellie Kager; 3. Marjolein Stam. 25 meter schoolslag jongens: 12 en 13 jaar: 1. Jan Hopman; 2. Kees Jan den Haan; 3. Paul van Etten. 14 jaar en ouder: 1. Johan Timmer; 2. Henk van Wilsum; 3. Kees Brans. 25 meter borstcrawl jongens: 12 en 13 jaar: 1. Aaldert Polman; 2. Paul van Etten; 3. Jan Hopman. 14 jaar en ouder: 1. Bert Wit; 2. Kees Hoep; 3. Johan Timmer.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1