Cjrocn ^warts jexeh in het hart-, Ik hoop hier zeker tot m'n 65e te blijven Horeca wil niet terug naar sluitingsuur Luberti-school zette zilveren onderwijzer in de bloemetjes ieuwe direktrice Huize Irene: Ds. Gerssen komt naar Texel Bibliotheek De Koog De heer C. G. Drevel een belemmeringen meer voor verpleeghuis Lezen voordeliger B. en W. willen geen verdere snelheidsbeperking op Pontweg bij Den Burg Burgerlijke stand Gang van zaken rond sporthal bevreemdend Botsing: gewonde en veel schade UJDAG 4 OKTOBER 1974 87e JAARGANG No. 8915 rEXELSE^COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ (US 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 aktleHarry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den tel. (02220) 2403, Verschijnt dinsdags en vrljdogs. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW Huize „Irene" heeft een nieuwe directrice. Het is de 43-jarige mevrouw Wil- elmina de Vries-Pantus uit Amsterdam, een hartverwarmende vrouw, die erg tel van haar dochter, hond, cavia, kat en parkiet houdt en vreselijk graag aan et werk gat in het gemeentelijke bejaardenhuis aan de Gasthuisstraat, „omdat i in een dergelijk tehuis met ongeveer veertig bejaarden de kans krijgt een ted contact te leggen met de bewoners en niet bijvoorbeeld kamer 402 belt inder te weten wie daarin woont". Texel is geen onbekend gebied voor mevrouw De Vries, want zij kwam er kwijls vóór en tijdens haar huwelijk en hoopt er zeker tot haar 65e te blijven, ij voelt zich één met bewoners en personeel van „Irene". Op initiatief van het Texels Theolo gen Convent is ds. Gerssen, secretaris van de Hervormde Raad voor de ver houding van Kerk en Israël, uitgeno digd om in het kader van de oecumeni sche wintergesprekken te komen spre ken over: „Israël en de andere volken". Vragen als: wat is de plaats van Isra ël temidden van de andere volken, waarom terug naar Palestina, hoe kan er een oplossing komen voor het con- flikt tussen de staat Israël en de Ara bieren, met name de Palestijnen? De ver kiezing van Israël is het hart van de bijbelse boodschap. Maar wat betekent dat feitelijk? Zijn God niet alle mensen even lief? Of is er toch een duidelijke voorkeur voor Israël? Hoe zit het met de verhouding Israël en de Kerk? enz enz. zullen aan de orde komen op inter kerkelijke bijeenkomsten, die in den Burg (maandag 7 oktober, 20.00 uur in de Doopsgezinde Gemeentezaal), Oos terend (dinsdag 8 oktober 20.00 uur in het Dorpshuis) en in De Cocksdorp (woensdag 9 oktober in het gebouw naast de Hervormde kerk) zullen wor den gehouden. Mede aan de hand van dia's zal ds. Gerssen op deze vragen ingaan. Ieder een is van harte welkom. DE KOOG Vanaf woensdag 9 ok tober is de reizende bibliotheek van De Koog weer geopend. Kinderen kunnen er iedere woensdag van 15.15 tot 15.45 uur boeken halen, volwassenen van 15.45 tot 16.30 uur. Vtf /k If (If*7 m mt rit de reOWe'i [evrouw De Vries had de leiding het Amsterdamse „Corvershof" i aantal woningen voor zelfstandige aarde dames), toen in 1970 haar man tamelijk jonge leeftijd aan een hart- irkt overleed. Daarvóór had zij een eiding in Santpoort gevolgd voor nkzinnigenverpleging eh in Amster- voor de gewone verpleging en amverzorging. Na het overlijden van r man bleef mevrouw De Vries wer- i in het Corvershof, maar zocht in de ;anties vaak Texel op, om alleen of dochtertje en hond lange strand- idelingen te maken. Vorig jaar tm ze al een advertentie van „Irene" het Parool tegen, maar „vond het n nog niet zo nodig". „Ik hield van sterdam. Ik woonde in het hartje de stad, dichtbij het Waterlooplein. ik na een nachtdienst 's morgens >eg op m'n fietsje langs de nog stille ichten reed, genoot ik. Maar Amster- n is veranderd. De binnenstad ont- ;t en het stikt er van de auto's. Toen dezelfde advertentie dus een jaar la- weer tegenkwam, dacht ik: ver- iaid daar heb je 'm weer. Dit is mijn as! Toch heb ik nog wel getwijfeld of er goed aan had gedaan te vertrek- uit Amsterdam, want toen mijn htertje de eerste avond hier sliep, ze dat ze weer terug wilde. Maar nu meer. Want hier kan ze fietsen en school heeft ze het erg naar haar zin. ook heb ik Amsterdam nog niet ge it. Wel zullen ze me misschien eens dagje naar Amsterdam moeten la- gaan, dat heb ik ook gezegd bij de licitatie. Maar ik denk dat ik 's >nds weer graag terug ga naar Texel, nt ik voel me hier thuis. Echt". Afscheid let ziet er naar uit dat Irene nu ein- ijk een direktrice heeft gevonden wat langer aan blijft. Maandagmid- heeft het tehuis hartelijk afscheid lomen van mevrouw C. Zandstra- oij, die als tijdelijke kracht dertien anden de scepter heeft gezwaaid, vrouw De Vries over het afscheid: ;t was een erg mooie middag. Echt r middag. Mijn ouders - die er ook aanwezig waren - vonden dat ik ook even het woord had moeten voeren, ar dat vond ik niet, want het was de j van mevrouw Zandstra. Ik et me eerst waarmaken, eer ik iets g zeggen". Betuttelen )ver haar taak als direktrice zei me- uw De Vries het volgende: „Mijn angrijkste taak is, het de bewoners Huize Irene zo aangenaam mogelijk naken, omdat het per slot van reke- gde laatste jaren van hun leven zijn die zij hier doorbrengen. Ik wil dat zij een zo groot mogelijke vrijheid genieten en zal hen dan ook absoluut niet be tuttelen. Voor de bewoners ben ik geen „direktrice", maar heel gewoon me vrouw De Vries En dat geldt ook voor het personeel, dat overal bij zal worden betrokken". En tot slot over de sfeer in het bejaardentehuis: Er heerst hier een erg goede sfeer". Op onze vraag waarop zij dat baseerde antwoordde mevrouw De Vries: „Nergens op. In an dere bejaardentehuizen wist ik ook di- rekt of het er prettig werken zou zijn of niet. Meestal had ik het aan het goede eind. DE KOOG De Lubertischool in De Koog heeft dinsdag zeer uitbundig het zilveren onderwijzersjubileum van de heer C. G. Drevel gevierd Precies 25 jaar geleden trad meester Drevel in dienst van de Lubertischool en is zeker van plan, als „vader" van de derde en vierde klas, te blijven tot hij de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Het feest begon 's ochtends om kwart over negen, toen alle leerlingen van de school een revue vol sketches en liedjes ten beste gaven en de jubilaris een cas setterecorder aanboden. Vrolijke klan ken kwam tijdens het speelkwartier uit het draaiorgel van de heer J. P. Zwan, die daarmee de feestvreugde nog wat wist te verhogen. 's Middags werden voor onderwijzend personeel en leerlingen enkele films ge draaid van de geboortestreek van de heer Drevel, Groningen, van zijn meest geliefde vakantieland Zwitserland en speciaal voor de kleuters die ook aan wezig waren, een poppenfilm. Vanzelf sprekend ging een en ander gepaard met de nodige versnaperingen. Onderwijskunst Een van de vele hoogtepunten van de dag was de serenade die de heer Dre vel en zijn echtgenote om zeven uur 's avonds voor hun woning aan de Duin roosstraat werd gebracht door de Koger drumband „Voorwaarts Mars". Daarop volgde een receptie in hotel „Juliana". Van meer dan 120 gasten ontving het echtpaar Drevel felicitaties. Mr. W. H. Sprenger overhandigde de jubilerende onderwijzer namens de ge meente Texel een groot bloemstuk, en citeerde uit de eerste brief, die Drevel na zijn indiensttreding aan B. en W. zond. Hij vroeg hierin om een tegemoet- )e diverse besluiten die de gemeente- d heeft genomen met betrekking tot lerpleeghuis van de stichting „Sa il Eén" zijn door Gedeputeerde Sta- goedgekeurd. Er zijn dus geen for- 'e belemmeringen meer, zodat kan ïden overgegaan tot de installatie het stichtingsbestuur en het kiezen het dagelijks bestuur. Het dagelijks tour zal de bouw direkt aanbeste- ■Is gevolg van de inwerkingtreding de nieuwe bibliotheekwet kunnen geren tot en met 16 jaar voortaan hs boeken lenen in de bibliobus en ^chijnlijk binnenkort ook in de bi- 'theek te Den Burg. Voor volwasse- geldt nu zowel voor de bibliotheek de bibliobus hetvolgende tarief: - voor een jaar; ƒ4,voor een half Houders van een Cultureel Jonge- Paspoort alsmede bejaarden lezen ,r Half geld. Verder is bepaald dat de- len die nu een abonnement voor 1975 ■ton, de resterende maanden van dit rgratis boeken kunnen lenen. De afdeling Texel van Horeca Neder land heeft het gemeentebestuur ge vraagd af te zien van het plan om per 1 oktober het sluitingsuur voor café's weer van kracht te laten zijn. Zoals be kend besloot de gemeenteraad dit jaar het sluitingsuur op te heffen (bij wijze van proef) tot 1 oktober. Nu de proef is afgelopen is het oude sluitingsuur weer van kracht geworden in afwachting van een definitieve beslissing van de ge meenteraad. B. en W. zullen de raad voorstellen doen na zich terdege te heb ben laten informeren over de situatie van de afgelopen maanden. Het publiek is opgeroepen aan- en opmerkingen met betrekking tot het sluitingsuur voor 14 oktober bij het gemeentebestuur in te dienen en op 18 oktober zal een gesprek plaatsvinden waarbij onder meer de ho- reca-organisaties en de rijkspolitie ver tegenwoordigd zullen zijn. De afdeling Texel van Horeca Neder land heeft er nu voor gepleit de proef met het afgeschafte sluitingsuur ook na 1 oktober voort te zetten, tot een defini tief besluit van de raad. Wat nu gebeurt vindt het bestuur van de afdeling ver warrend voor het publiek. Bovendien is destijds gesteld dat een definitief be sluit in de eerstvolgende raadsvergade ring na afloop van de proef zou worden genomen. Dat gebeurt niet en de perio de die verstrijkt tussen de afloop van de proef en de definitieve beslissing wordt dan veel te groot. B en W. laten zich echter niet ver- murven. Ze wijzen er de gemeenteraad op dat in de destijds vastgestelde veror dening uitdrukkelijk is bepaald dat de proef tot 1 oktober zou gelden. De brief van Horeca Nederland moet de raad dan ook voor kennisgeving aannemen, vindt het college. Burgemeester en wethouders vinden het ongewenst de minister van verkeer en waterstaat te vragen een maximum snelheid van 50 km vast te stellen voor het gedeelte van de Pontweg tussen Ro- zendijk en Elemert. Zij hebben dit de gemeenteraad la ten weten naar aanleiding van een des betreffend verzoek van een aantal in woners die een verdere snelheidsbeper king op dit weggedeelte (hier geldt al een maximum van 70 km) wensten na een dodelijk ongeluk. Het college, na overleg met de ver- keerscommissie, is van mening dat pro fiel en inrichting van de Pontweg de in stelling van een lagere maximum snel heid niet rechtvaardigen; ook zullen overtredingen worden uitgelokt. Wel zal worden bekeken welke andere ver- keersbeveiligende maatregelen kunnen worden getroffen. Advies zal in deze van de verkeerscommissie worden inge wonnen .De gemeenteraad wordt voor gesteld de brief met hetverzoek voor kennisgeving aan te nemen. koming in de pensionkosten, omdat hij nog geen huis had gevonden. B. en W. verklaarden zich toen bereid, de helft van de kosten te dekken: dat waren toen 45 zilveren guldens per maand. Ook voerde mevrouw B. Luberti-van Bergen even hetwoord. Zij prees de prettige manier van lesgeven van de heer Drevel. Hoofd van de Luberti school, de heer E. Stoer, had het in zijn toespraak over de vele veranderingen die in de afgelopen 25 jaar in het onder wijs hadden plaats gevonden. „Het is moeilijk voor oudere onderwijzers zich steeds weer aan te passen aan de ver nieuwingen binnen het onderwijs. Te genwoordig wordt de nadruk veel meer gelegd op de onderwijskunde, de didak- tiek. Vroeger meer op het vakmanschap, de onderwijserskunst. En die kunst be zit mijn collega". Bij de lijst van sprekers voegde zich ook de heer K. van Tatenhove, namens de oudercommissie. Hij bood de heer Drevel een filmprojector aan, opge bracht door de gemeenschap van De Koog. Hiermee zal de heer Drevel o.m. de film „Dag uit het leven van Meester Drevel" kunnen draaien, die tijdens de receptie werd vertoond en door dokter W. Renout werd gemaakt. De dag werd besloten met enkele lie deren, gezongen door het zangkoor „Ad- vendo", waarvan ook de heer Drevel enthousiast lid is. van 25 sept, tot en met 1 okt. 1974 Geboren: Akke Gerritje Sandra, dv. Hendrik Rouwenhorst en Geeske de Vries, Albertus Hendrikus, zv. Albertus van der Schans en Agnes M. E. van der Meer. Ondertrouwd: Jacob Timmer en Rita Wilders; Martinus W. Witte en Rensje D. Jongeneel; Johannes Minderop en Catharina M. Frederiks; Cornells P. No- wak en Anita Hoefman. Overleden: Jacob Koning, oud 78 jaar, wonende te Den Burg; Otto Henke, oud 72 jaar, wonende te Duitsland; Aafke Hoekstra, ev. De Ridder, oud 53 jaar, wonende te Eierland; Jacob de Vries, oud 69 jaar, wonende te Den Burg. Wat ik nog nooit heb gedaan, doe ik nu. nl. een ingezonden stuk schrijven. Ik vind de gang van zaken betreffen de de te bouwen sporthal een beetje vreemd. Allereerst wil ik even stellen, dat ik beslist de aannemer niet wil aan vallen, en ook, dat de cijfers, die ge noemd worden, niet een vaststaand ge geven zijn. Het gaat meer om vreemde feiten te vergelijken. 1. In de eerste plaats is, zover bekend, één aannemer gevraagd een begroting te maken, en daarom moet deze het ge bouw blijkbaar maar bouwen. 2. De begroting is ƒ1.720.000,maar bij een openbare aanbesteding was dit bedrag vrijwel zeker lager geweest! 't Is een bekend feit, dat, als er meerdere inschrijvers zijn, er scherper gerekend wordt. 3. Bij de aanbesteding van 't Gemeen schapscentrum in De Cocksdorp heeft de arcvhitect op enkele specifieke onder delen onderaannemers laten inschrijven. Dit is hier ook niet gebeurd, en dit kan beslist leuke verschillen opleveren. Dit vond ik een zeer goede gang van zaken, en iedereen kreeg de kans. 4. Ik heb nooit iets van een aanbeste ding gezien of gehoord, 't Is toch een doodnormale zaak, dat zo'n groot pro- jekt openbaar wordt aanbesteed? 5. De begroting is dus ƒ1.720.000, Dit bedrag zal over een jaar, als 't ge bouw klaar is, door de steeds stijgende kosten en prijzen wel behoorlijk hoger zijn. 6 Bij een openbare aanbesteding, was wellicht het begrotingstekort voor 't eerste jaar eruit gekomen, en heel wat vierkante metertjes, waarmee nu ge leurd wordt, bespaard. Overigens ben ik ontzettend verheugd, dat de sporthal er zal komen, want 't voorziet in een behoefte op Texel. C. Bonne, Den Burg Naschrift van de sporthalcommissie: De gang van zaken rond het sporthal plan is in zoverre niet nomaal geweest, dat de gemeenteraad door het Ministe rie van Onderwijs gedwongen werd voor 1 juli te garanderen dat de sport hal gebouwd zou kunnen worden. Uit de diverse in aanmerking komende (zie vervolg pagina 3) Eén gewonde en twee onherstelbaar beschadigde auto's vormden de balans van een aanrijding die zich voordeed op het kruispunt Keesomlaan-Pontwcg bij Den Burg. Een 58-jarige inwoner van Den Burg wilde met zijn Toyota vanaf de Kcesomlaan de Pontweg oprijden om deze over te steken. Hij ramde daarbij de uit de richting van De Koog komen de Audi, bestuurd door een 34-jarige inwoner van De Koog die op weg was naar de Veerhaven. De Toyota-bestuur- der werd zodanig gewond dat hij per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder moest worden overgebracht. Op de foto ziet men de vernielde Toyota. (foto Werend Nauta)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1