Geen bezwaar tegen zeer beperkte nachtlandingsmogelijkheden AGEND/! .Gemeente moet eind maken aan wateroverlast Rijksluchtvaartdienst moet beslissen Alkmaar prijst Margaretha Sinclair-band L.J. Weijdt in rondvraag: VERVOLG VAN PAG. 1 Kalkar-centrale R. K. Kerkdiensten „Vrij en Blij" schrijft over aardgas Weekenddiensten artsen ei Protestantse kerkdienste Wat de gemeenteraad betreft mag KLM Noordzeehelicopters tot 1 april a.s. bij duisternis van 't Texelse vlieg veld gebruik maken, echter niet van 21.00 tot 7.00 uur. Het gaat dus om slechts enkele donkere uren; de nacht rust van omwonenden wordt niet be dreigd. Het desbetreffende voorstel van de meerderheid van B. en W. werd met 12 tegen 2 stemmen aange nomen. Hardnekkige tegenstanders bleven Daan Welboren en Cor Ellen van het Pakt die zelfs het risico van deze zeer beperkte proef niet durfden te nemen in het belang van het Texelse leefmilieu. Zoals bekend wilde wet houder J. Zuidewind de helicopters gedurende de hele nacht toelaten. Zijn voorstel, dat het eerst in stem ming werd gebracht, werd gesteund door mevrouw Vlas en de heren Weijdt en Van den Heerik. Overigens moet aan het nu genomen besluit van de gemeenteraad geen al te grote waarde worden gehecht, want het ging slechts om een advies. De uitein delijke beslissing wordt genomen door de Rijksluchtvaartdienst. Niettemin was het een belangrijke discussie waarbij grootheden als ener giecrisis, de eilandeconomie en het mi lieu centraal stonden. Er werd dan ook serieus en zeer uitvoerig aandacht aan besteed. Toen dinsdagavond bij de be spreking van de helicopterkwestie het middernachtelijk uur naderde, werd be sloten de discussie de volgende avond voort te zetten. Verschil Er bleek een opmerkelijk verschil in visie tussen de wethouders Nauta en Zuidewind. Laatstgenoemde had zonder meer geloof gehecht aan het argument van Noordzeehelicopters dat het bij duister kunnen landen op Texel beslist noodzakelijk is in verband met de vei ligheid. Nauta daarentegen was al re kenend en concluderend tot de conclu sie gekomen dat de veiligheid niet in het geding is. De helicopters kunnen best ergens anders terecht en als er wer kelijk mensen in nood zijn, is het van zelfsprekend dat ten alle tijde op Texel geland kan worden. Voor KLM Noord zeehelicopters b.v. is het een puur com merciële affaire, zo oordeelde Nauta. Door Texel als landingsplaats te nemen is de actieradius het grootst en de nut tige lading maximaal. De proef die men nu genomen wil zien heeft als belang rijkste voordeel dat de gemeente enige greep krijgt op de vliegbewegingen van de helicopters. In het belang van de rust op het eiland (ook een economische fac tor!) kunnen aanvliegroutes, hoogte e.d. in onderling overleg worden bepaald zo dat de hinder tot een minimum wordt beperkt, ja zelfs teruggebracht. Overigens moet de hevigheid van hel vliegverkeer op de booreilanden niet worden onderschat. Wethouder Nauta wees erop dat het aantal booreilanden (thans 3) en boorplatforms op het Ne derlandse deel van het continentale plat over enkele jaren tot ongeveer veertig zal zijn uitgegroeid. Het helicopterver- keer zal in dezelfde mate toenemen. Economisch voordeel voor het Texelse vliegveld is daar ongetwijfeld aan ver bonden maar de rust wordt erdoor aan getast en dat heeft ook economische ge volgen al zijn die niet bij benadering te ramen. Onrust bij nacht moet zeker zo veel mogelijk vermeden worden. Mensenlevens Wethouder Zuidewind meende dat de raad zich moest laten leiden door het feit dat alleen al op de noordelijkst ge legen eilanden 180 mensen werkzaam zijn. Het gaat om de veiligheid van hun levens. Er moet snel medische en tech nische hulp kunnen worden gegeven. Bij slecht weer (tegenwind) heeft zo'n helicopter nauwelijks voldoende brand stof om de kust te halen. Ze moeten dan ook gedurende de hele nacht op Texel terecht kunnen. Met de geluids hinder zou het meevallen, meende Zui dewind. Er komen nu ook al veel heli copters en daarover zijn nooit klachten vernomen. Alleen laten landen in geval van acute nood is niet juist. Als de heli's er als regel 's nachts terecht kun nen is het materiaal en personeel van het vliegveld daarop afgestemd. ALKMAAR Op het Waagplein te Alkmaar werd zondagmiddag een drum bandfestival gehouden, waaraan ook de Texelse Margaretha Sinclair Band deel nam. Na een mars door de stad werden rapporten uitgereikt, waarin enkele kriti sche noten werden gekraakt. Texel kwam er daarin zeer gunstig af, en kreeg bovendien twee prijzen toebe deeld: een jeugdprijs voor het défileren en een beker voor het optreden. Het was overigens een heel bijzonder optreden voor de band, omdat voor het eerst ook de majorettes meededen. De technische leiding, bestaande uit de heren Modder (bazuinen) en Beijert (slagwerk) en me vrouw Brusselaar (majorettes) waren over het evenement zeer goed te spre ken. De heer Ellen waarschuwde voor on voorziene milieugevolgen en pleitte er voor geen enkele verandering te bren gen in de huidige situatie. Mevrouw Vlas- v. d. Vlies meende dat Texel zijn bijdrage moest leveren aan de oplossing van het energievraagstuk. Wie tegen Kalkar is, moet de boringen naar olie en aardgas niet in de weg staan. Het vliegveld moet de hele nachj voor de helicopters open zijn. Utopie Dat men de rust en stilte op Texel volledig kan bewaren noemde de heer L. J. Weijdt een utopie. Hij had geen enkel bezwaar tegen onbeperkt stijgen en landen van helicopters gedurende een proefperiode; daarna kan altijd nog worden beslist of ermee moet worden doorgegaan. De heer Beumkes schaarde zich ach ter het meerderheidsvoorstel van B. en W. in het belang van de werkgelegen heid. Ook de heer Koorn tilde aanvankelijk niet zwaar aan de helicopterhinder. Hij vond het wel een aantrekkelijke ge dachte dat (zo had hij berekend) het vliegveld per jaar ƒ75.000,meer in komsten aan landingsgelden zal krijgen. Hij wilde het vliegveld tot 1 april gedu rende de hele nacht open hebben en schaarde zich dus achter het minder- heidsvoorstel. De heer T. van den Heerik geloofde niet in de veiligheidsargumenten die door Noordzeehelicopters en de heer Zuidewind naar voren waren gebracht. Voor hem was het een puur commer ciële zaak, waarmee hij de helicoper- aktiviteit echter bepaald niet wilde ver- oordelén. Hij vroeg een proef gedurende een heel jaar zonder beperkingen. Wethouder Nauta heropende de be spreking woensdagavond met een uitge breid en goed gedocumenteerd betoog, waarin hij onder meer naar voren ibracht, dat de heli-haven van Den Hel der dag en nacht is geopend en dat daar ook getankt kan worden. Het toelaten van nadhtlandingen op Texel zou de recreatiekwaliteit van het eiland be slist aantasten. De extra inkomsten voor het vliegveld zijn niet te versmaden, hoewel tegenover de inkomsten ook ex tra kosten staan (personeel, materieel). De raadsleden stonden voor de kern vraag: wat hebben we over voor de kwaliteit van het milieu. Milieuver slechtering is een sluipend proces. Het aantal klachten is niet bepalend, want men klaagt pas als de druppel de em mer doet overlopen. Wie streeft naar kwaliteit moet de emmer zo leeg moge lijk houden, zodat het zelfs de vraag is of de gemeente aan een proef moet be ginnen. Op dat laatste moet positief [worden geantwoord, omdat hierdoor de mogelijkheid ontstaat regelend op te treden, zodat per saldo minder geluids hinder ontstaat. Wethouder Zuidewind veroordeelde dit betoog botweg als theoretisch en niet reeel en gaf niets van zijn oor spronkelijke standpunt prijs. Hij liet blijken aan een misverstand ten prooi te zijn door te zeggen dat Noordzee helicopters b.v. alleen in geval van nood 's nachts op Texel wil landen. Er werd nog geruime tijd gepraat. Daarbij werd onder meer duiidelijk, dat het argument van de burgemeester om de proef tot 1 april te nemen iets ver schilde van dat van Nauta. Mr. Spren- ger zei, dat het in feite ging om Noord zeehelicopters b.v. te laten bewijzen, dat het mogelijk is om bij duisternis zonder het geven van hinder landingen uit te voeren. De nu te nemen beperkte proef kan eventueel worden gevolgd door een „royale proef". De heer Koorn was na de vorige avond van standpunt veran derd. Hij schaarde zich nu ook achter het meerderheidsstandpunt. In de afgelopen maand is ook op Texel ongekend veel regenwater gevallen. Grote overlast geeft dit onder meer in de laaggelegen nieuwbouwwijken van Den Burg (omgeving Bernhardlaan) en Den Hoorn. De heer L. J. Weijdt stelde in de rondvraag van de raadsvergade ring vast dat bij het ontwerpen van deze woonwijken onvoldoende mogelijkheden voor waterafvoer zijn geschapen. Hij vond het de taak hiervoor alsnog te zor gen. Ook by normale regenval is in de omgeving van de Bernhardlaan sprake Van problemen, maar in de afgelopen weken is menig tuintje in een binnen zee veranderd. De heer H. Beumkes at tendeerde erop dat ook in de Oranje straat in Oosterend wateroverlast wordt ondervonden. De heer C. Ellen had bij zijn gebrui kelijke „waarnemingen in het veld" vastgesteld dat personeel van het wa terschap met spoed was gedirigeerd naar de Jan Ayesloot om daar het riet te maaien. Hij veronderstelde dat na het verdwijnen van dit riet de afvoer zou verbeteren en daarmee ook de situatie in Den Burg noord-oost. Tuinwal De heer J. van Asselt vroeg of vergun ning is gegeven voor het slopen van een tuinwal aan de Akenbuurtsweg, nabij de in aanbouw zijnde woningen noord west. Mr. Sprenger wist van niets maar beloofde het te zullen uitzoeken. Werkgelegenheid Het zg. aanvullend werk, waarmee op Texel de seizoen werkloosheid wordt be streden, is dit jaar niet af nauwelijks beschikbaar. Dat antwoordde de burge meester op een desbetreffende vraag van de heer Van den Heerik. Wethouder Zuidewind vertelde dat hij bezig was zich een beeld te vormen van de werk gelegenheidssituatie Onder andere wil de hij weten hoe het zit met de jeugd werkloosheid en de invloed van de par tiële leerplicht daarop. Aardgas De heer Van den Heerik vroeg het college voor meer duidelijkheid en in formatie te zorgen over het aardgas. Kan, nu de gasprijs is gestegen en de olieprijs tot dalen neigt, een herziene kosten vergelijking worden gemaakt tus sen olie en aardgas? Binnen welk tijds bestek kan het aardgasnet worden aan gelegd? Kunnen de mensen die overwe gen cv aan te schaffen, daarop wachten? Welke gedeelten van het eiland zijn het eerst aah de beurt en welke gedeelten krijgen helemaal geen aardgas? Verder wilde de heer Van den Heerik weten of er mogelijkheden zijn tot voorschotver lening of financiering van ombouwkos ten en aansluitkosten. Hij vroeg zich af of de onrendabele top van de aardgas- voorziening kleiner is geworden nu de gasprijzen zijn verhoogd en of de kans op een rijksbijdrage niet groter is ge worden nu het rijk belangrijk meer uit de aardgaspot ontvangt. Het zou de moeite waard zijn het nog eens sterk te proberen. Bij de elektriciteits- en water voorziening is het tenslotte ook gelukt. De heer Van den Heerik wilde voorts weten of er meer gemeenten zijn die baatbelasting heffen ten behoeve van de aardgasvoorziening en welke bedragen daar worden geheven. Tenslotte vroeg hij of de winst van de firma De Liefde een vast bedrag is of een percentage van de gasprijs. De burgemeester beloofde dat de ge meente zo snel mogelijk voor verduide lijking en het beantwoorden van vragen zal zorgen. Ook een hernieuwde kosten- vergelijking van olie-aardgas zal wor den gemaakt. Persleiding Deze winter zal het afvalwaterpro bleem van de zuivelfabriek definitief worden opgelost, zo kreeg de heer F. Blanken te horen nadat hij zijn ergernis had geuit over het feit dat de fabriek nog steeds de omgeving verpest. Het probleem is deze zomer met Uatwate- rende Sluiizen besproken en binnenkort zal een persleiding van de fabriek wor den gelegd naar de rioolzuiveringsin stallatie te Oudeschild, waarvan de ca paciteit zal worden vergroot. Momenteel wordt de woonkern Oost van riolering voorzien. Oost wordt met een persleiding op de riolering van Oosterend aangesloten. Op deze pers leiding kunnen geen huizen worden aangesloten, iwait betekent dat enkele percelen toch nog het afvalwater in de sloot of de greppel moeten lozen. De heer C. Koorn maakte melding van dit probleem en wethouder Zuidewind be loofde erop terug te zullen komen. Culturele flop Mevrouw Vlas vond dat de Stichting Cultureel Werk zich voortaan beter moet laten informeren alvorens een bepaalde voorstelling in de culturele jeugdserie voor de scholen op te nemen. Dit naar aanleiding van de teleurstel lende ervaring met de groep Dzjatsh, die halverwege moest worden gevraagd ermee te stoppen. De heer F. Blanken zei dat inderdaad sprake was van alge mene teleurstelling, zowel bij de jeugd, de onderwijzers als cultureel werk. Het is zeker de bedoeling voor volgende ke ren alle risico uit te sluiten. Dat in de door Dzjatsh gebrachte éénacter een „paringscene" voorkwam, vond Blan ken overdreven gezegd. Het was niel meer dan enig „gerammel en gehijg achter een kamerscherm" Muurisolatie Sinds begin mei worden op Texel huizen geïsoleerd door de spouw vol te spuiten met kunststofschuim. Per 1 juni werd de subsidieregeling van het rijk van kracht. De mensen, die het eerst isoleerden, krijgen daardoor niet de be geerde rijksbijdrage van ruim 33°/o en dat vond de heer H. A. Beumkes wel sneu. Hij vroeg het college te trachten daar wat aan te doen. Waddenzee Binnenkort worden in Den Helder studiedagen gehouden over de Wadden zee, waarbij onder meer de onderwer pen landschapspark en de zeggenschap zoals het maken van de inrit van de jeugdherberg aan de andere zijde van het gebouw. De heer Kees Koorn zei dat de twee ongelukken met dodelijke afloop mede waren te wijten aan rijden met te hoge snelheid. Vuilstortplaats Sinds 2 augustus 1973 onderzoekt de gemeente regelmatig het grondwater in de buurt van de nieuwe vuilbegraaf- plaats bij het licht van Troost om na te gaan of de waterkwaliteit achteruit gaat. Van de resultaten van de tot dus ver uitgevoerde metingen hebben de raadsleden een rapport ontvangen. Het Hoogheemraadschap Uitwaterende Slui zen heeft opdracht gehad in hun be monstering van het oppervlaktewater voortaan ook de sloten in de direkte omgeving van de vuilbegraafplaats te betrekken. Ook van de resultaten van dat onderzoek zullen de raadsleden op de hoogte worden gesteld. In het nu verstrekte rapport (dat overigens geen reden geeft tot ongerustheid) over het NH4-gehalte, methyleen blauwproef en PH-graad, hetgeen indicaties zijn voor de aanwezigheid van ammoniak, zuur- groad en rotbaarheid. B. en W. hadden er geen verklaring voor of voor leken begrijpelijke conclusies aan toegevoegd en daarover toonde Daan Welboren zich verstoord. Zijn fractiegenoot Cor Ellen had zich ook door een deskundige moe ten laten informeren en struikelde toen nog over de moeilijke woorden. Hij raadde aan een beroep te doen op men sen van het NIOZ die graag een verhan deling over deze materie willen geven. B en W. waren met een ander op de vuilverwerking betrekking hebbend overzicht gekomen: een kostenvergelij- king tussen de diverse vormen van vuil verwerking Een dergelijke vergelijking was al eens eerder gemaakt en op basis daarvan is destijds besloten het Texelse huisvuil niet af te voeren maar op een zo geschikt mogelijk terrein te begra ven volgens hetcontrolled tipping-sy steem Wanneer wordt overgegaan tot afvoer van vuil (bijv. naar de VAM) zul len de Texelse gezinnen twee tot drie keer zoveel reinigingsrecht moeten be talen. Daan Welboren voelde ervoor eens te onderzoeken of de Texelaars be reid zijn dit offer te brengen in het be lang van een schoner leefmilieu. Het zou kunnen door middel van een en quêteformulier in de Texelse Courant. De burgemeester voelde niets voor deze methode. Het is de taak van de gemeen teraad om te kiezen voor een goede op lossing, ongeacht de kosten. Als de prak tijk zou aantonen dat de huidige metho de niet goed is, dan zal het vuil afge voerd moeten worden. Volgens de heer C. Koorn zijn er over de huidige vuil verwerkingsmethode weinig klachten. Hij wilde de Texelaars in ieder geval niet zwaarder belasten. Henk Beumkes wilde een commissie naar een ander Texels terrein laten zoeken om het huis vuil te begraven. Hem werd verzekerd dat dit in het verleden reeds is gebeurd. Beroepsschrift Conform het advies van B. en W. werd het beroepsschrift van mevrouw Rommel-Dalmeijer tegen de weigering van de bouwvergunning voor een beton nen schuur met houten Finse bungalow, gedeeltelijk gegrond verklaard. De be tonnen Meiert Boon-schuur riep geen bezwaren op, maar de blokhut werd daarbij niet passend geacht. De houten bungalow kan mogelijk wel door de beu gel als oo£ de bedrijfsruimte van hout wordt. Maar als mevrouw Rommel wil vasthouden aan de betonnen schuur, moet er een stenen woonhuis bij: alles steen of alles hout. In ieder geval zal ze een nieuwe aanvraag moeten indienen, ook als ze in eerste instantie alleen de bedrijfsschuur wil bouwen. van de waddengemeenten in het wad dengebied aan de orde worden gesteld. De heer J. Witte riep de raadsleden op in ieder geval zaterdag 9 november aan- iwezig te zijn om eventueel hun stem te kunnen laten horen. Hinder in De Waal De heer C. Ellen merkte op dat er nog steeds hinderproblemen zijn rond het bedrijf van Keijser Co. in De Waal. Wethouder Nauta zei dat de hin der er inderdaad is. Provinciale Water staat iheeft geluidsproeven genomen en ook de stofhmder onderzocht. Keijser Co heeft voor het hele bedrijf een hin derwetvergunning nodig en als deze niet wordt verstrekt (en daar ziet het momenteel naar uit), heeft dat vér strekkende consequenties. De gemeentelijke pogingen om in Ou deschild grond voor industrievestiging te verkrijgen, hebben nog geen resul taat opgeleverd, zo liet wethouder Nau ta weten n.a.v. een vraag van de heer Ellen. Ellen had gehoord dat een be drijf dat in Oudeschild wilde uitbrei den genoodzaakt is naar Den Burg te gaan, omdat in Oudeschild geen indus- triegrond beschikbaar is. weekend 12 en 13 oktober 1974 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur De 'komende aansluiting van Te op het landelijke aardgasnet en de v gen, die daarbij rijzen, zijn onderwi voor het hoofdartikel van de jongen arant en Blij" die vanaf mora te koop is. Er wordt ingegaan op voorgeschiedenis en de recent bek* geworden feiten. De redacteuren v Vrij en Blij hebben er een aardig y haal van gemaakt (op basis van inf matde van de burgemeester, L. J. We en de Texelse Courant) maar het jammer, dat geen enkel meujws wo geboden. De kritische vragen hebt ook al in de Texelse Courant gesta maar evenmin als deze krant kan en Blij er een bevredigend antwo op geven of op andere wijze voorz m het gebrek aan voorlichting. Een echt kritisch commentaar, i wij nu juist van Vrij en Blij had( verwacht, ontbreekt. Meer dan reeds lang tevoren in andere kranten in de officiële stukken heeft gesta komt er niet uit. Waarom b.v. i eens de vraag aan de orde gesteld het heffen van baatbelasting wel ju dische grond heeft als zou blijken er straks helemaal geen „baat" is? I is maar een voorbeeld. Niettemin is artikel een vlot geschreven samenv ting van de hele aardgasproblemat en daardoor zeker lezenswaard vi degenen, die niet in de gelegenheid 2 geweest kennis te nemen van een verschenen, in aanmerkelijk saaier i woordingen gestelde publikaties. Op enkele foutje (aansluitplicht wordt v ward met installatieplicht) moet n dan niet kijken. Verder in het blad artikelen 0 Textant, de Wereldwinkel, een p groep, een beschouwing over het Tex dialect en een Texelse novelle uit IJ Laatstgenoemde bijdrage is geen i de fantasie van de redakteuren ontsp ten persiflage, maar een werkelijk de vorige eeuw afkomstig verhaal, verzekerde de redaktde ons. Vrij en Blij ds niet alleen bij de bo handel te koop, maar ook bij de red teuren H. Smit, Ruigendijk 22, De Ko en Kees Willem de Winter, Kog straat 19. DJ Vrijdag II oktober In „De Zwaan" te Den Burg geeft Vet een biljartdemonstratie; 20.00 Maandag 14 oktober In „De Witte Burcht" wordt vanaf 2d uur politiek café gehouden. Vaste data Het Gemengd Koor van De Cocksdi repeteert iedere donderdagavond acht uur in het gebouw aan de K kertstraat. Dienstregeling bibliobus iedere vrijd 10.00-10.30 uur 't Horntje; 10.45-11 uur Den Hoorn; 12.00-13.00 uur Ou schild; 14.00-14.30 uur Zuid-Eierlai 14.45-15.15 uur Midden-Eierland. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefc (02223) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, telefc (02220) 3241. DIERENARTSEN Alleen voor spoedgevallen: tel. 2527 NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de h A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2. (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. b.g.g. 3541. is >1 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt z worden op het bureau verwacht op tijden, dat hun eigen huisarts zitt heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 15 oktob ,g om 14.00 uur. n Dokter Van Loon, woensdag 16 okto! v. om 13.30 uur. Dokter Coutinho, woensdag 15 oktoi om 15.00 uur. Zondag 13 oktober 1974 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. H. J. Douwes (kanselruil) De Cocksdorp, 10 uur, eerw. heer Loerakker. Gezinsdienst. Kollefrc voor het zondagsschoolwerk. Den Hoorn 19.30 uur ds. De Roest De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra viering H. Avondmaal De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra oogstdienst Oosterend 11.00 uur ds, De Gier. Viering H. Avondmaal. Gemeenscb pelijke dienst met Oudeschild. K< onderhoud kerk. 19.30 uur zangdienst met muzik medewerking. Oudeschild zie Oosterend. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. De Roest 19.00 uur ds. Douiwes Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof met kindemevendienst 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.30 uur ds. Kuitse Broederschapsdag JEHOVAH'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-gebo* Jonkerstraat, toegankelijk voor iedi 18.30 en 19.30 uur dienst 8f

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2