Sporthalactie: Wie koopt de 1000e vierkante meter? Dit jaar veel late broeders VOGELS wel en wee Volwasseiieo kuDiien straks Daar de cursus Of Bonus-Sparen voor u een gunstige Spaarvorm is, is een kwestie van Plussen en Minnen. van het raadhuis laatje rijden! Afseheidstoernee van Willy Walden en Piet Muyselaar voor bejaarden Bridgeclub „Groot Slam" Bonus-Sparen bij de NMB. Alleen voor constante Spaarders. door Andri J. Binsbergen Koersen vreemde valuta Dagelijks verse mosselen Van de ruim 6000 m2 ondergrond van de sporthal, die op symbolische wijze voor 30,- per m2 kan worden gekocht, is reeds 943 m2 aan de man gebracht. Dat betekent dus dat al bijna een be drag van dertig mille bijeen is gebracht. De vraag is nu wie de 1000ste vierkan te meter koopt, want voor haar of hem ligt een aardige verrassing te wachten. Maandag- en woensdagavond zullen de laatste telefoontjes worden gepleegd. Inmidels is weer een taart uitgevlo gen", namelijk naar W. Langeveld in de Hoogerstraat Hoewel niet op grote schaal, worden ook niet-telefonische aankopen gedaan Voor hen, die niet de beschikking hebben over een telefoon, volgen hier nogmaals de speciale bank rekeningen ten gunste van de Stichting Cultureel Werk Texel, grondverkoop Sporthal- Rabobank nr 3625.03.400, Am- robank: 4699.48.000, Ned. Middenstands- bank nr 673510433, Alg. Bank Ned. nr 587613580, Nutsspaarbank nr 840501242. Wie alleen een girorekening heeft, kan zijn bijdrage overmaken op girore kening nr. 87548, ten name van de Ra bobank te Den Burg onder vermelding van de woorden: „ten gunste van reke ning 3625.03.400 van de Stichting Cultu reel Werk Texel (grondeverkoop sport hal)". De sporthalkommissie betreurt het nogal eens te moeten horen, dat „de sporthal er toch wel komt" en dat men het daarom niet inziet er nog voor te moeten dokken. De kommissie heeft hierop het volgende kommentaar. „Ten eerste moeten in de stichtings- Dc Werkgroep Ontspanning van de Stichting voor Voorzieningen Ouderen is er in geslaagd om voor de bejaarden een speciale uitvoering te arrangeren van het gevarieerd Music-Hall-Pro- gramma rondom Willy Walden en Piet Muyselaar, getiteld „Waar blijft de Tijd". De uitvoering vindt plaats in dc schouwburg aan het Julianaplein te Den Helder op dinsdagmiddag 22 oktober om 2 uur. „Waar blijft de Tijd" geniet overal een overweldigende belangstelling en bevat een keuze uit het repertoire van bijna 35 revuejaren, afgewisseld door intermezzi waaraan bekwame en beken de artiesten uit de lichte muze hun me dewerking verlenen. „First lady" Aase Rasmussen en het andere kernlid Louis Dusee zullen we derom hun plaatsen innemen. Het jon ge talentvolle duo Mini en Maxi en een goede bekende uit de revue jaren Mieke Bos versterken de gelederen. Verder werken mee all-rounders als Jessica van Olden, Loes Jonge jan, Coco van Bergen en Loes Saramango. De mu zikale leiding is in handen van Richard Schweitzer, bijgestaan door Frans Meu- lemans en Aren van der Stad. Eileen Egas reconstrueerde de dansen en en sembles. De produktie is in handen van René Sleeswijk. „Waar blijft de Tijd" brengt de Mu sic-hall van toen tot thans in de herin nering terug en zorgt voor een aangena me kennismaking. Voor Texel zijn voorlopig 50 plaatsen gereserveerd. De entreeprijs bedraagt ƒ6,35 incl. plaatsbespreken. Voor ver voer op Texel dient men zelf zorg te dragen. Bij voldoende deelname rijdt in Den Helder een extra bus, zo niet, dan kan gebruik worden gemaakt van de lijndienst in Den Helder. Vanaf heden tot 12 oktober bestaat de mogelijkheid tot opgeven bij de plaatse lijke soos-besturen en de Sociale Dienst Texel, telefoon (02220) 3041 toestel 214. kosten nog subsidies worden verkregen van het Ministerie van CRM en de pro vincie Noordholland Het is een bekend uitgangspunt dat deze subsidies eerder worden verkregen naarmate ook de burgerij heeft getoond er een offer voor over te hebben. Verder moet de inrich ting en uitrusting van de hal nog wor den besteld. Hierbij zal stellig niet naar overbodige luxe worden gestreefd. Een doelmatige en toereikende inrichting en uitrusting staat voorop. De hal moet exploitabel zijn, d.w.z. de tarieven voor het gebruik moeten voor de verenigin gen betaalbaar zijn. De gemeenteraad heeft de grenzen aangegeven tot waar zij de exploitaie wil gaan subsidiëren maar binnen deze grenzen zal de Stich ting Cultureel Werk Texel de exploita tie rond moeten zien te krijgen. Wan neer dit zou leiden tot abnormaal hoge huurtarieven tast ook dit de gebruiks waarde van de hal aan. Wanneer het mogelijk is een bedrag van rond de 50.000,- bijeen te brengen betekent dit op jaarbasis bij de huidige rente stand toch al gauw een financiële ver ruiming van rond 6.000,- per jaar, of bij 1440 gebruiksuren per jaar een ta riefsverlaging van 3,- tot 4,- per uur voor de plaatselijke verenigingen Ten slotte kan de voorziening ook worden gezien als een slecht-weer akkomodatie in de vakantiemaanden en is als zodanig ?en belangrijke aanvulling op de aan wezige rekreatieve mogelijkheden van Texel. Het ligt in onze bedoeling ook aan dit aspekt alle aandacht te gaan be steden". Zoals bekend heeft het ministerie van Financiën officieel medegedeeld dat gif ten aan de Stichting Cultureel Werk Texel in dit verband gedaan aftrekbaar zijn voor de inkomstenbelasting. De Stichting Cultureel Werk Texel heeft uit een groot aantal vragen ge concludeerd, dat op Texel veel belang stelling bestaat voor „cursuswerk voor volwassenen". In verband daarmee heeft zij onlangs een „studiecommissie cursuswerk voor volwassenen" inge steld. Deze commissie zal na 1 januari 1975 een bescheiden cursuspakket opzet ten en daar zo mogelijk in volgende ja ren op voort bouwen. De cursussen zullen in principe de maanden januari tot en met april om vatten, althans in 1975 en een frekwen- tie hebben van hoogstens één avond per week. Een deel van de cursussen zal alleen in Den Burg gegeven kunnen worden, maar het is niet uitgesloten dat ook in de buitendorpen bepaalde cursussen zul len kunnen worden opgezet. Dat hangt mede af van de belangstelling. Om na te gaan naar welke cursussen de meeste belangstelling uitgaat kan een enquête formulier worden ingevuld, dat uiter lijk 14 oktober moet worden ingeleverd, hetzij bij het bureau culturele zaken, hetzij bij de vertegenwoordigers van de verschillende organisaties in de commis sie, t.w.: de heer S Kooij, Drijverstraat 20 (Nutsdepartement Texel); mevrouw A. v. d. Eijk-Bierens, Julianastraat 3 (overkoepeling vrouwenver de heer B. Starink, 't Horntje, Dageraad 6 (Raad van Vakcentralen); de heer G. Westerla- ken, Schilderweg B 41 (vormingsinsti tuut jong-volw.); de heer J. Kager, Wil- helminalaan 1 (ver. oud-leerl landbouw school); de heer J. Barendregt, Hoofd weg 18, Eierland (ver. v. bedrijfsvoor lichting); de heer G. Praamstra, Bern- hardlaan 145 (creativiteitscommissie) en de heer J. Wieten, Warmoesstraat 45a. In tekenen voor een bepaalde cursus betekent niet dat deze cursus ook inder daad in januari al georganiseerd zal kunnen worden. Dat hangt mede af van de belangstelling voor deze cursus en van het al of met beschikbaar zijn van voldoende cursusleiding. Het kan dus best zijn dat een bepaal de cursus pas in het najaar van 1975 opgezet kan worden, of mogelijk in het geheel niet Het is de bedoeling dat de cursuslei ding te zijner tijd met de adspirant- gegadigden overlegt over de plaats, dag en tijd van de cursus, de cursusduur en voor zover dat mogelijk is ook over de cursusopzet. Op al deze punten wordt een maximale inspraak van de cursisten nagestreefd, al zal het natuurlijk niet mogelijk zijn aan ieders wensen op dit punt tegemoet te komen. Kosten De cursusgelden zullen vermoedelijk binnen redelijke perken kunnen worden gehouden, omdat het Ministerie van CRM momenteel een subsidieregeling voorbereidt voor deze cursussen. Op het enquêteformulier kan men kiezen tussen basiscursussen Engels, Duits, moderne wiskunde of muziek, cursussen gespreks- en discussietech niek boetseren, macramé voor gevorder den, textiele vaardigheid, fotografie, een cursus „doe-het-zelf-in-eigen-huis" en een cursus milieubeheer. Tenslotte be staat de gelegenheid zelf een suggestie te doen voor een bepaalde cursus. MEDEDELINGEN VAN BEN W Sluitingsuur tapperijen In de Texelse Courant van vrijdag j.l. is een advertentie opgenomen over het sluitingsuur van horecabedrijven. Gedurende het afgelopen zomersei zoen is de proef genomen, om dit slui tingsuur te laten vervallen. Deze proef is nu afgelopen en per 1 oktober is de oude regeling weer in werking getreden. De bedrijven moeten nu op doordeweek se dagen om 12 uur sluiten en in het weekend (vrijdag-, zaterdag- en zondag avond) en op algemeen erkende feestda gen om 1 uur. Het gemeentebestuur wil graag we ten, hoe de proef in de praktijk is ver lopen. Iedereen die op- of aanmerkingen heeft over de afgelopen periode, wordt verzocht deze schriftelijk vóór 14 okto ber a.s. aan burgemeester en wethou ders kenbaar te maken. Verder zullen de betrokken organisa ties worden uitgenodigd voor een ge sprek op vrijdag, 18 oktober a.s. Mede aan de hand van de ingekomen reacties zullen binnenkort definitieve beslissingen worden genomen. Rattenbestrijding Ratten veroorzaken veel schade en zijn ook verspreiders van ziekten. Daar om is het nodig, deze schadelijke dieren te bestrijden. Zoals bekend is bij de werkplaats van gemeentewerken aan de Reijer Keijser- straat te Den Burg rattenvergif ver krijgbaar. Voor Eierland en De Cocks- dorp is dit ook beschikbaar bij de heren J. C Graaf, Postweg 215; K. Roeper, Oorsprongweg 69 en J. A. Witte, Muy- weg 3. Ophalen huisvuil De algemene politieverordening ligt iedereen de verplichting op, huisvuil mee te geven in schone en dichtgebon den vuilniszakken, elk hoogstens 25 kg zwaar en met een inhoud van maximaal 50 liter. Lege kunstmestzakken, mits schoon en stevig, mogen ook worden gebruikt. De zakken moeten op de dag waarop ze opgehaald worden langs de weg wor den geplaatst, zodanig, dat deze geen gevaar opleveren voor het verkeer. In de eerste volle week van de maand wordt grof vuil opgehaald zoals tuin afval, hout, e.d. Dit kan worden aange boden in pakken van hoogstens 50x50x 100 cm en van een gewicht, dat door één persoon gehanteerd kan worden. Het personeel van de reinigingsdienst is bevoegd, huisvuil en grof vuil dat niet op de juiste wijze is verpakt of op andere wijze niet aan de eisen voldoet, te weigeren. Zet de vuilniszakken niet te vroeg langs de straat. Ze worden omgegooid, katten en honden verspreiden de inhoud en het wordt een rommel, die beslist niet bevorderlijk is voor het aanzien van de straat. Graag de medewerk^ van iedereen om het ophalen van vu een vlot verloop te laten hebben. Vervoer vee Al eerder is er op gewezen, dat het vervoer van tweehoevige diere (schapen, geiten, runderen) de wagen tevoren moeten worden ontsmet. De? verplichting geldt niet voor veehouders die zelf het eigen vee vervoeren met eet wagen, getrokken door een tractor een paard. Wordt de wagen getrokke door een auto, dan is ontsmetting wi noodzakelijk. Deze ontsmetting kan plaats vinde bij de noodslachtplaats. Men dient zie hiertoe in verbinding te stellen met c heer J. van Heerwaarden, telefoon noo; slachtplaats (02220) 2182 en thuis (0222® 2406. De ontsmetting geldt voor 7 dagen Het is ter voorkoming van moeilijkhe den dringend gewenst, dat men zich aa deze regeling houdt. lis Uitslag 2de ronde parencompetitit gespeeld op maandag 30 september: A-lijn: 1. Mevr. Kooyman-van Lenten 58,33' 2. Backer-Raven 54,16' 3. Blonk-Veenema 52, 4. Schtp. Hoogerheide 50 5. Duin-Keijser 35,41' B-lijn: 1. Mevr. De Laat-den Brok 57,93' 2. Mevr. Langeveld-Blom 52,38' 2. Echtpaar Duin 52, 4. Mevr. Bakker-Zevenhoven 51,58' 5. Mevr. Breeuwer-Stolk 49,20'. 6. Echtpaar Van Sambeek 49.205 7. Mevr. Zevenhoven-Bakker 48,41° 8. Echtpaar de Chavonnes 38,88° C-lijn: 1. Dames Hennink-Geus 63,88° 2. Echtpaar Van Empel 62,50' 3. Echtpaar Wendrich 56,94' 4. Dames Elzinga-Daalder 52,77° 5. Hoonderd-Witte 43,05', 6. Dms. v. Asperen-v.d. Molen 37,50'j 7. Echtpaar Vonk 33,33' De jeugd bridgecursus begint a.s. vrij dag 4 oktober om 8 uur in hotel „Di Lindeboom-Texel". Ook ouderen zij: welkom. Geef u op bij de heer P. Zever hoven, telefoon (02220) 2964, of aan d zaal. Normaal is het zo: als u uw spaargeld naar de bank brengt en u wilt er dagelijks over kunnen beschikken, dan krijgt u - ook al staat het zo'n 4 of 5 jaar - een rente van 51/4%. Maar als u het meteen voor 5 jaar vastzet, krijgt u 11 per jaar. Het vervelende is alleen, dat je vaak van ft voren niet weet of je je geld eerder nodig hebt. Bij de NMB kunt u nu Bonus- Sparen. Dat levert geen 51/4%, maar 71/4% rente op. 2% meer, dat spaart wel even vlugger. Een hoge rente en toch geen opzegtermijn. Dat is duidelijk plus. Alleen, als je je geld opneemt, wordt 1% van het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Dat staat er tegenover. Over het saldo blijft die 71/4% gewoon doorlopen. Laten we wel wezenhet Bonus- Sparen is alleen voordelig als je niet elke paar maanden geld van de bank haalt. Want dan kun je beter een gewone spaarrekening hebben. Bonus-Sparen, gunstig voor u of niet? Kom eens langs bij een van de NMB kantoren. Wij kunnen het dan eens voor u uitrekenen. NEDERLANOSCHE MIDDENSTANDSBANK, Van een overkantse lezer van de Texelse Courant kreeg ik begin september de volgende brief „Volgens het vogelboekje „Zien is ken nen" is de broedtijd van merels en zanglijsters van maart tot juli (soms la ter). Op het ogenblik strooi ik, met va kantie op uw mooie eiland (voor het 25e jaar) op ons terrein elke dag brood voor de vogels. Het valt mij op dat een me rel regelmatig met de bek vol brood in het struikgewas of de bomen verdwijnt. Dat betekent toch dat op dit ogenblik nog jonge merels gevoederd moeten worden. Is dat al eerder voorgekomen? Het is toch al begin september!" Hoewel het volgens de boeken (ik heb hetzelf nooit geconstateerd) meer voor komt, dat merels in augustus nog broe den, is dat toch een zeldzaam verschijn sel. Wel is vastgesteld dat op plaatsen waar vogels gevoerd worden, deze meer broedsels groot brengen. Zo broedt de „bosmerel" in de regel twee keer per jaar, maar komen veel „stadsmerels" wel tot vier legsels. Ook bij andere vo gels in de stad of onder andere gunstige omstandigheden geconstateerd, dat ze vaker per jaar broeden en meestal ook vroeger beginnen. Het gaat doorgaans ook om „wintervoedering", waardoor de vogels in goede conditie het voorjaar beginnen. Voeren goed? Toch moeten we ons afvragen of het wel zo goed is de vogels in deze tijd van het jaar te voeren, en dan nog wel met brood. Vooral voor lijsters is er een overvloed aan voedsel in de vorm van allerlei bessen (lijster- en vlierbessen vooral). En die zijn veel gezonder dan het brood dat wij mensen vaak aan de vogels voeren. Voor mij is het zelfs de vraag of de jongen van de bewuste me rel wel zijn groot gekomen. Het is te ho pen dat ze voldoende dierlijk voedsel hebben gekregen, want slechts daardoor kunnen ze in twee weken tijd van pas uit het ei gekropen „kalekadotter" tot vliegvlugge merel groeien. Vogels voe ren moeten we eigenlijk alleen doen als werkelijk de nood aan de man (pardon vogel) komt. 's Winters als het vriest of er sneeuw ligt, en dan liefst natuur lijk voedsel. Zo is het goed om nu al lijsterbessen te verzamelen en gedroogd te bewaren. Er steekt ook niet zoveel kwaad in als we dergelijk, natuurlijk, voedsel in deze tijd van het jaar met de bedoeling om de vogels dicht bij huis te krijgen, maar dat is dan meer ten eigen gerieve dan ten gerieve van de vogels. Ook andere late vogels De herfst is dit jaar ongeveer op de dag waarop volgens de kalender de zo mer eindigt begonnen. Tot die dag was het voor de vogels goed weer met veel insekten. Mede daardoor, maar wellicht ook onder invloed van het vaak ongun stige zomerweer daarvóór, waren er in september nog veel zwaluwen, vooral huiszwaluwen (zwart met witte stuit en koloniebroeders), met jongen. Ik zag kort geleden ook nog een eend met heel jonge pulletjes, zo te zien van slechts enkele dagen oud. In de stad echter, dus niet te beschouwen als een natuurlijk verschijnsel (er wordt hier lustig ge voerd). Waarschijnlijk zullen deze vo gels echter met het gure herstweer van eind september niet veel kans hebben om het te overleven. Gekke merels Van oorsprong is de merel een echte bosvogel, maar tegenwoordig komt hij zeer algemeen in de stad voor. In het voorjaar hoor je de mannetjesmerels dan ook overal zingen, vaak zittend op televisieantennes. Veel van deze merels hebben witte veren en enkele zijn zelfs helemaal wit. Dit albinisme is waar schijnlijk een gevolg van de verstedelij king van de merel. Omdat veel mensen wittebrood eten en dat bijgevolg ook aan de vogels voeren, zou je haast denken dat dat de oorzaak is. Zeker is wel dat wittebrood slecht voedsel is voor vogels (en voor mensen). Kortom, de merel heeft een geweldig aanpassingsvermogen. Ook in de natuur toont hij een gevarieerd gedrag. Zo ont dekte een vriend van mij dit voorjaar een merelnest, dat in een gat in de grond was gemaakt. Normaal broeden merels in bomen en struiken, een paar meter boven de grond. Ik heb echter ook wel eens een merelnest in de Dennen gezien, dat een meter of tien hoog, in een den zat. Ook is vastgesteld dat veel van de stadsmerels niet meer trekken. Kenne lijk is door de betere voedselomstandig- heden de trekdrift gedoofd. Overigens is er een sterke mereltrek te zien in herfst en voorjaar en een deel van de noordelijke merels verblijft in ons land. Deze noordelijke merels zijn in het al gemeen wat groter dan de onze. Een be kend verschijnsel, dat ook bij andere vogels te zien valt, bijv. bij de grote bon te specht en de goudvink. Roodborst Een grappig voorval stond in het En gelse blad „Birds" beschreven. Een foto graaf die bezig was om de gebeurtenis sen in en orr) een merelnest op de gevoe lige plaat vast te leggen zag op een g,- geven ogenblik een roodborstje naar dit nest toekomen en de jongen voeren. Dï is niet zo erg bijzonder. Ook andere vo gels doen dat wel. Maar na het voere bleef de roodborst keurig wachten op A aflevering van een pakketje vogelpoe; door een van de jongen. Hij nam dat ontvangst en vloog ermee weg. De ou dervogels doen dat ook altijd, maar da een toevallige voorbijganger (of een goe de buur?) die taak van de ouders over neemt is toch wel heel merkwaardig Het hele gebeuren is natuurlijk vereen wigd. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond Italiaanse lires 100 ƒ100,2 100 55,2 100 6,6 100 90,2 100 58,7! 1 2,61 1 6,1 10 000 38,2 bereid met verse kruiden ui eigen kruidentuin.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2