Willem Jansen trouwt de freule 's Nachts opstallen van koeien in de zomer Straks ook een opbouivconsulent VERVOLG VAN PAG. 1 Afdeling tafeltennis blijft bestaan Vernielingen aan auto in Den Hoorn Meisje gewond bij botsing Ringavond Hervormde vrouwengroepen SAUNABAD TEXEL tel. 2741 Van Wijngaarden verhuisd naar Weverstraat Wijziging Sint Nicolaas-aktie Roos kampioen in 5e klasse biljarten Winterprogramma bedrijfsvoorlichting Twee katten gevonde Weekenddiensten artsen R. K. Kerkdiensten Protestantse kerkdienst recreatiewerk voor zover dat is gericht op-jeugd en het begeleiden en coachen van jeugdwerkinitiatieven in de buiten dorpen. Voor de gemeente zou dan financiële ruimte ontstaan om een tweede al ge ruime tijd koesterende wens in vervul ling te laten gaan: aanstelling van een opbouwconsulent ten dienste van de dorpshuizen en de dorpscommissies. Er zouden goede samenwerkingsmogelijk heden zijn met een te zijner tijd ook te benoemen wijkpostleider voor de be jaarden en een maatschappelijk werker. Aldus ontstaat een „welzijns-team" met vele mogelijkheden. Het centraal bestuur van de stichting cultureel werk machtigde dinsdagavond het dagelijks bestuur de nodige verdere stappen te ondernemen. Mammoetbotten In het begin van de vergadering ging de heer Joh. C. Roeper in op de ge ruchtmakende kwestie van de koeie- botten die op de Oosterender rommel- tjesmarkt voor veel geld als mammoet- botten vetkocht zouden zijn. Hij had bij navraag vernomen dat het niet waar was. Wel was enkele jaren geleden het tegenovergestelde gebeurd: mammoet- botten werden voor ƒ5,aangeboden, totdat een kenner er de verkopers op attent maakte dat zij wel ƒ100,kon den vragen. „Ons Genoegen" wordt gesloopt Meegedeeld werd dat B. en W. aan de gemeenteraad zullen voorstellen de boerderij „Ons Genoegen" te slopen. De verbouwplannen worden te kostbaar. Op een vraag van mevrouw I. Dros- Beers zei administrateur Oskam dat in de in aanbouw zijnde sporthal rekening wordt gehouden met invaliden en moe ders met kinderwagens. Er komt een drempelloze ingang en een toilet voor invaliden. Mevrouw Dros zou ook graag akkommodatie voor kinderen zien, zo dat ouders die naar de sport willen kij ken hun kinderen veilig kwijt kunnen. Verzekering De provincie wil kopieën hebben van de polisten van brand-, storm- en W.A.- verzekering van alle dorpshuizen. Dorpshuisbesturen worden opgeroepen deze papieren met spoed in te dienen bij het bureau culturele zaken. Wanneer het met de verzekering niet in orde is, moet dat alsnog worden geregeld. Als genoemde kopiën niet worden ingele verd blijft subsidieverstrekking achter wege. Na de foto-expositie'Seattle' die nu in het raadhuis is te zien zullen tentoon stellingen volgen van Amnesty Interna tional, kerststukjes alsmede een milieu expositie van Weren Nauta. Begin januari zal de Dubbele Von Sion weer worden uitgereikt. Suggesties inzake verenigingen of personen die in aanmerking moeten komen kunnen tot 1 december worden ingediend bij het bureau Culturele Zaken. Besloten is de tafeltennisafdeling van de meersportenvereniging niet op te heffen. De avond waarop over doorgaan of stoppen werd besloten werd door zo veel leden en adspirant-leden bezocht dat verdergaan verantwoord werd ge acht. Voortaan zal eens per 14 dagen op vrijdagavond worden gespeeld in De Witte Burcht, voor het eerst op vrijdag a.s. Verder zal eens per maand een on derling tournooi worden gespeeld, zo wel door beginners als gevorderden. P.V. uit Werkendam heeft bij de po litie aangifte gedaan van vernielingen aan zijn auto in Den Hoorn. De koplam pen, 't linker zijruit en een band waren vernield en ook zat er een deuk in de motorkap. De politie stelt een onder zoek in naar de daders. De 12-jarige C. van der M. uit Oude- schild raakte woensdagmiddag om half vier gewond toen zij achterop de brom fiets van haar broer, de 16-jarige E. J. van der M, betrokken raakte bij een botsing met een personenauto in de Trompstraat in Oudeschild. Haar broer merkte de auto die uit te genovergestelde richting kwam en be stuurd werd door J. C. van der W. uit Den Burg niet op omdat hij achterom keek naar een paar bouwvakkers die daar aan het werk waren. De brommer trok naar links en raakte de auto. Het meisje viel en liep daarbij een open beenwond op. Na eerste hulp werd zij naar hetziekenhuis gebracht. De Hervormde vrouwengroepen hou den dinsdag a.s. in de LTS-kantine een ringavond die in het teken van kerstmis zal staan. Een kok zal een kerstdinertje maken en mevrouw Rijk demonstreert hoe kerststukjes worden vervaardigd. Verder is er een expositie van zelfge maakte kerstkaarten, kerstgebak en kerstbrood. Keesomlaan 43 (zijweg 8) Den Burg, tel. (02220) 2403 EBSS TELEF00NBEANTW00RDERS met en zonder terugspreek- mogelijkheid eenvoudige bediening landelijke service lage prijzen, v.a. f460.- Informatie bij ondernemers-aktiviteitenl Radio-, tv- en muziekhandel Van Wijngaarden gaat de winkel in de Mo lenstraat verlaten en betrekt een nieuw pand in de Weverstraat dat is aange kocht van de heer P. Bruyn. Deze win kel biedt meer ruimte, vooral voor de reparatiewerkzaamheden. Met eigen krachten werd de winkel verbouwd. Zaterdagmiddag om drie uur zal Sint Nicolaas de nieuwe behuizing van Van Wijngaarden officieel in gebruik stellen. Ter gelegenheid van het heugelijke feit bespelen Simon de Koker en Ada Par ker de hele middag het electronisch or gel. FILM MOET MATERIAAL LEVEREN VOOR DISCUSSIE De makers van een filmpje dat de klassenstrijd tot onderwerp had, waren niet zo blij met het bericht in de vorige krant waarin gesproken werd over een „première". Dat wekte de indruk dat het ging om een fraaie, afgeronde film die nog meerdere malen zou worden vertoond. De werkelijkheid is dat Ron Plattel, Tom Rombout, Lex Kaper en Wob Rienks niets anders hebben willen doen dan discussiemateriaal verschaffen in de vorm van filmbeelden. Als de 20 minuten durende film vrijdagavond (he den) om acht uur in het zaaltje van Starkenburgh wordt gedraaid, zal daar een discussie over maatschappelijke ver houdingen op volgen. Daaraan kan ie dereen deelnemen, al wordt vooral op jongeren gerekend. De organisatie be rust bij de groep Werkwinkel-scholen contact. Het is maar goed dat de makers niet pretenderen een kwaliteitsfilm te hebben gemaakt, want dan zou het wel eens kunnen tegenvallen. Niettemin is sprake van een experiment dat waar schijnlijk wel voor herhaling vatbaar is. Het eerste uit de serie van drie door de gezamenlijke kerken georganiseerde wintergesprekken over Israël wordt, in tegenstelling tot eerdere berichten maandagavond om 20.15 uur in „Ons Huis" in Den Hoorn gehouden. Bij de gisteren gehouden trekking van de tweede ronde van de Sint Nico- laas-aktie van de Winkeliersvereniging Den Burg vielen prijzen op de volgende lotnummers: A. 27503 (tv-itoestel) A 71529 (tv-toestel); A 29309 camera); A 77390 (camera) en B 014110 (camera). De prijzen kunnen worden afgehaald bij G. van der Kooi, Stenenplaats 6. De vonge week is een prijs niet afge haald, nl. een tv-toestel dat viel op lot nummer A 21114. De overige prijzen van de vorige week gingen naar J. L. I. Wiersma te De Cocksdorp (tv); H. J. Neijens te Den Burg (camera): R. van Kooten te Oosterend camera) en L. Ba- rends te Den Burg (camera). Meer dan eens is er geschreven over het 's nachts opstallen van de melk koeien in de zomer. Vooral toen de melkkoeien op meerdere bedrijven in de loopstallen werden gehouden nam dit systeem toe meestal mede veroorzaakt door de hogere veebezettingen per ha. Ook op de zg. Hollandse stallen wordt dit systeem wel toegepast. Meerdere voordelen zijn hier van wel te geven evenals nadelen. Vandaar dat het ook nog niet algemeen wordt toege past. Op het bedrijf van de heer A. Wijt- ten aan de Postweg wordt dit systeem na het gereedkomen van de ligboxenstal in 1967 wel reeds toegepast. De gronden bij deze boerderij zijn erg droogtegevoe- lig vooral die vier percelen die direkt achter de boerderij liggen. Het is hier door zeer moeilijk om bij zomerdag re gelmatig voldoende weidegras voor de melkkoeien te hebben als het zeer droog is. Om nu enige spreiding bij zomerdag te hebben is er gekozen voor het sy steem van 's nachts opstallen. De melk koeien lopen van 's morgens plm. half acht tot 's middags plm. half vijf tijdens de weideperiode in het land en de overi ge tijd verblijven ze in de stal. De melk koeien krijgen 's avonds na het melken ongeveer 4 kg aardappelen en plm. 3 kg hooi terwijl er in de melkstal 3 kg wei- debiks per dier wordt bijgevoerd. Wan neer wij nu de hoeveelheid zetmeel- waarde uitrekenen van de gegeven hoe veelheden ruwvoer en krachtvoer dan komen we ruim boven de 1000 gram die als norm staat om bij het 's nachts op stallen te worden gegeven. Mede door de goede tot zeer goede melkproduktie die er op dit bedrijf wordt gehaald is deze voeding volledig te onderschrijven. In onderstaand staatje vindt u de stam daardkoeproduktie vanaf de maand mei tot en met oktober. In totaal zijn er deze zomer 50 melkkoeien gemolken waar van 12 vaarzen. De standaardproduktie was: mei juni juli aug. sept. okt. 40 39 40 39 39 40 Hieruit valt af te lezen, dat er prak tisch geen schommelingen in de melk produktie zijn geweest. Vooral in de i< ui VI 1 De heer M. Roos is Texels kam biljarten in de vijfde klasse gew< Hij speelde 4 partijen, won er 3 er 1, vergaarde 6 punten, scoorde zijn hoogste serie en had een gerai de van 1.27. H. Geus behaalde dezelfde resultaten als Roos maai gemiddelde (1.11) was lager. Derde, de en vijfde werden respectievel Jellema, J. van Bennekom en mev J. Mets. FEUILLETON 8. Haar sarcasme ontging de freule niet, maar zij, die anders ongetwijfeld een scherp antwoord gereed gehad zou hebben, zweeg thans. Ze was in twee strijd. Willem Jansen wes wéér over winnaar. Hij had niet alleen een ten nisbaan laten aanleggen, hij had ook kans gezien de jongelui uit het dorp er heen te krijgen, nu zijn dochters op de Groenhovense tennisbaan niet werden toegelaten. Ze ontdekte plotseling dat ze nog een gewichtige brief te schrijven had, en verontschuldigde zich. Mevrouw Berg huis keek haar na. „De freule zit er mee" constateerde ze nuchter. „En ze laat ons er mee zitten", zei mevrouw Bas scherp. „Om haér plezier te doen hebben we indertijd de meis jes „O ja?" informeerde mevrouw Berg- husi, „ik dacht dat het alléén was om het karakter van onze club als een club van standing en beschaving te bewa ren I" ,,U moest u schamen", voegde me vrouw Sangster haar toe, „uw zoon doet er ook aan mee". „Ja, met Dirk Bas" pareerde de bur gemeestersvrouw. „Mevrouw Bas moet zich dus ook schamen". „Laat het maar even betijen, dames, riep ze, toen de twee anderen sprake loos bleven. „Laten we maar niet heet van de naald beslissingen nemen, eerst eens zien hoe het loopt. Uiteindelijk. haar stem klonk ironische, „ontdekken we misschien wel, dat er plots een paar plaatsen voor nieuwe leden open zijn". Mocht Willem Jansen al tevreden zijn, dat zijn dochters een gezellige mid dag hadden, ook al konden ze die niet doorbrengen op de Groenhovense ten nisbaan, het stak hem dat hij deson danks door de notabelen van Groenho ven, met uitzondering van de burge meester gemeden werd. De burgemees ter was nu eenmaal onder en boven de wet en kon zich altijd verontschuldigen met ambtelijke aangelegenheden. Maar dat men hem ook uit de soos had ge weerd, dat kon hij niet verkroppen. Zijn energie dreef hem naar de fa briek. Hij had plannen met de verwaar loosde steenfabriek. Hij wilde het be drijf uitbreiden, er een betonfabriek bij beginnen. Hij zag toekomst in gewapend beton. Allerlei dingen die men nu van ijzer maakte, bruggen, palen, zou men straks goedkoper van beton kunnen ma ken. Hij sprak er over met Gijs van Dam, z'n meesterknecht en opzichter, maar die bleek niet bar enthousiast. Al spoe dig kwam de aap uit de mouw. „Kijk es meneer" zei Gijs, „ik vind het allemaal best, dat u hier de fabriek gaat opknappen en uitbreiden, maar wat worden wij daar beter van? Bent u wel eens gaan kijken in die krotten waarin de mensen wonen? Hebt u al es uitgerekend hoe ze d'r moeten komen van de centen die ze verdienen? Hoe denkt u dat het is bij Chris Graafland, die nu al een half jaar ziek thuis ligt, en geen cent verdient? Dacht u dat die kon leven van de soep die de dames van de soepkrans hem brengen? Als er bij ons iemand ziek wordt, moet de vrouw uit werken en de kinderen lopen voor schobberdebonk op straat". Zo werd Willem opeens geconfron teerd met een sociaal probleem. Het trof hem zo onverhoeds, dat hij niet eens de woorden vond om Gijs op zijn plaats te zetten. Want goed bekeken was Gijs door zo te spreken toch maar een ,rooie, een opstandeling tegen de gestelde machten en tegen de geordende loop der dingen, dat rijke mensen 't best zouden hebben en arme mensen tevreden moes ten zijn. Wekenlang sprak Willem niet met Gijs, dan alleen over zakelijke dingen. „Ik hou me hart vast", bekende Gijs tot enkele van z'n kornuiten „hij loopt te broeien. Straks smijt ie me d'r uit en waar mot ik dan naar toe?" „Dat geloof ik niet van 'em" verde digde de jonge Henk Graafland ,,'t is de ouwe Bas niet". Willem merkte dat er spanning hing op de fabriek. Op een zaterdagmorgen zei hij tegen Gijs: Heb je vanmiddag wat te doen?" „Niet dat ik weet meneer". „Kom dan vanmiddag om twee uur op m'n kantoor". Hij zag hoe schichtig de blik van de maand september is op vele bedrijven de melkproduktie gedaald door het re genachtige en koude weer. Wanneer de produktie in de herfst daalt dan is het bijna een onmogelijke zaak om de melk koeien nog weer op produktie te krijgen, hoewel dit wel eens geprobeerd wordt met extra krachtvoer. De kosten hier aan besteed worden veelal niet meer vergoed. Wellicht is het bovengenoemde zoals op het bedrijf van de heer Wijtten toegepast wordt, op meerdere bedrijven toepasbaar. Er zijn wel steeds meer be drijven waar de melkkoeien in het voor jaar tot de maand juni 's nachts binnen blijven om de overgang van de stalpe- riode naar de weideperiode zo geleide lijk mogelijk te laten verlopen en vooral om in de maand mei en begin juni zo veel mogelijk ruwvoer te winnen voor de dan komende stalperiode. Dit sy steem voldoet in de praktijk zeer goed. J.K. In de komende maanden worden aan de volgende punten aandacht besteed: Vrijdag 29 november spreekt de heer Van Bruggen, directeur Waiboerhoeve over bedrijfsvoering op het moderne veehouderijbedrijf. Spreker zal hierbij de praktische ervaringen op de Wai boerhoeve weergeven. Maandag 2 december zal de heer C. Zijdewind een voorlichtingsavond ver zorgen voor de akkerbouwers Woensdag 8 januari wordt er bij vol doende deelname een excursie gemaakt naar de Waiboerhoeve in de Flevopol- der. Woensdag 22 januari wordt de jaar vergadering van de Ver. voor Bedrijfs voorlichting gehouden. Voorts zal er nog een discussieavond komen over de teelt van suikerbieten. De heren dr. Koopman, medewerker bij de Gezondheidsdienst en C. de Waal zullen nog een voorliohtingsmorgen over resp. „de gezondheidszorg van het vee op de moderne rundveehouderijbedrij ven en de fokkerij" verzorgen De heren Sturkeboom en Herweijer zullen de nieuwste inzichten in de scha penhouderij kenbaar maken. De leden van de vereniging krijgen over de plaats en tijd van de bijeen komst van te voren bericht. In dierenpension „Ellen" Keesomlaan in Den Burg zitten twi vonden katten. De eerste is een witte kat van ongeveer 9 maande op de Pijpersdijk werd aangetroffi - de andere, een grate, rade volw J kater werd in Den Hoorn gevonden Uitsluitend voor spoedgevalli 01 van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Bu (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 18.00 uur t« maandagmiddag 13.00 uur Zr. GROOTHUIS. W. v. Beieren - 40, Den Buig, tel. (02220) 2996 DIERENARTSEN Alleen voor spoedgevallen: tel. 2S NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de A. van Heerwaarden, tel. <02220) (slachtplaats) of 2663 (Wilhelmliu! b.g.g. 3541. 3urj CONSULTATIEBUREAU VOO ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beur worden op het bureau verwacht tijden, waarop hun eigen huisarts heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 26 novejer om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag, 27 no ber om 13.30 uur. Dokter Coutinho, woensdag 27 no ber om 15.00 uur. weekend 23 en 24 november 19 Den Burg: zaterdag 19.30 urn- zondag 10.45 uur De Koog; zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Zondag 24 november 1974 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Herdenking van de ontslapene: |0 De Cocksdorp 10 uur eerw. hee y Loerakker. Herdenking der onts nen. Maandcollecte Den Hoorn 10.00 uur dhr. Veldhu; De Koog 11.00 uur ds. Hoekstra De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. P. C. Klijns Gezamenlijke dienst met Oudes Kindemevendienst. Maandcollecte kerkvoogdij. Oudeschild 9.30 uur dienst in Oosti GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Kand. mej. van 19.00 uur Kand. mej. van 't Slot Oosterend 9.45 uur ds. Kruithof 17.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN1 Oosterend, 10.00 en 16.00 uur dienst Vrydag 29 november Oosterend 19.00 uur ds. D. Hakke: uit Lisse. DOOPSGEZINDE GEMEENT Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Gezinsdienst. JEHOVAH'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-gelT, Jonkerstraat, toegankelijk voor 18.30 en 19.30 uur dienst ander werd. Opeens schaamde hij zich. Hier stond een mens tegenover hem, een goeie werkman, een eerlijke vent, een kerel met een goed stel hersens in z'n kop. En die man stond te trillen op z'n benen van angst, voor een ander mens, die er in z'n borstrok precies zo uitzag als hij, maar die het geld had en daardoor de macht, om iemand uit z'n brood te stoten. „Ik heb plannen, Gijs", zei Willem Jansen, „en daar moet jij me bij hel pen". Hij wendde zich af, toen hij de onme telijke verlichting zag op het gezicht van de man tegenover hem. Was het zó op zijn fabriek? Waren ze bang voor hem? Hij zag even later Gijs snel smoezen met Henk Graafland en een paar ande renhij wist het, dat waren de scherpste jongens uit z'n fabriek, niet de luisten, nfl?t de domsten. Hij grinnik te in zichzelf. Groenhoven zou binnen kort nog over héél iets anders kunnen roddelen dan de tennisbaan en de auto van Willem Jansen. Het gesprek met Gijs van Dam was het eerste in een hele reeks, niet met Gijs alléén, maar ook met Henk Graaf land en anderen. En verbaasde huis moeders, de rode armen dampend van zeepsop, zagen eensklaps de stevige ge stalte van Willem Jansen in de deur verschijnen. Hij ging zitten aan de tafel met het zeiltje en vroeg honderd uit. Na de eerste schrik werden de vrouwen spraakzaam. Chris Graafland, de oude, afgepeesde arbeider, die nu ziek lag, zag zijn vrouw „verschieten" toen daar opeens een man in de kamer stond en ze Willem Jansen herkende „Zo Chris" zei Willem en stak de zie ke de hand toe „gaat niet best, hoor ik?" d fs p: B 1 It] b ie Sei 20 bi ld l ie] de gei

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2