Cjroen <2wartsjexels in het karL> vuzie over ZDH clubblad hield Den Hoorn maandenlang bezig AMBULANT JEUGDWERKER VOOR DE GEMEENTE NIET ERG KOSTBAAR «4 :igen ZDH blad blijft bestaan Se Artsen krijgen assistentie TAXI (02220) 2000 SINT AKTIE WINKELIERSVERENIGING DEN BURG ƒ7500,— aan prijzen! Vrijwillige ziekenverzorgsters nodig C. Merckx 25 jaar RI-administrateur fUJDAG 22 NOVEMBER '1974 88e JAARGANG No. 8929 r E X E LS E «'COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ itbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 idaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den rg, tel. (02220) 2403, en Ron Lode«y(jka, Noord ster 21, Den Burg, tel. (02220) 3966 affaire rond „De Hoornderen „De Zwaluw" is nog niet opgelost. Blijven beide aden naast elkaar beslaan of gaat één van beiden verdwijnen? De storm is voorlopig geluwd in de ZDH-gelederen. De gemoederen in Den Hoorn zijn weer wat bedaard. Na een langdurige en emotionele extra ledenvergadering dinsdagavond in de ZDH kantine „De Spil spraken on geveer 40 leden (waaronder verrassend veel oudgedienden) hun vertrouwen uit in het bestuursbeleid in de affaire rond het clubblad. Daarmee werd een crisis afgewend, want het bestuur had van de kwestie „De Hoornder" en „De Zwaluw" een halszaak gemaakt, en gedreigd te zullen aftreden als de leden niet achter haar zouden staan. Maar zover kwam het dus niet. de andere spelers aan hun lot over. „De heer Van Rooi] zal zijn houding moeten veranderen of(naar beleefdheid in te vullen)", was het advies van Kikkert en Zijm. Discrediet Het ZDH-bestuur was zwaar gepi keerd over deze redactionele aanpak van de Hoornder. „Achteraf bezien had den wij deze ingezonden brief nooit moeten plaatsen", zegt Oor van Heer waarden, „voordat wij via een tegen- reaktie van Van Rooij een duidelijk beeld van de toestand hadden gehad. Dan hadden wij als redactie een afge rond verhaal kunen maken". In een verklaring in een noodeditie van De Zwaluw zegde het ZDH-bestuur (dat op dat moment nog verantwoorde lijk was voor de gedragingen van de vier redactieleden) de samenwerking met de Hoornder op, „aangezien wij herhalingen van dergelijke onsympa thieke, ongefundeerde stukjes die de vereniging in het dorp en daarbuiten in discrediet brengen niet uitgesloten ach ten. Onder de vlag van democratie en openheid worden zeer ondemocratische dingen mogelijk gemaakt", aldus Dick Drijver namens het bestuur. Deining Uit deze reaktie bleek ook dat het ZDH-bestuur zich aanvankelijk had neergelegd bij de uitgave van de Hoorn der hoewel zij het als moeilijk verteer baar beschouwde „dat de opdracht van de jaarvergadering duidelijk anders was uitgevoerd". De deining die de tweede Hoornder door de kritiek op Van Rooij ook buiten Den Hoorn te weeg bracht De clubbladaffaire is nog niet op- elost, maar in een adempauze be- ind. Het bestuur heeft geëist dat „De oornder" (met de vier redactieleden or van Heerwaarden, Gerard en ouis Bakker en Harry Bakker) weer lubblad van ZDH wordt onder super- isie van het ZDH-bestuur. De redac- ecommissie krijgt vrij mandaat maar et bestuur wil zich het recht voorbe- ouden in het redactionele beleid te unnen ingrijpen. Hierover zal de re actiecommissie van „De Hoornder" ch nu gaan beraden. Willigt zij de is van het bestuur niet in en komen eide partijen niet tot elkaar dan zal et ZDH bestuur zelf een apart club- lad, los van „De Hoornder", gaan itgeven. „Wij zouden het echter ten eerste betreuren", zei voorzitter Ferry wanenburg, „als er twee bladen in ten Hoorn zullen verschijnen. Daar is och de Hoornder gemeenschap noch Ie club ZDH mee gediend". Nieuwe impuls Aan deze extra ledenvergadering is n hele voorgeschiedenis voorafgegaan ie slechts na langdurig vergaderen nigzins duidelijk werd. Het begon alle- ïaal dit voorjaar tijdens de jaarverga- ering van ZDH, toen het zorgenkindje •e Zwaluw ter 9prake kwam. De leden onden dat het vijf jaar oude clubblad en nieuwe impuls nodig had en be- oemden een vier man sterke redactie- ommissie bestaand uit Cor van Heer- aarden, Gerard en Louis Bakker en tarry Bakker. De redactie kreeg van de ergadering de opdracht mee voor die ieuwe impuls te zorgen. Fouten Zoals nu blijkt werden bij de benoe ming twee fouten gemaakt die de moei- jkheden voor een groot deel hebben eroorzaakt. In de eerste plaats is er een duidelijk gedetailleerde en binden- e afspraak gemaakt in welk kader die ieuwe impuls zou moeten worden uit- evoerd. Er werd alleen afgesproken was echter de druppel die de emmer deed overlopen. In dat bewuste nummer schrijft de redactie dat zij heeft gedacht, „de volledige vrijheid te hebben om met „de Hoomder" zoals die nu is zon der meer te starten. Zonder overleg vooraf met de diverse verenigingen, maar dat was ook onze bedoeling". Oondanks de gespannen sfeer tussen de twee partijen (redactie contra be stuur) hebben zij toch twee maal om de tafel gezeten om te trachten een oplos sing te vinden. Hoewel het niet meer is na te gaan wat op die vergaderingen en ook tijdens latere persoonlijke con tacten besproken werd, lijkt het erop dat de plaats die het ZDH-nieuws in de Hoornder zou moeten innemen alsmede de status van dit blad breekpunt tussen de partijen is geworden. Het VDH-bestuur had namelijk geen onoverkomelijke bezwaren tegen de naam „De Hoornder" maar wilde wel dat het ZDH-nieuws voorin zou komen te staan en dat „De Hoornder" weer een verenigingsblad zou worden. Op dat punt wisten de redactieleden echter van geen wijken en zij weigerden dit voor stel te aanvaarden. Advertentiegelden Het gekibbel rond de status van „De Hoornder" heeft ook een belangrijke fi nanciële achtergrond, die tot dusver in dit verhaal nog niet aan de orde is ge weest maar wel degelijk als een rode draad door de affaire loopt. Het gaat om de advertenties, om het geld wat zij opbrengen, en nog meer om de plaats waar dat geld terecht komt. Op dit mo ment is het zo dat de gelden van de ad vertenties in „De Hoornder" niet ten goede komen aan ZDH. Dat kan de ver eniging op den duur toch heel wat geld schelen. Ferry Zwanenburg rekende voor dat een volgens hem te realiseren aantal van 50 advertenties ZDH wel zo'n 1000 gulden per jaar op kan leve ren. „Maar dat krijgen de redactieleden alleen niet voor elkaar", aldus Zwanen burg. Verschijnt dinsdag» en vrtydags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm exsL 4% BTW Het bestuur stelde zich dinsdagavond keihard op. Alleen voorzitter Zwanen burg bleek bereid tot compromissen maar werd gecorrigeerd door Dick Drij ver die vond dat Zwanenburg het niet scherp genoeg stelde. Drijver eiste een uitspraak van de vergadering over de gedragingen van de redactiecommissie en ging zelfs zo ver dat hij de le den een keuze wilde laten maken tussen de fout van het bestuur tijdens de jaar vergadering (door geen lid in de redactie te benoemen) en het verkeerd interpre teren door de redactie van de meegege ven opdracht. De vergadering voelde niets voor het idee van Drijver. De heer sende mening was echter dat zowel het bestuur als het ZDH-blad moesten blij ven. Vooral de oudere leden zoals De Jager en Kil jan traden hierbij sterk op de voorgrond. Enkele Texelse artsen zullen zich bin nenkort in hun praktijk laten bijstaan door een zg. arts in opleiding. Dit hangt samen met een recente wijziging van de beroepsopleiding tot huisarts. Vroe ger kon iemand die zijn medische studie had voltooid zich direkt als huisarts vestigen; nu echter moet men daartoe eerst de verplichte beroepsopleiding tot huisarts volgen. Dit houdt onder meer in dat een half jaar in de praktijk van een reeds geves tigde arts moet worden gewerkt. Tij dens deze periode zal de pas afgestu deerde arts in toenemende mate zelf standig een deel van de praktijkwerk zaamheden op zich nemen, waarbij hij of zij zich geleidelijk tot huisarts ont wikkelt. Het publiek kan erop vertrou wen dat de pas afgestudeerde arts zijn medische opleiding achter de rug heeft. Zijn werkzaamheden worden bovendien intensief door de huisarts begeleid. dat ook andere Hoornder verenigingen bij de nieuwe opzet van het clubblad zouden worden betrokken. In welke ma te en hoe werd niet besproken. Ten tweede heeft het bestuur verzuimd een vertegenwoordiger uit haar gelederen aan de redactiecommissie toe te voegen zoals in de statuten van de vereniging is voorgeschreven. Met de vage opdracht in de hand ging de redactiecommissie aan het werk. Zij ontwikkelde ideeën voor een Hoornder gemeenschapsblad zonder het ZDH-be stuur over haar bedoelingen in te lich ten. Een fout die door Gor van Heer- waarden volmondig werd toegegeven. Zaterdag 7 september verscheen het eerste nummer van de vier, getiteld „Den Hoornder" (een drukfout naar la ter zou blijken). Daarin stelden de re dactieleden als motief voor de uitgave van hun Hoornder dat het blad De Zwa luw „helaas niet voldoende animo kon opwekken bij diverse mensen om het in stand te houden". Achteraf hebben de ze woorden bij het ZDH-bestuur kwaad bloed gezet maar zij reageerde niet na de eerste uitgave Alleen in een per soonlijk onderhoud met Cor van Heer waarden heeft Ferry Zwanenburg zijn afkeuring over het nieuwe blad uitge sproken. Verder gebeurde er niets. Schimpscheuten Begin oktober verscheen het tweede nummer, nu „De Hoornder" genaamd, waann ZDH, volgens het bestuur, „on sympathiek in de kijker kwam". Daar mee doelde zij op een ingezonden stuk van Arie Kikkert en Henk Zijm waarm trainer Jan van Rooij stevig de mantel werd uitgeveegd. Forse schimpscheuten aan diens adres weiden met geschuwd; „Wie heeft er voor onze nieuwe trainer een ander onderwerp om over te praten tijdens de training dan vrouwen en drank, want ons begint het te vervelen al dat geouwehoer", was er één van De kern van de zaak was het gedrag van Van Rooij tijdens de trainingen. Volgens de beide schrijvers bemoeide Van Rooij zich te veel met het eerste elftal en liet MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds DM OP VERHAAL 11 'ier sterke verhalen uit de serie „Waar ebeurd": Het schaap, de man, de nies n het verhaal. f krijgt ze gratis. Echt waar. N HET OPEN BOEK De heer J. M. de Vries die per 1 no vember j.l. een nieuwe funktie heeft aanvaard in Sint Annaparochie zal over enige tijd mogelijk worden opgevolgd door een zg. ambulant jeugdwerker die grotendeels door het rijk zal worden betaald. De nieuwe functionaris zal ech ter niet alle taken van zijn voorganger kunnen overnemen. De heer De Vries was consulent voor 't plaatselijk jeugd werk en recreatieconsulent in de zomcr- maanden in meer uitvoerende zin. Voorts hield hij zich o.m. als secretaris van de sportraad bezig met sportzaken en had hij een algemene servicefunctie voor de Texelse verenigingen (filmpro jectie, bejaardengymnastiek etc.). De nieuwe functionaris, zo heeft de rijksinspecteur jeugdzaken laten weten, zou jeugdconsulent mogen zijn alsmede recreatieconsulcnt in de zomerperiode maar voor de sport- en andere aktivi- teiten moet een andere oplossing wor den gezocht. Die oplossing dient zich al aan, want er zijn de laatste jaren diverse beroeps krachten op sportgebied aktief gewor den zodait het niet meer nodig is dat een functionaris van cultureel werk zich met Uitvoerende sporttaken bezig houdt. Zo werd de bejaardengymnastiek intus sen overgenomen door de heer J. Brus selaars en de heer G. Pansier jr. neemt dinsdags het trimmen voor zijn reke ning. De overblijvende adviserende taken op sportgebied alsmede het secreta riaat van de sportraad kunnen het beste worden overgelaten aan de heer G. Praamstra die met succes de cursus Ambtenaar Sportzaken heeft gevolgd. De nieuwe jeugdwerkfunctionaris zal zich ook niet behoeven bezig houden met service-verlening aan niet-jeugd- verenigïngen; dat ligt meer op het ter rein van een te zijner tijd aan te wer ven opbouwwerker. Voor de bediening van de filmapparatuur zal wel een over gangsregeling moeten worden getrof fen. Belangrijk in deze is dat ook de stich ting Witte Burcht medewerking heeft gevraagd bij de aanstelling van een be roepsjeugdleider; zo'n functionaris zou ook de stichting open jeugdwerk dien sten kunnen bewijzen. Ambulante kracht Gebleken is dat de rijkssubsidierege ling jeugd- en jongerenwerk de moge lijkheid biedt tot het subsidiëren van een kracht die op meerdere plaatsen in zetbaar is, dus niet is gebonden aan een vast gebouw Voorwaarden zijn dat zijn werkzaamheden zich over het hele jaar uitstrekken en dat zijn taak met beperkt blijft tot een bepaalde groep of vereniging. De rijksinspecteur heeft beloofd te zullen nagaan of Cultureel Werk zo'n kracht kan aanstellen, maar hij is wel optimistisch. Als het doorgaat kost het de gemeente uiteindelijk niet veel. De rijkssubsidie is 50%. De overi ge 50% moet van de gemeente komen maar deze ontvangt daarvan 80% terug omdat het sociale zorg betreft. De taak van de aan te stellen jeugdwerker zou bestaan uit: het van de grond brengen van 't jeugdwerk van De Witte Burcht; het begeleiden en uitbouwen van het open jeugdwerk, het uitvoerend zomer- Zie vervolg pagina 2 Voor alleenstaanden zonder hulp Tijdens de maandelijkse vergadering van artsen en wijkverpleegsters is de wenselijkheid naar voren gekomen te beschikken over mensen die op basis van vrijwilligheid incidenteel alleenwo nende zieken willen verzorgen. Het komt vrij vaak voor dat alleenstaanden ziek worden en dat geen beroep kan worden gedaan op buren of familie. Het betreft hier niet langdurig bedlcgerigen maar mensen die wegens een griepje of andere niet ernstige ziekte een paar da gen het bed moeten houden. De hulpkrachten hoeven geen ver pleegster of ziekenverzorgster te zijn of te zijn geweest; het gaat om eenvou dige verzorging gedurende korte tijd eventueel in samenwerking met ande ren. De artsen en wijkverpleegsters ho pen dat voor dit noodzakelijke werk zo veel belangstelling zal bestaan, dat men in alle dorpen over enkele krachten zal kunnen beschikken. Wie er voor voelt aan dit project medewerking te geven wordt verzocht maandagavond 20.00 uur a.s. aanwezig te zijn in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat te Den Burg waar nadere informatie zal worden gegeven. Ook mannelijke krach ten zijn welkom. Met name wordt ge dacht aan jonge mensen die de verzor ging als regel wal met hun normale dagtaak zullen kunnen combineren. De 73-jarige heer C. Merckx (foto) uit Den Burg heeft na 25 jaar zijn taak als administrateur van de Coöp. Vereniging gesloten. Ter gelegenheid van het af gesloten. Ter gelegenheid van he af scheid en het zilveren jubileum werd hem en zijn familie dinsdagavond een gezellig samenzijn en diner aangeboden in het havenrestaurant. Tijdens het diner bracht de heer J. P. Herweijer, voorzitter van de K.I.-vereniging, zijn erkentelijkheid tot uitdrukking voor de wijze waarop de heer Merckx zijn taak had vervuld. De scheidende administra teur liet zich kennen als een buitenge woon accuraat man die over de geld middelen van de vereniging waakte als of het zijn eigen centen waren. Als stof felijk blijk van dank overhandigde Her weijer een envelop met inhoud, te beste den voor een vakantiereis.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1