Cjrom /wartsjexels in het harL, Vlaartenhuis vierde weede lustrum Gesprek met was niet erg boeiend Onroerend goed-belasting in 1977 op Texel Qroeispaarbewijzeii f<:, /paarbank i groen-zwart Rente oplopend tot SFEERBELEVING GEESTELIJK VOEDSEL VOOR ZWAAR GEHANDICAPTEN 1 tel. 2741 Goede opbrengst bazaar Extra inkomstenbron van 260 mille Uw geld blijft direkt beschikbaar gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken m~j we/t nedarland )INSDAG 12 NOVEMBER 1974 88e JAARGANG No. 8926 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ •ostbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 ledaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lurg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord ster 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 Verach(Jnt dinsdags an vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cant Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 et p. mm axel. 4% BTW DE KOOG Veel ouders, genodig- len en andere belangstellenden zijn aterdag op een of andere manier ge- uige geweest van de viering van het O-jarig bestaan van het Maartenhuis e De Koog. Ter gelegenheid van het weede lustrum was in de feestelijk ersierde „Kaaps-nol" een ontvangst net lunch georganiseerd. De kinderen roerden er een spel op en in het Vlaartenhuis zelf werd een over meer- lere vertrekken verdeelde tentoonstel- ing van foto's en werkstukken gehou- len. Velen maakten van het „open luis" gebruik om zich een indruk te formen van het werk dat in het Maar enhuis wordt verricht. Het enige dat niet helemaal volgens lan verliep was het jaarlijkse Sint rlaartenspel dat deze keer tot onderdeel -an de festiviteiten was gemaakt. De egen had met de in het bos samenge- troomde toeschouwers geen erbarmen. )e aankomst van Martinus (Nico Vee- lendaal) op zijn paard en het schenken »an de halve mantel aan de bedelaar erard Kwant) verliep wat stroef om- lat het paard geen been meer wilde 'erzetten toen het de in kleurige regen- ;leding gestoken en met parapluus ge wapende mensen ontwaarde. Gelukkig kwam alles uiteindelij'k in orde. Dat voor het werk in het Maartenhuis nog met overal evenveel begrip bestaat, werd 's morgens in De Kaaps-nol naar voren gebracht door dr. H. E. D. Daa- men, directrice van het Maartenhuis Vooral bij de zwaarst gestoorde kinde ren vraagt menigeen zich af of het wel zinvol is zich zo intensief met hen bezig te houden. Ze reageren immers niet of nauwelijks? De antroposofische levens beschouwing gaat er evenwel vanuit dat achter die hersenen waar nooit iets „zinnigs" doorheen komt een persoon lijkheid zit die behoefte heeft aan socia le, culturele en andere contacten. De therapie is erop gericht de persoonlijk heid .te benaderen a h w. buiten het ver stand om, onder andere door toepassing van muziek en kleur. „Onze kinderen zijn geen halve plan ten of dieren. Wij moeten hen geestelijk voedsel geven waardoor zij innerlijk le vend blijven. Het gaat om sfeerbeleving, omdat het verstandelijk begrijpen veel al onmogelijk is", aldus dr. Daamen, die er met nadruk op wees dat in het Maar tenhuis ook het verstand wordt ontwik keld, zodat dat het mogelijk is dat be paalde kinderen bijv. leren lezen. Verder werd tijdens de bijeenkomst het woord gevoerd door de heer G. Maandag namens het eveneens op an troposofische grondslag werkende „Scorlewald" (voor jongens boven 16 jaar) te Sohoorl. Sinds anderhalf jaar vormen Scorlewald en Maartenhuis een juridische eenheid in de overkoepelende Rafaëlstichting. Felicitatiewoorden, onderstreept door geschenken werden ook gesproken na mens „Het zonnehuis Veldheim en Ste- nia" te Zeist, de „Michaëlshoeve" te Brummen en de drie ouderverenigingen. Namens de gemeente Texel sprak wet houder J. Zuidewind zijn respect en waardering uit voor het werk dat in het Maartenhuis wordt gedaan. Hij over handigde een geschenk onder couvert. Deze en de vele andere bijdragen die het Maartenhuis zaterdag ontving, zijn bestemd voor een weverij die ten be hoeve van de oudere meisjes en jonpe vrouwen aan het instituut zal worden toegevoegd. Vereniging Vele bezoekers maakten van de gele genheid gebruik dit goede doel te steu nen door een bijdrage in de ,rode bus" te doen die met een miniatuurweefge touw als blikvanger in een der vertrek ken van het huis stond opgesteld. Er bestaan plannen om een vereni ging van ouders en vrienden van het Maartenhuis in 't leven te roepen (con tributie ƒ10,per jaar) om aldus een fonds te vormen zodat uitgaven kunnen worden gedaan die krachtens de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten niet Tot degenen die hun felicitaties kwamen aanbieden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Maartenhuis behoorden leer lingen van de vijfde en zesde klas van de Lubertischool te De Koog. Ze overhandig den een fraai, zelf vervaardigd schilderij dat ,,de begeleiding vanuit de duisternis naar het licht" tot onderwerp had, alsmede een plant. Op de foto toont dr. Daamen het juist uitgepakte schilderij. van rijkswege voor vergoeding in aan merking komen, maar toch als zeer noodzakelijk worden beschouwd. Leden kunnen zich reeds bij het Maartenhuis melden. ER HANGT EEN HEERLIJK AVONDJE IN DE LUCHT J en daar zijn wij terdege op voorbereid. T Met een kollektie onover- J troffen Texelse (kleuren) foto's. J Talloze kado-ideeën voor dia-makers en filmers. Voor kiekjesknippers en donikerekameramateurs. Verrassend 9impel een ori- gineel fotokado te vinden, zeker als je ziet wat er bij ons mogelijk is. fa. j. nauta BOORDEVOL FOTO-KADO-IDEEËN LEVE DE VERGRIJZING Het aantal gegadigden voor het bij 'Irene' bouwen verpleeghuis is momenteel be- igrijk kleiner dan enkele jaren geleden '6 klem is het aantal bedden dat direkt kan 'Orden bezet, dat het bestuur van de stich- 'ig Samen Eén zich ernstig over de situatie ld moeten beraden, waarbij het niet is uit- esloten dat op grond van nader onderzoek wijziging van de plannen moet worden 1 overgegaan. Hoopgevend noemt burgemees- 'r Sprenger het dat Texel naar verhouding 'eeds meer bejaarden telt waaronder zich Tijd wel wat chronisch zieken bevinden 'wijl de trek van gepensioneerden naar "exel op den duur ook patiënten tot gevolg il hebben Het was de eerste keer dat de zo erfoeide vergrijzingvan Texel op wat leer positieve wijze werd benaderd. Dank I de oude mensen hoe krukkiger hoe everheeft Texel straks een verpleeg- uis. Laten we aan dit herwaarderingsproces uk ons steentje bijdragen: vestiging van tjaarden op Texel is een vorm van schone idustrie. Die mensen hebben een inkomen J hoeven daarvoor geen silo's of hotels te ouwen, natuurterreinen te ontginnen of losselen te kweken. Voor de natuur vormen geen belasting, want ook de meest vitalen kgen zich rustig en sober te gedragen, laar ze vormen met z'n allen wel een be- ngrijke groep consumenten die een even- 'chtige ontwikkeling van het bestaande be- rijfsleven helpen mogelijk maken. Leve de ergrijzing. Onmogelijk kan worden gezegd dat de opvoering van „Gesprek met Londen" door de toneelvereniging „Sint Jan" een erg beste start is geweest van het Texelse toneelseizoen. Deze komische thriller van Wim Bischot was langdra dig, nogal gezocht en geen ogenblik echt spannend of origineel geestig. Zeer goe de acteurs zouden er nog wat van heb ben kunnen maken maar wat wc zater dagavond zagen leek een demonstratie van onvermogen. Over vrijwel de gehe le linie werd matig gespeeld. Ieder deed individueel erg zijn best, maar van op elkaar ingespeeld zijn was geen sprake en ook niet van perfekte rolkennis. Het is duidelijk dat „Sint Jan" ge tracht heeft een stuk te brengen waar voor zij eenvoudig de benodigde perso nages niet beschikbaar had. Toch heeft het publiek (de zaal was tot en met de laatste plaats bezet) geen slechte avond gehad. Het is maar goed dat men niet alleen voor de toneelprestatie maar in de eerste plaats voor de gezelligheid en het bal na afloop komt. Het was- best genoegelijk in „De Oranjeboom". Na afloop maakten velen keurig van de taxi gebruik om zich naar huis te laten rijden. De meesten deden het op eigen kosten; men vond het over het algemeen 'n beetje gênant om zich voor rekening TELEF00NBEANTW00RDERS met en zonder terugspreek- mogelijkheid eenvoudige bediening landelijke service lage prijzen, va. 1460.- Informatie bij van „De Oranjeboom" naar huis te laten brengen. Het toeval wil dat „Gesprek met Lon den" binnenkort ook wordt opgevoerd door de toneelgroep van de sportvereni ging De Cocksdorp, reden waarom we de inhoud niet gedetailleerd zullen ver klappen. Het gaat om de twee oude vrij sters Bettina en Gretty die bij nader in zien een nogal criminele inslag blijken te hebben. Ook de bij hen inwonende rentenier Elias Bender is heel wat min der keurig dat hij eruit Ziet, want hij was betrokken bij het roven van een miljoen uit een bank. Zijn maten Tip Louw en De Merel hebben echter voor de langdurige gevangenisstraf moeten opdraaien, zodat de sfeer bepaald ge spannen is als ze Bender komen opzoe ken om orde op zaken te stellen. Zoals het hoort in een komische thriller ver loopt alles erg onwaarschijnlijk. De twee oude vrijsters werden ver beeld door de dames Rika Rijk en Ina Rienks. Hun spel was redelijk, hun mi miek uitstekend. De deskundig grime rende Juulcke Swarthof had ook van de heer Henk Smit een aannemelijk rente niertje gemaakt, dat mede dank zij vrij behoorlijk spel niet eens slecht over kwam. Hij gedroeg zich wel wat èrg zie lig en angstig voor zo'n doortrapt indi vidu. Heel wat gemener kwam Dirk Witte over als de misdadiger Tip Louw. Hij zag eruit als de klassieke Ameri kaanse gangster uit de jaren twintig en kwam dus erg louche over, mede dank zij zijn dreigende trant van voordracht. Zijn spel was helemaal niet beroerd. In vergelijking met hem maakte de heer Wim Keijzer als De Merel een wat oubolliger indruk. Gerry van Steeg, als het nichtje van de twee vrijsters, acteer de wat te bescheiden. De heer Gerrit DE WAAL De bazaar, die door de Hervormde Vrouwenverenigingen van De Waal werd gehouden, heeft een bruto-opbrengst van ƒ3600,opge bracht. De grootte van het dorp in aan merking nemend, kan van een uitste kend resultaat worden gesproken. Het geld is bestemd voor de aankoop van gordijnen voor de kerk en de kenke- kamer. Op de loten 278 wit, 874 groen en 430 oranje zijn prijzen gevallen, die kunnen worden afgehaald bij mevrouw Boot, Hogereind. Moens deed erg zijn best als brigadier. Hij legde veel gevoel in zijn rol, maar beantwoordde daardoor nu juist niet aan het koelbloedige, formeel redene rende type dat men zich in zo'n situatie voorstelt. Als Moens dezelfde toewijding en energie had besteed aan een andere rol, had hij achteraf heel wat meer vol doening gehad. Het was jammer dat me vrouw Nel Keesom-Logman een klein rolletje had (als de buurvrouw die on schadelijk wordt gemaakt) want zij is een betrouwbaar en tamelijk universeel talent. Dat geldt ook voor Janny de Haan die op goede wijze gestalte gaf aan de ordinaire misdadigersdochter. Zon der voorbehoud goed kan de prestatie van Marianne Zegers worden genoemd als het krantenmeisje. Ze speelde gerou tineerd en flitsend; iets waaraan het alle andere medewerkers ontbrak, mo- Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS gelijk door onvoldoende repeteren. Mis schien had regisseur Kees Witte er door wat harder optreden meer van kunnen maken, maar de belangrijkste fout keuze van een verkeerd stuk zou daarmee toch niet zijn hersteld. Vol gende keer beter zullen we maar zeg gen. B. en W. willen 1 januari 1977 de onroerend-goedbelastin op Texel invoeren. Gerekend naar de begroting voor 1975 zal dat voor de gemeente een extra-inkomstenbron van 260 duizend gulden betekenen. Daarbij gaat het college er wel van uit dat de belastingdruk voor de Texe laars niet stijgt. Zij wil dus geen gebruik maken van de door het ministerie van financiën vastgestelde maximumopbrengst. Zou de gemeente wel die mogelijkheid benutten dan zou een eveneens op de begroting 1975 gebaseerde onroe- rend-goedbelasting de gemeentelijke schatkist 9 ton opleveren. De invoering van deze belasting betekent wel dat de straat-, grond-, vermakelijkheids- en personele belasting (plus opcenten) zullen verdwijnen. Het college wil de onroerend-goedbelasting heffen naar de economische waarde van elk indi vidueel onroerend goed en vraagt de raad hiervoor toestemming alsmede voor de datum van invoering. 11/6

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1