Cjroen ^jmrL-Jexels in het harL, AANLEG AARDGASNET18 NOVEMBER VAN START Borrelbus niet overvol Drie bowlingcentra in De Koog? Huishoudschool kreeg ander karakter cPeïsootjijke leningeri Woonwagen centrum hoeft niet )p Texel acht ialkar- weigeraa rs Instituut vierde 25-jarig bestaan Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden Verzet tegen plan Koorn Kerken houden bazaar Politie: ongekende rust in weekend Uitspraak Kroon: Vierde klaslokaal voor Drijverschool Aktieve en passieve sport gaan samen Tuinwal wordt hersteld gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken Feestavond met Bingo 88e JAARGANG No. 8924 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ ,ftbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Kjaktie Harry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2403, Verschijnt dlnsdege en vrijdag*. Poetgiro 652. AbonnemontsprIJ® ƒ7,75 p. k*. 50 cent Incasso; toe 35 oent Bank: Amrobank. Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm axel. 4% BTW et aardgasbedrijf De Liefde uit Cu- •mborg begint maandag 18 november iet de gasaanlegwerkzaamheden op exel. Gestart zal worden met de aan- :g van het hoofdbuizennet in De Cocks- orp. Hetontvangststation waarop de door Gasunie aan te leggen zeeleiding zal orden aangesloten komt aan de Kaap- w te OosterencT, vlak bij de Wadden- ijk, Hoofdbuizennetten zullen worden pngelegd in Den Burg, De Cocksdorp, en Hoorn, De Koog, Oost, Oosterend, udesohiild, De Waal, Midden-Eierland n Zuid-Eierland. Genoemde kernen zullen onderling 'orden verbonden door hogedrukleidin- en die langs de volgende wegen zullen 'orden gelegd: EIERLAND De Hervormde en Ka- ïolieke kerk van De Cocksdorp-Eier- ind houden op vrijdag 8 en zaterdag 9 ovember een bazaar in de oude werk- laats van de fa. H. Daalder Zonen an de Langeveldstraat te De Cocks- orp. Men kan er terecht voor schieten, nlgooien, sjoelen, raden, rad van avon- jur, winkel van sinkel, grabbelton, pa- at, etc. De bewoners van de polder zijn pgeroepen aan het evenement mee te ■erken door het beschikbaar stellen >an spullen en attracties voor de diverse lands. Zo ongeveer alles is welkom: andwerken, snuisterijen, taarten, noep, schilderijen, boeken. Niets is te lein, niets is te groot, niets is te gek", ldus de bazaar-commissie. Naar ver- uidt is de oproep niet vergeefs ge- ireest, zodat de bezoekers van de bazaar lan hun trekken zullen komen. Op Texel weigeren momenteel acht iensen de in de elektriciteitsnota op enomen Kalkar-bijdrage te betalen. Iet ziet er niet naar uit dat tegen hen p korte termijn vergaande maatregelen orden getroffen. Bij „Texelstroom" olstaat men vooralsnog met schriftelij- e en mondelinge aanmaningen, maar nen deelde ons mee dat het daarbij niet blijven als het aantal weigeraars «langrijk groeit. Omdat op de aanma- mg wordt verzocht de reden van niet- etaling kenbaar te maken, schreef een er weigeraars, de heer Wdlfried Nauta öt Oudeschild, de volgende brief aan Texelstroom": Hierbij een korte toelichting op het utblijven van de betaling van de ƒ1,30. «als reeds op het girobiljet vermeld fas, betreft het de 3°/o voor het Kalkar- rojekt. Het mag duidelijk zijn dat de eens bij dergelijke projekten wehkt met rachten, waarvan hij de aard (nog?) net begrijpt, en waarvan hij nu de ampzalige gevolgen zeker niet kén verzien. De uitspraak van de gemeenteraad Dzake Kalkar was tweeslachtig en voor os onbevredigend. Door de 3°/o wel te tan betalen laat de raad ons bewust an het projekt meewerken, maar door fvens de ongerustheid uit te spreken, racht zij, in ieder geval ten dele, zich an de verantwoordelijkheid te onttrek- *n (de handen in onschuld te wassen). Voor óns is het te zeer strijdig met nze ongerustheid, dit projekt bewust n aktief te steunen. U zult van ons dan ok voortaan geen betaling van deze lalkar-heffing meer mogen verwach- en. Natuurlijk kunnen wij, door passief 'ageren te betalen, ons evenmin aan nige verantwoordelijkheid onttrekken. zullen dan ook, om te beginnen, het «drag storten in een fonds voor onder- '*k van alternatieve energie-opwek- ingsmethoden. Ontvangstation Oosterend, De Waal, Den Burg- Kaapsweg, Zevenhuizerweg, Herenweg, Oosterenderweg, Waalder- weg. De Waal - Oudeschild: Langwaalder- weg. Oosterend - De Cocksdorp: Genteweg, Eerste Dwarsweg door Het Noorden; Muijweg tot Zuid-Eierland, Hoofdweg vanaf de Muijweg tot Midden-Eierland, Oorsprongweg vanaf Midden-Eierland tot Postweg, Postweg vanaf Oorsprong- weg tot De* Cocksdorp, Krimweg tot Bungalowpark Sluftervallei. Den Burg - De Koog: Akenbuurtsweg tot aan Pontweg, Pontweg vanaf Aken buurtsweg tot De Koog. Den Burg - Den Hoorn: Akenbuurts weg vanaf Pontweg tot Westerweg, Westerweg vanaf Akenbuurtsweg tot Den Hoorn. Huisaansluitingen Vanaf de hoofdleidingen in de dorps kommen zullen de huisaansluitingen worden gemaakt door het gasbedrijf tot aan de gasmeter. Ook de langs de hoge- drukleidingen gelegen boerderijen en andere percelen zullen van gas kunnen worden voorzien. De N.V. Nederlandse Gasunie rekent er op in de zomer van 1975 gereed te zijn met de aanvoerleiding vanuit Fries land. De gaslevering aan de Texelse aangeslotenen kan spoedig daarop be ginnen want De Liefde hoopt dan klaar te zijn met de verbindingsleidingen naar de dorpen en de hoofdleidingen in de dorpen. Ook het maken van de huisaan sluitingen zal snel kunnen gebeuren. Voorlichting De bewoners van de betreffende ge bieden zullen zo spoedig mogelijk door middel van voorlichtingsbladen worden ingelicht omtrent aansluitvoorwaarden, gasprijzen, prijsvergelijkingen met an dere brandstoffen e.d. De B.V. De Liefde deelde ons mee dat met deze voorlichting al veel eerder be gonnen zou zijn, ware 'het niet dat nog geen beslissing is genomen voor de nieu we gastarieven ingaand 1975. De minis ter van economische zaken heeft voor gesteld een gasprijs van 26 cent per m3 voor gasgebruikers tot 600 m3 en 16 cent per m3 voor gebruikers boven 600 m3 per jaar. Eerste stap De aanleg van de gasnetten in de dor pen moet worden beschouwd als eer ste stap op weg naar gasvoorziening van Texel. Onderzocht wordt welke an dere gebieden nog voorgasvoorziening in aanmerking kunnen komen, zoals de recreatieterreinen. Nu al wordt nage gaan of een leiding naar 't Homtje mo gelijk is. Als gevolg van hetvan kracht worden van de nieuwe alcoholwet hebben ook veel Texelaars besloten in het weekend niet uit te gaan. Verschillende bedrijven meldden een opvallende stilte. De men sen die de gezelligheid wel buitenshuis zochten toonden zich matig in het drankgebruik; er werd naar verhouding veel sinas en cola geschonken. Blijkbaar zit de „1 november-schrik" er goed in. Er wordt rekening mee gehouden dat het publiek hier gauw overheen is, zo dat de volgende weekenden weer een normaler beeld te zien zullen geven. De taxibedrijven hadden het niet bij zonder druk, al hadden de meeste be drijven wel iets meer opdrachten te ver werken dan anders. Bij het bedrijf Grootjen in Oudeschild was wel sprake van een opvallende druktepiek. „We hebben de hele nacht met twee chauf feurs werk gehad", vertelde mevrouw Grootjen. De belangstelling voor de „borrelbus" waarvan de klanten van „Casino" gratis gebruik konden maken was niet over donderend, maar voor Casino-exploitant Ed Stiekema zeker niet teleurstellend. Voor de eerste thuisreis die om één uur 's nachts startte meldden zich vijf pas sagiers. Voor de tweede reis meldden zich twintig belangstellenden, die er met muziek een feestelijk gebeuren van maakten. Sommigen bleken nog niet op de hoogte te zijn van deze service. De heer Stiekema verwacht de volgende zaterdagen aanmerkelijk meer animo. De proef wordt in ieder geval tot het eind van deze maand voortgezet. De Kroon heeft, evenals de andere Waddeneilanden, nu ook Texel vrijstel ling gegeven van de verplichting tot het instandhouden van een woonwagen- ;entrum en van de verplichting tot deel name aan een gemeenschappelijke rege ling die een dergelijk centrum instand houdt. Daarmee komt de Kroon tege moet aan het door B. en W. ingediende bezwaarschrift gericht tegen een be sluit van Gedeputeerde Staten, over deze kwestie. Het college voerd in dj* bezwaarschrift aan dat de hoge boot- kosten de woonwagenbewoners er steeds van hebben weerhouden naar Texel te gaan waardoor dit eiland een uitzonderingspositie inneemt. B. en W. stellen de raad voor de open bare lagere Jan Drijverschool in Den Hoorn met één leslokaal uit te breiden. Hiervoor wordt op de gemeentebegro ting een bedrag van ƒ368.000,uitge trokken. B. en W. vinden het „gezien de be zwaren die verbonden zijn aan de huis vesting gedurende de eerstkomende ja ren van een klaslokaal in het dorpshuis De Waldhoorn" noodzakelijk de school met een vierde leslokaal uit te breiden. De verbouwplannen zullen pas begin nen als de financiering en de goedkeu ring door Gedeputeerde Staten rond zijn. Hetzelfde geldt voor de plannen met de school met de Bijbel in Ooster end, de CVO school in Den Burg en de openbare lagere school in Oudeschild. Tijdens de speelavond van heden van de Eilandcompetitie volleybal zullen in de Burgemeester De Koninghal enkele televisieontvangers zijn opgesteld. Zo wel publiek als spelers zijn daardoor in de gelegenheid de voetbalwedstrijd Bar- celona-Feijenoord te volgen. Volleybal- minnaars hebben derhalve geen excuus om deze keer thuis te blijven De tuinwal langs de Akenbuurtsweg zal weer worden hersteld. De wal moest enige tijd geleden worden afgebroken wegens het bouwrijp maken van de grond. De Landbouwhuishoudschool te Den Burg bestaat 25 jaar. Vrijdag werd het zilveren jubileum door bestuur, onder wijskrachten en leerlingen gevierd. Er was voor versiering gezorgd; iedereen werd getracteerd en kreeg als aanden ken een lepeltje met de afbeelding van de school. Op bijzondere wijze werden de heren W. Kiewiet en F. Kassenaar gehuldigd omdat zij vanaf het eerste uur aan de school zijn verbonden. Ze kregen geschenken van leerkrachten, bestuur en leerlingen. Na het feest in de school gingen allen naar de Burgemeester De Koninghal om te genieten van een film vertoning. Op grootsere wijze zal later opnieuw aan het jubileum aandacht worden besteed en wel gezamenlijk met de technische school die tien jaar be staat. Met de technische school wordt nauw samengewerkt. Twee jaar geleden werd gestart met een gezamenlijke brugklas. Mogelijk zullen de scholen in de toe komst worden omgesmeed tot één scho lengemeenschap voor nijverheidsonder wijs, maar daar wordt bepaald geen haast mee gemaakt. De huidige bestu ren, zo vertelde ons directrice mej. T. Brand van de landbouwhuishoudschool, blijven liever zelfstandig en er zijn bij nauwere samenwerking ook wat prak tische problemen zoals hetfeit dat men zit met twee betrekkelijk nieuwe school gebouwen terwijl ook de samenstelling van het lesrooster (de Huishoudschool wil in ieder geval de kook- en naailes sen handhaven) problemen zou opleve ren. Start De Landbouwhuishoudschool startte in 1949 met 60 leerlingen; nu zijn er 185. (zie vervolg achterpagina) Het ziet er naar uit dat De Koog straks drie bowlingcentra rijk zal zijn. Naast de firma v.h. Jan Koorn Mzn uit Den Burg hebben ook de heren H. J. Klok en F. H. v. d. Broeck aanvragen voor de bouw voor bowlingbanen inge diend. Op dit ogenblik staat de aanvraag van de heer F. H. v. d. Broeck van hotel „De Branding" er het meest gunstig voor. In het kader van de artikel 19-procedure, die nodig is omdat het plan niet over eenstemt met hethuidige bestemmings plan, zijn geen bezwaren ingediend. De initiatiefnemer verwacht dan ook dat hij spoedig aan de slag kan gaan. Zijn bowlingcentrum zal vijf banen tellen en worden gebouwd achter het bestaan de hotel aan de Boodtlaan. Er zal een eenheid ontstaan met een bar en een eetzaal die inmiddels reeds zijn ge bouwd en voor de exploitatie van het geheel belangrijk zullen zijn. De aanvraag die de reeds gevestigde bowlingexploitant H. J. Klok bij de ge meente indiende is afgewezen op wel standsoverwegingen. Men vond het ge bouw wat te armerlijk uitgevoerd. De heer Klok heeft zijn architect inmiddels opdracht gegeven een andere tekening te maken. Het plan voorziet in een aan merkelijke uitbreiding van het be staande bowlingcentrum. Bezwaren De artikel 19-procedure die gevoerd moest worden om uitvoering van het plan van de firma Koorn mogelijk te maken heeft de afgelopen zomel wèl bezwaarschriften aangetrokken, waar door de kans om het bowlingcentrum voor het komende zomerseizoen te rea liseren is geslonken. De bezwaren (af komstig van de Werkgroep Landschaps- zorg Texel, de heer J. G. H. Hennink en de heer H. J. Klok) worden door de commissie ruimtelijke ordening en B. en W. ongegrond geacht. Afgewacht moet worden of Gedeputeerde Staten (die de vereiste verklaring van geen bezwaar moeten afgeven) er ook zo over denken. Deze zullen de bezwaren onderzoeken zodat het in ieder geval tijd kost. Landschapszorg is onder meer van mening dat het omvangrijke complex van de firma Koorn niet in het dorps beeld van De Koog past. Met name het feit dat vanuit hetoosten gezien het zicht op het kerkje verloren zal gaan, wordt betreurd. De heer Hennink vindt dat het karak ter van De Koog in ruimere zin door het bowlingcentrum van Koorn wordt aan getast. Hij acht het een oneigenlijke at tractie die een asociaal, selectief toeris me bevordert. Bovendien wordt het volgens hem een genadeslag voor de reeds gevestigde bowlingexploitant Klok. Onhaalbaar De heer Klok wees in zijn bezwaar schrift op de economische onhaalbaar heid van meerdere bowlingcentra in De Koog waarbij hij de aandacht vestigde op zijn eigen plannen. Desgevraagd ver telde de heer Klok ons dat hij er nog steeds zo over denkt. Drie zelfstandig opererende bowlingcentra in een dorp als De Koog kunnen niet of nauwelijks rendabel draaien. Hij zou dan ook voe len voor een vorm van samenwerking. DE KOOG De drumband „Voor waarts Mars" te De Koog is voornemens binnenkort een feestavond met bingo te organiseren. Om dat te laten slagen is de medewerking van de Koger bevol king onontbeerlijk. Derhalve wordt op ieder het beroep gedaan gaven beschik baar te stellen. De artikelen zullen in de week van 8 tot 15 november worden afgehaald. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS (J

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1