KINDERBOEKENWEEK v.a. zaterdag 19 oktober 11 DAGEN KINDERBOEKENFEEST Willem Jansen trouwt de freule Thuis, op school, in de krant, voor de radio en op de buis en in onze boekhandel extra aandacht voor jeugd- en kinderboeken Heb je de bekroonde boeken al gezien Enfin, kom zelf maar kijken bij je boekhandel in de Parkstraat Burgerlijke stand Zangdienst in Den Burg Kerkdiensten uitgesteld Zon, maan en hoog water Koersen vreemde valuta go|is bij aankoop van f8.50 aan boeken i Het zifn: Gouden Griffels Zilveren Griffels en dan een collectie om te smullen, kom maar kijken Kinderboeken van b.v. 7h langeveld de rooij Derde blad Texelse Courant, vrijdag 18 oktober 1974 EU I LLETON „Dat was freule Constance", had jer Jacob eerbiedig gezegd, toen ze iten liepen. „Van haar wordt het Huis it alles wat er bij hoort". vermoedde gelukkig niet, welk opstand er woedde in het hart van jeugdige zoon. Opeens had Willem pft, welk een afstand hem scheidde dit mooie meisje, nog jonger dan een kind, maar dat mooie kleren «g en waarvoor zijn vader eerbiedig pet afnam. Waarom zoveel verschil, ;eg Willem zich af, terwijl hij nijdig blaren bijeenharkte. Waarom ben ik tuinmansjongen en zij de freule? urom moet ik m'n pet afnemen als ze igs komt, en hoeft zij me niet eens ge- °te zeggen? Als zoveel kinderen was al gauw met het probleem klaar, ld, besloot hij, dat was het. Dat akte alle verschil. Zei z'n moeder »i altijd: Als je geld hebt doe je won- ren, als je het niet hebt kun je vader zei altijd, dat er een rode jad door moeder liep. Zeker deed reder Jansen wonderen met het scha wl loon van haar man, de tuinknecht. Willem deed als zovele jongelui in zijn gen. Hij besloot zijn eigen weg te an Hij ging als stoker op een boot ar Amerika (de tuinderij had hij er ang aan gegeven, hij kon zich de on- rdanigheid jegens de bewoners van iHuis niet eigen maken, hij had werk zocht op een fabriek) en over die uerikaanse jaren vertelde Willem Bsen nooit veel. Maar de rimpels in voorhoofd, de groeven langs zijn end deden hun eigen verhaal. Daar, in serika, had hij zo waarlijk een meisje ïimoet, dochter uit een Hollands emi- antengezin. Zij werd zijn vrouw en bonk hem drie dochters, die hij goed- rdand.se namen gaf: Rie, Mies en Els. was Willem al uit de zorgen. Het luk was met hem, alles wat hij aan- akte scheen te veranderen in geld. otzijn vrouw stierf. Toen bekende Willem Jansen zich zelf, dat niets hem aan Amerika bond. Een sentimenteel verlangen riep hem naar Holland terug. Hij wilde zijn kin deren niet in dit business-land laten opgroeien, hij wilde voor hen geen Ame rikaanse zakenmensen als echtgenoten. En tegelijk had een klein duiveltje hem aangepord. Hij wilde terug naar Groen hoven ,waar hij met de pet in de hand had gestaan als de freule in haar barou- chette langs reed. Hij wilde daar terug komen als een rijk, een onafhankelijk man, en eens zien wat hij met zijn geld in Groenhoven kon klaarmaken. Via een makelaar in de stad had hij Casa Cara laten kopen, waar eens de oude baron Van Hovinghe gewoond had, de buurman van de freule. Hij had het laten moderniseren en toen hij er ein delijk introk, wist heel Groenhoven dat Willem Jansen, de zoon van de oude Ja cob, steenrijk terugekomen was en nu een grote heer. Willem Jansen bemerkte alras, dat Groenhoven al die tijd geslapen had. Ze ker, hij was met alle hoffelijkheid ont vangen door de bankdirecteur Hermans, toen hij een rekening opende bij de bank. De leveranciers groetten hem be leefd, maar de arbeiders keken nieuws gierig en benijdend, en de notabelen kenden hem alleen, voorzover ze ambts halve met hem in aanraking waren ge komen. Willems bezige geest zocht emplooi en toen hij hoorde, dat de steenfabri kant Bas zich uit de zaken terugtrok, kocht hij de steenfabriek zoals die daar stond. Dat bracht hem in contact met Bas, en hoewel hij hem geen onaardige vent vond, nam hij hem kwalijk dat hij de zaak zo slap had geleid. Zonder het geld van Dieuwertje zou Bas allang failliet zijn geweest, constateerde hij. Bas van zijn kant had in z'n hart res pect voor deze self-made zakenman, maar hij wist reeds hoe Dieuwertje dacht over die „parvenu" en haalde het niet in zijn hoofd, hem thuis op een glas sherry te noden. Hij had er nochtans een kleine ruzie voor over gehad. „Ik moet die man niet in m'n huis" had mevrouw Bas gezegd. ,,'t Is een keurige vent", antwoordde haar echtvriend, opkijkend vanuit het ochtendblad, en constateerde dat de ba rometer op storm stond, want Dieuwer tje had een ochtendhumeur. „Ja, hij denkt dat hij met z'n geld al les doen kan", snerpte mevrouw Bas. „Daarin is hij de enige niet", merkte haar man op. Haar groengrijze ogen zagen hem vij andig aan. „Hij heeft nog dit vóór op sommige mensen", riposteerde ze hate lijk, „dat hij tenminste van zijn éigen geld leeft". „Hij heeft nog méér voor, hij is we duwnaar", klonk het van achter de krant. Toen stond mevrouw Bas op in hittig- heid des toorns en verliet de ontbijtta fel. Bas zuchtte. Geld maakt niet geluk kig, dat had hij allang gesnapt en een huwelijk om geld al evenmin. Hij dacht met enige genegenheid aan zijn zoon Dirk, die in de stad rechten studeerde, een jongen waarmee hij praten kon en die mama om de vinger wond, want ook mevrouw Bas had een zwakke plek voor haar zoon. Dat was wat de beide echte lieden voornamelijk tezamenbond en hun leven tezamen dragelijk maakte. Willem had zich met hart en ziel toe gelegd op de modernisering van de fa briek, had zich een goede bedrijfsleider aangeschaft en zag dat het personeel nieuwe moed kreeg. Daarom had hij weinig tijd, zich druk te maken over de weinige tegemoetkomendheid van de Groenhovense notabelen. Alleen voor z'n dochters zocht hij gezelschap in deze kringen. De bankdirecteur had hem op de tennisclub attent gemaakt, in 'n on bewaakt ogenblik weliswaar, want toen hij nadacht begreep hij dat de dames er weinig voor zouden voelen, gezien hun houding tegenover de vader. En hij had dan ook weinig gedaan, om de kansen van de meisjes Jansen te vergroten. „Is het nu zo erg", vroeg de burge meestersvrouw, „om die kinderen toe te laten? Ik heb gehoord dat ze op kost school zijn geweest en een behoorlijke beschaving hebben". „Het gaat niet om de meisjes", ant woordde de freule scherp, met een drei gende blik naar haar rivale, de burge meestersvrouw, die echter te goedhartig was om werkelijk de strijd aan te bin den, „het gaat om het principe. Wij moeten ergens de grens trekken. Onze club is samengesteld uit.... laten we zeggen, de notabelen hier. Wij willen dat onze kinderen hier tennissen in de sfeer, waarin we graag willen dat ze sociaal verkeren". De burgemeestersvrouw maakte een grimas, toen ze de freule van „onze kin deren" hoorde spreken, en de freule merkte het en het maakte haar nog scherper. „Wij hebben nooit naar geld gekeken, wij hebben ons nooit afge vraagd hoe groot het banksaldo was van onze leden". Dit was een steek op de burgemeestersvrouw, wier man van een bescheiden salaris moest rondko men, en die zelf maar een klein kapi taaltje had. „En dat vind ik juist zo ideaal. Mensen van standing en bescha ving, arm of rijk, zijn hier welkom. Mensen die daartoe niet behoren, al hebben ze miljoenen, kunnen we weren. Wij moeten een dam opwerpen tegen die alles nivellerende begrippen. Ik her haal: het hek is van de dam, zoals me vrouw Sangster zoéven zei. „Ik geloof dat hoe langer we hierover praten, hoe minder kans er op is dat we van mening veranderen", constateerde mevrouw Sangster. „Goed", zei de presidente, freule Con stance, „is er iemand vóór om de meis jes Jansen toe te laten als lid?" De bur gemeestersvrouw stak aarzelend haar hand op. „Alle anderen tégeh? Goed, dat is dan dót. Meneer Hermans, zou u zo goed willen zijn (wordt vervolgd) van 9 tot en met 15 oktober 1974 Geboren: Dawida, dv. Jack Schilling en Marie-Louise de Hoog. Ondertrouwd: Johannes H. Kansen en Maija H. Kaarte; Dirk P. Boersen en Frederica M. Wittenberg. Overleden: Jacob C. Eelman, oud 86 jaar, wonende te De Cocksdorp; Dirk Pool, oud 76 jaar, wonende te Den Hoorn; Jasper de Goede, oud 1 jaar, wo nende te Oosterend; Marianna I. E. Klingen, wv. Bonke, oud 81 jaar, wo nende te De Koog. In de Gereformeerde kerk te Den Burg wordt zondagavond om zeven uur een zangdienst gehouden, waarin evenals de vorige keer verzoekliede- ren zullen worden gezongen. Medewer king verlenen ds. Douwes en organist Brouwer .Een ieder is welkom. De rust huizen in Den Burg zullen zijn aange sloten op deze dienst. DEN HOORN-DE KOOG De oogst- dankdienst die zondag in de Nederlands Hervormde kerk te De Koog zou wor den gehouden, wordt in verband met de herfstvakantie tot zondag 3 november uitgesteld. Hetzelfde geldt voor de ge- zinsdienst die zondag in de Hervormde kerk te Den Hoorn zou worden gehou den. De zon komt 20 oktober op om 7.12 uur en gaat onder om 17.36 uur; 23 ok tober op om 7.18 uur en onder om 17.30 uur. Maan: 23 okt. E.K.; 31 okt. V.ML Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 18 oktober 10.29 en 22.47 Zaterdag 19 oktober 10.56 en 23.13 Zondag 20 oktober 11.20 en 23.39 Maandag 21 oktober 11.42 en Dinsdag 22 oktober 0.08 en 12.05 Woensdag 23 oktober 0.41 en 12.38 Donderdag 24 oktober 1.26 en 13.33 Vrijdag 25 oktober 2.39 en 14.52 Zaterdag 26 oktober 3.56 en 16.09 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitsersefrancs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond Oostenrijkse schilling Italiaanse lires 100 ƒ101,25 100 54,50 100 6,68 100 90,00 100 58,75 2,61 6,09 f 14,28 36,75 1 1 100 10.000 Een prachtige grote folder, met maar liefst 96 pagina's over de leukste boeken, ligt voor je klaar gratis het kinderboek van Jaap ter Haar Het wereldje van Beer Ligthart het jeugdboek van Thea Beekman Kruistocht in spijkerbroek Paul Biegel Het olifantenfeest Gertie Evenhuis Stefan en Stefan Leon Garfield Tussen galg en gekkenhuis E. Chr. Haugaard Dag van de koningsakker Steven Kellog Mag ik hem houden? Fran Manushkin Kindje Jan Prochazka Lenka Marilyn Sachs Wie had gelijk, Mary Rose Pinkeltje, Daantje, Paddington, Paulus, Pietje Puck en Pietje Bell, Lotje, Saskia en Jeroen, Eelke, Tup en Joep, Oki en Doki, Pietje Prik, Kooltje Roet, Swiebertje, Heintje om maar en kele bekende series te noemen. Prachtige voorleesboeken, rijmpjes en versjes, boeken met mooie platen, Dick Bruna, eerste leesboekjes en noem maar op. Ook fijne jongens- en meisjesboeken, boeken over ponyrijden en je huisdier, leerzame en interessante boeken over natuur, wetenschap en geschiedenis, spannende strips, jeugd- flora, jeugdencyclopedie, pockets bij de vleet van Willy van der Heide, inspecteur Arglistig en heel veel andere. Boeken over je sport, je hobby of over verre reizen.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9