Groen ^wartsjexels in het harL, Volgende week symbolische grondverkoop per telefoon rn GE EN A ANSLUITPLICHT maar wel installatieplicht ouw sporthal deze maand van start Tot ziens in „De Oranjeboom" agelijks verse mosselen Havenrestaurant Texel op zaterdag weer geopend tot 17.00 uur Mededeling voor afne mers van drukwerk JDAG 20 SEPTEMBER 1974 87e JAARGANG No. 8911 rEXELSE^COURANT yitgavet B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keecomlaan 4J, Den e tel. (02220) 2403, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7J5 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Babobank Advert 91 ct p. nrni mcI. 4% BTW 3 8 8833 ZIJN GIFTEN VOOR DE SPORTHAL AFTREKBAAR VOOR DE BELASTINGEN Volgens Elseviers Belasting-Almanak voor 1974 zijn giften t.b.v. de stichting van sporthallen als aftrekbare giften voor de inkomstenbelas ting te beschouwen, (zie pag. 124 Ad A onder 2). De Stichting Cultureel Werk Texel heeft er op dit punt behoefte aan gehad zich op dit punt nader te oriënteren en de vraag voorgelegd aan de Inspecteur van de directe belastingen. Zij werd gevraagd dit punt rechtstreeks bij het Ministerie van Finan ciën aanhangig te maken, hetgeen begin juli is gebeurd. Ffet Ministerie studeert nog op de vraag, niet alleen v.w.b. de loon- en inkomstenbe lasting, maar ook v.w.b. de vennootschapsbelasting. Een uitspraak zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, zodat nu op dit punt nóg geen zekerheid geboden kan worden. Wie hiervan een punt maakt zouden wij willen adviseren in te teke nen onder voorbehoud van aftrekbaarheid voor de belastingen. Zou men bijvoorbeeld normaal voor 2 certificaten willen inschrijven, maar bij aftrekbaarheid voor 4, dan wordt verzocht op het bestelformulier te vermelden: „2 certificaten, b aftrekbaarheid 4". Ondergetekende (naam): (adres): wil de tot-stand-koming van de Texelse sporthal graag steunen en schrijft bij deze in voor:(aantal vermelden) grondcertificaten a ƒ30,- per m2. Hij wil dit bedrag het liefst betalen in: één termijn of termijnen. september 1974 De bouw van een sporthal aan de Emmalaan te Den Burg is zeer nabij. Nog deze maand zal met de werkzaamheden een aanvang «orden gemaakt door de firma Drijver. Met het projekt, waarmee men in augustus 1975 hoopt klaar te zijn, zal een bedrag van onge veer ƒ1.720.000,gemoeid zijn. De exploitatiebegroting, die in de gemeenteraad werd behandeld, gaf een nadelig saldo van 65.322,per jaar te zien, uitgaande van een 50-jarige geldle ning. Later heeft men echter een 11 procentslening afgesloten voor een duur van 40 jaar, wat een nadelig saldo van ƒ66.900,per jaar betekent. Gehoopt wordt het jaarlijks tekort nog terug te bren gen door een bijdrage van het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen, besparing van bijkomende kosten en door akties onder de burgerij. Het Ministerie van CRM heeft zich inmiddels bereid verklaard tot het verlenen van een ƒ250.000,grote subsidie, die echter mo gelijk pas in 1977 loskomt. Over de voorfinanciering zijn onder handelingen gaande met het Nationaal Jeugdfonds. Wal de aktie betreft: deze heeft tot ten behoeve van eventuele invalide- oel het financieel moeilijk te exploi- >ren projekt mogelijk te maken. 'oarom zal volgende week van maan- flg- tot en met vrijdagavond een on- eveer tien man sterke ploeg het raad- bezetten, daar de Texelaars tele- inisch benaderen en vragen, of zij of meer vierkante meters sporthal raison van ƒ30,- per m2 willen ko- n. Ook bestaat de mogelijkheid zelf bellen of het op deze pagina afge takte formulier - eveneens op het oodhuis - in te leveren. Iedere 25e oper krijgt een slagroomtaart ca- tau. Voor hen, die ƒ30,- ineens een grote „hap" vinden, is gelegenheid il betaling in termijnen. Voor ƒ10.000,- ton meters is reeds verkocht. De porthalcommissie, die maandag- mond in het raadhuis bijeen kwam, is on mening: beter nu ƒ30,- uitgeven on grond, dan later aan een hoge aalhuur. In totaal is 6.125 m2 te koop. Op advies van Onderwijsinspectie, Merlandse Sportfederatie en Wel landscommissie zal in verband met de chtval de voorgevel van het complex aar de sportvelden zijn gericht. Voorts ijn nog enkele wijzigingen in het bouw- lan aangebracht, zoals aangepaste leedkamers en drempelloze vloeren Het bouwplan naar een tekening van archi tect Af. Zeegers. 1. entree; 2. wesgelegenhe- den, 3. kleedkamers; 4. sportzafa)l(en); 5. toestellenbergrng; 6. werkplaats; 7. cv-ruim- te; 8. tribune voor reservespelers, jury en in validen; 9. EHBO- en massagevertrek; 10. repotlerstribune; 11. toegang tot publieke tribune en kantine ruimten ontstaan. Verder worden twee vertrekken ingericht voor de sportlei ders, een werkplaats voor de onder- houd- en reparatiewerkzaamheden, een reporterruimte, een kantoor voor de be heerder, een EHBO- en massageruimte en een aparte plaats voor de reserve- spelers, de jury en invaliden. De sport hal zal zijn voorzien van centrale ver warming, een behoorlijke entree (15 x 6 meter) een toiletten, waaronder aan gepaste voor invaliden. Luxueus Op de eerste etage van het zeven tot tien meter hoge sportcentrum zal een luxueuse kantine van 10 x 8,5 meter plaats kunnen bieden aan negentig per sonen, waarvan er zestig aan de bar kunnen zitten. De kantine geeft een fraai uitzicht op de speelvloer en de sportvelden. Op twee tribunes aan weerszijden van de kantine kunnen bij elkaar 250 supporters het sportgebeuren in de zaal gadeslaan en bovendien kun nen ook nog 50 belangstellenden op banken vóór de kantine de spelers aan moedigen. Naast de kantine komt een keuken, met een eventueel gekoelde berging. De sporthalcommissie hoopt, dat half augustus 1975 het sportcomplex gereed zal zijn, zodat er reeds het gehele schooljaar 1975-76 gebruik van zal kun nen worden gemaakt. Zij sluit de moge lijkheid niet uit, dat de hal ook dienst zal kunnen doen voor overdekte zomer- recreatie. De gelden, die volgende week binnen komen voor de realisermg van het ge bouw, zullen ook worden benut ten be hoeve van een goede inrichting ervan. De gulle gevers zullen gratis de een week durende openingsmanifestatie mo gen bijwonen. x\ bereid met verse kruiden uit eigen kruidentuin. ten sport. Indeling De door de Alkmaarse architect M. Zeegers ontworpen sporthal telt zes badmintonvelden, drie volleybalvelden (die tezamen één centraal hoofdveld vormen, dat kan worden gebruikt voor belangrijke volleybaltournooien), een zaalhandbal-, zaalhockey- en een zaal voetbalveld en een tennisbaan. Voorts zijn in het plan opgenomen drie ver kleinde basketbalvelden van 12 x 22 me ter (de officiële afmetingen zijn 14 x 26 meter) en voorzieningen worden ge troffen voor microkorfbal. Voorlopig zal één geluiddempende, uit het plafond neerlaatbare, kunststoffen wand worden aangebracht, die de sport- ruimte in een kleinere en een grotere ruimte kan verdelen; indien nodig zal ook een tweede wand kunnen worden geplaatst, zodat drie volwaardige gym zalen van gelijke grootte ontstaan. Om geluiden ook via de vloer geen kans te geven door te dringen naar de andere zalen, zal een ongeveer 7 mm dik kunst- stofvloer worden gelegd. Langs de zaal is een grote berging geprojecteerd met drie ingangen, voor de toestellen. De sportlieden hebben na de training of wedstrijd de beschikking over twee grote kleedkamers van 80 m2 met doucheruimte en twee kleinere kleedgelegenheden van 40 m2, even eens met doucheruimte. Middels een wand kunnen de twee 80 m2 grote kleed- en wasvertrekken in tweeën worden gedeeld, zodat in het geheel zes De Texelaars zijn NIET verplicht aan te sluiten op het Texelse aardgasnet, zo deelde burgemeester Sprenger ons gisteren mee. Men is dus ook niet verplicht vastrecht te betalen. Alleen de baatbelasting moet worden voldaan door ieder, die op het aard- gas kan worden aangesloten. De burgemeester herriep daarmee de eerdere mededeling dat alle aansluitbare Texelaars aansluit- plicht hebben en dus vastrecht moeten betalen alsmede soms een deel van de aansluitkosten, ook als zij niet van het gas gebruik wen sen te maken. De burgemeester verwarde aansluitplicht, te goeder trouw naar hij verzekerde, met de in de bouwverordening neerge legde installatieplicht. Men is verplicht een gasinstallatie te laten aanleggen (dus ook als men niet is aangesloten) als het nieuwbouw be treft. Verder kan deze installatie plicht ook worden verlangd bij be staande bouw. Maar ook in dat geval is men alleen baatbelasting verschul digd en geen vastrecht. Onder een gasinstallatie wordt ver staan: een aansluitpunt voor een kook- toestel en een warmwatervoorziening in de keuken alsmede een aansluiting voor een warmwatervoorziening in de badruimte. Eventueel kan als nadere eis worden gesteld dat aansluitingen aan wezig zijn voor eventuele gasverwar- mingsapparaten. De leidingen tussen de aansluitpunten moeten uiteraard ook aanwezig zijn maar de verbinding met de gasleiding in de straat (de aanslui ting) mag ontbreken. Als voorzieningen aanwezig zijn voor het elektrisch ver warmen van water mogen de betreffen- (02226) 310 Onze zaken zijn vanaf 21 september Winkeliersvereniging Den Burg de aansluitpunten in keuken en bad ruimte bij vrijstelling achterwege blij ven. Aan een aansluitpunt voor koken is men echter altijd gebonden. Binnen 40 meter De installatieplicht geldt niet voor huizen die verder dan veertig meter van de leiding in de straat zijn gelegen, ten zij de kosten van een langere verbin ding niet uitgaan boven die van een lei ding van veertig meter. De laatste tijd is op Texel veel onrust ontstaan over de aardgaskwestie, omdat vooral degenen die reeds over cv be schikken en tot tevredenheid gebruik maken van flessen-, bulkgas of elektri citeit voor koken er weinig voor voelen hoge ombouwkosten te maken nu de prijs van het aardgas in twee etappen rigoreus zal worden verhoogd. Door het bericht dat zij in ieder geval aansluit- plichtig zijn en dus vastrecht moeten betalen voelden zij zich onbillijk beje gend en in hun vrijheid aangetast. Voorlichting Er blijven overigens nog vele vragen open. Of aardgas voordeliger zal zijn of juist niet, verschilt sterk van geval tot geval. De firma De Liefde is van plan binnenkort op Texel een kantoor te ope nen waar ieder antwoord kan krijgen op vragen die zijn situatie betreffen. De gemeente is voornemens te zijner tijd een voorlichtingsavond of hearing te organiseren. Het zal nog geruime tijd duren alvo rens vast staat wie in het Texelse bui tengebied op het aardgasnet aangeslo ten kunnen worden. Het tracee van het hoofdleidingnet is thans vrijwel defini tief vastgesteld. Alle dorpen zijn erin opgenomen. Ook de boerderijen e.d. die aan de route liggen kunnen te zijner tijd aangesloten worden. Maar er blijven waarschijnlijk vrij grote „witte" gebie den waar voorlopig niet op aansluiting moet worden gerekend. Moeilijk ligt het bijvoorbeeld in het gebied ten zuiden van Den Hoorn ('t Horntje, Hoomder Nieuwland e.d.) maar het is best moge lijk dat hiervoor nog een oplossing kan worden gevonden. Of dat afhankelijk zal zijn van de mate waarin de Texelaars van aardgas gebruik zullen maken kan nog niet worden gezegd. Van gemeente wege wordt ingezien dat het publiek er (zie vervolg pagina 2) ..S., Wij maken onze afnemers van DRUKWERK er op attent, dat i.v.m. de huidige schaarste van veel papiersoorten, de ons door de groothandel gestelde levertijden van papier in veel gevallen de drie maanden overschrijdt Beleefd veirzoeken wij U met het bestellen van uw orders hiermede rekening te houden. Drukkerij Brügemann B.V. Drukkerij Langeveld De Rooij B.V.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1