Langzaam maar zeker naar veiligheid Spaarrentetot ILMNIEUWS Legpuzzeltheek weer geopend Bridgeclub „Groot Slam" Schaakclub „En Passant" Cursus algemene paardenkennis op Texel Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 18 oktober 1974 wering ooidD Ier plus >retisch ervloed on. Niet Met ingang van volgende week is de Legpuzzeltheek in de muziekschool weer iedere woensdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur geopend. De kosten voor het winterseizoen bedragen voor leden 2,50, nieuwe leden ƒ5,en voor 65-plussers half geld. De Legpuzzeltheek houdt zich aanbevolen voor puzzels, die niet meer in gebruik zijn Uitslag 14 oktober, 4e ronde: A lijn: 1. Blonk-Bos 63,54°/o 2. Duin-Keijser 58,33°/o 3. Mevr. De Laat-Den Brok 55,21°/o 4. Echtpaar Beemsterboer 46,88°/o 5. Kellner-Van Lenten 42,71% 6. Backer-Raven 41,67% 6. Van Tilburg-Voogd 41,67% B lijn: 1. Mevr. Langeveld-Blom 67,71% 2. Mevr. Breeuwer-Stolk 57,29% 3. Mevr Zevenhoven-Bakker 53,13% 4. Mevr. Bakker-Zevenhoven 45,83% 5. Echtpaar Van Sambeek 43,75% 6. Echtpaar Duin 42,71% 7. Echtpaar de Chavonnes 39,58% C lijn: 1. Dames v. Asperen-v.d Molen 60,83% 2. Dames Elzinga-Daalder 55 3. Echtpaar Van Empel 51,67% 4. Echtpaar Vonk 47,50% 5. Dames Geus-Hennink 45 6. Echtpaar Wendrich 40 De deelnemers aan deze competitie worden verzocht bij verhindering 's maandags vóór 19.00 uur afbericht te doen bij Chavonnes, telefoon 3515, b.g.g. J. Duin, 3428. Is de partner verhinderd, het plaatsen van dam u>and hoefde Havenzicht wijken voor de breder geworden dijk aanleggen van de verhoogde omring- rond de haven van Oudeschild is vrijwel De dijk heeft nu een hoogte van 6 NAP, wat voldoende is om een eens per 5.000 jaar optredende van 4.85 4- NAP te kunnen weer- Niet alleen door de hoge dijk (waar- r vanaf het haventerrein niets meer van dorp is te zien) maar ook door het verdwijn van de coupures is het aanzien van de ha- ingrijpend veranderd. Mensen die voor eerst sinds maanden een kijkje op de ha- nemen, schrikken er van en vinden het aald niet mooi. Maar ze zijn het er over s dat het wel zal wennen en dat je voor igheid iets moet over hebben. k meest gebruikte toegang tot de haven, de pure van de Heemskerckstraat, is verdwe- Alleen voetgangers kunnen hier de haven opkomen door gebruik te maken van een cinen trap. Auto's moeten linksaf slaan om een brede asfaltweg over de dijk heen te rij- op het punt waar vroeger de coupure van de gwaalderweg was, of rechtsaf naar de nog aande coupure bij het Bolwerk. De dijk werd alleen hoger maar ook breder, met het ge- j dat een flink deel van het haventerrein ver- n ging. Ter compensatie is aan de dorpszijde de zuiderhaven een negen meter brede ok van het havenbekken „ingepolderd" en is nieuwe kade gemaakt Hotel-café „Haven- t" kon blijven staan, dank zij het plaatsen damwand waardoor een hoekje in het dijk- aam werd uitgespaard De werkzaamheden den uitgevoerd door de firma De Vries v. Viel en de kosten bedroegen 1 218.200,ex- iief btw en exclusief de door het rijk ver- ikte materialen ter waarde van ƒ336.000, *rijdag- en zaterdagavond (8 uur) toont het City theater de nieuwste van Fellini: „Amarcord". De titel ïjnt in het Italiaanse dialect van Fel- 's geboortestreek, te betekenen: „Ik inner mij". )e meester herinnert zich zijn jeugd schooljaren in de provinciestad Ri- il Een stad die in z'n geheel voor dat 1 in filmstad Cmecitta werd opge- iwd. Straten, pleinen, winkels, café's, school, een kerk en (natuurlijk) een scoop, alles werd speciaal voor de nopnamen gebouwd. 'ellini koos in al z'n eerdere films 1 types, speciaal om hun gezicht of laamsbouw. (Het verhaal gaat zelfs, hij een kaartsysteem bezat, waarin gedrochten waren opgenomen die ooit ontmoette). Ofschoon wat min- dan in bijvoorbeeld „Satyricon" gaat hier weer een bonte stoet zonderlin- i aan ons oog voorbij. Soms realis- 'h, vaak ook overdreven romantisch, 0 we de figuren uit zijn jeugd. Na- irlijk niet zonder door Fellini te zijn gekleurd, want niemand van die leef- 1 (54) kan zich alles uit vroege jeugd precies herinneren. 'ellini, vroeger tekenaar van spot- 'nten en schrijver van satyrische kjes, dart vrijmoedig rond in de der- er jaren en ontmoet fascisten, leraren i school, de dorpsgek en de vrouwen ze toen zo broeierig-jongensachtig teken. Het is een kleurige kermis ge- rden vol dwaze dromen, zonder wee- ed samengebracht in vier seizoenen, eressant vooral voor hen die „Roma" -Satyricon" niet zagen, want erg d nieuws heeft de schepper van „8%" ..Guilietta van de geesten" ons nu h niet meer te vertellen. (14 jaar). Zondagmiddag 3 uur draait voor de 'gd „Hetzwaard van Zorro". De edel- Rotte kies weg imiddels is begonnen aan de volgende fase de Texelse dijkverhogingswerken de ver- iw van het gemaal Dijkmanshuizen, het ver en van de stukken dijk ter weerszijden van gemaal en het slopen van twee oude sluizen, karwei wordt gedaan door de Gebroeders Oord b.v. uit Werkendam, die inschreef ƒ3.841.000,exclusief btw en exclusief aan van rijkswege verstrekt mate- Uit deze bedragen blijkt al dat het om een groot werk, groter en in- dan de vernieuwing van het De Schans, hetgeen onder meer houdt met de waterdiepte en ter plaatse. Uitvoering van dit betekent het verdwijnen van een slechtste plekken uit de oostelijke van Texel. „De rest van het kan worden gesaneerd maar deze kies moet eruit", aldus de heer L. van de afdeling Dijken en Ha- De haven van Oudeschild meI de verhoogde omringd,jk :n vogelvlucht. Men onderscheidt 1. Hotel-café Havenzicht; 2 Heemskerckstraat; 3. Haventoegang via de nieuwe asfalt weg ter hoogte van benzine- en olieopslagplaats C. Rab; 4. molen; 3. voorlopig eindpunt van de verhoogde dijk nabij havenmeesterswoning; 6. Noorderhaven7. doorgang naar nieuwe werkbaren; 8. Vakhui,?. (Luchtfoto f. Naula - Tessel Air) vens van de Rijkswaterstaat. De werk zaamheden bij Dijkmanshuizen zullen begin 1976 voltooid zijn. Volgende stuk Volgend jaar reeds hoopt men te kun nen beginnen met de verhoging van de Waddendijk tussen Oudeschild en Ceres. Ook dit project zal het aanzien van Texel ingrijpend veranderen. Het dorp Oudeschild zal vanuit zee niet meer zichtbaar zijn, want de dijk krijgt een hoogte van 7.65 plus NAP. Over het tracee van het resterende nog te verhogen dijkvak (Dijkmanshui- zen-Eendracht) is het overleg nog volop gaande, onder andere met de natuurbe- schermende instanties die graag zoveel mogelijk van de wielen en andere wa tertjes achter de dijk in stand willen houden. Het tracee dat op de bij het ontwerp bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied behorende land kaart staat aangegeven (en waarbij al rekening is gehouden met natuurbelan- gen) is dan ook nog met definitief. De asfaltglooiing en de grote afstand tussen kruin en water zullen de nieuwe dijk met zo aantrekkelijk voor recrea tiedoeleinden maken. Mogelijk zal het dijkval bij Oudeschild weer een „berm" krijgen, waardoor aan dit bezwaar wordt tegemoet gekomen. In het plan is dat voorgesteld, maar de hogere instan ties moeten met de daaraan verbonden méérkosten akkoord gaan. Of de dijk door ieder mag worden betreden hangt niet af van rijkswaterstaat maar van de dijkbeheerder. Hetzelfde geldt voor het al of niet openbaar maken van de krachtens de Deltawet verplicht langs de hele dijk aan te leggen weg. Het ziet er naar uit dat op de plaatsen waar nu nog weg is, straks in ieder geval geen openbare weg zal worden aangelegd. man-vrijbuiter, die vecht tegen onrecht, verdrukking en uitbuiting. Italiaans fa brikaat en een beetje anders dan de te levisie-serie. Wel veel degengevechten, achtervolgingen en maskertje-op-mas- kertje-af verrassingen. Spannend en on schuldig. In kleuren en voor alle leeftij den. Zondag- en maandagavond 8 uur: „Magnum Force". Die naam staat voor een uiterst krachtig handvuurwapen. Het kaliber is ,44 en zo'n kogel graaft een soort mangat in ieder die hem op vangt. Clint Eastwood speelt (net als in „Dir ty man"), de harde politieman die eigen rechtertje speelt. „Vieze Harry" is ook nu weer z'n bijnaam en de film zit dan ook weer barstensvol bikkelhard ge weld. Goed dat er politie isjaze ker. Maar deze smeris is niet van het type „oom agent". Dirty Harry is een gevaar, ook voor zijn korpsgenoten. De regie is in handen van Ted Post en dat is dezelfde die ooit nog eens een se rie afleveringen van „Peyton Place" re gisseerde. Iets wat aan deze ontstellend harde aktiefilm niet is af te zien. (Bo ven 18 jaar). Uitslagen: H. van Daalen-A C. Bakker 01 A. Terpstra-G. Zoetelief 10 F van Tatenhove-H. Elzinga 01 G. Zoetelief-F. Eijgenraam 01 G. Zoetelief-F. van Tatenhove 10 A. Rombout-J. Hoogerheide 01 K. J. Harting-A. Terpstra 01 C. Witte-G. Zoetelief 0—1 J. Hoogerheide-H. van Daalen 10 A. C. Bakker-F. Eijgenraam 10 H. Elzinga-A. Terpstra 01 F. van Tatenhove-P. Eelman 10 A. Terpstra-B. de Goederen 01 C Witte-F. van Tatenhove 01 G. Zoetelief-K. J. Harting 1—0 A. C. Bakker-H. Elzinga 10 H. P. Coutinho-C. Witte 10 J. Vlaming-F. van Tatenhove 0—1 G .Zoetelief-A. C. Bakker Vii-Vz J. Hoogerheide-A. Terpstra 01 H. van Daalen-K. J. Harting 01 Nieuwkomer H P. Coutinho had dins dagavond weinig moeite met C. Witte. J. Vlaming verloor een loper, maar Van Tatenhove maakte het spel kundig af. In een solide stelling verloor Van Daa len onnodig een stuk zodat Harting erg gelukkig aan z'n eerste winstpunt kwam. A. C. Bakker raakte verstrikt in een Reti van Zoetelief. Na een pion ach terstand kwam hij echter sterk terug. In een eindspel met ongelijke lopers zat er voor beiden niet meer in dan re mise. Een remise-aanzien kreeg ook de topper Hoogerheide-Terpstra. Toen de vechtlustige Hoogerheide door middel van een stukoffer een doorbraak for ceerde kwam hij net iets te kort en greep Terpstra de volle winst. Op initiatief van het bestuur van de landelijke rijvereniging „Waddenrui- ters en Kleppertjes" zal de komende we ken een cursus „Algemene Paardenken nis" worden gegeven. Deze cursus om vat ongeveer zes lessen, die worden gegeven door de heer J. Beekman uit De Waal, Speciaal het dierkundig aspect van het paard zal worden behandeld. Aan de cursus zijn geen kosten ver bonden; wel wordt verwacht dat de deelnemers donateur zijn of worden van de rijvereniging of er lid van zijn. Nieu we donateurs kunnen zich opgeven op de eerste les, die dinsdag 22 oktober om 20.00 uur wordt gegeven in een der lo kalen van de Rijksscholengemeenschap. Men wordt verzocht papier en potlood mee te nemen. JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 51^% tot 11 Dit laatste percentage op onze VTS met een looptijd van 5 jaar. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd een rente geeft van 7-10 J4%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5