OC-directeur: overschakeling op aardgas erg on voordeling hoge rente! 9% 10% 11% °I: m spaar selekt rekening spaarhiljetten aan toonder 10% spaardeposito's met vaste looptijd 8% groeispaarbewijzen )oor prijskoppeling ook bij duurdere olie geen gunstiger situatie BOUWVERGUNNINGEN als extra voordeel: rente over elke dag! Modderig karwei Tweede redakteur f865,- 2 jaar f1.000 f708,- 4 jaar 9 f1.000 f564,- 6 jaar 10 f1.000 4 jaar 5 jaar uue/t nedcrlond gemakkelijk,één adres vooral uw geldzaken Verkeerscontrole leverde zes bekeuringen op Hervormde zusterkringen houden bazaar Sets* sgfssm? i iweeae Diaa lexeise oourarn, umsuag m nuvcmuc» De heer Jac. Keijzer van de Texelse Combinatie meent op grond van rekeningen te kunnen aantonen dat gebruik van aardgas op Texel min- voordelig zal zijn dat het gebruik olie. In samenwerking met enkele idere Texelaars die niet zo gerust zijn de komende ontwikkelingen is hij zig met het samenstellen van een rap- rt dat hij te zijner tijd aan de ge- eenteraad wil toezenden en ook ter •hikking wil stellen van andere ge- teresseerden „als tegenwicht tegen het nzijdig aanprijzen van gas". Hoewel heer Keijzer er als olieleverancier jgetwijfeld belang bij heeft dat de jxelaars niet op aardgas zullen over- ian zodat hij niet als onverdachte bron in worden beschouwd, is "het toch in- ressant kennis te nemen van zijn voor- pige conclusies. De aansluiting van Texel op het lan- ilijke aardgasnet, de aanleg van het stributienet, bouw van regelstations alsmede de omschakelkosten voor gebruikers betekenen een totale in- •stering van 13.050.000,waaruit 527 000,aan vaste kapitaalslasten ir jaar voortvloeien. Daarbij wordt uit gaan van een totaal gasgebruik van n miljoen m3 per jaar in de komende ;n jaar. Het terug te verdienen ver- hil zal dan 15,2 cent per m3 gas moe zijn. Bij 10 miljoen m3 gas zijn de riabele leveringskosten aan huis vol- ns het nieuwe gastanef variabel cent per m3 (tot 600 m3) en 16 cent iarboven. Aangehouden wordt een ge- ddelde van 16,1 cent, exclusief het strecht en de opslag hierop, omdat ze bedragen dienen ter financiering n de kapitaalslasten van het distribu- tnet. De totale gaskosten per jaar (in de ko- ende tien jaar) worden gevormd door noemde kapitaalslasten van de totale vestering plus de kosten van 10 ruil en m3 gas waarbij zijn inbegrepen de sten van gasinkoop, onderhoudskos- van het net, administratie, directie De 20-jarige Ron Lodewijks uit Den Burg is deze week in dienst getreden als tweede redacteur bij de Texelse Courant. Benoe ming van een enigszins ervaren tweede kracht was dringend noodzakelijk, getuige het feit dat door overmaat aan werk in de afgelopen jaren ernstige strub belingen ontstonden, vooral in vakantieperioden en bij drukte- pieken. Geruime tijd is getracht in de leemte te voorzien door leerlingjournalisten, maar de ei sen waaraan zij al na een zeer korte inwerkperiode moesten voldoen waren in bijna alle ge vallen te zwaar. Door het aan werven van een man die al een flinke portie ervaring in het jour nalistieke vak heeft opgedaan, zal een meer in deze tijd passen de arbeidssituatie ontstaan en mogen de lezers rekenen op ver dere kwaliteitsverbetering van de Texelse Courant en Texeltoe- rist. Ron Lodewijks is geboren in Amsterdam, studeerde aan de school voor journalistiek in Ut recht en werkte het afgelopen jaar voor de Helderse Courant, 'n zijn nieuwe loopbaan hoopt bij op prettige samenwerking met het publiek. Naar opbou wende kritiek op zijn werk luis tert hij graag. Zijn adres: Noord wester 21, Den Burg, telefoon (02220) 3986. etc. Totaal: ƒ3.137.000,— oftewel 31,4 cent per m3 gas. Ter vergelijking kijkt Keijzer naar de cv-installaties, de grootste energie-slok op (ruim 90°/o van het totaal) bij parti culiere verbruikers. Uitgegaan wordt van een olieprijs van 31 cent per liter en het feit dat 0,87 liter olie evenveel warmte geeft als 1 m3 aardgas. Bij een gemiddeld energie-verbruik van 10.000.000 m3 aardgas is er derhalve verschil ten nadele van het aardgas en wel van ƒ440.000,op jaarbasis waarbij nog moeten worden opgeteld de ge meentelijke bijdragen voor de aanloop op het distributienet bij een tekort aan tal verbruikers (ƒ180,per niet aange slotene beneden 2820 abonnees). Als tot 1985 de helft van de bestaande cv-installaties niet op aardgas wordt overgeschakeld, betekent dat een ge meentelijke bijdrage van ƒ180.000, per jaar, terwijl eveneens het aantal m3 gas met ca 30°/o terugvalt en de om schakelingsverhoudingen hierdoor on gunstig worden beïnvloed. Een omscha- kelings-„marktonderzoek" zal dit tekort moeten aantonen. Nog ongunstiger De heer Keijzer gaat ervan uit dat de situatie voor aardgas zeer binnenkort nog aanzienlijk ongunstiger wordt, waarbij hij zich baseert op de energie nota van Economisch Zaken en de pu blicaties van de Gasunie. Na 1975 zal het gas gemiddeld 20 cent gaan kosten, waardoor het totale verschil voor Texel ner jaar op ƒ900.000,komt. Als de olieprijs omhoog gaat, zal het gas vol gen. Een berekend voordeel op aardgas is slechts tijdelijk, omdat de gasprijs „na-ijlt" bij de olieprijs. De conclusie wordt getrokken dat de overgang van Texel op aardgas een blij vend naadeel voor Texel zal opleveren, omdat de marge in het variabele ver- bruiksverschil niet wordt terugverdiend door de hoge vaste kapitaalslasten van ontsluiting, distributienetaanleg, instal latie en omschakeling van bestaande apparatuur. De totale investeringskosten zijn op Texel per aansluiting zeer hoog en de omzet gering met een moeilijke aanloop omdat de hele verbruikers- markt al is ingesteld op olie, met eigen tankopslag, ketels, branders etc. Aange zien er geen aansluitplicht is moet ervan worden uitgegaan dat het gasbedrijf op Texel veel gemeentelijk garantiegeld zal moeten ontvangen op grond van de reeds vastgelegde risico-garantie. Het hebben van veel tankopslag voor olie is gunstig voor Texel. Als het eiland de hele bestaande opslagcapaciteit zou benutten, zou men een half jaar vooruit kunnen. Dat is volgens de heer Keijzer veiliger dan de dagelijkse afhankelijk heid van de gastoevoer waarbij er geen enkele opslagmogelijkheid bestaat. Er vanuit gaande dat de Texelaars het eei en ander inmiddels heel goed beginnen te voelen, wordt gesteld dat er straks zeker niet van een omschakelrage kan worden gesproken. „Men gaat een nieu we olie-crisis of winter liever met een volle olietank tegemoet". Burgemeester en wethouders verleen den aan de navolgende personen, instel lingen en bedrijven de daarbij omschre ven bouwvergunningen: Het directoraat radiozaken-radiodienst van de PTT te Apeldoorn voor de bouw van een 72 meter hoge straalzendermast bij de telefooncentrale aan de Waalder- straat; de heer J. Visser, O 24, voor de bouw van een zomerwoning; de heer A. Reinders te Hoogeveen, voor de bouw van een woning met garage aan de Naal- rand te Den Hoorn; de heer R. A. Zandstra te Den Burg voor de bouw van een woonhuis aan de Trompstraat te Oudeschild; de heer W. Grisnigt te Den Burg voor de uitbreiding van zijn- garagebedrijf aan de Bernhardlaan; de heer P. Jansen te Eierland voor de uit breiding van een berging bij het pand Postweg 29; de heer J. C. Bakker te De Koog voor de bouw van een dakkapeJ aan de woning Plevierstraat 10; de heei W. S. Keijser te Oudeschild voor de bouw van een dakkapel aan het pand Loodssingel 45; Texelstroom n.v. te Den Burg voor de bouw van een transfor matorhuisje aan de Golfslag te Den Burg; de heer C. G. P. Swarthof te De Cocksdorp voor de bouw van een wind scherm bij het pand Kikkertstraat 30 te De Cocksdorp; de heer P .de Wolf te Julianadorp voor de verandering van de boerderij O 29; de heer A. C. van Heerwaarden te Den Burg voor de uit breiding van het woonhuis Wilhelmina- laan 94; de heer J. J. A. Spigt te Eier land voor de uitbreiding van de woning Postweg 5; Ennia Recreatiebedrijven b.v. te Den Haag voor het uitbreiden van 46 zomerhuizen in het park Vogel - mient te De Koog; de Stichting Katho liek Onderwijs te Den Burg voor de uit breiding van de r.k. kleuterschool aan de Gasthuisstraat; de heer A .v. d. Vis te Den Burg voor de bouw van een ber ging bij het pand Thijsselaan 6; de heer J. Venneman te Den Burg voor de bouw van twee zomerhuizen aan het Gerrits- landerdijkje; mevrouw L J. v. Rijssel- berghe te De Koog voor de bouw van twee windschermen bij het pand Ruijs- laan 4; de fa. gebr. Trap te Oosterend voor de bouw van een bedrijfsruimte aan de Slotskolk; de heer K. Spijker te Beverwijk voor de uitbreiding van het woonhuis Mienterglop 29 te De Koog; de fa. Hoedjes te Eierland voor de ver andering van de bijkeuken van het pand Postweg 184; de heer P. Steffen te Den Burg voor de uitbreiding van het woon huis Schoonoordsingel 19; de Exploita tiemaatschappij Flakkee te Melissant voor de bouw van 5 woonhuizen aan de Orchismient te De Koog; de heer D. Scherpenhuisen te Den Hoorn voor de bouw van een woonhuis aan t Klif, mevrouw C. E. Ran-Langeveld te Den Burg voor de bouw van een dakkapel aan het pand Bernhardlaan 13 te Den Burg; de familie Koning voor de ver andering van een woonhuis aan de Doolhof weg; de fa. Kooman en Brücher, B 41, voor de uitbreiding van de keuken van De Worsteltent; de heer C. A Bleij- erveld te Soesterberg voor de bouw van een woonhuis aan de Orchismient te De Koog; de Verenigde Schilders Coöp. u.a. te Den Burg voor de uitbreiding van garageboxen aan de Burgwal te Den Burg; de heer J. Gieles te Den Burg voor de verbouwing en uitbrei ding van het woonhuis Weverstraat 66: de heer W. Brauker te Mülheim am Ruhr voor de bouw van een woonhuis aan de Orchismient te De Koog; de heer H. J. Bakker te Den Hoorn voor de uit breiding van een woonhuis annex boer derij Hoornderweg H 10 te Den Hoorn; de heer H. Reitsma te Oudeschild voor de bouw van een garage, Loodssingel U betaalt 1 van de bedragen "I OX die u tussentijds opneemt g u stort looptijd rente op rente u ontvangt 71/2% uw geld blijft direkt beschikbaar rente in vijf jaar oplopend tot 32; de heer M. Brouwer te Oost voor de verandering van een garage-berging bij het pand O 74; de heer L. C. Boekei te Den Burg voor de verandering van de gevel van het huis Thijsselaan 31; de heer J. Bruin te De Koog voor de bouw van een berging-bijkeuken bij het pand Parnassiastraat 31; de heer H. P. J Schraag, O 11 voor de verandering van een woonhuis aan de Peperstraat te Oosterend; aannemersbedrijf J. Koorn Mzn, voor de bouw van acht woningen aan het Wintergroen te De Koog; de Stichting „Oharitas Texel" te Den Burg voor de verandering van keuken en toilet in het pand Molenstraat 28; de heer C. Pastoor te De Cocksdorp voor de verandering van het woonhuis Kik kertstraat 69; de heer C. F. Zeijlstra te Amsterdam voor de verandering van een schuur aan de Veensche Lang weg, de heer U. R. Rüngs te De Koog voor de bouw van een garage aan de Ruijslaan te De Koog; de heer Th. Kikkert te Oos terend voor de verbouw van het woon huis Peperstraat 47; de heer H. H. El- zinga te De Waal voor de bouw van een bergruimte bij het pand Bomendiek 3; de heer M. Molenaar te Den Burg voor de bouw van een garage bij Bernhard laan 60; drs, W. A. K. H. Boere te Den Burg voor de bouw van een garage bij zijn woning Thijsselaan 122; Staatsbos beheer te Haarlem voor de verbouw van B 34 ('t Sandershuis) op de Hogeberg; de heer R Bos te Oudeschild voor de bouw van een woonhuis aan de Tromp straat; de heer L. J. Fokker te Oudkar spel voor de bouw van een woonhuis aan de Trompstraat; de heer R. Veen- stra te De Koog voor het uitbreiden van vier zomerhuizen aan de Californiëweg; de heer J. J. Schraag te De Cocksdorp voor de bouw van een garage-berging bij Postweg 191; de fa P. Moerbeek te Den Burg voor de verandering van voorgevels aan de Hogerstraat; „De Toe komst" b.v. te De Koog voor de veran dering van het bedrijfspand Dorps straat 34. De woensdagavond tussen 8 en 11 uur gehouden verkeerscontrole van de Texelse politie heeft geresulteerd in zes processen verbaal. De verlichting van vier auto's bleek niet in orde te zijn, terwijl bij twee automobilisten de pa pieren niet klopten. In totaal werden ongeveer vijftig auto's gecontroleerd. DE KOOG De Hervormde zuster kringen van De Koog houden op 22 en 23 november een bazaar in De Schuil hut en het kerkgebouw. Het doel is gel den bijeen te brengen voor de ver bouw van de Schuilhut. Het houten ge bouwtje wil men door een stenen on derkomen vervangen. Op de Koger be volking wordt een beroep gedaan aan het evenement mee te werken door het beschikbaar stellen van allerlei spullen: vaasjes, pakje thee, boeken, handwer ken, waardebonnen enz. enz. Het is de bedoeling de beschikbaar gestelde arti kelen op 14 en 15 november af te halen. Leerlingen van de hoogste klas van de Landbouwschool hebben donderdag en vrijdag geholpen met het oogsten van aardappelen op het door de aanhoudende regen tot modder geworden land van „Nieuw Leven" nabij Den Burg. Nadat de Minister van Landbouw en Visserij had bepaald dat land bouwscholieren (mits tenminste 15 jaar oud) voor oogstwerkzaamhe- den mochten worden ingezet, was de heer Paul Eelman de eerste die van deze gelegenheid gebruik maakte. Met de gewone rooima- chine kon niets meer worden uit gericht, wèl met de ouderwetse lichte „spinnekop" waarmee de aardappelen boven de grond wer den gebracht waarna de jongens ze konden oprapen. Op de foto ziet men ze aan het werk op het op meerdere plaatsen blank staande land. ■ét

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5