(jroen kwartsJexelsin het harL, PP ff Grote schoonmaak bij waterfabriek 35 kilometer pijp ragen Dancing „Casino" haalt en brengt vaste klanten per bus Filmganger: 'Play it again Sam' Fietsende vrouw aangereden Proef: vijf zaterdagen in november Honden jagen schapen op Man (29) door aandrijfas dodelijk getroffen Begin volgend jaar weer hart- en vaatonderzoek agelijks verse mosselen Havenresfaurant Texel Zeer grote belangstelling eilandcompetitie volleybal (BIJDAG 18 OKTOBER 1974 88e JAARGANG No. 8919 F E X E LS EW'COLI RANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Roolj isstbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 jjdaktle Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2403, Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 cL p. mm excL 4% BTW fe§Éi 'iSBSÊm, De heer JInpijn, produktiechef van Texel- stroom" bij de uitmonding van een der pij- penbundels. Er zijn totaal 7300 pijpen van elk 18 meter lengte, derhalve zal 133 kilo meter pijp moeten worden gereinigd. DE KOOG Op de Kamperfoelieweg bij De Koog werd dinsdagmiddag een Texelse vrouw door een automobilist aangereden. De automobilist verliet de uitrit bij zijn woning en merkte de op een fiets rijdende vrouw niet op als ge volg van verblinding door de laagstaan de zon. De vrouw werd lichtgewond aan een der benen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. wordt de wanddikte van de pijpen nauwkeurig vastgesteld met toepassing van een door de KEMA ontwikkeld sy steem, waardoor de gevolgen van even tueel interen in het vroegste stadium worden aangetoond. Warm zeewater is een agressieve stof. Dat is inmiddels gebleken uit de bijna een centimeter diepe putten die door het spattende hete water in de metalen wanden van de verdampingskamer zijn geslagen. Hier zullen roestvast stalen platen worden aangebracht om te voor komen dat op den duur lekken ontstaan. Verder zullen alle pompen, kranen, af sluiters, kleppen en wat dies meer zij uit elkaar worden genomen, gecontro leerd en zonodig worden gereviseerd. Het karwei wordt uitgevoerd volgens een nauwkeurig uitgestippeld werksche ma. De vorige keer bleek dat precies te kloppen, zodat het ook nu vrijwel vast staat dat na 30 oktober weer zeewater kan worden gedestilleerd. De fabriek zal dan op wintercapaciteit draaien, dat is 70 ton geproduceerd zoetwater per uur. Bij een nog lagere produktie zou de installatie niet meer behoorlijk wer ken. Tussen dit minimum en het ma ximum van 125 ton per uur (3 miljoen liter per dag!) zijn alle capaciteiten mo gelijk maar herhaaldelijk bijschakelen is niet gewenst omdat de fabriek het beste werkt bij constante belasting. Ge durende het hele zomerseizoen heeft de ontziltingsinstallatie op volle kracht ge werkt, maar zoals bekend werd ook toen nog een aanzienlijke hoeveelheid duinwater bijgemengd. Overigens zijn er maar weinig huis vrouwen die het economische voordeel van het door de fabriek geleverde water volledig benutten. Hoeveel mensen zul len bij de ingebruikneming van de wa terfabriek de hoeveelheid wasmiddel in hun machine met een derde tot de helft hebben teruggebracht? Waarschijnlijk weinigen, hoewel daarmee toch heel wat geld bespaard kan worden, nog afgezien van de baat die het milieu erbij heeft. Hetzelfde geldt voor het wassen met groene zeep dat voor weinig geld uit stekende resultaten geeft. Het legertje groene zeep-wassers is tamelijk beperkt gebleven. En geen wonder. We hebben tegenwoordig allemaal geld zat, ook voor de betaling van de kosten die met herstel van de kwaliteit van het opper vlaktewater gepaard gaan De politie heeft weer klachten ont vangen over honden die achter schapen aanzitten. Eigenaars van honden wordt er met klem op gewezen dat zij hun dier altijd onder appel behoren te hebben. Het ongecontroleerd loslaten is onver antwoord. Herhaaldelijk blijkt dat ook de meest zachtaardige honden veran deren in genadeloze schapendoders als zij eenmaal in de gelegenheid worden gesteld. De politie noemt het betreu renswaardig dat heel wat eigenaars van honden onverschillig zijn omdat zij zich tegen wettelijke aansprakelijkheid heb ben verzekerd. rendabel of bijna rendabel is, zullen ge meente en rijksverkeersinspectie deze uitbreiding van de dienstregeling zeker willen goedkeuren. Overigens wees di recteur Hooijberg van de AOT erop dat iedere particulier of vereniging een bus kan huren. Toneelverenigingen bijvoor beeld zouden zo'n bus na afloop van hun avonden kunnen laten rijden op kosten van de passagiers of op kosten van alle bezoekers door het heffen van een kleine toeslag op de entreeprijs. Dc 29-jarige heer G. E. J. Witte is woensdagmiddag tegen half vier om het leven gekomen toen hij aan het hoofd werd getroffen door een losgeslagen af- takas van een landbouwtrekker. Het ongeluk gebeurde bij de Groene- weg in Eierland, achter hoeve Madura. Witte was met enkele collega's bezig met het machinaal rooien van wortelen. Toen de door een landbouwtrekker ge trokken en aangedreven rooimachine in werking werd gesteld, barstte een lager van de aftakas. De as draaide daardoor opzij en sloeg tegen het hoofd van de heer Witte, die er vlakbij stond. Hij was bijna op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De rooicombinatie had de gehele och tend naar wens gewerkt. Zoals gebrui kelijk bij dergelijke ongelukken stellen politie en arbeidsinspectie een onder zoek in. Bij voldoende deelname zal in febru ari volgend jaar weer een bevolkingson derzoek op hart- en vaatziekten worden gehouden onder auspiciën van Het Groene Kruis Texel. De in aanmerking komende personen (tussen 35 en 65 jaar) hebben de kaart waardoor zij zich kun nen opgeven inmiddels ontvangen. De kosten bedragen ƒ37,50 per persoon. Voor dat bedrag wordt dc bloeddruk bepaald, de urine onderzocht, wordt een vragenlijst ingevuld en wordt een elec tro-cardiogram gemaakt. Het Groene Kruis wijst er met na druk op dat dit tweede onderzoek be langrijker is dan het eerste, omdat men nu over vergelijkingsmateriaal beschikt. De gerinste afwijking ten opzichte van het eerste onderzoek kan worden vast gesteld. Uiteraard is ook de deelname aan het onderzoek door personen die nooit eer der onderzocht zijn, belangrijk. Doel van het onderzoek is het speuren naar vroege verschijnselen van hart- en vaat ziekten. Er kunnen afwijkingen worden opgespoord die tot dusver nog geen of bijna geen klachten hebben gegeven. Gebleken is dat sommigen de kosten wel bezwaarlijk vinden. Gehoopt wordt dat men daarom deelname niet achter wege zal laten. Wie het bedrag van ƒ37,50 moeilijk kan betalen wordt ver zocht contact op te nemen met mevrouw Arcnsman, die dagelijks van 9.00 - 12.00 uur op de administratie van het Groene Kruis (Witte Kruislaan) bereikbaar is. Ook blijken er veel Texelaars te zijn die het zeer betreuren dat zij net iets te oud of te jong zijn om voor het onder zoek in aanmerking te komen. Hen wordt aangeraden toch contact op te ne men met Het Groene Kruis. Verwacht wordt nl. dat er gelegenheid zal zijn een beperkt aantal van hen te helpen. Wbody Allen, geflankeerd door Diane Kea- ton en (in z'n verbeelding) Humphrey Bo- gart. De huisvrouwen zullen ongetwijfeld ebben bemerkt dat het Texelse lei- üngwaier sinds het begin van deze saand weer de „vertrouwde" bruine leur heeft. Het water is ook weer ven hard als voorheen, wat onder ieer betekent dat men in de wasma- hine meer wasmiddel moet gebruiken m tot een zelfde resultaat te komen. Dorzcak is het feit dat de zeewater- fllziltingsinstallatie van de Texel- !;oom centra Ie in verband met grote choonmcak is stilgelegd, zodat Texel )(30 oktober geheel op het duinwa- ;r uit de Mokslootvallei is aangewe- «n. Totaal 12 man personeel is bij het mvangrijke reinigings- en controle- lerk ingeschakeld. De waterfabriek is aartoe gedeeltelijk gedemonteerd. Wat onder andere moet worden choongemaakt zijn de pijpenbundels m de opwarm- en condensorsecties. In üe pijpen laat het zeewater aanslag ïhter die een warmte-isolerend effekt eeft waardoor niet alleen het rende- lent van de fabriek terugloopt, maar sardoor ook het materiaal wordt aan vreten, ondanks het feit dat de pijpen i;n gemaakt van cupro-nikkel (de con- ftsor-sectie) en aluminium-messing foor de opwarmsecties) Alle pijpen orden doorgezaagd" wat gebeurt met ai slang, voorzien van een kop waaruit sterstraaltjes worden gespoten onder ai druk van 250 atmosfeer Tevens HM bereid met verse kruiden uit eigen kruidentuin. (02226) 310 Texels beste vissiesbakker, 'inenkort op aardgas. Disco-dancing „Casino" is voorne mens bij wijze van proef gedurende de maand november elke zaterdag zijn vas te klanten met een autobus te halen en te brengen. Bij een zaterdag gehouden enquête is vastgesteld dat velen van deze service gebruik willen maken. Het initiatief van exploitant E. Stiekema hangt samen met het van kracht wor den van de nieuwe drankwet per 1 no vember. Ook na gebruik van een be scheiden hoeveelheid drank is het dan niet meer toegestaan met eigen ver voer huiswaarts te keren. Het nemen van een taxi wordt door velen bezwaarlijk gevonden omdat zij dan de eigen wagen in Den Burg moeten achterlaten en het nemen van een taxi voor zowel heen- als terugweg wordt een te kostbare grap. Uit de zaterdag gehouden enquête (van de 500 onder de klanten uitgereikte formulieren zijn er inmiddels al 219 terug ontvangen) bleek dat de meeste klanten tegen tien uur 's avonds van huis willen gaan en om streeks twee uur 's nachts terug willen. Op deze tijden zal de van AOT gehuur de bus dan ook rijden, tenminste als dat in overeenstemming is met de binnen kort door de gemeenteraad te nemen beslissing inzake het sluitingsuur. De vaste klanten van „Casino" hebben in middels een identiteitskaart ontvangen, op vertoon waarvan zij gratis de bus ge bruik kunnen maken. De bus gaat langs alle dorpen van Texel; de route wordt vastgesteld aan de hand van de enquête resultaten want gegevens met betrek king tot woonplaats en afstand tot de normale busroute zijn er ook in betrok ken. Als de proef slaagt, is het niet uitge sloten dat de nachtelijke busdienst in de normale AOT-dienstregeling wordt opgenomen, waarbij de mensen die er gebruik van maken gewoon kaartjes ko pen. Vooral als deze extra dienst (die 's zomers elke avond zou kunnen rijden) NEE, NEEM EEN BOEK MEE! Kinderboekenweek 1971 van a.s. zaterdag 19 oktober t/m Woensdag 30 oktober DE TEXELSE BOEKHANDEL kef punt voor feestelijke infor- J toatie en ontspanning. U dagen lang kinderboekenfeest. fa. j. nauta "♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O» De tweede voorstelling van de met enthousiasme gestarte serie kleine, maar belangrijke films, heet „Play it again Sam". Hoewel geregisstreerd door Her- bert Ross, drijft de film op het genie van de man die het gelijknamige toneelstuk schreef en die, middels scenario en hoofdrol, dan ook duidelijk aanwezig is. Woody Allen, satyricus, potsenmaker en vindingrijk clown; niets menselijks is hem te vreemd. Na TV en Broadway- successen, vond hij zijn weg naar de ci nema. „Play it again Sam" is zijn derde film en gaat over een uitgesproken schlemiel. In het verhaal is Woody film criticus voor een klein blad en zo ver slingerd aan film, dat hij schijn en werkelijkheid, ook buiten de bioscoop niet meer uit elkaar kan houden. Alle beroemde films (o.a. „Casablanca") kent hij uit zijn hoofd en een normaal mens kan niet met hem leven. Zijn vrouw wil dan ook echtscheiding en vertrekt, zelfs zonder alimentatie. Volkomen hulpeloos en verslagen blijft hij achter, alleen met z'n (film-)fantasieën. Dan verschijnt hem de man die hij op het witte doek zo bewondert: Humphrey Bogart. De grote ster vertelt hem hoe hij het altijd aanpakte en geeft hem advies op het gebied van vrouwen versieren. Woody, klein, bijna kaal, bijziend en ontzettend onhandig, is precies het tegenoverge stelde waarvan vrouwen dromen. Zijn vrienden (een gelukkig getrouwd echt paar) proberen van alles om hem in con- Meer teams dan Tevoko had durven hopen, hebben zich ingeschreven voor de eilandcompetitie volleybal, die dins dagavond 29 oktober om zeven uur in de Burgemeester De Koninghal begint en waarvan de inschrijfdatum vanavond om acht uur sluit. Vooral bij de heren is het aantal opgegeven teams verras send groot. Bij de dames hebben zich elf teams opgegeven, waaronder drie van Tevoko, twee van Smash '68 en eveneens twee van De Koog. In deze categorie kan men zeker nog wel wat teams gebruiken. De herenteams wor den opgesplitst in beginners en de meer gevorderden. Het wedstrijdprogramma kan bij de teams donderdag 24 oktober worden verwacht. Is het er dan niet, dan belle men (02223) 494. Op de com petitieavonden zullen steeds de laatste partijen om ongeveer 21.15 uur aanvan gen. Voor supporters is (gratis) plaats op het balcon. tact te brengen met jonge en aantrek kelijke vrouwen. Niets helpt, want de een na de ander knapt af op deze vrese lijke kluns. Dan onder leiding van Humphrey, lukt het met uitgerekend de vrouw van zijn beste vriend. Een ver wikkeling die via 'n klassiek (Casablan- ca-)slot tot een oplossing komt. Woody Allen, bij een kleine groep enthousiastelingen al jaren bemind, is inmiddels na zijn twee nieuwere films („Evertything you always wanted to know about sex, but were afraid to ask for" en „Sleeper") waanzinnig populair in Amerika. Hij lijkt de nieuwe Danny Kay te worden, vooral ook door de Joods-schlemielige ondertoon in zijn grappen. Het tragi-komische van de kleine man die altijd staat op de plaats waar de klappen vallen. Een film die tussen de zwarte satyre van Ferreri en de zwaarmoedige Berg manwereld van de volgende voorstel ling, erg op zijn plaats is. Dinsdagavond 8 uur in City. Toegang 14 jaar.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1