Aanvulling van de ruwvoedervoorraad Willem Jansen trouwt de freule Een toevallige ontmoeting f LAND f BOUW fiWAT m mmm wourjg Derde blad Texelse Courant, vrijdag 25 oktober 1974 C.van Groningen Chemische kweekbestrijding Verdorrende plekken in grasland Geboorteregeling ook bij huisdieren noodzakelijk EU ILLETON Op heel wat Texelse bedrijven is de wvoedervoorraad aan de krappe kant. hoop, dat de droge zomermaanden, sarin te weinig gras is gegroeid zou- n worden gevolgd door een nazomer et veel gras, is helaas niet vervuld, idat te lang moest worden gewacht i voldoende regen voor een goede oei zijn „de sluizen des hemels" zo lijd pen gegaan, dat samen met de la- temperaturen de kans op een okto- rmaand met veel gras verkeken is. Bovendien ontbreekt door de natte estand van de grond de kans om het as, dat er nog is goed te gebruiken. een flink aantal bedrijven blijven koeien 's nachts al op stal en in en- Ie gevallen is de staltijd voor het elk ee al volledig aangebroken. Dit tekent een lange winter! Wat kan er nu nog gedaan worden De veehouders, die een perceel stop- ilknollen op het land hebben staan zul- n zeker proberen om daarmee het ver- uik van ander ruwvoer te beperken, s na de peridde met buitengewoon veel gen een drogere tijd aanbreekt kan wral op de lichtere gronden het melk- e het land worden ingestuurd om de ïollen zelf plukken. Is dit niet mo- lijk, dan zal men in ieder geval probe- n om de knollen na plukken met de nd of de machine vóór de koeien to engen. We zijn van mening, dat meer dan in irmale jaren gebruik moet worden maakt van het „bijprodukt" van de ikerbieten, nl. de koppen en het loof. eliswaar is het ook daarvoor nodig, t we droger weer krijgen. Onder om- indigheden, zoals we die de laatste eken hadden was er zelfs op de droge- gronden maar nauwelijks kans om de eten gerooid te krijgen. In die omstan- gheden valt het niet mee om loof en P ippen voldoende schoon bij elkaar te ïjgen. Nu de prijzen van de consumptieaard- pelen tegenvallen is de kans, dat in de jp van deze winter voeraardappelen or een aanvaardbare prijs aangeboden 1, >rden groter dan in de vorige herfst en de consumptieprijs goed was. Mo- B lijk kan dit een meevaller worden or de veebedrijven. Prijsverhouding ■De waarde van voeraardappelen is ■ter vast te stellen dan die van bieten- ppen en -blad. Omdat aardappelen ader meer aan het vee kunnen wor- n gevoerd kan je op basis van bijv. prijs van droge pulp gemakkelijk een ijs berekenen. Met bietenkoppen en lad ligt dit moeilijker. In veel geval- i is het nl. nodig om ze in te kuilen, en moet daarbij rekening houden met rliezen. Verder zijn er de kosten van rnsport. Als we uitgaan van prijzen voor voer- rdappelen, die tussen 7 en 8 ct per kg Kgen, dan is het op deze basis verant- iord om voor bietenkoppen en -blad het moment, dat ze op het bedrijf jekuild liggen een prijs te berekenen n 30,per ton. Om tot de prijs te men, die aan de bietenteler kan wor- n betaald moeten hiervan dus de kos- i van vervoer naar het bedrijf en die n het inkuilen worden afgetrokken. Bij deze berekening is er van uitge- an, dat bij het inkuilen verliezen aan ederwaarde van 25 - 30°/o optreden. We willen er met nadruk op wijzen, t het bovenstaande alleen geldt als er rkelijk sprake is van bietenkoppen -blad. Als er geen of nauwelijks ppen aanwezig zijn is de waarde vrij nng. Verder moet het mogelijk zijn om het itenaal vrij schoon aan de kuil te krij- i Als dit door slechte weersomstan- N I. „Met uw verlof", antwoordde Her ns, die kleurde en zich op dit moment J belabberd voelde, want zijn gewe- sprak. „Ik ben de penningmeester, is de taak van de secretaresse". En - keek naar de burgemeestersvrouw. I Goed", antwoordde deze en in haar it< flikkerde iets, „ik zal de heer Jan- a i berichten, dat wij zijn dochters niet ai onze tennisclub willen hebben, om- Le we èrgens de grens moeten trekken, onze club alleen openstaat voor men- v van standing en beschaving", 'en koor van protesten weerklonk. moet er geen grapje van maken", nigde mevrouw Sangster. j Ik meen, dat dit de draad geweest jjj die door de hele discussie liep", ver- schuldigde zich de burgemeesters- 1 uw. Maar inwendig had ze plezier. dames hadden de gans gekookt, ze ri esten hem zelf maar opeten. Zij was iVj t van plan, smoesjes te verzinnen. 7 U kunt toch gewoon schrijven, dat momenteel geen plaats is", sugge- rde de freule, wier wangen ook iets er kleur vertoonden. Freule Constan- voelde de dubbelzinnigheid van dit i se geval en het ging haar eigenlijk en vlees en bloed in. digheden niet gelukt en er veel grond meekomt verliest dit voer veel van zijn waarde. Hulpmiddelen voor het schoonmaken van drainrceksen Naar ik meen is het nog steeds zo, dat aan het onderhoud van drains te weinig wordt gedaan. In nog te veel gevallen denkt men er te zijn met het leggen van drainreeksen. Nu kunnen we wel zeggen, dat het onderhoud van de drainreeksen lang niet overal even intensief behoeft plaats te hebben. Naast gevallen, waarin het schoonmaken zeker eenmaal per jaar moet gebeuren zijn er ook gevallen, waarin een schoonmaakbeurt om de paar jaar voldoende is. Hoewel het schoonmaken in veel ge vallen met een slang gebeurt, waarin het water onder druk door de reeksen wordt gespoeld zijn er toch ook altijd nog bedrijven, waar dit met een een voudig doorsteekapparaat gebeurt. Als er een gewoonte van wordt gemaakt om dit regelmatig te doen kan het duur dere schoonmaken via de waterslang veel langer worden uitgesteld. Eenvoud kenmerk van het ware Kort geleden waren we op een be drijf, waar het doorsteken van de drain- reeksen met het plastic doorsteekappa raat regelmatig gebeurt. Op dit bedrijf bestaan de drainreeksen voor het groot ste gedeelte nog uit gebakken buizen. Een moeilijkheid bij het doorsteken was, dat het inbrengen wel eens minder vlot verliep doordat het apparaat tegen de randen van buizen, die enigszins ver zakt waren, stootte. De betreffende landbouwer kreeg enige tijd geleden het advies om aan het ene einde van het apparaat een af gedankte borstel, zoals die gebruikt wordt bij het schoonmaken van de slan gen van de melkmachine, te bevestigen. Hierdoor zou het inbrengen veel vlotter gaan. De man in kwestie was enthousiast over het resultaat. Het hinderlijke sto ten tegen de randen kwam niet meer voor en het aparaat kon zeer vlot in de drainreeksen worden gebracht. Het zal duidelijk zijn, dat de borstel stevig moet worden bevestigda. Als er dit jaar nog akkerbouwers zijn geweest, die in begin september hoop ten percelen met te veel kweek via be werkingen schoon te krijgen, dan is nu wel duidelijk, dat dit vergeefse hoop is geweest. Na het begin van de regen in begin september is er geen dag meer ge weest, waarin met succes een grond bewerking voor het opruimen van kweek heeft kunnen plaats vinden. Akkerbouwers, die al in september hebben gekozen voor een chemische be strijding van kweek met TCA hebben geluk gehad. De overvloedige regen van de laatste weken zal er voor zorgen, dat de kweek een flinke afrekening krijgt. Intussen is het ook nu nog niet te laat om via een bespuiting met TCA de kweek op te ruimen, of in ieder geval flink terug te dringen. „Dat zou ik wel kunnen, maar het is niet waar", zei de burgemeestersvrouw kalm. „En ik heb niet tot taak leugens te schrijven". Opnieuw stak een ware storm op, vooral mevrouw Sangster en mevrouw Bas keken als visvrouwen. „Wij zijn geen leugenaarsters! Wat een beledi ging! Dat moet u terugnemen!" De heer Hermans zweeg, toch een beetje vermaakt. Hoe zouden ze daér uitkomen? „Dames", kalmeerde de freule de storm, „zo komen we er niet". „Mevrouw Berghuis spitst de zaak wel erg scherp toe. Zegt u zelf nooit eens dat u niet thuis bent, als het be zoek u niet schikt?" informeerde ze. „Dat is mijn zaak", antwoordde de burgemeestersvrouw. „En daar draag ik persoonlijk verantwoording voor. Nu moet ik zwart op wit iets schrijven dat beslist niet waar is, en daarenboven weet u hoe ik over de kwestie denk. Ik zie geen bezwaar om die meisjes toe te laten. De vader is vroeger een gewoon werkman geweest, is dat een schande? Iedereen, die nu rijk en aanzienlijk is, moet toch ééns ergens van onderaf be gonnen zijn, of z'n vader, of z'n groot vader?" En ze keek naar Dieuwertje Het staat voor ons vast, dat er nog al tijd een flink aantal percelen zijn, die in aanmerking komen om een behandeling tegen het onkruid kweek te ontvangen. En op dit moment kunnen we wel zeg gen, dat dit alleen nog maar via een chemische bestrijding kan gebeuren. Hoewel kweek in het ene gewas veel hinderlijker is dan in het andere, kun nen we wel zeggen, dat bij aanwezig heid van veel kweek een enkel gewas tot een maximale opbrengst kan komen. Buitengewoon hinderlijk is het als kweek aanwezig is in percelen-, waarop bieten verbouwd moeten worden. Daar om moeten we vooral aan een bestrij ding denken op percelen, waar in 1975 bieten verbouwd zullen worden. Welis waar is er de mogelijkheid om voor het gewas bieten in het vroege voorjaar nog een bestrijding uit te voeren, maar bij aanwezigheid van kweek verdient de herfstbespuiting de voorkeur. Toevallig liep ik hem tegen het lijf. Een wat oudere boer. Hij was bezig met een karwei, waarmee heel veel landge- bruikers in deze tijd van het jaar bezig zijn. Ik geloof, dat ik wel mag zeggen, dat het bedoelde werk niet tot het meest aangename werk op het boerenbedrijf behoort. Gelukkig heeft de mechanisa tie er ook hier voor gezorgd, dat veel van het onaangename en tijdrovende van dit noodzakelijke werk is verdwe nen. Als ik hiervoor de aantekening maak te, dat het werk, waarmee deze oudere boer bezig was niet tot het meest aange name werk behoorde, dan bedoel ik niet, dat dit aan de stemming van deze agrariër was te bemerken. Integendeel! Ik kreeg de indruk, dat hij z'n werk met plezier deed. Dat „plezier" was er ook in het gesprek, dat daar aan de slootkant op gang kwam. Een rustig bedrijf en een tevreden boer Het bedrijf, dat de man in kwestie samen met een gezinslid leidt, kunnen we zeker geen bedrijf noemen, dat op „de nieuwe toer" is gegaan. Naar de vorm zouden we het nog een traditio neel Texels bedrijf kunnen noemen. Een koppeltje melkkoeien, wat jongvee, een flinke koppel schapen en wat bouwland. Bedrijven, zoals er in de veertiger en vijftiger jaren heel wat waren. Niet voor niets zeg ik: naar de vorm. Want het zou onjuist zijn als we dit be drijf een „ouderwets" bedrijf zouden noemen. De onderdelen, die er zijn wor den goed en modern behartigd. Na wat te hebben gesproken over de opbrengsten bracht ik het gesprek op de zorgen en de onrust, die er is over de uitkomsten in de landbouw. Mijn ge sprekspartner was er niet van „onder steboven". Uit zijn mededelingen bleek, dat het werk op dit gezinsbedrijf aan de twee mensen geen overmatig druk bezet leven gaf en dat de uitkomsten zo wa ren, dat de werkers zich niet onderbe taald voelden. Om misverstand te voorkomen moet ik daaraan direkt toevoegen, dat deze oudere boer in een veel gunstiger posi tie verkeert dan een jonge boer, die met „duur" geld een bedrijf moet beginnen. Maar tegelijk meen ik toch ook de mogelijk wat gewaagde opmerking te moeten maken, dat bij heel veel oudere boeren, die in dezelfde gunstige positie verkeren niets van de rust en de tevre denheid van deze boer is te bemerken. Slechtere tijden Mogelijk is de tevredenheid van deze boer voor een deel ook te verklaren uit het feit, dat hij leeft met herinneringen aan een „goeie oude tijd", die veel slech ter was dan de tijd, die we nu beleven. Het gesprek over de zorg en onrust van dit moment was voor de man nl. aanleiding om herinneringen uit de der tiger jaren op te halen. ,,'s Morgens nadat we de schapen en koeien hadden gemolken gingen we met z'n tweeën plus 2 paarden en een maai- Bas, en Dieuwertje rook weer de gehate stallucht en kreeg rode plekken in haar hals. „U moet niet zo generaliseren" wees de freule terecht, die natuurlijk op haar aderlijke afkomst kon bogen Haér voor vader was weliswaar een huursoldaat geweest, die tijdens de kruistochten tot ridder was geslagen, maar dat was op zichzelf een onderscheiding, want het was al zo lang geleden. „Nu, wat doet u?" informeerde de freule kortaf. „Ik wil schrijven dat het bestuur be sloten heeft, de dames Jansen niet toe te laten" hield de burgemeestersvrouw de voet strak. „Dat kunnen we niet doen" wist de freule stellig. „Meneer Hermans, als me vrouw Berghuis dan de zaak persé scheef wil trekken, weest u dan zo vriendelijk en schrijf het briefje". Meneer Hermans was geen held. Hij wilde om een lief ding, dat hij deze hele bijeenkomst had voorzien, dan was hij thuis gebleven. „Meneer Jansen is een cliënt van me" verweerde hij zich. „De macht van het Gouden Kalf" de clameerde mevrouw Sangster, die vrij uit kon praten, want notaris Sangster had een diepe grief tegen de heer Jan sen, die zich niet van hem had bediend bij zijn aankoop van Casa Cara, noch van de steenfabriek, maar aan een no taris uit de stad de voorkeur had gege ven. „U zult het briefje wel in de juiste vorm weten te kleden" besliste de freu le, die niet gewend was gedwarsboomd te worden, en zeker niet door een bank- klerk, zoals ze Hermans in gedachten betitelde. „U nebt carte blanche, om de Ook in het gewas aardappelen kan kweek schadelijk zijn. De bewerkingen, die we in de tijd, dat het gewas op het veld staat moeten uitvoeren om de kweek klein te krijgen benadelen zeker de opbrengst van het gewas. Verder doet kweek veel schade in mais. Daarom is het zaak ook aan per celen, waar in 1975 mais zal worden verbouwd aandacht te geven. We willen er op wijzen, dat het in dit geval nodig is, om de behandeling niet te lang uit te stellen. Mais is nl. zeer gevoelig voor het middel TCA. Als er laat wordt ge spoten en er een droge winter volgt kan het maisgewas flink lijden van nog niet verdwenen TCA-resten. Hoewel een spoedige bespuiting dus vooral voor percelen, waarop mais zal worden verbouwd urgent is willen we in het algemeen aanraden om de bespui ting zo spoedig mogelijk uit te voeren. machine op pad om bij andere veehou ders te maaien. Als we dan tegen de avond thuis kwamen waren er weer de eigen koeien en schapen. Maar we had den die dag dan toch 2 ha gras gemaaid en ƒ12,verdiend". Toen m'n mond bij het horen van die ƒ12,bijna openviel was het antwoord: „Voor de man, die de ƒ12,moest beta len betekende het de opbrengst van 3 lammeren En voor ons, dat we die dag een zelfde bedrag ontvingen als voor de verkoop van 3 lammeren". Kosten en opbrengsten Het is beslist niet mijn bedoeling om de angst om de kostenstijgingen, die we op dit moment mee maken weg te wui ven. Er is inderdaad wel reden om be ducht te zijn voor die kostenstijgingen. Aan de andere kant meen ik toch, dat de verhouding tussen opbrengsten en kosten in het verleden wel eens veel on gunstiger is geweest dan nu het geval is. Het verhaal van de man, die hier aan het woord was, bevestigt dit. De prijs van de lammeren was dit jaar aanmerkelijk lager dan vorig jaar. De opbrengstprijs van de melk loopt niet volledig mee met de kostenstijging. Maar. ondanks de wat lagere lam- merenprijs en een melkprijs, die niet op het peil ligt, dat we graag zouden wen sen is het toch beslist niet zo, dat de op brengst van 3 lammeren nodig is om het maaien van 2 ha gras te betalen. En ook van de opbrengst van 400 liter melk, die toen nodig was om die prestatie te beta len houden we op dit moment nog wel wat over. Als we dit meer bedachten zouden we mogelijk wat meer terug vinden van de milde, rustige tevredenheid van mijn gesprekspartner. Ondanks de overvloedige regenval van de laatste weken ziet men plaatse lijk plekken in grasland, die de indruk oproepen van verdroging. In een droge tijd zou de verdorring nog duidelijker uitkomen. Als men de moeite neemt om deze plekken wat beter te bekijken en met de hand de grond ingaat blijkt, dat de zode helemaal los ligt. Het verband met de ondergrond is verbroken We kunnen wel stellen, dat in het al gemeen „boerenogen" er niet op ge traind zijn om de veroorzakers van deze beschadiging op te sporen. Waarschijn lijk komt het in de meeste gevallen bij de veehouders niet op, dat de veroorza ker een insect is. De boosdoener is de larve van de juni- kever, of de rozenkever. Bij nauwkeurig zoeken kan men de larve, die in het al gemeen niet langer is dan 6-7 mm en niet dikker dan een paar millimeter wel vinden. Het kopje van de larve heeft een bruine kleur. Het verwondert ons enigszins, dat we afwijzing zo hoffelijk mogelijk in te kle den. Dat is u best toevertrouwd, vinden de dames dat ook niet?" besloot ze op een lief toontje. De dames vonden het ook. Mevrouw Berghuis knikte met een lachje vol leed vermaak naar Hermans. Als meneer Jansen zijn cliënt was, had hij nu de belangen van de dochters van wie cliënt maar wat beter moeten behartigen. Ze vond dat hij loon naar werken kreeg en had geen ogenblik medelijden. „Dus de zaak is afgehandeld" besloot de freule, laten we ons dan nu met aangenamer dingen bezig houden en eens gaan praten over het nieuwe wed- strijdrooster. Want we gaan binnenkort weer beginnen!" HOOFDSTUK II „Meneer Jansen, laten wij eens als mannen ronduit met elkaar praten" zei burgemeester Berghuis en ging wat ge makkelijker in zijn bureaustoel zitten. Hij schoof met joviaal gebaar het kistje sigaren naar zijn bezoeker, die met een ietwat geïrriteerde uitdrukking op het gezonde blozende gelaat uit het raam staarde. Willem Jansen wendde het gelaat naar de burgemeester. Deze man, wist hij, had zijn functie niet te danken aan protectie of geboorte, hij was van de on derste sport begonnen en had door hard werken en bekwaamheid tenslotte de burgemeesterszetel bezet. Er was iets, dat hen beiden bond. „Allereerst wil ik u zeggen" ging Berghuis voort „wat ik als burgemees ter denk. Ik ben blij dat hier iemand in de gemeente gekomen is met kapitaal, dat waarschijnlijk ook in de gemeente zijn vrucht zal afwerpen. Ik ben blij deze schade na deze vrij koude zomer vinden. Over het algemeen is de schade in een jaar met veel zomerse dagen gro ter dan in een zomer met lage tempera turen. De kever, die z'n eieren in het grasland legt is nl. vooral aktief bij droog, warm weer. Geen mogelijkheid voor bestrijding Voor de tegenstanders van het ge bruik van chemische bestrijdingsmidde len is het mogelijk een geruststelling, dat we geen middelen gaan noemen, waarmee dit insect kan worden bestre den. Bestrijding is nl. praktisch niet uit voerbaar. In stadsparken heeft men wel proeven ter bestrijding van deze insec ten genomen, maar het effekt was maar matig en de kosten zeer hoog. Voor een graslandboer zit er daarom niets anders op dan het rustig af te wachten. In de meeste gevallen loopt de grasmat later toch wel weer vol, al moe ten we er mee rekenen, dat dit voor een goed gedeelte met minderwaardige grassen zal zijn. In het verleden hebben we meermalen meegemaakt, dat de schade zo groot was, dat tot omploegen en opnieuw in zaaien moe9t worden overgegaan. Een der gevolgen van de welvaart is dat het aantal huisdieren groter is dan ooit tevoren. In bijna elk gezin wordt wel een kat, hond of ander dier gehou den. Lang niet overal gebeurt dat op verantwoorde wijze. Met name de hond levert nog wel eens problemen op waar bij het verantwoordelijkheidsgevoel van de eigenaar zwaar op proef wordt ge steld. Zo'n hond is in feite lid van het gezin; vraagt veel aandacht en voortdu rend toezicht. Dat realiseert men zich niet als men een jong hondje krijgt of bezwijkt voor de smeekbeden van de kinderen. Want daar begint het pro bleem: er worden nog altijd teveel jon ge dieren geboren waarvoor eigenlijk geen goed huis beschikbaar is. Met als gevolgen: zwerfdieren, veel overlast, er gernis en schade met name voor de Texelse schapenhouders. Laat ieder er tenminste voor zorgen dat zijn dier zich niet ongecontroleerd kan voortplanten. Katten werpen als regel drie maal per jaar jongen en honden tweemaal. Denk niet dat het altijd lukt om de dieren kwijt te raken bij kennissen of door het plaatsen van een Texelaartje „gratis af te halen lief poesje....". Ondanks het feit dat in het verkeer veel huisdieren omkomen, raakt de markt onderhand verzadigd. Voorkomen is beter dan ge nezen. Wie niet in staat is zijn loopse teef een tijd in huis te houden kan de loopsheid voorkomen door het dier eens kan het dier beter laten steriliseren. Wie nooit jongen van zijn hond wil hebben kan het dier beter laten steriliserx. Wie geen maatregelen treft en met jonge honden komt te zitten, moet de moed hebben ze (eventueel op één na) te do den. Niet door ze ergens achter te laten, in (lauw!) water te verdrinken of dood te slaan, maar door ze in een goed af te sluiten bus te doen waarin wat ether is gedruppeld. De diertjes zijn direkt ver doofd en sterven spoedig. Voor jonge katjes geldt hetzelfde recept. Bij kat ten kan gezinsuitbreiding ook heel goed worden voorkomen door middel van de (eens per drie weken in te geven) pil, die men bij de dierenarts kan afhalen. Wie voorgoed van de zorg wil af zijn kan de kat laten steriliseren. Meer nog dan bij honden is het castreren van ka ters aan te bevelen. De dieren raken de onaangename lucht kwijt en worden vaak veel huiselijker. Mogelijk zal het bovenstaande ertoe bijdragen dat een langzamerhand klem mend probleem wordt opgelost. Verdere inlichtingen geven we desgevraagd graag. Mevr. Mantie, tel. (02228) 227 Mevr. Zoete, tel. (02220) 3309 dat u de fabriek van Bas gekocht hebt, die aardig achteruitboerde, en hoop dat u er een bedrijf van zult weten te ma ken dat vele handen in deze gemeente werk verschaft, want wij zijn tè eenzij dig op de landbouw aangewezen. Voor zover ik, als burgemeester, u bij uw za kelijke ondernemingen kan behulpzaam zijn, als dat past in het belang van onze gemeenschap dat heb ik natuurlijk in de allereerste plaats te dienen kunt u rekenen op mijn medewerking". „Nou, dat is al heel wat", zei Willem, een beetje ontdooid door de warme toon van des burgemeesters woorden. „Ik heb inderdaad plannen al zijn die nog niet rijp, en het kon wel eens zijn dat u me daarvoor vaker op het raadhuis ziet". „U bent altijd welkom" verzekerde de burgemeester. „Maar nu ga ik ge woon praten als privé-persoon, en over uw privé-aangelegenheid, als u me dat toestaat". Willem maakte een handgebaar als wilde hij zeggen: ga uw gang! „Meneer Jansen", de burgemeester vouwde de handen met de spitse vinger toppen tegen elkaar, een gewoontege baar wanneer hij een moeilijke kwestie moest aansnijden, „ik wil open kaart met u spelen. Gisteren hebben wij soos gehad. Ik voor mij ben van oordeel dat een man als u in deze kring thuishoort, ik zou het op prijs stellen, wanneer we u daar wekelijks mochten begroeten, daarom hebben de dokter en ik gisteren, een balletje opgeworpen. Het spijt me u te moeten zeggen, dat dit prompt is te ruggekaatst". Hij zag hoe zijn bezoeker de lippen opeenperste. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9