Texelaar Kees Winter won Beaujolais-race i AGENDA Fokveedag opnieuw beleef Willem Jansen trouwt de freule VERVOLG VAM PAG. Jaarvergadering IJsclub Oost Sluitingswandeltocht Crosstafereeltje Plattelandsvrouwen Ingebroken in strandpaviljoen Avond voor Bangla-Des K. Visser eerste tel. 2741 Kees Winter uit Den Burg, chauffeur in dienst van het vervoersbedrijf Steef van Loon te Haarlem, is erin geslaagd vrijdagochtend met een lading nieuwe Beaujolais als eerste onze grens te bereiken. Hij won daarmee de inmid dels tot een traditie geworden Beaujo- lais-race waarbij tientallen zware vrachtuto's waren betrokken. In tegenstelling tot andere wijnen wordt Beaujolais jong gedronken. Hotels en restaurants stellen er dan ook eer in hun klanten zo snel mogelijk na het vrijgeven in Frankrijk nieuwe Beaujo lais te kunnen voorzetten. In de nacht van 14 op 15 november om precies 24.00 uur mochten in Saint Lager de vrachtauto's van start gaan. Ondanks een oponthoud van drie kwar tier tussen Parijs en Lille slaagde Kees Winter erin al om 11.15 uur vrijdagoch tend de grensplaats Wernhout te berei ken waar de inklaring plaats had. Een deel van de lading (17,5 ton) werd afge zet bij het Feijenoord stadion in Rotter dam; de rest ging naar Amsterdam. Daar stonden enkele tientallen slijters al trappelend van ongeduld te wachten om het door hen bestelde partijtje al vast over te nemen en in snelle vaart naar hun winkel te brengen. „Het leek wel alsof we in een hongergebied voed sel kwamen brengen", vertelde ons Kees Winter. Van de partij waren 1500 fles sen bestemd voor Levert Schudel te Haarlem. Eigenaar-directeur van deze EVACUATIE vluchten. Dat kunnen de op de kaart donker aangegeven gebieden zijn die 1,50 meter N.A.P. of hoger liggen. Is evacuatie niet mogelijk dan is de zo hoog mogelijke en meest stabiele plaats in huis of schuur het beste vluchtoord. Wel moet dan ook een teken uit het raam worden gestoken. Vanuit deze plaats moet het dak kunnen worden be reikt als dat noodzakelijk is. Ook de mensen in het buitengebied moeten naar de Nederlands Hervormde kerken in Oosterend, Den Burg of De Waal vluchten. „Om de vrije doortocht van vluchten de mensen zoveel mogelijk te bevorde ren is het, indien er direkt overstro mingsgevaar bestaat, niet raadzaam ook de veestapel te evacueren. Heeft evacuatie tussen twee opeenvolgende stormvloeden plaats (dus wanneer er meer tijd beschikbaar is) dan kan wel licht ook het vee geëvacueerd worden". De waarschuwingsseinen tegen eva cuatie zijn in het buitengebied als volgt aangebracht: In Eierland op de voor malige kaasfabriek van B. Dros en op de school in Zuid Eierland. In De Cocks- dorp wordt het dagsein (een zwarte bal) aan een telegraafpaal recht voor de Rogsloot op de zeedijk vastgemaakt en is het nachtsein (twee rode lichten) op de toren van de Nederlands Hervormde kerk te zien. In de Gemeenschappelijke Polders vindt men seinen op en aan de molen van 't Noorden ,de toren van de Nederlands Hervormde kerk in Ooster end, het gemaal Dijkmanshuizen, de graansilo van Keijser Co in De Waal en de seinmast naast de woning van de havenmeester in Oudeschild. In de Prins Hendrikpolder fungeert „Maria- hoeve" als seinpunt. Het publiek wordt verzocht bij storm weer, wanneer er gevaar dreigt, zo wei nig mogelijk van de telefoon gebruik te maken en in zeer noodzakelijke gevallen de gesprekken zo kort mogelijk te hou den omdat anders de telefonische waar schuwing in het gedrang komt. KEES WINTER heel gewoon onderneming is de heer K. Zijlstra die op Texel (waar hij aan de Veensche langweg een tweede woning heeft) hotel Opduin, de firma De Wit en enkele par ticulieren als klanten heeft. Kees Winter geeft toe dat hij erg hard heeft moeten rijden om de wijn zo snel in Nederland te krijgen. Het was niet om geld te doen maar om de eer en de reclame voor het transportbedrijf dat er zich op beroemt wijn uit Frankrijk ui terlijk de volgende dag in Nederland te bezorgen. Voor de Tros-radio verklaar de Kees dan ook de race niets bijzon ders te vinden. „Wij zijn altijd erg snel". OOSTEREND De jaarvergadering van Usclub Oost werd donderdagavond in De Bijenkorf door bijzonder weinig belangstellenden bijgewoond. De club is dan ook al een jaar of drie niet meer aktief geweest omdat de winters in die jaren voor Texel ijsvrij zijn gebleven. „Eigenlijk hebben wij sinds 1963 geen strenge winter meer gehad", aldus voor zitter A. Kalis, „en is het bij korte schaatsperioden gebleven". De begro ting van de ijsclub geeft weinig schok kende ontwikkelingen te zien. Behalve de vaste lasten heeft de ijsclub dit jaar geen uitgaven gehad. De heer A. Kievit is niet langer penningmeester. Om ge zondheidsredenen legde hij deze funktie die hij ongeveer 15 jaar heeft uitgeoe fend, neer. De heer Kievit werd tot ere lid benoemd, terwijl de heer H. Schraag aan het bestuur werd toegevoegd. Het aantal leden en donateurs van de IJs club Oost blij[ft vrij constant. Het zijn er ongeveer 400 waarvan 100 lid van de nationale schaatsbond zijn. De club vraagt medewerkers voor de ij stent. Wie na 1 december nog lid van de ijsclub wil worden zal naast het abon nementsgeld (slechts ƒ3,ƒ1,50 in schrijfgeld moeten betalen. Voor decem ber geldt het oude tarief van ƒ3,nog. De dagkaarten gaan ƒ1,kosten. Vroe ger moest 's middags 50 en 's avonds 50 cent worden betaald, nu betalen schaat- liefhebbers één keer voor de hele dag. Op zondag 24 november houdt de wandelsportveremging de NHWB-slui- tingswandeltocht. Er wordt deze keer gestart vanuit „De Kletskeet" op het voetbalterrein van S.V. Texel. Men kan starten tussen 13.00 en 14.00 uur en er kan gekozen worden tussen de afstan den 10 en 15 km. Men kan voorinschrijven tot en met vrijdag 22 november bij de volgende adressen: H. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg, telefoon (02220) 3971 of C. A. de Grave, Grensweg 3, Den Burg, tele foon (02220) 3552. Het inschrijfgeld bij voorinschrijving bedraagt voor junioren tot en met 15 jaar ƒ1,75, voor senioren ƒ2,25. Leden van de wandelsportveremging betalen ƒ0,25 resp. ƒ0,50 minder. Ook kan wor den ingeschreven aan de start. Iedereen betaalt dan ƒ0,75 meer. Inschrijven te gen organisatiekosten, d.w.z. zonder dat men na afloop een herinnering ontvangt, is ook mogelijk. De kosten bedragen dan ƒ1,resp. ƒ1,50. DE COCKSDORP Een toerist wilde vrijdagavond met zijn auto achteruitrijdend een uit rit aan de Vuurtorenweg verlaten. Hij deed dat zo onbesuisd dat hij met de wagen van de dam reed en in de sloot terecht kwam. Een trekker uit de buurt verleende hulp er haalde de wagen weer op het dro ge. Toen de automobilist opnieuw wilde wegrijden reed hij echteruit inplaats van vooruit en botste te gen een geparkeerde wagen van een Cocksdorper aan de andere kant van de weg ,die daarbij in de sloot werd gedruktOok deze wagen werd op de kant getrokken, maar de trekker kon direkt daar- X op weer in aktie komen want de onfortuinlijke automobilist was zo 2 in de war geraakt dat hij nog- maals de sloot inplonsde! De twee betrokken auto's werden als ge- J volg van deze gooi- en smijtpartij, X J die sterk aan een autocross deed denken, slechts licht beschadigd. De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Texel heeft voor de eerste maal een koffieochtend gehouden waarop maar liefst 65 dames aanwezig waren. Twee directieleden van het ge zinsvervangend tehuis „De Reede", de heer G. Haaikens en mej. H. v.d. Berg, hielden een praatje over dit huis waar uitsluitend mannelijke bewoners in leef tijd variërend van 15 tot 55 jaar vertoe ven. De dames mogen het tehuis in groepjes van 20 gaan bekijken waarvoor zij zich bij het bestuur op kunnen ge ven. Op de creatieve avond van de afdeling in de LTS-kantine werkte de heer C. Mul uit Beverwijk met schelpen met ruim 70 dames. Een ieder maakte met hetzelfde materiaal weer wat anders. Een boeiende bezigheid, vooral voor de Texelse dames die met zuidoosten wind aan het strand hun slag kunnen slaan en dan de meeste schelpen kunnen ver garen. De heer IJsbrand Kort uit Heemskerk vertoonde een geluidsfilm over het werk van de heer Mul en nog wat filmpjes over andere creatieve men sen. De presidente, mevrouw N. Duinker- Mantje vroeg de medewerking van de leden voor de adventsmiddag op 16 de cember. Er wordt hulp gevraagd voor het maken van kerststukjes, voor de broodmaaltijd en voor het middagpro gramma (in de vorm van een gedicht of kerstverhaal). Vrouwen die aan deze op roep gehoor willen geven kunnen zich tot 10 december opgeven bij het bestuur. Dinsdag 19 november De heer J. Th. Keisers van het Land bouwschap geeft in „De Lindeboom- Texel", aanvang 21.00 uur een inlei ding over de Wet op de ruimtelijke ordening en het bestemmingsplan bui tengebied Texel. Iedere belangstellen de is welkom; tevoren (aanvang 19.45 uur) wordt een vergadering gehouden van de Holl. Mij van Landbouw. Het Centraal Besutur van de Stichting Cultureel Werk vergadert in „De Waldhoorn" te Den Hoorn; aanvang 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland houden in hotel Kik kert een creatieve avond met plan- tententoonstel'ling; 20.00 uur. Woensdag 20 november Aanvang 20.30 uur vergadert in „De Kaaps-nol" de gymnastiek- en volley balvereniging „Givo" De Koog. Donderdag 21 november In het Doopsgezinde vergaderzaaltje wordt aanvang 20 00 uur een bespre king gehouden over Israël. Vaste data Het Gemengd Koor van De Cocksdorp repeteert iedere donderdagavond om acht uur in het gebouw aan de Kik- kertstraat. Dienstregeling bibliobus iedere vrijdag: 10.00-10.30 uur 't Horntje; 10.45-11.45 uur Den Hoorn; 12.00-13.00 uur Oude schild; 14.00-14.30 uur Zuid-Eierland; 14.45-15.15 uur Midden-Eierland. Iedere donderdagmiddag 3 uur bejaar- dengymnastiek in 't Skiltje te Oude schild. Uitzendingen bejaardenomroep: maan dag (18.30 - 19.30 uur): verjaardagen, voorlezen en verzoekplaten en Texels nieuws; woensdag (18.30 - 19.15 uur): Groot nieuws voor u met dagsluiting alsmede geestelijke en klassieke ver zoekplaten. Donderdag (18.30 - 19.15 uur): verjaardagen, voorlezen, ver zoekplaten. Iedere maandag is men tussen 20.00 - 21.00 uur welkom op NVSH-informa- tiecentrum en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw; ook voor het kopen van voorbehoedsmiddelen. Heit magazijn van het Groene Kruis, in gang Schoonoord singel, is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 17.00 tot 18.00 uur. Iedere dinsdagmiddag trimmen. Verza melen op het Turfveld; aanvang 14.00 uur. Iedere dinsdag van 10.00 - 11.00 uur spreekuur van het Open Bejaarden- werk in het Groene Kruis-gebouw, te lefoon 3241. Zang en bijbelstudie iedere donderdag avond 8.00 uur bij de familie Brouwer Warmoesstraat 42, Den Burg. Zang en bijbelstudie voor de jeugd zaterdagavond 7.30 uur. Iedere woensdag 15.00 uur bejaarden- Vorige week werd ingebroken in strandpaviljoen van de heer H. Ko man aan het Westerslag. Een ruitje ingeslagen; enig wisselgeld wordt mist. OOSTEREND Enkele jeugdcl uit Oosterend hielden afgelopen wot dag een avond voor Bangla-Desh. zaal van het Gebouw voor Chr. Bel gen zat vol met ouders, grootouders belangstellenden De jeugd was goed dreef. Er werd gespeeld, gezongen een toneelstuk opgevoerd. Na de pauze speelde men vol oi gave bingo. Het batig saldo ƒ440,- overgemaakt naar de Interkerkeli Aktie voor Bangla-Desh in Den Bosc! In de competitiestand van de dam- schaakclub Oosterend die wij afgelo; vrijdag publiceerden staat H. Tuinè bij het schaken abusievelijk als eei op de ranglijst vermeld. Dat moet Visser zijn die weliswaar ook 5 pun heeft maar daar één partij minder o deed dan Tuinema, Waayer en Van tenhove. 'J O *3 TELEF00NBEANTW00RDERS met en zonder terugspreek- mogelijkheid eenvoudige bediening landelijke service lage prijzen, v.a. f460.- Informatie bij zang in de Landbouwschool te D Burg. De Texelse handboogvereniging „De landschutters" komt iedere vrijdi avond om acht uur bijeen in het becogebouw op Bernhardlaan 172 Den Burg. Iedere vrijdagavond om 20.00 uur eenkomst schaak- en damclub Oost* end in De Bijenkorf te Oosterend. Iedere tweede en vierde dinsdag van maand komt de NW-vrouwenboi om 20.00 uur bijeen in de Landboui school. De in september gehouden Texelse fokveedag werd opnieuw beleefd tij dens de avond waarop de prijzen van deze dag werden uitgereikt en enthou siaste veefokkers de zorgen over de al maar stijgende kosten en de waterover last hadden thuisgelaten. De voorzitter van de fokvereniging, de heer H. Tjepkema, reikte de prijzen uit. Hierbij bleek heel duidelijk dat de kern fokkers belangrijk groter is dan vier jaar geleden. De heer J. Herweijer, voorzitter van de K.I. vereniging Texel wees daar in enkele woorden op. Hij vond dat de topnummers van deze fo veedag van een andere kant naar vor kwamen dan vier jaar geleden. De he Tjepkema sprak zeer lovende woordi aan het adres van de heer Joh. Roep Dzn., die er in geslaagd was om bij jongere groep koeien zowel de kar pioen als de reserve-kampioen te levi ren. Op de feestelijke bijeenkomst werd( een aantal dia's vertoond over het fo veefestijn in Utrecht, gemaakt do Kees Vlaming Ook konden de aamv zigen kijken naar een film van de he J. Koolhof over de fokveedag „Bloemwijk". FEUILLETON 7. Nu moest ze, wanneer ze eerlijk was, toegeven, dat hij uit dit duel als overwinnaar tevoorschijn was gekomen, en die wetenschap droeg er niet toe bij haar de rust des gemoeds te geven. En wat had de vent gezegd? Met eni ge moeite herinnerde ze zich de woor den. „Wat u bent als u boos bent, zal ik maar niet zeggen, want een compliment zou u misschien nog bozer maken!" Ze had het Huis bereikt. Met opeen geklemde lippen steeg ze van haar paard, gaf het zonder een woord te zeg gen aan de stalknecht over en liep naar binnen. In de grote hal stond ze stil voor een in een gedreven koperen lijst gevatte spiegel. „Wat u bent als u boos bent.Ze keek naar haar eigen gezicht. Een ge zicht dat zonder bepaald mooi te zijn, toch knap was. Regelmatig gevormd, grote grijze ogen die nu verontwaardigd schitterden, een blos van opwinding en ergernis, as blond haar dat nauwelijks door een zwart kastoren hoed in bedwang werd gehouden. Zo zag Freule Constance haar spiegel beeld aan. En in haar hart woedde een wonderlijke strijd. Woedend was ze, diep verontwaar digd, dat deze man, juist deze man het gewaagd had haar een compliment te maken (want als zodanig was het toch bedoeld) inplaats van in het stof te kruipen, vernietigd door haar toom. Maar tegelijk. hoelang was het niet geleden, dat iemand haar spontaan iets had gezegd over haar uiterlijk? O zeker er waren hoofse complimenten genoeg geweest. En in die tijd toen de Cnoops nog rijk waren, had ze genoeg moeten horen. De enige, van wie ze ze graag had gehoord, zei ze niet. Dat was Char les Rodenhuys, op wie ze zo smoor-ver liefd was geweest, de knappe officier van het Indische leger, in zijn zwarte uniform met de gouden kwasten en bre de tressen. Het idool van mannelijk schoon was hij voor haar geweest. Maar Charles was naar Indië vertrokken zon der iets méér dan een vriendschappelij ke groet, en was daar al gauw adjudant van de gouveneur-generaal geworden, en was tenslotte, en ook al heel gauw, getrouwd met de dochter van een zeer hoge gouvernementsambtenaar met veel geld, en was nu kolonel. Charles, had ze later begrepen, had een vrouw nodig om carrière te maken. Daarvoor was zij niet goed genoeg geweest. Het had haar ver bitterd. Nu was ze bijna veertig jaar. Alom gerespecteerd, maar eenzaam. Wat haar leven vulde was haar onaantastbare po sitie als Ambachtsvrouwe van Groen hoven, de Freule, zonder wier raad en toe- of instemming niemand iets onder nam. Nu werd ook die positie ondergraven. Nu kon zij, de Freule niet eens meer rustig rijden door de lanen die eens ei- endom waren geweest van haar familie zonder opgeschrikt te worden door zo'n parvenuïg ding van zo'n parve- nuï'ge kerel. En juist die kerel Ook Freule Constance was die mid dag aan tafel zwijgzamer dan an ders HOOFDSTUK IV De tegenanval Willem Jansen was begonnen met de eerste manoeuvre in het offensief tegen de Groenhovense elite, en op de tennis club was deze manoeuvre het onder werp van een levendig gesprek. „Hij heeft het grasveld helemaal ge lijk laten rollen, en aannemer Bakker heeft er een houten prieel bij gezet en er zijn tennisnetten. 't Is precies een copie van onze tennisbanen, alleen een beetje groter nog", zei mevrouw Berghuis, de echtgenote van de burgemeester. Haar stem klonk neutraal. Zij begreep niet wat de anderen tegen die Jansen had den. Hij was een avond bij haar en haar man op bezoek geweest, samen met zijn oudste dochter. Hij leek haar een ge schikte, bezadigde man, en volgens de burgemeester had hij een scherp door zicht. Rie, de dochter, die bij haar vader in de huishouding was, bleek een zeer verstandige, aardige meid, met prachtig mahonie-rood haar, een ideaaJ-blanke teint en opmerkelijke groengrijze ogen. In ieder geval was het mevrouw Berg huis niet ontgaan, dat haar zoon George die formeel om een uur of tien binnen kwam om gedag te zeggen, zijn afkeer van visites eensklaps bleek te overwin nen en bij het gezelschap kwam zitten, dat wil zeggen, naast Rie Jansen. Er bleek niet veel ijs te breken tus sen de jongelui en toen mevrouw Berg huis terug kwam uit de keuken, waar ze even was wezen neuzen naar de wijn, hoorde ze dat het gesprek over tennis sen ging. Ze vreesde moeilijkheden, maar die waren er blijkbaar niet, en het leek wel of George en Rie aan het eind van het bezoek iets afspraken.maar het fijne ervan wist ze niét. Daarom deed ze haar mededelingen over de tennisbanen die Willem Jansen privé in het park rond Casa Cara had laten aanleggen, zo objectief en neu traal mogelijk. Ze liet het aan de andere dames over, er commentaar op te leve ren en dronk, behaaglijk luisterend en met een klein tikje leedvermaak haar thee. „Nu ja" zei mevrouw Bas-Piekema „léét hem! Om te kunnen tennissen heb je aan een baan niet veel! Misschien kunnen de drie dochters Jansen daar tennissen met hun vader!" ,,'t Zal een verheven schouwspel zijn!" ginnegapte mevrouw Sangster. De freu le zweeg In een flits zag ze opeens het minderwaardige van deze uitlatingen, en, héél even, ook de aanvechtbaarheid van het besluit, de meisjes Jansen niet toe te laten. Maar meteen verhardde ze haar hart, toen ze dacht aan het brutale gezicht van die vent, die Jansen, die daar met z'n stinkauto. Ze moest op passen, bedacht ze, ze betrapte er zich zelf op dat ze soms heel onparlemen taire dingen dacht. Dat gaf geen pas. De tennisbaan die Willem Jansen had laten aanleggen werd verder geen dis cussie waardig gekeurd. Ddt onderwerp kwam pas weer op het tapijt, toen Min nie, de schrale dochter van de notaris, als een bom op zaterdagmiddag binnen kwam vallen met het verschrikkelij! nieuws. Toen de dames van hun afgrijzen w ren bekommen bleek het hierop neer komen: op de tennisbaan bij Jans werd waarlijk getennist Er werd g tennist door de drie dochters van Ja sen, hij zelf zat in een rieten stoel v<x het prieel met een groot glas whisky i soda. Maar het ergste kwam: er wan drie heren van de partij. Eén ervan w George Berghuis, de zoon van de burgi meester, de ander was onbekend, derde was Dirk Bas, de zoon van de e1 steenfabrikant.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2