)p Texel viel in twee maanden 41 cm water KRAPPE ZEGE TEXEL OP LASTIG GRASSHOPPERS Jit gegevens H. J. Kager blijkt 1 LAND f BOUW ZDH1 niet langs koploper DWOW Boys niet verder dan kleine zege De Koog gelijk tegen Huiswaard 2? Klaverjasclub „De Zwaan" Goede opbrengst bazaar Woonforensenbelasting vier keer per jaar Schietoefeningen Geen badmintontraining Ook UDI brengt komische thriller Oprichting Stichting „Samen één" Klaverjaskampioenschap van Texel „En Passant" verloor van „De Strandloper" Grondtransacties SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Texel 4 blijft na in de top Flevo zege op ZDH 2 speelde WGW met 80 van het veld Cocksdorp 2 ten onder tegen Zeemacht 3 Forse zege Texel A 1 op zwak Nieuwe Niedorp Texel 2 nam te veel risico's tegen SVW Wieringerwaard krap langs Texelse Boys 2 Boys 3 ongeslagen na grote zege op DWOW Mededelingen Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 november 1974 In de maanden september en oktober is op Texel in totaal 41 centimeter regenwater gevallen. Dat is meer dan de helft van het jaartotaal. Zo blijkt uit gegevens van de heer H. J. Kager uit Den Burg. De hoeveelheid neerslag is in de zomer van dorp tot dorp ver schillend geweest. Zo was het in de polder Eierland droger dan in de overige delen van Texel. Het voorjaar begon eerst met een dro penode; de gezaaide gewassen op de ndbouwbedrijven kwamen moeilijk en nregelmatig op. Tijdens de zomerperio- was het erg droog waardoor er op teerdere veehouderijbedrijven te wei- ig ruwvoer werd gewonnen voor de alperiode. In augustus was er nog teeds hoop op een redelijke groei van ras waardoor de hoeveelheden ruw- oer nog iets vergroot zouden kunnen rorden. Het is bij die hoop gebleven ant ondanks dat het gras nog wel B. en W. stellen de raad met betrek ing tot de woonforensenbelasting voor it jaar met terugwerkende kracht ge- jjke tarieven per kwartaal te gaan hef- in plaats van een éénjaarlijkse hef- De woonforensenbelasting voor een erplaatsbare en voor een stacaravan aat nu ƒ37,50 per kwartaal bedragen; oor een gemeubileerde woning met een •lastbare opbrengst „gebouwd" minder in ƒ65,moet ƒ50,betaald worden, oor een woning met genoemde op- rengst tussen 65,en 95,ƒ87,50 voor een woning met een opbrengst e hoger ligt dan 95,moet ƒ125, aar de belasting worden gebraoHt. B. en W. zeggen in hun pré-advies dat •rbouwingen niet tot verlaging van de lasting aanslag mogen leiden, „te- eer daar verbouwingswerkzaamheden kwijls in eigen beheer worden uitge- oerd en voor een aantal mensen een orm van recreatie betekenen". Op 7 november, uitwijkdatum 8 no- ember, gaat de H.M. Friesland schieten sector 045 tot 075 graden rechtwij- end met een straal van 9 mijl vanuit ithoge geleidelicht Nieuwe Haven, eiligheidsschip aanwezig. Op 6 november wordt te Breezanddijk schoten van 11.00 tot 19.00 uur met in 105 lang 30 in sector 200 graden Af- uitdijk richting Den Oever. C. van Groningen groeide bleek al vrij snel dat het zeer moeilijk zou worden om dat gras te gaan oogsten door de te natte omstandighe den. In de meeste gevallen zijn de melk koeien en het jongvee in die percelen gekomen om het gras op te ruimen en veelal was het gras reeds binnen enkele dagen vertrokken doordat er met „vijf" bekken werd gevreten. Aardappelen De aardappelenoogst is ook in ern stige mate vertraagd door de overvloe dige regenval. Reeds nu zijn een aantal percelen afgeschreven voor de oogst, te veel verrotte knollen zullen de betref fende telers er van weerhouden om het aardappelgewas nog te oogsten. Finan cieel een grote tegenvaller want de meeste kosten warén reeds gemaakt. Ook op Texel verloopt de bietenoogst erg langzaam. Voor de bieten was het een zeer vreemd jaar; eerst kwamen ze niet op door de droogte, in de zomer verdroogden ze doordat er geen regen kwam en nu bij de oogst zijn ze niet van het land te krijgen doordat de grond te nat en te drassig is. Hopelijk zal hier snel verbetering in komen waardoor al le bieten geoogst kunnen worden. Bij de snijmais, stoppelknollen en voederbie tenpercelen komen we het zelfde tegen als bij de bietenpercelen: erg nat en drassig. Wij verzoeken onze leden ons weke lijks (uiterlijk iedere vrijdag) op de hoogte te houden van de beschikbare akkommodatie met de kerstdagen. U wordt dringend verzocht, ook wanneer er geen wijziging is gekomen in de ge gevens, deze aan ons door te geven, zo dat we de aanvragers zo goed mogelijk kunnen informeren. Voor het seizoen 1975 krijgen we al dagelijks abnvragen binnen, hoofdzake lijk voor vakantiehuisjes en bungalows. Bij wie van onze leden kunnen we al boeken? Graag een telefoontje. Omdat vrijdag a.s. de Burgemeester De Koninghal voor andere doeleinden nodig is, zal de badmintontraining ver vallen. Evenals „Sint Jan" brengt ook UDI een komische thriller. Het is „Het lijk is zoek" in drie bedrijven. Het stuk zal onder regie van Huib Dros op vrijdag avond 22 november in 'De Oranjeboom' worden opgevoerd. Dinsdag 5 november: Tijdens een bijeenkomst dinsdagmid dag 5 november in de raadszaal zal de stichting „Samen Een" (die het bestaan de bejaardenhuis Irene alsmede het te bouwen verpleeghuis gaat exploiteren) officieel worden opgericht. Tevens zal het stichtingsbestuur worden geïnstal leerd. In feite zullen twee stichtingen in het leven worden geroepen: de exploita tiestichting en de financieringsstichting. Er worden door notaris J. R. van Wij- land derhalve twee actes voorgelezen. De installatie van het bestuur geschiedt door burgemeester Sprenger. Als op richters van de stichtingen zullen de oude bestuursleden van het Algemeen Weeshuis en de Bakker-Keijserstichting fungeren. Statistiek van de heer H. J. Kager over de regenval in de afgelopen 6 jaar: Stand per 31 oktober: pnt. m. 1. Bakker-Vinke 32578 12 2. Echtp. v. Heerwaarden 32375 7 3. Ofrein-Biesboer 32062 7 4. Douma-Bakker 31606 10 5. Wiersma-Eelman 31602 13 6. Th. en J. Witte 31377 10 7. Merks-Dros 31103 9 8. Dames Koomen-Keijser 30236 11 9. v. Heerwaarden-Dernison 30208 6 10. Veeken-Witte 30117 5 11. Witte-Bakker 30039 7 12. Echtpaar Huisman 30021 11 13. Brouwer-v. d. Slikke 29560 5 14. Dames Ofrein-Dros 29454 8 15. Bakelaar-Bakker 29447 10 16. Moens-Bakker 29050 10 17. Barhorst-Vlas 28964 11 18. Zijm-v. d. Vis 28741 7 19. Lek-Smit 28445 4 20. Hartog-Kaspers 28276 6 21. Beers-Vinke 27721 6 22. Molenhof-v. d Werf 26355 1 jaar jan. febr. maart april mei juni juli aug. sept. okt. nov. dec. totaal 1968 59 21 26 26 86 56 103 85 129 89 80 23 820 1969 42 51 64 75 70 17 44 126 0 28 73 54 644 1970 40. 89 43 81 12 6 88 45 95 82 121 44 746 1971 67 35 21 26 39 72 19 93 18 51 87 36 564 1972 30 17 35 49 43 69 82 86 42 33 99 46 631 1973 32 68 16 53 51 14 69 39 117 93 61 59 672 1974 58 39 50 8 24 41 62 42 232 178 734 De eerste wedstrijd om het kampioen schap van Texel klaverjassen, was een groot succes. Maar liefst 38 koppels stre den om de punten. De dagprijzen waren voor: 1. Th. en J. Witte 7331 pnt. 2. Zoetelief-Bakker 7101 pnt. 3. De Beer-v. d. Stap 6982 pnt. 4 Vermeulen-Blom 6664 pnt. 5. Brouwer-Keijzer 6628 pnt. 6. F. en G. Witte 6599 pnt. 7. v. Heerwaarden-Berga 6475 pnt. 8. Van Etten-v. d. Slikke 6469 pnt. De poedelprijs was voor het koppel Merks-v. Heerwaarden 5076 pnt. De schaakclub „En Passant" verloor zaterdag in een bondswedstrijd met 6-2 van „De Strandloper" uit Petten. Persoonlijke uitslagen: A. Terpstra-S. Duinmaijer 01 A. C. Bakker-M. Duinmaijer 01 B. de Goederen-J. Barsingerhorn 01 A. Rombout-C. J. Krijgsman 10 F. Eijgenraam-J. W. van Heusden 01 H. van Daalen-W. de Beurs 10 F. van Tatenhove-J. P. Levendig 01 J. van Heerwaarden-P. Rens 01 Uitslagen 29 oktober: A. C. Bakker-J. Hoogerheide 10 H. van Daalen-A. Rombout Vs-Afc B. de Goederen-F. van Tatenhove 10 C. Witte-J. van Heerwaarden 01 F. Eijgenraam-B. de Goederen 10 Dinsdagavond (heden) is er geen scha ken in verband met de voetbalwedstrijd Barcelona-Feyenoord. De bazaar die op 24 en 25 oktober j.l. ten bate van het te stichten Hervormde Centrum, in Eben Haezer werd gehou den, is een overweldigend succes gewor den De opbrengst bedroeg netto ƒ12.087,60. De bazaarcommissie dankt dan ook de vele milde geefsters en ge vers en alle medewerkenden voor hun bijdragen en inzet waardoor dit resul taat kon worden bereikt. De bruine sprei is gevallen op lotno. 159 groen waarop geschreven „sprei". Het is af te halen op Vismarkt 7, Den Burg. De geboortedatum van de Texelse pop was 2 januari, de tweelingpopDen heet ten Suske en Wiske en het aantal bonen in de fles was 4156. Het college van B. en W. heeft, krach tens het delegatiebesluit van de raad, de afgelopen tijd de volgende grond- transakties aangegaan: Verkopen L. J. Fokker, Oudkarspel, perceel aan de Trompstraat te Oudeschild. R. Bos, Oudeschild, perceel aan de Trompstraat te Oudeschild. x C. Kooiman, Den Burg, perceel na bij de Naalrand te Den Hoorn. x A. Reinders, Hoogeveen, perceel nabij de Naalrand te Den Hoorn. Gebr. Trap te Oosterend, perceel in dustrieterrein Slotskolk, Oosterend. Stichting Bejaardenzorg Texel, per ceel Vermaningpad te De Waal. R .A. Zandstra en mej. J. M. Dogger, Den Burg, perceel aan de Trompstraat, Oudeschild. x L. Oedinger en echtgenote, Willich- Neersen (W-Dld.), perceel aan de Or- chismient te De Koog. J. J. de Beurs te Den Burg, perceel aan de Kogerstraat te Den Burg. x P. J. Kolijn te Den Burg, perceel aan de Ruijslaan te De Koog. De met een x gemerkte aankopen mo gen nu of in de toekomst als tweede wo ning worden gebruikt. Aankopen Mevr. J. N. Lok te Amsterdam, een perceel aan de Oosterweg (Oost); op dit perceel zal een pompkelder voor de riolering worden gebouwd. J. Witte, Eierland, een perceel bloem- bollengrond aan de Postweg; dit perceel is gedeeltelijk benodigd voor de aanleg van fyetrijwielpad en kan gedeeltelijk dienen als ruilobject. Kerkvoogdij Ned. Herv. Gemeente te Oudeschild, een perceeltje aan de De Houtmanstraat te Oudeschild; dit per ceeltje is nodig voor de aanpassing van het wegprofiel zoals vastgesteld in het bestemmingsplan. Ruiling H. Nieboer, Krimweg, nabij De Cocks- dorp, voor een perceeltje mede-eigen dom van de Krimweg tegen een per ceeltje agrarische grond aan de Krim weg. HOOGWOUD Texel 1 heeft zondag in de lastige uitwedstrijd tegen Grass hoppers de tweede overwinning van dit seizoen behaald. De overwinning kwam een kwartier voor tijd tot stand toen Klaas Dirk Koorn een door de Grasshop- per-ausputzer te zacht op zijn keeper teruggekopte bal attent onderschepte en de enige goal van de wedstrijd liet aantekenen. kopbal door een Grasshoppers-verdedi ger van de lijn gehaald. Even later kreeg Guus Zegel vrij voor doel staand de bal niet goed onder controle en ook deze kans ging verloren. Na de rust het zelfde spelbeeld: Texel zette zijn aan vallen vanaf het midenveld uitstekend op en de snelle buitenspelers Guus Ze gelen Jan van Bennekom snelden door de vijandelijke defensie. Er werd echter bijzonder slordig met de kansen omge sprongen. Na de Texel-goal doorstond de eilandelijke defensie een offensief van de thuisclub moeiteloos en nam al gauw hetinitiatief weer over. Jan van Bennekom omspeelde de linksback en zag zijn schot door de keeper gestopt. De terugspringende bal werd door Guus Zegel geretourneerd en door een Grass hoppers-speler met de handen uit het doel geweerkt. De toegekende penalty werd door Jan de Lugt niet in een doel punt omgezet: de keeper keerde zijn schot bijzonder fraai. Ze bleef het 10. Daarmee bracht Texel Grasshoppers eerste nederlaag van dit seizoen toe. iteindelijk werd het nog een nipte zege mdat Texel het presteerde de gemak- ilijkste kansen om zeep te helpen. De chterhoede van de Texelaars verkeerde ïhter in voortreffelijke vorm en had reinig moeite met het steriele aanvals- ;1 van de thuisclub. In de eerste helft ras Klaas Dirk Koorn een paar maal icht bij een doelpunt maar hij schoot haastig en zag een achterwaartse HTS LAGEN: ATERDAG 2 NOVEMBER 1974: 2—8 4—2 0—9 8—0 5—1 0—3 Qnioren: N.Niedorp Al-Texel Al Dirkshorn Al-ZDH Al WGW A4-De Koog Al Texel B2-Tex. Boys B2 Texel Cl-SRC Cl Schagen C2-ZDH Cl Upillen: fdeling A: De Koog a-Texel a 03 Texel c-Tex. Boys b 00 fdeling B: Tex. Boys e-Texel g 00 Texel f-Texel d 011 ONDAG 3 NOVEMBER 1974: de klasse B KNVB: Grasshoppers-Texel 01 fdeling Noordholland: HuiswaardnDe Koog 22 DWOW-ZDH 2—1 Tex. Boys-Dirkshorn 21 SVW 4-Texel 2 4—2 W.Waard 2-Tex. Boys 2 21 Zeemacht 3-Cocksdorp 2 52 ZDH 2-WGW 5 8—0 Texel 4-Flevo 6 41 0^1 00 ZDH 1 heeft in Middenmeer een klei ne 21 nederlaag geleden tegen koplo per DWOW en is daardoor verder ach terop geraakt in de strijd om de boven ste plaats. In de eerste helft liep ZDH een 20 achterstand op die in de twee de helft door het benutten van een pe nalty werd verkleind. De gelijkmaker zat er echter niet meer in. In de eerste helft heeft Texel 4 de ba sis gelegd voor de 41 overwinning in de thuiswedstrijd tegen Flevo 6. D. Bou- sma, R. Kooger en Jo Bakker zorgden voor de drie Texel doelpunten terwijl een Flevo speler de bal in eigen doel werkte. Na de rust geloofde Texel het verder wel en wist Flevo tegen te sco ren. Goed spel van R. van de Zwaag verhinderde dat de gasten verder kwa men. Door deze overwinning behoudt Texel 4 de kans op de eerste plaats. Het tweede team van de Zwaluwen had een gemakkelijke middag tegen WGW 5 dat met 80 van hetveld werd gespeeld. Overigens duurde het een hele tijd voordat de eerste goal viel, zodat de rust inging met een 30 voorsprong (doelpunten van Abe Zijm (2x) en Co Vleugel). Na de rust liep het wat vlotter en waren het Zijm, Vleugel (2x), Auke Brouwer en Reijer Dijker die voor de 80 eindstand zorgden. Het tweede elftal van Cocksdorp heeft in Den Helder tegen Zeemacht 3 een 52 nederlaag geleden. De ploeg, die incompleet was, keek al snel tegen een achterstand aan: 10 na 5 minuten. Na een kwartier werd het 20 en hoe wel Cocksdorp goed partij bleef geven liep Zeemacht uit naar 30. J. Ran gaf de score voor Cocksdorp vlak voor de rust een wat gunstiger aanzien. In de tweede helft ging Cocksdorp direkt in de aanval maar wist geen goal te scoren. Toen Zeemacht op 41 kwam was de strijd gestreden, hoewel Zeemacht en Cocksdorp (via alweer J. Ran) beiden ieder nog eenmaal scoorden. Texel Al heeft in Nieuwe Niedorp een forse 82 overwinning behaald op Nieuwe Niedorp Al. Texel startte over rompelend en nam via Willem van der Vis binnen het kwartier een 20 voor sprong. Nieuwe Niedorp kwam terug maar Texel liep weer uit door H. van Boven die een combinatie van R. van Hoorn goed afrondde. Dezelfde speler maakte er vlak voor de rust ook 41 van. Na de rust was alles Texel wat de klok sloeg. H. van Boven was met drie goals opnieuw de grote man, terwijl W. van der Vis nog eenmaal doelpuntte. Drie Texel-spelers werden door de scheidsrechter genoteerd. SVW heeft niet veel moeite gehad Texel 2 een 52 nederlaag toe te bren gen. Na een half uur opende de thuis club de score en vlak voor de rust werd het 20. Texel ging er na de rust ener gieker tegenaan, en nam naar spoedig bleek, te grote risico's. SVW kwam op 30 voordat W. P van der Vis kon te- genscoren. Via 41 en 42 bracht SVW de eindstand op 52. Het eerste elftal van Texelse Boys heeft geen gebruik gemaakt van de vele mogelijkheden om Dirkshorn een grote nederlaag toe te brengen. Nu werd het slechts een kleine 21 zege. Vooral in de eerste helft werden tal van kansen om zeep geholpen door treu zelen en slecht schieten. Dirkshom wist hierdoor zelfs de rust met een gelijk spel in te gaan. De Boys-keeper ver werkte een ongevaariijk schot niet goed en bood de Dirkshorn-speler L. Buiten een niet te missen kans. Twee minuten na de rust was het alweer gelijk: R. van de Stap benutte een voorzet van N. Zoe telief methet hoofd. De Boys bleven in het offensief maar moesten tot halver wege de tweede helft op de winnende treffer wachten. N. Zoetelief schoot de bal na een afgeslagen hoekschop tussen een wirwar van spelers in het uiterste hoekje van het doel. Dirkshom kwam even later goed weg toen een spetter van H. van Sambeek buiten bereik van de keeper op de lat belandde. Even leek het erop of de gasten nog gelijk zouden maken maar ondanks een offensief dat lichte paniek in de Boys-achterhoede veroorzaakte bleef de stand zoals hij was. Daaraan kon ook een kopbal van P. Duin op de lat niets veranderen. Texelse Boys 2 speelde in Wieringer waard tegen de gelijknamige vereniging een prima wedstrijd die eindigde in een kleine 21 nederlaag. Voor de rust lie pen de Boys een 10 achterstand op maar na de rust bracht F. Witte via een vrije trap van 20 meter afstand de par tijen weer op gelijke voet. Wieringer waard greep echter toch de overwinning door gebruik te maken van de verwar ring in de Boys-achterhoede die was ontstaan nadat P. van Sambeek onge straft buiten de lijnen werd gewerkt. Texelse Boys 3 is in de uitwedstrijd tegen DWOW 4 ongeslagen gebleven. In een doelpuntrijke wedstrijd wonnen zij met 74. Voor de rust scoorden H. Wit te, P. van Heerwaarden en Th. Witte waar DWOW twee doelpunten tegen over stelde. Texelse Boys liep door P. van Hecrwaarden en E. Stiekema weer uit naar 52 maar opnieuw wist DVVOW met twee goals tot 54 terug te komen. E. Stiekema en P. Zijm stel den de overwinning echter veilig. De Koog is in de belangrijke wed strijd tegen FC Huiswaard niet verder gekomen dan een gelijk spel. De Koog speelde de eerste 10 minuten met slechts 9 man, omdat de keeper en twee spelers met eigen auto hetveld niet konden vin den. Huiswaard kon van deze numerie ke meerderheid niet profiteren. De Koog kwam echter toch met 10 achter, maar J. List kopte uit een hoekschop onhoud baar de gelijkmaker in. In de tweede helft had De Koog het iets moeilijker. Weer nam Huiswaard de leiding (21), nu via een vrije trap. De scheidsrechter had de wedstrijd na dezë goal niet meer onder controle. Hij stuurde op advies van de grensrechter een Koger speler uit het veld. Schelfhout maakte voor De Koog in de laatste minuten toch nog de gelijkmaker. Z.D.H. Alle spelers van ZDH die in aanmer king komen voor de junioren C worden vrijdagavond om 7.15 uur verwacht in „De Spil" voor een bespreking. Ook de ouders zijn van harte welkom. S.V. Cocksdorp Door de slechte toestand van het ter rein zijn alle trainingen van de SVC met ingang van woensdag voorlopig af gelast.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5