(jroen c2wartsjexels in het harL, NOOIT BEWEERD DAT PRIJSVOORDEEL VAN AARDGAS EEOWIG ZOO DUREN Rioolgeld moet omlaag van f105,- naar f56,- PLEIDOOI TH. V. d. HEERIK: Verdwijnen Dros onacceptabel burgemeester heeft geen spijt van besluit Binnen enkele Ergerlijk /aren prijzen verdubbeld Door per evuurbestrij ding TIEN PROCENT TEXELSE MEIDOORNS GESNEUVELD 55 lts Voorlichting belasting onroerend goed Intocht Sint Nicolaas in Den Hoorn Trap alsnog benoemd in college van bijstand Brief woonruimteadviescommissie SINT AKTIE WINKELIERSVERENIGING DEN BURG ƒ6500,— aan prijzen! RIJDAG 15 NOVEMBER 1974 88e JAARGANG No. 8927 T E X E LS EW'COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Rooij ,stbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 idaktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord- ter 21, Den Burg, tel. (02220) 3966 Verschijnt dinsdags an vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7.75 p. ka». 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 et. p. mm exd. 4% BTW >p „Ik blijf ervan overtuigd dat het in gegeven omstandigheden de juis- beslissing van de raad is geweest tot aansluiting van Texel op het ndelijke aardgasnet over te gaan. dit moment is er nog een duidelijk •ijsvoordeel; wanneer dat voordeel wegvallen weet niemand". Aldus rgemeester W. H. Sprenger in de mdsvergadering van dinsdagavond aar naar aanleiding van in de vorige •gadering gestelde vragen van de ter Th. van den Heerik (Texels Be ing) nog eens werd nagepraat over besluit om de Texelaars van aard as te voorzien. De heer Ven den Heerik zei dat de ïtwoarden die B. en W. op zijn vragen ïdden gegeven (zie vorige krant) geen nd hebben gemaakt aan de bestaande zekerheden. Met name moet ernstig orden getwijfeld of Texel wel bij irdgas is gebaat, gezien het feit dat zo el de minister van economische zaken de directeur van de Gasunie ervan tgaan dat in de naaste toekomst de •ijzen van olie en aardgas gelijk zul- zijn. Financiële fopspeen Laatstgenoemde heeft het nu nog be- aande prijsvoordeel van aardgasver arming zelfs een „financiële fopspeen" ïnoemd en naar voren gebracht dat de vitte gebieden van Nederland, waar- ook Texel behoort, tenslotte voorde- ;er uit zijn met olie en flessengas. De ;r Van den Heerik betreurde vooral manier waarop de aardgasbesluiten Texel zijn genomen: overijld en zon- ir inspraak van de bevolking. Tijd om irgiedeskundigen en accountants te ho rn is er niet geweest. Spreker vond het rder nogal gewaagd dat op 18 novem- met de werkzaamheden op Texel Drdt begonnen hoewel Gedeputeerde aten de gemeentelijke bijdrage van miljoen nog niet hebben goedge- :urd, wat ook geldt voor de gemeente- ke garantieverlening voor De Liefde. De heer F. Blanken zei het met een oot deel van dit betoog eens te zijn. >k hij was aan het prijsvoordeel van rdgas gaan twijfelen. Directeur rijgsman van de Gasunie heeft gezegd t de aardgasprijzen binnen enkele ja- n zullenverdubbelen. Toch betreurde anken het raadsbesluit (waaraan hij tegenstelling tot Van den Heerik zelf id meegewerkt) achteraf niet. Ook nder prijsvoordeel is aardgas milieu- endelijker en meer bedrijfszeker. De door B. en W. gegeven prijsverge- king olie-aardgas (zie vorige krant) erd door de heer A. Rienstra (AR) aan kochten. Hij vroeg het college voor irgvuldiger voorlichting te zorgen om •t vertrouwen van het publiek te be- aren. Typerend Wethouder J. Zuidewind (VVD) vond t wel typerend dat uitgerekend een «els Belang-man zich zo kritisch te- nover het aardgas opstelde. Het was ?xels Belang dat bij de afsluiting van de vorige raadsperiode de eer opeiste het aardgas voor Texel te hebben ver overd. Zuidewind stelde dat de gang van za ken moeilijk anders had kunnen zijn. In ieder geval zal het in de komende pe riode niet aan informatie ontbreken. Er komt een folder en in de aan te sluiten dorpen zal mondelinge voorlichting worden gegeven. De eerste jaren zal aardgas zeker nog voordeliger zijn dan olie Het prijsverschil moet men dan maar beschouwen als vergoeding van de aansluitkosten. Jaren lang is geroepen om aardgas. Voortdurend is het oude gemeentebestuur aangespoord geen ge noegen te nemen met het niet-aanslui- ten van Texel Nu het gas eindelijk komt, moet men niet mopperen maar net als de VVD streven naar het ver goeden van de onrendabele top van een 3Vs miljoen door 't rijk. Daarop moeten de politieke partijen door hun vertegen woordigers in de kamer laten hameren. Nooit beweerd De burgemeester zei dat nooit is be weerd dat het prijsvoordeel van aard gas blijvend zal zijn. „Het vorige college heeft de raad zo volledig mogelijk in gelicht. In openbaarheid met de Gas unie onderhandelen kon echt niet. Ge durende de enkele weken durende pe riode die aan het raadsbesluit vooraf ging, werd de raad tussentijds op de hoogte gesteld De raad is erop gewezen dat de aardgasprijs zou kunnen stijgen. In de toekomst zal het prijsvoordeel van aardgas wegvallen, maar niemand weet wanneer die toekomst begint. Van GS verwacht ik geen bezwaren; alle be slissingen zijn met medeweten van GS genomen. De manier waarop de beslui ten ten aanzien van de aardgasaanslui ting zijn genomen, is de enige juiste wij ze van reageren geweest in de geldende omstandigheden". De heer Van den Heerik zei niet te willen pogen de zaak terug te draaien. Hij zei te weten dat de provinciale grif fie de kwestie nog in studie heeft en bleef zijn bezwaren handhaven tegen de wijze waarop de besluitvorming tot stand is gekomen. Er komt een voorlichtingsbijeenkomst over de onroerend goed-belasting voor dat de raad over de invoering van deze belasting (begin 1977) een beslissing neemt Dat besluit werd woensdag avond tijdens het tweede deel van de raadsvergadering genomen nadat Texels Belang-raadslid T. van den Heerik had kenbaar gemaakt dat hij de periode voor bestudering van deze ingrijpende maat regel veel te kort vond. „Wij hebben maar 7 dagen de tijd gehad om ons hierover te buigen", zei hij. Van den Heerik stelde voor pas in januari over de onroerend goed-belasting een be sluit te nemen maar burgemeester Sprenger verkondigde dat het college dan met de voorbereidende maatregelen in tijdnood zou komen. „Er moet nog wel dit jaar een beslissing vallen", zei hij. Waarmee de raad akkoord ging. DEN HOORN Omstreeks half vier zaterdagmidag komt Sint Nicolaas in Den Hoorn. Hij begeeft zich naar het dorpshuis De Waldhoorn waar de jeugd van Den Hoorn uiteraard welkom is om de goedheiligman toe te zingen en om naar zijn vermanende woorden te luis teren. ALB. DROS democratisch aan de kant gezet Het Pakt-raadslid Fried Blanken zei t hij rich dinsdagavond geërgerd eft aan het gedrag van horecamensen dens de behandeling van de kwestie nd hetvrije siuitingsur door de raad. 'oen de vergadenng geschorst was or beraad overspoelden horecamen- n de zaal en begonnen zich te be- >eien met het onderling overleg en n memng aan de raadsleden op te ingen. Ik hoop dat hetin de toekomst rmeden kan worden dat direkt be- ighebbenden op die manier proberen mening van de raadsleden te be hoeden", aldus Blanken. „Wij zijn diep teleurgesteld dat de heer A. Dros niet door de raad als lid van de woonruimteadviescommissie is herkozen", aldus de aanhef van een brief die Kees Koorn naens de leden van de woningadviescommissie (me vrouw S. M. Keesom-Karsten en de he ren H. A. Beumkes en J. J. van de Berg) aan het gemeentebestuur heeft geschreven. De brief agta verder: „Het moet u toch bekend zijn dat de heer Dros reeds vanaf 1945 deel uitmaakt van deze com missie en daar vanaf het eerste uur voorzitter van is geweest. Ruim 29 jaar heeft hij zich volledig ingezet om te ad viseren voor een rechtvaardige en doel matige woonruimteverdeling. Hierop gelet is het voor bovengenoemde leden dubbel teleurstellend dat hun medecom- missielid niet is herbenoemd en dat zij de kwaliteiten van de heer Dros als voorzitter in de toekomst zullen moeten missen. Het is moeilijk te accepteren dat een commissielid die zich vele jaren heeft ingezet en gwerkt onder vaak moeilijke omstandigheden zonder aan wijsbare reden met wordt herbenoemd". Tot zover de brief die dinsdagavond door de raad werd behandeld. De ge noemde commissieleden wilden de aan vaarding van hun benoeming aanhou den. Ook het niewe in plaats van de heer A. Dros benoemde lid van de woonruimteadviescommissie, oud-wet houder J. C. Dros, laat weten zijn be noeming nog in beraad te houden. Het college heeft hen tot vrijdag de tijd ge geven hun definitieve beslissing te ne men. Mosterd Kees Koorn ging dinsdagavond nog nader op zijn brief in nadat de heer Weijdt zijn verbazing over het schrijven had uitgesproken en Koorns motieven „mosterd na de maaltijd" noemde. Weeijdt: „Er is democratisch beslist. Als u het er niet mee eens bent had u daar de vorige vergadering mee moeten ko men". Koorn: „Ik erken, ook in mijn brief, dat het besluit democratisch ge nomen is, maar ik vind het keihard en stijlloos om Dros op deze manier aan de kant te zetten". Waarop Weijdt repli ceerde: „Er zijn wel meer goede be stuurders aan de kant gezet". Ook wethouders Westdorp deed een duit in het zakje. „Ook ik vind het be treurenswaardig", zei hij, „dat iemand die zo lang lid van deze commissie is geweest zonder argumentatie aan de kant is gezet". Op de beschuldiging van Koorn die zei sterk het vermoeden te hebben dat het college niet unaniem met haar eigen advies (A. Dros als eer ste voorgedragen kandidaat) is meege gaan, ging Westdorp niet in. Vergeefs heeft de heer Th. van den Heerik van Texels Belang gepleit voor het terugbrengen van het gemeentelijk rioolgeld van ƒ105,naar 56,per jaar. Dit dus in afwijking van het B. en W.-voorstel dat voor volgend jaar hand having van het geldende tarief behelsde. In het oude rioolgeld waren de kosten van zuivering begrepen. Deze kosten worden overgenomen door Uitwatercn- de Sluizen, zodat het rioolgeld omlaag zou kunnen, zo redeneerde de heer Van den Heerik. Wat nu gebeurt, zo zei hij, betekent in feite een verhoging met 56°/o. Hij wilde het rioolgeld met niet meer dan 10% verhogen, de milieube lasting van Uitwaterende Sluizen eraf trekken zodat per aansluiting een be drag van ƒ56,zou overblijven. „Het mag waar zijn dat de milieube lasting geen zaak van de gemeente is, maar de burgers moeten deze wel boven het reeds betaalde rioolgeld betalen zo dat ze straks totaal ƒ164,voor riole ring en zuivering moeten afdragen". De heer J. N. Witte zei het met Van den Heerik volledig eens te zijn. Wethouder Zuidewind was verbaasd over deze kritiek van Texels Belang- zijde. Het oude college met zijn over macht aan Texels Belangwethouders heeft destijds bewust afgezien van ver laging van het rioolgeld omdat men het geld niet kon missen. Oud-wethouder Dros: „U zult wel merken dat het een meel verschil is of je aan deze of de an dere kant van de tafel zit". Ook Mr. Sprenger wilde de heer Van den Heerik (die de indruk wekte niet op de hoogte te zijn van het besluit van de oude raad) in zijn redenering niet vol gen. Wat Uitwaterende 'Sluizen heft is geen aangelegenheid van de gemeente. De gemeente laat het rioolgeld ongewij zigd Dat vond de heer Van den Heerik wel erg simplisties geredeneerd. Feit is dat de burgers enorm veel meer gaan betalen door beide heffingen samen. „Doordat de gemeente niet zelf meer Ter bestrijding van het perevuur is op Texel 3% van het meidoornbestand ge rooid terwijl 7% van hettotaal aantal meidoorns tot de grond toe afgezaagd werd. Aldus blijkt uit gegevens van de planteziektekundige dienst, waarvan wethouder Jook Nauta dinsdag melding maakte. Hieruit mag geconcludeerd worden dat 3% van de meidoorns op Texel definitief als verloren moet wor den beschouwd. Volgens Nauta gaat het hier om bomen die op verzoek of met medewerking van de eigenaren gerooid werden. „Er is zo snel mogelijk tot her beplanting overgegaan maar dat heeft nog weinig succes opgeleverd". Nauta kondigde aan deze kwestie naar het mi nisterie te zullen doorspelen. Wateroverlast Texels Belang-raadslid L. J. Weijdt is van mening dat de wateroverlast bij de Bernhardlaan tegengegaan moet worden door het opstromend water tijdig op te vangen. Het is volgens hem niet verant woord dat de gemeente geen maatrege len neemt. Wethouder Nauta zei het in grote lijnen met Weijdt eens te zijn maar hij kondigde geen maatregelen aan. Wel of geen aansluiting? Het is niet mogelijk om woningen op de rioolpersleiding langs de Oosterweg aan te sluiten, aldus B, en W. in ant woord op schriftelijke vragen van het Pakt-raadslid Cor Ellen. „Dat is niet waar", zei Cor Dros (Texels Belang) dinsdagavond tijdens de raadsvergade ring, „het is heel goed mogelijk om ge bouwen op een rioolpers aan te sluiten". Wethouder Zuidewind kondigde aan de ze zaak opnieuw te onderzoeken. Logopediste De gemeente zal opnieuw een adver tentie plaatsen voor het aantrekken van een logopediste. Fried Blanken raadde het college aan daarvoor een part-time kracht te vragen „Er zijn op Texel ge huwde vrouwen die in het bezit zijn van een diploma maar zich niet de hele dag vrij kunnen maken", zei hij. Blanken kwam met dit advies omdat hij gelooft dat er naast de huidige part-time kracht mevrouw J. A. E. Kooy-Uytdenboog- aard (goed voor 13 uur in de week) geen volledige dagtaak meer bestaat voor nog een logopediste hoeft te zuiveren vallen de kosten daar van toch weg? Wat gaat u doen met de ƒ250.000,die u nu bespaart?" Mr. Sprenger zei dat dit bedrag al in de be groting is verwerkt. Bij de behandeling van de begroting 1974 is destijds beslo ten het rioolgeld om budgetaire rede nen ongewijzigd te laten. De nieuwe rioolgeldverordenmg waar in het bedrag ongewijzigd blijft, werd aangenomen met de stemmen van Van den Heerik, Weijdt, Witte en Van Asselt tegen. Beroepen ongegrond Vrij veel discussie werd gevoerd alvo rens werd besloten de ingediende be roepsschriften tegen weigering van bouwvergunningen ongegrond te ver klaren. Behandeling van de kwestie De Beurs was niet nodig omdat de heer De Beurs had laten weten zijn beroeps schrift te zullen intrekken. Mevrouw T. C. Vlas-van der Vlies (VVD) wilde de heer H. P. Houwing die aan de Rozendijk een woning veel meer wil uitbreiden dan in een agrarische gebied krachtens het overgangsrecht ge oorloofd is, tegemoet komen. Zij vond de gehanteerde norm (uitbreiden met maximaal 25%) van B. en W. niet juist. Toegestaan zou moet worden een zoda nige uitbreiding dat de woning voldoet aan de hedendaagse eisen. Genoemde norm werd ook door J. van Asselt (Texels Belang) onjuist geacht. De heer J. C. Dros (Texels Belang) wilde wel eens weten wie deze norm heeft be paald en wanneer dat is gebeurd. In het bestemmingsplan wordt nl. niet van 25% gesproken maar van een „uitbrei ding in beperkte mate". In toekomst anders Wethouder Zuidewind zei dat ge noemde norm in de toekomst zal ver anderen. Maar nu bestaat hij nog en op grond daarvan moet het beroep van Houwing ongegrond worden verklaard. De burgemeester bevestigde dit. Als de norm in het ontwerp voor het nieu we bestemmingsplan wordt gewijzigd, zou erop vooruit gelopen kunnen wor den door artikel 10. De 25% die het col lege aanhoudt is een gedragslijn die erg ruim is, als men weet dat men in lan delijk verband onder ,in beperkte mate" ongeveer 10% verstaat. Daar is zelfs ju risprudentie over. De heer Dros was met deze verklaring niet tevreden. „Als u het besluit en de datum niet kunt noemen geloof ik het niet. Er is nooit over 25% beslist". Waarop de voor zitter nogmaals uitlegde dat de 25% een gedragslijn is en dat het bestemmings plan met de term „in beperkte mate" in 1961 door de raad is vastgesteld. Met de heer Dros als tegenstemmer werd het beroepsschrift tenslotte ongegrond ver klaard. Geen echte boer Dat de heer R. W. J. Bakker aan de Stolpweg in Den Hoorn geen schapen- boet mag bouwen omdat hij geen „echte" agrariër is, gaf ook veel ge spreksstof. Mevrouw Vlas had het er moeilijk mee. De heer Henk Beumkes (Pakt) vond dat Bakker met zijn halve hectare grond en 16 (straks 35) schapen, wel degelijk agrariër is en zijn boet moet kunnen bouwen. Zo'n boet in de nabijheid van Den Hoorn staat boven dien prachtig. Ook de heer Jan van As selt (Texels Belang) twijfelde er niet aan (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1